منو

آیا کیست بیکر خطرناک است؟

کیست بیکر یک کیست پر از مایع است که سبب ایجاد برآمدگی و احساس سفتی در پشت زانو می شود. این درد می تواند در هنگام صاف یا خم کردن کامل زانو و همچنین در حین فعالیت تشدید شود.


کیست بیکر که کیست پوپلیته نیز نامیده می شود معمولا در  افراد بالغ به علت وجود یک مشکل در مفصل زانو به وجود می آید. از جمله این مشکل ها می توان به التهاب مفصل یا پارگی منیسک زانو یا آرتروز اشاره کرد.

 این شرایط می توانند سبب تولید بیش از حد مایع توسط زانو شده که این پدیده خود منجر به ایجاد کیست بیکر می شود. کیست بیکر یا کیست زانو در اطفال می تواند بدون وجود هیچ گونه مشکلی در مفصل زانو ایجاد شود.

با اینکه کیست بیکر می تواند سبب ایجاد تورم شده و در فرد احساس ناراحتی به وجود آورد، معمولا درمان مشکل زمینه ای  آن، رهایی از این وضعیت را ممکن می کند.

کیست بیکر

علائم کیست پشت زانو چیست

در برخی موارد، کیست بیکر پشت زانو هیچ گونه دردی ایجاد نکرده و امکان دارد فرد متوجه وجود آن نباشد. در صورتی که فرد به علائمی دچار باشد، آن علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

❇ تورم در پشت زانو و گاهی در ساق

❇ درد زانو

❇ سفتی و عدم توانایی خم کردن زانو

نکته: علائم می توانند پس از فعالیت یا ایستادن به مدت طولانی تشدید شوند.

زمان مراجعه به پزشک

در صورتی که فرد در پشت زانوی خود درد و تورم را احساس می کند باید با یک پزشک ارتوپد مشاوره کند. با اینکه احتمال این مورد پایین است، اما برآمدگی پشت زانو می تواند نشانه وضعیتی جدی تر از یک کیست پر از مایع باشد.

کیست زانو در اثر چیست

زانو از استخوان، لیگامان ( رباط )، تاندون و غضروف تشکیل شده است. تاندون و غضروف نیاز به روان شدن دارند و این روانی را از مایع سینوویال دریافت می کنند. این مایع اصطکاک را کاهش داده و به زانوها کمک می کند تا حرکتی روان تر داشته باشند.

در هر زانو کیسه های مختلفی به نام بورسا وجود دارند که مایع سینوویال در آن ها جریان دارد. بین بورسای پوپلیته (کیسه ای در پشت زانو) و مفصل زانو یک سیستم دریچه مانند وجود دارد که جریان مایع سینوویال را تنظیم می کند.

در صورتی که زانو بیش از حد مایع سینوویال تولید کند، این مایع می تواند در بورسای پوپلیته تجمع یابد.

کیست بیکر

این پدیده می تواند به وسیله التهابی در مفصل زانو به وجود آید که معمولا ناشی از یک مشکل زمینه ای است. از جمله این مشکلات زمینه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ نقرس

در این بیماری سطح اسید اوریک در خون بیش از حد بالا (هایپر اوریسمی) رفته و سبب ایجاد کریستال های اورات در اطراف و داخل مفاصل می گردد. این تجمع موجب التهاب و درد شدید می شود.

❇هموفیلی

یک بیماری وراثتی است که در آن خون به طرز مناسب لخته نشده و به خونریزی داخلی و همچنین آسیب مفصلی منجر می شود.

❇لوپوس

یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت سالم و عادی بدن حمله می کند.

❇ آرتروز (استئوآرتریت)

نوعی از التهاب مفاصل است که توسط التهاب، فروپاشی و در نهایت از بین رفتن غضروف در مفاصل به وجود می آید. در این بیماری غضروف به مرور زمان از بین می رود. 

👈مطالب مرتبط: انواع روش های درمان آرتروز 

👈مطالب مرتبط: مراقبت پس از عمل آرتروسکوپی زانو 

❇ پسوریازیس

برخی از این بیماران نیز درد و التهاب را در مفاصل خود احساس می کنند.

❇ آرتریت واکنشی

یک نوع التهاب مفصلی است که به دنبال بعضی از بیماری های عفونی دستگاه تنفس، دستگاه ادراری تناسلی یا دستگاه گوارش ایجاد می شود و دلیل آن تشابه بعضی آنتی ژن های عوامل عفونت زا با پروتئین های موجود در غشای سینوویال مفصل است که در نتیجه سیستم ایمنی بدن علیه بافت خودی مفصل نیز وارد عمل می شود و آن را دچار التهاب می کند.

❇ آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

یک نوع التهاب مفصلی ناشی از خودایمنی است.

❇ آرتریت عفونی

التهاب مفاصل که در اثر یک عفونت باکتریایی به وجود آمده است.

❇ آسیب

آسیب یا تروما به زانو مانند پارگی منیسک می تواند به ایجاد کیست بیکر منجر شود. این موارد میان ورزشکاران رایج است.

عوارض کیست بیکر (آیا کیست زانو خطرناک است)

ندرتا،  کیست بیکر پاره شده و مایع سینوویال به درون ناحیه پشت ساق پا نشت می کند. این پدیده سبب بروز موارد زیر می شود:

❇ زانو درد شدید

❇ تورم در پشت ساق پا

❇ گاهی اوقات، قرمزی پشت ساق پا یا احساس جاری شدن آب به پایین این ناحیه

این علائم و نشانه ها بسیار شبیه نشانه های وجود  لخته خون در وریدهای عمقی ساق می باشند. در صورتی که در پشت ساق پای خود قرمزی و تورم مشاهده می کنید، به یک ارزیابی پزشکی فوری نیاز دارید تا موارد جدی تر ایجاد کننده این علائم تشخیص داده شوند.

معاینه زانو

پارگی کیست بیکر

در صورتی که کیست بیکر پاره شود، بیمار احساس درد بسیار زیادی داشته و متخصص ارتوپد ممکن است درمان های زیر را برای وی تجویز کند:

۱- استراحت کردن

۲- بالا نگاه داشتن پا

۳- تزریق داروهای کورتیکواسترویید در زانو

تشخیص کیست بیکر

کیست بیکر  را اغلب می توان به وسیله معاینه فیزیکی تشخیص داد. با این حال، از آنجایی که علائم و نشانه های کیست بیکر مشابه با علائم بیماری های جدی تری از جمله وجود لخته خون، آنوریسم یا تومور می باشند، امکان دارد پزشک انجام آزمایش های تصویر برداری غیر تهاجمی را تجویز کند. از جمله این آزمایش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ سونوگرافی

❇ تصویر برداری با اشعه ایکس

❇ تصویر برداری تشدید مغناطیسی (MRI)

درمان کیست پا 

پزشکان در صورت امکان علت زمینه ای ایجاد کننده کیست را درمان می کنند. اگر پزشک تشخیص دهد که پارگی منیسک علت تولید بیش از حد مایع سینوویال است، می تواند انجام عمل جراحی برداشت یا ترمیم منیسک آسیب دیده را توصیه کند.

کیست های بیکری که با آرتروز مرتبط هستند معمولا با درمان آرتروز بهبود می یابند. مداخله جراحی در این موارد به ندرت مورد نیاز است.

برداشتن کیست بیکر با جراحی به عنوان یک عمل مستقل ندرتا ضرورت می یابد.

درمان کیست زانو بدون جراحی

گاهی اوقات کیست بیکر به صورت خود به خودی از بین می رود. با این حال، در صورتی که کیست بزرگ بوده و سبب ایجاد درد شود، پزشک می تواند انجام درمان های زیر را پیشنهاد دهد:

❇ مصرف دارو

پزشک می تواند یک داروی کورتیکوستروئید مانند کورتیزون را جهت کاهش التهاب به درون زانو تزریق کند. این دارو با اینکه می تواند سبب تسکین درد شود اما همواره از بروز دوباره کیست پیشگیری نمی کند.

❇ تخلیه ترشحات (درناژ)

پزشک می تواند با استفاده از یک سوزن مایع را از مفصل زانوی فرد خارج کند. این فرایند آسپیراسیون با سوزن نامیده شده و اغلب تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود.

❇ فیزیوتراپی کیست بیکر

قرار دادن یخ، استفاده از باند فشاری و چوب زیر بغل  می توانند به کاهش درد و تورم کمک کنند. تمرینات آرام محدوده حرکتی و تمرینات قدرتی برای عضلات اطراف زانو نیز می توانند به کاهش علائم و حفظ فعالیت زانو کمک کنند.

درمان خانگی کیست بیکر

در صورتی که پزشک تشخیص دهد آرتریت علت ایجاد کننده این کیست است، او می تواند انجام همه یا قسمتی از اقدامات زیر را توصیه کند:

پروتکل rice

❇ از اصول RICE پیروی کنید.

این حروف مخفف عبارات استراحت، اعمال یخ، کمپرس و بالا بردن عضو می باشند. به پای خود استراحت دهید. زانوی خود را به وسیله یک بانداژ، پارچه یا قالب کمپرس کنید. در زمان ممکن، مخصوصا در شب پای خود را بالا ببرید.

❇ مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را امتحان کنید.

دارو هایی مانند ایبوپروفن (ادویل)، ناپروکسن سدیم (آلیو)، استامینوفن (تایلنول ) و آسپرین می توانند به تسکین درد کمک کنند. در هنگام مصرف از دستورالعمل های مرتبط با مقدار مصرف دارو پیروی کنید. نباید این داروها را بیش از مقدار توصیه شده مصرف کرد.

❇ فعالیت فیزیکی خود را کاهش دهید.

پیروی از این مورد تحریک پذیری مفصل زانو را کاهش می دهد. پزشک می تواند مدت کاهش سطح فعالیت ها را برای فرد توضیح داده و امکان دارد انواع جایگزین ورزش هایی را به فرد پیشنهاد دهد که او در این مدت قادر به انجام آنها می باشد.

مراقبت های بعد از شکستگی استخوان کف پا

جوش خوردن و ترمیم بهتر استخوان های شما بستگی زیادی به مراقبت های بعد از ترمیم استخوان متاتارس دارد. غذاهای سالم و مقوی را حتماً در رژیم غذایی خود رعایت کرده و از استعمال سیگار پرهیز کنید.

حتما در تمام جلسات معاینه بعد از درمان حضور یابید و در صورت وجود مشکل، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

 • در صورتی که پزشک شما، داروهای مسکن را برای شما تجویز کرده است، حتماً طبق دستورالعمل آنها را مصرف کنید.
 • اگر دارویی برای شما تجویز نشده است می توانید در صورت بروز درد از داروهای بدون نسخه استفاده نمایید.
 • به توصیه های متخصص ارتوپد خود درباره حداکثر وزنی که می توانید تا زمان بهبودی به پاهای خود تحمیل کنید و زمانی که می توانید به فعالیت های عادی و روزمره خود برگردید سوال کنید. در صورتی که عصا برای شما تحویز شده است حتماً از آن استفاده کنید.
 • در سه روز ابتدایی درمان هر یک الی ۲ ساعت یک بار (در زمان بیداری) به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه کیسه یخ را بر روی پاهای خود قرار دهید و این کار را تا خوابیدن ورم پا انجام دهید. برای جلوگیری از حس سوزش در پوست پا، یک لایه پارچه بین کیسه یخ و پای خود قرار دهید.
 • در این سه روز تا جای ممکن در هنگام نشستن و گذاشتن کیسه یخ، پای خود را روی یک بالش قرار دهید. سعی کنید پا را بالاتر از سطح قلب نگاه دارید تا از ورم آن کاسته شود.

 

دکتر رضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  باسلام:مادرم یک یک ماهی هست پشت زانو کیست شده حالت ورم که بردیم دکتر ارتوپد وگفت کیست هست که گفتن باید مطب که رفتیم‌واب کیست رو خارج کردن ولی الان ۳ روز میگذره خیلی درد میکنه وشب ها خواب نداره نمی دونم چکار کنم مسکن داده ولی هنوز ورم داره ودرد میکنه وهزینه زیاد گرفتن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 روز پیش)

   درود

   احتمالا نياز به فيزيوتراپى و تمرين درمانى هست 

   باز هم با پزشك معالج كه معاينشون كردن مشورت كنيد

 • تصویر کاربر سونیا پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، دخترم بغل زانو ش ورم کرده ام آر آی گرفتیم دکترش گفت ببرین تهران عملش کنید کیست آب آورد خوش خیم بعد ما بردیم پیش چند دکتر دیگه گفتن هم می تونید جراحی کنید هم می تونید نکنید کیست آب آورد میخواستم بدونم نظر شما چیست آیا عمل نکنیم خطرناکه؟ پای راستش بغل زانو ش، این ورم سفت و بزرگ هستش آیا واقعا کیست هست حتما باید جراحی بسه دخترم ۱۳ سالشه لطفا جواب بدید نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   درود

   من نه ايشان رو معاينه كردم و نه تصاويرشون رو ديدم

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید من حدود ۱۰ماه پیش یه ام آرای پشت زانو دادم دکتر گفت هیچی نیست این یه کیست هستش میتونی در بیاری میتونیم در نیاری.بعد از مدتی یه کم احساس درد داشتم رفتم پیش جراح کیست رو در آورد وداد آزمایشگاه الان جواب آزمایش میگه سرطانه.گفت به استخوان چسبیده خواستم بدونم این چقدر میتونه صحت داشته باشه.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   درود

   لطفا گزارش پاتولوژى رو ارسال كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر Zahra پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام و قتتون بخیر
  من هردو پام در اطراف زانو برامدگی هایی وجود داره که گفتن استخوان اضافی هست و پشت پا دقیقا محل خم شدن زانو هم وجود داره که گاهی موجب گرفتگی میشود به طوری که پامونمیتونم تکون بدم ایا عمل این استخوان ها میتونه منجرب به فلج شدن بشه .یکی ازهمی استخوان ها بالاتر از زانو گاها بسیاردردمیگیرد به طوری که پامونمیتونم تکون بدم.عکس ندارم چون زمانی که ۱۰سالم بودگرفتم دیگم پیگیرنشدم پدرم مخالفن باعمل الانم همینومیگن که خوب میشه بزرگتربشم ۲۲سالم هست.میشه کمکم کنید پیش چه دکتری بایدبرم وعملش خطرناک نیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   اگر در سن بعد از بلوغ دردناك يا بزرگتر بشن عمل لازمه

   بهتره اول راديوگرافى انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده پسری ۱۵ ساله دارم که مرتب ورزش میکنه تو ورزش کشتی پارسال زانوی راستش به عقب برگشته بود درد زیادی داشت تا که متوجه شدیم پشت زانوی راستش به اندازه ی نخود برامدگی داره درد داره موقع پیادروی عکس انداخیم دکتر رادیولوژی گفت کیست نظر شما چی هست .ممنونم .خداوند به شما سلامتی بدهد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   حتما معاينه و ام آر آى لازمه 

   با احترام

 • تصویر کاربر آرین یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  ببخشید نمی دونم کیستم از کدوم دسته است ولی تازگی ها حدکت می کنه به طرف جلوی زانو
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   ممكنه كيست نباشه

   بهتره توسط يك متخصص ارتوپدى معاينه بشين

   با احترام

 • تصویر کاربر اشرف پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم ۴۲ ساله الان دو ماه که پش زانو هردو پام درد شدیدی داره رفتم دکتر فرستادن سونو گرافی وعکس برداری گفتن کیست پاسکیر در دو تا پاها وجود داره من حدود ۲۰ سال مدام روزی یکسات ونیم پیاده روی میکنم نمیدونم بر اثر پیاده روی این کیستا به وجود اومده ؟ایا درمانی وجود داره که از این در دا خلاص بشیم ؟ایا توده کیست که بزرگ باشه احتیاج به‌جراحی داره این بگم که اصلا پشت زانوم ورم نداره فقط درد شدیدی که حتا راه رفتن برا م عذاب اور کرده راه کار چیه ؟مچکرم اگه بهم جواب‌بدید‌مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   كيست بيكر در بالغين معمولا همراه با يك مشكل و اختلال در زانو همراهه و بايد اون اختلال درمان بشه و نه كيست به تنهايى

   كيست ندرتا نياز به جراحى براى برداشتن داره

   با احترام

 • تصویر کاربر NAVID شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام.پسر 24 ساله هستم. پایین تر از کشک زانو بنده از جلو به علت زمین خوردن ضربه خورد. MRI گرفتم و دوتا دکتر متخصص ارتوپد گفتند ACL شما کشیدگی داره و چون ناپایداری ندارید فقط فیزیوتراپی کنید. یک دکتر دیگه گفت ACL شما متورمه و باید استراحت کنید. اما من درد پشت زانو دارم و گفتند کوفتگیه و چیزی نیست. رباط من نیمه پاره شده یا کشیدگی ساده داره؟؟ آیا نیمه پاره شدن رباط امکان آسیب دیدگی مجدد رو زیاد خواهد کرد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   اگر ناپايدارى نداريد نظر همكاران درسته و درد پشت زانو هم ناشى از انتقال نيرو به اون قسمت بر اثر صدمه است

   با احترام

 • تصویر کاربر حیاس دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید پای چپم اززی زانو قطع میباشد مدتی هست پشت زانوم متوارم شده طوری که پای مصنوعیم بزور وموقع حرکت بادرد همراه ست.ممنون میشم راهنمای بفرماید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   به نظر من بايد معاينه بشين و يك راديوگرافى از زانو انجام بشه

   با احترام 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   به نظر من بايد معاينه بشين و يك راديوگرافى از زانو انجام بشه

   با احترام 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خدیجه یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام پسرم ۴ساله است و حدودا یک سال که تشخیص داده شد پشت زانوی راستش کیست بیکر به وجود آمده.. به ارتوپد نشون دادم میگن مشکلی نداره واقعا همینطوره؟آیا مایع پشت مفصل زانو و مفصل پاش خراب نمیکنه؟ممنون میشم جوابم بدید نگرانم...
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   نظر همكار محترم بنده درست بوده.كيست بيكر در كودكان نشانه ى مشكل داخل زانو نيست 

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر