منو

درمان پای مورتون (گرفتگی کف پا) یا نوروم مورتون

اگر گاهی حس می کنید که  هنگام راه رفتن یک تیله به کف پای شما چسبیده است و درد پایداری در سینه ی پای خود دارید ممکن است مبتلا به نوروم مورتون یا سندرم مورتون باشید. در این نوشتار با این بیماری و نحوه ی درمان پای مورتون بیشتر آشنا میشوید.

نورومای مورتون یک نوع خوش خیم از ورم است که تومور سرطانی نیست و در یکی از رگ های پا که حس انگشتان پا را حمل می کند، اتفاق می افتد. دلیل این که چرا اعصاب این ناحیه ناگهان شروع به ورم می کنند هنوز مشخص نیست.

اما وقتی که ورم آغاز به شکل گیری می کند، استخوان های اطراف و لگامنت ها بر روی اعصاب فشار وارد می کنند و منجر به حساسیت و التهاب آن ها می شوند. همین موضوع منجر به بروز درد و سوزش، بی حسی، مور مور شدن و دیگر حس های خاص و غیر نرمال در داخل انگشتان پا می شود.

نورومای مورتون معمولا در بین انگشتان سوم و چهارم شکل می گیرد. به شکلی کمتر، این مشکل ممکن است در بین انگشتان دوم و سوم پدیدار شود. وجود مورتون نوروما در دیگر نواحی پا بسیار نادر است. همچنین شکل گرفتن این مشکل ورم در هر دو پا به صورت همزمان نیز آنچنان رایج نیست.

این ورم و درد پا در خانم ها بیشتر از آقایان نمود پیدا می کند، دلیل آن نیز احتمالا پوشیدن کفش های پاشنه بلند با ناحیه بسیار تنگ برای انگشتان پا است. این نوع از کفش ها باعث می شوند انگشتان پای افراد در حالتی غیر نرمال قرار بگیرند. داشتن اضافه وزن نیز یکی دیگر از فاکتورهایی به شمار می رود که ریسک بروز این اتفاق را بالا می برد.

علائم نوروم مورتون

معمولا هیچ نشانه بیرونی  به عنوان مثال برآمدگی یا بیرون زدگی  از این شرایط وجود ندارد، به جای آن، ممکن است علائم و نشانه هایی از قبیل موارد زیر را تجربه کنید:

❇ حس این که انگار در داخل کفش های شما سنگ ریزه وجود دارد و بر روی آن ها ایستاده اید.

❇ درد سوزشی در سینه ی پا که ممکن است به انگشتان پا نیز پخش شود. درد معمولا با فعالیت یا هنگام پوشیدن کفش تشدید می شود. درد شبانه نادر است.

❇ ممکن است احساس خواب رفتگی یا یک حس ناخوشایند در انگشتان پا وجود داشته باشد.

دونده ها ممکن است در هنگام استارت زدن از تخته ی استارت احساس درد کنند. کفش های پاشنه بلند که پا را در وضعیتی مشابه استارت زدن دونده ها قرار می دهند نیز ممکن است علایم را تشدید کنند. کفش های تنگ و پنجه باریک هم با فشردن استخوان ها به هم و تحت فشار قرار دادن عصب باعث بدتر شدن علایم می شوند.

آیا درد کف پا و سوزش پنجه پا خطرناک است؟

پیشنهاد می شود هرگز درد هایی از ناحیه پا که بیش از چند روز باقی می مانند را نادیده نگیرید. در صورت داشتن درد و سوزش در کف پا که بهبود پیدا نمی کند، سریعا به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر با عوض کردن کفش ها و تغییر فعالیت های خود باز هم درد تسکین پیدا نکرد.

نورومای مورتون

علت درد کف پا در سندرم موتون

مورتون نوروما معمولا بر اثر کفش هایی که خیلی تنگ هستند و یا کفش های پاشنه بلند به وجود می آید. این کفش ها منجر به فشرده شدن اعصاب در ناحیه پا شده و آن ها را با مشکل مواجه می کنند. اعصاب آسیب دیده ضخیم شده و کم کم دردناک می شوند و همه این ها به دلیل فشاری است که توسط کفش به پا وارد می گردد.

یک علت احتمالی دیگر می تواند غیر نرمال بودن پای افراد باشد که می تواند منجر به ناپایداری فرد شده و بر روی اعصاب ناحیه پا در فرد، فشار ایجاد کند. مورتون نوروما معمولا با موارد زیر همراه است:

صاف بودن کف پا

بونیون های پا

قوس زیاد کف پا (High arches)

انگشت چکشی (hammer toes)

این مشکل پا همچنین می تواند به دلیل فعالیت های خاصی که فرد انجام می دهد رخ دهد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ فعالیت های ورزشی پر تکرار نظیر دویدن و یا ورزش هایی که با راکت انجام می شوند، چرا که در این ورزش ها میزان فشار روی پا زیاد است.

❇ ورزش هایی که به کفش های تنگ نیاز دارند به عنوان مثال اسکی یا رقص باله

گاهی اوقات نیز، مورتون نوروما در اثر آسیب دیدگی پا رخ می دهد.

عوامل مؤثر در مورتون نوروما

فاکتورهایی که به نظر می رسد منجر به بروز مورتون نوروما می شوند، عبارتند از:

کفش های پاشنه بلند: پوشیدن کفش های پاشنه بلند یا کفش هایی که تنگ هستند و به خوبی برای پا طراحی نشده اند می توانند فشار زیادی را بر روی انگشتان و کف پا قرار دهند.

ورزش های خاص: شرکت در برخی از فعالیت های ورزشی خاص نظیر دویدن،  می توانند منجر به بروز حادثه و مشکل برای پای شما شوند. ورزشی هایی که در آن ها باید از کفش های تنگ استفاده کرد نظیر اسکی روی برف یا سخره نوردی نیز می توانند منجر به افزایش فشار روی پا شوند.

بد شکلی و دفرمه بودن پا: افرادی که با مشکل بانیون ها، چکش پا، آرک های بلند یا صافی کف پا مواجه هستند، بیشتر از بقیه در خطر بروز نورومای مورتون در پای خود هستند.

معاینه انگشتان پا

تشخیص نورومای مورتون

در حین آزمایش، پزشک معالج بر روی پای شما فشار وارد می کند تا یک توده یا نقطه حساس را پیدا کند. همچنین ممکن است حس صدای خاصی بین استخوان های پای خود داشته باشید.

آزمایش های تصویر برداری

برخی از آزمایش های تصویربرداری در تشخیص مشکل نورومای مورتون از دیگر موارد، کاربردی تر هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ آزمایش اشعه ایکس: احتمال این که دکتر از شما بخواهد ایکس ری انجام دهید وجود دارد، تا بدین ترتیب برخی از علل احتمالی درد نظیر اصطحکاک استخوانی رد شوند.

❇ سونوگرافی: این تکنولوژی از امواج صدا استفاده می کند تا تصاویری از ساختار و استخوان بندی بدن شما ثبت کند. آزمایش سونوگرافی برای نشان دادن بافت هایی که حالت نرمالی ندارند بسیار کاربردی است، به خصوص برای نوروما.

❇ آزمایش ام آر آی: این روش از امواج رادیویی و میدان آهنربایی قوی استفاده می کند تا تصاویری دقیق از بافت های نرم بدن شما تولید کند. اما این یک آزمایش گران قیمت است و نوروما را در افرادی که هیچ علائمی ندارند، نشان می دهد.

پوشیدن کفش نامناسب

جلوگیری از عود مجدد نورومای مورتون

یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از این که دوباره نورومای مورتون به پای شما بیاید، پوشیدن کفش های مناسب و خوب است.

❇ از پوشیدن کفش های تنگ یا کفش هایی که پاشنه بلند دارند برای مدت زمان های طولانی خودداری کنید.

❇ کفش هایی را انتخاب کنید که دارای فضای بزرگ برای انگشتان پا هستند تا آن ها را به سادگی تکان دهید.

❇ از کفی های طبی درون کفش در صورت صلاحدید پزشک خود استفاده کنید تا بدین ترتیب فشار روی کف پای شما کمتر شود.

❇ از جوراب های دارای پد استفاده کنید چرا که اگر زیاد می ایستید یا راه می روید پای شما را کمک خواهند کرد.

❇ اگر در ورزش های خاصی شرکت می کنید، از کفش هایی استفاده کنید که درون آن ها کفی وجود داشته باشد تا از پای شما محافظت شود.

درمان مورتون نوروما

درمان به میزان شدت علائم شما بستگی دارد. پزشک معالج شما معمولا از یک برنامه خاص استفاده خواهد کرد. بدین معنا که شما ابتدا با درمان های معمولی تر کار را شروع خواهید کرد و کم کم به درمان های جدی تر خواهید رسید، به خصوص اگر درد شدید شود.

درمان خانگی نوروم مورتون

درمان اولیه با استفاده از محافظ های قوس پا و کفی های خاص برای کفش ها شروع می شود. این کار منجر به کاهش میزان فشار روی اعصاب پا می شود. این موارد می توانند آماده تهیه شده یا مختص شما طراحی شوند. همچنین پزشک شما ممکن است مسکن های OTC یا داروهای ضد التهاب غیر استروءیدی را تجویز کند، از قبیل ایبوپروفن یا آسپیرین.

از جمله دیگر درمان های اولیه:

❇ فیزیوتراپی

❇ تمرینات کششی برای نرم شدن تاندون و لگامنت ها

❇ ماساژ کف پا

❇ نرمش هایی برای قوی شدن قوزک پا و انگشتان

❇ استراحت دادن به پا

❇ گذاشتن یخ بر روی نقاط مربوطه

❇ تزریقات

اگر درد شما کماکان ادامه دارد، پزشک معالج ممکن است از تزریق کورتیکوسترویدها یا داروهای ضد التهاب به ناحیه درد استفاده کند. یک تزریق بی حس کننده موضعی نیز می تواند به از بین بردن حس اعصاب کمک کند. این کار می تواند به صورت موقت درد شما را از بین ببرد.

جراحی نوروم مورتون

وقتی که همه روش های درمانی در بهبود وضع پای شما ناموفق بودند، پزشک می تواند به سراغ جراحی برود.

❇ نیورکتومی (neurectomy)، که در آن بخشی از اعصاب جدا می شود.

❇ جراحی کریوجنیک یا همان نیوروبلاسیون کریوجنیک، که در آن اعصاب و لایه پوشش دهنده آن ها به کمک دمای بسیار پایین کشته می شوند.

❇ جراحی فشرده سازی که در آن به کمک بریدن لگامنت ها و دیگر ساختار های دور اعصاب، فشار روی آن ها کم می شود.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فوق تخصص جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر روناک یکشنبه ۷ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  من در حدود یک هفته پیش در حین ورزش دو زمین خوردم و آسیب دیدم درد در قسمت پایین تر از قوزک پا داشتم و مقداری هم ورم داشت رفتم دکتر و دکتر آتل بستن و گفتن مشکوک هستند و بهتر هست که تا دو هفته تو آتل باشه، میخواستم بدونم اگر واقعا موردی نداره و امکانش باشه آتل رو باز کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۷ آبان ۲( 6 ماه پیش)

   طبق نظر پزشك معالجتون ادامه بدين

 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید.
  بنده در تاریخ 11/شهریور/1401 عمل جراحی روی ساق پام انجام دادم، در حال حاضر 4 روز میشود که پام از همیشه بیشتر ورم کرده و درد مزمن دارد البته خیلی دردش زیاد نیست اما بصورت مرتب و گذرا دردهای کوتاه مدت میگیره
  ممنون میشم کمک کنید. در ضمن از هیچ قرص و دارویی استفاده نمیکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 1 سال پیش)

   به نظر من به دکترتون اطلاع بدین تا از نظر عفونت بررسی لازم رو انجام بدن

 • تصویر کاربر Ar چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر.
  من درد در پنجه پا و .رفتگی دارم و انگشت سوم و گاهی دوم پا بی حس می شه و گز گز می کند.
  چند ماه پیش ۲۰ جلسه فیزیوتراپی شامل آلتراسونیک و برق و لیزر و شاک ویو و سوزن درمانی رفتم ولی بهتر نشدم.
  کفش هام هم تغییر دادم و تقریبا فقط کفش ورزشی می پوشم.
  کف پا تقریبا صاف دارم
  از بطری آب یخ زده هم استفاده می کنم.
  می شه لطفا راهنمایی بفرمائید.
  البته ۳ سال پیش مچ پا آسیب دید و از آتل استفاده می کردم. تقریبا بعد از اون آسیب مشکل کف پا رو پیدا کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   نوار عصب و ام آر آى كف پا لازمه 

 • تصویر کاربر ریحانه چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام چهل سالمه و سندروم مورتون دارم و بی نهایت درد دارم ،دکتر آگاه به این مورد که شیراز باشه معرفی میکنید؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 2 سال پیش)

   درود

   آقاى دكتر اميررضا وثوقى

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۷۵ سال دارند چتد ماهی هست پایین مچ پا راست ورم می کنه و گاهی درد داره و دردی شبیه سوزش دارند پیش ارتوپد رفتن عکس اندلختن مشکلی نیود البته ایشون نارسایی قلبی دارند و دارو مصرف می‌کنن پزشک قلبشون دیدن گفتن مفصله کاریش نمی شه کرد توی این سن اتفاق میفته.چند روزه مجدد درد دارن ممنون میشم راهنمایی بفرمائید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش)

   درود

   از نظرعروق اگر مشكل نداشته باشن بايد ام آر آى مچ انجام بدن

    

 • تصویر کاربر غلامرضاغلامی سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  احساس‌تیله‌زیرسینه‌پاوانگشتان‌دارم‌ولی‌بدون‌درد
  سن۶۳_قد۱۶۸_وزن۶۰‌
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   ام آر آى كنيد

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ۲۳روز پیش یک دفعه انگشت چهارم پام ورم کرد و کم کم دردش به کف پا و بقیه انگشتهام زد
  یکی از همکاراتون گفتن مشکل از سیاتیک هست وباید MRI بگیری ولی با خوندن مقاله شما به نورون مورتون شک کردم .میخواستم نظر شما رو بدونم اگر لطفا کنید جواب بدین ممنون میشم چون خیلی اذیتم میکنه و نمی تونم راه برم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   معاينه و بررسى لازمه 

 • تصویر کاربر زهره شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  باسلام محضر پزشک بزرگوار.۲ شهریور مورتو نوروما پا چپ تزریق انجام دادید.از پنجه پا و ساق پا و لگن درد شدیدی احساس میکنم .فرمودید حرکات کششی و فیزیوتراپی .ضمنا استخواتهای پنجه پا درد شدید دارد .میشود با نسخه پزشک قزوین فعلا فیزیوتراپی انجام دهم؟ .تحمل درد تا نوبتم در کلینیک استقلال ۲۰ مهر شدید است.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   بله انجام بدین

 • تصویر کاربر گلی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  من حدود ۶۰ روز پیش تاندون آشیل پای راستم رو عمل کردم ولی الان جای بخیه باز شده و چیزایی مثل پنبه و نخ از توی پا مشخصه . دکتر گفته با نایلون تاندون رو دوخته میشه لطفا راهنمایی کنید برای اینکه زخم بسته بشه چیکار کنم .درضمن پام خیلی ورم و باد داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   درود

   سريعا به جراحتون مراجعه كنيد 

   باز شدن زخم و عفونت بعد از جراحى آشيل بسيار مهم هستند

 • تصویر کاربر کتایون چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  آیا عمل جراحی برای رفع این سندروم عوارض جانبی دارد؟
  دوران نقاهت چه مدت می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   گاه جراحى لازمه 

   شش هفته نقاهت داره 

   مهمترين عارضه بيحسى انگشتان هست (٣٥٪؜)

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر