دکتر رضا نادری

متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی مچ پا
انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۵
نرمی غضروف کشکک

نرمی غضروف کشکک زانو عبارتست از ضعیف شدن و نرم شدن غضروفی که سطح زیرین کشکک (پاتلا) را می پوشاند. به نظر می رسد که خراب شدن این غضروف به دلیل راستای غیر طبیعی قرارگیری کشکک نسبت به استخوان ران اتفاق می افتد.

درد ناشی از تحریک این غضروف آسیب دیده در هنگام فعالیت را سندرم درد جلوی زانو یا درد پاتلوفمورال می نامند. نرمی غضروف کشکک یکی از شایعترین علل درد زانو بویژه در خانمها می باشد.

علل نرمی غضروف کشک

نرمی غضروف کشکک می تواند به دلایل ناشناخته روی دهد ولی معمولا به علت قرارگیری نامناسب کشکک در هنگام لغزش آن روی استخوان ران حین خم و راست کردن زانو ایجاد می شود. این راستای نامناسب باعث خراب شدن غضروف زیر کشکک و بروز درد موضعی می شود.

در حالت طبیعی کشکک بر اثر کشش اعمال شده توسط عضله ی چهارسر ران در یک مسیر مستقیم روی انتهای پایینی استخوان ران حرکت می کند.در بیماران مبتلا به نرمی غضروف کشکک اغلب این حرکت به صورت مستقیم نیست و به سمت بیرونی ران انحراف دارد.این مسیر مختصرا انحرافی سبب می شود که سطح زیرین کشکک به استخوان ران ساییده شود و باعث التهاب و درد مزمن گردد.

بعضی افراد بیش از سایرین در معرض ابتلا به نرمی غضروف کشکک هستند شامل: خانم ها , افراد دچار زانوی ضربدری یا صافی کف پا و کسانی که کشکک آنها یا انتهای پایینی استخوان رانشان شکل غیر طبیعی دارد.

علائم نرمی غضروف کشکک

علایم نرمی غضروف کشکک عبارتند از ناراحتی و درد مبهم درون زانو که با فعالیت هایی مانند دویدن, پریدن, بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها یا هنگام نشستن طولانی با زانوی خم شده بدتر می شوند. بعضی افراد مبتلا به نرمی غضروف کشکک ممکن است احساس مبهمی از سفتی و سنگینی در ناحیه ی زانو داشته باشند که اغلب زمانی بروز می کند که زانو متورم است.گاه اگر علایم مزمن مورد غفلت قرار بگیرند کم شدن قدرت و حجم عضله ی چهارسر ران باعث ضعیف شدن اندام مبتلا می شوند.

غضروف کشکک

معاینه و تست های تشخیصی نرمی غضروف کشکک

ارزیابی مورد نیاز شامل بررسی شرح حال از نظر حرکات و وضعیت هایی می باشد که باعث بدتر یا بهتر شدن علایم می شوند.در معاینه مفاصل ران و زانو و مچ پا به همراه عضلات ران و ساق بررسی می شوند.ساییده شدن کشکک به استخوان ران هنگام خم و راست شدن زانو ممکن است ایجاد صدای غیر طبیعی و درد بکند.

تشخیص معمولا با شرح حال گیری و معاینه داده می شود و درمان اولیه آغاز می گردد.گاهی بررسی بیشتر با رادیوگرافی و  ام آر آی مورد نیاز خواهد بود.

درمان نرمی غضروف کشکک

در ابتدا درمان درد با اجتناب از انجام حرکات و فعالیت هایی که غضروف زیر کشکک را تحریک می کنند (مانند نشستن طولانی با زانوی خم یا بالا و پایین رفتن از پله ها)انجام می شود.استفاده از کیسه ی یخ و دارو های ضد التهاب مانند بروفن و ناپروکسن نیز در کاهش درد و التهاب موثر است.

هدف اصلی از درمان و بازتوانی در نرمی غضروف کشکک ایجاد یک مسیر مستقیم تر برای حرکت کشکک حین انقباض عضله ی چهار سر می باشد.تقویت اختصاصی بخش داخلی عضله ی چهارسر به این امر کمک می کند.حین درمان می توان به استفاده از دوچرخه ثابت(با دنده ی سبک ولی سرعت زیاد) دویدن و راه رفتن در استخر یا شنا کردن ادامه داد.

برای پیشگیری از تکرار دوره های درد باید دقت کرد که چه تغییری در برنامه ی تمرینی باعث درد شده است یا حتی کفش های فرد بررسی و اصلاح شوند.در کل تمریناتی که در حال چمباتمه کامل با وزنه انجام می شوند را نباید انجام داد.گاه باید از بریس لازم است.

فیزیوتراپی برای آغاز برنامه ی تقویت عضلات و سازماندهی یک برنامه ی تمرینی روزمره مفید است.تاکید می شود که این برنامه ی تمرینی باید مدت های زیاد ادامه یابد و خود فرد آن ها را در منزل انجام دهد.تقویت و کشش عضله چهارسر و عضلات پشت ران(همسترینگ) برای یک بازتوانی موثر و با دوام ضروری می باشند.(به بخش برنامه ی بازتوانی زانو در همین سایت مراجعه فرمایید)

در موارد شدید که درمان غیر جراحی به شکست می انجامد یا کشکک در مسیر بسیار غیر عادی حرکت می کند ممکن است نیاز به جراحی باشد که با روش های گوناگون انجام می شود.

پیشگیری از نرمی غضروف کشکک

برای پیشگیری کاهش وزن و تقویت عضله ی چهار سر بیشترین نقش را دارند.

پیش آگهی

پیش آگهی بهبود کامل نرمی غضروف کشکک عالیست گرچه ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد مخصوصا در دختران نوجوان که بدن آن ها در حال تغییرات فیزیکی بسیار عمیقی می باشد.خوشبختانه علایم آن ها اغلب پس از بالغ شدن بر طرف می شوند.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

مقالات مرتبط
مشاهده مقالات بیشتر
مقالات پیشنهادی
مشاهده مقالات بیشتر
پرسش از دکتر