منو

درمان قطعی افتادگی مچ پا

افتادگی مچ پا وضعیتی است که در آن نمی توانید قسمت جلوی یک یا هر دو پا را بالا بیاورید. این نشانه یک مشکل اساسی مانند اسکلروز یا سکته است. برای درمان افتادگی پا گزینه های درمانی زیادی وجود دارد که در ادامه مطلب درموردشان صحبت خواهیم کرد.

افتادگی مچ پا چیست؟

افتادگی مچ پا واژه ای کلی است که به دشواری در بلند کردن مچ و انگشتان پا به سمت بالا اشاره دارد. این نوع عارضه منجر به حالتی می شود که در آن مچ پا آویزان بنظر می رسد. اگر افتادگی مچ پا دارید، ممکن است هنگام راه رفتن پایتان روی زمین کشیده شود که در این صورت خطر زمین خوردن بالاست. همچنین ممکن است مجبور شوید هنگام راه رفتن ران خود را بالا بیاورید تا با کمک آن پای خود را روی زمین بکشید.

افتادگی مچ پا چیست؟

بی حسی پوست ساق و پا نیز، یافته شایعی در این عارضه است. بسته به علت عارضه، افتادگی مچ میتواند یک یا هر دو پا را درگیر کند. لازم بذکر است با اینکه افتادگی مچ پا یک بیماری نیست، اما ممکن است حاکی از مشکلی عصبی یا عضلانی باشد. افتادگی مچ پا ممکن است دائمی یا موقتی باشد. خوشبختانه درمان این عارضه امری ممکن است.

علت افتادگی مچ پا

علت اصلی افتادگی پا، ضعف یا آسیب به ماهیچه قدام ساق است که وظیفه حرکت دادن پا به سمت بالا را بر عهده دارند. این عضلات ممکن است در اثر یک آسیب یا یک بیماری زمینه ای نورولوژیک تحت تاثیر قرار بگیرند.

از منظر عصب شناختی، افتادگی مچ پا ممکن است ریشه در آسیب مغزی یا نخاعی داشته باشد. شرایطی مانند سکته مغزی، فلج مغزی و دیستروفی عضلانی همگی می‌توانند منجر به افتادگی پا شوند. با این حال برخی معتقدند آسیب عصبی در خود ساق پا علت عمده این عارضه است.

تشخیص افتادگی مچ پا

افتادگی مچ پا معمولاً در طول معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. پزشک راه رفتن شما را بررسی کرده و عملکرد عضلات پای شما را آزمایش می کند. او همچنین ممکن است ساق پا، روی پا و انگشتان پا را از جهت بی حس بودن معاینه کند.

۱. تست های تصویر برداری

افتادگی مچ پا گاهی اوقات به دلیل تنگی کانال نخاعی یا به دلیل فشار آوردن تومور یا کیست بر روی عصب در زانو یا ستون فقرات رخ می دهد. انواع مدالیته های تصویربرداری می توانند به شناسایی این نوع مشکلات کمک کنند:

 • رادیوگرافی ساده: در این مدالیته از مقدار کمی اشعه برای تصویربرداری از بافت نرم یا ضایعات استخوانی ایجاد کننده عارضه استفاده می شود.
 • اولتراسوند: از این تکنولوژی که از امواج صوتی برای تصویرسازی ارگان های داخلی بدن استفاده میکنند. همچنین میتوان برای بررسی کیست ها یا تومورهایی که روی عصب فشار وارد می کنند بهره برد.

اولتراسوند

 • سی تی: این مدالیته با استفاده از اشعه ایکس تصاویری را که از نماهای مختلف گرفته می شوند ترکیب کرده و تصویری مقطعی از ساختارهای داخلی بدن می دهد.
 • ام آر آی: این روش از امواج رادیویی و نوعی میدان مغناطیسی قوی برای تصویرسازی دقیق بهره می برد. ام آر آی در تصویرسازی ضایعات بافت نرم که به اعصاب فشار وارد می کنند، بسیار کاربردی است.

۲. تست اعصاب

الکترومیوگرافی (EMG) و مطالعات هدایت عصبی، فعالیت الکتریکی در عضلات و اعصاب را اندازه گیری می کند. این تست ها می توانند ناراحت کننده باشند، اما برای تعیین محل آسیب، در امتداد عصب آسیب دیده مفید هستند.

همچنین بخوانید:

درمان سريع افتادگی مچ پا

درمان افتادگی مچ پا به علت آن بستگی دارد. به همین دلیل مهم است که به محض تشخیص علت افتادگی، درمان شروع شود تا شانس بهبودی افزایش یابد. گزینه های درمان افتادگی پا شامل موارد زیر است:

۱. بریس

در این نوع درمان پزشک شما نوعی بریس را تجویز می کند که پای شما را در زاویه ۹۰ درجه نسبت به ساق قرار داده و بنابراین اجازه می دهد تا پای شما هنگام پیچیدن حالت صاف به خود بگیرد. یک نوع بریس فوق‌العاده به نام Dorsi-Assist وجود دارد که به کشیدن انگشتان پا و مچ پا به سمت بالا کمک کرده و از زمین خوردن افراد جلوگیری می کند. این نوع بریس عملکردی بهتری نسبت به بریس استاندارد دارد.

۲. ارتوز مچ پا

این دستگاه درون کفش جای گرفته و به قرارگیری پا در وضعیتی نرمال کمک می کند.

۳. فیزیوتراپی

این روش درمانی شامل تمرین‌هایی است که به تقویت عضلات، کاهش سفتی مفاصل و افزایش دامنه حرکتی زانو و مچ پا کمک می‌کنند.

۴. تحریک عصبی

در این روش از انرژی الکتریکی برای تحریک عصب ضعیف و بهبود عملکرد آن در حین راه رفتن استفاده می شود.

۵. جراحی

درمان جراحی ممکن است در موارد مختلفی نظیر ترمیم یا آزاد کردن بخش تحت فشار عصب پرونئال در اوایل افتادگی مچ پا، عدم موفقیت درمان های کانزرواتیو و یا انتقال تاندون یا فیوژن مفاصل به منظور قرار دادن دائمی پا در زوایه ای ۹۰ درجه نسبت به ساق برای تسهیل راه رفتن در نظر گرفته شود.

فیزیوتراپی افتادگی مچ پا

فیزیوتراپی افتادگی مچ پا

فیزیوتراپیست شما طی یک برنامه تمرینی مناسب با شما کار خواهد کرد. در این برنامه هدف این خواهد بود که به دنبال تقویت عضلات پا و بازیابی قدرت آن ها، شما بتوانید هنگام راه رفتن پای خود را بلند کنید. توجه به این نکته ضروری است که فیزیوتراپی ممکن است همواره نتیجه بخش نباشد. لذا بهتر است قبل از انجام دوره درمانی با یک فیزیوتراپیست با تجربه در این باره صحبت کرد.

بریس افتادگی مچ پا

این وسیله نام‌های مختلفی دارد، گاهی به آن بریس مچ پا و گاهی نیز آتل پا یا بریس پا گفته می شود. منظور از تمامی این اصطلاحات یک چیز است، بنابراین حواستان باشد انواع مختلف نام ها و اصطلاحات شما را گیج نکند.

از این وسیله پرطرفدار برای درمان افتادگی مچ پا استفاده شده و به بیمار اطمینان لازم را برای فعالیت می دهد. هدف اصلی این درمان جلوگیری از افتادگی پاست. این وسیله درمانی در کنار افزایش قابلیت تحرک بیمار، خطر زمین خوردن او را نیز کاهش می دهد.

بریس افتادگی مچ پا

انواع مختلفی از بریس ها وجود دارند که کمی متفاوت با یکدیگر عمل کرده و بیمار بنا به ترجیحات شخصی خود می تواند از هر کدام از آن ها استفاده کند. توجه داشته باشید که تمامی بریس ها لزوما مفید نیستند. بنابراین باید قبل از خرید با پزشک خود در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب تر است مشورت کنید.

ریکاوری و مدت زمان بهبودی

حین ریکاوری مچ پا در یک آتل قرار می گیرد تا با حفظ موقعیت پا، از تاندون (های) تازه منتقل شده محافظت به عمل آید. در ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل، باید ارتفاع مناسب قرارگیری پا و عدم وارد آمدن وزن اضافی به آن به دقت رعایت شود. بخیه ها در حدود دو هفته پس از جراحی برداشته می شوند و پس از آن پا به مدت حدود شش هفته در گچ قرار می گیرد. پای بیمار در این مدت نباید وزنی را تحمل کند.

پس از برداشتن گچ، بیمار مجاز خواهد بود با یک چکمه مخصوص راه برود. فیزیوتراپی برای حفظ وضعیت تاندون(ها) در موقعیت جدید به مدت ۸ تا ۱۲ هفته ادامه خواهد داشت. برای جلوگیری از کشش زودرس تاندون های جدید، بیمار باید به مدت سه ماه پس از جراحی از اسپلینت شب استفاده کند.

درمان افتادگی مچ پا

با بهبود تدریجی تورم پا، می‌توان به جای واکربوت از نوعی بریس قالب‌گیری شده که درون کفش ورزشی قرار می گیرد، استفاده کرد. با بهبود قدرت و حرکت بیمار در نتیجه فیزیوتراپی، استفاده از بریس نیز به تدریج متوقف می شود. هدف از جراحی این است که بیمار با یک کفش معمولی بدون نیاز به بریس بتواند راه برود.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شقاقی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام من پام ۱۵ روز پیش پیچ خورده ورم و کبودی دارد و ورم کم و زیاد میشود ایا پام با گچ درست میشه یا نیاز به جراحی دارد و کجای پام اسیب دیده ؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   متاتارس 5 شکسته و عمل نمی خواد

 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم ۵۰ سال داره الان سه ماه عمل دیسک کمر مهره ۴و۵ پلاتین گذاشتن عمل کردن چند جلسه فیزیوتراپی انجام دادن دکتر گفتن افتادگی پاشنه ی پا داره انگشتهای پاشون تکان میخورن دکتر گفتن تا یک سال شانس برگشتن داره به نظر شما چکار کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 1 ماه پیش)

   اگر پیشرفتی حاصل شده می شه صبر کرد وگرنه عمل انتقال تاندون لازم خواهد بود

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من آقایی با ۳۵سال سن که دریک حادثه تصادف لگن وران وکشکول زانو شکسته والان ۴ماه هست ازتصادفم میگذره وازناحیه مچ پا به پایین عصب نداره پام ونمیتونم انگشتای پام راتکان بدم آیا شما احتمال میدید که عصب پام برگرده یا آیانیازبه جراحی داره یانه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 1 ماه پیش)

   تا یک سال احتمال برگشت هست به شرط این که تا حالا مقداری بهبود داشته باشید

 • تصویر کاربر فضلی جمعه ۲۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من ۴۵سال۱۷۰قد و ۶۵وزن .مرداد ۱۴۰۰ عمل تعویض مفصل ران داشتم و بعد از عمل دچار افتادگی مچ پا شدم و بعد از یک سال کامل خوب نشده م مچ پا و انگشتان پام به سمت بالا حرکت نمیکنه و با مچ بند راه میرم دکترم که عمل انجام داده میگه خودش خوب میشه ولی من خیلی نگرانم .اقدام درمانی خاصی لازم هست انجام بدم؟ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   بعد از يك سال شانس بهبود خود به خود نداريد و بايد اقدام بشه 

   شايد بهتر بود اگر هيچ برگشتى طى سه ماه نداشتيد عصبتون آزاد مى شد ولى الان بايد در صورت امكان به فكر عمل انتقال تاندون بود

   ضمنا چطور در سن پايين تعويض مفصل شدين؟روماتيسم داريد يا صدمه قديمى داشتين؟

 • تصویر کاربر شرف پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام؛
  خانمی هستم با ۵۳ سال سن،۱۶۰ قد و ۷۵ وزن.
  حدود پنج سال است احساس درد از مچ تا سر انگشتان را دارم.
  متاتارسالژیا داشته واخیرا خار پاشنه رو تجربه کردم.
  اما یکسال است که درد زیاد در مچ پا دارم که روز به روز بیشتر میشود.
  بتازگی مقالات شما رو دیدم
  ممنون میشم بفرمائیدکه با توجه به تصاویر ارسالی،عمل فیوژن رو برای من مناسب میدونید؟
  واینکه بعد از عمل تا چه حد زندگی روز مره ام مثل امور خانه ورانندگی و... تحت تاثیر قرار میگیرن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   براى فيوژن خيلى زوده و آرتروز شديدى نيست 

    

 • تصویر کاربر بهرام پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر
  من سه ماه پیش مچ پای چپم پیچ خورد.شکستگی جونز داشتم و ۴۵ روز گچ، باز کردم و فیزیوتراپی را شروع کردم.الان در حین فیزیوتراپی هستم، دردی در هیچ ناحیه مچ ندارم.
  اندکی لقی در قسمت بیرونی مچ دارم آنهم در حالت درازکش،وقتی با مچ بازی میکنم. ولی در حین راه رفتن عادی ناپایداری حس نمیکنم.
  میخواستم بپرسم این مساله مربوط به چه موردی است؟ و با فیزیوتراپی و تقویت عضلات و حس عمقی پا،حل میشه یا لقی باقی میمونه؟
  باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   فعلا فيزيوتراپى كنيد و يك ماه و نيم بعد از نظر ناپايدارى مجدد معاينه بشين

 • تصویر کاربر زرندی پنجشنبه ۳۰ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  بنده یک سال قبل بر اثر خم بودن زانو در حال بیهوشی در بیمارستان ،دچار آسیب عصب پرونئال مشترک پای چپ شدم و پا از زانو به پایین کاملا بی حس و بی حرکت شد ، البته روی ساق و تقریباً تمام پا ، و الان بعد از یک سال ، مقداری حس و مقداری میتونم پا رو بالا بیارم ولی هنوز پا قدرت کافی نداره و پنجه پا و انگشتان رو نمیتونم بیارم بالا و هنوز یه مقدار موقع راه رفتن باید زانو رو بالا بیارم ، میخواستم بپرسم که آیا پا کاملا به حالت عادی برمیگرده یا نه و چقدر دیگه زمان میبره ، عضلات جلو و پشت ساق هم کوچک شدن ، میخواستم بپرسم که آیا عضلات به حالت عادی برمیگرده یا نه و اینکه فیزیوتراپی چقدر در هفته و تا چه زمانی باید ادامه داشته باشه و ورزش آیا تاثیر داره در بهبودی یا نه؟ ممنون میشم منو راهنمایی کنید. باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۳۰ تیر ۱( 4 ماه پیش)

   براى برگشت عصب دير شده و به احتمال زياد. كاملا نرمال نخواهد شد 

   شايد بشه با انتقال تاندون وضع رو بهتر كرد 

 • تصویر کاربر خانم دوشنبه ۲۷ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر من حدود 5 سال پیش بعلت پوشیدن کفش نامناسب مچ پام اسیب دید
  همون موقع رفتم برا عکس و ام ار ای هیچی مشخص نشد
  گفتن تاندون اسیب دیده بعد مدتی خوب مبشه
  الان بعد سال ها دردش شروع شده خیلی درد میکنه و میزنه به ساق پام
  مجدد رفتم دکتر گفتن تاندون نیست و عصب پات تحریک شده
  وقتی به یه جایی برخورد میکنه دردش خیلی شدیده و نفسم میگیره حالت برق گرفتگی میشم
  بنظر شما چیکار باید بکنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ تیر ۱( 4 ماه پیش)

   اول يك نوار عصب و عضله انجام بدين 

 • تصویر کاربر عبادی چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوبین شما عیدتون مدارک عبادی هستم از گنبد ببخشید با نامه ای ک واسه اقای دکتر قراعی دادین واسه پنجمین بار عملش کردن ولی اصلا نمیتونه راه بره پاهاش کلا ورم کرده دردش خیلی شدیده میشه واسمون باز نوبت بدین بیارم تهران ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 4 ماه پیش)

   لطفا به واتساپ منشى من پيام بدين 

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام و عدض ادب
  تقریبا از ۱۵ سالگی متوجه شدم که مچ پاری راست پسرم به سمت بالا نمیچرخه اوایل خیلی مهم نبود ولی کم کم بیماری پیشرفت کرد و طوری شد که راه رفتن براش مشکل شد دکترای زیادی رفتیم که به نتیجه نرسیدیم متاسفانه الان در سن ۲۵ سالگی پای چپ هم به این عارضه دچار شده اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 4 ماه پیش)

   لازمه نوار عصب و عضله انجام بدين 

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر