دکتر رضا نادری

متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی مچ پا
انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۵
صافی کف پا

مشکلات متنوعی در پا می توانند در بالغین منجر به ایجاد صافی کف پا شوند. در این بیماری قوس کف پا از بین رفته و پا به سمت خارج منحرف می شود.

اکثر این افراد صرفنظر از این که علت صافی کف پا چه باشد با ارتوز یا بریس قابل درمانند. اگر این نوع درمان باعث بهبود نشود جراحی شیوه ای موثر برای بهبود درد و بدشکلی خواهد بود. در این مقاله به طور خلاصه علل ایجاد صافی کف پا در بالغین را مرور می کنیم.

1

علائم صافی کف پا در بالغین

بسته به علت صافی کف پا فرد می تواند یک یا چند علامت زیر را داشته باشد:

  • درد در مسیر تاندون تیبیالیس خلفی که در سمت داخل مچ و پا قرار دارد و درست در پشت قوزک داخلی طی مسیر می کند.ممکن است تورم در قسمت داخل مچ پا نیز دیده شود.
  • درد که با فعالیت بدتر می شود.فعالیت های با شدت زیاد مثل دویدن ممکن است بسیار دشوار شوند.بعضی از بیماران ممکن است در راه رفتن یا حتی ایستادن طولانی دچار مشکل شوند.
  • وقتی قوس کف پا از بین می رود استخوان پاشنه ممکن است تغییر محل داده به سمت خارج متمایل شود و به قوزک خارجی فشار وارد کند.این حالت باعث درد در سمت خارجی مچ پا می شود.آرتروز و آرتریت در مفصل پاشنه هم می تواند همین علایم را ایجاد کند.
  • بیمارانی که صدمه ی قدیمی یا آرتروز در مفاصل قسمت وسطی پا دارند ممکن است دچار بر آمدگی های دردناک در قسمت پشت و کناره ی داخلی پا شوند.این بر آمدگی ها پوشیدن کفش را بسیار دشوار می کنند.گاه این برآمدگی ها آن قدر بزرگند که اعصاب را تحت فشار قرار داده باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن پشت پا و انگشتان می شوند.
  • افراد دیابتی ممکن است تنها متوجه تورم یا یک برآمدگی بزرگ در کف پای خود شوند.این افراد چون دچار اختلال حس هستند ممکن است اصلا دردی را حس نکنند. اگر از کفش های مخصوص برای این افراد دیابتی استفاده نشود این برآمدگی بزرگ می تواند منجر به بروز زخم پای دیابتی شود.

علل صافی کف پا در بالغین

۱- اختلال عملکرد تاندون تیبیالیس خلفی

آسیب تاندون تیبیالیس خلفی شایعترین علت صافی کف پا در بالغین است.تاندون تیبیالیس خلفی یکی از مهمترین تاندون های ساق است.این تاندون از عضله ای در ساق منشا می گیرد و سپس در کناره داخلی ساق و مچ پا (پشت قوزک داخلی) طی مسیر می کند و سرانجام به استخوان های کناره داخلی پا متصل می شود.

عملکرد اصلی این تاندون حفظ قوس کف پا و حمایت از پا حین وزن گذاشتن و راه رفتن است.اگر تاندون دچار التهاب یا پاره شود قوس کف پا به تدریج از بین می رود.

خانم ها و افراد بالای ۴۰ سال بیشتر دچار مشکلات تاندون تیبیالیس خلفی می شوند.سایر فاکتور های خطر عبارتند از چاقی و دیابت و بالا بودن فشار خون.داشتن کف پای صاف از دوران  کودکی احتمال پاره شدن تاندون تیبیالیس خلفی را زیاد می کند.به علاوه افرادی که در ورزش های پر فشار مانند بسکتبال و تنیس و فوتبال ممکن است بر اثر فشار مداوم و مکرر به تاندون دچار پارگی آن شوند.

2

۲- آرتریت

آرتریت التهابی مانند آرتریت روماتویید می توانند باعث صافی دردناک کف پا شوند.این نوع از آرتریت ها نه تنها به غضروف مفصلی بلکه به رباط هایی که پا را محافظت می کنند نیز حمله می کنند.آرتریت التهابی نه تنها باعث درد می شود بلکه موجب تغییر شکل و صاف شدن کف پا نیز مگردد.

آرتریت می تواند قسمت وسطی یا خلفی پا را درگیر کند که در هر دو حالت می تواند باعث صاف شدن قوس کف پا گردد.

۳- صدمات و آسیب ها

صدمه به رباط های پا می تواند استخوان ها و مفاصل را از راستای طبیعی خارج کند.رباط ها استخوان ها را حمایت کرده مانع در رفتگی آن ها می شوند.اگر رباط ها پاره شوند پا دردناک و صاف می شود.این صدمات در قسمت میانی پا شایعترند ولی ممکن است در قسمت خلفی پا(زیر مچ) هم اتفاق بیفتند.

علاوه بر صدمات به رباط ها شکستگی ها و در رفتگی ها در استخوان های قسمت میانی پا نیز می توانند سبب صافی کف پا شوند.

۴- صافی کف پا بر اثر دیابت ( پای شارکو)

افراد دیابتی یا آن هایی که به دلیل ابتلای عصب پا حس طبیعی در پا ها ندارند ممکن است دچار صافی کف پا شوند. این نوع از صافی کف پا اغلب شدیدتر از صافی کف پایی است که در افراد با حس طبیعی پا وجود دارد.علت آن این است که این بیماران درد را حین از دست رفتن قوس کف پایشان حس نمی کنند.

در این افراد علاوه بر این که رباط ها استخوان ها را در جای خود نگه نمی دارند خود استخوان ها هم گاهی دچار شکستگی و تخریب می شوند بدون آن که بیمار دردی حس کند.این باعث دفورمه شدن و بد شکلی شدید پا می شود که حتی اصلاح آن با جراحی نیز بسیار چالش برانگیز است.کفش ها و بریس های مخصوص بهترین وسیله ی درمان این مشکل هستند.

3

چکیده

صافی کف پای بالغین یکی از شایعترین مشکلات مچ پا و پا می باشد.طیف درمان از روش های غیر جراحی مانند ارتوز و بریس تا جراحی گسترده است.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

مقالات مرتبط
مشاهده مقالات بیشتر
مقالات پیشنهادی
مشاهده مقالات بیشتر