منو

شکستگی استخوان کف پا (متاتارس) از علائم تا درمان

آناتومی استخوان کف پا

در ناحیه استخوان کف پا یک رباط نازک و بلند وجود دارد که مستقیماً در زیر پوست کف پای شما قرار گرفته است. این استخوان پاشنه را به قسمت جلوی پای شما متصل می کند.

کف پا از ۲۶ استخوان تشکیل شده است. دو استخوانی که در پشت پا قرار دارند یعنی استخوان های تالوس Talus و پاشنه یا کالکانه Calcaneous را روی هم رفته هیندفوت Hindfoot یعنی پشت پا مینامند.

علائم شکستگی استخوان روی پا

علائم شکستگی استخوان روی پا با شکستگی استخوان کف پا متفاوت است. در شکستگی متاتارس این علائم عبارتند از:

➖ شکستگی حاد متاتارس

در شکستگی حاد متاتارس گاه صدای قابل توجهی ایجاد می شود و در همان لحظه درد شدیدی در ناحیه شکستگی حس می شود. به دردی که در شکستگی حاد ایجاد می شود درد نقطه سوزنی ( Pinpoint pain ) می گویند به این دلیل که محل درد دقیقا مشخص و واقع در محل اعمال ضربه است.

استخوان های شکسته بعد از ضربه دچار خون ریزی می شوند پس در محل ضربه کبودی و تورم مشاهده می شود. هم چنین ایستادن روی پای ضربه خورده با درد و سختی شدیدی همراه است. در شکستگی حاد حرکات پا محدود می شود، اما با این وجود چند ساعت پس از ضربه درد پا مقداری بهبود می یابد.

➖ شکستگی استرس

در این نوع از شکستگی، علائم مشابه با علائم شکستگی حاد مشاهده می شود، با این تفاوت که در این نوع از شکستگی، خبری از صدای شکستن و  کبودی نیست.

در ابتدا علامت اصلی دردی است که در حین فعالیت در پا احساس می شود اما در هنگام استراحت این درد بهبود می یابد. درد در شکستگی استرس به صورت گسترده در پا انتشار می یابد.

شکستگی متاتارس

پس از مدتی درد پا ادامه دار می شود و با استراحت درد کم نمی شود. در این هنگام کیفیت درد نیز تغییر می کند و از حالت انتشاری و گسترده محدود به منطقه شکستگی می شود. 

معمولا شکستگی استرس باعث ایجاد یک منطقه دردناک در امتداد استخوان متاتارس دوم و سوم می شود. ممکن است در این نوع از شکستگی مقداری تورم دیده شود اما هیچ گونه کبودی نخواهیم داشت.

درمان التهاب استخوان های سزاموئید ( استخوان کنجدی )
استخوان سزاموئید استخوانی است که درون تاندون یا عضله قرار گرفته است. این کلمه از کلمه لاتین sesamum (“دانه کنجد”) گرفته شده که بیانگر کوچک بودن کنجد است.

مدت زمان ترمیم شکستگی کف پا

❇ مدت زمان جوش خوردن استخوان کف پا در حالت شکستگی حاد متاتارس معمولا ۶ تا ۸ هفته طول می کشد. ممکن است برای ورزشکاران برای برگشت کامل این مدت طولانی تر شود.

حداقل زمان جوش خوردن استخوان کف پا در بچه ها این زمان کوتاه تر است. در این مدت پای بیمار در آتل قرار دارد. آتل حدود چهار هفته باقی میماند. بعد از آن آتل خارج شده و به بیمار اجازه داده میشود تا بدون عصا با هر دو پای خود راه برود.

❇ شکستگی استرس معمولا بدون عارضه بهبود می یابد و در این زمان افراد می توانند به طور کامل به فعالیت های پیشین خود بازگردند. شما زمانی میتوانید به فعالیت های خودتان بازگردید که بتوانید آن ها را بدون هیچ دردی انجام دهید. حداقل زمان جوش خوردن استخوان کف پا معمولاً شش هفته و حداکثر دوازده هفته است. 

زمانی که شما دوباره شروع به ورزش کردن کردید، باید شدت فعالیت هایتان را به تدریج افزایش دهید. بازگشت ناگهانی به ورزش های شدید بعد از شکستگی استخوان کف پا ممکن است باعث تکرار شکستگی یا یک شکستگی استرس جدید یا آسیب دیگری شود.

ورزشکار

تشخیص علت شکستگی کف پا

اگر پزشک شما به شکستگی استخوان کف پا شک کند، احتمالا برای شما انجام رادیوگرافی را پیشنهاد می کند.

➖ شکستگی حاد متاتارس

بیشتر این موارد در رادیوگرافی به سادگی دیده می شوند. در ابتدا پزشک می تواند ترک های استخوانی را ببیند و  پس از مدتی همزمان با بهبود استخوان، در عکسبرداری بی نظمی هایی نیز در سطح استخوان دیده می شود. گاه برای تشخیص به تصویربرداری به روش ام آر آی و سی تی اسکن نیاز است.

پزشکان هم چنین باید بدانند که آیا استخوان ها جابجایی داشته اند یا خیر. در صورتی  که در استخوان های متاتارس جابجایی صورت گرفته باشد نیاز به مداخله جراحی برای قرار گیری دوباره و ثابت نگه داشتن استخوان ها داریم. این اتفاق در شکستگی های حاد متاتارس معمول است، چرا که وزن بدن روی قسمت شکسته شده فشار می آورد و لبه های شکسته شده استخوان از هم جدا شده یا فاصله می گیرند.

➖ شکستگی های استرس

این نوع از شکستگی معمولا در مراحل اولیه به راحتی در عکسبرداری با اشعه ایکس دیده نمی شوند. نیمی از این شکستگی ها هیچ گاه در عکس های اشعه ایکس دیده نمی شوند.

در شکستگی های استرس معمولا شکستگی ها یا شکاف های کوچک و متعدد و یا ترک های ظریفی در سطح استخوان داریم که به راحتی در سطح استخوان پیدا نمی شوند. از آن جا که این ترک ها معمولا به آرامی شکل گرفته اند بافت استخوان به آن واکنش زیادی نشان نداده است.

شکستگی متاتارس

درمان شکستگی کف پا

درمان شکستگی استخوان کف پا بستگی به موارد زیر دارد:

❇ کدام یک از استخوان های متاتارس شکسته باشد.

❇ چه قسمتی از استخوان متاتارس شکسته باشد.

❇ آسیب با چه شدتی وارد شده باشد.

❇ این که آیا شکستگی حاد باشد یا شکستگی استرس

همچنین به موارد زیر نیز بستگی دارد:

❇ این که آیا شکستگی استخوان کف پا ترمیم شده باشد یا خیر.

❇ این که آیا بافت های پا در اطراف شکستگی به طور بدی آسیب دیده باشند که باعث شده باشد شکستگی به شکستگی باز تبدیل شده باشد یا خیر.

اصول پایه درمان شکستگی استخوان کف پا به صورت زیر است:

مصرف دارو

✔ مسکن های ساده

مسکن ها مانند پاراستامول (استامینوفن) و مسکن های ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن ممکن است به بهبود درد کمک کنند.

✔ یخ

قرار دادن یخ روی پاهایتان می تواند برای کاهش درد مفید باشد. یخ باید بلافاصله بعد از آسیب قرار داده شود، برای مدت ۲۰-۳۰ دقیقه. (کمتر از ۱۰ دقیقه اثرات کمی خواهد داشت. بیشتر از ۳۰ دقیقه ممکن است به پوست آسیب برساند.)

با حوله یا کیسه پلاستیکی یک کمپرس یخ بسازید. یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث ایجاد سوختگی با یخ شود.

به آرامی یخ را روی قسمتی که آسیب دیده است فشار دهید. سرما جریان خون ناحیه آسیب دیده را کاهش می دهد. این ممکن است درد، التهاب و کبودی را کاهش دهد.

بعضی از پزشکان توصیه می کنند در ۴۸-۷۲ ساعت ابتدایی هر دو ساعت ۱۵ دقیقه این کار را تکرار کنید (در طول روز). هنگام خواب روی ناحیه یخ نگذارید.

✔ استراحت و بالا قرار دادن پا

بالا قرار دادن پا ابتدا با هدف کاهش هرگونه تورم است. برای مثال، در هنگام نشستن پایتان را روی صندلی حداقل تا سطح لگنتان قرار دهید. هنگامی که در تخت هستید، پایتان را روی یک بالش بگذارید.

بعضی اوقات تنها درمان مورد نیاز استراحت است، حتی در شکستگی های حاد.

✔ پرهیز از فشار روی پا

اگر شکستگی استرس برای شما تشخیص داده شود، برای بهبود، خودداری از فعالیت هایی که باعث ایجاد آن شده اند مهم است. ممکن است این به معنی استفاده از عصا یا حتی ویلچر باشد.

✔ عدم تحرک

بعضی از شکستگی ها برای بهبود فقط نیاز به پشتیبانی دارند. برای مثال، بانداژ پلاستیک پشتیبان به همراه کفش مستحکم. برای پشتیانی از پا و بی تحرک کردن شکستگی کفش های ویژه ای وجود دارند که شما می توانید با آنها راه بروید.

ممکن است بعضی از شکستگی ها، نیاز به گچ گرفتن تا زیر زانو داشته باشند.

✔ جراحی

گاهی اوقات ممکن است جراحی نیاز باشد برای مثال، قرار دادن هر قسمتی از استخوان که از جای خودش خارج شده است. شکستگی استرس نیز ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد مخصوصا در ورزشکاران حرفه ای.

 

شکستگی لیسفرانک در کف پا
شکستگی لیسفرانک وقتی اتفاق می‌افتد که استخوان‌های میانه‌ی پا شکسته شده و یا رباطی که مربوط به قسمت میانی پا است، پاره شود. این آسیب دیدگی می‌تواند ساده، یا شدید بوده و شامل بسیاری از استخوان‌ها و مفاصل قسمت میدفوت باشد.

مراقبت های بعد از شکستگی استخوان کف پا 

استراحت دادن به پاها بسیار مهم است.

✅ پای خود را بالا ببرید تا ورم و درد کاهش یابد.

✅ از انجام فعالیت هایی که سبب شکستگی شما شده است خودداری کنید.

✅ اگر راه رفتن برای شما سخت است، پزشک ارتوپد ممکن است استفاده از عصا برای تحمل وزن بدن در هنگام راه رفتن را برای شما تجویز کند.

کاهش درد استخوان متاتارس

اگر درد بدتر شد باید به پزشک مراجعه کنید. الگوی مورد انتظار بهبودی، در هرگونه آسیب استخوانی این است که، در هنگامی که بهبودی رخ می دهد مقدار درد به تدریج کمتر شود و هرگونه تشدید درد به معنی این است که آسیب تشدید می شود، یا این که شما آسیب تازه ای دارید.

اگر درد پای شما با گذر زمان افزایش یابد، فعالیت های شما ممکن است مشکل موجود را تشدید کرده باشد. در موارد شکستگی استرس این ممکن است به معنی پیشرفت به شکستگی حاد باشد.

در موارد شکستگی حاد این ممکن است بدتر شدن تغییر مکان استخوان و کاهش تماس دو سر استخوان با همدیگر باشد. همیشه اگر علائم شما به تدریج بدتر شدند، به پزشک یا متخصص خود مراجعه کنید.

ورزش بعد از شکستگی کف پا

ورزش کردن می تواند محدودی حرکتی، انعطاف و استحکام مفاصل شما را در طول مدت ریکاوری از شکستگی استخوان متاتارس حفظ کند. برای انجام ورزش های مناسب به توصیه های پزشک ارتوپد خود برای انجام تمرینات بازتوانی دقت کنید.

 

عوارض شکستگی استخوان کف پا

در صورت درمان مناسب، شکستگی استخوان کف پا (متاتارس) باید بدون عارضه طولانی مدت بهبود یابد. در صورتی که شکستگی تشخیص داده نشود و یا درست درمان نشود، بعضی از مشکلات زیر ممکن است رخ دهند:

⚛ اگر فشار روی استخوان ادامه پیدا کند، شکستگی استرس متاتارس می تواند به تدریج بدتر شود. حتی در نهایت این شکستگی می تواند به شکستگی کامل متاتارس تبدیل شود.

⚛ شکستگی اولین استخوان متاتارس می تواند منجر به آرتروز مفصل انگشت بزرگ پا شود.

⚛ شکستگی در قاعده پنجمین متاتارس اغلب با پیچ خوردگی مچ پا اشتباه می شود و از این رو به اندازه کافی درمان نمی شود که می تواند به مشکل در بهبود منجر شود.

⚛ شکستگی با جا به جایی زیاد می تواند باعث شود که استخوان در وضعیت نامناسب جوش بخورد و این در نهایت می تواند به بدشکلی پا منجر شود. بد شکلی پا می تواند باعث مشکل در پوشیدن کفش شود و پا را دردناک کند.

⚛ همچنین شکستگی استخوان کف پا می تواند گاهی اوقات منجر به جوش نخوردن شود. که این موضوع ممکن است منجر به کاهش توانایی پا در تحمل فشار راه رفتن و دویدن شود و همچنین ممکن است منجر به درد مزمن در پاها گردد.

علت و درمان درد مچ پا

شکستگی استخوان متاتارس هنگامی اتفاق می افتد که یکی از استخوان های کف پا ترک بردارد یا بشکند. این اتفاق ممکن است به دلیل یک آسیب ناگهانی (شکستگی حاد)، یا به دلیل فشار های مکرر (شکستگی استرس STRESS FRACTURE) به وجود آید.


استخوان های متاتارس در کجا قرار دارند؟

استخوان های متاتارس استخوان هایی در پا هستند که بیشترین احتمال شکستگی را دارند. در هر پا پنج عدد استخوان متاتارس وجود دارد. متاتارس ها استخوان هایی نازک و بلند هستند که استخوان های کوتاه پا را به ابتدای انگشتان پا متصل می کنند.

شکستگی استخوان متاتارس پنجم

در آسیب های ناگهانی به پا، بیشترین شکستگی در استخوان متاتارس پنجم به وجود می آید (شکستگی حاد). بر اساس نوع آسیبی که به پا وارد می شود شکستگی استخوان متاتارس ممکن است در نقاط مختلف پدید آید.

دیگر استخوان های متاتارس هم احتمال شکستگی دارند. در ورزش بیشترین آسیب ممکن است به استخوان های متاتارس اول، دوم و پنجم وارد شود. تعداد زیادی از بازیکنان فوتبال در سال های اخیر دچار شکستگی استخوان متاتارس شده اند.

عوامل شکستگی استخوان کف پا

➖ شکستگی حاد استخوان کف پا

این نوع از شکستگی ها ممکن است به دلیل آسیب و  ضربه مستقیم به پا اتفاق بیافتند. برای مثال در اثر پا گذاشتن یا لگد زدن یک نفر دیگر به پا، افتادن جسم بر روی پا یا بر اثر سقوط کردن و افتادن وزن بدن بر روی پا که نهایتاً به درد روی پا و کف پا منجر می شود. 

پیچ خوردن مچ پا می تواند باعث آسیب به ابتدای استخوان متاتارس پنجم شود. در این آسیب پیچ خوردن باعث کشیده شدن یک تاندون بسیار محکم که به ابتدای متاتارس پنجم وصل است می شود و این کشیدگی باعث شکستن استخوان می شود.

مطلب مرتبط: درمان پیچ خوردگی مچ پا چگونه انجام می شود؟

بدنه استخوان متاتارس معمولا بر اثر پیچیش پا در هنگام فرود بعد از پرش، دچار شکستگی می شود. این نوع شکستگی معمولا در رقصنده های باله اتفاق می افتد.

شکستگی حاد متاتارس

➖ شکستگی استرس استخوان کف پا

این نوع از شکستگی معمولا بر اثر اعمال فشار های خفیف ولی مکرر بر استخوان به وجود می آید. شکستگی استرس معمولا در کسانی دیده می شود که مسافت های طولانی رژه نظامی رفته اند یا دویده اند یا پیاده روی کرده اند، مخصوصا اگر بار سنگین همراه خود داشته باشند (به همین دلیل به این نوع از شکستگی “شکستگی رژه MARCH FRACTURE” نیز می گویند).

این نوع از شکستگی معمولا در افراد ورزشکار دیده می شود، هر چند امکان بروز آن در دونده های عادی هم وجود دارد، حتی اگر مسافت خیلی کمی را دویده باشند.

دونده های مستعد شکستگی استرس

❇ دونده هایی که به صورت ناگهانی مقدار مسافتی که می دوند را افزایش می دهند.

❇ دونده هایی که با کفش های نامرغوب که سایز مناسب پایشان نیست می دوند.

❇ دونده هایی که علیرغم حس درد در پا به دویدن ادامه می دهند.

❇ دونده هایی که نوع کفش ورزشی خود را به طور ناگهانی تغییر می دهند.

آیا می دانستید قوس زیاد کف پا می تواند سبب شکستگی های استرسی کف پا شود و مشکلات عدیده ای را برای شما به وجود آورد؟ برای اطلاع از تشخیص و درمان گودی کف پا روی لینک زیر کلیک کنید:

افراد ممکن است معیارهای متفاوتی در خرید کفش های مناسب ورزشی داشته باشند. اما تحت هر شرایطی قبل از انتخاب کفش از افراد مطلع مشورت بگیرید. برای مثال برای دویدن با پای برهنه باید تکنیک های مناسب دویدن را یاد بگیرید. نوع کفش ورزشی خود را ناگهان عوض نکنید زیرا بسیاری از آسیب ها نتیجه تغییر ناگهانی کفش ورزشی است.

ناهنجاری های ساختمان پا، ناهنجاری های استخوان ها و مفاصل مانند روماتوئید آرتریت (التهاب روماتیسمی مفاصل) یا پوکی استخوان، می توانند احتمال ایجاد شکستگی استرس را افزایش دهند.

شکستگی های استرس در بین رقصنده های باله و ژیمناستیک کارها نیز متداول است.

 افرادی که حس را در پاهایشان به دلیل مشکلات عصبی از دست داده اند، مانند افراد دیابتی، در معرض ابتلا به این نوع از شکستگی قرار دارند.

مطلب مرتبط: ۱۶ راهکار برای مراقبت از پای دیابتی

آیا افزایش سن باعث افزایش احتمال شکستگی استخوان کف پا می شود؟

بیشتر شکستگی های متاتارس در افراد جوان اتفاق می افتد. از آن جا که بیشتر این شکستگی ها در زمینه انواع ورزش ها و رژه های نطامی اتفاق می افتد به همین دلیل  این نوع از شکستگی ها در افراد جوان شایع تر است.

با این حال، همزمان با افزایش سن انعطاف پذیری بدن در پاها کمتر و احتمال پوکی استخوان بیشتر می شود. این بدان معناست که تحمل فشار در پاها کمتر می شود و احتمال شکستگی در استخوان های پا افزایش می یابد. پوشیدن کفش های مناسب در سنین پیری باعث کاهش احتمال شکستگی در استخوان های متاتارس می شود.

 

شکستگی متاتارس

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و متخصص جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسام شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک ماه پیش استخوان متاتارس ۵ شکست وعمل باز روی پام انجام شد و یک پین داخل پام گزاشتن الان بعد از یک ماه که رفتم دکتر گفتن دو هفته دیگه پین رو در میارن میتونم اروم روی پام راه برم و به کارهام برسم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 4 روز پیش)

   درود

   بايد اجازه بگيريد از دكترتون 

   نصوير راديوگرافى هم نفرستادين

 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با درود خسته نباشید
  بنده ۳۱ سالمه تاریخ ۲۷ فروردین به علت زمین خوردن متاتارس پنجم پام شکست همون شب گچ گرفتم
  دکتر اورژانس گفتن عمل نمیخواد اما چون خورد شده بود خواستم نظر شمارو بدونم
  البته عکس یک‌هفته بعد از گچ گرفتن هم فرستادم
  چند وقت باید بسته باشه و اینکه میتونم روی پام راه برم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش)

   درود

   حدود هشت  هفته زمان لازمه

   از هفته سوم مى تونيد وزن بگذاريد روش

 • تصویر کاربر قاسم سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  درود بر شما ایزد نگهدار شما دکتر تصادف کردم عکس از مدارک پاشنه پا ارسال کردم سوال این است تاکی راه می افتم در پناه هورا مزدا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   بابد راديوگرافى و سى تى اسكن شما رو ببينم

 • تصویر کاربر ماهی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ... آقای دکتر من یک هفته قبل از سال نو پام پیچ خورد به طوری که صدای شکسته شدنش رو شنیدم ولی با فرض یک پیچ خوردگی ساده و به خاطر کرونا دکتر نرفتم و سعی کردم با درمانهای خانگی پیش برم اما بعد از یک هفته که ورمش خوابید دیدم استخوان کنار پام خیلی کم بیرون زده . روز ۱ فروردین به صورت اورژانس با تشخیص شکستگی استخوان انگشت کوچک، پامو گچ گرفتم بعد از یک ماه به تشخیص دکتر گچ رو باز کردم و دکتر گفتند که همچنان به مدت ۲ هفته دیگه با عصا راه برم حالا درد پای من حتی بیشتر از قبل از گچ گرفتگی شده و اینکه هنوز بیرون زدگی استخوان کنار پام برطرف نشده. آیا من زود گچ رو باز کردم ؟ و اینکه این بیرون زدگی ممکنه باقی بمونه؟ ممنون میشم تشخیصتون رو بفرمایید... خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   راديوگرافى رو بفرستيد

  2. تصویر کاربر ماهی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   سلام وقت بخیر
   فرموده بودید رادیو گرافی رو براتون بفرستم . این عکس رو قبل از باز کردن گچ گرفتم ... یک عکس هم جایی هست که احساس میکنم استخوانم بیرون زده ... خیلی ممنون
   جهت یادآوری خدمت شما : ( من یک هفته قبل از سال نو پام پیچ خورد به طوری که صدای شکسته شدنش رو شنیدم ولی با فرض یک پیچ خوردگی ساده و به خاطر کرونا دکتر نرفتم و سعی کردم با درمانهای خانگی پیش برم اما بعد از یک هفته که ورمش خوابید دیدم استخوان کنار پام خیلی کم بیرون زده . روز ۱ فروردین به صورت اورژانس با تشخیص شکستگی استخوان انگشت کوچک، پامو گچ گرفتم بعد از یک ماه به تشخیص دکتر گچ رو باز کردم و دکتر گفتند که همچنان به مدت ۲ هفته دیگه با عصا راه برم حالا درد پای من حتی بیشتر از قبل از گچ گرفتگی شده و اینکه هنوز بیرون زدگی استخوان کنار پام برطرف نشده. آیا من زود گچ رو باز کردم ؟ و اینکه این بیرون زدگی ممکنه باقی بمونه؟)
   ممنون میشم تشخیصتون رو بفرمایید… خیلی ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   فيزيوتراپى لازمه و بر آمدگى نگرانتون نكنه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر، متاتاریس5جم پا دکتر گفت شکسته و گچ گرفت ولی چون عصا نداشتم رو گچ راه رفتم البته العان 10روزه درحد سرویس بهداشتی رفتن روپا راه میرم ولی نه درد دارم نه ورم داره میخواستم ببینم عادیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   بله طبيعيه

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام بنده چند ماه پیش پای راستم پیچ خورد و بعد از تصویربرداری دکتر معالج گفتند استخوان متاتارس۵ شکسته آیا این استخوان بعد از چند ماه کامل جوش میخوره یا عوارض داره بعدا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 4 هفته پیش)

   درود

   بستكى به محل شكستگى استخوان پيش آگهى اون متفاوته 

    

   اغلب بدون عارضه جوش مى خوره

 • تصویر کاربر Reza یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام .استخوان متاتارس انگشت سوم وچهارم( از سمت انگشت شست) پای راستم بتاریخ ۴فروردین شکست و دکتر فقط برایم گفت :تو خونه بمدت ۶هفته استراحت کن و نه گچ گرفته و نه جراحی ننموده پایم را .
  حالا سوالم اینه که این استخوان بخودی خود درست راست سر جایش ، جوش میخورد؟نگرانی من اینه که کج جوش نخوره .
  ممنون که راهنمائی میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   راديوگرافى ايستاده مقايسه اى از هر دو پا لازمه

   مساله رو جدى بگيريد 

    

 • تصویر کاربر صفایی یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ، آقای دکتر من حدود سه روز پیش از یه پله افتادم قوزک پام آسیب دید و الان درد ندارم . بااندکی فشار ناحیه ضربدیدگی دردمیکنه . ولی ناحیه ضربدیدگی کمی متورم هست و تحمل وزن اندکی روی پام سخت هست ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   نياز به معاينه و بررسى هست

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب .پسر ۱ سال و ۱۱ ماهم الان ۱ ماه پاش تو گچ هست .و خیلی بی قراری میکنه .بهمون گفتن ۱۵ الی ۲۰ درجه زاویه جوش خورده .آیا میشه الان گچ رو باز کرد و صبر کنیم ببینیم خوب میشه یا اینکه تو گچ باشه بهتره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   يك الى دو هفته بعد در بياريد

 • تصویر کاربر ugdvqh یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر
  بنده سال 94 پام به شدت پایه مبل گیر کرد و در ناحیه انگشت چهار و پنج دچار مشکل شد و ترک خورد. بعد از ان پایم را گچ گرفتم و چون دکترم سفت گچ گرفته بود درد زیادی تحمل کردم و بعد از 13 روز باز کردم، بعد از ان هرچه فیزیتراپی و دکتر رفتم متاسفانه درد در ان ناحیه خوب نشد، ذوق ذوق و درد میکنید و شبها و همینطور در طول روز نمیتوانم با تمرکز به فعالیتهایم بپردازم و خوابم نیز با مشکل مواجه است، دردم انقدر زیاد است که پاهایم به طور کامل خیس میشود از درد زیاد. انگار یک ویبره در اون قسمت هست که همش میلرزه. همینطور وقتی کفش میپوشم پای مذکور در قسمت انگشت پنجم که یک برامدگی دارد همیشه تحت فشار زیادی است.
  با دویدن و راه رفتن و... مشکلی ندارم ولی همین که پام ساکن باشه درد شدیدی میاد سراغم. یک حالت خونمرده خیلی نامحسوس هم میشه.
  ایا با جراحی مشکلم حل میشه و مشکلم چی هست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   بررسى و معاينه لازمه 

   ممكنه مورتون نوروما باشه

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر