منو

مدت زمان ترمیم تاندون آشیل چقدر است؟

تاندون آشیل نواری قوی و از جنس فیبر در ناحیه پایینی ساق پا است. این تاندون عضلات پشت ساق پا را به پاشنه پا متصل می کند. تاندون آشیل بزرگترین تاندون بدن بوده و در راه رفتن، دویدن و پریدن به فرد کمک می کند و  از این رو مدت زمان ترمیم تاندون پا بسیار در برنامه ورزشکاران مهم است. 


در برخی موارد، تاندون آشیل می تواند شکاف برداشته و یا پاره شود. این مورد اغلب در اثر یک نیروی قوی و ناگهانی بوده و می تواند در حین یک فعالیت ورزشی سخت، اتفاق افتد.

همچنین، این پارگی می تواند در اثر سریع تر شدن ناگهانی حرکت فرد و یا پیچش پا اتفاق افتد. تاندون آشیل پاره شده می تواند سبب ایجاد درد و تورم در نزدیکی پاشنه پا شود. امکان دارد، فرد مبتلا قادر به حرکت پنجه ی پای خود به سمت پایین نباشد.

علاوه بر این موارد، تاندون آشیل می تواند تحلیل رود، چنین وضعیتی تاندینوپاتی نامیده می شود. این پدیده ممکن است علائمی را مانند درد و سفت شدن امتداد تاندون آشیل و پشت پاشنه پا ایجاد کند.

تاندینوپاتی اکثر مواقع ناشی از استفاده بیش از حد یا وارد شدن فشارهای مکرر بر روی تاندون می باشد. تاندینوپاتی مخصوصا هنگامی که فرد اخیرا فعالیت بیشتری داشته، می تواند در اثر وارد شدن فشارهای مکرر به تاندون ایجاد شود. کوتاه بودن عضلات پشت ساق پا می تواند خطر ابتلا به تاندینوپاتی را افزایش دهد.

در حین جراحی، یک برش بر روی قسمت پشتی ساق پا ایجاد می شود. در صورتی که تاندون پاره شده باشد، جراح دو قسمت تاندون را به یکدیگر بخیه می زند. در صورتی که تاندون تحلیل رفته باشد، جراح قسمت آسیب دیده آن را جدا کرده و دیگر نواحی سالم را با بخیه زدن ترمیم کند.

اگر آسیب به اکثر نواحی تاندون شدید باشد، امکان دارد جراح تمام تاندون آشیل یا قسمتی از آن را تعویض کند. این کار با برداشتن یک تاندون از ناحیه دیگری از پا انجام می شود. در برخی موارد، جراحی ترمیم تاندون آشیل می تواند به صورت یک جراحی با تهاجم کم انجام شود. در این فرایند به جای یک برش بزرگ، یک یا چندین برش کوچک ایجاد می شوند. همچنین، امکان دارد جهت کمک به ترمیم از آرتروسکوپ استفاده شود.

عمل تاندون آشیل پا

در صورت پاره شدن تاندون، امکان دارد فرد به جراحی تاندون آشیل نیازمند باشد. انجام جراحی در بسیاری از موارد پارگی تاندون آشیل توصیه می شود. با این حال، در برخی موارد پزشک می تواند انجام روش های درمانی دیگری را در ابتدا پیشنهاد دهد. این روش های درمانی شامل مصرف داروهای مسکن و گچ گیری جهت جلوگیری از حرکت پا می شوند.

همچنین، در صورت ابتلا به برخی بیماری های خاص امکان دارد پزشک انجام جراحی را توصیه نکند. از جمله این بیماری ها می توان به دیابت و نوروپاتی پا اشاره کرد ( البته این موارد منع مطلق جراحی تاندون نیستند).

پارگی تاندون آشیل

مطلب مرتبط: ۱۶ راهکار جهت مراقبت از پای دیابتی

علاوه بر موارد فوق، در صورت ابتلا به تاندینوپاتی نیز امکان دارد فرد به انجام جراحی ترمیم تاندون آشیل نیازمند باشد. با این حال در اغلب موارد می توان از دیگر درمان ها برای درمان تاندینوپاتی استفاده کرد. این درمان ها شامل استراحت دادن به پا، اعمال یخ و مصرف داروهای مسکن و همچنین استفاده از یک آتل یا دیگر ابزارها جهت بی حرکت کردن پا می شوند. فیزیوتراپی نیز می تواند مفید باشد. در صورتی که با گذشت چندین ماه معمولا ۶-۱۲ ماه) فرد هنوز به علائم مبتلا می باشد، پزشک می تواند انجام جراحی را توصیه کند.

بسته به نوع مشکلی که فرد به آن ابتلا دارد، نتیجه جراحی تاندون آشیل متفاوت است. فرد باید در ارتباط با مزایا و معایب انتخاب هایی که در پیش رو دارد با پزشک خود صحبت کند.

عوارض جراحی تاندون آشیل پا

هر عمل جراحی با خطراتی همراه است. خطرات جراحی ترمیم تاندون آشیل شامل موارد زیر می شوند:

خونریزی شدید

❇ آسیب عصبی

❇ عفونت

❇ لخته خون

❇ مشکلات ترمیم زخم

❇ ضعف عضله پشت ساق پا

❇ عوارض ناشی از بی حسی یا بیهوشی

❇ درد مداوم در پا و مچ آن

بسته به سن فرد، شکل پا، عضلات پا، تاندون های پا، سلامت عمومی و نوع جراحی خطرات مرتبط با جراحی فرد متفاوت هستند. فرد باید هر گونه نگرانی خود را با پزشک در میان بگذارد. او می تواند خطراتی که بیشترین احتمال بروز را دارند برای بیمار بیان کند.

تاندون آشیل

آمادگی قبل از جراحی ترمیم تاندون آشیل

باید در ارتباط با نحوه آماده شدن برای جراحی با پزشک خود صحبت کرد. فرد باید تمامی داروهای مصرفی خود را برای پزشک بیان کند. این دارو ها شامل دارو های بدون نسخه مانند آسپرین نیز می شوند.

ممکن است لازم باشد تا فرد مصرف برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون را قطع کند. فرد باید مصرف سیگار را قبل از جراحی متوقف کند. مصرف سیگار می تواند بهبودی را به تاخیر اندازد. در صورت نیاز به کمک جهت ترک سیگار باید این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشت.

امکان دارد قبل از جراحی، نیاز به انجام برخی آزمایش های تصویربرداری باشد. این موارد شامل سونوگرافی، اشعه ایکس و ام آر آی می شوند.

باید از خوردن و نوشیدن پس از نیمه شب قبل از روز جراحی اجتناب شود. فرد باید پزشک خود را از هر گونه تغییرات اخیر در سلامت خود (مانند تب) مطلع کند.

امکان دارد، بیمار جهت کمک به بهبود خود نیاز به برنامه ریزی تغییراتی در خانه خود باشد. دلیل چنین موردی این است که فرد برای مدتی قادر نیست تا به صورت طبیعی بر روی پای خود راه رود. بیمار باید با فردی دیگر جهت رساندن او از بیمارستان به خانه هماهنگ کند.

مراحل عمل پارگی تاندون آشیل

جراحی ترمیم تاندون آشیل می تواند به چندین روش متخلف انجام شود. این جراحی به وسیله یک جراح ارتوپد و یک تیم متشکل از متخصص بیهوشی و کارشناس بیهوشی و پرستاران اتاق عمل انجام می شود. فرد می تواند جزئیات جراحی خود را از پزشک یا پرستاران سوال کند. این جراحی می تواند ۱-۲ ساعت به طول انجامد.

در حین جراحی

امکان دارد بی حسی نخاعی به فرد داده شود. این روش به گونه ای است که بیمار از ناحیه کمر به پایین هیچگونه احساسی نخواهد داشت. همچنین، احتمالا به بیمار داروی آرامبخش نیز داده می شود. این کار به خوابیدن او در طول جراحی کمک می کند.

یک متخصص بیهوشی علائم حیاتی بیمار مانند ضربان قلب و فشار خون را در حین جراحی پایش خواهد کرد.

جراح یک برش بر روی پوست و عضله پشت ساق پا ایجاد می کند. در صورتی که جراحی کم تهاجم بر روی فرد انجام شود، جراح یک برش کوچک تر ایجاد خواهد کرد. سپس او جهت کمک به جراحی از یک دوربین کوچک و یک چراغ استفاده خواهد کرد.

جراح برشی بر روی غلاف احاطه کننده تاندون ایجاد می کند. او نواحی آسیب دیده تاندون را برداشته و یا شکاف موجود در تاندون را ترمیم می کند.

ممکن است، جراح یک تاندون دیگر را از پای فرد برداشته و سپس آن را برای جایگزین کردن تمام یا قسمتی از تاندون آشیل استفاده کند.

جراح هر گونه ترمیم مورد نیاز دیگری را نیز انجام خواهد داد.

پزشک لایه های احاطه کننده پوست و عضله در اطراف عضله پشت ساق پا را با استفاده از بخیه می بندد.

زمان مراجعه به پزشک

بعد از عمل تاندون آشیل

پس از بیدار شدن بیمار، احتمالا مچ پای او در گچ یا آتل قرار می گیرد. این کار جهت بی حرکت کردن مچ پا انجام می شود. جراحی تاندون آشیل اغلب فرایندی بدون نیاز به بستری بوده و به این معناست که فرد در همان روز جراحی به خانه فرستاده می شود.

فرد پس از جراحی مخصوصا در چند روز اول مقداری درد را تجربه خواهد کرد. داروهای مسکن به تسکین درد او کمک می کنند. بیمار باید به دفعات هر چه بیشتر پای خود را در سطحی بالاتر از بدن قرار دهد. این کار می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.

در صورت ابتلا به تب شدید و یا دردی زیاد در مچ پا و یا عضله پشت ساق، باید این موضوع با پزشک در میان گذاشته شود. پس از جراحی فرد به استفاده از عصای زیر بغل نیاز خواهد داشت. این عصا به فرد کمک می کند تا از وزن قرار گرفته بر روی پای خود کاهش دهد.

در حدود ۱۰-۱۴ روز پس از جراحی، فرد باید جهت خارج کردن بخیه ها از پا به پزشک مراجعه کند. امکان دارد، در این هنگام پزشک آتل یا گچ پای بیمار را تعویض کند. در این صورت، فرد باید جهت خشک نگه داشتن گچ از تمامی توصیه ها پیروی کند. در غیر اینصورت، پزشک می تواند به جای آتل یک  air cast به او بدهد.

پزشک در ارتباط با هنگامی که فرد می تواند وزنی را بر روی پای خود قرار دهد، توصیه هایی را به او ارائه می کند. او چگونگی تقویت مچ پا و عضلات پا را در حین بهبودی به بیمار آموزش خواهد داد.

امکان دارد فرد جهت کمک به دوره بهبود خود به فیزیوتراپی نیاز داشته باشد. باید در ارتباط با پیروی از تمامی توصیه های پزشک درباره داروها، مراقبت از زخم و ورزش ها اطمینان بدست آورد. این کار به موفقیت آمیز بودن جراحی کمک می کند.

مطلب مرتبط: مراقبت بعد از عمل تاندون آشیل

مدت استراحت بعد از عمل تاندون آشیل

به طور کلی اکثر بیماران بعد از ۴ تا ۶ هفته می توانند دوباره راه بروند، بعد از ۸ هفته عضلات تقویت شده و پس از ۳ ماه می توانند به تمرین بپردازند. اغلب ورزشکاران حرفه ای تا ۶ ماه نمی توانند به فعالیت حرفه ای خود باز گردند تا به صورت کامل دوران نقاهت آنها طی شود.

دکتر رضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فوق تخصص جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خواهرم حدود ۲۵ روز پیش سطح داخلی انگشت اشارش رو از قسمت بند سوم با چاقو برید بعلت دیابتی ک داشت چند روز بعد از بخیه انگشت و کف دست ورم کرد و ترشحات چرکی خارج شد ک بخیه کشیده شد و ترشحات تخلیه شد الان بعد از ۲۵ روز زخم تقریبا خوب شده اما انگشت اشاره خوب خم نمیشه و احتمال داره تاندون پاره شده باشه می خواستم ببینم اگه پارگی تاندون اتفاق افتاده باشه بعد از گذشت این مدت امکان ترمیمش هست یا ن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   بله امكان ترميم تاخيرى بعد از فروكش كردن كامل عفونت هست كه البته عمل پيچيده و فوق تخصصى دست هست 

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.وقت شما بخیر.
  آقای دکتر اگه آشیل پا بلندتر جوش بخوره چه اتفاقی می‌افتد.چه کار باید بکنم.ممنون میشم به این مشکل جواب بدین.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درمانش جراحى هست 

 • تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلامدکتر من استاد کار کاشی هستم سنگ فرز روشن شده تاندون پشت مچ پام رو قطع کرد من داخل شهرستان لردگان پیش دکتر صادق حسنی عمل کردم آیا دکتر جراح ب موفقیت امیز بودن عمل خیلی تاثیر دارد؟
  برای عمل ارشیل مچ پا متخصص خیلی تاثیر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   قطعا موثره و حتما دكترتون نهايت دقت رو به كار بردن 

 • تصویر کاربر ملیحه دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  از تابستون مچ پام پیج خورد یه پنج ماهی آتل بستم خوب نشد دکتر گفت باید گچ بگیرم که اینکار رو هم انجام دادم به مدت یکماه ولی الان که بازش کردم باز هم درد دارم باز همون آتل رو بستم باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   نياززبه معاينه و ام آر آى هست و ممكنه جراحى لازم بشه

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من۴۷سال سن قد ۱۶۸ووزن۱۲۰کیلو تقریبا بعد از تزریق ژل برای خار پاشنه به فاصله ده روز مچ پای چیم پیچید و به عبارتی آشیل آسیب دید که گچ گرفتم بعد از ۱۴روز به علت خواب رفتگی شدید پا گچ رو باز کردم آتل بستم درد دارم وکبودی وخون مردگی در مچ شما چه راهکاری رو پیشنهاد میکنید برای درمان سریعتر که بتوانم راه برم ممنون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   بهتره ام آر آى كنيد 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من هفته پیش در فوتسال آشیل پای چپم پاره شد دو روز بعد عمل کردم پام تا زیر زانو گچ هست ولی پشت پام دریچه گذاشتن برای ضد عفونی کردن زخم .الان یک هفته از عملم میگذره نه دردی دارم و نه زخمم عفونی شده الان روش فشار نمیارم ولی موقع دراز کشیدن پام هر مدل (روبه چپ و راست یا صاف)میشم با عصا هم ایور اونور میرم مشلی نداره این دوتا کار؟،هفته دیگه باید دکتر بخیه هامو در بیاره ... گفتن که باید حالت پات عوض کنم باز گچ بگیرم.دلیل این کار چیه؟و اینکه ایندفع هم گچ تا زیر زانو هست یا ممکنه بالا تر یاشه؟(میدونم که شما گچ نمیگیرین)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   درست فرمودن بايد گچ رو اين بار در نود درجه بگيرن 

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  44 سال سن دارم حدود 2ماه پیش عمل آشیل انجام دادم مچ پام ورم داره آیا بعداز 2ماه بعداز عمل طبیعی می‌باشد.دوم اینکه دکتر گفته ممکنه آشیل پات کمی بلند باشه که با یک مرحله گچ گیری درست میشه خواستم نظر جنابعالی رو بدونم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   ورم نرمال هست 

   اميدوارم آشيلتون بلند جوش نخوره 

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۹ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ۴۵ سالمه دیروز در حین فوتبال به نظر پزشک دچار پارگی آشیل شدم و باید جراحی کنم اول اینکه در مازندران دکتری را توصیه می کنین و اگه بخوام بیام تهران و نوبت شما زمان ببره برای عمل دیر نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۹ دی ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   به منشى من روى واتساب پيام بدين و سن، سابقه بيمارى هاى احتمالى و مصرف قليان يا سيگار اگه داريد بهشون بگين تا هماهنگ كنيم

   ٠٩١٢٩٦٤٣٨٠٧

 • تصویر کاربر اشرفی پنجشنبه ۹ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام الان چهار ماه هست به دلیل زدگی کفش پشت پاشون زخم دیابت شده نزدیک سه ماه هست برای پانسمان نوین میبریم زخمشون خیلی خوب شده الان تاندون پاشون پاره شده ممنون میشم برای عمل کردن راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنیم وزن ۸۳قد۱۶۰سن۵۵
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۹ دی ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   معاينه و بررسى لازمه 

 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۸ دی ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر پسر من ده سالشه، قد ۱۴۱، وزن ۳۱
  صافی کف پا داره
  بعضی وقتا زانوهاش درد می کنه.
  آیا بهتره با جراحی درمان بشه
  بی زحمت نظرتون را می فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۸ دی ۰( 4 هفته پیش)

   درود

   معاينه لازمه 

   واحتمالا جراحى هم بخواد

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر