منو

علت درد و روش های درمان قوس کف پا

گودی و قوس کف پا یا همان pes cavus در برخی از افراد مشکلاتی را به وجود می آورد که با عنوان کف پای گود شناخته می شود. در این حالت قوس میان پا بسیار زیاد بوده و این ناحیه در حین ایستادن با زمین در تماس نیست. در نتیجه فشار زیادی بر روی پاشنه و سینه پا وجود خواهد داشت و باعث احساس درد قوس کف پا خواهد شد. بنابراین باید در جهت درمان قوس کف پا اقدام کرد.

مشکل گودی زیاد کف پا ممکن است بنا به دلایل ژنتیکی و محیطی به وجود آید. بدین معنا که برخی افراد با این مشکل به دنیا می آیند و برخی دیگر به مرور زمان با آن مواجه می شوند.

علت قوس کف پا

دو دلیل اصلی برای مشکل قوس و گودی کف پا وجود دارد:

✅ گودی زیاد ذاتی در کف پا: در این شرایط مشکل مذکور در برخی خانواده ها به شکل ارثی وجود دارد.

✅ علل عصبی و عضلانی: در این حالت مشکل قوس کف پا در اثر مشکلات اعصاب از قبیل بیماری شارکوت- ماری-توث به وجود می آید.

بیشتر افرادی که با مشکل قوس و گودی کف پا دست و پنجه نرم می کنند ، با این شرایط به دنیا آمده اند.

اگر در سنین بالاتر دچار این مشکل شوید و یا قوس کف پا تنها در پای چپ یا پای راست پدیدار شود حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا شرایط را بررسی کند. ممکن است این وضعیت یکی از علائم مربوط به مشکلات عصبی در افراد باشد.

افرادی که مشکل گودی کف پای آن ها به دلیل شرایط عصبی و عضلانی است معمولا قوس بسیار محکم و سفت دارند و میزان انعطاف پذیری آن بسیار کم است.

🦶 مشکل قوس و گودی کف پا معمولا ارثی است. اگر این شرایط در بازه زمانی کوتاهی در بدن شما شکل گیرد باید به پزشک مراجعه کنید.

🦶 در صورت داشتن این مشکل ، وزن شما بر روی انگشت ها و پاشنه خواهد بود. همچنین قوس و گودی کف پا معمولا توانایی فرد در جذب شوک و ضربه را کاهش می دهد

🦶 استفاده از یک پشتیبان خوب برای گودی پا تا حد زیادی به آرام شدن فرد و بهبود شرایط کمک می کند.

🦶 کفی های طبی کمی وجود دارند که ارتفاع آن ها مناسب بوده و محکم باشند تا پشتیبانی لازم برای قوس پا را ارائه کنند.

تشخیص گودی کف پا

عوارض گودی کف پا

درد ناشی از وجود چنین مشکلی در بدن می تواند در زمان ایستادن ، راه رفتن و یا دویدن فرد خود را نشان دهد. معمولا در این شرایط میزان فشار بر روی استخوان های داخلی پای شما بیشتر می شود چرا که وزن بدن شما فقط بر روی پاشنه پا است. از جمله دیگر مشکلات مربوط به گودی کف پا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ به وجود آمدن کورن و کالوس (پینه و میخچه) در پاشنه پا یا سینه پا

❇ عدم انعطاف پذیری و سختی قوس پا

❇ سفتی عضلات ساق پا

🛑 در مقابل این مشکل، بیماری کف پای صاف وجود دارد که به خصوص در کودکان می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. برای اطلاع بیشتر از این بیماری مطلب زیر را بخوانید:

اصلاح کف پای صاف در کودکان

انواع قوس کف پا

علت درد قوس کف پا چیست؟

معمولا ارتفاع زیاد قوس پا نمی تواند به تنهایی عامل درد در این ناحیه از بدن فرد باشد. اما مشکل پروناسیون فشار زیادی را بر روی مفاصل و عضلات پا ، مچ پا و ساق وارد می کند.

درد زیاد در ناحیه کف پا می تواند از علائم مربوط به مشکل پروناسیون باشد. از جمله مشکلات همراه با پروناسیون می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

❇ درد نوار ایلیوتیبیال (IT) در قسمت خارج ران و زانو

❇ زانو درد

❇ تاندونیت آشیل

فاشئیت پلانتار

کسانی که مشکل پروناسیون در آن ها شدید است معمولا مستعد بروز مواردی همچون درد مچ پا ، پاشنه پا و همچنین شکستگی های ناشی از فشار (stress fractures) هستند. با این که پروناسیون با مشکل گودی و قوس زیاد پا تفاوت دارد، اما به عنوان یکی از مشکلات رایج مرتبط با گودی زیاد پا شناخته می شود.

 

چگونه میتوان کوتاهی پا را تشخیص داد؟

درمان درد قوس کف پا

گودی کف پا معمولا منجر به بروز مشکل خاصی نمی شود اما گاهی اوقات منبع اصلی درد در افراد همین مورد است. راه های درمانی مختلفی وجود دارند که تسکین درد افراد خواهند بود. معمولا استفاده از کفش های طبی مخصوص می تواند به شما کمک شایانی کند.

این پشتیبانی می تواند فشار بر روی نواحی خاصی از پا در حین راه رفتن یا دویدن را کاهش دهد. یک راه دیگر جهت مدیریت درد در پا ایجاد تغییراتی در فعالیت ها و فشار بیش از حد بر روی این ناحیه از بدن است. به عنوان مثال اگر پیاده روی های طولانی مدت انجام می دهید بهتر است این کار را متوقف کرده و یا مسافت را کاهش دهید.

تعریف کف پای گود

کف پای گود به حالتی گفته می شود که گودی پا حتی اگر فرد ایستاده باشد به خوبی دیده می شود. علاوه بر این ، یک یا چند مورد از علائم زیر در فرد ظاهر می شوند:

 • درد در حین راه رفتن یا ایستادن
 • پای ناپایدار و سست به خاطر کج شدن پاشنه به سمت داخل که در نهایت منجر به بروز مشکلاتی در مچ پا می شود.
 • کالوس ها در ناحیه پا و اطراف آن و همچنین پاشنه پا
 • خم شدن انگشت های پا و یا جمع شدن آن ها مثل یک مشت (claw toes)

از جمله دیگر اتفاقاتی که احتمال دارد در افراد رخ دهند می توان به ضعف عضلات پا و همچنین افتادگی پا اشاره کرد. مشکل افتادگی پا معمولا نشانه یک مشکل عصبی در بدن فرد است.

تشخیص کف پای گود

تشخیص گودی پا شامل بررسی تاریخچه سلامت خانواده فرد می شود. جراح یا متخصص به خوبی پا را معاینه می کند تا علائم احتمالی و مرتبط با این مشکل را پیدا کند.

سپس پا در زمینه قدرت عضلانی آزمایش می شود و همچنین الگوی راه رفتن فرد و نحوه هماهنگی اعضای بدن وی تحت نظر خواهد بود. اگر مشکل عصبی باشد شاید پزشک بخواهد معاینات خود را به شکل گسترده تری دنبال کند. همچنین برخی پزشکان جراح الگوی ساییدگی در کفش های بیمار را بررسی می کنند.

گاهی اوقات به جهت داشتن ارزیابی دقیق و بیشتر از تصاویر رادیوگرافی استفاده می شود. ممکن است پزشک جراح بخواهد بیمار را به یک متخصص اعصاب معرفی کند تا ارزیابی سیستم عصبی به شکل کامل انجام شود.

راه های درمان کف پای گود

درمان گودی کف پا به درمان های جراحی و غیر جراحی تقسیم می شود:

درمان غیر جراحی قوس کف پا

درمان مشگل گودی قوس پا ممکن است شامل یک یا چند مورد از آیتم هایی که در ادامه با هم مرور می کنیم باشد:

 • ارتوزها: ارتوز(کفی) را می توان در داخل کفش قرار داد تا یک پشتیبان خوب برای ناحیه قوس و گودی پا باشد و فشار را از نواحی دیگر کم کند.
 • ایجاد تغییرات در کفش ها: کفش های طبی پشتیبان خوبی برای قوزک پا هستند و همچنین پهن بودن پاشنه کفش ها می تواند پایداری بهتری به پای فرد بدهد.

عمل جراحی قوس کف پا

اگر درمان های غیر جراحی نتوانند به خوبی درد فرد را تسکین داده و مشکل ناپایداری پای وی را حل کنند ، به عمل جراحی برای کاهش درد و بهبود وضعیت پا نیاز خواهد بود تا ضعف پای فرد جبران شود.

پزشکان جراح بر اساس وضعیت ویژه هر بیمار ، پروسه درمانی مناسب وی را انتخاب می کنند. ممکن است از یک عمل جراحی خاص و یا ترکیبی از چند مورد استفاده شود.

در برخی موارد که مشکل اصلی فرد در سیستم عصبی باشد ، گاهی در آینده نیز به عمل جراحی نیاز است چرا که مشکل افراد در این شرایط معمولا با گذر زمان پیشرفت می کند.

کفش مناسب برای کف پای گود

پوشیدن کفش هایی که راحت باشند برای افرادی که مشکل گودی کف پا دارند بسیار ضروری است. کفش هایی تهیه کنید که پشتیبانی مناسبی را با کمک پد طبی خود برای پا به همراه داشته باشند.

کفش مناسب برای کف پای گود

از کفش هایی با پاشنه کوتاه استفاده کنید و همچنین ناحیه جلوی کفش باید به خوبی اندازه پای شما باشد و از جمع شدن انگشتان پا جلوگیری شود.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند عموما گزینه مناسبی به حساب نمی آیند اما گاهی اوقات این کفش ها در پای بانوانی که مشکل گودی کف پا دارند حس خوبی را به وجود می آورند.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من رفتم برای استخدامی نظام دکتر ارتوپد بهم گفتن یکم قوص کف پا دارم چطوری میتونم همین یکم قوص رو برطرف کنم لطفا اگه روش ورشی خوب میدونین بهم بگید لطفا ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   مقدار كم درمان نمى خواد 

   ومقدار زياد عمل مى خواد

 • تصویر کاربر محیا سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه دختر ۱۱ساله دارم گودی کف پا داره هم عقب رفتگی زانو لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   معاينه توسط ارتوپد اطفال لازمه 

 • تصویر کاربر saber دوشنبه ۳ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز و گرانقدر.بنده گودی شدید در هردو کف پا دارم و بطوریکه پاشنه ها رو به داره انحراف پیدا کرده.هشت سال پیش رفتم دکتر نوار عصبی گرفتن دکتر بهک گفت اعصاب پاهایت ضعیف هست نمیشه عمل کرد.میشه راهنمایی کنین مشکل پاهایم رو چجوری میشه رفع کرد.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ آبان ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   جراحى لازمه

 • تصویر کاربر Ali دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  آقای دکتر خسته نباشید من قوس پاهام خیلی زیاده وکف پاهام خیلی گودی داره باید چیکار کنم و من فوتبالیستم تو روند بازیم افت داشته تروخدا کمکم کنید 😔
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   نوار عصب و عضله انجام بدين

 • تصویر کاربر نصیرعظیمی سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وعرض خسته نباشی خدمت دکترمحترم من اسم نصیرعظیمی هست 29ساله من پای چپم زانوم ازمادرزاده گی کجه وکف پاهام گوده وقتی راه میرم زانوپای چپم کج میشه به داخل ویه وری میشم .حالارفتم پیش دکتراززانوعکس گرفتم میخوام اگه خدابخاد عمل کنم شمامیگیدزانوموعمل کنم یاکف پاموکه خالیه.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   ممكنه مجبور بشين هر دو رو عمل كنيد البته يكى يكى

 • تصویر کاربر عرفان سه شنبه ۲ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام من یک پسر دوازده ساله دارم که موقع فعالیت های ورزشی دوچار درد شدید در قسمت پاشنه ی پای چپ می شود اما در زمان عادی یا فعالیت های سبک هیچ دردی ندارد و تا بحال هم دوچار آسیب دیدگی در پا نشده می خواستم علت را بپرسم واینکه چه کاری باید انجام دهم ؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 3 ماه پیش)

   درود

   اين درد عموما به دليل صفحه نشد هست و تا سن ١٣-١٤ سالگى خودبخود بهبود پيدا مى كنه و بدون عوارض هست

   در زمان تشديد درد استراحت و مسكن و گاه فيزيوتراپى توصيه مى شه 

   تسم اين مشكل هست Sever’s disease

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 3 ماه پیش)

   درود

   اين درد عموما به دليل صفحه نشد هست و تا سن ١٣-١٤ سالگى خودبخود بهبود پيدا مى كنه و بدون عوارض هست

   در زمان تشديد درد استراحت و مسكن و گاه فيزيوتراپى توصيه مى شه 

   اسم اين مشكل هست Sever’s disease

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پزشک بزرگوار
  استاد پسر ۱۵ ساله ایی دارم که در سن ۱۱ سالگی بر اثر ضربه شدید در حین پرش از ارتفاع به کف هر دو پا وارد شد پس از اون مشکلات شروع شد ابتدا به علت دردهای زیاد کف پا پسرم بر روی تیغه های پا راه می رفت وبه هر ارتوپدی که مراجعه کردیم گفتن جیزی نیست پس از گذشت دوسال شست پای ایشون اول گز گز می کرد ولی بعد از مدتی افتادگی پیدا کرد در طول این دوسال به پزشکان زیادی مراجعه کردیم ودر نهایت متخصص مغز و اعصاب و گرفتن نوار اعصاب وپاسخ درستی حاصل نشد وکمسیون پ شکی هم همینطور ودر نهایت گفته شد بیماری ژنتیکی ولی فقط یکی از پزشکان بر این نظر بود که در حین ضربه عصب آسیب دیده الان با گذشت چهار سال هنوز پزشکی نه تشخیص درست دادا نه درمانی و حدود یک هفته پیش هم مجدد مغز و اعصاب بردم چون حالا مچ پای بچه داره افتادگی پیدا می کنه قدرت بالا و پایین بردن رو نداره زیاد وکف پاش گود داره میشه دیگه روی پنجه گذاشته نمیتونه مثل پارسال که میتونست راحت راه بره انجام بده .همه اون پزشکان گفتن چیزی نیست پس چرا داره مشکلات پسرم بیشتر میشه تورو خدا کمکم کنید تمام آزمایشاتی که فکر کنید گرفته شده وهمه نرمال بوده حتی ام ار ای از نغز نخاع گردنی وپاها همه سالم بودن حتی ازمایش ضعف عضلانی هم گرفته اما نرمال بوده حالا دکتر دوبارا نوار عصب داده یعنی بعد از چهار سال یه دکتر نباید بفهمه که چه کار کنیم و چه درمانی داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 5 ماه پیش)

   درود

   دو فرضيه وجود داره 

   ١- بر اثر ضربه و تورم ناشى از اون پاد دچار سندرم كمپارتمان شده و اعصابش از بين رفته

   ٢-با توجه به بدتر شدن وضع و تغيير شما و درگيرى مچ پا احتمالا بيمارى شاركو مارى توث داره كه الان تظاهر پيدا كرده 

   به هر حال معاينه و بررسى براى اظهار نظر دقيق لازمه

 • تصویر کاربر مهشید شنبه ۱۵ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترکالوس پاچیه و درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ خرداد ۰( 6 ماه پیش)

   درود

   منظور ميخچه هست ولى اين مشكل شما بيشتر به نظر مى رسه زگيل كف پا باشه و بايد توسط متخصص پوست معاينه بشين

 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام آغای دکتر خسته نباشید من پسرم کف پاهاش صافه من خیلی ناراحتم شوهر ومارشوهرمم همینطورن واسش کفش مخصوص کف پای صافم گرفتیم اما نتیجه ای نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   در صفحه ى اينستاگرام من ويديو هاى مفيدى در اين مورد هست 

   ملاحظه بفرماييد drrezanaderi

   با احترام

 • تصویر کاربر سینا شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمتتون بنده قبلا یه سوال هم پرسیدم ازتون من امروز رفتم دکتر فوق تخصص ایشون گفتن احتمال ۹۰ درصد گودی کف پا داری که نمیتونی بشینی گفتن برو عکس واس شنبه میگفتم گودی کف پا درست میشه با ورزش اینا یا نه اگه میشه مدت بهبود یافتنشم عرض کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   گودى كف پاتون اگر نياز به اصلاح داشته باشه درمانش جراحيه

   با احترام

  2. تصویر کاربر سینا شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   جناب دکتر شرمنده موقعی که پاهامو جفت میکنم نمیتونم بشینم میوفتم گودی کف پام بیشتر باشه دلیلش میتونه ایت باشه یا کوتاهی آشیل هست
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   براى پاسخ به اين سوْال نياز به معاينه است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر