منو

تیره شدن و زخم پای دیابتی

بیماران مبتلا به دیابت ممکن است دچار مشکلات متعددی در پاهای خود نظیر سیاه شدن پا و زخم شدن پا و عفونت شوند. حتی مشکلات معمولی و جزئی در این افراد ممکن است بدتر و منجر به عوارض جدی شوند.

مشکلات پا اغلب زمانی رخ می دهند که عصب بر اثر دیابت آسیب دیده باشد (نوروپاتی). علایم درگیری عصب عبارتند از سوزن سوزن شدن و درد سوزشی یا ضعیف شدن پاها.نوروپاتی حتی می تواند حس پا را از بین ببرد به گونه ای که شما ممکن است به پای خود صدمه بزنید بدون آن که حتی متوجه آن شوید.اختلال جریان خون یا تغییر شکل پا و انگشتان آن هم می توانند مشکل ساز شوند.

نوروپاتی

گرچه آسیب عصب بر اثر دیابت می تواند دردناک باشد گاه می تواند احساس درد و حرارت و سرما را کاهش دهد. فقدان حس پا به این معناست که شما ممکن است متوجه آسیب دیدن پای خود نشوید. شما ممکن است یک سنگریزه داخل کفش خود داشته باشید و همه ی روز روی آن را بروید بدون آن که آن را حس کنید.امکان دارد پای شما تاول بزند و آن را حس نکنید.ممکن است متوجه آسیب پای خود نشوید تا آین که پوست تخریب و عفونی شود.

آسیب عصب ممکن است باعث تغییر شکل پا و انگشتان آن شود.به جای آن که سعی کنید پا و انگشتان تغییر  شکل یافته آن را به زور داخل کفش های معمول کنید از درمانگر خود بخواهید برایتان کفش های طبی مخصوص تجویز کند.

نوروپاتی

تغییرات پوستی و تیره شدن پوست پا

دیابت می تواند تغییراتی در پوست پای شما ایجاد کند. ممکن است گاهی پاهایتان بسیار خشک شوند و رنگ پوست آن تیره و سیاه شود. پوست ممکن است ترک بردارد یا کنده شود.مشکل آن جاست که اعصابی که ترشح چربی و رطوبت را در پا کنترل می کنند دیگر کار نمی کنند.

پس از استحمام پاهای خود را خشک کنید و سپس رطوبت باقی مانده را با یک کرم دست بی بو یا لایه ی نازکی از پارافین جامد حفظ کنید.

کرم یا روغن را بین انگشتان پا نمالید.در این قسمت ها رطوبت بیش از حد ممکن است منجر به عفونت شود.

در همین باره می توانید مطلب درمان زخم پای دیابتی با آنتی بیوتیک را بخوانید.

پینه و میخچه

پای افراد دیابتی بیشتر و سریعتر از افراد نرمال به پینه و میخچه دچار می شود.علت آن نقاط پر فشار در زیر پا می باشد. اگر پینه و میخچه تراشیده نشوند بسیار ضخیم و نهایتا تبدیل به زخم می شوند.هرگز سعی نکنید پینه و میخچه ها را خودتان بتراشید چون ممکن است باعث زخم و عفونت شود.به علاوه اصلا تلاش نکنید که میخچه یا پینه را با مواد شیمیایی از بین ببرید چون این فراورده ها ممکن است پوست شما را بسوزانند.

می توانید از یک سنگ پا برای کنترل پینه ها استفاده کنید.بهتر است سنگ پا را روی پوست مرطوب استفاده کنید و بعد از آن از لوسیون استفاده نمایید.

میخچه

زخم های پا

زخم ها معمولا روی سینه ی پا یا زیر شست پا ایجاد می شوند.زخم های کناره های پا معمولا ناشی از کفش های تنگ می باشند.به یاد داشته باشید که گر چه بعضی از این زخم ها درد ندارند همه ی زخم ها باید توسط درمانگرتان دیده شوند.غفلت از زخم سبب عفونت و حتی قطع عضو می شود.

درمانگر شما ممکن است برای رد عفونت استخوان در خواست رادیوگرافی کند.ممکن است وی از زخم شما نمونه برای کشت بردارد تا به نوع عفونت پی ببرد و موثرترین آنتی بیوتیک را پیدا کند.ممکن است نیاز باشد تا برای خارج کردن بافت های عفونی و مرده نیاز به بستری در بیمارستان باشد.

راه رفتن روی یک زخم ممکن است آن را بزرگتر کرده عفونت را به اعماق پا براند.برای برداشتن فشار از روی پا ممکن است نیاز به کفش یا بریس های مخصوص یا حتی گچ گیری داشته باشید.

اگر زخم پایتان ترمیم نشود و گردش خون پا مختل باشد نیاز به مشاوره با جراح عروق خواهد بود.همیشه به یاد داشته باشید که کنترل قند خون اهمیت فراوانی دارد زیرا بالا بودن قند خون مقابله با عفونت را بسیار دشوار می سازد.

پس از درمان و ترمیم زخم باید به مراقبت از پاها ادامه دهید و از کفش های مخصوص استفاده کنید چون محل جوش خوردن زخم بسیار شکننده است و احتمال عود زخم وجود دارد.زخم پای دیابتی

اختلال گردش خون

اختلال گردش خون قابلیت پای شما را برای ترمیم و مقابله با عفونت  کاهش می دهد. دیابت رگ های خونی پا و ساق را سفت و تنگ می کند.بعضی عوامل کاهش خونرسانی به پا را می توانید کنترل کنید:مثلا نباید سیگار بکشید و باید مراقب باشید که فشار خون و کلسترول خون تحت کنترل باشند.

اگر پاهایتان سرد باشند ممکن است وسوسه شوید که آن ها را گرم کنید.اما اگر حس پا مختل باشد ممکن است با آب گرم یا کیسه آب گرم آن ها را بسوزانید بدون آن که متوجه شوید.بهترین راه برای گرم نگه داشتن پا ها استفاده از جوراب های گرم است.

بعضی بیماران مبتلا به اختلال گردش خون هنگام تند راه رفتن یا راه رفتن در سربالایی یا روی سطوح سفت احساس درد در عضلات پشت ساق خود می کنند.به این حالت” لنگش متناوب” گفته می شود.توقف و استراحت به مدت چند دقیقه باعث کاهش درد می شود. اگر این علایم را دارید حتما با پزشک مشاوره کنید.

تمرین و ورزش برای بهبود وضعیت گردش خون مفید است .برای راه رفتن از کفش های مناسب استفاده کنید ولی در صورت ابتلا به زخم باز نباید روی آن راه بروید.

قطع اندام

افراد مبتلا به دیابت بیش از سایر مردم در معرض قطع اندام هستند .علت آن می تواند درگیری شریان ها یا گرفتاری اعصاب باشد که هر دوی این عوامل می توانند باعث بروز زخم و احتمالا قطع اندام شوند. اغلب موارد قطع اندام با مرافبت مداوم و استفاده از کفش مناسب قابل پیشگیری هستند.

⚠ توجه : یکی از بزرگترین تهدید ها برای پاهای شما سیگار کشیدن است. سیگار باعث کاهش جریان خون پا ها و تاخیر التیام زخم ها می شود. تعداد زیادی از افراد دیابتی که نیاز به قطع اندام پیدا می کنند سیگاری هستند.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام ۶۵ ساله ۱۳۵ک وزن ۱۸۵ قد دیابت کنترل شده ۹۵
  از حدود بیش از ده سال در مچ پا خونمردگی بصورت لکه داشتم مراجعه نمودم داپلر رنگی انجام دادم در جریان خون مشکلی دیده نشد کم کم این خونمردگی افزایش و تا ساق پا بالا آمد دکتر مراجعه نمودم متأسفانه نتوانستند اقدامی بکنند عکس ارسال میکنم آیا مشکل حاد می‌باشد ضمنا بعلت مشکل در پای مذبور کوتاهتر است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 6 روز پیش)

   درود

   به جراح عروق مراجعه كنيد 

   نارسايى وريدى داريد 

 • تصویر کاربر محمدقاسمی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  مادرم۵۳ساله که متاسفانه از ناحیه قوذک پا دچار زخم عمیقی شده که به استخوان زده و نظره دکترای شهرمان قطع کردن از مچ پا است.دو سال قبل هم پیوند کلیه انجام داده که متاسفانه در این چند روز اخیر کراتینش هم بالا رفته.درحال حاضر در بیمارستان بستری.
  خواهشن اگه راهی برای قطع نکردن پای مادرم هست به بنده اطلاع بدین تا خدمت برسیم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   قدم اول بايد دبريدمان جراحى و آنتى بيوتيك درمانى باشه ولى با توجه به نارسايى كليه راه سخت و طولانى در پيش خواهد بود

   اگر عفونت وارد خون شده باشه و خطر جانى ايجاد كنه بايد سريعا قطع بشه

 • تصویر کاربر ثانی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر وقت بخیر من ۳۳ سالمه بالای ران پای چپم ی مربع ۴×۴ کبود شده و قندم ۱۲۱ هست میشه برا قند باشه یا خیر خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   بعيده

   با متخصص داخلى مشورت كنيد

 • تصویر کاربر سینا جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  هر بار یه تیکه از پاشو قطع میکنه و بازم عفونت میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   بابد بررسى عروقى انجام بشه و شايد اون ناحيه عروق خوبى نداره كه اين طور مى شه 

 • تصویر کاربر نیکبخت جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام پدر من دیابت دارن انگشت شست پاش زخم شده و سوراخ شده دکتر هم رفته ولی همچین تاثیری نداشته چیکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   احتمالا جراحى لازمه

 • تصویر کاربر مسعودی شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام . پدرم سالهاست دیابت دارن و قرص متفورمین استفاده میکردن و الان هم با دستور پزشک انسولین استفاده میکنن، چند روزی هست که انگشت کنار شصت پاشون سیاه کرده ، آیا امکان داره این سیاهی انگشت باعث قطع اون بشه البطه هیچگونه زخمی و ترشحی وجود ندارد و گردش خون پاشون هم گفتن خوب هست با آزمایش ... تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   تصوير بفرستيد

 • تصویر کاربر ارژنگ دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  ایا لکه بجا مانده از بهبود زخم دیابتی درمان دارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   با متخصص پوست مشاوره كنيد

 • تصویر کاربر موسوی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت اقای دکتر
  من 48 ساله هستم ودیابت نوع 2 دارم
  چند روزی است در سمت چپ انگشت بزرگ پای چپ زیر ناخن یک لکه سیاهی می بینم و از گوشه ناخنم ترشحات عفونی خارج میشه ایا این هم زخم پای دیابتی است ؟ چگونه مداوا کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   سريعا به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر عباسی سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،اقای دکتر من خیلی نوشابه و قند مصرف میکردم،۱هفته پیش دیدم پشت پاشنه پای چپم یکمی باد کرده و رنگش ب زردی میخوره،خواستم ببینم ایا دیابت دارم؟خیلی میترسم و از اون روز ب بعد دیه قندیجات استفاده نکردم،عکس پام رو میفرسم لطف کنید نیگا کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   تشخيص ديابت با آزمايش خون هست

 • تصویر کاربر حسنی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام من مرد۴۵ ساله و مبتلا به دیابت البته کنترلش کردم ودر حدود۱۲۰تا۱۵۰ هستش.به طور ناگهانی به اندازه یک سکه بغل زانوی پای چپم سیاه شده و بدون هیچ درد و رنجی هست ممنون میشم پاسخ بدین به لحاظ کرونا نمیتونم دکتر برم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   كبودى هست و كم كم خوب مى شه

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر