منو

علت راه رفتن روی پنجه پا در کودکان

راه رفتن روی پنجه پا، الگویی از راه رفتن است که در آن کودک تنها با استفاده از انگشتان و پنجه پا راه رفته و پاشنه پا با زمین تماس پیدا نمی کند. این نوع راه رفتن در میان کودکانی رایج است که در حال یادگیری نحوه راه رفتن هستند. در اکثر موارد، ادامه دادن این وضعیت ایدیوپاتیک یا بدون علتی مشخص است.

راه رفتن روی پنجه پا

راه رفتن روی انگشتان پا زمانی است که کودک روی انگشتان یا نوک پنجه پا راه می رود بدون اینکه پاشنه یا قسمت های دیگر پا با زمین تماس پیدا کند. گاهی اوقات یک بیماری زمینه ای وجود دارد که می تواند باعث شود کودک روی انگشتان پا راه برود، اما در موارد دیگر چنین نیست.

با این حال، پس از سن ۲ سالگی اغلب کودکان راه رفتن بر روی پنجه را فراموش کرده و از الگوی طبیعی پاشنه پنجه پیروی می کنند. در موارد بسیار نادر، ادامه راه رفتن بر نوک پنجه پا پس از ۲ سالگی نشانه ای از یک بیماری زمینه است. کودکان بزرگ تری که این سبک راه رفتن را ادامه می دهند، ممکن است صرفا به آن عادت کرده یا عضلات و تاندون های ساق پای آن ها به مرور زمان کوتاه شده باشند.

درمان راه رفتن روی پنجه پا، اغلب شامل گچ گیری می شود. هدف این درمان کمک به کشیده شدن عضلات و تاندون ها و همچنین یادگیری نحوه صحیح راه رفتن است.

آناتومی عضلات پشت ساق پا

عضله پشت ساق پا از دو عضله اصلی تشکیل شده که به شرح زیر هستند:

آناتومی عضلات ساق پا

عضله گاستروکنمیوس

این عضله دارای دو بخش بوده که از زیر پوست قابل مشاهده هستند.

عضله نعلی یا سولئوس

یک عضله صاف و کوچک تر بوده که در زیر گاستروکنمیوس قرار دارد.

هر دوی این عضلات در قاعده ساق پا به هم رسیده و به تاندون آشیل می پیوندند. تاندون آشیل نیز به نوبه خود وارد استخوان پاشنه پا می شود. هنگامی که عضله ساق پا منقبض می شود، تاندون آشیل پاشنه پا را به سمت بالا می کشد. عضلات ساق پاها و تاندون های آشیل با کمک یکدیگر بلند کردن پاشنه پا را در هنگام راه رفتن ممکن می کنند. در برخی از کودکانی که بر نوک پنجه پا راه می روند، ترکیب عضلانی _ تاندونی یاد شده کوتاه تر بوده یا با گذشت زمان کوتاه تر می شود.

این وضعیت، قرار دادن کف پا بر روی زمین و راه رفتن بر کف پا دشوار می شود. البته، در اغلب این کودکان ترکیب عضلانی _ تاندونی به قدر کافی بلند است تا کودک در صورت یادآوری بتواند بر روی پاشنه خود راه برود.

علت روی نوک پا راه رفتن

در بسیاری از کودکان، راه رفتن روی پنجه پا ایدیوپاتیک یا بدون علتی مشخص است. هنگامی که این کودکان توسط پزشک معاینه می شوند، معاینه های فیزیکی و آزمایش های عصبی آن ها طبیعی است.

آیا راه رفتن روی پنجه پا نشانه بیماری است؟

در تعداد کمتری از موارد، پایداری راه رفتن روی پنجه پا می تواند علامتی از بیماری های زمینه ای همچون موارد زیر باشد:

۱. فلج مغزی

۲. دیستروفی عضلانی

۳. ناهنجاری طناب نخاعی

با این که این رفتار بیشتر در کودکان مبتلا به اوتیسم دیده می شود اما هیچ ارتباط مستقیمی بین این دو وجود نداشته و این عادت می تواند دلیلی احساسی داشته باشد.

درمان کودکی که روی پنجه پا راه می روند

علائم راه رفتن روی پنجه پا کودکان چیست؟

اغلب کودکان خردسالی که بر روی پنجه پای خود راه می روند، در هنگام درخواست والدین توانایی راه رفتن بر کف پا را نیز دارند. با این حال، بسیاری از کودکان بزرگتری (بزرگ تر از ۵ سال) که این عادت را تکرار می کنند، توانایی بر زمین نهادن پاشنه پای خود را ندارند.

این کودکان ممکن است از مشکلات مرتبط با پوشیدن کفش یا شرکت در فعالیت ورزشی نیازمند پوشیدن کفش مخصوص شکایت داشته باشند. برخی از کودکانی که بر روی پنجه پا راه می روند، از وضعیت خود شکایتی نداشته اما والدین آن ها درباره تاثیر این گونه راه رفتن بر عملکرد آن ها به عنوان یک نوجوان یا فرد بالغ نگرانند.

معاینه فیزیکی کودک توسط پزشک

پزشک معاینه را با پرسیدن سوالاتی از قبیل موارد زیر شروع می کند:

– آیا در خانواده سابقه ابتلا به این مشکل (راه رفتن روی پنجه پا) وجود دارد؟

– چند درصد اوقات به راه رفتن بر نوک پنجه صرف می شود؟

– آیا کودک در صورت درخواست می تواند با پای صاف نیز راه برود؟

– آیا کودک از درد پا یا کف آن، ضعف پا ها و دشواری همراه شدن با کودکان دیگر شکایت دارد؟

– آیا مادر در زمان بارداری به عارضه خاصی دچار شده یا کودک به صورت زودرس به دنیا آمده است؟

– کودک در چه سنی به مراحل تکاملی همچون لبخند زدن، نشستن و راه رفتن دست یافت؟

– کودک، راه رفتن روی پنجه پا را از چه زمانی شروع کرده؟ برای مثال، آیا عادت از هنگام شروع راه رفتن به صورت مستقل آغاز شده یا در سنین بالاتر اتفاق افتاد؟

– آیا راه رفتن روی پنجه پا، در یک پا دیده شده یا در هر دو پا مشهود است؟ (راه رفتن روی پنجه پا در یک پا می تواند برای پزشک نگران کننده باشد. این پدیده گاهی اوقات بیانگر وجود یک مشکل عصبی است.)

معاینه فیزیکی معمولا با معاینه دیداری پزشک شروع می شود. جهت پیشگیری از تلاش کودک برای بهتر راه رفتن در مقابل پزشک، امکان دارد پزشک قبل از فهمیدن کودک راه رفتن او را مشاهده و ارزیابی کند. سپس، پزشک از کودک می خواهد تا یک بار به صورت معمول (بر روی پنجه) و بار دیگر با قرار دادن کف پا بر روی زمین راه برود.

پزشک علاوه بر مشاهده راه رفتن روی پنجه پا، روان بودن راه رفتن را نیز به عنوان بخشی از ارزیابی عصبی در نظر می گیرد. پس از این مرحله، سفتی عضلات ساق پا ارزیابی می شوند. در حین معاینه فیزیکی پزشک موارد زیر را نیز انجام خواهد داد:

 1. بررسی پای کودک از نظر ناهنجاری هایی از جمله تفاوت بین پای راست و چپ
 2. جستجوی تفاوت طول پا ها و مقایسه اندازه ساق ها و ران ها
 3. ارزیابی کوتاهی عضله ساق یک یا هر دو پا با درخواست حرکت دادن پا به جهت های مختلف
 4. بررسی محدوده حرکتی مفصل ران و زانو ها
 5. جستجوی هر گونه ناهنجاری پوستی در اندام های پایینی و ناحیه تحتانی کمر
پای پرانتزی یک بیماری استخوانی در کودکان است که سبب خمیدگی پاها و بروز بد شکلی های استخوانی می شود. این بیماری دو نوع روش درمان وجود دارد....

تشخیص بیماری با انجام آزمایشات

– آزمایش عصبی

در صورتی که احتمال ارتباط ناهنجاری های سیستم عصبی با راه رفتن بر روی پنجه وجود داشته باشد، برخی آزمایش های ساده عصبی می توانند این مشکلات را مشخص کنند. این آزمایش می توانند به سن کودک، سطح تکاملی و توانایی همکاری او بستگی داشته باشند. در طول این معاینه پزشک موارد زیر را انجام می دهد:

 • بررسی وجود هر گونه کوتاهی یا سفتی شدید در عضلات دست و پا
 • بررسی قدرت عضلات اصلی بدن
 • بررسی رفلکس های کودک با کوبیدن یک چکش پلاستیکی نرم یا نوک انگشت بر نقاط مختلف بدن
 • بررسی احساسات عصبی در دست ها و پا ها

– آزمایش های تخصصی

راه رفتن روی پنجه پا با علت ناشناخته (ایدیوپاتیک)، تشخیصی است که با رد احتمال بیماری های دیگر به دست می آید. به همین دلیل، آزمایش های تخصصی همچون تصویر برداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن، تصویر برداری با تشدید مغناطیسی و آزمایش های عصبی – عضلانی معمولا برای کودک تجویز نمی شوند.

درمان کودکی که روی پنجه پا راه می روند

درمان راه رفتن روی پنجه پا به عوامل متعددی از جمله سن کودک و توانایی او در راه رفتن با کف پا بستگی دارد.

درمان غیر جراحی

در کودکان ۲ تا ۵ ساله ای که توانایی راه رفتن با کف پا را دارند، درمان اولیه همواره گزینه ای غیر جراحی خواهد بود. از جمله این درمان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. مشاهده

پزشک پایش کودک و چندین جلسه ملاقات را برای یک دوره زمانی پیشنهاد می دهد. در صورتی که راه رفتن بر پنجه پا در اثر یک عادت باشد، امکان توقف آن وجود دارد.

۲. گچ گیری

پزشک می تواند جهت کمک به افزایش طول تدریجی عضلات و تاندون ها و همچنین شکسته شدن این عادت نامناسب، گچ گیری پای کودک را پیشنهاد دهد. این قالب های گچی همگام با بهبود و رشد کودک تغییر کرده و فرایند درمان چندین هفته به طول می انجامد.

استفاده از پابند ها

۳. استفاده از پابند ها

پوشیدن یک پابند مخصوص می تواند به کشیدگی و افزایش طول عضلات و تاندون ها کمک کند. این پابند، یک قالب پلاستیکی بوده که تا پشت ناحیه پایینی پا ادامه یافته و پا را در زاویه ای ۹۰ درجه نگه می دارد. به طور کلی، مدت استفاده از پابند بیشتر از گچ گیری بوده و به چندین ماه می رسد.

۴. درمان بوتاکس

در برخی بیماران مخصوصا افراد مبتلا به ناهنجاری های عصبی، تزریق سم بوتولینوم A می تواند عضله ساق پا را به طور موقت ضعیف کند.

درمان جراحی

در کودکانی که پس از ۵ سال هنوز بر روی پنجه پا راه می روند، ممکن است عضلات ساق پا و تاندون پا به قدری کوتاه باشند که امکان راه رفتن با کف پا وجود نداشته باشد. در این موارد، پزشک جهت افزایش طول تاندون آشیل انجام جراحی را پیشنهاد می دهد. افزایش طول این تاندون محدوده حرکتی و عملکرد پا و مچ را بهبود می بخشد. انتخاب محل افزایش طول تاندون به این بستگی دارد که بیمار در حین خم کردن زانو ها فاقد یا دارای توانایی قرار دادن کف پا بر روی زمین باشد.

افزایش طول تاندون با روش های مختلفی انجام می شود. پزشک درباره انتخاب بهترین روش با والدین کودک صحبت خواهد کرد. جراحی یاد شده معمولا به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به بستری شدن ندارد. پس از اتمام جراحی، در حالی که کودک هنوز بیهوش است، پای او در قالبی گچی قرار داده می شود. این قالب باید به مدت ۴ تا ۶ هفته در جای خود باقی بماند.

دوران نقاهت پس از درمان

معمولا پس از درمان های جراحی یا غیر جراحی، جهت کمک به راه رفتن بیمار انجام فیزیوتراپی توصیه میشود. در درمان های جراحی، فیزیوتراپی معمولا تا زمان خارج کردن گچ ها شروع نمی شود.

در آخر، اغلب بیماران با گذشت زمان بهبود یافته و توانایی شرکت در ورزش ها و فعالیت ها را خواهند داشت. با این حال، مطالعات نشان داده اند که برخی کودکان حتی پس از جراحی یا گچ گرفتن نیز به عادت راه رفتن بر روی پنجه پا ادامه می دهند.


دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی مچ پا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۶ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من متولد 29/5/1382 هستم قدم در حال حاضر 180 و وزنم 78 کیلوگرم هست
  راستش خیلی ناراحتم از بابت قدم 7 الی 8 سانت دیگه میخواستم ، میشه لطفاً کمکم کنید؟ چیکار کنم؟ احتمال خیلی کمه؟ نظرتون راجب هورمون رشد چیه با شرایط من؟
  کف پای من هم صاف بود بچگی و هنوز هم هست.
  اون زمان عکس پا رو که دکتر دیدن گفتن هجده سالگی برو عمل کن. خواستم ببینم هزینه اش چقدر میشه؟ چطور عملیه؟
  خیلی خیلی ممنون میشم ازتون که کمکم کنید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۶ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   براى كف پا معاينه لازمه و اتفاقا بهتر بود قبل از ١٣ سالگى عملش مى كردين در هر حال الان هم در صورت نياز قابل عمل كردنه 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۱۸ سال سن دارم
  موقعی که می خوام بلند شوم از روی زمین جلوی زانوی پای راستم تیر می کشد و الان این دو هفته است که صدای تق تق میده دکتر هم رفتم گفت مشکل نداره موقع استراحت هم جلوی زانوم تیر می کشد میشه بفرمائید که مشکل من چی هست آیا احتمال داره که من آرتروز داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   درود

   خير اصلا آرتروز نداريد 

   كندرومالاسى كشكك هست و اولين درمانش تقويت عضلات چهارسر ران

 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت خدمت جناب دکتر نادری
  محدوده قوس کف پا و زیر قوزک پای راست من دو سال پیش تو ورزش اسیب دید و اون موقع که به دکتر مراجعه کردم دکتر ضربددیدگی تشخیص دادن. تو این دو سال درد خیلی جزئی داشتم.حدود سه ماه پیش مراجعه کردم برای بهبود همون مقدار جزئی که دکتر بعد از گرفتن ام آر ای و تشخیص التهاب، فیزیوتراپی تجویز کردن و بعد از اون درد من روز به روز بیشتر سد و تبدیل شد به سوزش روی پا و تا ساق پا هم کشیده میشه. چند روزی هست که متاسفانه پای چپ هم داره شبیه همون علائم رو نشون میده و چندتا دکتر و طب ورزشی هم رفتم و داروهای متعدد هم مصرف کردم ولی متاسفانه بهبودی حاصل نشده. ساکن شیراز هستم و امکان مراجعه حضوری به مطب شما رو ندارم. ممنون میشم راهنمایی بکنید. واقعا راه رفتن رو برام سخت کرده.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   در شيراز به آقاى دكتر وثوقى مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهرنوش یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما جناب آقای دکتر .
  وقتتون بخیر.
  خواهر زاده م یکسال و ۱۴ روز داره که متاسفانه نمیتونه راه بره و دستاشو که میگیرم، با سر انگشتانش یه دو قدمی راه میره و بعد از اون میخواد که بغلش کنم.
  این موضوع خیلی ناراحتم کرده. میشه لطفا یه راهنمایی کنید. مرسی از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   مى تونه نرمال باشه 

   با متخصص اطفالي در ميون بگذاريد

 • تصویر کاربر افشین چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام، کودک من که ۵ سال دارد از ابتدای راه رفتن بصورت ناخودآگاه روی پنجه راه می‌رود و هنگام توصیه ما سعی در راه رفتن با تمام کف پا می‌نماید. این اواخر گاهی از درد مچ پا نیز شکایت دارد. راهنمایی بفرمایید چگونه موضوع را بررسی بیشتر بنماییم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   به ارتوپد اطفال مراجعه بفرماييد

 • تصویر کاربر فاطیما سه شنبه ۱۹ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خسته نباشید، من دخترم ۷ سالشه متأسفانه ازموقعیکه یاد گرفته راه بره روی نوک پاهاش راه می‌رفت البته متأسفانه مافکرکردیم عادته پارسال بردمش دکترگفتن ازلحاظ فیزیکی مشکلی نداره فقط یکی ازپاهاش نسبت به اون یکی پاش یه مقدار چرخش به داخل داره خیلی کم پاهاش کاملا صافه وگفتن عادته رفع میشه یه آزمایش برای نرمی استخوان دادن آزمایش رونشون دکتر متخصص اطفال دادیم گفت نرمی استخوان نداره یه کفش برای صافی پاش دادن ولی گفتن بلد نیستن کفشی بدن که رو نوک راه نره البته همشم رو نوک راه نمیره وروی کف پاشم راه میره اما من خیلی ناراحتم ونمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنید خیلی براش ناراحتم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۹ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   درود

   حتما به ارتوپد اطفال نشونش بدين

 • تصویر کاربر حسين چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  مدتي است احساس درد در ناحيه مچ و زير مچ نزديك كف پا (نزديك پاشنه) دارم. با توجه به نتيجه ام آر آي پيوست آيا فيزيوترابي كفايت مي كند يا اقدام ديگري لازم است. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   حتما قبل از هر تصميمى لازمه معاينه بشين مخصوصا از نظر راستاى پا

 • تصویر کاربر فاطی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  پسرم ۱۲ سالشه و روی آلت تناسلی مو روییده . آیا دلیل بر بسته شدن صفحات رشدش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش)

   درود

   نه لزوما

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام معمولا علت درد در پشت زانو بعد عمل چی یا نه باشه آیا با تقویت عضلات رفع میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش)

   درود

   بله معمولا به مرور برطرف مى شه 

   گاه به دليل برداشتن تاندون ها دردناك هست اوائل بعد از عمل 

 • تصویر کاربر سحر دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.پسر من ۱۱ماهشه و همیشه روی پنجه پا می ایستد. حتی الان که خودش دستش را به وسای میگیرد و می ایستد و راه میرود روی پنجه هست اصلا کف پایش را زمین نمیگذارد. چند روزی است با او تمرین کردم و کف پاهایش را به زمین میچسباندم اما تا میخواهد راه برود مجددا روی پنجه راه می رود البته خودش بصورت مستقل نمیتواند راه برود با روروعک یا گرفتن دستانش راه می رود. آیا پسرم مشکل دارد؟ تمرین خاصی توصیه میکنید انجام بدم؟؟!
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش)

   درود

   فعلا بايد صبر كنيد تا راه رفتن مستقل رو شروع كنه 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر