منو

درمان قطعی افتادگی مچ پا

افتادگی مچ پا وضعیتی است که در آن نمی توانید قسمت جلوی یک یا هر دو پا را بالا بیاورید. این نشانه یک مشکل اساسی مانند اسکلروز یا سکته است. برای درمان افتادگی پا گزینه های درمانی زیادی وجود دارد که در ادامه مطلب درموردشان صحبت خواهیم کرد.

افتادگی مچ پا چیست؟

افتادگی مچ پا واژه ای کلی است که به دشواری در بلند کردن مچ و انگشتان پا به سمت بالا اشاره دارد. این نوع عارضه منجر به حالتی می شود که در آن مچ پا آویزان بنظر می رسد. اگر افتادگی مچ پا دارید، ممکن است هنگام راه رفتن پایتان روی زمین کشیده شود که در این صورت خطر زمین خوردن بالاست. همچنین ممکن است مجبور شوید هنگام راه رفتن ران خود را بالا بیاورید تا با کمک آن پای خود را روی زمین بکشید.

افتادگی مچ پا چیست؟

بی حسی پوست ساق و پا نیز، یافته شایعی در این عارضه است. بسته به علت عارضه، افتادگی مچ میتواند یک یا هر دو پا را درگیر کند. لازم بذکر است با اینکه افتادگی مچ پا یک بیماری نیست، اما ممکن است حاکی از مشکلی عصبی یا عضلانی باشد. افتادگی مچ پا ممکن است دائمی یا موقتی باشد. خوشبختانه درمان این عارضه امری ممکن است.

علت افتادگی مچ پا

علت اصلی افتادگی پا، ضعف یا آسیب به ماهیچه قدام ساق است که وظیفه حرکت دادن پا به سمت بالا را بر عهده دارند. این عضلات ممکن است در اثر یک آسیب یا یک بیماری زمینه ای نورولوژیک تحت تاثیر قرار بگیرند.

از منظر عصب شناختی، افتادگی مچ پا ممکن است ریشه در آسیب مغزی یا نخاعی داشته باشد. شرایطی مانند سکته مغزی، فلج مغزی و دیستروفی عضلانی همگی می‌توانند منجر به افتادگی پا شوند. با این حال برخی معتقدند آسیب عصبی در خود ساق پا علت عمده این عارضه است.

تشخیص افتادگی مچ پا

افتادگی مچ پا معمولاً در طول معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. پزشک راه رفتن شما را بررسی کرده و عملکرد عضلات پای شما را آزمایش می کند. او همچنین ممکن است ساق پا، روی پا و انگشتان پا را از جهت بی حس بودن معاینه کند.

۱. تست های تصویر برداری

افتادگی مچ پا گاهی اوقات به دلیل تنگی کانال نخاعی یا به دلیل فشار آوردن تومور یا کیست بر روی عصب در زانو یا ستون فقرات رخ می دهد. انواع مدالیته های تصویربرداری می توانند به شناسایی این نوع مشکلات کمک کنند:

 • رادیوگرافی ساده: در این مدالیته از مقدار کمی اشعه برای تصویربرداری از بافت نرم یا ضایعات استخوانی ایجاد کننده عارضه استفاده می شود.
 • اولتراسوند: از این تکنولوژی که از امواج صوتی برای تصویرسازی ارگان های داخلی بدن استفاده میکنند. همچنین میتوان برای بررسی کیست ها یا تومورهایی که روی عصب فشار وارد می کنند بهره برد.

اولتراسوند

 • سی تی: این مدالیته با استفاده از اشعه ایکس تصاویری را که از نماهای مختلف گرفته می شوند ترکیب کرده و تصویری مقطعی از ساختارهای داخلی بدن می دهد.
 • ام آر آی: این روش از امواج رادیویی و نوعی میدان مغناطیسی قوی برای تصویرسازی دقیق بهره می برد. ام آر آی در تصویرسازی ضایعات بافت نرم که به اعصاب فشار وارد می کنند، بسیار کاربردی است.

۲. تست اعصاب

الکترومیوگرافی (EMG) و مطالعات هدایت عصبی، فعالیت الکتریکی در عضلات و اعصاب را اندازه گیری می کند. این تست ها می توانند ناراحت کننده باشند، اما برای تعیین محل آسیب، در امتداد عصب آسیب دیده مفید هستند.

همچنین بخوانید:

درمان سريع افتادگی مچ پا

درمان افتادگی مچ پا به علت آن بستگی دارد. به همین دلیل مهم است که به محض تشخیص علت افتادگی، درمان شروع شود تا شانس بهبودی افزایش یابد. گزینه های درمان افتادگی پا شامل موارد زیر است:

۱. بریس

در این نوع درمان پزشک شما نوعی بریس را تجویز می کند که پای شما را در زاویه ۹۰ درجه نسبت به ساق قرار داده و بنابراین اجازه می دهد تا پای شما هنگام پیچیدن حالت صاف به خود بگیرد. یک نوع بریس فوق‌العاده به نام Dorsi-Assist وجود دارد که به کشیدن انگشتان پا و مچ پا به سمت بالا کمک کرده و از زمین خوردن افراد جلوگیری می کند. این نوع بریس عملکردی بهتری نسبت به بریس استاندارد دارد.

۲. ارتوز مچ پا

این دستگاه درون کفش جای گرفته و به قرارگیری پا در وضعیتی نرمال کمک می کند.

۳. فیزیوتراپی

این روش درمانی شامل تمرین‌هایی است که به تقویت عضلات، کاهش سفتی مفاصل و افزایش دامنه حرکتی زانو و مچ پا کمک می‌کنند.

۴. تحریک عصبی

در این روش از انرژی الکتریکی برای تحریک عصب ضعیف و بهبود عملکرد آن در حین راه رفتن استفاده می شود.

۵. جراحی

درمان جراحی ممکن است در موارد مختلفی نظیر ترمیم یا آزاد کردن بخش تحت فشار عصب پرونئال در اوایل افتادگی مچ پا، عدم موفقیت درمان های کانزرواتیو و یا انتقال تاندون یا فیوژن مفاصل به منظور قرار دادن دائمی پا در زوایه ای ۹۰ درجه نسبت به ساق برای تسهیل راه رفتن در نظر گرفته شود.

فیزیوتراپی افتادگی مچ پا

فیزیوتراپی افتادگی مچ پا

فیزیوتراپیست شما طی یک برنامه تمرینی مناسب با شما کار خواهد کرد. در این برنامه هدف این خواهد بود که به دنبال تقویت عضلات پا و بازیابی قدرت آن ها، شما بتوانید هنگام راه رفتن پای خود را بلند کنید. توجه به این نکته ضروری است که فیزیوتراپی ممکن است همواره نتیجه بخش نباشد. لذا بهتر است قبل از انجام دوره درمانی با یک فیزیوتراپیست با تجربه در این باره صحبت کرد.

بریس افتادگی مچ پا

این وسیله نام‌های مختلفی دارد، گاهی به آن بریس مچ پا و گاهی نیز آتل پا یا بریس پا گفته می شود. منظور از تمامی این اصطلاحات یک چیز است، بنابراین حواستان باشد انواع مختلف نام ها و اصطلاحات شما را گیج نکند.

از این وسیله پرطرفدار برای درمان افتادگی مچ پا استفاده شده و به بیمار اطمینان لازم را برای فعالیت می دهد. هدف اصلی این درمان جلوگیری از افتادگی پاست. این وسیله درمانی در کنار افزایش قابلیت تحرک بیمار، خطر زمین خوردن او را نیز کاهش می دهد.

بریس افتادگی مچ پا

انواع مختلفی از بریس ها وجود دارند که کمی متفاوت با یکدیگر عمل کرده و بیمار بنا به ترجیحات شخصی خود می تواند از هر کدام از آن ها استفاده کند. توجه داشته باشید که تمامی بریس ها لزوما مفید نیستند. بنابراین باید قبل از خرید با پزشک خود در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب تر است مشورت کنید.

ریکاوری و مدت زمان بهبودی

حین ریکاوری مچ پا در یک آتل قرار می گیرد تا با حفظ موقعیت پا، از تاندون (های) تازه منتقل شده محافظت به عمل آید. در ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل، باید ارتفاع مناسب قرارگیری پا و عدم وارد آمدن وزن اضافی به آن به دقت رعایت شود. بخیه ها در حدود دو هفته پس از جراحی برداشته می شوند و پس از آن پا به مدت حدود شش هفته در گچ قرار می گیرد. پای بیمار در این مدت نباید وزنی را تحمل کند.

پس از برداشتن گچ، بیمار مجاز خواهد بود با یک چکمه مخصوص راه برود. فیزیوتراپی برای حفظ وضعیت تاندون(ها) در موقعیت جدید به مدت ۸ تا ۱۲ هفته ادامه خواهد داشت. برای جلوگیری از کشش زودرس تاندون های جدید، بیمار باید به مدت سه ماه پس از جراحی از اسپلینت شب استفاده کند.

درمان افتادگی مچ پا

با بهبود تدریجی تورم پا، می‌توان به جای واکربوت از نوعی بریس قالب‌گیری شده که درون کفش ورزشی قرار می گیرد، استفاده کرد. با بهبود قدرت و حرکت بیمار در نتیجه فیزیوتراپی، استفاده از بریس نیز به تدریج متوقف می شود. هدف از جراحی این است که بیمار با یک کفش معمولی بدون نیاز به بریس بتواند راه برود.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منیژه پنجشنبه ۱۶ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  دارای روماتیسم پوست بودم چند سال کورتن استفاده می کردم چند ماه است به صلاحدید پزشکم مصرف نمیکنم ولی در پیج شما اسم بیماری ام را پیدا کردم در انگشت سوم و چهارم پای راستم و سینه پا درد شدیدی احساس می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۶ شهریور ۲( 1 هفته پیش)

   معاینه و احتمالا ام آر آی لازمه 

 • تصویر کاربر حسینی دوشنبه ۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با درود
  پسرم ده ساله هست.از بچگی بیشتر روپنجه پا راه می رفت ما منتظر شدیم اصطلاح بشه ولی نشد.وقتی بهش گفته میشه که پاشنه رو رو زمین قرار بده می تونه و به راحتی راه می ره یا موقع دویدن کاملا عادی هست.یه نکته دیگه اینکه موقع راه رفتن دست ها رو کنار بدن ثابت نگه می داره و تکان نمی ده.کلا مشکلی ندارن ولی ما از استایل راه رفتنش راضی نیستیم.یک ساله اسکیت کار می کنه و حرکتش خوبه ولی برای شتاب گیری دست ها رو زیاد به چپ و راست حرکت نمی ده و باز هم استایلش خوب نیست .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   با یک متخصص مغز و اعصاب اطفال مشورت کنید حتما 

   اگه نرمال بود به احتمال زیاد کار درمانی مفید خواهد بود

 • تصویر کاربر مسلم شنبه ۳۱ تیر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام.من در زمان پیاده روی و خصوصا ورزش، در ناحیه زیر انگشتان سوم و چهارم پای چپم احساس درد شدید دارم.
  بطوریکه قادر به ادامه دویدن نیستم و با خارج کردن پای خود از کفش ، درد تا حد زیادی از بین میرود.احساس میکنم در ناحیه ی مذکور عصب های انگشتانم درگیر شده اند و در هنگام ماساژ انگشتان سوم و چهارم صدای خاصی وجود دارد.
  نمیتوانم مدت زیادی با کفش رانندگی کنم و به ناچار پای خود را از کفش خارج‌میکنم.
  سوال اینجانب،،، بنده ورزشکار هستم و در ماه آبان عازم مسابقات فوتسال میباشم. آیا با شرح حال ذکر شده امکان درمان در این مدت وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳۱ تیر ۲( 1 ماه پیش)

   ام آر آی از نظر احتمال مورتون نوروما لازمه 

   و بله درمانش ممکنه

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  پای من یه هفته اتل بود
  الاسه هفتس کچه رفتم گفت جوش نخورده الا یکم میسوزه گز گز می‌کنه پام انگار داغه میخواستم ببینم طبیعیه هیچوقت اینجوری نبود این مدت نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   رادیوگرافی بفرستید

  2. تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۴ خرداد ۲( 3 ماه پیش)
   کجا باید بفرسم☹️
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   همین جا آپلود کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سالاری یکشنبه ۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  باسلام ازرشت مزاحم میشم بامعرفی اشنای دکترمون خدمت شمارسیدم انگشت دوم بغل انگشت کوچیک پای چپ دختر۱۴ ساله من ازبقیه انگشها کوتاهتره شماروبخدا بگین چکاربکنم شرایط اومدن تهران برام سخته خیلی تعریف شماروشنیدم کمکم کنین خیلی درگیر این مسعله هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۷ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   اگه نیاز به درمان باشه باید بعد از پایان سن رشد جراحی بشه

 • تصویر کاربر Nono یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام. دختر ۸ ساله ام در هر دو پا کوتاهی انگشت چهارم داره البته حدود دوساله که مشخص تر شده و الان بیشتر مشخصه. عملش با اون فلزایی که از بیرون پیچ میخوره درد داره؟ممکنه کودک تحمل نکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   برای عمل بهتره بعد از پایان رشد اقدام کنید چون به مرور مقدار کوتاهی بیشتر می شه 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من6ماه پیش پام پیچ خورد چون ماموریت بودم و دسترسی به پزشک نبود و بعد از 10روز که عکس گرفتم شکستگی و در رفتگی نداشت و کشیدگی تاندون هست و هنوز بعد از این مدت پام مقداری درد و تورم داره آیا اگه بعد این مدت گچ بگیرم و استراحت داشته باشم هنوز قابل درمانه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۷ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   گچ توصیه نمی شه 

   معاینه و بررسی بیشتر احتمالا شامل ام آر آی لازمه

 • تصویر کاربر Saman چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  درود .خسته نباشین.ببخشین من پدرم از مچ پا تا سر انگشتاش ورم کرده.دکتر قلب.کلیه.تیرویید.کبد.ازمایشاش همش اوکی بوده...سالمه سالمه.ولی از مچ پا به پایین ورم دارم.انگاره مایع زیر پوستشه..نمیتونه راه بره.درد داره..نمیدونم مشکلش چیه
  1. تصویر کاربر Saman سه شنبه ۹ اسفند ۱( 6 ماه پیش)
   سلام.جواب سوال ندادین
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   نه سنشون رو فرمودین و نه سابقه بیماری های زمینه ای رو 

   پیشنهاد می کنم با یک متخصص جراحی عروق مشورت بفرمایید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱ اسفند ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام اقی دکتر من بک ماه پیش مطب خدمت رسیدم چند بار هم از همین طریق از شما سوال کردم من در هر دو پا بی حسی ودرد در انگشتان هر دو پا داشتم واحساس توده در سینه پا داشتم که تشخیص مورتون نروما دادند ولی بعد با گرفتن چندین نوار عصب TTSرو مطرح کردن شما برام ده جلسه فزیوتراپی نوشتین که از مغز درد حس نشه گفتین اگر نشد جراحی میکنین من یک جلسه رفتم ولی این قدر درد داشتم که پیش متخصص دردی که داخل عصب تیبیالیس تزریق کزده بود رفتم گفتن وقتی با تزریق بی حسی ودرد از بین نرفته باید جراحی کنی دکتر محسنی پای چپم رو جراحی کردن وگفتن خیلی چسبندگی زیاد بوده وعصب نکروز شده الان بعد از بیست روز هیچ فرقی نکرده هنوز بی حسی دارم وتوده سینه پا احساس میکنم ودرد دارم البته فزیو تراپی میرم ولی به نظرم هیچ فرقی نکرده اگر مورتون نروما نیست وTTS هم جراحی کردم پس این درد وبی حسی برای چیه البته سوم مجدد پیش شما وقت دارم لطفا نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱ اسفند ۱( 6 ماه پیش)

   اگر جای دیگه جراحی کردین به جراح خودتون مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر طیبه دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام من دچار هالگوس والگوس هستم و بهم گفتن بایددحتما جراحی بشه.انگشت کنار شصت پا بطور ژنتیک ازبقیه بلند است و دکتر گفته بود با جراحی شصت پا این انگشت هم باید کوتاه شود..نظر شما رو میخواستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 7 ماه پیش)

   اگر بلندی اون انگشت اذیت ایجاد کرده می شه عملش کرد

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 7 ماه پیش)

   اگر بلندی اون انگشت اذیت ایجاد کرده می شه عملش کرد

  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 7 ماه پیش)

   اگر بلندی اون انگشت اذیت ایجاد کرده می شه عملش کرد

  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 7 ماه پیش)

   اگر بلندی اون انگشت اذیت ایجاد کرده می شه عملش کرد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر