منو

شکستگی استخوان کف پا (متاتارس) از علائم تا درمان

آسیب به پا شایع است و گاهی اوقات منجر به شکستگی استخوان کف پا می شود. تشخیص علائم شکستگی پا می تواند به تعیین میزان جدی بودن آن و زمان مراجعه به پزشک کمک کند. گرچه پا به طور معمول می تواند مقدار قابل توجهی از نیرو را تحمل کند، اما شکستگی استخوان در پای افراد یک اتفاق معمول است.

آناتومی استخوان کف پا

در ناحیه استخوان کف پا یک رباط نازک و بلند وجود دارد که مستقیماً در زیر پوست کف پای شما قرار گرفته است. این استخوان پاشنه را به قسمت جلوی پای شما متصل می کند.

کف پا از ۲۶ استخوان تشکیل شده است. دو استخوانی که در پشت پا قرار دارند یعنی استخوان های تالوس Talus و پاشنه یا کالکانه Calcaneous را روی هم رفته هیندفوت Hindfoot یعنی پشت پا مینامند.

متاتارس چیست؟

متاتارسوس گروهی از استخوان ها در قسمت میانی پا است. هر پا دارای پنج استخوان متاتارس است که هر کدام به فالانژ انگشتان پا متصل هستند.
متاتارسوس آداکتوس به وضعیتی اشاره دارد که در آن استخوان های متاتارس به سمت وسط بدن چرخانده می شوند. این باعث تغییر شکل قابل مشاهده می شود و هر دو پا اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند.

علائم شکستگی استخوان روی پا

علائم شکستگی استخوان روی پا با شکستگی استخوان کف پا متفاوت است. در شکستگی متاتارس این علائم عبارتند از:

➖ شکستگی حاد متاتارس

در شکستگی حاد متاتارس گاه صدای قابل توجهی ایجاد می شود و در همان لحظه درد شدیدی در ناحیه شکستگی حس می شود. به دردی که در شکستگی حاد ایجاد می شود درد نقطه سوزنی (Pinpoint pain) می گویند به این دلیل که محل درد دقیقا مشخص و واقع در محل اعمال ضربه است.

استخوان های شکسته بعد از ضربه دچار خون ریزی می شوند پس در محل ضربه کبودی و تورم مشاهده می شود. هم چنین ایستادن روی پای ضربه خورده با درد و سختی شدیدی همراه است. در شکستگی حاد حرکات پا محدود می شود، اما با این وجود چند ساعت پس از ضربه درد پا مقداری بهبود می یابد.

➖ شکستگی استرس

در این نوع از شکستگی، علائم مشابه با علائم شکستگی حاد مشاهده می شود، با این تفاوت که در این نوع از شکستگی، خبری از صدای شکستن و  کبودی نیست.

در ابتدا علامت اصلی دردی است که در حین فعالیت در پا احساس می شود اما در هنگام استراحت این درد بهبود می یابد. درد در شکستگی استرس به صورت گسترده در پا انتشار می یابد.

شکستگی متاتارس

پس از مدتی درد پا ادامه دار می شود و با استراحت درد کم نمی شود. در این هنگام کیفیت درد نیز تغییر می کند و از حالت انتشاری و گسترده محدود به منطقه شکستگی می شود. 

معمولا شکستگی استرس باعث ایجاد یک منطقه دردناک در امتداد استخوان متاتارس دوم و سوم می شود. ممکن است در این نوع از شکستگی مقداری تورم دیده شود اما هیچ گونه کبودی نخواهیم داشت.

استخوان سزاموئید استخوانی است که درون تاندون یا عضله قرار گرفته است. این کلمه از کلمه لاتین sesamum (“دانه کنجد”) گرفته شده که بیانگر کوچک بودن کنجد است.

مدت زمان ترمیم شکستگی کف پا

❇ مدت زمان جوش خوردن شکستگی استخوان کف پا در حالت شکستگی حاد متاتارس معمولا ۶ تا ۸ هفته طول می کشد. ممکن است برای ورزشکاران برای برگشت کامل این مدت طولانی تر شود.

حداقل زمان جوش خوردن شکستگی کف پا در بچه ها این زمان کوتاه تر است. در این مدت پای بیمار در آتل قرار دارد. آتل حدود چهار هفته باقی میماند. بعد از آن آتل خارج شده و به بیمار اجازه داده میشود تا بدون عصا با هر دو پای خود راه برود.

❇ شکستگی استرس معمولا بدون عارضه بهبود می یابد و در این زمان افراد می توانند به طور کامل به فعالیت های پیشین خود بازگردند. شما زمانی میتوانید به فعالیت های خودتان بازگردید که بتوانید آن ها را بدون هیچ دردی انجام دهید. حداقل زمان جوش خوردن شکستگی استخوان کف پا معمولاً شش هفته و حداکثر دوازده هفته است. 

زمانی که شما دوباره شروع به ورزش کردن کردید، باید شدت فعالیت هایتان را به تدریج افزایش دهید. بازگشت ناگهانی به ورزش های شدید بعد از شکستگی کف پا ممکن است باعث تکرار شکستگی یا یک شکستگی استرس جدید یا آسیب دیگری شود.

ورزشکار

تشخیص علت شکستگی کف پا

اگر پزشک شما به شکستگی استخوان کف پا شک کند، احتمالا برای شما انجام رادیوگرافی را پیشنهاد می کند.

➖ شکستگی حاد متاتارس

بیشتر این موارد در رادیوگرافی به سادگی دیده می شوند. در ابتدا پزشک می تواند ترک های استخوانی را ببیند و  پس از مدتی همزمان با بهبود استخوان، در عکسبرداری بی نظمی هایی نیز در سطح استخوان دیده می شود. گاه برای تشخیص به تصویربرداری به روش ام آر آی و سی تی اسکن نیاز است.

پزشکان هم چنین باید بدانند که آیا استخوان ها جابجایی داشته اند یا خیر. در صورتی  که در استخوان های متاتارس جابجایی صورت گرفته باشد نیاز به مداخله جراحی برای قرار گیری دوباره و ثابت نگه داشتن استخوان ها داریم. این اتفاق در شکستگی های حاد متاتارس معمول است، چرا که وزن بدن روی قسمت شکسته شده فشار می آورد و لبه های شکسته شده استخوان از هم جدا شده یا فاصله می گیرند.

➖ شکستگی های استرس

این نوع از شکستگی معمولا در مراحل اولیه به راحتی در عکسبرداری با اشعه ایکس دیده نمی شوند. نیمی از این شکستگی ها هیچ گاه در عکس های اشعه ایکس دیده نمی شوند.

در شکستگی های استرس معمولا شکستگی ها یا شکاف های کوچک و متعدد و یا ترک های ظریفی در سطح استخوان داریم که به راحتی در سطح استخوان پیدا نمی شوند. از آن جا که این ترک ها معمولا به آرامی شکل گرفته اند بافت استخوان به آن واکنش زیادی نشان نداده است.

شکستگی متاتارس

درمان شکستگی کف پا

درمان شکستگی کف پا بستگی به موارد زیر دارد:

❇ کدام یک از استخوان های متاتارس شکسته باشد

❇ چه قسمتی از استخوان متاتارس شکسته باشد

❇ آسیب با چه شدتی وارد شده باشد

❇ این که آیا شکستگی حاد باشد یا شکستگی استرس

همچنین به موارد زیر نیز بستگی دارد:

❇ این که آیا شکستگی استخوان کف پا ترمیم شده باشد یا خیر

❇ این که آیا بافت های پا در اطراف شکستگی به طور بدی آسیب دیده باشند که باعث شده باشد شکستگی به شکستگی باز تبدیل شده باشد یا خیر

اصول پایه درمان شکستگی استخوان کف پا به صورت زیر است:

مصرف دارو

✔ مسکن های ساده

مسکن ها مانند پاراستامول (استامینوفن) و مسکن های ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن ممکن است به بهبود درد شکستگی کف پا کمک کنند.

✔ یخ

قرار دادن یخ روی پاهایتان می تواند برای کاهش درد مفید باشد. یخ باید بلافاصله بعد از آسیب قرار داده شود، برای مدت ۲۰-۳۰ دقیقه. (کمتر از ۱۰ دقیقه اثرات کمی خواهد داشت. بیشتر از ۳۰ دقیقه ممکن است به پوست آسیب برساند.)

با حوله یا کیسه پلاستیکی یک کمپرس یخ بسازید. یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث ایجاد سوختگی با یخ شود.

به آرامی یخ را روی قسمتی که آسیب دیده است فشار دهید. سرما جریان خون ناحیه آسیب دیده را کاهش می دهد. این ممکن است درد، التهاب و کبودی را کاهش دهد.

بعضی از پزشکان توصیه می کنند در ۴۸-۷۲ ساعت ابتدایی هر دو ساعت ۱۵ دقیقه این کار را تکرار کنید (در طول روز). هنگام خواب روی ناحیه یخ نگذارید.

✔ استراحت و بالا قرار دادن پا

بالا قرار دادن پا ابتدا با هدف کاهش هرگونه تورم است. برای مثال، در هنگام نشستن پایتان را روی صندلی حداقل تا سطح لگنتان قرار دهید. هنگامی که در تخت هستید، پایتان را روی یک بالش بگذارید.

بعضی اوقات تنها درمان مورد نیاز استراحت است، حتی در شکستگی های حاد.

✔ پرهیز از فشار روی پا

اگر شکستگی استرس برای شما تشخیص داده شود، برای بهبود، خودداری از فعالیت هایی که باعث ایجاد آن شده اند مهم است. ممکن است این به معنی استفاده از عصا یا حتی ویلچر باشد.

✔ عدم تحرک

بعضی از شکستگی ها برای بهبود فقط نیاز به پشتیبانی دارند. برای مثال، بانداژ پلاستیک پشتیبان به همراه کفش مستحکم. برای پشتیانی از پا و بی تحرک کردن شکستگی کفش های ویژه ای وجود دارند که شما می توانید با آنها راه بروید.

ممکن است بعضی از شکستگی ها، نیاز به گچ گرفتن تا زیر زانو داشته باشند.

✔ جراحی

گاهی اوقات برای شکستگی کف پا ممکن است جراحی نیاز باشد برای مثال، قرار دادن هر قسمتی از استخوان که از جای خودش خارج شده است. شکستگی استرس نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد مخصوصا در ورزشکاران حرفه ای.

شکستگی لیسفرانک وقتی اتفاق می‌افتد که استخوان‌های میانه‌ی پا شکسته شده و یا رباطی که مربوط به قسمت میانی پا است، پاره شود. این آسیب دیدگی می‌تواند ساده، یا شدید بوده و شامل بسیاری از استخوان‌ها و مفاصل قسمت میدفوت باشد.

مراقبت های بعد از شکستگی استخوان کف پا 

استراحت دادن به پاها در زمان شکستگی کف پا بسیار مهم است.

✅ پای خود را بالا ببرید تا ورم و درد کاهش یابد.

✅ از انجام فعالیت هایی که سبب شکستگی شما شده است خودداری کنید.

✅ اگر راه رفتن برای شما سخت است، پزشک ارتوپد ممکن است استفاده از عصا برای تحمل وزن بدن در هنگام راه رفتن را برای شما تجویز کند.

کاهش درد استخوان متاتارس

اگر درد بدتر شد باید به پزشک مراجعه کنید. الگوی مورد انتظار بهبودی، در هرگونه آسیب استخوانی این است که، در هنگامی که بهبودی رخ می دهد مقدار درد به تدریج کمتر شود و هرگونه تشدید درد به معنی این است که آسیب تشدید می شود، یا این که شما آسیب تازه ای دارید.

اگر درد پای شما با گذر زمان افزایش یابد، فعالیت های شما ممکن است مشکل موجود را تشدید کرده باشد. در موارد شکستگی استرس این ممکن است به معنی پیشرفت به شکستگی حاد باشد.

در موارد شکستگی حاد این ممکن است بدتر شدن تغییر مکان استخوان و کاهش تماس دو سر استخوان با همدیگر باشد. همیشه اگر علائم شما به تدریج بدتر شدند، به پزشک یا متخصص خود مراجعه کنید.

ورزش بعد از شکستگی کف پا

ورزش کردن می تواند محدودی حرکتی، انعطاف و استحکام مفاصل شما را در طول مدت ریکاوری از شکستگی استخوان متاتارس حفظ کند. برای انجام ورزش های مناسب به توصیه های پزشک ارتوپد خود برای انجام تمرینات بازتوانی دقت کنید.

عوارض شکستگی استخوان کف پا

در صورت درمان مناسب، شکستگی استخوان کف پا (متاتارس) باید بدون عارضه طولانی مدت بهبود یابد. در صورتی که شکستگی تشخیص داده نشود و یا درست درمان نشود، بعضی از مشکلات زیر ممکن است رخ دهند:

⚛ اگر فشار روی استخوان ادامه پیدا کند، شکستگی استرس متاتارس می تواند به تدریج بدتر شود. حتی در نهایت این شکستگی می تواند به شکستگی کامل متاتارس تبدیل شود.

⚛ شکستگی اولین استخوان متاتارس می تواند منجر به آرتروز مفصل انگشت بزرگ پا شود.

⚛ شکستگی در قاعده پنجمین متاتارس اغلب با پیچ خوردگی مچ پا اشتباه می شود و از این رو به اندازه کافی درمان نمی شود که می تواند به مشکل در بهبود منجر شود.

⚛ شکستگی با جا به جایی زیاد می تواند باعث شود که استخوان در وضعیت نامناسب جوش بخورد و این در نهایت می تواند به بدشکلی پا منجر شود. بد شکلی پا می تواند باعث مشکل در پوشیدن کفش شود و پا را دردناک کند.

⚛ همچنین شکستگی استخوان کف پا می تواند گاهی اوقات منجر به جوش نخوردن شود. که این موضوع ممکن است منجر به کاهش توانایی پا در تحمل فشار راه رفتن و دویدن شود و همچنین ممکن است منجر به درد مزمن در پاها گردد.

درد مچ پا نشانه چیست؟ درمان درد مچ پا با روش های درمان خانگی و کلینیکی و معرفی بهترین مسکن برای تسکین درد مچ پا از زبان دکتر رضا نادری.

شکستگی استخوان متاتارس هنگامی اتفاق می افتد که یکی از استخوان های کف پا ترک بردارد یا بشکند. این اتفاق ممکن است به دلیل یک آسیب ناگهانی (شکستگی حاد)، یا به دلیل فشار های مکرر (شکستگی استرس STRESS FRACTURE) به وجود آید.


استخوان های متاتارس در کجا قرار دارند؟

استخوان های متاتارس استخوان هایی در پا هستند که بیشترین احتمال شکستگی را دارند. در هر پا پنج عدد استخوان متاتارس وجود دارد. متاتارس ها استخوان هایی نازک و بلند هستند که استخوان های کوتاه پا را به ابتدای انگشتان پا متصل می کنند.

شکستگی استخوان متاتارس پنجم

در آسیب های ناگهانی به پا، بیشترین شکستگی در استخوان متاتارس پنجم به وجود می آید (شکستگی حاد). بر اساس نوع آسیبی که به پا وارد می شود شکستگی استخوان متاتارس ممکن است در نقاط مختلف پدید آید.

دیگر استخوان های متاتارس هم احتمال شکستگی دارند. در ورزش بیشترین آسیب ممکن است به استخوان های متاتارس اول، دوم و پنجم وارد شود. تعداد زیادی از بازیکنان فوتبال در سال های اخیر دچار شکستگی استخوان متاتارس شده اند.

عوامل شکستگی استخوان کف پا

➖ شکستگی حاد استخوان کف پا

شکستگی کف پا ممکن است به دلیل آسیب و  ضربه مستقیم به پا اتفاق بیافتند. برای مثال در اثر پا گذاشتن یا لگد زدن یک نفر دیگر به پا، افتادن جسم بر روی پا یا بر اثر سقوط کردن و افتادن وزن بدن بر روی پا که نهایتاً به درد روی پا و کف پا منجر می شود. 

پیچ خوردن مچ پا می تواند باعث آسیب به ابتدای استخوان متاتارس پنجم شود. در این آسیب پیچ خوردن باعث کشیده شدن یک تاندون بسیار محکم که به ابتدای متاتارس پنجم وصل است می شود و این کشیدگی باعث شکستن استخوان می شود.

مطلب مرتبط: درمان پیچ خوردگی مچ پا چگونه انجام می شود؟

بدنه استخوان متاتارس معمولا بر اثر پیچیش پا در هنگام فرود بعد از پرش، دچار شکستگی می شود. این نوع شکستگی معمولا در رقصنده های باله اتفاق می افتد.

شکستگی حاد متاتارس

➖ شکستگی استرس استخوان کف پا

این نوع از شکستگی معمولا بر اثر اعمال فشار های خفیف ولی مکرر بر استخوان به وجود می آید. شکستگی استرس معمولا در کسانی دیده می شود که مسافت های طولانی رژه نظامی رفته اند یا دویده اند یا پیاده روی کرده اند، مخصوصا اگر بار سنگین همراه خود داشته باشند (به همین دلیل به این نوع از شکستگی “شکستگی رژه MARCH FRACTURE” نیز می گویند).

این نوع از شکستگی معمولا در افراد ورزشکار دیده می شود، هر چند امکان بروز آن در دونده های عادی هم وجود دارد، حتی اگر مسافت خیلی کمی را دویده باشند.

دونده های مستعد شکستگی استرس

❇ دونده هایی که به صورت ناگهانی مقدار مسافتی که می دوند را افزایش می دهند.

❇ دونده هایی که با کفش های نامرغوب که سایز مناسب پایشان نیست می دوند.

❇ دونده هایی که علیرغم حس درد در پا به دویدن ادامه می دهند.

❇ دونده هایی که نوع کفش ورزشی خود را به طور ناگهانی تغییر می دهند.

آیا می دانستید قوس زیاد کف پا می تواند سبب شکستگی های استرسی کف پا شود و مشکلات عدیده ای را برای شما به وجود آورد؟ برای اطلاع از تشخیص و درمان گودی کف پا روی لینک زیر کلیک کنید:

افراد ممکن است معیارهای متفاوتی در خرید کفش های مناسب ورزشی داشته باشند. اما تحت هر شرایطی قبل از انتخاب کفش از افراد مطلع مشورت بگیرید. برای مثال برای دویدن با پای برهنه باید تکنیک های مناسب دویدن را یاد بگیرید. نوع کفش ورزشی خود را ناگهان عوض نکنید زیرا بسیاری از آسیب ها نتیجه تغییر ناگهانی کفش ورزشی است.

ناهنجاری های ساختمان پا، ناهنجاری های استخوان ها و مفاصل مانند روماتوئید آرتریت (التهاب روماتیسمی مفاصل) یا پوکی استخوان، می توانند احتمال ایجاد شکستگی استرس را افزایش دهند.

شکستگی های استرس در بین رقصنده های باله و ژیمناستیک کارها نیز متداول است.

 افرادی که حس را در پاهایشان به دلیل مشکلات عصبی از دست داده اند، مانند افراد دیابتی، در معرض ابتلا به این نوع از شکستگی قرار دارند.

مطلب مرتبط: ۱۶ راهکار برای مراقبت از پای دیابتی

آیا افزایش سن باعث افزایش احتمال شکستگی استخوان کف پا می شود؟

بیشتر شکستگی های متاتارس در افراد جوان اتفاق می افتد. از آن جا که شکستگی استخوان کف پا در زمینه انواع ورزش ها و رژه های نظامی اتفاق می افتد به همین دلیل  این نوع از شکستگی ها در افراد جوان شایع تر است.

با این حال، همزمان با افزایش سن انعطاف پذیری بدن در پاها کمتر و احتمال پوکی استخوان بیشتر می شود. این بدان معناست که تحمل فشار در پاها کمتر می شود و احتمال شکستگی در استخوان های پا افزایش می یابد. پوشیدن کفش های مناسب در سنین پیری باعث کاهش احتمال شکستگی کف پا و شکستگی در استخوان های متاتارس می شود.

شکستگی متاتارس

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و متخصص جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام و روزبخیر ۲۴روز پیش از پشت‌بام افتادم و چون با کف پا اومدم زمین مچ پام در رفت و چندتا از استخوانهای کف پام شکست و از روی پام به بیرون زد
  چون هیچ درد حس نکردم هم مچ پام رو همون لحظه چا انداختم و هم استخوانهارو با فشار دادن به داخل سر جاشون رفتن خوشبختانه دکترها گفتم جراحی نمیخواد میخواستم بدونم به نظرتون جوش خوردنشون چه مدت زمان میبره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   راديوگرافى از نماهاى ديگه و سى تى اسپيرال لازمه م به احتمال زياد جراحى لازمه 

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب بنده تقریبا دوهفته هست که پای چپم از قسمت مچ به پایین زیر پای کسی اومد وروی قسمت بالای انگشتان پا محکم به وسیله نوک تیز فلزی برخورد کرد اولش راه میرفتم درد داشت فکر کردم ضرب خورده بعد نمی‌تونستم راه برم درد به مچ پا وزیر زانو وانگشتان انداخته وبدلیل شرایط مکانی نتونستم به دکتر مراجعه کنم انگشتان پام که به جایی میخوره دچار برق گرفتگی و درد شدید میشه انگار رگهای دوانگشت وسط روی هم پیچیده الان اصلا نمیتونم دوتا انگشتم رو از هم باز کنم باهم حرکت میکنن وروی پام باد کرده ومچ وپاشنه وزیروروی زانوم بشدت درد می‌کنه نمیتونم راه برم اگر نظر پزشکی تون رو اعلام بفرمایید ممنون میشم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   حتما نياز به معاينه و بررسى هست 

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام من غضروف مچ پا که عمل کردم کاملا تخلیه شده لطفا فقط اگه لطف کنین بگین این دردی که تو مچ پام هست میفته یا نه ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   گاه ترميم كامل تا يك سال زمان مى بره 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .پسرم تقریبا۲۰ روزه راه افتاده ولی پای چپشو فقط موقع راه رفتن کج ب سمت داخل میزاره خیلی نگرانم لطفا پاسخ بدید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   فعلا طبيعيه

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  ۲۲ سالمه وزن ۵۲ قد ۱۷۲
  من متاتارس اولم شکسته دفعه اول چون بیشتر جاهای پام در رفته بود و همه پام درد داشت نفهمیده بودم و حتی تو عکس فهمیده نشده بود بعد اینکه در رفتگی ها خوب شد فقط جای شکستی درد داشت دوباره عکس گرفتم فهمیده شد شکسته و دکتر گچ نکرد چون یک ماه گذشته بود و حالا از زمان شکستگی دوماه شده ولی هنوزم درست راه رفته نمیتونم و دکتر هم گفته بود پوکی استخوان داری بنظرتون حالا من چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   راديوگرافى بفرستيد 

 • تصویر کاربر زینب پنجشنبه ۹ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت و تشکر از سعه صدرتان در پاسخ به سوالات .تنتون سلامت
  من حدود چهل روز پیش استخوان متاتارس پنجم پای راستم شکست و همامروز بعداز عکس برام گچ گرفتن ابنداگفتند جراحی شود و بعد گفتن با گچ جوش میخورد . هر هفته هم عکس میندازم تا هفته پیش اصلا جوش نخورد .ممکنه ترمیم نشه؟ بازهم باید توگچ بماند ؟ضمنا من سه ماه پیش کرونا گرفته بودم ممکنه عوارض اون باشه که نمیزاره ترمیم شود؟
  ممنون از لطفتون سن 44قد 159 وزن 64 خانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۹ دی ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   راديوگرافى بفرستيد لطفا

 • تصویر کاربر عذرا چهارشنبه ۸ دی ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  آقای دکتر من به علت پیچ خوردگی پای راستم دو ماه پیش دچار شکستگی عرضی متاتارس پنجم شده بودم دو ماه در گچ بود بعد از دو ماه عکس رادیولوژی گرفته شد و دکتر معالجم فرمودند که تا حدودی جوش خورده و گچ پامو باز کردن و فرمودند به مدت دو هفته باند کشی استفاده کنم و هر روز 10 دقیقه در آب ولرم ماساژ بدم و بعد 15 روز میتونم روی پام فشار وارد کنم. می خواستم ببینم با توجه به عکس ارسالی می تونم بعد 15 روز روی پام راه برم و وزن بدنم روش وارد بشه یا باز باید مراقبت کنم چون می ترسم دوباره بشکنه؟ سن 45_ وزن 60_ قد 162.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۸ دی ۰( 4 هفته پیش)

   درود

   شكستگى در محل مهمى هست 

   تا كامل جوش نخورده پاتون رو زمين نگذاريد

 • تصویر کاربر پریسا دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من سه هفته پیش استخوان‌های سوم وچهار متاتارس پای چپم شکست و از اونجایی که شکسته گی حاد بود پام رو آتل بستن و کار دیگه ای نکردن الان میترسم استخوان‌ پام درست روی هم نباشه و جوش بخوره باید چکار کنم عکسی که ارسال میکنم هم برای روز اوله ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   به نظر مى رسه در راديوگرافى اوليه بدون جا به جاييست

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا میشه بعد از جراحی تطویل تاندون طبیعی راه رفت مثل بقیه و یا میشه فوتبال ورزش اینا کرد؟
  🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۷ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   بعد از طى دوره ريكاورى طولانى مدت چند ماهه بله

 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ارادت
  واقعا خیلی شگفت زده شدم که انقدر با حوصله جواب میدید و وقت میزارید و منم از این فرصت استفاده کردم تا سوال خودم رو بپرسم تو فوتبال من پام پیچ خورد و با تشخیص دکتر متاتارس ۵ شکسته و دوروز هست گچ کردم ولی احساس میکنم ترک خورده سوال بنده اینه ناحیه شکستگی جای خوبی هست و راحت جوش میخوره ؟و اینکه اصلا درد ندارم از اول شکستگی توصیه ایی اگر دارید برای تسریع درمان ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   سه تا شش هفته زمان مى بره تا جوش بخوره و شكستگى خوش عاقبتى هست معمولا

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر