منو

تزریق هیالورونیک اسید مفصلی

هیالورونیک اسید ماده ای است که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد. بیشترین میزان این ماده در مایعات چشم (زجاجیه) و مفاصل (مایع مفصلی) یافت می شود. سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) استفاده و تزریق هیالورونیک اسید داخل زانو را برای بیماران مبتلا به آرتروز زانو تایید کرده است. همچنین، در بیماران مبتلا به آب مروارید نیز تزریق این ماده به داخل چشم کاربرد دارد.

هیالورونیک اسید چیست؟ 

هیالورونیک اسید یک رطوبت ساز است، ماده ای که رطوبت را حفظ می کند و می تواند بیش از هزار برابر وزن خود در آب متصل شود. هیالورونیک اسیدی که استفاده دارویی دارد، یا از تاج خروس استخراج می شود و یا در آزمایشگاه توسط انواعی از باکتری ها ساخته می شود.

هیالورونیک اسید چیست؟ 

هیالورونیک اسید همچنین در مواردی از جمله انواع اختلالات مفصلی، عفونت های ادراری (UTI)، ریفلاکس اسید معده، خشکی چشم، درد واژینال، پیری پوست و بسیاری از بیماری های دیگر کاربرد دارد. با این حال، شواهد علمی قابل قبولی برای تایید کاربردهای این ماده وجود ندارد.

نحوه عملکرد هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید در مفاصل و سایر بافت ها همچون یک بالشتک و یا روان کننده عمل می کند. علاوه بر این، می تواند بر نحوه واکنش بدن به آسیب ها نیز تأثیر بگذارد.

موارد استفاده هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید در موارد زیادی کاربرد دارد. از جمله:

✳️ آب مروارید: طی عمل جراحی آب مروارید، پزشک جراح چشم می تواند از تزریق هیالورونیک اسید به داخل چشم استفاده کند.

✳️ تورم (التهاب) و زخم های داخل دهان (مخاط دهان): شستشوی دهان با هیالورونیک اسید و یا استفاده از آن به صورت ژل، برای درمان زخم های دهان کاربرد موثری دارد.

اثر بخشی های احتمالی این ماده در مواردی همچون:

✳️ پیری پوست: برخی تحقیقات نشان می دهد که تزریق هیالورونیک اسید توسط نوعی دستگاه پزشکی خاص به چین و چروک های پوست، می تواند تا یک سال به کاهش چین و چروک ها کمک کند. مصرف اشکال خوراکی هیالورونیک اسید که با برخی مواد دیگر ترکیب شده نیز ممکن است در کاهش چین و چروک ها موثر باشد.

✳️خشکی چشم: تحقیقات زیادی نشان می دهند که استفاده از قطره های چشمی حاوی هیالورونیک اسید به کاهش علائم خشکی چشم کمک می کند.

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو

✳️ آرتروز: تزریق هیالورونیک اسید در مفاصل توسط پزشک می تواند درد و سفتی مفاصل را کاهش دهد. این مورد توسط FDA نیز تأیید شده است. اما به نظر می رسد این روش درمانی برای همه افراد کاربرد ندارد. همچنین، هرگونه بهبود ایجاد شده معمولاً کوتاه مدت است. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف خوراکی هیالورونیک اسید در برخی از مبتلایان به آرتروز می تواند به کاهش درد این افراد کمک کند.

کاربرد تزریق هیالورونیک اسید

در اینجا به ۱۱ کاربرد دیگر تزریق هیالورونیک اسید برای صورت و بدن اشاره شده است:

۱. زخم های پوستی: برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از ژل های حاوی هیالورونیک اسید ممکن است درد ناشی از زخم های پوستی را کاهش داده و به بهبود کمک کند.

۲. زخم پا در بیماران دیابتی: تحقیقات نشان می دهد که استفاده از محصولات ترکیبی حاوی هیالورونیک اسید در مقایسه با دیگر روش های درمانی معمول، به بهبود زخم پای دیابتی کمک بیشتری می کند.

۳. ضربه به چشم: تحقیقات اولیه نشان می دهد که ممکن است از تزریق هیالورونیک اسید به چشم به عنوان یک روش درمانی، در جدا شدگی شبکیه چشم از زجاجیه و یا سایر آسیب های چشم استفاده شود.

۴. شکل خفیف التهاب لثه: تحقیقات اولیه در افراد مبتلا به التهاب لثه نشان می دهد که شستشوی دهان با محصولات حاوی هیالورونیک اسید، باعث کاهش خونریزی و بهبود لثه می شود.

۵. درد شانه افراد، پس از سکته مغزی (درد شانه ناشی از همی پلژی): تحقیقات اولیه نشان می دهد که تزریق هیالورونیک اسید در افراد مبتلا به درد شانه همی پلژیک، می تواند به بهبود درد کمک کند.

همچنین بخوانید:

۶. جراحی بینی: تحقیقات اولیه در افرادی که جراحی بینی انجام داده اند نشان می دهد که شستشوی بینی با محصولات حاوی هیالورونیک اسید ممکن است در بهبود اسکار و پوسته پوسته شدن سینوس ها، نسبت به شستشوی بینی با آب نمک، موثرتر باشد.

۷. اختلالاتی که استخوان ها و مفاصل را تحت تأثیر قرار می دهد: تحقیقات اولیه نشان می دهد معمولاً در افرادی که کمبود سلنیوم (بیماری Kashin-Beck) دارند، تزریق هیالورونیک اسید ممکن است درد را بهبود بخشد.

۸. عفونت گوش (اوتیت میانی): تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از محصولات شستشوی بینی که حاوی هیالورونیک اسید می باشند، ممکن است برای جلوگیری از بروز عفونت گوش در کودکان مبتلا به عفونت های مزمن گوش کمک کند.

۹. التهاب بینی و سینوس ها (رینوسینوزیت): تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از محصولات شستشو دهنده بینی که حاوی هیالورونیک اسید باشند، به درمان علائم عفونت سینوس در افرادی که از آنتی بیوتیک ها و داروهای استروئیدی نیز استفاده می کنند، کمک می کند. استفاده از شوینده های بینی حاوی هیالورونیک اسید در افراد مبتلا به سینوزیت مزمن نیز ممکن است علائم را بهبود بخشد.

۱۰. آتروفی واژن (نازک شدن دیواره های واژن): پس از یائسگی، بافت واژن نازک می شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از محلول های واژینال حاوی هیالورونیک اسید در کاهش سوزش، خارش و احساس درد هنگام برقراری رابطه جنسی، در زنان مبتلا آتروفی واژن موثر است.

۱۱. التیام زخم: تحقیقات اولیه نشان می دهد که استعمال خارجی هیالورونیک اسید بر روی پوست، جهت درمان سوختگی و زخم های پوستی، ممکن است سودمند باشد مانند: 

 • عفونت های کلیه، مثانه یا مجاری ادراری ( UTI )
 •  درد عضلانی ناشی از ورزش
 • سوزش مداوم معده
 • چین و چروک پوست
نحوه تزریق هیالورونیک اسید مفصلی

عوارض استفاده از هیالورونیک اسید

 در مصارف خوراکی: هیالورونیک اسید در صورتی که به اندازه مصرف شود، به احتمال زیاد ایمن است. اما به ندرت ممکن است موجب بروز واکنش های آلرژیک شود.

در استعمال خارجی روی پوست: هیالورونیک اسید در صورتی که به اندازه مصرف شود، به احتمال زیاد ایمن است. اما به ندرت ممکن است موجب بروز واکنش های آلرژیک شود.

❌ هنگام تزریق درون مفاصل: تزریق هیالورونیک اسید درون مفاصل توسط پزشک، به احتمال زیاد ایمن است. تزریق هیالورونیک اسید درون مفاصل ممکن است موجب بروز قرمزی و درد شود.

❌ هنگام تزریق در چشم: هیالورونیک اسید در صورتی که به طور مناسب استفاده شود، به احتمال زیاد ایمن است. تزریق هیالورونیک اسید درون چشم می تواند موجب بالا رفتن فشار چشم شود اما این عارضه معمولاً طی ۴۸ الی ۷۲ ساعت برطرف می شود.

موارد احتیاط و هشدارها

🔻 خانم های باردار و شیرده

• در دوران بارداری: اطلاعات کافی برای اطمینان از ایمن بودن استفاده از هیالورونیک اسید در دوران بارداری وجود ندارد. برای اطمینان بهتر است از استفاده از آن خودداری شود.

• در دوران شیردهی: اطلاعات کافی برای اطمینان از ایمن بودن استفاده از هیالورونیک اسید در دوران شیردهی وجود ندارد. محققان نمی دانند که آیا این ماده بر شیر مادر تأثیر می گذارد و یا اینکه چه تاثیری ممکن است بر نوزاد داشته باشد. برای اطمینان بهتر است از استفاده از آن خودداری شود.

🔻 بیماری های پوستی

• بیماری اسکلرودرمی (سفت شدن پوست و بافت های همبند): استفاده از هیالورونیک اسید روی پوست، ممکن است زخم های پوستی را در افرادی که به بیماری اسکلرودرمی مبتلا هستند بدتر کند. در این افراد، بهتر است از استفاده آن اجتناب شود.

🔻 تداخلات دارویی

در حال حاضر هیچگونه اطلاعاتی مربوط به تداخلات دارویی هیالورونیک اسید در دسترس نیست.

🔻 زخم ها

• برای تورم (التهاب) و زخم های داخل دهان (مخاط دهان): هیالورونیک اسید را می توان با آب مخلوط کرده و به عنوان دهانشویه استفاده کرد.

تزریق ژل هیالورونیک اسید زیر چشم

🔻 اشکال تزریقی

برای پیری پوست: پزشکان می توانند هیالورونیک اسید را به چین و چروک های پوست تزریق کنند.

• برای آرتروز: تزریق هیالورونیک اسید درون مفاصل از طریق پزشک

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادره جمعه ۲۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقاي دكتر
  جناب دكتر من ٣٦ ساله هستم با BMI نرمال و كف پاي صاف. در يك پياده روي طولاني بدون كفش به نظر مي رسد استخوان هاي متاتارسال م و مچ پاهام رو آسيب زدم و الان بيست روز است درد مداومي آزارم ميدهد. از همكاران داروسازتان هستم و كمي وقت م تنگ است، براي مديريت زمان ميخواستم بدونم قبل معاينه توصيه ميكنيد كه به راديوگرافي مراجعه كنم و بعد خدمت برسم يا نه نيازي نيست و بيام براي معاينه؟ اگر بله چه عكسي لازم داريد؟ با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   لطفا ام آر آى از فوت و انكل انجام بدين

 • تصویر کاربر سحر جمعه ۲۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  من 7سال هست سندرم پای بیقرار دارم و داروی پرامیپیکسول مصرف میکنم متاسفانه مشکلم حل نشده و درد زیادی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   براى حل اين مشكل همكاران متخصص مغز و اعصاب بايد اقدام كنن

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من ۳۰سال سن دارم و در ورزش trxدچار اسیب شدم.زانو ورم کرد و تق تق میکنه .عکس mri پارگی خفیف رباطacl,mcl,retinaculum و tibiofibular رو نشون میده ،بهترین راه درمان چی هست؟ و میخوام بدونم رباط ها انشالله کامل بازسازی میشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   معاينه براى تصميم گيرى درمانى لازمه 

   ممكنه جراحى لازم بشه 

 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۱ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی ۴۳ ساله هستم عمل ثابت کردن تاندون پا انجام دادم ۹۰ کیلو وزن دارم و۳ هفتست عمل کردم قرص اپیکسابان ۲.۵ روزی دو تا میخورم میتونم واکسن کرونا اسپایکوژن بزنم یا هر واکسن کرونا دیگه پام پیچ خورده بود رباط پام در رفته بود ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   از جراحتون سوال بفرمایید حتما 

 • تصویر کاربر reyhane شنبه ۱۸ تیر ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. پسرم ۱سال و۸ماه داره وبخاطر صافی کف پابردیم دکترارتوپد وعکس از پا گرفتن و گفت صافی کف پاشدید داره و واسش کفش مخصوص بخریم . من شنیدم که بخاطر فلج مغزی هم صافی کف پامیشه الان خیلی میترسم ازکجا بدونم که بخاطر فلج مغزی واینا نیست. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۸ تیر ۱( 4 ماه پیش)

   در اين سن اصلا كفش و كفى نگيريد

   اگر در هنگامزايمان مشكلى نداشته بعيده فلح مغزى باشه

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من ۲۲ سالمه قدم ۱۷۰ ال ارژنین با کلسیم و نچرال مید سر خود گفتن مصرف کن برا افزایش قد قبلا هفته ای ی بار سکس داشتم و سیگارم میکشیدم که دیگه حذفش کردم میخوام ببینم استاد به غیر از این قرصا قرص دیگه ای هست که واسه افزایش قد خوب باشه در واقع نمیدونمم صفحم بسته شده یان چون نرفتم عکس بگیرم راهکار خودتون چیه اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 7 ماه پیش)

   احتمالا صفحه رشد بسته است و رشد قابل توجهى نخواهيد داشت و اون دارو ها هم بيفايده است 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  می خواستم ببینم که پام عمل داره یا نه؟ و اگه داره هزینش چنده؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 8 ماه پیش)

   اگه درد و اذيت داره عمل مىخواد 

   در مورد هزينه و شرايط بعد از معاينه مى تونم عرض كنم 

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  باسلام .چندماه پیش مادرم بر اثر زمین خوردن قسمت بالای انگشتان کوچک پایش مویه کردکه یکماه گچ گرفته شد بندازین وانجام ده جلسه فیزیوتراپی که بهبودی پیداکرد۳هفته است که شصت پایش متورم شده ورنگ شصت پایش درحالت التهاب سرخ میشود وراه رفتن برایش مشکل میشودایشان ضمنا۸۰ساله است بفرماییدعلت تورم چیست وچه پمادیادارویی تجویزمیفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 8 ماه پیش)

   آزمايشاسيد اوريك و راديوگرافى انجام بدين 

   ديابت كه ندارن؟

 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۲ فروردین ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید...اگه میشه نسبت به عکس ها نظرتون رو بفرمایید...ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 8 ماه پیش)

   شكستگى داره 

 • تصویر کاربر بهنام چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر میخواستم بدونم یکی از اقوام ما رباط صلیبیشو دو ماه پیش عمل کرده .میخواست بدونه اگه دوباره رباط پاره کرده باشه چه نشونه هایی داره .ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 8 ماه پیش)

   درد كه البته مى تونه شديد نباشه و افزايش تورم

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر