منو

شکستگی مچ پا در کودکان

شکستگی مچ پا یک آسیب شایع در میان کودکان است. شکستگی مچ پا در یک یا چند استخوان مچ پا رخ می‌دهد: درشت‌نی، نازک‌نی و استخوان قاپ (تالوس) شکستگی مچ پا در کودکان بیشتر در درشت‌نی و نازک‌نی رخ می‌دهد تا استخوان تالوس. شکستگی‌های انتهای  درشت‌نی و نازک‌نی معمولاً صفحه رشد (Growth plate) را درگیر می‌کنند. صفحه‌های رشد نواحی از بافت غضروفی هستند که رشد استخوان را تنظیم می‌کنند و شکل و طول استخوان‌ها در بزرگسالی را تعیین می‌کنند.

شکستگی صفحه رشد در مچ پا اغلب به درمان سریع نیاز دارد، چون عواقب بلندمدت آن ممکن است به کج شدن ساق یا نامساوی شدن طول اندام ها منجر شود.

جراح ارتوپد در مورد گزینه‌های درمان، مراقبت بلندمدت و نتایج درمان توصیه و نظارت خواهد داشت.

آناتومی مچ پا

همانگونه که ذکر شد، سه استخوان در مفصل مچ پا قرار دارند:

 • درشت‌نی (استخوان ساق)
 • نازک‌نی (استخوان کوچک‌تر در قسمت بیرون ساق)
 • استخوان قاپ یا تالوس (استخوان کوچکی که مثل لولا بین درشت‌نی و نازک‌نی عمل می‌کند)

هر استخوان از طریق رباط به دیگر استخوانها متصل می‌شود. رباط‌ها مانند طناب‌های محکمی هستند که استخوان‌ها را کنار هم نگه می‌دارند. در مچ پا چندین رباط وجود دارند تا مفصل را ثابت نگه دارند.

آناتومی مچ پا

دلایل شکستن مچ پای کودکان

شکستگی مچ پا در کودکان به دلایل مختلفی می تواند اتفاق بیفتد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

⚠️ پیچ خوردگی

آسیب های مچ پا در کودکان اغلب در طول بازی یا ورزش شدید اتفاق می‌افتد که قسمت پایینی پای کودک به طور غیرمنتظره پیچ می‌خورد.

ورزش‌هایی که با پرش و حرکت روی کناره پا همراه هستند، مانند بسکتبال، ریسک بالاتری برای آسیب مچ پا دارند. به عنوان مثال، زمانی که کودک برای دفاع، پرتاب، یا ریباند پرش می‌کند، ممکن است روی یک پا فرود بیاید و منجر به پیچ خوردن پا به سمت داخل یا خارج شود.

⚠️ صفحه رشد

استخوان‌های بلند در بدن از مرکز به سمت بیرون رشد نمی‌کنند. بلکه، رشد در انتهای  استخوان و اطراف صفحات رشد انجام می‌شود. وقتی رشد کودک کامل شود، صفحات رشد سخت شده و به استخوان تبدیل می‌شوند.

از آنجا که صفحات رشد آخرین بخش از استخوان هستند که سخت می‌شوند، نسبت به شکستگی آسیب‌پذیر هستند. در واقع، رباط‌هایی که درشت‌نی و نازک‌نی را به استخوان تالوس متصل می‌کنند به طور کلی از صفحات رشد قوی‌تر هستند. به همین دلیل است که پیچ خوردگی مچ پا که در بزرگسالان اغلب  به آسیب رباط ها منجر می‌شود، در کودکان باعث شکستگی یا آسیب صفحه رشد می‌شود.

شکستگی مچ پای کودکان ۹ تا ۱۸ درصدکل شکستگی های صفحه رشد در بدن کودکان را تشکیل می‌دهد. در کودکان ۱۰ تا ۱۵ ساله، تنها آسیب‌های دست و مچ دست شایع‌تر از شکستگی مچ پا هستند. به این دلیل که این کودکان در فعالیت‌های ورزشی سخت شرکت می‌کنند و صفحات رشد آنها  هنوز به طور کامل بسته نشده است.

علائم شکستگی مچ پا در کودکان

بدون رادیولوژی، اغلب تشخیص تفاوت بین پیچ خوردگی و شکستگی مچ پا دشوار است. در ابتدا، پیچ خوردگی و شکستگی هردو باعث درد و ورم می‌شوند. یک علامت قوی شکستگی این است که کودک نمی‌تواند وزن خود را روی مچ پای آسیب دیده بیندازد. هرگونه شکستگی با زخم باز بسیار نگران کننده است و کودک باید هر چه سریعتر به نزدیکترین اورژانس برده شود.

معاینه آسیب مچ پا توسط پزشک ارتوپد

متخصص ارتوپد کودکان

پس از پرسش در مورد سابقه پزشکی کودک و اینکه آسیب چگونه رخ داده است، پزشک معاینه کاملی را انجام می‌دهد. او به دنبال علائم زیر است:

 • ورم و درد در هنگام لمس
 • کبودی
 • تغییر ظاهر یا کجی مچ پا
 • پارگی یا زخم در پوست

زخم، نشانه شکستگی باز است. این نوع شکستگی جدی است چون وقتی پوست شکافته شود، هم زخم و هم استخوان می‌توانند دچار عفونت شوند. برای جلوگیری از عفونت، شکستگی‌های باز باید سریعاً درمان شوند، یعنی شستشوی زخم از هرگونه کثیفی و باکتری، و عمل جراحی برای ترمیم شکستگی.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک نبض ساق و پای کودک را بررسی و حرکت و حس پاها را معاینه می‌کند.

تصویر برداری

اگر پزشک به شکستگی مچ پا مشکوک باشد، بررسی های تصویربرداری بیشتری را درخواست خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری در مورد آسیب کودک دریافت کند.

✅ اشعه ایکس

معمول‌ترین راه برای ارزیابی شکستگی از طریق اشعه ایکس است که تصاویر مشخصی از استخوان به دست می‌دهد. اشعه ایکس معمولاً نشان می‌دهد که آیا استخوان شکسته است یا خیر؟

✅ ام‌آرآی

اگر معاینه فیزیکی نشان دهنده شکستگی باشد، اما اشعه ایکس آن را نشان ندهد، متخصص ارتوپدی ممکن است اسکن ام‌آرآی را تجویز کند. این ام آر آی تصاویری با وضوح بهتر از استخوانها و بافتهای نرم مانند رباط ارائه می‌دهد.

✅ سی‌تی‌اسکن

این اسکن می‌تواند تصویر عرضی از مچ پا ارائه دهد. این روش برای تشخیص گسترش شکستگی به مفصل مچ مفید است.

عوارض شکستگی مچ پا در کودکان

شکستگی‌های صفحه رشد باید به دقت تحت نظر پزشک باشد تا نتایج بلندمدت آن تضمین شود زیرا آسیب شدید صفحه رشد می تواند منجر به توقف رشد یا دفورمیته بر اثر رشد ناموزون گردد. ویزیت های منظم توسط  پزشک باید حداقل تا  یک سال پس از شکستگی انجام شود. شکستگی‌های پیچیده ممکن است نیاز به نظارت تا زمان بلوغ استخوانی کودک داشته باشد.

دکتر رضا نادری متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی مچ پا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  از نوک انگشت پای برادرم تا مچ دو پای ایشان باد کرده و کبوده طوری که نمیتونه راه بره البته تکرر ادرار هم داره و اصلا تحرک نداره و تو روز یا خوابه یا پشت کامپیوتر در حال کار کردنه مشکل چیه و چطور میتونی بهش کمک کنید میخوام هرچه سریعتر برای معاینه خدمت شما برسیم اما وقت اینترنتی نمیتونم بگیرم سیستم ارور میده و قسمت تاریخ مشخص کردن دیگه جلو نمیره لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   درود

   روز سه شنبه بياريدشون كلينيك استقلال ولى قبلش سونوگرافى داپلر رنگى وريد هاى هر دو پا انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر اکبری چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام :
  جناب آقای دکتر حدود 10 ماه گذشته پشت پای (کمی بالاتر از پاشنه)خانمم ضربه خورد و مراجعه با دکتر دوبار کورتن ویکبار prp انجام شد ولی افاقه نکرد در اثر زمین خوردن در اردیبهشت ماه همان پا آشیل پاره شد پا بصورت زاویه مچ وزانو تابالا زانو گچ گرفته شد بعد از یک ماه گچ باز و مجدد تا زیر زانوگچ گرفته شد وبعداز یک ماه دیگر گچ باز شد و20 جلسه فیزوتراپی انجام شد ودائما پا اطراف مچ پا متورم می باشد بعد از چند بار مراجعه به دکتر و mri و عکس ولی بهبودی حاصل نشد برای بار آخر که mri و عکس گرفتیم آقای دکتر فرمودند که دوتا از رباطهای کنار قوزک پا پاره شده وباید به دکتر فوق تخصص مراجعه کنیم حال مزاحم شده چه پیشنهادی می فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   درود

   متاسفانه علت پارگى تزريق كورتون بوده و من موارد مشابه زياد داشتم

   لطفا از طريق وبسايت نوبت اينترنتى بگيريد و تشريف بياريد

   با احترام

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در حین فوتبال بازی کردن پام پیچ خورد بعد ورم شدیدی کرد و خیلی کم کبود شد رفتم عکس گرفتم میگن شکشتگی قوزک پامه گچ کرد اگه میشه راهنماییم کنید سریعتر بهتر بشم و تشخیص شما چیست.
  با سپاس فروان از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   كيفيت عكس خوب نيست و فقط يك نما هست و نماى روبه رو هم لازمه 

   با احترام

 • تصویر کاربر علیزاده یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. اقای دکتر دختری ۹ ساله دارم که ناخن انگشت پای راستش داخل گوشت فرو رفته است و بعد از گذشت دو ماه و درمان موضعی مشکل حل نشده وظاهرا نیاز به جراحی وجود دارد . ایا شما در مطب جراحی مربوط به این مشکل را انجام می دهید؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   بنده در مطب جراحى انجام نمى دم

   با احترام

 • تصویر کاربر فرامرز دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک ماه پیش در ورزش مچ پام پیچ شدیدی خثرد
  و ورم شدید داشت و به مدت ۳ هفته در اتل بود و بعد از اتل هم با عصا راه میروم و هنوز روی زمین نگذاشتم
  جواب ام ار ای تازه گرفتم میخواستم نظرتون را بدونم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   بايد فيزيوتراپى كنيد و سه هفته بعد مجدد معاينه بشين احتمال داره كه بعدا نياز به جراحى باشه

   با احترام

  2. تصویر کاربر فرامرز دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)
   چند جلسه فیزیوتراپی برم؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   ده جلسه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ..
  اقای دکتر من ۱۶ مهر ۹۸ پام شکست ..نازک نی و درشت نی عمل کردم شهرستان پیچ وپلاک شده الان با گذشت این مدت پام ورم میکنه و درد شدیدی دارم و در هنگام راه رفتن انگشتهای پام بشدت داغ میشن و خواب میرن ..عکس انداختم میفرستم خدمتتون نظرتون رو لطفا درباره پام بدید درد به پاشنه پام میزنه و روی پامه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود 

   نوار عصب و سى تو اسپيرال مچ با انجام بدين و براى معاينه مجدد به جراحتون مراجعه كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر پروين دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر
  من پروين هستم كه زوز شنبه با همسرم كه هردو استاد دانشگاه هستيم خدمتتون رسيدم غرض از مزاحمت اينكه با توجه به فرمايش شما من ديروز كلا پامو از بوت در اوردم و بدون عصا تو خونه كار هاموًانجام دادم ولي از شب كه خوابيدم كنار پام درد گرفته و دوباره از صبحًتا حالا تو بوت كردم و با عصا اه ميرم
  اين درد كه مشكل نداره
  وًكلا كي من پامو از بوت در اورم و كي ميتونم پياده روي كنم و فيزيوتراپي را از كي شروع كنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   فيزيوتراپى رو مى تونيد شروع كنيد

   بازگشت شما به فعاليت عادى بايد تدريجى باشه تا درد سراغتون نياد 

   اين كه بعد از مدت ها استفاده از بوت به يكباره اون رو باز و به طور معمولى فعاليت كنيد درست نيست 

   با احترام

    

 • تصویر کاربر هدایتی یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر نادری معرف شما خانم دکتر شیدا رستم زاده هستند من خانمی ۷۰ ساله هستم واهل ورزش بوده و اضافه وزن نیز ندارم.از کودکی به عارضه صافی کف پا مبتلاهستم و در هنگام پیاده روی و ورزش از کفی مخصوص استفاده میکنم .حدود ۱۵ سال قبل نیز عمل بانیون انجام داده ام . من مدت ۱۱ ماهه که از درد و تورم قوزک پا رنج میبرم .سه دوره با فیزیو تراپی و مسکن و ضد التهاب بهبود پیدا کرده در یک ماه گذشته هم shock wave انجام داده ام هر بار پس از بهبود به علتی مثل کف پا زمین گذاشتن بدون کفش (بار اخر) این مشکل عود میکند با توجه به اینکه من مشکل گوارشی شدید دارم و نمیتوانم بیش از ۲ یا ۳ روزقرص ضد التهاب استفاده کنم خواهشمندم مرا راهنمایی بفرمایید به پیوست ایکس ری مچ پا را که ابتدای اذر ماه ابتدای بیماری گرفته شده به همراه یک عکس در هنگام التهاب زیاد را به حضورتان ارسال میکنم با عرض تشکر حوریه هدایتی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود 

   در واقع به نظر مى رسه كه اون قسمتى كه كلسيم رسول كرده باعث درد شما نيست و شما دچار تشديد تدريجى صافى كف پا بر اثر التهاب و اختلال عملكرد تاندون تيبياليس پوستريور هستيد

   لازم هست حتما راديوگرافى ايستاده

   R &L foot x ray AP and true lateral و

   R&L ANKLE x ray AP standing انجام بدين و ترجيحا ام آر آى هم از مچ پاى مبتلا داشته باشيد و براى معاينه حضورى اقدام بفرماييد 

   با احترام

 • تصویر کاربر Nima شنبه ۸ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دیابت نوع۱ دارم چندوقت پیش تنها بیرون بودم دچارافت قند شدم نفهمیدم چطور خودمو رسوندم خونه هیچی یادم نمیاد اومدم خونه شصت پام درد میکرد بعد کبود شد شدیدا و رفتم دکتر عکس گرفتم گفتن چیزی نیست و دارو دادن دیفنوفناک.تیاماکس.گاباپنتین چندین روزه دارم میخورم اما اثری نداشته هنوز درد دارم و نمیتونم کفش پام کنم و خوب راه برم کبودی رفع شده اما درداستخونی دارم و یکمم ورم داره به نسبت اون یکی پام.چیکار کنم؟چه چیزی مصرف کنم که خوب شم و برا دیابتمم بد نباشه؟ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۸ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   بهبود كامل حدود ١/٥-٢ ماه طول مى كشه

   راديوگرافى مجدد انجام بدين

   براى  تسكين درد مى تونيد از ناپروكسن ٥٠٠ هر دوازده ساعت يك عدد با معده پر استفاده كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر،من حدود چهار سال پیش مچ پام پیچ خورد و توی این مدت گاهی اوقات درد میگرفت اما حدود یه ماهه دردش شدید شده و کمی هم ورم داشته و دردش به پشت پا و ساق پا و زانو و پشت زانوم میزنه یکی دو هفته پیش نوار عصب و عضله وMRIهم انجام دادم و دکتر گفتن نمیدونم رباط یا تاندونش حالت ریش ریش شده البته توی این یکی دو یکی دوبار دیگه مچ پام پیچ خورد و دردش بیشتر شده و بعضی وقتا هم سوزش داره.من چون باگوشیم عکس میفرستم نمیشد چند تا انتخاب کنم یکی از عکسای MRIرو براتون میفرستم و لطف کنید و بهم بگید باید چیکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   به احتمال زياد عمل لازمه 

   لطفا با همه تصاوير براى ويزيت تشريف بيارين

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر