منو

 عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا چگونه انجام می شود ؟

آرتروسکوپی مچ پا یک روش جراحی است که جراحان از آن برای رؤیت، تشخیص و درمان مشکلات داخلی مفصلی استفاده می کنند. در ادامه با این روش درمانی بیشتر آشنا می شوید.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی آرترو به معنی مفصل و  اسکوپی به معنای نگاه کردن تشکیل می شود. این اصطلاح به طور تحت اللفظی به معنی نگاه کردن به داخل مفصل است.

آرتروسکوپی مچ پا یک فرایند جراحی است که در آن با استفاده از دوربین های فایبراپتیک (فیبر نوری) و ابزارهای جراحی از طریق برش های کوچکی، درون و اطراف مچ پا جراحی می شوند. آرتروسکوپی مچ پا با هدف ارزیابی جراحی و درمان طیفی از مشکلات مچ پا انجام می شود. جراحی آرتروسکوپیک می تواند نسبت به جراحی سنتی و باز، زمان بهبودی کوتاه تری داشته باشد.

در صورتی که فرد در اثر صدمه غضروف یا شکستگی استخوان، خرده هایی در مچ پای خود داشته باشد ممکن است به انجام آرتروسکوپی مچ پا نیازمند باشد. همچنین، در صورتی که در اثر پیچ خوردگی شدید مچ پا آسیبی به رباط رسیده باشد، جراح ارتوپد می تواند انجام آرتروسکوپی را برای ارزیابی وسعت آسیب و احتمالا ترمیم آن انتخاب کند. برای برخی افراد، انجام آرتروسکوپی به معنای بهبودی سریع تر، جای زخمی کمتر و داشتن عوارضی کمتر نسبت به جراحی باز می باشد.

عمل آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا چیست؟

آرتروسکوپی می تواند برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده شود. لیست مشکلاتی که می توانند به وسیله این تکنولوژی درمان شوند، دائما در حال رشد بوده و شامل موارد زیر می شود:

آرتروسکوپی مفصل مچ پا برای درمان آرتریت

عمل خشک کردن مچ پا یا ثابت سازی (فیوژن) مچ پا یک گزینه درمانی مناسب برای بسیاری از بیماران مبتلا به مراحل آخر آرتریت مچ پا است. آرتروسکوپی مچ پا روشی با کمترین سطح تهاجم را برای انجام ثابت سازی مچ پا ارائه می دهد. نتایج این فرایند می توانند هم سطح یا بهتر از تکنیک های باز باشند.

شکستگی های مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا می تواند همراه با تکنیک های ترمیم شکستگی انجام شود. این کار می تواند به کسب اطمینان از درست روی هم قرار گرفتن استخوان و غضروف کمک کند. همچنین، می توان در حین ترمیم شکستگی مچ پا از این روش استفاده کرد تا آسیب های غضروفی داخل مچ پا بررسی شوند.

مطلب مرتبط: انواع شکستگی قوزک مچ پا و درمان آن

بی ثباتی مچ پا

رباط های مچ پا می توانند کشیده یا پاره شده و به احساس ناپایداری و بی ثباتی آن منجر شوند. این رباط ها می توانند به وسیله جراحی ترمیم شوند. تکنیک های آرتروسکوپیک می توانند یک گزینه درمانی برای این مشکل باشند.

مطلب مرتبط: درمان بی ثباتی و خالی کردن مچ پا

گیر کردن قدامی مچ پا (بیماری مچ پای وزشکاران یا فوتبالیست ها)

گیر کردن مچ پا هنگامی اتفاق می افتد که جلوی مفصل مچ پا ملتهب می شود. علائم این وضعیت شامل درد و تورم مچ پا می شوند. این شرایط می تواند سبب محدود شدن توانایی خم شدن مچ پا به سمت بالا باشد. در این مورد بالا رفتن از نواحی شیب دار اغلب با درد همراه خواهد بود. در این اختلال امکان دارد در عکس های اشعه ایکس، استئوفیت یا خار استخوانی نیز دیده شود. آرتروسکوپی می تواند برای از بین بردن بافت های ملتهب و خار های استخوانی استفاده شود.

آرتروفیبروز

در این عارضه بافت اسکار (جای زخم) در درون مچ پا تشکیل می شود. این وضعیت می تواند سبب خشک شدن و دردناکی مفصل شود که به آن آرتروفیبروز نیز می گویند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای شناسایی بافت اسکار و از بین بردن آن استفاده شود.

عفونت

عفونت موجود در فضای مفصلی را نمی توان فقط به وسیله آنتی بیوتیک ها درمان کرد. این وضعیت، اغلب نیازمند یک جراحی اورژانسی جهت شستشوی مفصل است که می تواند به وسیله آرتروسکوپی صورت گیرد.

اجسام سرگردان و آزاد

غضروف، استخوان و بافت اسکار می توانند به صورت آزادانه در مفصل شناور شده و اجسام آزاد را به وجود آورند. اجسام آزاد می توانند دردناک بوده و سبب ایجاد مشکلاتی مانند قفل کردن و درد یا صدا دادن پا شوند. می توان جهت یافتن و برداشتن اجسام آزاد از آرتروسکوپی مچ پا استفاده کرد.

بیماری OCD مچ پا (ضایعات استئوکندرال)

نواحی آسیب دیده غضروف و استخوان هستند که در مفصل مچ پا وجود دارند. این نقص ها معمولا توسط آسیب های مچ پا مانند شکستگی ها و پیچ خوردگی ها به وجود می آیند. علائم رایج شامل درد مچ پا و تورم آن می شوند. تشخیص به وسیله ترکیبی از یک معاینه جسمانی و مطالعات تصویر برداری صورت می گیرد.

مطالعات تصویربردای می توانند تصاویر اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن را در بر گیرند. این درمان به اندازه، موقعیت و پایداری نقص غضروفی بستگی دارد. علائم و فعالیت های بیمار نیز باید در نظر گرفته شوند. جراحی اغلب شامل برداشتن غضروف آسیب دیده و به وجود آوردن سوراخ های ریزی بر روی استخوان می شود که جهت بهبودی  و التیام آن ایجاد می شوند. علاوه بر آن، فرایند های پیوند استخوان و غضروف نیز می توانند انجام شوند.

مطلب مرتبط: OCD یا ضایعه غضروف مچ پا را بهتر بشناسید.

گیر کردن خلفی مچ پا

این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که بافت نرم در پشت مچ پا ملتهب می شود. نشانه رفتن مچ پا به سمت پایین می تواند دردناک باشد. این سندرم ناشی از استفاده زیاد، اغلب در رقصنده ها و ورزشکاران حرفه ای بروز می کند. همچنین، این عارضه می تواند با یک زائده استخوانی به نام اوس تریگونوم در ارتباط باشد. می توان بافت دارای مشکل را به وسیله آرتروسکوپی از بین برد.

سینوویت

بافت نرم و پوشاننده مفصل مچ پا (بافت سینوویال) می تواند ملتهب شده و سبب ایجاد درد و تورم شود. این عارضه می تواند در اثر آسیب و استفاده بیش از حد به وجود آید. آرتریت التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می توانند سبب ایجاد سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای از بین بردن بافت ملتهبی استفاده شود که به درمان های غیر جراحی جوابگو نیست.

علائم ناشناخته مچ پا

گاهی اوقات بیماران به علائمی دچار می شوند که نمی توان آن ها را به وسیله دیگر تکنیک های تشخیصی توضیح داد. آرتروسکوپی این فرصت را فراهم می کند تا بتوان به صورت مستقیم درون مفصل را مشاهده کرد. سپس جراح می تواند مشکلاتی را شناسایی کند که می توانند به وسیله جراحی درمان شوند.

آرتروسکوپی مچ پا

جراحی به کمک آرتروسکوپی

❇ ترمیم تاندون های شانه

❇ ترمیم یا برداشتنی منیسک پاره شده

❇ بازسازی رباط صلیبی زانو

❇ برداشتن لایه داخلی ملتهب مفصل زانو، شانه ، آرنج، مچ پا، مچ دست

❇ آزاد کردن تونل کارپال

عمل پارگی رباط مچ پا

❇ خارج کردن قطعات غضروفی یا استخانی داخل متصل زانو، شانه، آرنج، مچ پا، مچ دست

شش مفصلی که بیش از سایر مفاصل تحت جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مچ پا، هیپ و معضل ران و مچ دست.

در اینجا درباره آرتروسکوپی زانو بیشتر بخوانید ⏪ دستورالعمل های بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو 

مراحل عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

گرچه  در عمل جراحی ارتروسکوپی بهبود آسان تر از عمل باز است، باز هم نیاز به استفاده از بیهوشی، بی حسی و تجهیزات خاص در اتاق عمل بیمارستان یا مراکز درمانی سرپایی دارد. بسته به محل مفصل و مشکل احتمالی آن ممکن است بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی استفاده شود.

یک برش کوچک به اندازه جا دکمه برای وارد کردن آرتروسکوپ داده می شود. ممکن است نیاز به یک یا چند برش کوچک دیگر برای دیدن سایر قسمت های مفصل یا وارد کردن سایر ابزارها باشد.

در صورت نیاز به جراحی اصلاحی و ترمیمی این کار با وسایل مخصوصی که از طریق برش های دیگر وارد مفصل می شوند، انجام می شود. در ابتدا آرتروسکوپی صرفاً یک وسیله تشخیص برای تعیین  مناسب ترین روش درمانی باز  بود. با تولید ابزار بهتر و پیشرفت تکنیک های جراحی، بسیاری از جراحی ها را می توان به صورت آرتروسکوپی انجام داد.

مثلا اکثر پارگی های منیسک زانو را می توان با جراحی آرتروسکوپی درمان کرد. پس از جراحی آرتروسکوپی به شما توصیه هایی برای مراقبت از برش های پوستی، فعالیت هایی که نباید انجام بدهید و تمریناتی که برای بهبود باید انجام بدهید، می شود.

در ویزیت پس از جراحی برای پیگیری، جراح برش ها را نگاه می کند، در زمان مناسب بخیه های شما را می کشد و برنامه بازتوانی شما را گوشزد می کند.

میزان جراحی مورد نیاز و زمان لازم برای بهبود پس از آن بستگی به پیچیدگی مشکل شما دارد. گاهی حین جراحی آرتروسکوپی، جراح درمی یابد که صدمه یا بیماری را نمی توان به تنهایی با آرتروسکوپی درمان کرد. جراحی وسیع و باز ممکن است در این حالت و در حالی که شما هنوز بیهوش / بی حس هستید انجام شود یا به زمان دیگری موکول شود تا مسأله با شما در میان گذاشته شود.

عوارض احتمالی آرتروسکوپی

گرچه عوارض ناشایع هستند، گاهی حین یا به دنبال آرتروسکوپی به وجود می آیند. عفونت، لخته شدن خون داخل سیاهرگ، تورم بیش از حد یا خونریزی، آسیب به عروق خونی یا اعصاب و شکستن ابزار جراحی داخل مفصل، شایع ترین عوارض هستند ولی بسیار کمتر از یک درصد کل جراحی های آرتروسکوپی روی می دهند.

مزایای عمل جراحی آرتروسکوپی 

گرچه عمل آرتروسکوپی به دلیل آن که برای درمان ورزشکاران و قهرمانان معروف با موفقیت انجام شد، در بین عموم نیز مورد توجه قرار گرفت, یک روش بسیار ارزشمند برای کلیه بیماران ارتوپدی است و معمولا برای بیمار نیز آسان تر از جراحی باز می باشد. اکثر بیماران در مراکز درمانی سرپایی تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند و پس از چند ساعت به منزل خود برمی گردند.

دوره نقاهت جراحی مچ پا

برش های کوچک پس از چند روز بهبود می یابند. گرچه این برش ها کوچک و درد داخل مفصل به دنبال آرتروسکوپی اندک است, چندین هفته طول می کشد تا مفصل بهبود کامل یابد. برای تسریع بهبود مفصل و محافظت آن برای عملکرد آینده، یک برنامه  فعالیت و بازتوانی خاص به شما توصیه خواهد شد.

به طور معمول، بیمار ظرف چند روز به مدرسه یا محل کار خود بازمی گردد یا فعالیت های روزمره خود را از سر می گیرد. ورزشکاران و آنهایی که وضعیت جسمی خوبی دارند در بعضی موارد و طی چند هفته به فعالیت های ورزشی خود باز می گردند. به یاد داشته باشید که افرادی که آرتروسکوپی می شوند ممکن است تشخیص های متفاوتی قبل از عمل داشته باشند، بنابراین درمان آرتروسکوپی هر فرد، منحصر به همان فرد است و زمان لازم برای بهبود نیز بر همین اساس منحصر به فرد است.

موارد منع آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی برای برخی بیماران روش مناسبی نیست. ممکن است عمل جراحی شستشوی آرتروسکوپی برای بیماران مبتلا به التهاب شدید در مفصل مچ پا مزیتی نداشته باشد. همچنین، امکان دارد این روش برای بیماران مبتلا به عفونت های فعال  استخوان یا دیگر مشکلات پزشکی مناسب نباشد. اصلاح دفورمیته های شدید مچ پا با عمل جراحی آرتروسکوپی امکانپذیر نیست.

 

دکتر غلامرضا نادری 

متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۴ مرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  با سلام خانمی 28 ساله هستم که مچ پای چپم 2ماه پیش پیچ خورد الان بعد از این مدت و درمان هایی که داشتم هنوز خیلی درد میکنه این رو هم بگم ی هفته اتل بسته بود و دو هفته گچ الان پزشکم میگه فیزیوتراپی 10 جلسه برو شاید تاثیر داشت چون داخل مفصل مچ پام شکستگی داره ام ار ای مشخص کرد و پزشک هم گفت اگه با فیزیوتراپی جواب نداد باید عمل کنم لطفاً شما هم نظرتون رو راجب درمان بگین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۴ مرداد ۱( 8 ماه پیش)
   لطفا راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۴ مرداد ۱( 8 ماه پیش)

   نياز هست من هم تصاوير رو ببينم تا بتونم نظر بدم

   نه راديوگرافى فرستادين و نه ام آر آى

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هدیه شنبه ۱ مرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از توجه شما
  خانمی ۳۷ ساله باوزن ۵۲ کیلو هستم و ۳ روز پیش بعلت افتادن وسیله روی پا،قسمت بالای استخوان متاتارس ۱ پای چپ دچار شکستگی شد( عکس فرستادم) .الان اتل بستم خواستم بپرسم تا چه مدتی باید اتل داشته باشم و از چه زمانی میتونم روی پای آسیب دیده وزن بندازم و راه برم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱ مرداد ۱( 8 ماه پیش)

   یک سی تی اسکن اسپیرال انجام بدین .اون قطعه کوچک که دورش خط کشیدن شکستگی نیست

 • تصویر کاربر مهتاب پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  یک ماه پیش بر اثر ضربه پام درد گرفت به تشخیص دکتر پام رو گچ گرفت وگفت تاندون پا کشیده شده بعداز پنج روز به علت درد شدید گچ رو باز کردم وبعدش انگشت های پام تکان نمی خوره وام آرای وسونوگرافی ونوار عصب انجام دادم هیچکدام مشکل نداشت ولی درد زیادی دارم وانگشت هام تکان نمی خوره ۵ جلسه فیزیوتراپی هم رفتم فایده ای نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 9 ماه پیش)

   فيزيوتراپى رو ادامه بدين و نوار عصب رو دو هفته ديگه تكرار كنيد

 • تصویر کاربر عاطفه یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم صافی کف پا دارد قبلا به متخصص ارتوپد مراجعه کردیم و گفت احتیاج به کفش طبی یا چیزی نداره الان ۶ سالشه ولی این ضعف عضلانی و چابک نبودنش خیلی ذهنم رو مشغول کرده ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 11 ماه پیش)

   مجدد معاينه لازم داره 

 • تصویر کاربر دلنیا یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر برای کسی که در ناحیه ی ساق پاش پلاتین قرار داره آیا احتمال کمر درد براشون هست؟ و چ فعالیت هایی نباید انجام بده؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 11 ماه پیش)

   ارتباطى نداره 

 • تصویر کاربر رسول دوشنبه ۱ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مادر من ۵۷ سال سن داره ام اس داره ولی کنترل شده هست و مشکلی نداره یه چند وقتیه فشارخون گرفته ولی با دارو کنترل شده داروی فشار خونش والوسپ هست الان یه هفته هست پای چپش ورم کرده درد هم نداره آزمایش کلیه هم داده هیچ مشکلی نداره میتونه از کبدش باشه اگر هست چه مشکلی میتونه باشه؟ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱ فروردین ۱( 1 سال پیش)

   چون يك پاست ربطى به مسايل عمومى نداره و يا مشكل عروقى هست يا مشكل ارتوپدى

 • تصویر کاربر یوسف یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام
  من دوسال پیش قوزک داخلیه پای راستم با تیغه اهنی شکست ، عمل کردم ، الان اگر ی خورده فعالیت سنگین کنم پام متورم میشه با درد همراهه ، زیر ماهیچه پشت پا قفل میشه ، سمت قوزک بیرونی مچ هم متورم میشه شبیه کیست و با درد همراهه ، جای شکستی هنوز بعد از این دوسال ک دست میزنم ی حس شکستگی تازه رو داره . ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   بهتره رتديوگرافى و سى تى اسكن اسپيرال انجام بدين

 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام دکتر... جنابعالی بیمارستان شرکت نفت هم تشریف دارید؟..
  چه روزهایی ؟🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 1 سال پیش)

   خير

 • تصویر کاربر Mahmoud یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  بنده ۱۵ سال پیش دچار یه صانحه گاز گرفتگی شدم که باعث زخم‌ بستر در پای چپم شده و بعد حدودا یک سال بهبود پیدا کردم الان حدود یک سال هست دچار بیماری دیابت شدم که با ورزش و رژیم کنترل کردم تقریبا قند خونمو اما مسله ایی که هست صب ها درد بشدت عجیبی در کف پاهام دارم که غیر قابل تحمل هستش که بعد دو دقیقه دردش برطرف میشه علت این درد چی میتونه باشه ؟ و چه کاری باید بکنم ؟
  تشکر از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   التهاب نيام كف پاست

   فيزيوتراپى و كشش و شاك ويو لازمه 

 • تصویر کاربر عرفان یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر ساق پای من شکسته و دو هفته ترس از این دارم سمت پهلو میخوابم و توخواب زیاد این ور اون ور میشم و پاهام پلاتین گذاشتن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   مشكلى نيست 

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر