منو

عوارض عمل فیوژن پا یا آرترودز چیست؟

پای انسان وظیفه حرکت را بر عهده دارد و استخوان ها و مفاصل آن برای راه رفتن، دویدن، پرش و چرخش طراحی شده اند. اما اگر این استخوان ها و مفاصل بیش از حد حرکت کنند، ثبات کافی نداشته باشند یا  وضعیت قرارگیری نامناسب داشته باشند، می توانند باعث آسیب غضروف، آرتروز و درد مداوم شوند. در این صورت، ممکن است نیاز به جراحی فیوژن پا باشد.

جراحی فیوژن پا چیست؟

 عمل فیوژن پا (آرترودز) یا خشک کردن مفاصل پا برای اتصال یا سفت کردن دائمی مفصل بین استخوان های مبتلا به آرتروز انجام می شود و برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از جمله آرتروز، صافی کف پا، آرتریت روماتوئید و دفورمیته های شدید به کار می رود.

انتخاب روش خاص عمل فیوژن پا به قسمتی از پا که دچار مشکل شده، بستگی دارد. برخی از رایج ترین محل های فیوژن شامل آرترودز (فیوژن) مچ پا، فیوژن میدفوت و فیوژن ساب تالار می باشند.

در همه موارد جراح غضروف تحلیل رفته را برداشته و از ابزارهای جراحی برای نگه داشتن استخوان ها در یک وضعیت اصلاح شده استفاده می کند. استخوان ها در حین ترمیم به هم جوش می خورند که باعث افزایش ثبات و بهبود عملکرد می شود. در واقع در این روش به قیمت از بین بردن حرکت درد بیمار تسکین پیدا می کند یا دفورمیته اصلاح می گردد.

جراحی فیوژن پا

نحوه انجام جراحی فیوژن پا

 عمل فیوژن پا تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی به همراه یک تزریق در پا انجام می شود. معمولا نیاز به یک شب بستری پس از جراحی وجود دارد.

در بیشتر موارد، جراح یک یا دو برش در پا بسته به این که کدام مفاصل قرار است فیوز شوند، ایجاد می کند. غضروف مفصلی آسیب دیده برداشته می شود و استخوان ها با پلاک  یا پیچ هایی کنار هم قرار می گیرند تا پایداری آن ها افزایش یابد. با بهبودی استخوان ها، آنها به یکدیگر جوش می‌خورند و به هم متصل می‌شوند. اگر نیاز به استخوان اضافی باشد، جراح با استخوان ناحیه دیگری از بدن یا استخوان اهدا کننده، فیوژن را انجام می دهد. با این حال، قبل از جراحی، جراح در این باره با شما صحبت می کند.

آیا جوش خوردن استخوان ها به یکدیگر باعث ایجاد مشکلی می شود؟

خیر. آسیبی که باعث آرتروز شده است باعث سفتی مفاصل و درد شده است، بنابراین، در حالی که این جراحی سفتی را برطرف نمی کند، اما درد مفصل را تسکین می دهد.

مراقبت های پس از جراحی فیوژن پا

بلافاصله پس از جراحی

 • پای شما داخل یک آتل یا گچ کوتاه بسته به ترجیح پزشک معالجتان قرار داده خواهد شد.
 • شما باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید که راه رفتن بدون تحمل وزن را برای شما تجویز می کند
 • اگر حالتان مساعد باشد و احساس راحتی کنید، با تعیین وقت مراجعه بعدی و تجویز مسکن در صورت لزوم، از بیمارستان ترخیص می شوید.

طی چند هفته اول

 • تا آنجا که ممکن است پای خود را بالا نگه دارید (بالاتر از سطح قلب) تا ورم کاهش یابد
 • فقط در مواقع ضروری حرکت کنید، به عنوان مثال برای شستن دست ها یا استفاده از توالت و روی پای جراحی شده وزنتان را نیاندازید
 • ممکن است در پانسمان مقداری خونریزی داشته باشد. اگر نگران بودید، می توانید با پزشک معالج تماس بگیرید
 • طبق توصیه پزشک مسکّن ها را مصرف کنید
 • از استعمال دخانیات و مصرف داروهای ضد التهاب خودداری کنید زیرا این امر باعث به تأخیر افتادن یا حتی جلوگیری از جوش خوردن استخوان ها می شود

مراقبت های پس از جراحی فیوژن پا

مراجعات و پیگیری بعدی

افراد، شرایط متفاوتی دارند بنابراین برنامه های درمانی و بعد از عمل در افراد مختلف متفاوت است. با این حال، برنامه مراجعات بعدی به شکل زیر است:

 • پس از دو هفته – زخم شما بررسی خواهد شد و به جال آتل ایر کست تجویز می شود.
 • پس از شش هفته – باید یک رادیوگرافی بگیرید و ممکن است بر اساس پیشرفت جوش خوردن پزشک معالج کم کم اجازه وزن گذاری کنترل شده روی پای عمل شده را به شما بدهد
 • پس از دوازده هفته – باید یک رادیوگرافی بگیرید و در صورت جوش خوردن وزن گذاری کامل آغاز می شود.
 • پس از شش ماه – مراجعه آخر، رادیوگرافی و بازگشت به زندگی معمول

فیزیوتراپی و توان بخشی

شما به یک فیزیوتراپیست ارجاع داده می شوید تا یک برنامه توانبخشی برای شما طراحی کند که شامل آموزش مجدد راه رفتن (راه رفتن صحیح) و کمک به کاهش تورم و گرفتگی عضلات است.

فیزیوتراپی و توان بخشی پس از جراحی فیوژن پا

چگونه فرد می تواند حمام کند؟

بایدآتل کاملا خشک بماند. شما می توانید با یک پوشش ضد آب روی آتل حمام کنید. هنگامی که آتل برداشته شد و بخیه ها کشیده شدند، بهتر است اگر زخم بهبود یافته است بدون پوشش حمام کنید، اما آن را به آرامی خشک کنید.

مراقبت از زخم فیوژن

هنگامی که آتل برداشته شد، جای زخم خود را نکنید و بگذارید به طور طبیعی از بین بروند. اگر زخم شما قرمز، متورم یا گرم شد، باید با پزشک خود تماس بگیرید و برای بررسی عدم ابتلا به عفونت، به وی مراجعه کنید. فیزیوتراپیست شما می تواند در مورد ماساژ زخم پس از بهبودی به شما مشاوره دهد.

رانندگی بعد از عمل فیوژن پا

راننده باید همیشه بر روی وسیله نقلیه کنترل داشته باشد. پس بهتر است حداقل ۱۲ هفته از رانندگی خودداری کنید. پزشک متخصص شما در مورد زمان شروع رانندگی ایمن به شما مشاوره می دهد.

چه زمانی فرد می تواند به کار خود بازگردد؟

این موضوع به نوع کاری که فرد انجام می دهد و سرعت بهبودی وی بستگی دارد. به عنوان یک راهنمای کلی، اگر بیشتر اوقات باید بنشینید، پس از سه هفته می توانید به کار خود بازگردید. اما اگر کار شما قدرتی باشد، ممکن است لازم باشد ۱۲-۱۶ هفته مرخصی بگیرید.

برای درمان آرتروز چه باید کرد؟

عوارض عمل فیوژن مچ پا

اهداف جراحی باید ایجاد پایی پایدار و بدون درد با عملکرد بهتر براي فرد باشد. عوارض شایع پس از عمل آرترودز میانی پا شامل عفونت، عوارض ترمیم زخم، جوش نخوردن، بد جوشی، آرتروز جبرانی مفصل، مشکلات سخت افزاری و عوارض اعصاب محیطی است.

نتایج طولانی مدت پس از جراحی فیوژن پا

 عمل فیوژن پا یک روش بسیار موفقیت آمیز است و نتایج آن در بیش از ۹۰ درصد بیماران مثبت می باشد. شما می توانید موارد زیر را انتظار داشته باشید:

 • تسکین درد مچ پا که در اثر جوش خوردن (اتصال) مفاصل طی حدود سه ماه حاصل می شود
 • رسیدن به سطح فعالیت و ورزش مناسب پس از شش یا ۱۲ ماه، اگرچه ممکن است تا یک سال تورم پا داشته باشید
خطرات جراحی فیوژن پا

خطرات جراحی فیوژن پا

جراح قبل از انجام عمل فیوژن پا با شما در مورد عوارض و خطرات این روش صحبت خواهد کرد و به سوالات شما پاسخ می دهد. برخی از خطرات موجود عبارتند از:

عفونت

خطر عفونت حدود ۱٪ است و معمولاً با آنتی بیوتیک قابل درمان است. مشکلات جدی ناشی از عفونت بسیار نادر بوده و قابل درمان است

آسیب عصبی

اعصابی که مسئول عصب رسانی به پوست هستند، نزدیک محل برش هستند. آسیب دائمی آن ها بسیار نادر است (حدود ۵٪ -۱۰٪) اما اگر انگشت شما بعد از جراحی بی حس شود، ممکن است به دلیل کوفتگی عصب باشد اما معمولاً بهبود می یابد

عدم جوش خوردگی

گاهی ممکن است استخوان ها هنگام بهبودی نتوانند به هم متصل شوند (خطر این حالت در حدود ۵-۱۰٪ است). گرچه عدم جوش خوردگی می تواند بدون درد باشد، در این صورت ممکن است نیازی به درمان نباشد. در بعضی موارد ممکن است به جراحی دیگری نیاز داشته باشید.

فلز برجسته

گاهی فلز مورد استفاده برای اتصال مفصل می تواند برجسته باشد. با این حال، هنگامی که استخوان ها جوش بخورند (معمولاً پس از حدود شش ماه)، فلز را به راحتی در طی یک جراحی کوچک می توان از بین برد.

ترومبوز ورید عمقی (DVT)

اگر در معرض خطر ترومبوز ورید عمقی (در صورت ایجاد لخته خون در ورید عمقی پا) باشید، پس از جراحی به شما داروی رقیق کننده خون داده می شود. با این حال، خطر ابتلا به این مشکل کمتر از ۳٪ است و اگر مچ پا را حرکت دهید و تمرینات توصیه شده را انجام دهید، ممکن است کاهش یابد.

علت ورم مچ پا و روی پا چیست؟

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و متخصص جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزاد چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من ۴۲ سالمه ساکن زنجان مچ پای راستم سال ۸۷ ارتروسکوپی و پیوند غضروف شد مجددا درد داره زنجان گفتن باید بیام تهران اینجا جراحی استئتومی تیبیا و تالوس و آسیب کندرال مچ پا را توصیه کردند متاسفانه همه راه‌ها رو رفتم کفش طبی پی آر پی تزریق ژل داروهای مختلف فیزیوتراپی بی نتیجه بوده میخواستم ببینم جراحی رو شما توصیه میکنین و میشه انجام بدین اگه میشه کدوم بیمارستان تشریف میبرین هزینه چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 1 سال پیش)

   درود باید معاینه بشین و تصاویر رو از نزدیک ببینم . حتما سی تی اسپیرال هم لازمه

 • تصویر کاربر یوسف چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  باسلام
  من در یک حادثه مچ پام در اثر برخورد با تیغه از محل مفصل بریده شدسال ۹۲ همون سال پیوند انجام شد ولی حرکت پام خیلی کم شده وبا راه رفتن درد زیادی دارم
  پیش چند تا دکتر رفتم همگی میگن باید مچ پام فیکس بشه
  شغلم معلمی هست اگه تیر ماه عمل فیکس کردن رو انجام بدم تا مهر ماه میتونم کامل روی پای خودم بدون عصا بیاستم وزن ۹۰کیلو
  ممنون میشم جواب بدید
  ضمنا اگه کسی از مخاطبان عمل فیوژن رو انجام داده در صورت امکان باهام تماس بگیرید میخوام بدونم در راه رفتن چه تاثیری داره
  ۰۹۱۱۲۴۲۸۲۷۶
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   اگر بخواهيد در مهر ماه بدون عصا راه برين بهتره زودتر از تير ماه عمل كنيد 

   بالاخره جراحى هست و درصدى احتمال عارضه وجود داره و نمى شه قول داد كه سر سه ماه همه چيز بهبود پيدا كنه 

   اين عمل براى راه رفتن معمولى ممكنه اشكال عمده اى ايجاد نكنه ولى دويدن ممكن نخواهد بود 

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من تقریبا 4سال هست که عمل فیوزن مچ پا انجام دادم وپیم ها رو خارج نکردم ایرادی نداره وبه نظر شما میتونم پیاده روی یا کوه نوردی بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   با فيوژن كوه نوردى نمى تونيد انجام بدين 

   راديوكرافى بفرستيد

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  دکتر عزیزمن بعداز گذشت۱۲هفته الان پام گچ نداره وبه سفارش دکترم نباید پام زمین بزارم اما طی اتفاقی مجبور به گذاشتن پام روی زمین گذاشتم وفشار زیادی متحمل شدم واز اون زمان دو هفته میگذره که درد زیادی دارم ومچ پام اون استحکام شدید رو نداره وکمی حرکت داره نظر شما بزرگوار رو میخوام بدونم.عکس عمل ارسال کردم بسیار ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   راديوگرافى جديد لازمه تا بشه مقايسه كرد 

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من حدود نه هفته است عمل فیوژن مچ پا انجام دادم هنوز پام تو گچه برای حرکت بدون عصا درد ندارم به نظر شما مشکلی نداره داخل منزل بدون عصا وبا وزن گذاری کم حرکت کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   فقط طبق نظر جراحتون اقدام كنيد

 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۴ سالمه ارتروز شدید پا دارم دکتر بهم عمل فیوژن رو آخرین راه دانسته میخواستم بدونم آیا بعد عمل موقع راه رفتن لنگ میزنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   در راه رفتن آهسته و معمولى خير

 • تصویر کاربر سلمان چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام دکتر الان سه ماهه عمل کردم و راهم میرم در حد انجام کارام میتونم رانندگی کنم ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   بله مى تونيد 

 • تصویر کاربر ارتین سه شنبه ۱۹ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  اقای دکتر بعد از چند هفته کچ مچ پای فیوزن شده باز میشه و وزن گذاری انجام میشه و اینکه پا بعد از خشک شدن احتمال داره با یه سر خوردن مچ پا بشکنه یا استخوان محکم هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۹ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   درود

   شروع وزن گذارى از هفته ٦ به بعد هست معمولا

   نظر جراحتون رو بپرسيد

 • تصویر کاربر Aye چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر بنده افتادگی شدید مچ پا دارم و دکتر بهم عمل فیوژن را پیشنهاد دادن بخاطر ساییدگی مچ پام ، میخاستم بدونم این عمل فقط درد من را تسکین میده یا افتادگی مچ پام هم بر طرف میشه ؟؟ الان خیلی میلنگم بعد عمل ایا راه رفتن بهتر میشه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   افتادگى رو هم مى تونه درمان كنه 

 • تصویر کاربر سلمان شنبه ۹ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلا دکتر وقت بخیر من پام بر اثر افتادن از ارتفاع از ناحیه پاشنه شکست که گچ گرفته و مراحل طی شد که گفتن عمل لازمه ولی شایدم گرفت بعداز پنج سال عمل کردم الان دوماهه هنوز خشکه رگها یا همون مفصله پشت و جلو پام و موقع که یکم پام زمین بزارم مخصوصا اولش درد داره این دردو تا کی دارم ممنونم عکس قبل و بعداز عمل ارسال کردم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۹ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   درود

   معاینه لازمه 

   ممکنه بازم عمل بخواد

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر