منو

آسیب دیدگی پا و مچ پا برای بازیکنان فوتبال

تشخیص صحیح شکستگی مچ پا در فوتبال کلید درمان و بازیابی سریع است. فوتبال یکی از فیزیکی ترین ورزش هاى موجود است. بنابراین، خطر آسیب دیدگی بالا است به خصوص آسيب پا و مچ پا در آسیب های عضلانی اسکلتی ديگر شايع تر است. بازیکنان فوتبال و سایر ورزشکاران بايد به يک متخصص طب ورزشی يا مرکز ارتوپدى حرفه اى مراجعه کنند .

بازیکنان در هر سنى آسیب پذیر هستند. طبق گزارش مجله ارتوپدی آمریکا، در کالج فوتبال، آسیب دیدگی های پا و مچ پا بیش از ۷۰ درصد از بازیکنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع آسیب دیدگی ها قطعا در بین بازیکنان جوان نیز رايج هستند. در اینجا يک ليست از برخی از آسیب دیدگی پا و مچ پا که بازیکنان فوتبال از آن ها رنج می برند تهيه شده است:

پیچ خوردگی مچ پا در فوتبال

پيچ خوردگى شایع ترین آسیب دیدگی مچ پا است. این اتفاق زمانى می افتد که یک یا چند رباط در اطراف مفصل مچ پا کشیده یا پاره شوند. علائم آن عبارتند از: درد، کبودی، سفتی، اشکال در راه رفتن و تورم . نادیده گرفتن پيچ خوردگى می تواند منجر به بی ثباتی دراز مدت مچ پا شود. اکثر پيچ خوردگى ها با استراحت، یخ، فشرده سازی و بالا گذاشتن پا، فیزیوتراپی و داروها درمان می شوند. هنگامی که کشش جدی تر باشد، ممکن است جراحی انجام شود.

پیچ خوردگی مچ پا

درد پاشنه (خار پاشنه)

این آسیب دیدگی خار پاشنه زمانی رخ می دهد که غشاى پاشنه،  بافتی که از پاشنه پا به انگشتان پا گسترش می یابد، ملتهب می شود. این وضعيت به طور معمول نتیجه ى کف پای تخت، قوس عميق کف پا و یا برخی شرايط دیگر است. هم چنين می تواند ناشى از استفاده ى بیش از حد و یا صرف زمان زیادی در سطوح سخت و صاف در کفش هایی باشد که از پشتیبانی مناسب برخوردار نیستند. علائم شامل تورم و درد در قسمت پایین پاشنه پا یا قوس پا است. درمان شامل کشش، یخ، استراحت، کفش با حمایت کافی، داروها، فیزیوتراپی و يا تزریق درمانی است. در موارد نادر، جراحی ممکن است ضروری باشد.

خار پاشنه یا فاشئیت پلانتار

شکستگی مچ پا در فوتبال

شکستگی به ترک برداشتن به طور کامل یا به طور جزئی استخوان است. شکستگی مچ پا در فوتبال معمولا نتیجه چرخش مچ پا به داخل یا بیرون است. اغلب شکستگی با پيچ خوردگى اشتباه گرفته مى شود . درمان شکستگی و پيچ خوردگى متفاوت است بنابراین تشخيص سريع بسيار مهم است.

علائم آن شامل درد (که می تواند از مچ پا تا زانو گسترش یابد)، تورم شدید، کبودی و زخم مى باشد.  گاهی اوقات استخوان از طریق پوست به بيرون نفوذ می کند. ممکن است قادر به راه رفتن نباشيد، اما اگر قادر به راه رفتن بوديد،  فرض نکنید که مچ پاى  شما نشکسته است. درمان شامل استراحت، يخ، فشرده سازى، بالا گذاشتن پا،  آتل، گچ و جراحی و آرتروسکوپی است.

عکس بدترین شکستگی های پا در فوتبال

انگشت چمنى

این آسیب دیدگی برای ورزشکارانى که روى چمن مصنوعی فوتبال بازی می کنند، رایج است و به همين دليل انگشت چمنى نام دارد. این اتفاق  زمانى می افتد که رباط ها در اطراف انگشت بزرگ پا پيچ مى خورند. انگشت شست پا فشرده مى شود و یا به طور مداوم با دويدن يا پريدن آسيب مى بيند.

علائم انگشت چمنی شامل درد، تورم و حرکات محدود مفصل است. معمولا با استراحت، يخ، فشرده سازى، بالا گذاشتن پا و کفش مناسب حل می شود. گزينه ى جراحی نادر است اما ممکن است در موارد شدید توصیه شود.

 

علت و درمان درد مچ پا

التهاب تاندون آشيل

این وضعيت ،التهاب تاندون آشیل، گروهی از بافت ها است که عضله ساق را به استخوان پاشنه وصل می کند، است. این وضعيت معمولا یک مشکل طولانی مدت نیست. با این حال، اگر درست تشخيص داده نشود، می تواند به پارگى تاندون آشیل منجر شود. اين وضعيت معمولا ناشی از استفاده ى بیش از حد از آن است. علائم شامل درد و بى حسى است. گزینه های درمان عبارتند از: یخ، آتل، چکمه های پیاده روی مناسب ، دارو و فیزیوتراپی. اگر این تلاش ها بی اثر باشند، جراحی ممکن است جواب دهد.

پارگی تاندون آشیل

شکستگی استخوان هاى متاتارس پا

پا شامل پنج استخوان متاتارس است که از مچ پا تا انگشتان پا ادامه دارد. اين استخوان ها شکننده هستند و به راحتی آسیب مى بينند .آسيب پنجمین متاتارس شايع تر است . درمان شامل استراحت، عصا، صندلی چرخدار، آتل و جراحی است.

آیا می دانید پیچ ​​خوردگی مچ پا و شکستگی مچ پا در فوتبال جوانان چقدر رایج است؟ محققان تخمین زدند که ۱۶تا۲۹٪ از کل آسیب های فوتبال را پیچ ​​خوردگی مچ پا تشکیل می دهند و این یکی از رایج ترین آسیب ها در فوتبال است.

اولین قدم برای بهبودی از رگ به رگ شدن مچ پا و تقویت مچ پا در فوتبال، همیشه استراحت بوده است. پزشکان استفاده یخ و فشرده سازی را برای بهبودی و کاهش التهاب توصیه می کنند.

تقویت مچ پا در فوتبال

۳ تمرین برتر توان بخشی برای بازیکنان فوتبال

 1. تمرین دوچرخه (تحمل وزن جزئی)

در این مرحله، شما می خواهید قدرت را در ساق پا و عضلات حفظ کنید در حالی که گردش خون سالم در مچ پا را تقویت می کنید. در حالی که روی دوچرخه فقط وزن جزئی تحمل مفصل مچ پا است.

 1. بالانس تک پا (تحمل وزن کامل)

هنگامی که درد کاهش یافت و روند بهبودی به خوبی آغاز شد، می توانید رباط های آسیب دیده را با قرار دادن مچ پا تحت نیروهای کامل تحمل وزن، تحت فشار قرار دهید.

 1. تحمل وزن در حالت ۳۶۰ (تحمل كامل وزن)

تقویت مچ پا و ایجاد حس مالکیت از طریق حرکات کنترل شده در چند جهت روی چمن.

مفاصل و عضلات مچ پا هر روز دچار فرسایش و پارگی زیادی می شوند که می تواند به مرور زمان آسیب ببیند. ضعف مچ پا می تواند تعادل شما را تحت تأثیر قرار داده و خطر پیچ خوردگی را افزایش دهد ، که منجر به بی ثباتی مزمن می شود.

تقویت مچ پا ضعیف با تمرینات زیر ممکن است ثبات شما را بهبود بخشد ، درد را تسکین دهد و به شما کمک کند از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری کنید.

علت پیچ خوردگی مچ پا در فوتبال

برخی از علائم عبارت اند از:
 • حرکات سریع مانند شوت زدن توپ
 • افتادن در چاله های زمین فوتبال
 • رگ به رگ شدن مچ پا در دویدن

بعضی از ورزشکاران فکر می کنند که بازى با درد نشانه ای از قدرت است . اما این موارد به ندرت اتفاق می افتد، به ویژه هنگامی که شما مصدوم شده ايد و یا درد شدید یا طولانی مدت را تجربه می کنید. نادیده گرفتن درد یا بازی کردن با درد اغلب منجر به آسیب جدی ترى می شود.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر با دروازه بان تک به تک شدم و من پامو گذاشتم جلوی توپ و دروازه بان با توپ شوت کرد تو پام ک مچ پام به سمت خارج چرخید بعد بازی دردشدید داشت و نمیتونسم پامو زمین بذارم ولی کم کم خوب شد و فقط موقع شوت زدن یا ضربه زدن درد میگیره و ۳هفتس ک همینجوریه ولی موقع دویدن درد ندارم با ویسک هم ک میبندم تا ۹۰درصد دردحس نمیکنم تو بازی چیکار کنم ب نظرتون ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   بازى نكنيد فعلا 

   به ارتوپد مراجعه كنيد و حتما ام آر آى لازمه 

 • تصویر کاربر امیرعباس چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام من چند روز پیش در فوتبال پام پیچ خورد و شب اول خیلی درد میکرد اما بعد از گذشت دو روز خیلی بهتره و ورم هم کرده خواستم بگم که چه کاری باید انجام دهم تا خوب شود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   لازمه اول به ارتوپد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام .مچ پای من داخل والیبال شکسته.الانم یک هفته هست ک تو گچه .سوالم اینه که بعد از بهبود میشه دوباره فوتبال بازی کرد یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   راديوگرافى بفرستيد

 • تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام من از چند ماه پیش برای روز شنبه نوبت رزرو کردم برای دکتر.بنام شهریار یحیی ولی زنان دقیق رو فراموش کردم کد پیگیری رو هم که میزنم جواب نمیده باید چکار کنم برادرم از شاهرود داره میاد تصویر پرداخت رو ارسال میکنم لطفت راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   روى واتساپ به منشى من پيام بدين

   ٠٩١٢٩٦٤٣٨٠٧

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. در حین بازی تصمیم گرفتم شوت کنم همزمان با نفر مقابلم به توپ ضربه زدیم که مچ پای راست من دچار درد شد بعد از اون قسمت زیر قوزک از داخل پا ورم کرد که بعد از یکی دو هفته استراحت و بستن و خابیدن ورم آن اینبار قسمت بیرونی قوزک همان پا دچار درد شد که الان بیشتر از ۱ ماه و چندین روز است که بازی نکردم هر روز که میگذرد رو به بهبود است و بعد از این مدت توانستم بدون درد کوه نوردی و نرم دوی کنم ولی هنوز حس میکنم یکم قوزک بیرونی سنگین است و هر روز با کس لوپ کار میکنم برای بهبودی و تا این لحظه تورم یا کبودی ندارد آیا از نظر شما مشکل حاد است یا خیر ؟وچقدر دیگ طول میکشد تا خوب شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   معاينه و ام آر آى لازمه 

   اون جا محل مهمى هست

 • تصویر کاربر راضیه جمعه ۱۹ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،پسر من ۱۲ سالشه ،در فوتبال دچار شکستگی استخوان نازک نی و درشت نی شد ،عمل جراحی شد و فیکساتور گذاشتن،الان که فیکساتور رو در آوردن یه کم ما به سمت داخل اومده،پزشک میگه صفحه رشد آسیب دیده به خاطر همین یه طرف رشد کرده یه طرف نکرده،فعلا کفی براش نوشتن تا شاید یه کم بهتر بشه،به نظر شما من چه کار باید بکنم که بهتر باشه،تا زوده جلوگیری کنم که بدتر نشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۹ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   راديوگرافى ها رو بفرستيد

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  ۱۲روز قبل ، هنگام بازی فوتسال ترومای بلانت به ناحیه داخلی مچ پای چپ بنده وارد شده . ناحیه فوق الذکر مقدار کمی تورم ، دردناک و مقداری سیاه کرده ،گرافی گرفتم گفتن شکستگی نداره و گچ گرفتم . تا چ مدت داخل گچ باید باشد . ایا نیاز به ام ار ای نیس ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   ام آر آى كنيد 

 • تصویر کاربر Mohamad یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر.من فوتبال بازی کردم یه شوت زدم با پای راست بعد پای چپم خورد زمین کفش یکم محکم.تا اخر بازیم بازی کردم.ضربه اول بازی بود البته طول بازی درد میکرد.
  الان رو پاشنه پام راه میرم درد میگیره ولی پام بادی چیزی نداره حداقل خودم نمیبینم.
  بنظرتون مشکلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   بايد راديوگرافى كنيد و معاينه بشين

   حتى ممكنه پاشنه ترك برداشته باشه

 • تصویر کاربر پوریا یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود دوماه پیچ مچ پام تومسابقه فوتسال ضربه خوردیه ماه استراحت کردم ولی بازم نتونستم تمرین کنم مچ پام دردمیگرفت دوباره عکس گرفتم و پام یه شکستگی کوچیکه داشت یک ماه گچ گرفتم الان دوهفته است بازش کردم توراه رفتن واینااصلامشکل ندارم خواستم بدونم تاکی میتونم به تمرینام برگردم دیگه مشکلی نیست برم باشگاه وباتوپ کارکنم یابازم استراحت لازمه خواهشاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   معاينه و ديدن تصاوير لازمه

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام ،خسته نباشی ، دکتر دیروز داشتم تمرین میکردم پام ب شکل خیلی بدی پیچ خورد و به بیمارستان مراجعه کردم و عکس گرفت و گفتند پارگی رباط مچ پا هستش و گفتند آتل ببندم بنظرتون نیاز به عمل ندارع؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   فعلا نه 

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر