منو

برای درمان آرتروز چه باید کرد؟

آرتروز شایع ترین بیماری مزمن مفاصل است. این بیماری می تواند هر مفصلی را درگیر کند ولی اغلب در زانوها، مفاصل ران، کمر و گردن، مفاصل کوچک انگشتان و قاعده شست دست و شست پا اتفاق می افتد. در این مقاله به بررسی انواع روش های درمان آرتروز می پردازیم.


در مفاصل نرمال، یک بافت محکم به نام غضروف، انتهای هر استخوان را می پوشاند. غضروف سطحی صاف و صیقلی برای حرکت مفصل فراهم می آورد و مانند یک بالشتک بین استخوان ها عمل می کند. در بیماری آرتروز، غضروف تخریب و سبب درد، تورم و اشکال در حرکت مفصل می شود.

با پیشرفت بیماری، به مرور زمان، استخوان نیز ممکن است دچار تغییراتی شود و خارهای استخوانی ایجاد گردند. قطعات کوچک استخوان یا غضروف می توانند کنده شده، در داخل مفصل شناور گردند. فرایند التهابی ایجاد شده سبب تولید مواد و آنزیم هایی می شود که باعث تخریب باز هم بیشتر غضروف می گردد. در مراحل نهایی آرتروز، غضروف کاملا از بین رفته، استخوان به استخوان ساییده شده صدمه بیشتر به مفصل و درد بیشتر رخ می دهد.

اگر چه آرتروز در تمام سنین رخ می دهد، در افراد مسن تر از ۶۵ سال شایعتر است. فاکتورهای خطر شایع عبارتند از افزایش سن، چاقی، آسیب قبلی به مفصل، استفاده بیش از حد از مفصل، ضعف عضلات ران و ژنتیک.

از هر دو فرد بالغ یک نفر در طول زندگی خود دچار علائم آرتروز  زانو می شود. از هر چهار فرد بالغ، یک نفر تا سن ۸۵ سالگی مبتلا به آرتروز مفصل ران می شود. از هر ۱۲ نفر با سن ۶۰ سال یا بیشتر یک نفر دچار آرتروز مفاصل دست می شود.

آرتروز زانو

علائم آرتروز

علایم آرتروز، بسته به مفصل درگیر و شدت درگیری آن فرق می کند. با این وجود شایع ترین علایم آرتروز عبارتند از درد و خشکی مفصل خصوصاً هنگام صبح یا پس از استراحت، این علایم اغلب به مرور زمان ایجاد می شوند. بعضی از علایم شایع عبارتند از :

❇ دردناکی، خشکی مفصل ها، خصوصا زانوها، مفاصل ران و کمر. پس از عدم فعالیت یا به دنبال فعالیت بیش از حد

❇ کاهش دامنه حرکتی مفصل یا خشکی آن که با به حرکت کاهش می یابد.

❇ صدای غیر عادی در مفصل در زمان حرکت مفصل

❇ تورم خفیف اطراف مفصل

❇ درد که پس از فعالیت یا در اواخر روز شدیدتر است.

علائم مفاصل مختلف به صورت های متفاوت بروز می کنند که در زیر نمونه هایی ذکر شده است.

در مفاصل ران

درد در ناحیه کشاله ران یا نشیمنگاه و گاهی در کناره ران یا زانو حس می شود.

در زانوها

 صدای شبیه ساییده شدن ، رنده شدن در هنگام خم و راست کردن زانو ایجاد می شود.

در انگشتان دست

 وجود برآمدگی های استخوانی در لبه مفاصل سبب تورم و دردناکی و حتی قرمزی مفاصل انگشتان می شود. ممکن است در قاعده شست دست نیز درد وجود داشته باشد.

در پاها

درد و حساسیت در قاعده شست پا محل اتصال آن با استخوان های کف پا حس می شود. ممکن است مچ و انگشتان نیز متورم شوند.

درد توام با خشکی ناشی از آرتروز

درد توام با خشکی ممکن است انجام کارهای روزمره و معمول را در خانه یا محل کار دشوار سازد. کارهای ساده ای نظیر خزیدن به داخل رختخواب، باز کردن درب جعبه غذا، گرفتن ماوس کامپیوتر یا راندن اتومبیل ممکن است تقریباً غیر ممکن شود.

اگر مفاصل اندام های تحتانی گرفتار شوند فعالیت هایی مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله ها و بلند کردن اشیا می تواند مشکل شود. ابتلای انگشتان و مفاصل دست. گرفتن و نگه داشتن اجسام مانند مداد، و انجام کارهای ظریف دستی را دشوار می سازد.

بسیاری از مردم بر این باورند که آثار و عواقب آرتروز غیر قابل اجتناب هستند و بنابراین هیچ اقدامی برای مدیریت آن انجام نمی دهند. اگر برای جلوگیری از تخریب مفصل درمان درد و افزایش انعطاف پذیری اقدامی نشود. علائم آرتروز می توانند مانع کار، فعالیت در زندگی اجتماعی و خانوادگی شوند.

زانو درد

عوارض جانبی آرتروز بر سلامت عمومی

درد، کاهش تحرک، عوارض داروها و سایر عوامل همراه آرتروز می توانند اثر منفی بر سلامت فرد بگذارند، از جمله:

دیابت و بیماری قلبی

درد زانو و ران ممکن است باعث کاهش فعالیت فرد، افزایش وزن و چاقی شود. چاقی می تواند باعث ایجاد دیابت، بیماری قلب و افزایش فشار خون گردد.

افتادن در بیماران دچار آرتروز

بیماران دچار آرتروز ۳۶ درصد بیش از افراد سالم زمین می خورند و خطر شکستگی در آنها ۲۰% بیشتر است. بیماران مبتلا به آرتروز عوامل خطری دارند که آنها را بیشتر در معرض زمین خوردن قرار می دهند مانند: کاهش عملکرد مناسب مفصل صنف عضلانی و اختلال در تعادل. عوارض جنبی داروهایی که برای کاهش درد احساس می شوند نیز می تواند منجر به زمین خوردن فرد شوند. مثلا مصرف ضد دردهای مخدر سبب گیجی و عدم تعادل می شود.

عوامل ایجاد آرتروز

بعضی از عواملی که به بروز آرتروز کمک می کنند عبارتند از :

ژن ها

برخی صفات ژنتیک ممکن است فرد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به آرتروز قرار دهند. مثلا ممکن است یک نقصان در تولید پروتئین سازنده غضروف ، منجر به بروز آرتروز زودرس شود.

وزن

اضافه وزن، فشار بیشتری روی زانوها و مفاصل ران می آورد. سالها اضافه وزن داشتن می تواند باعث تسریع تخریب غضروف مفصلی شود. مشخص شده است که بافت چربی اضافه مواد التهابی در بدن تولید می کنند که به مفاصل صدمه می زند.

آسیب ها و استفاده بیش از حد از مفاصل

حرکات مکرر یا صدمات وارد شده به مفاصل (شکستگی، جراحی یا پارگی رباط ها) می تواند منجر به آرتروز شود. مثلا بعضی ورزشکاران به طور مکرر دچار صدمات رباط ها می شوند که این مسأله می تواند باعث تسریع تخریب غضروف شود.

بعضی شغل ها که نیازمند سر پا ایستادن های طولانی مدت ، خم شدن های مکرر یا برداشتن اجسام سنگین هستند نیز می توانند تخریب غضروف را  تسریع و تشدید کنند. عدم تعادل و توازن های صنف عضلات حمایت کننده از مفصل هم می تواند باعث اخلال در حرکت و نهایتاً تخریب غضروف مفصلی گردد.

سایر عوامل

مانند بیماریهای استخوانی و مفصلی مثل آرترویت روماتوئید (روماتیسم)، بعضی بیماریهای متابولیک مثل هموکروماتوز ( که در آن بدن آهن اضافی جذب می کند)، یا اکرومگالی ( که در آن بدن بیش از حد هورمون رشد ترشح می کند).

ام آر آی زانو

تشخیص آرتروز

برای تشخیص آرتروز  یک پزشک پس از گرفتن شرح حال و معاینه جسمی ممکن است از روش های تشخیصی نیز استفاده کند.

شرح حال بالینی بیمار

اطلاعات لازم که به تشخیص آرتروز کمک می کنند، عبارتند از :

 • توصیف علایم
 • جزئیات نحوه آغاز درد و علایم
 • جزئیات سایر مشکلات طبی موجود
 • محل درد، خشکی مفصلی با سایر علایم
 • نحوه اثر علایم بر فعالیت های روزمره زندگی
 • لیست داروهای مورد مصرف

معاینه

حین معاینه پزشکی مفاصل و دامنه حرکتی انها را بررسی می کند و به دنبال نقاط حساس، دردناک یا تورم می­گردد. پزشک نحوه قرارگیری و راستای ستون فقراست و گردن را نیز بررسی می کند.

تست های تشخیصی آرتروز

کشیدن مفصلی: معمولا برای تشخیص آرتروز لازم نیست ولی گاهی برای فرد سایر علل درگیری مفصلی مانند عفونت، نقرس و … کمک کننده است.

رادیوگرافی: رادیوگرافی ساده صدمات و سایر تغییرات مربوط به آرتروز را نشان می دهد.

MRI: می تواند غضروف مفصلی را به خوبی نشان دهد و مراحل اولیه آرتروز به تشخیص کمک کند (همیشه لازم نیست انجام شود)

کم کردن وزن

 درمان آرتروز

آرتروز یک بیماری مزمن و طولانی است. علاج قطعی وجود ندارد ولی درمان هایی وجود دارد که با آن می توان علایم را بهبود بخشید. درمان طولانی مدت این بیماری مستلزم اقدامات زیر است:

 • درمان علائم مانند درد توام و خشکی مفاصل
 • بهبود حرکت و انعطاف مفصل
 • حفظ وزن مناسب
 • انجام ورزش کافی

فعالیت بدنی برای درمان آرتروز

یکی از مفیدترین راههای درمان آرتروز حفظ تحرک است. گرچه ممکن است دشوار باشد که به تمرین ورزش فکر کنیم در حالی که مفاصل دردناک هستند، تحرک یک بخش بسیار مهم درمان آرتروز می باشد. مطالعه معلوم کرده اند که فعالیتهای ساده مانند قدم زدم یا شرکت در کلاس ورزش آسان و تفریحی می تواند درد را کم کرده، به حفظ یا به دست آمدن وزن نرمال نیز کمک کند.

تمرینات تقویتی باعث قوی شدن عضلات اطراف مفصل مبتلا می شوند و بار وارد شده به مفصل را کم کرده به کاهش درد کمک می کنند.

تمرینات برای دامنه حرکتی مفصل انعطاف مفصل را زیاد کرده، باعث، هر خشکی مفصل می شوند. ورزشهای اروبیک (هوازی) سطح انرزی و استقامت را بالا برده، به کاهش وزن کمک می کنند.

⚠ توجه: بیماران مبتلا به آرتروز ۱۵۰ دقیقه تمرین متوسط در هفته داشته باشند.

وزن مناسب

وزن اضافه باعث افزایش بار روی مفاصل تحمل کننده وزن مانند مفاصل ران، زانوها، پاها و کمر می شود. کاهش وزن افراد مبتلا به ارتروز کمک می کند تا درد کمتری داشته باشند و باعث می شود آسیب بیشتر به مفصل کاهش می یابد. اصل اسامی در کاهش وزن مصرف کالری کمتر و انجام فعالیت جسمانی بیشتر است.

کشش

کشش آهسته مفصل می تواند انعطاف پذیری مفصل را زیاد کرده، از خشکی آن ها بکاهد و درد را کم کند. ورزش هایی نظیر یوگا و تای چی ورزش های عالی برای کنترل خشکی مفصلی هستند.

تجویز دارو

داروهای ضدالتهابی و ضد درد برای درمان آرتروز

مسکن ها: باعث کاهش درد می شوند مثل استامنوفین ، مخدرها و ترامادول.

داروهای ضد التهاب غیر کورتیزونی: باعث کاهش التهاب و درد می شوند و عبارتند از آسپرین، ایپوپروفن، ناپروکسن، ساکوکسیب، ملوکسیکام ، دیکلوفناک و …

کورتون ها: داروهای ضد التهاب بسیار قوی هستند که ممکن است به صورت خور د که تجویز یا مستقیماً به داخل مفصل تزریق شوند.

اسیدهیالورنیک: اسید هیالورنیک به طور طبیعی در مایع مفصلی وجود دارد و باعث لغزنده سازی مفصل شده در برابر فشارهای مقاومت می کند. در ارتروز این ماده تخریب می شود. می توان ترکیبات اسیدهیالورنیک را به صورت سرپایی در مط به داخل مفصل تزریق نمود.

درمان آرتروز با فیزیوتراپی وکادررسانی

فیزیوتراپیست ها و کادر درمانگرها می توانند جهت کاهش در روش های مختلفی را به کار گیرند مثل:

 • راه های استفاد درست از مفصل
 • گرما و سرما درمانی
 • تمرینات برای دامنه حرکتی و انعطاف مفصل
 • استفاده از وسایل کمکی

وسایل کمکی

وسایل کمکی به تحرک و عملکرد بهتر کمک می کنند مثل: اسکوتر، عصا، واکر، اتل ها، کفی های طبی. بسیاری از این وسایل در داروخانه ها یافت می شوند ولی بعضی باید برای بیمار ساخته شوند.

درمان های طبیعی و آلترناتیو

عبارتند از مکمل های غذایی، طب سوزنی، ماساژ، آب درمانی.

درمان آرتروز با جراحی

جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) می تواند مفصل تخریب شده را ترمیم و جایگزین کند.

دیدگاه مثبت

دیدگاه مثبت داشتن و امیدواری باعث تقویت سیستم ایمنی و افزایش توانایی فرد برای مواجهه با درد می شود.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیوا شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام.آیا انجام پی آر پی برای آرتروز مچ پا کارآیی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   كارآيى چندانى نداره

  2. تصویر کاربر شیوا پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   چه درمانی برای آرتروز مچ پا پیشنهاد میکنین؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   فيزيوتراپى و كفش طبى و گاه مسكن و تزريق ژل

   اگه بهتر نشد دردش، عمل تعويض مفصل يا فيوژن

   با احترام

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نادری ببخشین که وقت گران بها تون رو گرفتم چند روز پیش در مورد پارگی رباط tfccمچم براتون نوشتم شما دکتر نجد رو به من معرفی کردین منم مشکلم رو براشون نوشتم ولی جوابی بهم ندادن آیا پزشک متخصص دست حاذقی هست که بهم معرفی کنین
  ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   دكتر هومن شريعت زاده رو معرفى مى كنم

 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من صبح نسکافه کافو چینو خوردم چیزیم نشه😂
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   فردا هم ميل بفرماييد!

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  دوتازانو درد میگیرد سرپا مشغول کار باشم خیلی زود خسته میشه وچه نشسته چه دراز ویا سرپا فرقی ندارد ودرد میکند دکتر هم رفتم قرص اعصاب داده من مسکن ناپروکسن استفاده میکنم ایا ضرر ندارد استفاده مداوم ؟ برای بهبود چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   حتما مصرف درازمدتش بسيار مضر هست

   قدم اول كاهش وزن و فيزيوتراپى و تمرين درمانى هست

   با احترام

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، ببخشید چن روز پیش میخواستم وقتمو تغیر بدم از خودتون سوال کردم گفتین با منشی تماس بگیرین الان بعد چن روز هرچی تماس میگیرم منشی پاسخ گو نیست شنبه با چهارشنبه تماس میگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   به شماره ٠٩١٢٩٦٤٣٨٠٧ پيام بدين

 • تصویر کاربر Mohammadi چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  خواهر من دو ساله داره از درد شصت پاش رنج میبره و رفته دکتر عکس گرفتن و گفتن که غضروف بین مفصل انگشت پاش دچار ساییدگی شده و از بین رفته و دارو نوشتن برای درمان اما بعد ازدو دوره دارو هیچ تاثیری نداشته و اوضاع پاش وخیم تر شده حتی بعد از یه پیاده رویی کوتاه درد شدید تر میشه و حتی نمیتونه رو پاش وایسته و پیشنهاد عمل جراحی بهش دادن اما چون اینجا نیس و شهرستانه نمیتونم برای معاینه بیارم پیشتون گفتم ببینم راهکاری برای بهبودش هس یا نه ؟؟ حتی لازم باشه عکساش رو براتون میفرستم
  ممنونم میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد راديوگرافى ايستاده نيمرخ كامل هم انجام بدن و احتمالا عمل هم لازمه ولى نوع عمل بستگى به يافته هاى معاينه ايشان داره

   با احترام

 • تصویر کاربر صنعا یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام درحالت پاها دراز اگر فرد نتواند صاف بنشیند ( یعنی عدم برقراری زاویه ی 90 درجه حتی با تلاش مضاعف) آیا طبیعی تلقی می شود و اگر نه آیا مشکل اسکلتی است یا ماهیچه ای و اینکه آیا قابل اصلاح می باشد یا نه؟ ضمنا سن مورد 12 ساله و مونث است.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   ممكنه به دليل اسپاسم يا سفتى عضلات پشت ران باشه و نياز به بررسى و درمان داره

   با احترام

 • تصویر کاربر پرتو یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، دخترم 19سالمه حدودا 5ماه میشه که درد شدیدی تو ناحیه زانوم ران و کف پام دارم به حدی که تحلیل میره و نمیتونم سرپا بایستم.. اول زانوی سمت راستم و الان جفتش گاها به گفته متخصص علائم شبیه به آرتروز دارم و بهم قرص پیاسکلیدین و آمپول میانین2بار در طول روز 50 م.گ و کلسیم تجویز کردن والان دارم همین روند و ادامه میدم.
  عکسی که از زانوم گرفتم پای راستم غضروفش تقریبا از بین رفته
  آیا واقعا آرتروزه؟؟؟ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بسيار بعيده كه در اين سن آرتروز داشته باشيد

   با احترام

 • تصویر کاربر وفادار سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام
  ايا امكان دارد وقت فردا به هفته ي آينده تغيير يابد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   لطفا تلفنى با منشى مطب تماس بگيريد و اعلام بفرماييد

 • تصویر کاربر مانیانی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود یک ماهه که درد دست چپ بیشتر از آرنج به پایین شانه و گردن و پشت سر دارم در بعضی مواقع درد زیاد و در بعضی مواقع خیلی خفیف اینم بگم که من 15سال سن دارم و وقتی روی نیمکت می شینم بیشتر اینجوری میشم اول فکر کردم که مشکل قلبی هست و به دکتر نجفی در همین سایت مراجعه کردم ولی ایشون گفتن که مشکل قلبی نیست و به دکتر ارتوپد یا روماتولوزیست مراجعه کنم و الان من برای شما باز گو کردم میخواستم بدونم که ارتروز هست ؟باید به پزشک مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   با اين سن آرتروز مطرح نيست و بيشتر درد هاى ناشى از وضعيت بد نشستن يا خم بودن زياد سر و گردن ( مثل مطالعه يا كار با موبايل) يا كيف سنگين مدرسه مطرح هستند

   به نظرم اصلاح مسايل فوق و ورزش و تمرين بهتون كمك مى كنه

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر