منو

فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا

 اگر ناخن انگشتان پا مخصوصا شست پای خود را زیادی کوتاه کنید، ممکن است شرایط را برای برای فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا فراهم کنید. اغلب افراد کناره ناخن را بیشتر کوتاه می کنند تا شکل ناخن با قوس انتهای انگشت مطابق باشد اما این روش ممکن است سبب شود که ناخن شما به داخل پوست رشد نماید. در این مقاله به بررسی علت فرو رفتن ناخن در گوشت و همچنین انواع روش های درمان آن از جمله جراحی فرو رفتن ناخن در گوشت پا می پردازیم.


علت فرو رفتن ناخن در گوشت پا

این پدیده معمولا در اثر یک ناهماهنگی بین اندازه ناخن و اندازه پوست ناخن پا به وجود می آید. این وضعیت در اثر آرایش نامناسب ناخن های پا و یا پوشیدن کفش های نامناسب بدتر می شود. انجام پدیکورهای بیش از اندازه بر روی ناخن های پا و یا اصلاح بیش از اندازه آن ها نیز میتواند از دیگر علل این امر باشد.

در بعضی از افراد  ناخن پا به طور خود به خود به داخل پیچ می خورد. این دسته از ناخن ها معمولا بیش از اندازه دردناک هستند و معمولا افراد جوان و ورزشکار های حرفه ای به آن دچار می شوند. اگر ناخن فرد نازک باشد می تواند به مرور زمان پوست پا را دچار بریدگی کند.

پوشیدن کفش تنگ

عوامل فرو رفتن ناخن در گوشت

بعضی از عوامل هستند که فرد را به ابتلا به این عارضه مستعد می کنند، از جمله:

❇ پوشیدن کفش نامناسب و تنگ

❇ ورزش حرفه ای مخصوصا ورزش هایی مانند تنیس، فوتبال و بسکتبال

❇ ضربه و آسیب مکرر به انگشتان پا

❇ بهداشت ضعیف پاها

❇ راه رفتن غیر عادی و نامناسب و برداشتن پا به صورت غیر عادی

❇ ناهنجاری های مادرزادی پا، مانند انگشت چکشی شکل و کف پای صاف (مشکلی که برعکس قوس زیاد کف پا، هیچ انحنایی در این ناحیه دیده نمی شود.)

❇ ناهنجاری های مادرزای انگشتان پا

❇ انگشت پای بلند غیرعادی

❇ چاقی

❇ دیابت

❇ مشکلات قلبی، تیروئید و کلیه که ممکن است باعث تورم پاها شوند.

❇ عفونت های قارچی انگشتان پا

❇ آرتریت

❇ تومور های بافت نرم و سخت انگشتان پا

❇ تعرق بیش از حد پاها

❇ تورم اندام های انتهایی تحتانی

علت بروز عفونت در ناخن پای فرورفته در گوشت

محیط گرم و مرطوب پا مکان مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها و قارچ هایی مانند استافیلوکوک، سودومونا، درماتوفیت، کاندیدا و تریکوفیتون است. وقتی لبه خم شده ناخن در پوست پا ایحاد بریدگی کند هر کدام از این عوامل عفونی می توانند وارد لایه زیرین پوست شده ایجاد عفونت کنند.

برای درمان این عفونت نیاز  است که پاها را خشک و تمیز نگه دارید. اصطلاح پزشکی ناخن پای فرورفته در گوشت که عفونت کرده، پارونیکا نام دارد. در صوررت درمان نشدن عفونت، ناخن پای عفونت کرده می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند درماتیت، سلولیت و عفونت استخوان شود.

علائم و نشانه های فرو رفتن ناخن در گوشت

علائم این عارضه شامل قرمزی، تورم و درد می باشد. گاهی اوقات ممکن است ترشحات زرد رنگی نیز در محل عفونت دیده شود.  ممکن است در بعضی از بیماران جوان تاول هایی نیز در محل ضایعه دیده شود.  اما معمولا ناخن فرو رفته در گوشت بدون درمان خاصی و به صورت خود به خود برطرف می شود.

برای درمان این عارضه معمولا باید به یک دکتر ارتوپد یا جراح عمومی مراجعه کنید. در صورت طولانی شدن ناخن پای فرو رفته در گوشت، یک بافت پرخون به اسم بافت گرانوله در کنار ناخن به وجود می آید که به راحتی خون ریزی می کند.

تشخیص فرو رفتن ناخن در گوشت

تشخیص این عارضه معمولا به آسانی به وسیله معاینه انجام می گیرد و نیازی به تست های آزمایشگاهی ندارد. اما  گاهی اوقات علائم این عارضه می تواند به طرز چشمگیری شدید باشد مخصوصا اگر ضایعه عفونی شده باشد.

در معاینه، هنگام اعمال فشار بر لبه های ناخن درد شدیدی توسط بیمار احساس می شود و هنگام مشاهده، نیز به راحتی یک لبه از ناخن مشاهده میشود که داخل پوست پیچ خورده و فرو رفته است. اگر ضایعه عفونی باشد ناخن پا به وضوح دچار قرمزی، تورم و درد شدیدی است که معمولا همراه با ترشحات چرکی می باشد.

عوارض فرو رفتن ناخن در گوشت

ناخن پای فرو رفته در گوشت اگر درمان نشود، می تواند عوارض شدیدی داشته باشد. اگر این ضایعه دچار عفونت شود می تواند باعث عفونت بافت های نرم عمقی تر و یا عفونت استخوان های پا شود.

هم چنین ممکن است باعث ایجاد جای زخم و یا ایجاد یک چهره نامناسب در ناخن بکند. گاهی اوقات یک بافت نرم در کنار ناخن به وجود می آید که به سادگی خون ریزی می کند.

 

درمان فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا

فرو رفتن ناحن در گوشت پا

شاید برای شما هم سؤال باشد که چگونه ناخن را از گوشت در بیاوریم؟ برای اینکار دو راه حل وجود دارد:

درمان غیر جراحی فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا

درمان باید بلافاصله پس از تشخیص آغاز گردد. اگر تشخیص زود و قبل از بروز عفونت انجام شود، مراقبت مناسب در منزل می تواند نیاز به درمان های بیشتر را برطرف سازد:

❇ پا را روزی ۳ تا ۴ مرتبه در آب گرم غوطه ور کنید.

❇ در بقیه زمان های روز پا را خشک نگه دارید.

❇ از کفش های راحت و پنجه پهن استفاده کنید که جای کافی برای انگشتان داشته باشند.می توانید تا بهبود کامل از صندل استفاده کنید.

❇ برای کاهش درد از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

❇ اگر ظرف ۲ تا ۳ روز بهتر نشدید یا اگر هر زمان بدتر شدید به پزشک مراجعه کنید.

❇ ممکن است لازم باشد که به آرامی لبه ی ناخن فرو رفته به داخل پوست را بلند کنید و کمی گاز نخی را بین ناخن و پوست قرار دهید. این پانسمان را هر روز عوض کنید.

جراحی فرو رفتن ناخن در گوشت پا

اگر التهاب، تورم و درد شدید و ترشح چرکی وجود داشته باشند، نشانه ی عفونت ناخن است که باید توسط پزشک درمان شود. ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی پیدا کنید. احتمالا بخشی از ناخن یا همه ی آن باید برداشته شود. در این عمل بخشی از ناخن به همراه قسمتی از بستر زیرین آن و بافت نرم اطراف و حتی بخشی از ناحیه ی زاینده ی ناخن برداشته می شوند.

فیلم جراحی فرو رفتن ناخن در گوشت پا

جراحی ناخن پا روش موثری برای برداشتن کناره های ناخن و ممانعت از رشد آن ها به داخل چین های نرم کنار ناخن می باشد. برداشتن کامل و دایمی ناخن گاهی برای افراد با عود های مکرر و عفونت راجعه همراه فرو رفتن ناخن به داخل پوست توصیه می شود.

دکتر متخصص ناخن پا

ایا کشیدن ناخن پا درد دارد؟

خیر این عمل درد شدیدی ندارد و در صورت بروز درد، می توان از داروهای مسکن استفاده کرد.

برای کشیدن ناخن به دکتر متخصص ناخن پا مراجعه کنید

افرادی که دیابت دارند و یا دچار نقص سیستم ایمنی هستند و یا مشکل گردش خون در پاها دارند، باید هر چه سریع تر برای درمان به پزشک مراجعه کنند، حتی اگر علائم زیادی برای فرد ایجاد نشده باشد.

در صورتیکه  پس از یک هفته انجام درمان خانگی بیماری درمان نشد و یا ناخن پا دارای درد طولانی مدت بود، باید به پزشک مراجعه کرد. از علائم و نشانه های عفونت در محل ضایعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ تورم

❇ قرمزی

❇ رگه رگه های قرمزی که از ناخن به سمت های بالاتر پا امتداد پیدا میکند

❇ درد

❇ بوی بد پا

❇ ترشحاتی که ممکن است زرد ، سبز و یا سفید رنگ باشند.

برای دانستن قیمت کشیدن ناخن شست پا با مطب تماس حاصل فرمایید.

پیشگیری از فرو رفتن ناخن در گوشت پا

از پوشیدن کفش هایی که خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ هستند، خودداری کنید. کفشی که برای پا مناسب نباشد، می تواند باعث ایجاد ضربه و آسیب به پا شود. بهترین کفش برای کسانی که ناخن پای فرو رفته در گوشت دارند، کفش هایی است که ناحیه ناخن ها را پوشش نمی دهند و جلوباز هستند.

برای آرایش ناخن های پا بهتر است از مواد آرایشی مطمئن و تمیز استفاده کنید و ناخن ها را خیلی زیاد کوتاه نکنید. در صورتی که در پای خود ناهنجاری خاصی دارید که موجب ایجاد فشار بر روی ناخن پا میشود از وسایل اصلاح کننده ارتوپدی استفاده کنید.

باید ها برای افرادی که ناخن پای فرو رفته در گوشت دارند:

❇ از کفش های مناسبی استفاده کنید که بتوانید در آن انگشتان پای خود را تکان دهید.

❇ از وارد آمدن ضربه های مکرر به ناخن های پا جلوگیری کنید.

❇ در هنگام ورزش کفش های مخصوص ورزش بپوشید.

❇ بهداشت پاهای خود را به خوبی رعایت کنید.

نباید ها برای افرادی که ناخن پای درون رونده دارند:

❇ گوشه های ناخن را کوتاه نکنید.

❇ ناخن ها را خیلی کوتاه نکنید.

❇ از کفش های نامناسب استفاده نکنید.

 

 

 دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خاطره شنبه ۳ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام، وقتتون بخیر
  حدودا سه ماه پیش کنار ناخن پام درد شدیدی گرفت و قرمز شد و ملتهب، به پزشک مراجعه کردم تجویز سفالکسین کردن، مصرف کردم دو بسته پوست کنار و زیر ناخن پام تاول شد و ترکید و خوب شد، خود پزشکم گفتن قرصارو بخور تا برسه و عفونتش خارج بشه و اگر کامل خارج نشد بیا تا نیدل بزنم که خارج بشه. که من دیگه بعد از اتمام قرصا مراجعه نکردم چون رو به بهبودی رفت، بعد از دو سه هفته باز کفش جلو تنگ پوشیدم که باز درد گرفت و از کنار ناخنم حالت چرک و خون خارج شد. باز خودم سفالکسین مصرف کردم و خشک شد ولی یه حالت ورم ریزی کنار ناخن پام هنوز بود. الان یکماه بیشتره که من هر روز دارم از کنار ناخن پام چرک پاک میکنم خیلی کمه ولی هست و هنوز به حالت عادی برنگشته البته بدون درده فقط یبار محکم خورد به در ماشین که درد شدیدی گرفت.
  شروعشم از یک پیاده روی طولانی وسریع با کفش نا مناسب بود که باعث شد این قسمت ماهیچه ی کنار شصتم دفرمه بشه و برگرده روی ناخنم ی مقداری مثل حالتی که زیر شصتو فشار میدی و گوشت بر میگرده روی ناخن، حالا فک کنید همونجوری مونده. انگار یکی با دست این ماهیچه رو نگه داشته باشه. خودم حس می کنم ناخنم توی گوشت نرفته و این برگشتن ماهیچه و دفرمه شدن باعث عفونت شده.البته حدودا چهل پنجاه روز بعد از این پیاده روی این درد به وجود اومد و به صورت خیلی غیر محسوس دفرمه شده بود از بعد پیاده روی اما فک نمی کردم مهم باشه و می گفتم ی مدت بگذره بر میگرده.چون خیلی جزیی بود.
  به نظر شما چیکار باید کنم؟راهی هست که مثلا با چسبی چیزی این ماهیچه به مرور برگرده سر جاش؟و کلن برای اینکه برگرده به حالت عادی چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ دی ۱( 1 سال پیش)

   احتمالا نیاز به جراحی خواهد بود چون اون بر آمدگی نشانه التهاب و تحریک مزمن هست

 • تصویر کاربر ملیسا دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه مدتی هست که شست پام عفونت کرده و متورم و قرمز شده کنار ناخن پام اما ناخن داخل گوشت پام نرفته و همینجوری عفونت کرده و به شدت درد میکنه و ازش چرک و خون ترشح میشه باید چیکار کنم؟؟ پماد کلوتریمازول هم مصرف کردم ولی تاثیری نداره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   اول با يك متخصص پوست مشورت كنيد 

 • تصویر کاربر Fateme یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ناخونم عفونت داشت چون تو گوشت فرو میرفت بعد از مصرف دارو پیش یک متخصص و جراح ارتوپت رفتم و ناخون رو کشیدم
  واقعا آیا ناخون ممکنه کلا در نیاد یا بدشکل در بیاد ؟
  و یا اصلا این جراحی کارساز نباشه و نیاز باشه گوشت اطرف ناخن تخلیه بشه؟
  نوجوون هستم دکتر و رشد ناخونام در حالت عادی خیلی خوبن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   بله اين حالات ممكنه اتفاق بيفته 

   بستگى داره ريشه ناخن چقدر آسيب ديده باشه

 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من ناخن پام حدود دوسالی هست که داخل گوشتش فرو میره هر دو ناخن های شست پام هر دو داخل گوشت فرو میرن و تونستم خودم درشون بیارم ولی تازگیا نزدیک به یه هفته ای است که حتی نمیتونم بهش دست بزنم خون ریزی داره مثلا به یه جایی پام برخورد میکنه خونریزی پیدا میکنه دور تا دور ناخن و حتی انگشتم هم قرمز شده و حتی نمیتونم بهش دست بزنم و حتی در راه رفتن هم برام مشکل ایجاد کرده
  میشه بگین چیکار کنم ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   فعلا آنتى بيوتيك مصرف كنيد و با بتادين رقيق شستشو بدين تا التهاب كم بشه 

   بعد ها جراحى خواهد خواست

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید حدود ۴ ماه پیش به انگشت شست پام ضربه وارد شد بعضی وقت ها درد میگیره ناخن هم یه کم زرد شده فکر کنم ناخن جدید داره در میاره لازم هست که ناخن را بکشم ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 سال پیش)
   لطفاً راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   اصلا ناخن رو نكشيد

   احتمالا بايد صبر كنيد تا ناخن جديد جاى ناخن صدمه ديده رو بگيره 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر چراغی دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 455 مشاهده پرسش
  سلام
  من در دوران بارداری و الان که ۷ ماه از زایمانم میگذره ناخن تقریبا تمام انگتهای پام داخل گوشت میره و خودم درمیارم اما الان کنار شصت پام حالت یه گوشت برامده شده و دردناکه چیکار باید بکتم ؟ عفونت هم نداره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   درود

   اول به متخصص پوست نشون بدين

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام من ناخونموبدبرداشتم گوشت اضافه اومده روش کوچیکترین اشاره دردشدید میگیره به چه دکتری باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   متخصص جراحى عمومى

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 345 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید من بیشتر از ده ساله پسوریازیس ناخن دارم ناخن شصت پام چند ساله تغییر شکل و رنگ داده و ضخامتش خیلی زیادشده و زشت شده واصلا هم رشد نداره وکمی هم لقه.من میتونم ناخنم رو بکشم؟آیا بعد از کشیدن دوباره رشد خواهد کرد؟سالها دکتر رفتم اما خوب نشد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   اگر كشيده بشه و ريشه اش كاملا از بين بره مجدد رشد نخواهد كرد

 • تصویر کاربر افشین دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز خسته نباشید. دکتر جان من حدودا اواسط آبان ماه به مشکلی دچار شدم که تا الان درگیرشم. علایمش این بود که بغل گوشه راست ناخن انگشت بزرگ پای چپ مقداری ورم کرده بود و قرمز شده بود و درد خیلی کمی داشت ولی وقتی تحت فشار قرار می‌گرفت از نوک ناخن مایعی زرد رنگ و مقدار خیلی کمی خون جاری میشد. رفتم دکتر گفت عفونته و دارو داد و گفت با بتادین بشور و قطره بریز زیر ناخن و پماد بزن. قرصی که داد بهم عوارض نشون داد نتونستم مصرف کنم یعنی سکسکه شدیدی داد (سفالکسین 500)باقی دارو هارو بالای یک ماه مصرف کردم که علائم خیلی فروکش کرد ولی به محض قطع دارو مجددا علائم برگشتن. این دفعه رفتم آزمایش خون دادم که متخصص داخلی گفتن خون مشکلی نداره. الان دیشب در خواب مجددا مقداری خون از همون گوشه ناخن اومده. تازه دکتر معاینه کرد و گفت ناخن توی گوشت فرو نرفته. ولی خب اگه مشکلی نیست پس چرا این خون ریزی ضعیف و تورم و... هنوز ادامه داره؟اینم بگم مثلا هر هفته شاید این اتفاق بیفته
  یعنی یه لحظه تیر میکشه ناخن و چند دقیقه بعدش میبینی چند قطره خون نوک ناخن جمع شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 2 سال پیش)

   درود

    تصوير بفرستيد 

 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  با سلام نزدیک ۲ ماهی است که ناخن های هر دو پا گاه گاهی به حد کشیدن درد دارد انگار میخواهد کنده شود و خیلی کم زیر ناخن های دستم هم درد میاد.
  آقاز دکتر مشکل چی هست؟ تیروئید دارم و ازمایش تیروئید هم دادم که نرماله و جکاپ کامل هم انجام دادم و هیچ موردی نداشت.
  لطف بفرمایید راه حلی اعلام نمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش)

   درود

   معاينه و بررسى لازمه 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر