منو

آرتریت سپتیک یا عفونی چگونه درمان می شود؟

آرتریت سپتیک یک نوع جدی از عفونت مفصلی بوده که باید بلافاصله تحت درمان قرار بگیرد و در واقع یک اورژانس اورتوپدی است. این عفونت در صورت درمان به موقع به طور کامل بهبود پیدا می کند؛ اما در شرایطی که درمان صورت نگیرد می تواند با گذشت زمان وخیم تر شود.

آرتریت سپتیک چیست؟

آرتریت سپتیک یک عفونت در مایع مفصلی و بافت مفصل می باشد. این عفونت در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می شود. در آرتریت سپتیک عفونت معمولاً از جریان خون به مفصل می رسد. در برخی از موارد، مفاصل ممکن است بر اثر یک تزریق داخل مفصلی، جراحی یا جراحت دچار عفونت شده باشند.

علائم آرتریت سپتیک

رایج ترین مفاصلی که تحت تأثیر آرتریت سپتیک قرار می گیرند مفاصل زانو، هیپ، شانه، آرنج، مچ و انگشتان دست می باشد. معمولاً تنها یک مفصل دچار عفونت می شود. علائم در اغلب اوقات در افراد مختلف متفاوت است؛ اما علائم رایج این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • درد مفصلی
 • التهاب مفصلی
علائم مربوط به آرتریت سپتیک می تواند مشابه علائم سایر بیماری ها باشد. بنابراین، حتماً برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید.در هر موردی که یک مفصل به صورت حاد و طی مدت کمی متورم و دردناک و ملتهب شود باید به آرتریت سپتیک شک کرد به ویژه در کودکان.

انتی بیوتیک برای عفونت مفصل یا آرتریت سپتیک 

گرچه درمان عفونت های آرتریت سپتیک باکتریایی معمولاً با تجویز آنتی بیوتیک ها به منظور از بین بردن باکتری مسبب عفونت آغاز می شود باید دانست که در اغلب موارد آرتریت سپتیک نیاز به تخلیه مفصل با جراحی (باز یا آرتروسکوپیک) است و درمان آنتی بیوتیکی هم زمان آغاز می شود. در موارد کمی ممکن است درمان با آنتی بیوتیک و کشیدن مکرر مایع مفصلی با سوزن لازم باشد. 
پزشک با استفاده از اطلاعات به دست آمده در نتایج آزمایش های شما، آنتی بیوتیک مناسب برای باکتری به خصوص مورد آرتریت سپتیک مربوطه را انتخاب می کند. برای پیشگیری از آرتروز مفصلی و آسیب دیدگی های احتمالی دیگر در مفصل فرآیند درمان باید بلافاصله و به صورت تهاجمی آغاز شود. به همین دلیل پزشک ممکن است از آنتی بیوتیک های داخل وریدی  استفاده کند. 

این کار باعث درمان سریع تر عفونت نسبت به روش مصرف خوراکی آنتی بیوتیک می شود. بیشتر بیماران در ۴۸ ساعت اولیه ی شروع درمان با آنتی بیوتیک احساس بهبودی را تجربه می کنند. پزشک ممکن است برای درمان از آنتی بیوتیک های خوراکی نیز استفاده کند. آنتی بیوتیک های خوراکی در درمان آرتریت سپتیک باید در دوره های درمانی ۶ تا ۸ هفته ای مصرف شوند.

برای درمان کامل عفونت، حتماً باید دروه ی درمان و مصرف آنتی بیوتیک را کامل کنید (حتی در صورت بهبودی زودهنگام علائم). در صورتی که علت عفونت شما قارچی باشد، پزشک به جای آنتی بیوتیک برای شما داروهای ضد قارچ تجویز خواهد کرد. عفونت های آرتریت سپتیک ویروسی نیازی به درمان دارویی ندارند.

علائم آرتریت سپتیک در کودکان

علائم آرتریت سپتیک می تواند در کودکان به صورت های مختلفی بروز پیدا کند. اما به طور کلی، این بیماری به سرعت خود را نشان می دهد و علائم آن شامل موارد زیر است:

در نوزادان و خردسالان ممکن است علائم واضحی جز تب و بی قراری مشاهده نشود. در این سنین، مفصل ران بیشتر درگیر می شود و علائم آن می تواند شامل تورم در باسن یا ران، عدم توانایی در تکان دادن لگن (به خصوص هنگام تعویض پوشک) و قرار گرفتن پای کودکان در وضعیتی غیرعادی باشد.

ذکر این نکته ضروری است که درد و کاهش حرکت مفصل ران از نشانه های بیماری شایع دیگری به نام سینوویت گذرا (یا لگن تحریک پذیر) نیز محسوب می شوند. همچنین، استئومیلیت بیماری ای با علائمی مشابه آرتریت سپتیک است که بر استخوان ها تأثیر می گذارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هرگونه علائم آرتریت سپتیک در فرزند خود، فوراً او را به نزدیک ترین اورژانس برسانید. پزشک با معاینه مفصل، بررسی علائم و سابقه اخیر کودک (مانند آسیب دیدن ناحیه مفصل یا ابتلا به عفونت های دیگر) به تشخیص بیماری می پردازد. معمولاً انجام آزمایش هایی مانند تصویربرداری رادیولوژی (اشعه ایکس)، سونوگرافی یا آزمایش خون نیز برای تشخیص لازم است.
اگر فرزندتان به تازگی دچار آسیب شده و علائم آرتریت سپتیک را در ناحیه آسیب دیده نشان می دهد، به همان بیمارستانی که تحت درمان بوده مراجعه کنید.

درمان آرتریت سپتیک در کودکان 

مراحل درمان آرتریت سپتیک کودکان شامل بستری در بیمارستان و به شرح زیر است:

مدت زمان بستری چقدر است؟

مدت زمان بهبودی در هر کودک متفاوت است که نمی توان عدد دقیق آن را پیشبینی کرد. با این حال، معمولاً پس از اینکه دمای بدن کودک به مدت ۲۴ ساعت طبیعی باشد، امکان ترخیص وجود دارد.

مراقبت در خانه

فراموش نکنید که مصرف تمام دوزهای آنتی بیوتیک خوراکی تجویز شده برای کودک از اهمیت بسیاری برخوردار است. این کار به بهبودی کامل عفونت و جلوگیری از عود مجدد آن کمک می کند. کامل کردن دوره مصرف آنتی بیوتیک امری ضروری محسوب می شود.

علاوه بر این، به هرگونه افزایش دما یا بروز مجدد هر یک از علائم ذکرشده در فرزندتان توجه کنید. در صورت مشاهده هر کدام از آنها، به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کرده یا با پزشک معالج کودک خود تماس بگیرید.

جلسات پیگیری

بعد از ترخیص از بیمارستان، جلسات تکمیلی برای کودک شما تنظیم خواهد شد. این جلسات برای اطمینان از عدم وجود آسیب در مفصل برنامه ریزی می شوند و حضور در آنها حتی زمانی که حال کودک خوب به نظر می رسد نیز ضروری است. همچنین ممکن است قبل از مراجعه لازم باشد آزمایش خون انجام دهید.

نکات کلیدی

درمان ارتریت سپتیک با تخلیه مایع مفصلی (مایع سینوویال)

در تعداد زیادی از بیماران مبتلا به آرتریت عفونی تخلیه مایع مفصلی ضروری می‌ باشد. هدف از انجام این روش، تخلیه مایع عفونی، کاهش درد و تورم و جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر مفصل است. معمولاً مایع مفصلی به کمک آرتروسکوپی تخلیه می‌ شود اما امکان تخلیه آن در روش جراحی باز نیز وجود دارد. 

پزشک در روش آرتروسکوپی چندین برش کوچک را در نزدیکی مفصل آسیب دیده ایجاد کرده و سپس یک لوله کوچک مجهز به دوربین را از طریق این برش ها به سمت مفاصل هدایت می کند. پزشک از تصاویری که توسط دوربین ارسال می ‌شود برای تخلیه ی مایع عفونی از مفصل استفاده می‌‌ کند. معمولاً یک درن، درون برش ایجاد شده قرار داده خواهد شد و درون مفصل باقی می ‌ماند تا از بروز تورم مجدد جلوگیری کند. پزشک پس از چند روز (۲۴-۴۸ ساعت )اقدام به خارج کردن لوله می ‌کند. 

در موارد کمی پزشک از یک سرنگ کوچک برای تخلیه مایع عفونی استفاده می ‌کند، که در این حالت نیازی به انجام عمل جراحی نخواهد بود. به این روش آرتروسنتز گفته می‌ شود. اغلب این روش تا چند روز تکرار می ‌‌شود تا پزشک اطمینان حاصل کند که مایع عفونی مفصل به طور کامل تخلیه شده است.

بیشتر موارد آرتریت های عفونی برای درمان نیازمند جراحی هایی مثل آرتروسکوپی یا عمل جراحی باز می باشند. در برخی از موارد، برای خارج کردن قسمت های آسیب دیده ی مفصل یا حتی جایگزین کردن مفصل نیاز به جراحی می باشد؛ اما این مرحله تنها بعد از درمان کامل عفونت انجام می شود.

روش های درمانی دیگر که در کنار درمان اصلی برای کاهش درد ناشی از عفونت انجام می شود می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 • استراحت دادن به مفصل مربوطه
 • آتل بستن مفصل آسیب دیده
 • فیزیوتراپی

علت ابتلا به آرتریت سپتیک

باکتری ها، ویروس ها و قارچ های مختلف می توانند باعث ایجاد عفونت در مفصل شوند. مواردی که ممکن است منجر به این بیماری شوند عبارتند از:

علائم آرتریت سپتیک

راه های انتقال ویروس عامل آرتریت سپتیک 

باکتری از راه های گوناگونی می تواند وارد بدن شود. مثل:

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به آرتریت سپتیک قرار دارند؟

عوامل خطرزای آرتریت سپتیک عبارتد از:

سایر عوامل خطرزا که می توانند خطر ابتلا به آرتریت سپتیک را افزایش دهند عبارتند از:

آرتریت سپتیک چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص زودهنگام آرتریت سپتیک از اهمیت بالایی برخوردار است. علت این امر، پیشگیری از وارد شدن آسیب های دائمی به مفاصل می باشد. فرآیند تشخیص با بررسی سابقه ی بیمار و انجام معاینات جسمانی آغاز می شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است آزمایش هایی را نیز تجویز کند. این آزمایشات شامل موارد زیر می شود:

۱- کشیدن مایع مفصلی

این کار برای بررسی مایع مفصلی از نظر تعداد گلبول های سفید  و وجود باکتری ها انجام می شود.

۲- آزمایش خون

به منظور پیدا کردن باکتری.

۳- آزمایش های ادرار، مایع نخاعی و خلط

به منظور پیدا کردن باکتری و منبع عفونت

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپد، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۸ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند شبه موقع خواب از درد دنده ها در دو طرف بیدار میشم
  البته خشکی پشت هم دارم. علت این درد دنده ها چی میتونه باشه؟
  آزمایش روماتیسم و بیماری های خود ایمنی منفی هست
  حدود دو ماه پیش آزمایش دادم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۸ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   درد دنده مربوط به تخصص ارتوپدى نيست و همكاران روماتولوژيست بررسى مى كنن

   يك علت مى تونه نحوه خوابيدن شما به پهلو باشه

 • تصویر کاربر محمدامین دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر من توی فوتبال فشار اومد روی زانوم بعد دکتر الان میگه که رباط صلیبی پاره شده باید عمل بشی و من نه درد دارم نه ورم دارم پامم خم و راست به طور کامل میتونم خالی هم نمیکنه
  1. تصویر کاربر محمدامین چهارشنبه ۵ مهر ۲( 8 ماه پیش)
   کی جواب میدین
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   بر اساس معاینه اگر زانو ناپایدار باشه حتی بدون درد هم عمل می خواد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شراره دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  درصورت جراحی من بعدش کی می تونم اسکی کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   4-6 ماه بعد

 • تصویر کاربر ملی شنبه ۳ تیر ۲( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  درود فراوان خدمت شما
  من سی و هشت سالمه و نازک نی پای سمت راستم شکسته الان یک ماهه گذشته عکس گرفتم جای شکستگی کاملا پر کرده ولی دردش تمام نمیشه وقتی راه میرم بغل پام دقیقا همون قسمت درد دارم و میکشه تو قوزک و مچ پام گاهی وقتا انگار به دل پام وزنه آویزونه و درد دارم ممنون میشم لطف کنید راهنمایی کنید
  قدم 155
  وزنم59
  سپاس بیکران از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۶ خرداد ۲( 1 سال پیش)

   جوش خوردن كامل اون شش هفته زمان مى بره 

   ولى حتما راديوگرافى بفرستيد

  2. تصویر کاربر ملی جمعه ۲۶ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   آیا درد قوزک مربوط به شکستگی هست
   ایا با فیزیوتراپی درد کم میشه
   من کوهنورد هستم نگرانم از اینکه همیشه درد داشته باشم و نتونم ادامه بدم
  3. تصویر کاربر ملی جمعه ۲۶ خرداد ۲( 1 سال پیش)
   عکس رو هر کار میکنم ارسال نمیشه
   آیا درد قوزک پا جای نگران کننده ای نبست
   یعنی دو هفته دیگه دردم تموم میشه
   من کوهنوردی و دره نوردی میکنم نگرانم همیشه درد رو داشته باشم و نتونم ادامه بدم
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ تیر ۲( 11 ماه پیش)

   اگه قوزك داخلى درد نداره جاى نگرانى نيست ولى شما تا سه ماه بعد شكستگى نمى تونيد كوه برين 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر