منو

علت درد و روش های درمان قوس کف پا

گودی و قوس کف پا یا همان pes cavus در برخی از افراد مشکلاتی را به وجود می آورد که با عنوان کف پای گود شناخته می شود. در این حالت قوس میان پا بسیار زیاد بوده و این ناحیه در حین ایستادن با زمین در تماس نیست. در نتیجه فشار زیادی بر روی پاشنه و سینه پا وجود خواهد داشت و باعث احساس درد قوس کف پا خواهد شد. بنابراین باید در جهت درمان قوس کف پا اقدام کرد.

مشکل گودی زیاد کف پا ممکن است بنا به دلایل ژنتیکی و محیطی به وجود آید. بدین معنا که برخی افراد با این مشکل به دنیا می آیند و برخی دیگر به مرور زمان با آن مواجه می شوند.

علت قوس کف پا

دو دلیل اصلی برای مشکل قوس و گودی کف پا وجود دارد:

✅ گودی زیاد ذاتی در کف پا: در این شرایط مشکل مذکور در برخی خانواده ها به شکل ارثی وجود دارد.

✅ علل عصبی و عضلانی: در این حالت مشکل قوس کف پا در اثر مشکلات اعصاب از قبیل بیماری شارکوت- ماری-توث به وجود می آید.

بیشتر افرادی که با مشکل قوس و گودی کف پا دست و پنجه نرم می کنند ، با این شرایط به دنیا آمده اند.

اگر در سنین بالاتر دچار این مشکل شوید و یا قوس کف پا تنها در پای چپ یا پای راست پدیدار شود حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا شرایط را بررسی کند. ممکن است این وضعیت یکی از علائم مربوط به مشکلات عصبی در افراد باشد.

افرادی که مشکل گودی کف پای آن ها به دلیل شرایط عصبی و عضلانی است معمولا قوس بسیار محکم و سفت دارند و میزان انعطاف پذیری آن بسیار کم است.

🦶 مشکل قوس و گودی کف پا معمولا ارثی است. اگر این شرایط در بازه زمانی کوتاهی در بدن شما شکل گیرد باید به پزشک مراجعه کنید.

🦶 در صورت داشتن این مشکل ، وزن شما بر روی انگشت ها و پاشنه خواهد بود. همچنین قوس و گودی کف پا معمولا توانایی فرد در جذب شوک و ضربه را کاهش می دهد

🦶 استفاده از یک پشتیبان خوب برای گودی پا تا حد زیادی به آرام شدن فرد و بهبود شرایط کمک می کند.

🦶 کفی های طبی کمی وجود دارند که ارتفاع آن ها مناسب بوده و محکم باشند تا پشتیبانی لازم برای قوس پا را ارائه کنند.

تشخیص گودی کف پا

عوارض گودی کف پا

درد ناشی از وجود چنین مشکلی در بدن می تواند در زمان ایستادن ، راه رفتن و یا دویدن فرد خود را نشان دهد. معمولا در این شرایط میزان فشار بر روی استخوان های داخلی پای شما بیشتر می شود چرا که وزن بدن شما فقط بر روی پاشنه پا است. از جمله دیگر مشکلات مربوط به گودی کف پا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ به وجود آمدن کورن و کالوس (پینه و میخچه) در پاشنه پا یا سینه پا

❇ عدم انعطاف پذیری و سختی قوس پا

❇ سفتی عضلات ساق پا

🛑 در مقابل این مشکل، بیماری کف پای صاف وجود دارد که به خصوص در کودکان می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. برای اطلاع بیشتر از این بیماری مطلب زیر را بخوانید:

اصلاح کف پای صاف در کودکان

انواع قوس کف پا

علت درد قوس کف پا چیست؟

معمولا ارتفاع زیاد قوس پا نمی تواند به تنهایی عامل درد در این ناحیه از بدن فرد باشد. اما مشکل پروناسیون فشار زیادی را بر روی مفاصل و عضلات پا ، مچ پا و ساق وارد می کند.

درد زیاد در ناحیه کف پا می تواند از علائم مربوط به مشکل پروناسیون باشد. از جمله مشکلات همراه با پروناسیون می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

❇ درد نوار ایلیوتیبیال (IT) در قسمت خارج ران و زانو

❇ زانو درد

❇ تاندونیت آشیل

فاشئیت پلانتار

کسانی که مشکل پروناسیون در آن ها شدید است معمولا مستعد بروز مواردی همچون درد مچ پا ، پاشنه پا و همچنین شکستگی های ناشی از فشار (stress fractures) هستند. با این که پروناسیون با مشکل گودی و قوس زیاد پا تفاوت دارد، اما به عنوان یکی از مشکلات رایج مرتبط با گودی زیاد پا شناخته می شود.

 

چگونه میتوان کوتاهی پا را تشخیص داد؟

درمان درد قوس کف پا

گودی کف پا معمولا منجر به بروز مشکل خاصی نمی شود اما گاهی اوقات منبع اصلی درد در افراد همین مورد است. راه های درمانی مختلفی وجود دارند که تسکین درد افراد خواهند بود. معمولا استفاده از کفش های طبی مخصوص می تواند به شما کمک شایانی کند.

این پشتیبانی می تواند فشار بر روی نواحی خاصی از پا در حین راه رفتن یا دویدن را کاهش دهد. یک راه دیگر جهت مدیریت درد در پا ایجاد تغییراتی در فعالیت ها و فشار بیش از حد بر روی این ناحیه از بدن است. به عنوان مثال اگر پیاده روی های طولانی مدت انجام می دهید بهتر است این کار را متوقف کرده و یا مسافت را کاهش دهید.

تعریف کف پای گود

کف پای گود به حالتی گفته می شود که گودی پا حتی اگر فرد ایستاده باشد به خوبی دیده می شود. علاوه بر این ، یک یا چند مورد از علائم زیر در فرد ظاهر می شوند:

 • درد در حین راه رفتن یا ایستادن
 • پای ناپایدار و سست به خاطر کج شدن پاشنه به سمت داخل که در نهایت منجر به بروز مشکلاتی در مچ پا می شود.
 • کالوس ها در ناحیه پا و اطراف آن و همچنین پاشنه پا
 • خم شدن انگشت های پا و یا جمع شدن آن ها مثل یک مشت (claw toes)

از جمله دیگر اتفاقاتی که احتمال دارد در افراد رخ دهند می توان به ضعف عضلات پا و همچنین افتادگی پا اشاره کرد. مشکل افتادگی پا معمولا نشانه یک مشکل عصبی در بدن فرد است.

تشخیص کف پای گود

تشخیص گودی پا شامل بررسی تاریخچه سلامت خانواده فرد می شود. جراح یا متخصص به خوبی پا را معاینه می کند تا علائم احتمالی و مرتبط با این مشکل را پیدا کند.

سپس پا در زمینه قدرت عضلانی آزمایش می شود و همچنین الگوی راه رفتن فرد و نحوه هماهنگی اعضای بدن وی تحت نظر خواهد بود. اگر مشکل عصبی باشد شاید پزشک بخواهد معاینات خود را به شکل گسترده تری دنبال کند. همچنین برخی پزشکان جراح الگوی ساییدگی در کفش های بیمار را بررسی می کنند.

گاهی اوقات به جهت داشتن ارزیابی دقیق و بیشتر از تصاویر رادیوگرافی استفاده می شود. ممکن است پزشک جراح بخواهد بیمار را به یک متخصص اعصاب معرفی کند تا ارزیابی سیستم عصبی به شکل کامل انجام شود.

راه های درمان کف پای گود

درمان گودی کف پا به درمان های جراحی و غیر جراحی تقسیم می شود:

درمان غیر جراحی قوس کف پا

درمان مشگل گودی قوس پا ممکن است شامل یک یا چند مورد از آیتم هایی که در ادامه با هم مرور می کنیم باشد:

 • ارتوزها: ارتوز(کفی) را می توان در داخل کفش قرار داد تا یک پشتیبان خوب برای ناحیه قوس و گودی پا باشد و فشار را از نواحی دیگر کم کند.
 • ایجاد تغییرات در کفش ها: کفش های طبی پشتیبان خوبی برای قوزک پا هستند و همچنین پهن بودن پاشنه کفش ها می تواند پایداری بهتری به پای فرد بدهد.

عمل جراحی قوس کف پا

اگر درمان های غیر جراحی نتوانند به خوبی درد فرد را تسکین داده و مشکل ناپایداری پای وی را حل کنند ، به عمل جراحی برای کاهش درد و بهبود وضعیت پا نیاز خواهد بود تا ضعف پای فرد جبران شود.

پزشکان جراح بر اساس وضعیت ویژه هر بیمار ، پروسه درمانی مناسب وی را انتخاب می کنند. ممکن است از یک عمل جراحی خاص و یا ترکیبی از چند مورد استفاده شود.

در برخی موارد که مشکل اصلی فرد در سیستم عصبی باشد ، گاهی در آینده نیز به عمل جراحی نیاز است چرا که مشکل افراد در این شرایط معمولا با گذر زمان پیشرفت می کند.

کفش مناسب برای کف پای گود

پوشیدن کفش هایی که راحت باشند برای افرادی که مشکل گودی کف پا دارند بسیار ضروری است. کفش هایی تهیه کنید که پشتیبانی مناسبی را با کمک پد طبی خود برای پا به همراه داشته باشند.

کفش مناسب برای کف پای گود

از کفش هایی با پاشنه کوتاه استفاده کنید و همچنین ناحیه جلوی کفش باید به خوبی اندازه پای شما باشد و از جمع شدن انگشتان پا جلوگیری شود.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند عموما گزینه مناسبی به حساب نمی آیند اما گاهی اوقات این کفش ها در پای بانوانی که مشکل گودی کف پا دارند حس خوبی را به وجود می آورند.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام آغای دکتر خسته نباشید من پسرم کف پاهاش صافه من خیلی ناراحتم شوهر ومارشوهرمم همینطورن واسش کفش مخصوص کف پای صافم گرفتیم اما نتیجه ای نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   در صفحه ى اينستاگرام من ويديو هاى مفيدى در اين مورد هست 

   ملاحظه بفرماييد drrezanaderi

   با احترام

 • تصویر کاربر سینا شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمتتون بنده قبلا یه سوال هم پرسیدم ازتون من امروز رفتم دکتر فوق تخصص ایشون گفتن احتمال ۹۰ درصد گودی کف پا داری که نمیتونی بشینی گفتن برو عکس واس شنبه میگفتم گودی کف پا درست میشه با ورزش اینا یا نه اگه میشه مدت بهبود یافتنشم عرض کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   گودى كف پاتون اگر نياز به اصلاح داشته باشه درمانش جراحيه

   با احترام

  2. تصویر کاربر سینا شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)
   جناب دکتر شرمنده موقعی که پاهامو جفت میکنم نمیتونم بشینم میوفتم گودی کف پام بیشتر باشه دلیلش میتونه ایت باشه یا کوتاهی آشیل هست
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   براى پاسخ به اين سوْال نياز به معاينه است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مارال یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  باسلام بنده معلم هستم سرپا نمیتونم زیاد یه جا بمونم کمردرد می گیرم تا می نشینم بعدچند لحظه خوب میشه گودی کف پام زیاده ایا این گودی میتونه دلیل کمر دردم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   لزوما خير

   علت شايعتر ضعف عضلات شكم و كمر هست

   با احترام

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام من استخوان بغل پام زده بیرون میخواستم ببینم یاید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   بفرماييد دقيقا كدوم قسمتش؟ چند وقته؟

   با احترام

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  باسلام
  دختری ۱۸ ساله هستم کف پام صافه و استخون اضافه داره تو کفشی هم استفاده کردم اما اثری نداشت.تقریبا یک ماه پیش ضربه بدی ب پام خورد و بدتر استخونش بیرون زد و خیلی هم درد داره. دکتر گف ک باید عمل بشه شما صلاح میدونین ک استخونش رو بردارن؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   علاوه بر برداشتن استخوان بهتره صافى كف پا هم با جراحى اصلاح بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر محدثه سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  باسلام سی سالمه وکف پاهام مادرزادی خیلی قوس دارهستن وخجالت میکشم هزینه عمل چقدره ومن بایدچیکارکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود 

   بايد براى معاينه و بررسى حضورى مراجعه كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ... شما در خصوص ناخن شست فرو رفته در گوشت انگشت هم درمان انجام می دهید ؟ اگر جواب مثبت است سئوال این است که : مدتهاست ( چندین سال ) که وقتی ناخن های دو تا انگشت شست پاهام یه مقدار رشد می کنند شروع به فشار آوردن به گوشه های انگشتم می کنند و به مرور یه مقدار فرو در گوشت شست پا می رود که اغلب خودم به سختی و همراه با درد و سوزش ناخن رفته در گوشت را می چیدم ولی دیگه از این کار خسته شدم و می خواستم بدونم راهکاری هست که به صورت دائمی مشکل رفع بشه ؟ حالا جراحی باشه و یا غیره فرقی نداره برام ... ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   بله درمان جراحى در موارد مزمن انجام مى شه

   مطلب مربوط به اون براى اطلاع شما در وبسايت هست

   با احترام

 • تصویر کاربر ائلمان دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  جناب آقاي دكتر گرافي پاي ائلمان را خدمتتان ارسال ميكنم. لطفا ملاحظه فرماييد.
  وقتي پاش رو زمين ميزاره به نظر ميرسه پاشنه پا يه خورده بيرون زدگي داره.
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   درود

   راديوگرافيش عاليه و راستاهاى استخوانى خيلى خوب هستن

   با احترام

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام دخترم 11ساله هست کف پاش صافه همیشه درد کمره هزینه جراحی کف پا چقدره و مدت زمان درمان چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش)

   درود

   صافى كف پا لزوما علت درد كمر نيست و لزوما عمل نمى خواد ولى باز هم معاينه دقيق لازمه

   با احترام

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید آقای دکتر من یه پسر دارم که تازه سه سالش تموم شده و احساس میکنم کف پاش صاف هست من خیلی دنبالش بودم که زودتر ببرمش دکتر اما اکثر مادرایی که تجربه داشتن بهم گفتن صبر کن تا سه سالش تموم بشه اگه خوب نشد ببرش خلاصه که الان تازه سه سالش تموم شده و همون حالتو تو پاهاش میبینم میخام ببینم این طبیعی خودش خوب میشه یا این که باید درمان شه ممنون میشم نظرتون رو بگین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   در اكثر موارد و به مرور خود به خود خوب مى شه ولى ما توصيه مى كنيم كه در سه سالگى يك معاينه و بررسى اوليه انجام بشه

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر