منو

مدت زمان ترمیم تاندون آشیل و مراقبت ها

تاندون آشیل نواری قوی و از جنس فیبر در ناحیه پایینی ساق پا است. این تاندون عضلات پشت ساق پا را به پاشنه پا متصل می کند. تاندون آشیل بزرگترین تاندون بدن بوده و در راه رفتن، دویدن و پریدن به فرد کمک می کند و  از این رو مدت زمان ترمیم تاندون پا بسیار در برنامه ورزشکاران مهم است. 


در برخی موارد، تاندون آشیل می تواند شکاف برداشته و یا پاره شود. این مورد اغلب در اثر یک نیروی قوی و ناگهانی بوده و می تواند در حین یک فعالیت ورزشی سخت، اتفاق افتد.

همچنین، این پارگی می تواند در اثر سریع تر شدن ناگهانی حرکت فرد و یا پیچش پا اتفاق افتد. تاندون آشیل پاره شده می تواند سبب ایجاد درد و تورم در نزدیکی پاشنه پا شود. امکان دارد، فرد مبتلا قادر به حرکت پنجه ی پای خود به سمت پایین نباشد.

علاوه بر این موارد، تاندون آشیل می تواند تحلیل رود، چنین وضعیتی تاندینوپاتی نامیده می شود. این پدیده ممکن است علائمی را مانند درد و سفت شدن امتداد تاندون آشیل و پشت پاشنه پا ایجاد کند.

تاندینوپاتی اکثر مواقع ناشی از استفاده بیش از حد یا وارد شدن فشارهای مکرر بر روی تاندون می باشد. تاندینوپاتی مخصوصا هنگامی که فرد اخیرا فعالیت بیشتری داشته، می تواند در اثر وارد شدن فشارهای مکرر به تاندون ایجاد شود. کوتاه بودن عضلات پشت ساق پا می تواند خطر ابتلا به تاندینوپاتی را افزایش دهد.

در حین جراحی، یک برش بر روی قسمت پشتی ساق پا ایجاد می شود. در صورتی که تاندون پاره شده باشد، جراح دو قسمت تاندون را به یکدیگر بخیه می زند. در صورتی که تاندون تحلیل رفته باشد، جراح قسمت آسیب دیده آن را جدا کرده و دیگر نواحی سالم را با بخیه زدن ترمیم کند.

اگر آسیب به اکثر نواحی تاندون شدید باشد، امکان دارد جراح تمام تاندون آشیل یا قسمتی از آن را تعویض کند. این کار با برداشتن یک تاندون از ناحیه دیگری از پا انجام می شود. در برخی موارد، جراحی ترمیم تاندون آشیل می تواند به صورت یک جراحی با تهاجم کم انجام شود. در این فرایند به جای یک برش بزرگ، یک یا چندین برش کوچک ایجاد می شوند. همچنین، امکان دارد جهت کمک به ترمیم از آرتروسکوپ استفاده شود.

عمل تاندون آشیل پا

در صورت پاره شدن تاندون، امکان دارد فرد به جراحی تاندون آشیل نیازمند باشد. انجام جراحی در بسیاری از موارد پارگی تاندون آشیل توصیه می شود. با این حال، در برخی موارد پزشک می تواند انجام روش های درمانی دیگری را در ابتدا پیشنهاد دهد. این روش های درمانی شامل مصرف داروهای مسکن و گچ گیری جهت جلوگیری از حرکت پا می شوند.

همچنین، در صورت ابتلا به برخی بیماری های خاص امکان دارد پزشک انجام جراحی را توصیه نکند. از جمله این بیماری ها می توان به دیابت و نوروپاتی پا اشاره کرد ( البته این موارد منع مطلق جراحی تاندون نیستند).

پارگی تاندون آشیل

مطلب مرتبط: ۱۶ راهکار جهت مراقبت از پای دیابتی

علاوه بر موارد فوق، در صورت ابتلا به تاندینوپاتی نیز امکان دارد فرد به انجام جراحی ترمیم تاندون آشیل نیازمند باشد. با این حال در اغلب موارد می توان از دیگر درمان ها برای درمان تاندینوپاتی استفاده کرد. این درمان ها شامل استراحت دادن به پا، اعمال یخ و مصرف داروهای مسکن و همچنین استفاده از یک آتل یا دیگر ابزارها جهت بی حرکت کردن پا می شوند. فیزیوتراپی نیز می تواند مفید باشد. در صورتی که با گذشت چندین ماه معمولا ۶-۱۲ ماه) فرد هنوز به علائم مبتلا می باشد، پزشک می تواند انجام جراحی را توصیه کند.

بسته به نوع مشکلی که فرد به آن ابتلا دارد، نتیجه جراحی تاندون آشیل متفاوت است. فرد باید در ارتباط با مزایا و معایب انتخاب هایی که در پیش رو دارد با پزشک خود صحبت کند.

عوارض جراحی تاندون آشیل پا

هر عمل جراحی با خطراتی همراه است. خطرات جراحی ترمیم تاندون آشیل شامل موارد زیر می شوند:

خونریزی شدید

❇ آسیب عصبی

❇ عفونت

❇ لخته خون

❇ مشکلات ترمیم زخم

❇ ضعف عضله پشت ساق پا

❇ عوارض ناشی از بی حسی یا بیهوشی

❇ درد مداوم در پا و مچ آن

بسته به سن فرد، شکل پا، عضلات پا، تاندون های پا، سلامت عمومی و نوع جراحی خطرات مرتبط با جراحی فرد متفاوت هستند. فرد باید هر گونه نگرانی خود را با پزشک در میان بگذارد. او می تواند خطراتی که بیشترین احتمال بروز را دارند برای بیمار بیان کند.

تاندون آشیل

آمادگی قبل از جراحی ترمیم تاندون آشیل

باید در ارتباط با نحوه آماده شدن برای جراحی با پزشک خود صحبت کرد. فرد باید تمامی داروهای مصرفی خود را برای پزشک بیان کند. این دارو ها شامل دارو های بدون نسخه مانند آسپرین نیز می شوند.

ممکن است لازم باشد تا فرد مصرف برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون را قطع کند. فرد باید مصرف سیگار را قبل از جراحی متوقف کند. مصرف سیگار می تواند بهبودی را به تاخیر اندازد. در صورت نیاز به کمک جهت ترک سیگار باید این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشت.

امکان دارد قبل از جراحی، نیاز به انجام برخی آزمایش های تصویربرداری باشد. این موارد شامل سونوگرافی، اشعه ایکس و ام آر آی می شوند.

باید از خوردن و نوشیدن پس از نیمه شب قبل از روز جراحی اجتناب شود. فرد باید پزشک خود را از هر گونه تغییرات اخیر در سلامت خود (مانند تب) مطلع کند.

امکان دارد، بیمار جهت کمک به بهبود خود نیاز به برنامه ریزی تغییراتی در خانه خود باشد. دلیل چنین موردی این است که فرد برای مدتی قادر نیست تا به صورت طبیعی بر روی پای خود راه رود. بیمار باید با فردی دیگر جهت رساندن او از بیمارستان به خانه هماهنگ کند.

مراحل عمل پارگی تاندون آشیل

جراحی ترمیم تاندون آشیل می تواند به چندین روش متخلف انجام شود. این جراحی به وسیله یک جراح ارتوپد و یک تیم متشکل از متخصص بیهوشی و کارشناس بیهوشی و پرستاران اتاق عمل انجام می شود. فرد می تواند جزئیات جراحی خود را از پزشک یا پرستاران سوال کند. این جراحی می تواند ۱-۲ ساعت به طول انجامد.

در حین جراحی

امکان دارد بی حسی نخاعی به فرد داده شود. این روش به گونه ای است که بیمار از ناحیه کمر به پایین هیچگونه احساسی نخواهد داشت. همچنین، احتمالا به بیمار داروی آرامبخش نیز داده می شود. این کار به خوابیدن او در طول جراحی کمک می کند.

یک متخصص بیهوشی علائم حیاتی بیمار مانند ضربان قلب و فشار خون را در حین جراحی پایش خواهد کرد.

جراح یک برش بر روی پوست و عضله پشت ساق پا ایجاد می کند. در صورتی که جراحی کم تهاجم بر روی فرد انجام شود، جراح یک برش کوچک تر ایجاد خواهد کرد. سپس او جهت کمک به جراحی از یک دوربین کوچک و یک چراغ استفاده خواهد کرد.

جراح برشی بر روی غلاف احاطه کننده تاندون ایجاد می کند. او نواحی آسیب دیده تاندون را برداشته و یا شکاف موجود در تاندون را ترمیم می کند.

ممکن است، جراح یک تاندون دیگر را از پای فرد برداشته و سپس آن را برای جایگزین کردن تمام یا قسمتی از تاندون آشیل استفاده کند.

جراح هر گونه ترمیم مورد نیاز دیگری را نیز انجام خواهد داد.

پزشک لایه های احاطه کننده پوست و عضله در اطراف عضله پشت ساق پا را با استفاده از بخیه می بندد.

زمان مراجعه به پزشک

بعد از عمل تاندون آشیل

پس از بیدار شدن بیمار، احتمالا مچ پای او در گچ یا آتل قرار می گیرد. این کار جهت بی حرکت کردن مچ پا انجام می شود. جراحی تاندون آشیل اغلب فرایندی بدون نیاز به بستری بوده و به این معناست که فرد در همان روز جراحی به خانه فرستاده می شود.

فرد پس از جراحی مخصوصا در چند روز اول مقداری درد را تجربه خواهد کرد. داروهای مسکن به تسکین درد او کمک می کنند. بیمار باید به دفعات هر چه بیشتر پای خود را در سطحی بالاتر از بدن قرار دهد. این کار می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.

در صورت ابتلا به تب شدید و یا دردی زیاد در مچ پا و یا عضله پشت ساق، باید این موضوع با پزشک در میان گذاشته شود. پس از جراحی فرد به استفاده از عصای زیر بغل نیاز خواهد داشت. این عصا به فرد کمک می کند تا از وزن قرار گرفته بر روی پای خود کاهش دهد.

در حدود ۱۰-۱۴ روز پس از جراحی، فرد باید جهت خارج کردن بخیه ها از پا به پزشک مراجعه کند. امکان دارد، در این هنگام پزشک آتل یا گچ پای بیمار را تعویض کند. در این صورت، فرد باید جهت خشک نگه داشتن گچ از تمامی توصیه ها پیروی کند. در غیر اینصورت، پزشک می تواند به جای آتل یک  air cast به او بدهد.

پزشک در ارتباط با هنگامی که فرد می تواند وزنی را بر روی پای خود قرار دهد، توصیه هایی را به او ارائه می کند. او چگونگی تقویت مچ پا و عضلات پا را در حین بهبودی به بیمار آموزش خواهد داد.

امکان دارد فرد جهت کمک به دوره بهبود خود به فیزیوتراپی نیاز داشته باشد. باید در ارتباط با پیروی از تمامی توصیه های پزشک درباره داروها، مراقبت از زخم و ورزش ها اطمینان بدست آورد. این کار به موفقیت آمیز بودن جراحی کمک می کند.

مطلب مرتبط: مراقبت بعد از عمل تاندون آشیل

مدت استراحت بعد از عمل تاندون آشیل

به طور کلی اکثر بیماران بعد از ۴ تا ۶ هفته می توانند دوباره راه بروند، بعد از ۸ هفته عضلات تقویت شده و پس از ۳ ماه می توانند به تمرین بپردازند. اغلب ورزشکاران حرفه ای تا ۶ ماه نمی توانند به فعالیت حرفه ای خود باز گردند تا به صورت کامل دوران نقاهت آنها طی شود.

دکتر رضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فوق تخصص جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۰ آذر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام من حدود 2ماه پیش تاندون آشیل پام رو جراحی کردم والان 10 جلسه رفتم فیزیو تراپی خداروشکر راه میرم و مشکلی ندارم پیشرفتم خوب بوده فقط 2روزه یه مشکلی پیداکردم پام از ران به پایین حالت گز گز داره و تو بعضی لحظه ها حالت خوابرفتگی میشه البته خیلی خفیف. خواستم بپرسم آیا طبیعیه این موضوع؟ 38 سالمه قد 185 وزن 93
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۰ آذر ۲( 4 ماه پیش)

   ربطى به عمل آشيل نداره و احتمال داره مربوط به كمر شما باشه

 • تصویر کاربر ناصر دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  ۴۷ سال سن مرد
  پس از دوش آب گرم در شب در کف پای خود احساس داغی میکنم نمیتونم بخوابم تا صبح باید چندین بار پای خودم رو با آب سرد بشورم تا خنک بشه
  مشکلم چیه چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 6 ماه پیش)

   آزمایش کامل خون و نوار عصب و عضله لازمه 

   اگر همه چیز نرمال باشه سندرم پای بیقرار هست و باید به متخصص اعصاب (نورولوژی) مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام وقت تون به خیر
  من دو ماهه که در تصادف مچ پام برگشت با درد و تورن شدید رفتم دکتر گفتن مچ پا از دو طرف شکسته ولی چون استخوان ها جا به جا نشده عمل نمیخواد . ۴ هفته گچ بود بعد از باز شدن گچ پا دوطرف کف پا سیاه بود و مچ متورم دکتر فیزیوتراپی نوشت بعد از ۱۰ جلسه فیزیوتراپی و ۲ جلسه مگنت تراپی هنوز پادردم ورم کمی داره مچ پا و در حین درد رگهای روی پا متورم میشن انگار که گرفتگی دارن آیا این علائم طبیعی هست بعد از ۲ ماه؟ به دکتر دیگه مراجعه نکنم؟امکانش هست که عصب ها گرفتگی یا مشکل داشته باشن و جراحی بخوان؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 6 ماه پیش)

   بهتره رادیوگرافی ارسال کنید

 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر جنابعالی برای درمان کشیدگی و کوتاهی ماهیچه های ساق پا در کودکان حدود ۱۳ ساله طبابت میفرمایید. پسر بنده که ۱۳ سالشونه از بچگی دچار کوتاهی عضلات هست که موقع راه رفتن دچار درد در پاها و اینکه درست و راحت نمیتونه راه بره و صافی پا هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 6 ماه پیش)

   بله 

 • تصویر کاربر فرح دوشنبه ۲۸ فروردین ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  من دریچه مصنوعی قلب دارم وارفارین مصرف میکنم میتونم جراحی کنم چون خیلی اذیتم میکن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۸ فروردین ۲( 11 ماه پیش)

   بله امکانش هست ولی با مشورت متخصص قلب 

 • تصویر کاربر داوودی شنبه ۲۷ اسفند ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،روزتون بخیر،
  مادرم شهریور ۹۷ پیش شما مچ پاشون رو عمل کردن، و همه چیز خوب بود، اماسه شنبه هفته پیش همون مچ دوباره پیچ خورد و همون نوع درد قبل عمل رو دارن، درد در ناحیه جلوی مچ و کنار قوزک (ناحیه عمل شده)، خیلی نگران هستیم که نکنه همون اتفاق دوباره تکرار شده باشه، ممنون میشم راهنماییمون کنین که چکاری لازمه انجام بدیم.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۷ اسفند ۱( 1 سال پیش)

   باید برای معاینه میاوردینشون 

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۳۲روز پیش بر اثر پیچ خوردگی پای من عمل شد و پیچ و پلاک گذاشتن خواستم بدونم الان میتونم پام رو روی زمین بذارم و کم کم با واکر راه برم یا زود هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 1 سال پیش)

   تا شش هفته نباید وزن بگذارید

 • تصویر کاربر سیادت چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام به شما استاد گرامی
  بنده 48سال دارم با وزن 83 کیلو، در اسفند 96 مچ پای راستم خیلی بد جور پیچید و برای مدت 20 روز پام را گچ گرفتم ، حالا با گذشت چند سال همواره در هنگام فشار و شش ماهه دوم سال شدیدا درد دارم و بعضاً راه رفتن هم برام سخته، امسال چند ماه است که قسمت بالای زانو راستم سوزش عجیبی دارم مخصوصا در موارد پیاده روی، اخیرا هم شست پای راستم احساس گزگز و درد دارد، ممنون میشم راهنمایی فرمایید ، ببخشید که تعداد سوالات زیاد شد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 سال پیش)

   نیاز به معاینه هست 

   بخشی از علایم شما ممکنه از کمرتون منشا گرفته باشن

 • تصویر کاربر شهاب شنبه ۱۴ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  میبخشید بنده مرد ۳۲ ساله، صبح ها پشت پاشنه پام (حدودا ۴ سانت بالای پاشنه) درد میکرد و با فعالیت ورزشی، در روز بعد دردش شدیدتر میشد، با مراجعه به ارتوپد و گرافی مشخص شد که پشت پاشنه ام یک زائده استخوانی هست و در محل درد آمپول تزریق کردن، دردش تغییری نکرد، برام ۱۰ جلسه فیزیوتراپی و شاک ویو نوشتن که با اون هم دردش تغییری نکرد ولی سه چهار ماه بعد از شاک ویو درد شدیدی گرفت که در همه طول روز بود و محدود به صبح ها نبود، دوباره آمپول تزریق کردن، دردش کمی بهتر شد، الان ۸ ماه از آخرین تزریق میگذره و دو ماهه که دردش خیلی شدیدتر شده
  گزارش گرافی در تصاویر پیوست هست
  لطفا اگه امکانش هست بنده رو راهنمایی فرمایید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۴ آبان ۱( 1 سال پیش)

   درود 

   ام آر آی لازمه و باید معاینه بشین 

   ممکنه جراحی لازم باشه 

   امیدوارم کورتون تزریق نکرده باشن!

 • تصویر کاربر آرزو چهارشنبه ۲۷ مهر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  سالهاست مچ پای چپم مدام پیچ میخوره و دردناک شده مدتی هست که راه رفتن و زندگی برام سخت و مشکل شده همیشه درد تو ناحیه مچ پای چپم دارم و علاوه بر درد عدم تعادل و احساس خالی کردن دارم هیچ کفشی هم نمیتونم به راحتی بپوشم ده جلسه فیزیوتراپی انجام دادم همراه یو اس ولی اصلا بهتر شدم
  من باید چکار کنم نیاز به عمل جراحی دارم؟؟
  عکس ام آر ای هم پیوست میکنم
  ۳۲سالمه ۹۰کیلو وزنمه
  ممنونم از وقتی که گذاشتین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۷ مهر ۱( 1 سال پیش)

   معاینه لازمه و ممکنه حتی جراحی بخواد

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر