منو

تیره شدن و زخم پای دیابتی

بیماران مبتلا به دیابت ممکن است دچار مشکلات متعددی در پاهای خود نظیر سیاه شدن پا و زخم شدن پا و عفونت شوند. حتی مشکلات معمولی و جزئی در این افراد ممکن است بدتر و منجر به عوارض جدی شوند.

مشکلات پا اغلب زمانی رخ می دهند که عصب بر اثر دیابت آسیب دیده باشد (نوروپاتی). علایم درگیری عصب عبارتند از سوزن سوزن شدن و درد سوزشی یا ضعیف شدن پاها.نوروپاتی حتی می تواند حس پا را از بین ببرد به گونه ای که شما ممکن است به پای خود صدمه بزنید بدون آن که حتی متوجه آن شوید.اختلال جریان خون یا تغییر شکل پا و انگشتان آن هم می توانند مشکل ساز شوند.

نوروپاتی

گرچه آسیب عصب بر اثر دیابت می تواند دردناک باشد گاه می تواند احساس درد و حرارت و سرما را کاهش دهد. فقدان حس پا به این معناست که شما ممکن است متوجه آسیب دیدن پای خود نشوید. شما ممکن است یک سنگریزه داخل کفش خود داشته باشید و همه ی روز روی آن را بروید بدون آن که آن را حس کنید.امکان دارد پای شما تاول بزند و آن را حس نکنید.ممکن است متوجه آسیب پای خود نشوید تا آین که پوست تخریب و عفونی شود.

آسیب عصب ممکن است باعث تغییر شکل پا و انگشتان آن شود.به جای آن که سعی کنید پا و انگشتان تغییر  شکل یافته آن را به زور داخل کفش های معمول کنید از درمانگر خود بخواهید برایتان کفش های طبی مخصوص تجویز کند.

نوروپاتی

تغییرات پوستی و تیره شدن پوست پا

دیابت می تواند تغییراتی در پوست پای شما ایجاد کند. ممکن است گاهی پاهایتان بسیار خشک شوند و رنگ پوست آن تیره و سیاه شود. پوست ممکن است ترک بردارد یا کنده شود.مشکل آن جاست که اعصابی که ترشح چربی و رطوبت را در پا کنترل می کنند دیگر کار نمی کنند.

پس از استحمام پاهای خود را خشک کنید و سپس رطوبت باقی مانده را با یک کرم دست بی بو یا لایه ی نازکی از پارافین جامد حفظ کنید.

کرم یا روغن را بین انگشتان پا نمالید.در این قسمت ها رطوبت بیش از حد ممکن است منجر به عفونت شود.

در همین باره می توانید مطلب درمان زخم پای دیابتی با آنتی بیوتیک را بخوانید.

پینه و میخچه

پای افراد دیابتی بیشتر و سریعتر از افراد نرمال به پینه و میخچه دچار می شود.علت آن نقاط پر فشار در زیر پا می باشد. اگر پینه و میخچه تراشیده نشوند بسیار ضخیم و نهایتا تبدیل به زخم می شوند.هرگز سعی نکنید پینه و میخچه ها را خودتان بتراشید چون ممکن است باعث زخم و عفونت شود.به علاوه اصلا تلاش نکنید که میخچه یا پینه را با مواد شیمیایی از بین ببرید چون این فراورده ها ممکن است پوست شما را بسوزانند.

می توانید از یک سنگ پا برای کنترل پینه ها استفاده کنید.بهتر است سنگ پا را روی پوست مرطوب استفاده کنید و بعد از آن از لوسیون استفاده نمایید.

میخچه

زخم های پا

زخم ها معمولا روی سینه ی پا یا زیر شست پا ایجاد می شوند.زخم های کناره های پا معمولا ناشی از کفش های تنگ می باشند.به یاد داشته باشید که گر چه بعضی از این زخم ها درد ندارند همه ی زخم ها باید توسط درمانگرتان دیده شوند.غفلت از زخم سبب عفونت و حتی قطع عضو می شود.

درمانگر شما ممکن است برای رد عفونت استخوان در خواست رادیوگرافی کند.ممکن است وی از زخم شما نمونه برای کشت بردارد تا به نوع عفونت پی ببرد و موثرترین آنتی بیوتیک را پیدا کند.ممکن است نیاز باشد تا برای خارج کردن بافت های عفونی و مرده نیاز به بستری در بیمارستان باشد.

راه رفتن روی یک زخم ممکن است آن را بزرگتر کرده عفونت را به اعماق پا براند.برای برداشتن فشار از روی پا ممکن است نیاز به کفش یا بریس های مخصوص یا حتی گچ گیری داشته باشید.

اگر زخم پایتان ترمیم نشود و گردش خون پا مختل باشد نیاز به مشاوره با جراح عروق خواهد بود.همیشه به یاد داشته باشید که کنترل قند خون اهمیت فراوانی دارد زیرا بالا بودن قند خون مقابله با عفونت را بسیار دشوار می سازد.

پس از درمان و ترمیم زخم باید به مراقبت از پاها ادامه دهید و از کفش های مخصوص استفاده کنید چون محل جوش خوردن زخم بسیار شکننده است و احتمال عود زخم وجود دارد.زخم پای دیابتی

اختلال گردش خون

اختلال گردش خون قابلیت پای شما را برای ترمیم و مقابله با عفونت  کاهش می دهد. دیابت رگ های خونی پا و ساق را سفت و تنگ می کند.بعضی عوامل کاهش خونرسانی به پا را می توانید کنترل کنید:مثلا نباید سیگار بکشید و باید مراقب باشید که فشار خون و کلسترول خون تحت کنترل باشند.

اگر پاهایتان سرد باشند ممکن است وسوسه شوید که آن ها را گرم کنید.اما اگر حس پا مختل باشد ممکن است با آب گرم یا کیسه آب گرم آن ها را بسوزانید بدون آن که متوجه شوید.بهترین راه برای گرم نگه داشتن پا ها استفاده از جوراب های گرم است.

بعضی بیماران مبتلا به اختلال گردش خون هنگام تند راه رفتن یا راه رفتن در سربالایی یا روی سطوح سفت احساس درد در عضلات پشت ساق خود می کنند.به این حالت” لنگش متناوب” گفته می شود.توقف و استراحت به مدت چند دقیقه باعث کاهش درد می شود. اگر این علایم را دارید حتما با پزشک مشاوره کنید.

تمرین و ورزش برای بهبود وضعیت گردش خون مفید است .برای راه رفتن از کفش های مناسب استفاده کنید ولی در صورت ابتلا به زخم باز نباید روی آن راه بروید.

قطع اندام

افراد مبتلا به دیابت بیش از سایر مردم در معرض قطع اندام هستند .علت آن می تواند درگیری شریان ها یا گرفتاری اعصاب باشد که هر دوی این عوامل می توانند باعث بروز زخم و احتمالا قطع اندام شوند. اغلب موارد قطع اندام با مرافبت مداوم و استفاده از کفش مناسب قابل پیشگیری هستند.

⚠ توجه : یکی از بزرگترین تهدید ها برای پاهای شما سیگار کشیدن است. سیگار باعث کاهش جریان خون پا ها و تاخیر التیام زخم ها می شود. تعداد زیادی از افراد دیابتی که نیاز به قطع اندام پیدا می کنند سیگاری هستند.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  منظورم اینه چه ویتامین برای پای دیابتی لازمه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 4 روز پیش)

   درمان ويتامينى تاثيرى نداره

 • تصویر کاربر 2koohe دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،مادربنده سالهاست دیابت داردوقرص دیابزید80 استفاده میکند.تقریبایک هفته یابیشتربین انگشت کوچک وچهارم سیاه شده ولایه سفیدمثل کپک روش هست چکا کنم.باتشکر کنی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   حتما بايد به اورژانس مراجعه كنيد تا در صورت نياز درمان مناسب انجام بگيره

   هيچ زخمى رو در افراد ديابتى بى اهميت تلقى نكنيد

 • تصویر کاربر فقیه دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام علت سیاه شدن چیست دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   احتمالا ضربه

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  مادر بنده دچار دیابت و فشار خون هستن. مدتی است پاشون ورم میکنه و امروز متاسفانه سیاه شده بود به نظر شما علت و درمان آن چه هست؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)

   درود

   حتما براى معاينه و انجام راديوگرافى به ارتوپد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر حجت دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  دکتر پدرم دچار گانگرن پا شده و چن تا از دکترها دستور قطع پا از زانو داده ان
  حال با توجه به وخامت اوضاعش و دیالیز شدنش درصد خیلی کمی امید به زنده ماندنش در صورت قطع پا هست
  حال سوالم اینم هست اگر پا رو قطع نکنیم تا چه مدت میتواند زنده بماند؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   امر گانگرن همراه عفونت باشه بايد اورژانسى قطع بشه وگرنه مى شه صبر كرد تا وضع عمومى بهتر بشه

    

 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم دیابت داره الان یک ماهه پای راستش درد میکنه بردیمش دکتر متوجه نشدن مشکلش چیه الان سه روزه بیمارستان امین اصفهان بستریه بهمون گفتن چون سیگار می‌کشیده وانسولین استفاده میکرده انسولین را ناقص دریافت کرده وکف پاخون لخته شده اما زخم نشده به نظرشمااحتمال خوب شدنش هست پاش یکم تغییر رنگ داده وقرمز شده خواهش میکنم راهنمایی کنید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   حتما سيگار رو قطع كنن

   احتمال ابتلا به پاى شاركو هست

   در اصفهان با آقاى دكتر انوشيروان رستگار مشورت كنيد

   با احترام 

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب،پدرم دیابتی هستند و انسولین میزنند،کفش نامناسب پوشیدند و پاشون تاول زده اما چون در اثر دیابت پاشون بی حس است متوجه نشدن ،الان چند روزه سیاه شده میخواستم ببینم با کرم خوب میشه یا ختما باید مراجعه کند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   اون پوست سياه شده بايد برداشته بشه وگرنه منشا عفونت مى شه

   با احترام

 • تصویر کاربر هستی سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام
  ایام به کام
  ایا برای سیاه شدن پای افراد دیابتی درمانی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   وقتى سياه بشه خير

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر من الان ۷ماهه از دردپا نخوابیده به هر جا فکرتون برسه بردیم ولی جوابی نشده و دیابت هم نداره ولی انگشتان پاش زخم کوچیک شد و همراه با درد و بعد چند ماه سیاه شد که باعث شد یکی از انگشتان پاش قطع بشه بعدش بازم خوب نشد از دردناله میکرد که بردیم دکتر بخیهاشو برداشتن که جای بخیه هاش باز شد دیگه هیچکاری نکردن الانم گفتن بیارین از زانو قطع کنیم ولی راضی نیستیم ولی زخم پاش هم زیاد شده و عفونت هم داره حالا چیکار کنیم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   مشكل قلبى دارن؟ سيگار مى كشن؟ سونوگرافى داپلر از شريان هاى پاشون انجام دادين؟

 • تصویر کاربر ریما دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  خواهرم چند وقتی هست درگیر گرفتگی پا و مچ پا هستش دیسک کمر هم دارند مهره 4 و 5 هستش پزشکای زیادی رفتن و گفتن تنگی نخاع دارند و دیسک کمر اما الان مچ پاشون گرفته و اصلا نمیتونن حرکت بدن و الان در حالی هستند که به هیچ انواع نمیتونن حرکت بدن پاشون رو(یک پاشون هست) و به حالت خیزش و چهار دست و پا حرکت میکنن یسری ار پزشکا گفتن که مرتبط با تنگی نخاع هست و جراحی لازمه یسری گفتن که مچ پا ارتباطی به تنگی نخاع نداره جناب آقای دکتر ما مسیرمون طولانی هستش و چون امکان همواره در مسیر بودن نداریم خواستم ازتون سوال کنم به نظر شخص عزیز شما راهکار چیه و چجوری درمان میشه از نظر شما چ کاری درسته؟ میشه توضیح بفرمایید . حضور شما خدمت برسیم یا راه حل دیگه ای دارید ممنونم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   من نمى تونم متوجه بشم كه منظور از گرفتگى چيه

   اگه مچ پا پايين افتاده و ايشان نمى تونن پنجه پا رو به حالت نود درجه و بيشتر بالا بيارن ناشى از تنگى نخاع هست و بايد در مرحله اول كمر رو عمل كنند تا دير نشده

   در غير اين صورت بايد معاينشون كنم تا بتونم تشخيص درستى رو خدمتتون عرص كنم

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر