منو

درمان بیرون زدگی استخوان کنار انگشت کوچک پا (بونیونت)

بونیونت یا بیرون زدگی استخوان کنار انگشت کوچک پا نوعی ورم استخوانی است که در سمت بیرونی پای افراد ایجاد می شود. این مشکل در واقع معادل بونیون است با این تفاوت که به جای شست پا، انگشت کوچک پا را درگیر می کند. 


بونیونت تحت عناوین پینه انگشت خیاطان، برجستگی، برآمدگی و ورم انگشت کوچک پا نیز شناخته می شود و به نسبت بونیون عادی (هالوکس والگوس)، شیوع کمتری دارد.

همانطور که از نام این بیماری مشخص است، پینه انگشت خیاطان معمولا در بین افرادی رخ می داد که خیاط بودند و بر روی سطوحی محکم و خاصی در حین خیاطی می نشستند تا میزان کار بهینه آن ها بیشتر شده و بیشتر از حالت عادی کار کنند. امروزه، پینه پا یا بونیونت یشتر در افرادی رخ می دهد که از کفش های بی کیفیت و تنگ استفاده می کنند و یا در ناحیه پای خود مشکلات ساختاری دارند.

برای بیماری بونیونت چندین راهکار درمانی مختلف وجود دارد و علاوه بر آن ها درمان های خانگی و کارهایی هستند که می توانید در خانه انجام دهید تا علائم و مشکلات بیماری را کاهش دهید. در برخی موارد و شرایط خاص، بهترین راهکار درمانی، جراحی است.

علت درد استخوان کنار انگشت کوچک پا

انگشت کوچک شما به دلیل قرار گرفتن در قسمت بیرونی پای شما مستعد آسیب است. استخوان های متاتارس منتهی به انگشت پنجم یکی از محل های متداول برای آسیب دیدگی پا به ویژه برای ورزشکاران است. اگر انگشتان پا متورم و دردناک است ، و داروهای خانگی به شما کمک نمی کنند ، باید به پزشک مراجعه کنید.

برخی از علل درد استخوان کنار انگشت کوچک پا عبارتند از:

 • شکستگی
 • در رفتگی
 • فشار زیاد در اثر پوشیدن کفش های نامناسب
 • پیچ خوردگی
 • بونیونت
 • کورن

علائم بیرون زدگی استخوان کنار انگشت کوچک پا

علائم اصلی و مهم بیماری (بونیونت) یا بیرون زدگی استخوان کنار انگشت کوچک پا، برآمدگی دردناک و سفتی پوست در بخش بیرونی پا و در کنار انگشت کوچک هستند. ممکن است این برآمدگی به مرور زمان بزرگ تر شود و همچنین امکان قرمز شدن و دردناکی آن نیز وجود دارد. درد، ورم و قرمزی این برآمدگی و پینه ها ممکن است در اثر برخورد پا با سطوح مختلف از قبیل کفش ها بیشتر و بدتر شود.

بونیونت یا همان پینه پا ممکن است در برخی شرایط تنها بر روی یک پا و در برخی شرایط دیگر هر دو پا را درگیر کند. گاهی در پای فرد هم بونیون و هم بونیونت وجود دارند و این منجر به پهن شدن قابل توجه جلوی پای فرد می شود. در این شرایط خاص، پای مربوطه در فرد در هر دو طرف برآمدگی و پینه خواهد داشت.

بونیونت

علت بروز استخوان کنار انگشت کوچک پا

علت بروز بونیونت را به دو دسته درونزاد و بیرونزاد تقسیم می کنند:

 علت درونی بیرون زدگی استخوان کنار انگشت کوچک پا

دلایل و علل درونزاد بروز بونیونت ها مشکلات مادرزادی در افراد هستند که منجر به دفورمه شدن استخوان متاتارس پنجم می شوند. در بیمارهایی با این شرایط، استخوان متاتارس پا تا حدی به سمت بیرون منحرف می شود که بونیونت ایجاد خواهد شد. تنها درصد بسیار کمی از بیماران که از بونیونت رنج می برند، مشکلات مرتبط با علل درونزاد را دارند.

بیشتر بخوانید: شکستگی استخوان کف پا (متاتارس) از علائم تا درمان

علل بیرونی بیرون زدگی استخوان کنار انگشت کوچک پا

بونیونت هایی با دلایل بیرونزاد زمانی رخ می دهند که فشار خاصی از سمت بیرون بر روی ناحیه جلوی پا وجود داشته باشد (مانند کفش تنگ). بونیونت ها در اکثر مواقع به همین دلایل بیرونزاد و فشاری که بر روی پا ایجاد می شود رخ می دهند.

درمان بیرون زدگی استخوان انگشت کوچک پا

با این که معمولا بونیونت ها با چشم قابل مشاهده و تشخیص هستند، اما پزشکان ممکن است گرفتن تصاویر رادیوگرافی را به بیماران تجویز کنند تا دلیل اصلی بروز مشکل در استخوان های پا مشخص شود.

پس از اینکه پزشکان وجود بونیونت یا برآمدگی کنار انگشت کوچک پا در بیمار را تایید کردند، در مرحله بعد نوع درمان این مشکل مورد بحث قرار خواهد گرفت. از جمله درمان های پزشکی مربوط به بونیونت می توان به مدیریت کردن عادی علائم و همچنین عمل جراحی برای برداشتن بونیون اشاره کرد.

ممکن است پزشک شما کورتیکوسترویید را به ناحیه مربوطه و مفصل کناری انگشت کوچک پا تزریق کند تا میزان ورم و برآمدگی بونیون را کاهش دهد. همچنین یکی دیگر از تجویزات متداول پزشکان معالج در این شرایط خاص، تعویض کردن کفش بیمار یا حتی سفارش یک جفت کفش دست ساز و مخصوص برای آن ها است.

در این کفش های خاص و دست ساز، پدهای نرمی مورد استفاده قرار می گیرد تا میزان فشار به بونیون و پینه به کمترین حالت ممکن برسد و علائم بونیونت یا پینه پا شدیدتر از قبل نشوند. پزشکان معمولا روش های درمان خانگی را پیشنهاد می دهند تا علائم و مشکلات مربوط به این بیماری کاهش یافته و آرام شوند.

 درمان های خانگی بونیونت یا تورم کنار انگشت کوچک پا

هدف از درمان های خانگی برای مشکل بونیونت کمک به کاهش علائم و همچنین کمک به مدیریت هر چه بیشتر درد هست. تعداد زیادی گزینه و شرایط در دسترس هستند تا به مدیریت علائم این مشکل در پا کمک کنند. در ادامه به این راهکارهای درمان خانگی خواهیم پرداخت:

پد مخصوص بونیونت

 • استفاده از پدهای طبی و خاص

تعداد زیادی پد مخصوص بونیونت و پینه پا در داروخانه و فروشگاه های لوازم طبی وجود دارند. این پدها در واقع از مواد سیلیکونی هستند که به خوبی محیط دور بونیون را پوشش داده و میزان جابجایی و فشار هر قدمی که فرد بر می دارد را به خوبی جذب خود می کنند. این کار به کاهش ریسک آسیب دیدن و تشدید علائم بونیونت ها کمک می کند.

 • بسته های یخ و بالا نگه داشتن پا

در حالت قرمزی و تورم حاد، پزشکان متخصص ممکن است استفاده از یخ و خنک کردن پای بیمار را برای سه تا چهار بار در هر روز هر بار برای ده دقیقه پیشنهاد کنند. بالا نگه داشتن پا نیز ممکن است به کاهش ورم بونیونت و پینه های روی پا کمک کند.

 • داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی برای کاهش درد استخوان کنار انگشت کوچک پا

برخی داروها می توانند در کاهش درد و ورم فرد در ناحیه پا کمک کنند. از جمله این دارو ها می توان به ناپروکسن و ایبوبروفن اشاره داشت.

 • تغییر کفش ها برای جلوگیری از کفش زدگی انگشت کوچک پا

پوشیدن کفش های راحت و انعطاف پذیر که بخش مربوط به انگشتان آن ها بزرگ و جا دار باشد در کمک به کاهش فشار بر روی بونیونت ها تاثیرگذار است. کفش هایی که باریک و محکم هستند یا پاشنه های بلندی دارند می توانند منجر به بدتر شدن علائم بیماری بونیونت شوند. در برخی موارد، کفش های دست ساز و خاص می توانند متناسب با پای هر فرد طراحی و ساخته شوند تا میزان فشار بر روی ناحیه زخم و پینه به حداقل برسد.

 • کفی های طبی برای قوس کف پا

کفی های طبی که برای پشتیبانی و نگه داشتن بهتر قوس کف پا، درون کفش ها قرار داده می شوند، می توانند به کاهش فشار بر روی این ناحیه و همچنین بونیونت کمک کنند. کارشناسان ارتوپدی فنی و پزشکان می توانند به افراد در این زمینه که قوس کف پای آن ها به چه میزان پشتیبانی نیاز دارد و از چه کفی استفاده کنند کمک نمایند.

جداکننده انگشتان پا

 • جدا کننده های انگشتان پا

استفاده از لوازم کوچک و خاصی که انگشتان پا را در حین خواب یا شرایط دیگر از هم دور نگه می دارند می توانند علایم را تسکین دهند.

 عمل جراحی

پروسه مربوط به عمل جراحی افرادی که مشکل بونیونت یا پینه پا دارند بسیار ساده است. معمولا این عمل جراحی نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و اکثر افراد بلافاصله پس از اتمام عمل خود بیمارستان را ترک می کنند. با این حال نوع عمل جراحی مورد نیاز در هر فرد خاص است و نمی توان آن را به بیمار دیگری تعمیم داد. برخی عمل های جراحی تنها شامل برداشتن و شیو بونیون می شوند تا میزان فشاری که فرد بر روی پا حس می کند کمتر شود ولی معمولا نیاز به شکستن و تغییر زاویه دادن متاتارس پنجم می باشد.

دوره بهبودی بیرون زدگی استخوان کنار انگشت کوچک پا

بعد از عمل نیاز به گچ و آتل انگشت کوچک پا نیست و معمولا از کفش های مخصوصی استفاده می شود (به مدت ۶ تا ۸ هفته). همچنین شاید نیاز باشد افراد میزان فشار بر روی پای خود را در حین راه رفتن کم کنند و بدین منظور باید از عصا و لوازم خاصی در حین راه رفتن کمک بگیرند.

نقاهت و ریکاوری پس از عمل جراحی معمولا ملزم مرخصی گرفتن از کار و ماندن در خانه است، به خصوص اگر بیمار مربوطه در شغل خود نیاز به ایستادن و استفاده زیاد از پای خود داشته باشد.

همچنین دستورالعمل هایی که پزشک معالج و متخصص می دهد باید توسط بیمار به شکل مو به مو انجام شود. پزشک معالج بخیه ها را دو تا سه هفته پس از انجام عمل جراحی بر خواهد داشت اما ورم موجود در پا ممکن است حتی تا ماه ها پس از عمل باقی بماند و به شکل کامل محو نشود.

در حین این دوره زمانی جراح ممکن است از بیمار بخواهد تا با یک فیزیوتراپیست جلسات مختلفی را کار کند و یا از نرمش های خاصی در ناحیه قوزک پا استفاده کنند تا منجر به افزایش قدرت عضلات این ناحیه گردد.

دکتر رضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ماریا چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  من۳۵ سالمه و بصورت وراثتی دو انگشت شست پام رو به داخل هستند . حدود ۷ سال پیش یبار به خاطر فشار زیاد دچار پا درد شدید شدم طوری که پای داشتم رو رو زمین نمی تونستم بگذارم .. کم کم با استراحت خوب شد ولی از اون زمان به بعد کنار زشت همون پام دچار بیرون زدگی شد ..و اکثر اوقات درد میکنه .. میشه درمان خونگی انجام داد تا اون بیرون زدگی بر طرف شه و مثل قبل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   در صورت نياز به اصلاح بايد جراحى بشه 

 • تصویر کاربر اوینا شنبه ۱ خرداد ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دخترم ۷سال داره استخوان روی پای سمت راست برامده شده ودخترم موقع راه رفتن اذیت میشه فعلا بستم لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱ خرداد ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   احتمالا استخوان ناويكولار فرعى هست

   بايد معاينه و راديوگرافى انجام بشه

 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۷سالمه مشکلی که دارم اینکه استخوان بغل پام درست نمیدونم بیرون زده یا نه یا اصلا مشکل به خاطر اینه یا نه فقط میدونم که پام درد نداره ومشکلی که پام داره اینکه پاهام لبه دار شده وکلا فرم ظاهر پاهام به هم ریخته یعنی وقتی جوراب می‌پوشم پام یه فرم نامتناسبی داره واین خیلی اذیتم می‌کنه اینکه میگم پام فرم نامتناسبی داره منظورم اینکه بغل استخوان کوچک پام تا پاشنه پام یه حالت گردی داره وقتی هم کفش میخرم تا یه ۲ماه بغل کفش هام پاره میشه چون پاهام پهن شده و یهجوری مثل بعضی ها مثل گلابی شده می‌خوام بدونم برای رفع این مشکل باید چیکار کنم امیدوارم منظورمادرست به شما رسانده باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   لازمه معاينه و بررسى انجام بشه

   ممكنه مشكل شما استخوان ناويكولار فرعى باشه

 • تصویر کاربر لیدا یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام میخام ببینم انگشت کوچک پای من خیلی درد داره ازهمون انحراف یه سولل دیگه اگرکفش طبی بخواهیم سفارش بدیم چطوریه وقیمت روبفرنایید،
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   بايد معاينه بشين 

   قيمت كفش رو دقيق نمى دونم و بهتره قبل از ويزيت براى كفش هزينه نكنيد 

 • تصویر کاربر البرز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  بادورد
  جناب اقای دکترمن پنجاه سال سن دارم ومرتب ورزش کوهنوردی میکنم وروی انگشت کوچک پام برامدگی ایجادشده وبا توجه براینکه ازیکی ازبهترین برندهای کفش کوهنوردی استفاده میکنم ولی زمان فرودانگشت کوچک پای راستم بیشتر دردشدیدمیگیره وبا اینکه هرترفندی دربستن بندکفش وجوراب مناسب وبیشترکردن ان انجام دادم نتیجه ای نداشته ایا با پدهای سلیکونی این دردبرطرف میشه یا نیاز به معاینه ویا جراحی دارد ؟درضمن این درد فقط درزمان کوهنوردی وفقط درزمان فرودایجادمیشه
  پاسپاس ازشما بزگوار
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   احتمالا بونيونت داريد و بايد حتما معاينه بشين

 • تصویر کاربر سودا پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید دخترم ۹ سالشه و چند مدتی هست که کنار هر دو پاش توده ای در اومده و بعضی وقتا درد میکنه و توده هر دو پا خود به خود کوچیک و بزرگ میشه میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه ممنون از پا سخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   مربوط به صفحه رشد هست و ضررى نداره

 • تصویر کاربر سیما چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام
  من 37 ساله هستم. به ورزش کراسفیت و بدنسازی مشغولم و دره نوردی هم می کنم که البته شامل کوهپیمایی هم میشه معمولا. مشکل اینه که اولا در کف پا (به طور خاص در سینه پا) احساس درد و خستگی شدید دارم خصوصا در تمرینات وزنه برداری یا زمانی که مجبورم مدتی رو سرپا بایستم بدون اینکه راه برم این درد واقعا کلافه کننده میشه.
  مشکل دوم من اینه که بونیونیت دارم در هر دو پا (در انگشتان کوچک پا). در حالت پا برهنه دردناک نیست. اما در کفش (می تواند کفش چرمی یا کتانی یا حتی صندل باشد) معمولا دردناک و ملتهب است و گاهی اونقدر دردش زیاد میشه که مجبورم کفشم رو هر جا که باشم در بیارم تا از درد و التهابش کم بشه و بتونم به راه رفتن ادامه بدم. ممنون میشم جهت اقدامات لازم و درمان منو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   احتمالا جراحى لازم هست 

   درد سينه ى پا رو بايد معاينه و بررسى كرد

    

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند روز است که استخوان بغل پا پایین تر از قوزک پایم باد کردگی دارد و ورزشکار هم هستم و فوتبال بازی میکنم و وقتی شوت میزنم احساس در از این ناحیه میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   بايد تمرين رو متوقف و از اير كست استفاده كنيد و فيزيوتراپى رو شروع كنيد

   گاه ممكنه در صورت عدم بهبود جراحى لازم باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک سوال داشتم خواستم ببینم
  من روی انگشت کوچک پا م یک بیرون زدگی دارم از عمل جراحی هم خیلی خیلی میترسم ولی پام اصلا درد و قرمزی نداره فقط یک استخوان بیرون زده خواستم ببینم آیا پد های طبی اثر دارد یا خیر؟
  اگه خیر روش دیگه ای هست
  در زم من ۱۵سال دارم و این استخوان حدود یکی دو هفته است من توجه کردم بهش حالا نمیدونم از قبل بوده با نه خواستم ببینم ممکنه به مرور زمان درست بشه
  با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   اگر علامتى نداريد نياز به درمان هم نيست

   پد ها صرفا براى كاهش علايم هستند و اصلاح شكل فقط با جراحى ممكنه

   با احترام

 • تصویر کاربر Ma چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام
  شب خوش
  من مشکل انحراف شصت پا دارم و این موضوع وراثتی هست ولی کسی از نزدیکان تا حالا جراحی نکردند
  الان شصت پای چپ درد دارم و از عمل میترسم .
  میخواهم بدانم آیا امکان برگشت حالت بعد عمل چند درصده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   با تكنيك درست جراحى ريسك عود زير ده درصده

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر