منو

 عمل آرتروسکوپی مچ پا چگونه انجام می شود ؟

آرتروسکوپی مچ پا یک روش جراحی است که جراحان از آن برای رؤیت، تشخیص و درمان مشکلات داخلی مفصلی استفاده می کنند. در ادامه با این روش درمانی بیشتر آشنا می شوید.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی آرترو به معنی مفصل و  اسکوپی به معنای نگاه کردن تشکیل می شود. این اصطلاح به طور تحت اللفظی به معنی نگاه کردن به داخل مفصل است.

آرتروسکوپی مچ پا یک فرایند جراحی است که در آن با استفاده از دوربین های فایبراپتیک (فیبر نوری) و ابزارهای جراحی از طریق برش های کوچکی، درون و اطراف مچ پا جراحی می شوند. آرتروسکوپی مچ پا با هدف ارزیابی جراحی و درمان طیفی از مشکلات مچ پا انجام می شود. جراحی آرتروسکوپیک می تواند نسبت به جراحی سنتی و باز، زمان بهبودی کوتاه تری داشته باشد.

در صورتی که فرد در اثر صدمه غضروف یا شکستگی استخوان، خرده هایی در مچ پای خود داشته باشد ممکن است به انجام آرتروسکوپی مچ پا نیازمند باشد. همچنین، در صورتی که در اثر پیچ خوردگی شدید مچ پا آسیبی به رباط رسیده باشد، جراح ارتوپد می تواند انجام آرتروسکوپی را برای ارزیابی وسعت آسیب و احتمالا ترمیم آن انتخاب کند. برای برخی افراد، انجام آرتروسکوپی به معنای بهبودی سریع تر، جای زخمی کمتر و داشتن عوارضی کمتر نسبت به جراحی باز می باشد.

عمل آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا چیست؟

آرتروسکوپی می تواند برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده شود. لیست مشکلاتی که می توانند به وسیله این تکنولوژی درمان شوند، دائما در حال رشد بوده و شامل موارد زیر می شود:

آرتروسکوپی مفصل مچ پا برای درمان آرتریت

عمل خشک کردن مچ پا یا ثابت سازی (فیوژن) مچ پا یک گزینه درمانی مناسب برای بسیاری از بیماران مبتلا به مراحل آخر آرتریت مچ پا است. آرتروسکوپی مچ پا روشی با کمترین سطح تهاجم را برای انجام ثابت سازی مچ پا ارائه می دهد. نتایج این فرایند می توانند هم سطح یا بهتر از تکنیک های باز باشند.

شکستگی های مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا می تواند همراه با تکنیک های ترمیم شکستگی انجام شود. این کار می تواند به کسب اطمینان از درست روی هم قرار گرفتن استخوان و غضروف کمک کند. همچنین، می توان در حین ترمیم شکستگی مچ پا از این روش استفاده کرد تا آسیب های غضروفی داخل مچ پا بررسی شوند.

مطلب مرتبط: انواع شکستگی قوزک مچ پا و درمان آن

بی ثباتی مچ پا

رباط های مچ پا می توانند کشیده یا پاره شده و به احساس ناپایداری و بی ثباتی آن منجر شوند. این رباط ها می توانند به وسیله جراحی ترمیم شوند. تکنیک های آرتروسکوپیک می توانند یک گزینه درمانی برای این مشکل باشند.

مطلب مرتبط: درمان بی ثباتی و خالی کردن مچ پا

گیر کردن قدامی مچ پا (بیماری مچ پای وزشکاران یا فوتبالیست ها)

گیر کردن مچ پا هنگامی اتفاق می افتد که جلوی مفصل مچ پا ملتهب می شود. علائم این وضعیت شامل درد و تورم مچ پا می شوند. این شرایط می تواند سبب محدود شدن توانایی خم شدن مچ پا به سمت بالا باشد. در این مورد بالا رفتن از نواحی شیب دار اغلب با درد همراه خواهد بود. در این اختلال امکان دارد در عکس های اشعه ایکس، استئوفیت یا خار استخوانی نیز دیده شود. آرتروسکوپی می تواند برای از بین بردن بافت های ملتهب و خار های استخوانی استفاده شود.

آرتروفیبروز

در این عارضه بافت اسکار (جای زخم) در درون مچ پا تشکیل می شود. این وضعیت می تواند سبب خشک شدن و دردناکی مفصل شود که به آن آرتروفیبروز نیز می گویند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای شناسایی بافت اسکار و از بین بردن آن استفاده شود.

عفونت

عفونت موجود در فضای مفصلی را نمی توان فقط به وسیله آنتی بیوتیک ها درمان کرد. این وضعیت، اغلب نیازمند یک جراحی اورژانسی جهت شستشوی مفصل است که می تواند به وسیله آرتروسکوپی صورت گیرد.

اجسام سرگردان و آزاد

غضروف، استخوان و بافت اسکار می توانند به صورت آزادانه در مفصل شناور شده و اجسام آزاد را به وجود آورند. اجسام آزاد می توانند دردناک بوده و سبب ایجاد مشکلاتی مانند قفل کردن و درد یا صدا دادن پا شوند. می توان جهت یافتن و برداشتن اجسام آزاد از آرتروسکوپی مچ پا استفاده کرد.

بیماری OCD مچ پا (ضایعات استئوکندرال)

نواحی آسیب دیده غضروف و استخوان هستند که در مفصل مچ پا وجود دارند. این نقص ها معمولا توسط آسیب های مچ پا مانند شکستگی ها و پیچ خوردگی ها به وجود می آیند. علائم رایج شامل درد مچ پا و تورم آن می شوند. تشخیص به وسیله ترکیبی از یک معاینه جسمانی و مطالعات تصویر برداری صورت می گیرد.

مطالعات تصویربردای می توانند تصاویر اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن را در بر گیرند. این درمان به اندازه، موقعیت و پایداری نقص غضروفی بستگی دارد. علائم و فعالیت های بیمار نیز باید در نظر گرفته شوند. جراحی اغلب شامل برداشتن غضروف آسیب دیده و به وجود آوردن سوراخ های ریزی بر روی استخوان می شود که جهت بهبودی  و التیام آن ایجاد می شوند. علاوه بر آن، فرایند های پیوند استخوان و غضروف نیز می توانند انجام شوند.

مطلب مرتبط: OCD یا ضایعه غضروف مچ پا را بهتر بشناسید.

گیر کردن خلفی مچ پا

این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که بافت نرم در پشت مچ پا ملتهب می شود. نشانه رفتن مچ پا به سمت پایین می تواند دردناک باشد. این سندرم ناشی از استفاده زیاد، اغلب در رقصنده ها و ورزشکاران حرفه ای بروز می کند. همچنین، این عارضه می تواند با یک زائده استخوانی به نام اوس تریگونوم در ارتباط باشد. می توان بافت دارای مشکل را به وسیله آرتروسکوپی از بین برد.

سینوویت

بافت نرم و پوشاننده مفصل مچ پا (بافت سینوویال) می تواند ملتهب شده و سبب ایجاد درد و تورم شود. این عارضه می تواند در اثر آسیب و استفاده بیش از حد به وجود آید. آرتریت التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می توانند سبب ایجاد سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای از بین بردن بافت ملتهبی استفاده شود که به درمان های غیر جراحی جوابگو نیست.

علائم ناشناخته مچ پا

گاهی اوقات بیماران به علائمی دچار می شوند که نمی توان آن ها را به وسیله دیگر تکنیک های تشخیصی توضیح داد. آرتروسکوپی این فرصت را فراهم می کند تا بتوان به صورت مستقیم درون مفصل را مشاهده کرد. سپس جراح می تواند مشکلاتی را شناسایی کند که می توانند به وسیله جراحی درمان شوند.

آرتروسکوپی مچ پا

جراحی به کمک آرتروسکوپی

❇ ترمیم تاندون های شانه

❇ ترمیم یا برداشتنی منیسک پاره شده

❇ بازسازی رباط صلیبی زانو

❇ برداشتن لایه داخلی ملتهب مفصل زانو، شانه ، آرنج، مچ پا، مچ دست

❇ آزاد کردن تونل کارپال

عمل پارگی رباط مچ پا

❇ خارج کردن قطعات غضروفی یا استخانی داخل متصل زانو، شانه، آرنج، مچ پا، مچ دست

شش مفصلی که بیش از سایر مفاصل تحت جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مچ پا، هیپ و معضل ران و مچ دست.

در اینجا درباره آرتروسکوپی زانو بیشتر بخوانید ⏪ دستورالعمل های بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو 

مراحل عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

گرچه  در عمل جراحی ارتروسکوپی بهبود آسان تر از عمل باز است، باز هم نیاز به استفاده از بیهوشی، بی حسی و تجهیزات خاص در اتاق عمل بیمارستان یا مراکز درمانی سرپایی دارد. بسته به محل مفصل و مشکل احتمالی آن ممکن است بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی استفاده شود.

یک برش کوچک به اندازه جا دکمه برای وارد کردن آرتروسکوپ داده می شود. ممکن است نیاز به یک یا چند برش کوچک دیگر برای دیدن سایر قسمت های مفصل یا وارد کردن سایر ابزارها باشد.

در صورت نیاز به جراحی اصلاحی و ترمیمی این کار با وسایل مخصوصی که از طریق برش های دیگر وارد مفصل می شوند، انجام می شود. در ابتدا آرتروسکوپی صرفاً یک وسیله تشخیص برای تعیین  مناسب ترین روش درمانی باز  بود. با تولید ابزار بهتر و پیشرفت تکنیک های جراحی، بسیاری از جراحی ها را می توان به صورت آرتروسکوپی انجام داد.

مثلا اکثر پارگی های منیسک زانو را می توان با جراحی آرتروسکوپی درمان کرد. پس از جراحی آرتروسکوپی به شما توصیه هایی برای مراقبت از برش های پوستی، فعالیت هایی که نباید انجام بدهید و تمریناتی که برای بهبود باید انجام بدهید، می شود.

در ویزیت پس از جراحی برای پیگیری، جراح برش ها را نگاه می کند، در زمان مناسب بخیه های شما را می کشد و برنامه بازتوانی شما را گوشزد می کند.

میزان جراحی مورد نیاز و زمان لازم برای بهبود پس از آن بستگی به پیچیدگی مشکل شما دارد. گاهی حین جراحی آرتروسکوپی، جراح درمی یابد که صدمه یا بیماری را نمی توان به تنهایی با آرتروسکوپی درمان کرد. جراحی وسیع و باز ممکن است در این حالت و در حالی که شما هنوز بیهوش / بی حس هستید انجام شود یا به زمان دیگری موکول شود تا مسأله با شما در میان گذاشته شود.

عوارض احتمالی آرتروسکوپی

گرچه عوارض ناشایع هستند، گاهی حین یا به دنبال آرتروسکوپی به وجود می آیند. عفونت، لخته شدن خون داخل سیاهرگ، تورم بیش از حد یا خونریزی، آسیب به عروق خونی یا اعصاب و شکستن ابزار جراحی داخل مفصل، شایع ترین عوارض هستند ولی بسیار کمتر از یک درصد کل جراحی های آرتروسکوپی روی می دهند.

مزایای عمل جراحی آرتروسکوپی 

گرچه عمل آرتروسکوپی به دلیل آن که برای درمان ورزشکاران و قهرمانان معروف با موفقیت انجام شد، در بین عموم نیز مورد توجه قرار گرفت, یک روش بسیار ارزشمند برای کلیه بیماران ارتوپدی است و معمولا برای بیمار نیز آسان تر از جراحی باز می باشد. اکثر بیماران در مراکز درمانی سرپایی تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند و پس از چند ساعت به منزل خود برمی گردند.

دوره نقاهت جراحی مچ پا

برش های کوچک پس از چند روز بهبود می یابند. گرچه این برش ها کوچک و درد داخل مفصل به دنبال آرتروسکوپی اندک است, چندین هفته طول می کشد تا مفصل بهبود کامل یابد. برای تسریع بهبود مفصل و محافظت آن برای عملکرد آینده، یک برنامه  فعالیت و بازتوانی خاص به شما توصیه خواهد شد.

به طور معمول، بیمار ظرف چند روز به مدرسه یا محل کار خود بازمی گردد یا فعالیت های روزمره خود را از سر می گیرد. ورزشکاران و آنهایی که وضعیت جسمی خوبی دارند در بعضی موارد و طی چند هفته به فعالیت های ورزشی خود باز می گردند. به یاد داشته باشید که افرادی که آرتروسکوپی می شوند ممکن است تشخیص های متفاوتی قبل از عمل داشته باشند، بنابراین درمان آرتروسکوپی هر فرد، منحصر به همان فرد است و زمان لازم برای بهبود نیز بر همین اساس منحصر به فرد است.

موارد منع آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی برای برخی بیماران روش مناسبی نیست. ممکن است عمل جراحی شستشوی آرتروسکوپی برای بیماران مبتلا به التهاب شدید در مفصل مچ پا مزیتی نداشته باشد. همچنین، امکان دارد این روش برای بیماران مبتلا به عفونت های فعال  استخوان یا دیگر مشکلات پزشکی مناسب نباشد. اصلاح دفورمیته های شدید مچ پا با عمل جراحی آرتروسکوپی امکانپذیر نیست.

 

دکتر غلامرضا نادری 

متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرعلی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  سه شنبه هفته پیش بیمارستان محب عمل برداشتن توده و آزاد سازی عصب برام انجام دادین.
  تقریبا از 2 روز پیش موقع دراز کردن پام قسمت کف پا بالای پاشنه تیر میکشه و درد میگیره.
  خواستم بدونم عادیه یا طور دیگه ای برطرف میشه و زمانش چقدره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   اين جور علايم تا ٣-٤ هفته بعد از عمل طبيعيه به شرط اين كه علايمى از عفونت نداشته باشه.
   گاه كمپرس يخ بزارين و مسكن مصرف كنيد
 • تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  با لام خدمت آقای دکتر نادری ضمن عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما بنده یک ماه پیش تاندون آشیل پام در آثر بازی فوتبال پاره شد و مورد جراحی قرار گرفت تقریبا پای من 1 ماه در گچ موند و امروز برای باز کردن گچ پام به دکترم مراجعه کردم بعدش دکتر گفت که باید زاویه پنجه ی پای شمارو رو به بالا فشار دهیم بعدش پاتون رو گچ بگیریم 2 هفته دیگه باز بیارین دو باره زاویه رو بیشتر کنیم و باز گچ بگیرم من هم به دلیل درد خیلی خیلی شدید که تو عضله ی پام حس میکردم انگار داشت کشیده میشد خیلی با درد فراوان و من نتونستم درد کشیدی رو تحمل کم و دکترم گفت من دیگه گچ نمیگیرم پاتو برو بسلامت من الان نگرام اخه اقای دکتر خیلی درد شدیدی داشت موقع فشار دادن پنجه پام برو به بالا الان هم پام گچ نداره همین جور مونده میتونم تکون بدم اصلا هم بهش فشار وارد نمیکنم الان من باید چی کار کنم تمیرات مخصوص پارگی تاندون آشیل پارو هم بلدم آیا من باید صبر کنم تا درد پام خوب بشه تا این تمرینات رو انجام بدم یا انجام بدم وقتیم یکم فشار میارم تاندون اشیلم درد شدی میکنه من باید چی کار نم الان تکلیفم چیه دکترم خیلی ادم بد اخلاقی بود خیلیم هم من رو تحقیر کرد چون اجازه ندادم پام رو در اون زاویه که ایشون میگفتن گچ بگیرن چون اقای دکتر واقعا خیلی درد داشتم وقتی فشار وارد میکرد به حدی دردم شدید بود که فشارم چند بار افتاد و من هم اجازه ندادم همین جور با پای باز اومدم خونه میشه راهنمایم کنین من خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   درود و آرزوى سلامت
   من خودم بعد از عمل معمولا گچ نمى گيرم
   يك راه اينه كه براى تغيير زاويه ى مچ پا ببرنتون اتاق عمل و با يك بيهوشى سبك گچ گيرى كنن
   راه ديگه اين هست كه براى آسونتر بالا آوردن مچ پا زانو رو خم كنيد
   در هر حال بعد از عمل آشيل بدون گچ و آتل و ... راه رفتن اصلا به صلاحتون نيست
   با احترام
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید عکس های قبل از عمل آرتروسکوپی غضروف مچ پا که خدمتتان گفتم بعد از دو ماه هیچ تغییری نکرده است با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۷ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام
   اگر ام آر آى هم داريد آپلود بفرماييد
   در ضمن به نظر من احتمالا رباط مچ پاى شما هم مشكل داره
   ترميم كامل غضروف سه ماه طول مى كشه
   موفق باشيد
 • تصویر کاربر راضیه چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر.
  Mild joint effusion is seen at tibiotalar surface
  یعنی چی، چه طور خوب میشه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۳ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   درود
   اين صرفا علامت آسيب مچ هست و مى تونه ثانوى به همون پارگى ليگامانى باشه
   در هر صورت پيش آگهى بستگى به درمان علت زمينه اى يعنى پارگى رباط داره
   موفق باشيد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما.متاسفانه به دلیل اینکه بنده در شهرستان حضور دارم نتوانستم بیام خدمتتون اگه براتون امکان پذیر است به سوال بنده پاسخ فرمایید
  بنده در حدود هفت هفته پیش دچار شکستگی مچ پا شدم که بخشی از استخوان قوزک خارجی جدا شد.با تشخیص متخصص ارتوپدی ان را گچ گرفته و بعد از سه هفته بروی زمین قرار داده با آن راه رفتم و کلا بعد از 5 هفته بدون عکس برداری از آن به تشخیص پزشک آن را از گچ خارج کرده و به دلیل درد زیاد راه رفتن به طور صحیح برایم میسر نبود با مرجعه به فیزیوتراپ در عکسی که دو روز پیش تهییه کردم قسمت شکستگی حرکت کرده و دقیق سر جای خود جوش نخورده است.حال سال بنده این است آیا این موضوع در اینده برای بنده مشکل ایجاد میکند از قبیل ارتروز و آیا نیاز به عمل جراحی دارم؟ ضمنا عکس مربوط به بعد از جوش خوردگی به این ایمیل الحاق شده است(بنده داری یک شکستگی کهنه قوزک داخلی نیز هستم)(در مورد آسیب وارد شده به رباطهای مچ پا متخصص معتقد است که شکستگی و آسیب به رباط ها همزمان رخ نمیدهند و رباط ها باعث ناپایداری مچ و درد نشده اند آیا صحت دارد؟)
  با سپاس فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   با درود
   سپاس از سؤالى كه مطرح فرموديد
   قطعه ى شكستگى قوزك خارجى شما به يك رباط مهم وصل هست.اگر در معاينه ناپايدارى مچ پا وجود نداشته باشه لزوما نياز به جراحى نداريد.
   در مورد اين كه منشأ درد شما چيست نياز به معاينه ى دقيق هست.
   به عنوان يك أصل كلى اگر شش هفته پس از چنين صدمه اى هنوز درد داشته باشيد نياز به معاينه و بررسى هاى تكميلي لازم بر أساس نتيجه ى معاينه داريد.
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر