منو

علت درد رشد در بزرگسالان چیست؟

دردهای رشد نوعی درد ضربان دار و اذیت کننده در پاها یا سایر اندام ها می باشد. این دردها معمولاً در کودکان ۳ تا ۵ ساله و ۸ تا ۱۲ ساله دیده می شود. دردهای رشد معمولاً اندام های تحتانی (ساق پا، جلوی ران ها و پشت زانو) را تحت تأثیر قرار می دهند. اما علت درد رشد در بزرگسالان چیست؟

به طور کلی رشد استخوان ها پدیده ای دردناک نیست. علت دردهای رشد ناشناخته است و ممکن است به فعالیت روزانه ی کودکان مرتبط باشد.یک فرضیه این است که چون در هنگام رشد استخوان ها نسبت به عضلات سریعتر افزایش طول پیدا می کنند این مساله باعث تحت کشش قرار گرفتن عضلات و درد می شود.

در واقع زمانی که دلایل دیگر دردهای استخوانی و عضلانی رد شوند می توان این دردها را به درد رشد نسبت داد. همانطور که گفتیم درد رشد عموماً در کودکان اتفاق می افتد. اما احتمال وجود این دردها بعد از زمان بلوغ کودک نیز وجود دارد.

علائم درد رشد در بزرگسالان 

شایع ترین علائم درد رشد گرفتگی و دردهای عضلانی است که معمولاً در هر دو اندام تحتانی ایجاد می شود. علائم دیگر این مشکل عبارتند از:

علت درد رشد در بزرگسالان

فرآیند رشد معمولاً چند سال بعد از بلوغ متوقف می شود. این اتفاق برای دختران معمولاً در سنین ۱۴ یا ۱۵ سالگی و برای پسران در سن ۱۶ سالگی رخ می دهد. با این وجود، شما ممکن است علائمی مانند دردهای رشد را در بزرگسالی تجربه کنید. دلایل احساس درد رشد در بزرگسالان عبارتند از:

۱- عضلانی با شروع تأخیری (DOMS)

درد عضلانی با شروع تأخیری (DOMS) نوعی درد عضلانی است که چند ساعت تا چند روز بعد از ورزش ایجاد می شود. این نوع درد می تواند شامل حساس شدن عضلات و دردهای شدید عضلانی باشد.

علت دقیق درد عضلانی با شروع تأخیری مشخص نیست. اما این درد در اغلب اوقات بعد از شروع یک فعالیت شدید یا از سر گرفتن یک ورزش سنگین بعد از چند وقت اتفاق می افتد. همچنین، مدت و شدت ورزش می تواند در احتمال ایجاد DOMS تأثیرگذار باشد.

DOMS می تواند منجر به کاهش دامنه ی حرکتی شده و حتی راه رفتن را برایتان دشوار کند. بنابراین، شما ممکن است برای مقابله با این درد به سایر نواحی پای خود فشار بیاورید که همین امر در صورت ادامه دار شدن منجر به آسیب های آتی خواهد شد.

مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)، ماساژ پای آسیب دیده و استراحت چند روزه می توانند به بهبودی دردهای ناشی از DOMS کمک کنند.

۲- روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید یا آرتروز مفصلی یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول های سالم حمله می کنند و همین امر سبب التهاب در پوشش مفاصل شما می شود. علائم روماتیسم مفصلی عبارتند از:

درد رشد در بزرگسالان

۳- آرتروز

استئوآرتریت یا آرتروز شایع ترین فرم بیماری آرتریت می باشد. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که غضروف انتهای استخوان ها به تدریج از بین می رود. غضروف یک بافت لغزنده و قوی است که باعث حرکت مفصلی بدون اصطکاک می شود. در نهایت، اگر غضروف به طور کامل از بین برود، استخوان به استخوان برخورد کرده و منجر به ساییدگی آنها می شود. افراد مسن بیشتر از سایرین به آرتروز مبتلا می شوند. از علائم آرتروز می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • درد 
 • تورم
 • سفتی 
 • کاهش دامنه ی حرکتی مفاصل 

دردهای مشابه درد رشد در بزرگسالان

مشکلات دیگری وجود دارند که ممکن است شبیه دردهای رشد به نظر برسند؛ اما این مشکلات معمولاً با علائم دیگری همراه هستند. برخی از این موارد عبارتند از:

۱- سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار یک اختلال سیستم عصبی است که باعث ایجاد مشکل و ناراحتی و میل غیر قابل کنترل به حرکت پاها می شود. حرکت دادن پاها ممکن است به طور موقتی علائم شما را کاهش دهد. علائم سندرم پای بی قرار عبارتند از:

 • احساس ناراحتی پاها در عصر یا شب، به خصوص در حالت نشسته یا دراز کشیده
 • تکان خوردن شدید و لگد زدن در زمان خواب

۲- هایپرموبیلیتی مفاصل

هایپرموبیلیتی مفاصل به این معناست که شما قادرید برخی از مفاصل یا همه مفاصل خود را بیش از افراد دیگر حرکت دهید. این مشکل با نام «دو مفصله» نیز شناخته می شود. بسیاری از مبتلایان به هایپرموبیلیتی مفاصل هیچ مشکل یا علائمی را تجربه نمی کنند. اما احتمال بروز موارد زیر وجود دارد:

۳- بیماری لایم

بیماری لایم از طریق کنه‌های آلوده به باکتری B. burgdorferi به انسان منتقل می‌شود. علائم بیماری لایم شامل موارد زیر است:

 • تب
 • سردرد
 • خستگی
 • حساسیت های پوستی دایره ای شکل

۴- گرفتگی (کرامپ)

گرفتگی به معنای انقباض ناخودآگاه عضلات می باشد. گرفتگی های پا معمولاً شب ها اتفاق افتاده و ناحیه ی ساق پا را تحت تأثیر قرار می دهد. این مشکل به طور ناگهانی ایجاد شده و بیشتر در میانسالان و سالمندان شایع می باشد.

گرفتگی های گاه و بیگاه (تک و توک) پا معمولاً رایج و بی خطر است. البته، اگر این گرفتگی ها پر تعداد و شدید بود بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۵- لخته خونی

ترومبوز وریدی به لخته خونی گفته می شود که در رگ های اصلی بدن -معمولاً پا- ایجاد می شود. در برخی موارد ممکن است شما هیچ علائمی را تجربه نکنید. در صورت وجود علائم، ممکن است موارد زیر مشاهده شود:

 • پا درد
 • قرمزی
 • گرما در ناحیه آسیب دیده پا
 • ورم

۶- شین اسپلینت (درد جلو ساق پا)

شین اسپلینت نوعی التهاب عضلات، تاندون و بافت استخوانی اطراف ساق می باشد. در این بیماری شما در ناحیه ی جلوی ساق خود (در محل رسیدن عضله به استخوان) احساس درد خواهید داشت.

این درد معمولاً در زمان ورزش یا بعد از آن خود را نشان می دهد. درد شین اسپلینت تیز، نبض دار و حساس به لمس در محل التهاب می باشد. شین اسپلینت همچنین می تواند سبب ورم خفیف شود.

این بیماری معمولاً در خانه و با استراحت، یخ و حرکات کششی بهبود می یابد. در صورتی که این موارد باعث بهبودی نشده و درد شما شدید شد به پزشک مراجعه کنید.

۷- فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا باعث احساس درد در کل بدن می شود. علائم دیگر این بیماری عبارت است از:

۸- سرطان استخوان

سرطان استخوان نوعی سرطان است که خود استخوان را هدف قرار می دهد. رایج ترین نشانه ی سرطان استخوان درد استخوانی می باشد. این درد معمولاً در ابتلا خفیف بوده و سپس تبدیل به یک درد مزمن می شود که با استراحت هم کاهش پیدا نمی کند. از دیگر نشانه های سرطان استخوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۹- شکستگی استرسی

شکستگی استرسی به ترک های ریز استخوانی گفته می شود که معمولاً بر اثر استهلاک ایجاد شده اند. علائم این بیماری عبارتند از:

 • دردی که به مرور شدیدتر می شود
 • ناحیه حساس به لمس
 • ورم

۱۰- اوستئومیلیت

اوستئومیلیت نوعی عفونت استخوانی است. این عفونت ممکن است در استخوان شروع شده یا از طریق جریان خون خود را به استخوان برساند. علائم این عفونت عبارتند از:

در صورت مشاهده ی این علائم به پزشک مراجعه کنید. مخصوصاً برای سالمندان و افراد مبتلا به دیابت، سیستم ایمنی ضعیف یا افراد در معرض خطر عفونت. اوستئومیلیت با مصرف آنتی بیوتیک بهبود پیدا می کند و در صورت عدم درمان می تواند سبب مرگ بافت استخوانی شود.

دکتر غلامرضا نادری بورد تخصصی ارتوپدی، آرتروسکوپی و آرتروپلاستی، فلوشیپ جراحی مچ پا

 

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آزی یکشنبه ۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  وقت بخیر
  از بچگی شست پام بزرگتر از حد نرمال بود الان بعد از دوبار بارداری پام دو سایز افزایش پیدا کرده و فرم مردانه گرفته. مفصل بزرگ شست پام هم بسیار گرد و برجسته شده و بعد از دو سه ساعت کفش پوشیدن بشدت درد میگیره. میخواستم از آقای دکتر بپرسم امکان کوچک کردن شست پام و مفصل بزرگ آن وجود دارد و آقای دکتر این عمل را انجام میدن.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۵ شهریور ۲( 8 ماه پیش)

   اول معاينه و راديوگرافى لازمه و امكانش هست  كه بشه درمان جراحى انجام داد 

 • تصویر کاربر S شنبه ۱۵ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر دخترم ۱۱ سال و ۲ ماه داره و قدش ۱۵۰ هست .تصویر صفحه رشد رو برای شما ارسال میکنم . لطفا بفرمایید تا چند سانت دیگه ممکن هست قد بکشه . ممنونم
  1. تصویر کاربر S جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   عکس برای شما ارسال شده ؟
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   قابل تخمين نيست با اين اطلاعات ولى قطعا رشد خواهد داشت 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۷ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر بنده ۴۴ سن دارم با وزن ۱۰۸ حدودا ده ساله مچ پای سمت‌راستم آسیب دیده در ورزش رزمی و حدودا یکسال هست درد شدیدی در این ناحیه دارم عکس رادیولوژی گرفتم تشخیص دکتر آرتروز بود و بوجود آمدن استخوان اضافه.. راهنمایی میفرمایید آقای دکتر ؟سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۷ تیر ۱( 1 سال پیش)

   متاسفانه نه راديوگرافى فرستادين و نه من معاينتون كردم 

   بايد بررسى كامل انجام بشه تا درمان خوبى بهتون پيشنهاد بشه

 • تصویر کاربر فرخنده دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من مچ پام کج شده بعضی دکترا گفتن عمل ایا عمل تنها راه چاره هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   تصويرى نفرستادين ولى احتمالا عمل لازمه

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من۲۲ سالمه مشکل صافی کف پا دارم تمامی کفی های طبی وحرکات کششی را انجام دادم ونتیجه نگرفتم وپیش دکتر های ارتوپد زیادی رفتم که گفتن باید عمل کنی وعمل کردن پا هم کارما نیست میخواستم ازشما دراین مورد مشورت کنم که عمل کفپا چه جوری وچقدرهزینه برمیداره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۳ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   ليته به نوع عمل مورد نياز فوق مى كنه و اول معاينه لازمه 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  می خواستم ببینم که پام، طبق این عکس، عمل داره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   اگه اذيت داره بله 

 • تصویر کاربر وفایی سه شنبه ۲۴ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 1164 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت به خیر
  خواستم بپرسم عمل جراحی های شما در کدام بیمارستان انجام میشه( برای بیمه خودم میخواستم بدونم طرف قرارداد هستیم یا خیر)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۴ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   مهراد و تريتا و نيكان غرب

 • تصویر کاربر ذبیح یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید. انگشت شصت پای راستم جایی که به کف پا متصل هستش همیشه درد داره ولی هر یه ماه به مدت چند روز شدت دردش زیاد میشه و ورم میکنه یه کمم قرمز میشه باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   آزمايش اسيد اوريك انجام بدين و يك راديوگرافى ساده 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید ارتوپدی سخت هست من می خوام برای انتخاب رشته
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   بله سخت هست 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر