منو

انواع روش های درمان آب آوردن زانو

افیوژن مفصل هنگامی اتفاق می افتد که مقدار بیش از حدی مایع در یک مفصل جمع شود. هنگامی که این وضعیت در زانو رخ می دهد، معمولا تورم زانو یا آب آوردن زانو نامیده می شود. این مشکل می تواند در نتیجه یک آسیب یا بیماری باشد.

همه انسان ها مقداری مایع در مفاصل خود دارند. این مایع مانند یک سیستم روان کننده عمل می کند که ساییدگی را کاهش داده و به حرکت روان مفصل کمک می کند. جهت کسب اطلاعات بیش تر درباره عوامل آب آوردن زانو ، اقدامات قابل انجام و چگونگی جلوگیری از آن به خواندن مطلب ادامه دهید.

علائم آب آوردن زانو

در اغلب اوقات، آب آوردن زانو تنها یک زانو را تحت تاثیر قرار می دهد. در این وضعیت، فرد ممکن است احساس سنگینی در مفصل خود کند. همچنین این زانو در مقایسه با زانوی دیگر متورم تر به نظر می آید. دیگر علائم و نشانه ها عبارتند از:

✅ تورم و قرمزی پوست در اطراف کشکک زانو

✅ سفتی مفصل و مشکل در راست یا خم کردن پا

✅ درد و حساسیت به لمس مخصوصا در هنگام قرار گرفتن وزن بر روی زانو

✅ گرم تر بودن زانو نسبت به زانوی دیگر

✅ آب آوردن زانو، راه رفتن، بالارفتن از پله ها یا انجام فعالیت های روزانه را با مشکل همراه می کند.

صدا دادن زانو

چه چیزی سبب آب آوردن زانو می شود؟

چندین دلیل برای تجمع آب در زانو وجود دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

✔  استفاده بیش از حد از زانو (آسیب مکرر)

پارگی رباط یا منیسک

✔ شکستگی استخوانی

✔ عفونت باکتریایی

✔ بورسیت پره پاتلار (التهاب بورس جلوی زانو)

✔ استئو آرتریت (آرتروز) یا آرتریت روماتوئید (التهاب مفصل)

نقرس یا نقرس کاذب

کیست ها یا تومور ها

این مایع معمولا از گلبول های سفید، مواد شیمایی خاص ترشح شده از گلبول های سفید، گلبول های قرمز و مواد لغزنده طبیعی(که از سلول های غلاف مفصل ترشح می شوند) تشکیل می شود.

هنگامی که فرد به آسیب زانو مبتلا می شود پاسخ طبیعی بدن، تولید مایعات برای محافظت از آن است. گاهی اوقات، بیش از حد مایع تولید می شود.

چه کسی در معرض خطر است؟

افرادی که فشار بیش از حد بر روی زانو خود اعمال کرده یا دچار آسیبی غیر منتظره می شوند در معرض خطر ابتلا به این مشکل هستند. عواملی هستند که می توانند خطر ابتلای فرد را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

# سن

به طور کلی همراه با افزایش سن، خطر ابتلا به مشکلات زانو نیز افزایش می یابد.

# ورزش ها

ورزش هایی مشخص مانند کشتی، بسکتبال و فوتبال می توانند سبب کشیدگی یا پیچ خوردگی زانو شوند.

# شغل

افرادی که به باغبانی، موکت کردن، تعمیر سقف و شغل های دیگری مشغول اند که نیازمند ایستادن بر روی زانو ها به مدت طولانی است خطر بیش تری برای تجمع مایع در بورس های زانوی خود دارند. بورس ها کیسه هایی اطراف مفاصل هستند.

# وزن

اضافه وزن بر روی مفاصل زانو فشار آورده و می تواند به فرسایش آن ها منجر شود.

# بیماری ها

استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید می توانند سبب ایجاد مشکلاتی در زانو شوند. ریسک ابتلا به افیوژن زانو در صورت داشتن اضافه وزن افزایش می یابد.

 

علت و درمان درد مچ پا

آب آوردن زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

هر کسی ممکن است برای چند روزی به زانو درد مبتلا شود. در بسیاری از موارد بالا نگه داشتن زانو، استراحت، استفاده از یخ و مصرف مسکن های بدون نسخه علائم را بهبود می دهند. علائم نشان دهنده ضرورت مراجعه به پزشک شامل موارد زیر می شوند:

☑ آسیب دیدن زانو

☑ ناتوانی در خم یا راست کردن زانو

☑ احساس ناراحتی پس از چند دقیقه ایستادن یا راه رفتن

☑ قرمزی، گرم بودن هنگام لمس و بزرگ تر بودن زانو نسبت به زانوی دیگر

☑ بهبود نیافتن درد و حساسیت به لمس در زانو

👈👈👈 چرا پشت زانو درد می گیرد؟👉👉👉

پزشک از فرد درخواست می کند تا سابقه پزشکی خود را برای او بازگو کند. سابقه پزشکی شامل هرگونه مشکلات مرتبط با زانو و فعالیت هایی جسمانی می شود که فرد در آن ها شرکت کرده است. برای مثال این فعالیت های جسمانی می توانند ورزش هایی باشند که بر روی زانو فشار وارد می کنند. همچنین، پزشک یک معاینه فیزیکی کامل از جمله بررسی محدوده حرکتی زانو را برای بیمار انجام خواهد داد و گاه پس از آن مقداری از مایع زانو را بیرون می کشد. به این کار  آسپیراسیون مفصل نیز گفته می شود که به وسیله وارد کردن یک سوزن باریک و بلند انجام می شود. آسپیراسیون مفصل می تواند ظرف چند دقیقه در مطب پزشک صورت گیرد. مایع کشیده شده می تواند جهت بررسی وجود موارد زیر مورد آزمایش قرار گیرد:

❇ وجود باکتری ایجاد کننده عفونت

❇ کریستال ها، پروتئین و گلوکوز که می توانند بیانگر ابتلا به نقرس یا دیگر بیماری ها باشند.

❇ گلبول های قرمز که می توانند بیانگر آسیب باشند.

همچنین، برداشتن مقداری مایع می تواند سبب کاهش فشار در زانو شود. آزمایش های تصویر برداری مانند اشعه ایکس، MRI، سی تی اسکن و سونوگرافی می توانند در تشخیص علت مشکل مفید باشند.

مصرف دارو

آیا آب آوردن زانو قابل درمان است؟

علت تجمع مایع تعیین کننده درمان خواهد بود. این درمان ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

# دارو های ضد التهاب و مسکن

# دارو های آنتی بیوتیک در صورت وجود عفونت

# دارو های کورتیکوستروئید خوراکی یا آنهایی که مستقیما به مفصل زانو تزریق می شوند.

# فیزیوتراپی جهت بهبود انعطاف و تقویت قدرت عضلات اطراف مفصل

# انجام آسپیراسیون مفصلی جهت کاهش موقت فشار

گاهی اوقات این کار قبل از تزریق داروی کورتیکوستروئید انجام می شود.

# آرتروسکوپی

آرتروسکوپی زانو فرایندی است که یک لوله همراه با چراغ به درون مفصل زانو وارد می شود تا علاوه بر دیدن مستقیم فضای مفصل، جراحی لازم نیز با ابزاری ظریف انجام شود.

# جراحی تعویض مفصل زانو

در صورتی که مفصل زانو به درمان های دیگر به خوبی پاسخ ندهد، ممکن است برداشت کیسه بورس به وسیله جراحی مورد نیاز باشد. جراحی تعویض زانو یک گزینه درمانی برای اکثر موارد تخریب شدید  مفصل می باشد.

# خود مراقبتی

انواع مختلفی از زانو بند ها در بازار وجود دارند. برخی از این زانو بند ها جهت محافظت از زانو در برابر آسیب دیدن در هنگام انجام برخی ورزش ها در نظر گرفته شده اند. برخی دیگر نیز جهت حمایت زانو یا جلوگیری از حرکت زانو بعد از یک عمل جراحی می باشند. انواع دیگر زانو بند ها جهت تسکین جزئی درد در هنگام آسیب دیدن هستند. بهترین کار قبل از خریدن یک زانو بند مشورت با پزشک می باشد.

⚠ توجه: استفاده از زانو بند نامناسب یا استفاده نادرست از زانو بند می تواند سبب آسیب بیش تر زانو شود.

روش های خود مراقبتی شامل موارد زیر می شوند:

✳ استراحت به زانو در هنگام درد و تورم و خودداری از انجام فعالیت هایی که نیازمند تحمل وزن می باشند. در صورتی که مشکل زانو دراز مدت باشد، فرد باید دست کشیدن از ورزش های شدید و حرکات مداوم زانو را مد نظر داشته باشد.

❇ مصرف دارو های مسکن یا ضد التهاب در صورت نیاز

✳ بالا تر قرار دادن پا و گذاشتن یخ بر روی زانو هر ۲ تا ۴ ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه: به طور ایده آل زانو باید بالا تر از سطح قلب قرار گیرد.

✳ حفظ وزن مناسب جهت جلوگیری از وارد شدن فشار های غیر ضروری به زانو ها

✳ انجام ورزش جهت تقویت عضلات حمایت کننده اطراف زانو: فرد باید ورزش هایی کم برخورد مانند شنا و ایروبیک آبی را انجام دهد. این ورزش ها فشاری بر روی زانو ها وارد نمی کنند.

چشم انداز بهبودی

چشم انداز بهبودی به علت، درمان های موجود و میزان پاسخگویی مفصل به درمان بستگی دارد. آب آوردن زانو می تواند موقتی بوده و در اثر یک آسیب یا التهاب جزئی به وجود آمده باشد. این وضعیت، به وسیله درمان ظرف مدت چند هفته بهبود خواهد یافت. فرد باید درباره بهترین راه های درمانی بلند مدت با پزشک خود صحبت کند.

این درمان ها می توانند شامل جراحی تعویض زانو نیز شوند. بهبودی از جراحی زانو می تواند هفته ها یا ماه ها به طول انجامد. پس از بررسی نتایج آزمایش ها و ارزیابی گزینه های درمانی پزشک قادر خواهد بود تا موارد مورد انتظار را برای فرد بیان کند.

آیا راهی برای پیشگیری از این مشکل وجود دارد؟

در حالی که آب آوردن زانو قابل پیشگیری نیست، اما مواردی هستند که می توانند احتمال ابتلا به آن را کاهش دهند. برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✴ حفظ وزن متعادل

✴ تقویت عضلات اطراف مفاصل زانو (باید از ورزش های کم برخورد استفاده شود)

✴ پوشیدن زانو بند هنگام انجام ورزش های تماسی یا فعالیت با زانو ها

✴ انجام تمرینات کششی در طول روز

در صورتی که فرد بر این باور است که زانوی او آسیب دیده است باید قبل از اینکه زانوی او آسیب بیشتری ببیند به پزشک مراجعه کند.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شمس پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید خانمی هستم 57 ساله مدت یک ساله که زانو درد دارم مدتی به دکتر مرا جعه کردم غرص های غضروف ساز مصرف کردم خوب نشدم 6 ماه پیش ژل ازون تضریق کردم ولی خوب نشدم امروز به دکتر مرا جعه کردم گفتن زانو تان اب اورده خواستم بدونم چگونه درمان کنم با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   درود

   نه اون قرص ها و نه ازون درمان شما نيستند

   بايد راديوگرافى ها رو ببينم و حتى الامكان معاينتون كنم

   با احترام

 • تصویر کاربر سهیل جمعه ۵ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر نادری
  قسمت خارجی زانوی من بعد از چند بار چهار زانو نشستن (طولانی مدت) درد گرفت.
  در حالت راه رفتن دویدن هیچ مشکلی ندارم و دردش مزمن نیست فقط در مواقعی که حالت چهارزانو بشینم وقتی که پامو صاف کنم درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۵ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   درود

   مدتى تمرين هاى عضله چهار سر انجام بدين و چهارزانو ننشينيد و اگر مجدد درد شروع شد به متخصص ارتوپدى مراجعه كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر milad یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خدمت آقای دکتر 29 سال سن دارم چندماه زانودرد داشتم به دکتر مراجعه کردم که بعد از mri مشخص شد یک قسمت رباط صلیبی پای چپم پارگی عمیق دارد که خودم متوجه نشده بودم که کی این مشکل پیش اومده و دکتر توصیه کردن برای بالا رفتن از پله ازپای مخالف استفاده کنم تا درد کمتری داشته باشم ولی بعد چند ماه اون پای من(راست) مشابه همون درد هایی که پای چپ داشت پیش اومده در صورتی که اصلا برخوردی یا ضربه ای نخورده بعضی مواقع درد اون حتی از پای چپم هم بیشتره. آزمایش خونم هم همه چی نرمال بوده امکانش هست مشکل استخوانی یا مورد دیگری باعث این مشکل برام پیش اومده ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   درمان مناسب بر اساس معاينه دقيق خواهد بود و نه گزارش ام آر آى 

   توصيه من فيزيوتراپى و تقويت عضله چهارسر و معاينه مجدد هست

   تمرينات رو در اينستاگرام من ببينيد @drrezanaderi

   با احترام

 • تصویر کاربر Navid شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام من یک ماه پیش هنگام فوتبال بازی کردن دو زانو زمین خوردم و بعد از اون بدون مشکل بازی کردم.شب بعد از بازی بدون اینکه زانوی بنده ورم کنه فقط درد داشتم دکتر ارتوپد رفتم و ایشان معاینه کرد و گفت به عکس و MRI احتیاج ندارید و باید استراحت کنید.درد زانوی من روز به روز بهتر شد اما هنوز کاملا برطرف نشده که بتونم ورزش کنم پشت زانو درد دارم و نمیدونم این درد تا چه موقع ادامه داره دو هفته روی زمین پام رو دراز میکردم و بعد از اون پشت صندلی میشینم و کارها رو انجام میدم.من تا چه مدتی باید استراحت کنم.24 سال سن و قد ۱۷۹ و وزن ۸۹ کیلوگرم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   چون درد طول كشيده به نظرم بايد مجددا معاينه بشين و احتمالا ام آر آى انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر تارا دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  آیا استفاده از کیسه اب گرم اطراف زانو اب آورده کمکی با بهبودی میکنه ؟؟؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   اگر روند مشكل شما حاد بوده بايد كمپرس سرد رو امتحان كنيد ولى بيش ازهر چيز مهم هست كه علت آب آوردن و تورم زانو معلوم بشه

   با احترام 

 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید حدود هشت ماه پیش کیست انوریسمال داشتم و عمل شدم پیوند استخوان شدم ولی یه هفته ای میشه باز درد شدیدی در پام وئجود داره و پام احساس ضعف دارم شب ها خیلی دردش زیاد میشه خاهش میکنم یه راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)

   درود

   لازمه به دقت بررسى بشين

   ممكنه علت درد عود يا باقى ماندن ضايعه نباشه

   با احترام

 • تصویر کاربر نادری شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وعرض احترام آقای دکتر
  من متاسفانه هروقت رانندگی انجام میدهم زانوم دچارآب زانو میشود لطفا راهنمایی بفرمایید چکاربکن جهت درمان آن باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد علت اين تورم معلوم بشه كه آيا از آرتروز هست يا علل احتمالى ديگه اى داره و بعد بشه در مورد درمان بحث كرد

   با احترام

  2. تصویر کاربر نادری پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   آقای دکترخواستم نوبت بگیرم اینترنتی خدمت برسم برای شهریور وقت بود من وضعیتم اورژانسی است آیا راهی هست من زودترخدمتتان برسم .سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر نادری پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام اقای دکترلطفاوقت نوبت می خواستم که خدمت برسم
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   وضع شما اورژانس نيست و مى تونيد طبق نوبت تشريف بيارين

   با احترام

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Emad.mokri دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب.
  بنده ۵ماه پیش دچار شکستگی کشکک زانو شدم و بعد از ۵ ماه تقریبا خوب شده ولی زانو کاملا خشک شده و خم نمیشه. با توجه به اینکه خم کردن زانو فشار مستقیم به کشکک وارد می‌کنه نمیتوان از تمرینات و فیزیو تراپی کمک گرفت چون احتمال شکستگی مجدد کشکک وجود داره. با توجه به خشکی زانورچه راه حلی به جز فیزیوتراپی پیشنهاد میشه و آیا با جراحی دامنه حرکتی زانو باز خواهد گشت؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   ممكنه نياز به آزاد سازى چسبندگى ها با جراحى باز يا آرتروسكوپيك يا تركيبى از هر در باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  من بیار پیوند کلیه 46ساله زانوم آب آورده چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   حتما بايد معاينه بشين

   با أوجه به دارو هاى سركوبگر ايمنى كه استفاده مى كنيد خطر عفونت زياده و شايد پزشك ارتوپد تصميم بگيره مايع مفصل شما رو براى آزمايش بفرسته

   با احترام

 • تصویر کاربر كامران یکشنبه ۳۰ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  وقت به خير، بنده تو فوتبال از ناحيه زانو اسيب ديدم هم زانو و هم عضله سمت راست پام , بالاي زانو ، بعد از حدود ٣ هفته زانوم اب اورد، دوباره فوتبال بازي كردم ورمش كم شد ، ولي دوباره ورم كرده و اب اورده ، ولي درد نداره، فقط يه سوزش خفيف داره ، واسه درمان چكار بايد بكنم و مىتونم فوتبالمو ادامه بدم؟
  در ضمن بنده ٤٣ سالمه.
  ممنون از شما
  كامران
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ دی ۹۷( 2 سال پیش)

   درود

   در اولين فرصت به يك همكار ارتوپد مراجعه بفرماييد تا ام آر آى براتون بخوان

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر