منو

انتخاب بهترین تشک برای کمر درد

خوابیدن روی تشک نامناسب می تواند باعث ایجاد یا تشدید کمردرد شود. استفاده از تشکی که حفاظت مناسب را از بدن ندارد، سبب قرار گرفتن بدن در حالتی نامناسب به هنگام خواب، خستگی عضلات و هم راستا نبودن ستون فقرات می گردد، و همه این موارد، به ایجاد کمردرد کمک می کنند.

اگر تشک مورد استفاده شما، با سلیقه شخصیتان مطابقت نداشته باشد، خواب راحتی نیز نخواهید داشت. تشکی که هم راحتی و هم حفاظت مناسب از بدن را فراهم کند، به کاهش کمردرد کمک نموده و به ساختارهای ستون فقرات اجازه می دهد تا در طول شب، واقعاً استراحت کنند و ترمیم شوند.

انتخاب تشک مناسب

با وجود تنوع بسیار زیاد تشک های موجود در بازار، انتخاب تشک مناسب دشوار است. دستورالعمل های زیر، برای کمک به بیماران مبتلا به کمردرد، در انتخاب بهترین تشک برای محافظت از پشت و راحتی خواب، طراحی شده اند:

 1. ✅ سلیقه شخصی، در نهایت تعیین کننده تشک مناسب است. هیچ نوع تشکی وجود ندارد که برای همه افراد مبتلا به کمردرد مناسب باشد. هر تشکی که به فرد کمک کند تا بدون درد و سفت شدن عضلات بخوابد، بهترین تشک برای اوست. بیماران مبتلا به کمردرد باید تشکی را انتخاب کنند که مطابق با استاندارد آن ها باشد و بتواند خواب راحتی را برایشان به ارمغان بیاورد.
 2. ✅ اجزای فیزیکی تشک را بشناسید و درمورد آن ها تحقیق کنید. سیم پیچ ها یا فنرهای داخلی تشک، حفاظت ایجاد می کنند. تشک های مختلف از نظر تعداد و ترتیب سیم پیچ با هم متفاوت هستند. بالشتک بالای تشک می تواند ضخامت های مختلفی داشته باشد. عمق تشک عموماً از۱۸ تا ۴۳ سانتی متر متغیر است. انتخاب تعداد سیم پیچ، نوع بالشتک و عمق تشک، باید با توجه به سلایق فردی هرکس تعیین شود.
 3. ✅ تشکی را انتخاب کنید که از کمر محافظت کند. یک تشک خوب باید از قوس های طبیعی و تراز ستون فقرات، محافظت نماید. حفاظت مناسب از پشت، همچنین در جلوگیری از ابتلا به درد عضلات به هنگام صبح، به بیمار کمک می کند. با این که اطلاعات بالینی زیادی در مورد تشک ها وجود ندارد، یک مطالعه نشان داد که تشک هایی با میزان سفتی متوسط، معمولاً نسبت به تشک های سفت، درد کمر را بیشتر تسکین می دهند.
 4. ✅ به یک تعادل بین حفاظت از کمر و راحتی برسید. راحتی کلی هنگام خوابیدن روی تشک به اندازه حفاظت کافی از کمر، مهم است. خوابیدن روی تشکی که خیلی سفت باشد، می تواند باعث ایجاد درد در نقاط فشار گردد. یک تشک متوسط می تواند راحت تر باشد زیرا به شانه و پهلو اجازه می دهد تا اندکی درون آن فرو بروند. بیمارانی که می خواهند تشک سفت تری برای محافظت از پشت خود داشته باشند، می توانند از یک تشک با بالشتک ضخیم تر، برای راحتی بیشتر، استفاده کنند.
 5. ✅ زمان مناسب برای تهیه یک تشک جدید را بشناسید. اگر تشک قدیمیتان به وضوح از وسط خم می شود یا دیگر راحت نیست، احتمالاً زمان خرید یک تشک جدید است. قرار دادن تخته در زیر تشک خم شده، برای جلوگیری از ایجاد فرورفتگی در وسط آن، تنها یک راهکار کوتاه مدت است. شما هنوز به یک تشک جدید نیاز دارید.
تشک مناسب برای حفاظت از کمر

نکاتی در هنگام خرید تشک جدید

هنگام خرید تشک، مهم است که از کیفیت و ارزش هر خرید آگاهی داشته باشید. در ادامه مواردی که یک بیمار، به هنگام خرید تشک جدید باید در نظر بگیرد، آورده شده است:

 1. راحتی تشک: تشک هایی که فنر بیشتر و بالشتک ضخیم تری دارند، از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و گران تر نیز هستند. با این حال، قیمت بالاتر، تضمین کننده راحتی یا حفاظت بیشتر ِتشک نیست. تشک فروشی ها، اغلب تخفیف دارند، بنابراین بهتر است پس از پیدا کردن تشک مناسب خود، فروشگاه های مختلف را از نظر قیمت با یکدیگر مقایسه کنید.
 2. ۲. قبل از خرید تشک، آن را تست کنید: برای نمونه، افراد می توانند قبل از مراجعه به فروشگاه، روی انواع مختلف تشک، در هتل ها یا خانه افراد دیگر، بخوابند. هنگام خرید از فروشگاه، خریداران باید چند دقیقه روی تشک دراز بکشند تا در مورد مناسب بودن آن تصمیم بگیرند. اگر دو نفر قرار است روی یک تشک بخوابند، هر دو باید همزمان آن را امتحان کنند تا از وجود فضای کافی و راحتی آن مطمئن شوند.
 3. ۳. انتخاب بهترین فروشگاه لوازم خواب: خدمات مشتری که توسط فروشگاه ارائه می شود، مانند گزینه های تحویل، ضمانت و تعویض تشک های قدیمی و سیاست عودت کالا به فروشگاه را در نظر بگیرید.

 بهتر است تشک را روی جعبه فنری/ پایه ای که برای آن ساخته نشده است، قرار ندهید، زیرا این امر باعث کاهش طول عمر آن می گردد.

نحوه ارزیابی تشک

انتخاب تشک جدید راحت، محافظ و با کیفیت برای کمک به خواب راحت شبانه در افرادی که کمر درد دارند، مهم است. و پیام های بازرگانی، تبلیغات و ویژگی های خاص، می تواند خرید تشک مناسب را به یک چالش تبدیل کند.

با دانستن ساختار فیزیکی تشک و پرسیدن سوالاتی در مورد فضای داخلی آن، افراد می توانند تشک ها را به طور دقیق ارزیابی و مقایسه کنند. برخی از فروشگاه ها، نمایی از برش داخلی تشک را ارائه می دهند که می تواند کمک خوبی به درک و بررسی کیفیت آن باشد.

انتخاب بالش مناسب، نحوه درست خوابیدن بر روی بالش

اجزای اصلی تشک خوب

اجزای فیزیکی زیر از ویژگی های مهم بیشتر تشک های با کیفیت است.

فنرها و سیم پیچ های تشک از کمر حفاظت می کنند

سیم موجود در سیم پیچ ها، دارای ضخامت های مختلف است، و هرچه درجه پایین تری داشته باشد، نشان دهنده ضخیم تر، سخت تر و محکم تر بودن تشک است. تعداد بیشتر فنر های استیل ممکن است نشان دهنده کیفیت بالاتر تشک باشد، اما، این بدان معنا نیست که هر تشکی که تعداد فنر بیشتری داشت، مناسب تر است: بیماران باید خود در مورد مناسب بودن تشک برای حفاظت و کمک به کاهش کمر درد شان، قضاوت کنند.

بالشتک تشک، راحتی را فراهم می کند

علاوه بر سیم پیچ فنری، بالشتک رویی یک تشک، می تواند نشان دهنده کیفیت آن باشد. بالشتک، معمولاً از موادی مانند فوم پلی اورتان، پلی استر متورم یا پنبه حلاجی شده ساخته می شود. بالشتک های بزرگ، اغلب گرانتر هستند، اما به نظر بسیاری از افراد راحت ترند و ارزش خرید بیشتری دارند.

بالشتک میانی در یک تشک

این نوع بالشتک، درست در زیر لایه لحافی بالایی قرار داشته و معمولاً با فوم ساخته می شود. هنگام مشاهده سطح مقطع تشک، فوم های نرم تر در هنگام لمس، تقریباً حس مرطوب بودن را القا می کنند؛ در حالی که فوم های محکم تر به سرعت به حالت اولیه بر نمی گردند. لایه بعدی بالشتک، از پنبه حلاجی شده ساخته شده است؛ که ممکن است از نظر ضخامت در تشک های مختلف و حتی درون یک تشک، متفاوت باشد. این امر باعث می شود که برخی از قسمت های یک تشک، نسبت به سایرین، محکم باشد. مانند سفتی مضاعف در نواحی میانی تشک.

بالشتک عایق

این بالشتک، روی فنرهای سیم پیچ قرار دارد به طوری که از بالای تشک احساس نمی شوند و همچنین از آسیب رسیدن به لایه های بالایی تشک توسط سیم پیچ ها، محافظت می کند.

دوخت و لحاف تشک

لایه خارجی، معمولاً در یک تشک خوب، ترکیبی از پلی استر یا پنبه-پلی است. دوخت ها، لحاف را به قسمت بالایی بالشتک متصل می کنند. بهتر است کیفیت دوخت روی لحاف تشک را بررسی کنید و به دنبال دوخت های ثابت و جدا نشدنی باشید.

دوخت و لحاف تشک

پایه های تشک

پایه تشک یا جعبه فنر، سطح دیگری از حفاظت را به تشک اضافه می کند. پایه ها معمولاً از یک قاب چوبی یا فلزی فنردار تشکیل شده اند. یک قاب چوبی ساده، نسبت به انواع فنردار، ممکن است کاری کند که تشک سفت تر به نظر برسد. پایه تشک چوبی، فقط در صورت ترک نداشتن و صاف بودن باید خریداری شود. خرید هردو بخش پایه و تشک، به عنوان یک مجموعه، به نگهداری بهتر تشک کمک می کند.

تشک های فومی

به عنوان یک جایگزین برای تشک های سنتی، برخی از انواع تشک ها به طور کامل یا اکثرا از فوم یا لاتکس ساخته می شوند. آن ها را می توان در تراکم های مختلف خریداری کرد. برخی از تشک های فومی، از چند لایه فوم چسبیده ساخته شده اند؛ در حالی که بعضی دیگر از آن ها، یک هسته فومی دارند. تشک های فومی دارای درجه های استحکام مختلفی هستند تا گزینه های انتخابی بیشتری از حفاظت کمر و راحتی را برای خریداران فراهم کنند. انتخاب بین تشک فومی و تشک سنتی، به سلیقه شخصی افراد مرتبط است.

سوال کردن، درخواست اطلاعات كتبی درباره كالا و بررسی دقیق هر تشك، به بیماران كمك می كند تا به عنوان یک خریدار، اطلاعات بیشتری داشته باشند. با پیروی از دستورالعمل های کاربردی برای انتخاب یک تشک جدید، بیماران به خوبی می توانند راحت ترین تشک را برای حفاظت از کمر و کاهش کمردرد، پیدا کنند.

 

دکتر غلامرضا نادری 

متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید.حدود5سال مچ پام مشکل داره بعدازمراجعه به ارتوپد در اهواز گفتن ام ار ای بگیرید که بادیدن عکس گفتن باید عمل بشید.چون صلیب های مچ پاآسیب دیدن درضمن همیشه درد دارم مخصوصا وقتی از پله بالا میرم خیلی درد پیدا میکنم.اگه میشه راهنمای کنید که با عمل کردن مچ پام خوب میشه؟آیا به زندگی بدون درد برمیگردم؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   معاينه و بررسى لازمه

 • تصویر کاربر فرید شنبه ۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من 14هس رباط ACLزانومو عمل کردم تا الان زانو بند آتل دار میبستم دو روز پیش بخیه هامو برداشتن حالا با ورزش تو دو روز 90درجه زانوم خم میشه پاشنه پامو از زمین کامل بلند میکنم و با واکر راه میرم آتل زانوم رو چه زمان هایی موتونم باز کنم .؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   بر اساس صلاحديد جراحتون اقدام كنيد

   با احترام 

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر