انواع شکستگی قوزک مچ پا و درمان آن

شدت شکستگی قوزک مچ پا ممکن است از یک شکستگی ساده در تنها یک استخوان مچ پا تا شکستگی های متعدد که ممکن است مچ پا را دچار در رفتگی بکنند، متفاوت باشد.


به کلام ساده تر هرچه تعداد استخوان های شکسته در مچ پا بیشتر باشد مچ پا ناپایدارتر می شود. همراه شکستگی قوزک ممکن است پارگی یا آسیب لیگامانی نیز وجود داشته باشد. شکستگی مچ پا می تواند در هر گروه سنی بروز کند. در ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته پزشکان متوجه افزایش تعداد و شدت شکستگی های مچ پا شده اند که علت آن تا حدی مربوط به افزایش جمعیت  افراد مسن ولی فعال است.

آناتومی مچ پا

سه استخوان مفصل مچ پا را تشکیل می دهند، که عبارتند از:

✅ تیبیا یا درشت نی

✅ فیبولا یا نازک نی

✅ تالوس یا استخوان قاپ که بین استخوان پاشنه در پایین و استخوان های نازک نی و درشت نی در بالا قرار دارد.

استخوان های تیبیا و فیبولا قسمت های ویژه ای دارند که در تشکیل مچ پا نقش دارند، از جمله:

☑ قوزک داخلی

قسمت داخلی انتهای استخوان تیبیا

☑ قوزک خارجی

قسمت انتهایی فیبولا

☑ قوزک خلفی

قسمت پشتی انتهای استخوان تیبیا

قوزک پا

پزشکان شکستگی های مچ پا را بر اساس قسمتی از استخوان که شکسته است تقسیم بندی می کنند. مثلا شکستگی قسمت انتهایی نازک نی را شکستگی قوزک خارجی و شکستگی انتهای هر دو استخوان نازک نی و درشت نی را شکستگی دو قوزکی (بای مالیولار) می نامند. در شکستگی های مچ پا دو مفصل درگیر می شوند:

✔ مفصل مچ پا یعنی جایی که استخوان های تیبیا و فیبولا و تالوس در کنار هم قرار می گیرند.

✔ مفصل سین دسموز که عبارت است از مفصلی که بین انتهای تحتانی تیبیا و فیبولا قرار دارد و توسط لیگامان ها (رباط ها) ی مهمی پایدار می گردد. لیگامان های متعددی به پایداری مفصل مچ پا کمک می کنند.

علل شکستگی قوزک مچ پا

❇ پیچ خوردن یا چرخیدن مچ پا

❇ افتادن روی مچ پا

❇ لیز خوردن یا افتادن حین راه رفتن یا دویدن

❇ تصادفات

علائم شکستگی قوزک مچ پا

از آن جا که علائم شکستگی قوزک مچ پا شبیه علایم پیچ خوردگی شدید مچ پا هستند هر نوع صدمه و آسیب مچ پا باید توسط پزشک بررسی شود. علائم شایع شکستگی قوزک مچ پا عبارتند از:

✳ درد فوری و شدید

ورم مچ پا

✳ کبودی

✳ درد در هنگام لمس محل آسیب دیده

✳ عدم امکان وزن گذاری روی اندام آسیب دیده

✳ دفورمیته و تغییر شکل مخصوصا موقعی که مفصل دچار دررفتگی مچ هم شده باشد.

علائم در رفتگی مچ پا

 • درد و ورم در ناحیه سطحی مفصل
 • تغییر رنگ پوست اطراف مفصل و تغییر شکل مفصل
 • عدم توانایی در جرکت دادن مچ پا
 • درد در زمان فشار دادن مفصل مچ پا

تشخیص شکستگی قوزک مچ پا

معاینه توسط پزشک

پزشک از شما شرح حالی در مورد علایم و نحوه ی آسیب دیدن شما و یک شرح حال کلی در مورد سوابق پزشکی شما می گیرد. سپس معاینه ی دقیقی بر روی مچ پا و پا و ساق پایتان انجام می دهد.

تصویربرداری از مچ پا

در صورت شک به شکستگی قوزک مچ پا پزشک معالج برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صدمه ی شما درخواست تصویربرداری خواهد کرد.

۱- رادیولوژی ساده

رادیولوژی ساده معمول ترین و در دسترس ترین تکنیک تصویربرداری تشخیصی است. رادیوگرافی ساده می تواند نشان دهد که آیا استخوان شکسته است یا نه؟ و آیا در محل شکستگی قوزک مچ پا جا به جایی وجود دارد یا خیر؟ با این روش می توان تعداد قطعات شکستگی را دانست.

۲- رادیوگرافی تحت استرس

در بعضی شرایط پزشک معالج به مچ پا در جهت خاصی فشار وارد می کند و در آن حالت رادیوگرافی انجام می شود. این رادیوگرافی برای آن است که پزشک متوجه شود که آیا آن شکستگی خاص نیاز به درمان جراحی دارد یا خیر؟

۳- سی تی اسکن

این روش تصاویری از مقاطع مختلف مچ پا ارائه می دهد و گاه برای بررسی بیشتر صدمات مچ پا به کار می رود به ویژه در مواردی که شکستگی به مفصل مچ پا راه دارد.

 سی تی اسکن پا

۴- ام آر آی

برای بعضی از انواع شکستگی قوزک مچ پا و به منظور بررسی لیگامان ها از ام آر آی استفاده می شود.

درمان شکستگی قوزک خارجی

شکستگی قوزک خارجی در واقع شکستگی نازک نی هست. نازک نی در سطوح مختلف ممکن است دچار شکستگی شود. سطح شکستگی می تواند شیوه ی درمان را تعیین کند.

✅ درمان غیر جراحی شکستگی قوزک خارجی

در صورت پایدار بودن مچ پا یعنی اگر شکستگی همراه جا به جایی زیاد نباشد ممکن است نیاز به جراحی نباشد. برای تعیین پایداری مچ پا می توان از رادیوگرافی تحت استرس استفاده کرد. نوع درمان مورد نیاز ممکن است بر اساس محل شکستگی استخوان نیز تعیین شود. روش های متفاوت و متعددی برای حفاظت از شکستگی در طول مدت ترمیم آن استفاده می شود که از کفش های مخصوص تا گچ کوتاه متفاوت هستند.بعضی از پزشکان اجازه ی تحمل وزن را به بیمار می دهند و برخی تا شش هفته اجازه ی وزن گذاری نمی دهند. در طول مدت درمان با فواصل معینی رادیوگرافی انجام می شود تا ضمن اطمینان از عدم جا به جایی قطعات شکستگی فرایند ترمیم نیز پایش گردد.

✅ درمان جراحی شکستگی قوزک خارجی

اگر شکستگی با جا به جایی همراه باشد یا مفصل مچ پا ناپایدار باشد نیاز به جراحی خواهد بود. در این روش ابتدا قطعات شکسته در جای خود قرار داده می شوند و سپس با پیچ و پلیت (پلاک) فیکس می شوند.

شکستگی قوزک پا چقدر طول می کشد؟

مدت زمان بهبودی شکستگی قوزک پا به شدت آسیب دیدگی بستگی دارد. به این صورت که پس از ۲ الی ۳ هفته که پا در گچ بود، معاینه و رادیولوژی انجام می شود و در صورتی که درد و ناراحتی وجود نداشت، بیمار می تواند از واکر استفاده کند و پس از ۱۲ الی ۱۶ هفته شکستگی کامل درمان می شود.

درمان شکستگی قوزک داخلی

شکستگی قوزک داخلی عبارت است از شکستگی قسمت داخلی استخوان درشت نی در قسمت تحتانی آن (مچ پا).این شکستگی می تواند در سطوح مختلف قوزک داخلی ایجاد شود.

در بیشتر موارد شکستگی قوزک داخلی به همراه شکستگی نازک نی (قوزک خارجی) یا شکسستگی قسمت خلفی درشت نی (قوزک خلفی) یا همراه صدمه و پارگی لیگامان ها (رباط ها) ی مچ پا می باشد.

✅ درمان غیر جراحی شکستگی قوزک داخلی

اگر شکستگی بدون جا به جایی باشد و در قسمت انتهایی قوزک داخلی باشد و قطعه ی شکستگی کوچک باشد می توان آن را بدون جراحی درمان  کرد.ممکن است نیاز به انجام رادیوگرافی تحت استرس برای اطمینان از پایداری مفصل مچ پا باشد.

درمان غیر جراحی می تواند با یک بریس یا گچ کوتاه ساق انجام شود. معمولا باید به مدت ۶ هفته از وزن گذاری اجتناب شود. در طول این مدت نیاز به رادیوگرافی کنترل و اطمینان از جا به جا نشدن شکستگی می باشد.

✅ درمان جراحی شکستگی قوزک داخلی

در صورت جا به جایی شکستگی یا ناپایداری مچ پا نیاز به جراحی خواهد بود.بسته  به نوع شکستگی ممکن است از پیچ یا سیم یا پیچ و پلیت برای فیکس کردن آن استفاده شود.

درمان خانگی شکستگی مچ پا

شما می توانید پس از فیزیوتراپی با انجام بعضی حرکات در خانه به سرعت بهبود خود کمک کنید:

۱- کشش پا با پارچه

اولین اقدام برای درمان خانگی شکستگی مچ پا این است که روی زمین نشسته پاهای خود را دراز کنید و کف پای آسیب دیده را در مرکز یک پارچه قرار داده و دو سر پارچه را بگیرید و بکشید. مراقب باشید هنگام نشستن قوز نکنید. این حرکت را می توانید در ۱۰ تکرار ۲۰ ثانیه ای با فاصله ۱۰ ثانیه استراحت انجام دهید.

۲- آب درمانی

آب درمانی با مشورت پزشک می تواند تأثیر زیادی در بهبود روند درمان شما داشته باشد. تنها توجه داشته باشید آب درمانی برای همه افراد به خصوص کسانی که رماتیسم دارند مناسب نیست و از این رو حتما با پزشک خود مشورت کنید.

درمان شکستگی قوزک خلفی

شکستگی قوزک خلفی عبارت است از شکستگی قسمت خلفی درشت نی (تیبیا) در محل مچ پا. این شکستگی در بیشتر موارد همراه شکستگی قوزک خارجی است.ممکن است شکستگی قوزک داخلی هم همراه آن وجود داشته باشد. بسته به این که قطعه ی شکسته چقدر بزرگ باشد قسمت خلفی مچ پا ممکن است ناپایدار گردد.معمولا معتقدند که اگر این قطعه بیش از ۲۵ درصد مفصل را شامل شود مفصل ناپایدار بوده نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

✅ درمان غیر جراحی شکستگی قوزک خلفی

اگر قطعه شکسته بدون جا به جایی و مفصل پایدار باشد درمان غیر جراحی با گچ کوتاه یا بریس توصیه می شود.وزن گذاری تا ۶ هفته مجاز نخواهد بود.

✅ درمان جراحی شکستگی قوزک خلفی

اگر قطعه ی شکسته جا به جا و مفصل مچ پا ناپایدار باشد جراحی لازم خواهد بود.فیکساسیون با پیچ یا با پیچ و پلیت انجام می شود.

درمان شکستگی هر دو قوزک (بای مالیولار)

شکستگی دو قوزک عبارت است از شکستگی هم زمان هر دو قوزک داخلی و خارجی.در اکثر این شکستگی ها مفصل مچ پا ناپایدار می باشد و گاه حتی همراه در رفتگی مچ پاست.

✅ درمان غیرجراحی شکستگی دو قوزک

همان طور که در بالا گفته شد این شکستگی ها معمولا ناپایدارند و نیاز به جراحی دارند ولی درمان غیر جراحی ممکن است در بیمارانی که در آن ها ریسک جراحی بسیار بالاست یا کسانی که به دلایلی اصلا راه نمی روند با بریس یا گچ کوتاه انجام شود. در این حالت رادیوگرافی های مکرر برای اطمینان از عدم جا به جایی شکستگی و بررسی روند ترمیم انجام می شود.

وزن گذاری به مدت ۶ هفته مجاز نیست و پس از آن نیز مچ پا تا هنگام جوش خوردن کامل با یک بریس محافظت خواهد شد.

✅ درمان جراحی شکستگی دو قوزک

در بیشتر موارد درمان انتخابیست. فیکساسیون با پیچ و پلیت انجام می شود.

درمان شکستگی سه قوزکی (تری مالیولار)

برخی شکستگی ها ناپایدار هستند و ممکن است با دررفتگی مچ پا همراه باشند.

✅ درمان غیر جراحی شکستگی مچ پا

همان گونه که در بالا ذکر شد درمان غیر جراحی فقط در صورتی انجام می شود که یا خطر جراحی برای بیمار بیش از حد زیاد باشد یا این که وی اصلا قادر به راه رفتن نباشد. نحوه ی درمان غیر جراحی همان است که در مورد شکستگی دو قوزکی توضیح داده شد.

✅ درمان جراحی شکستگی مچ پا

هر یک از اجزای شکستگی جداگانه فیکس می گردند.

آسیب سیندسموز

درمان آسیب سیندسموز

سیندسموز مفصل بین انتهای درشت نی و نازک نی است و توسط لیگامان هایی پایدار می گردد.آسیب سیندسموز ممکن است فقط لیگامانی باشد.در این موارد اگر ناپایداری وجود نداشته باشد درمان غیر جراحی موثر خواهد بود ولی طول مدت درمان نسبت به پیچ خوردگی های معمول مچ پا طولانی تر است. در موارد زیادی آسیب سیندسموز همراه یک یا چند شکستگی هم هست.این صدمات بسیار ناپایدار هستند و حتما نیاز به درمان جراحی دارند.

عوارض شکستگی مچ پا

افراد دیابتی و مسن و کسانی که سیگار یا قلیان می کشند بیشتر در معرض عوارض جراحی هستند که این شامل تاخیر در ترمیم زخم نیز هست.زیرا در این افراد استخوان دیرتر جوش می خورد.

⚠ عوارض در درمان غیر جراحی

۱- بدون جراحی این خطر وجود دارد که قطعه شکسته جا به جا شود.بنابراین پیگیری با رادیوگرافی های مکرر ضروریست.

۲- اگر استخوان در وضعیت نامناسب جوش بخورد مفصل مچ پا ناپایدار خواهد شد و این منجر به آرتروز زودرس آن می شود.

⚠ عوارض درمان جراحی

خطرات جراحی به طور عموم عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • درد
 • لخته شدن خون در ورید های ساق (این عارضه در درمان غیر جراحی هم محتمل است)
 • آسیب عروق و اعصاب و تاندون ها

خطرات مربوط به درمان جراحی شکستگی مچ پا عبارتند از:

 • تاخیر جوش خوردن
 • آرتروز
 • درد در محل پیچ و پلیت

شکستگی قوزک پا چقدر طول میکشد

گرچه بیشتر افراد طی ۳ تا ۴ ماه به فعالیت های روزمره (جز فعالیت ورزشی) بر می گردند بهبود کامل می تواند تا ۲ سال طول بکشد. ممکن است ماه ها طول بکشد که فرد بتواند بدون لنگیدن راه برود و به ورزش برگردد. اغلب افراد می توانند ۹ تا ۱۲ هفته پس از صدمه رانندگی را آغاز کنند.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما من ۱۷سالمه و مشکل من از بچگی با من بوده که دقیقا مادرم هم همین مشکل رو دارند دقیقا در همین نقطه و محدوده در قسمت کف پای راستم داخل قوس سمتی که انگشت شست هست یه درد واقعا عذاب اوری وجود داره برام و واقعا اشکم در میاد هر دکتری رفتم سرسری ازش عبور کرد جدی نگرفت.عکس گرفتم و ام ار ای دکتر زیاد متوجه نشد که گفت مرحله اخر اسکن هسته ایه. که هفته پیش اسکن هسته ای شدم و جوابش اومد که التهاب داخل پام هست و دکتر با توجه به گفته های من و ام ار ای و عکس و اسکن هسته ای نتیجه گرفت که من مادرزادی دوتا استخوان کف پام بهم چسبیده هست و این موجب التهاب و درد شده و دقیقا مادرم هم همین مشکل رو داره و اینکه بگم من دقیقا همین پام۴بار پیچ خورده و موجب در رفتگی یا کشیدگی تاندوم یا موبرداشتگی پام میشده اما ایندفعه موجب پارگی رباط پام شد. من تو شهر تقریبا کم امکاناتی زندگی میکنم. دکتری ک میرفتم متوجه نشد. مدارکمو به زنداداشم دادم که اومد تهران به دکتر خودشون اقای موحدی یگانه نشون بده و ایشون متوجه پارگی رباط پام شدن. قبل از اون هم دکتر فیزیوتراپی گفته بودند پام خیلی لقه و یه چیزی ازش پاره شده اما دکتر شهرمون باوجود ام ار ای نفهمید متاسفانه‌ اقای موحدی یگانه گفتند چرا تا حالا عمل نکردم و وقتی فهمیدند من ۴بار پامو گچ گرفتم بسیار متعحب شدند و گفتند برای یک نوجوان ۱۷ساله خیلیه ولی وقتی متوجه بیماری کلیوی من شدند گفتند که نباید عمل کنم. لازم به ذکر هست که بگم من دچار دفع پروتئین کلیه هستم و ۲۲آبان سال ۹۷ بیوپسی انجام دادم و جواب خوبی گرفتم.و از اون موقع دارو مصرف نمیکنم و دفع پروتئینم پایین اومده الان درد کف پای من بیشتر از درد درد پارکی رباط هست. اگر به من میگفتند مچ پام رو بخاطر پارگی رباط عمل کنم هرگز حاضر به این کار نمیشدم ولی الان برای پام واقعا حاضرم حتی عمل کنم. وقتی مشکلمو ب فیزیوتراپ گفتم چندجلسه ماساژ داد فایده نداشت. بعد گفت ممکنه کف پام صاف باشه و یه کفی درست کرد که حتی تو خونه هم پام باشه و حتی موجب افزایش دردم شد. بعد برام طب سوزنی کرد و چندجلسه سوزن به منطقه دردم میزد ولی تاثیر انچنانی نداشت. درد من هم طوریه ک یه مدت همه چیز خوبه و دردی حس نمی‌کنم ولی وقتی درد داشته باشم دلم میخواد با یه تیغ اون قسمت از پام رو درارم فقط. فعلا این دکتری ک تشخیص چسبندگی استخوان پام رو داده گفته که ۱۰جلسه فیزیوتراپی برم و اگر تاثیری نداشت بیام برای تزریق یا عمل! میخواستم نظرتونو درباره عمل یا تزریق بدونم و اینکه من قلبم هم مادرزادی دریچه اش شله‌. شاید چون مشکلم مادرزادیه بهتره بگم که من پدربزرگ و مادربزرگ سمت مادرم ازدواجشون فامیلی بوده‌. پدربزرگ و مادربزرگ سمت پدرم هم از ازدواج فامیلی داشتند و حتی مادر و پدرم هم ازدواج فامیلی دارند متاسفانه!
  عکس هسته ای هم دارم اما فقط تونستم 5 عکس انتخاب کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   درود

   براى معاينه با همه تصاوير تشريف بياريد اگر عمل لازم باشه انجام خواهم داد

   با احترام

 • تصویر کاربر اسماعیل چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من سوزش قسمت پشت قوزک داخلی دارم بافت های اون قسمت سفت هست و حس خوبی بهش ندارم
  با وزن گذاری روی پام به مدت طولانی این حالت رو دارم که پام از قسمت پشت قوزک داخلی شروع میشه و به تمام پا سرایت میکنه پام سفت میشه روی پام پوستش کشیده میشه بافت لابلای انگشت هام منظور روی پا هست هم یه حالت بدی میشه دلیلش چیه آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 4 هفته پیش)

   درود

   يك دليل مى تونه سندرم تونل تارسال به دليل درگيرى عصب در پشت قوزك داخلى باشه

   البته علل ديگه هم مطرحه كه با معاينه و بررسى كامل مشخص مى شه

   با احترام

  2. تصویر کاربر اسماعیل چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 4 هفته پیش)
   ممنون از جوابتون آقای دکتر
   حس یک چیز شبیه تاندون در وسط کف بعد از پاشنه که دردناک و داغ هست بعد از فعالیت پا دلیلش چیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   درود

   مى تونه التهاب نيام كف پا باشه ولى خوب معاينه لازمه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اصغر چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من 19 سالمه دو سال پیش پام در ورزش پیچ خورد و یک ماه تو گچ بود بعد 6 ماه فعالیت ورزشیمو شروع کردم
  تازگیا دوباره پیچ خورد و دکتر گفت رباطم پاره ست
  خواستم ازتون بپرسم آیا نیاز به عمل هست و با عمل خوب میشه که دوباره ورزش کنم
  عکس mri هم ارسال کردم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 4 هفته پیش)

   درود

   اگر در معاينه ناپايدار باشه عمل مى خواد و شانس بسيار بالايى براى برگشت به ورزش خواهيد داشت

   با احترام

 • تصویر کاربر sadra سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  استاد ببخشید نمیتونم عکسو بفرستم
  اما میتونم بگم همینتوری که به اون بخش پا نگاه میکردید هیچ کجی یا حالت غیر معمولی نمیدیدید
  شکلی نبود که دو سر استخوان کامل جدا شده باشن توی عکس
  من اینده فوتبالم روی هواس میخام بدونم میتونم دوباره بدون درد فوتبال بازی کنم
  فوتبال تمام زندگی من بود بدجوری ضربه روحی خوردم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   در اون منطقهدگاهى صدمات جديتر از شكستگى هم رخ مى ده بنابراين  تشخيص  مناسب با معاينه خوب و تصويربردارى مورد نياز انجام مى شه

   با احترام

 • تصویر کاربر سیمین پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب واحترام
  ۶ماه پیش رباط و تاندن پام توسط شما جراحی شد.منتها با وجود تعطیلی ها کرونا بهبود اوضاع مچ پای راستم به تعویق افتاد الان پس از۱۵ جلسه فیزیوتراپی هنگام ورزش و راه رفتن کمی تند درد دارم در ناحیه قوزک پا و تاندن پشت قوزک پا.میخواستم ببینم چکار باید کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   مقدار تمرين و راه رفتن رو به تدريج زياد كنيد و كمتر از محدوده درد تمرين كنيد و فشار بياريد و به تدريج جلو بريد

   جون صدمه مجدد داشتيد و فيزيوتراپى هم ممكن نشد، سير درمان طولانى تر خواهد بود

   ١-٢ ماه ديگه براى معاينه تشريف بيارين

   با احترام

 • تصویر کاربر Sh. سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان بنده دختری 27 ساله هستم که مشکل سینداکتیلی پا دارم، چسبیدگی انگشتان 2و3 پا
  در پای چپ تا نیمه
  در پای راست تا زیر ناخن
  با توجه به عکس های گرفته شده استخوان ها مشکلی ندارن و به هم نچسبیدن
  دکتر جان این قضیه داره منو آزار میده از نظر زیبایی
  به چندین دکتر ارتوپد مراجعه کردم برخی میگن جراحی موفقیت آمیز خواهد بود و برخی میگن ریسکش بالاست و ممکنه یکی از انگشت ها حسش رو از دست بده یا سیاه بشه و مجبور بشیم قطعش کنیم...!
  اما همچنان کنار اومدن با این مسئله کمی برام مشکله بنا به دلایلی...!
  دکتر جان چه کاری میشه انجام داد که تشخیص داده بشه وضعیت عصب ها و رگ های خونی به چه صورت هست که بشه بهتر تصمیم گرفت؟
  آیا به نظر شما هم ریسک این عمل بالاست و نباید جراحی کرد؟
  چنانچه جراحی کنیم نتیجه از نظر زیبایی رضایت بخش خواهد بود؟ مثلا اندازه انگشت ها نرمال خواهد شد و بزرگ و کوچک نخواهد شد؟
  و سوال آخر اینکه شما خودتون این جراحی رو انجام دادید و انجام میدید؟ نتیجه عمل ها به چه صورت بوده؟
  بنده شیراز هستم
  ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   توصيه ما به طور معمول اين هست كه اگر مشكلى در عملكرد ايجاد نمى كنه عملش نكنيد ولى بعض وقت ها اثرات روحى و روانى غير قابل تحملى براى فرد داره كه بايد جراحى انجام بشه

   در مورد شما احتمال ايجاد ضايعه عروقى منجر به قطع بسيار كم هست

   هارضه محتملتر مى تونه اسكار محل عمل باشه كه اون هم اغلب با بعضى از تكنيك ها مى شه جلوشو تا حد زيادى گرفت

   اگر صلاح دونستيد مى تونيد براى معاينه و تصميم گيرى تشريف بيارين

   با احترام

 • تصویر کاربر Omid یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما جناب آقای غلامرضا باقری
  بنده هفته گذشته رفته بودم کوهنوردی ک متئاسفانه از بالای یکی از سخره ها پام لیز خورد وافتادم پایین و ب همین دلیل قوزک خارجی پام خورد شده.رفتم بیمارستان پیش دکتر ارتوپت ک عکس رادیو گرافیرو دید گفت قطعات فاصلشون زیاد نیست دوهفته استراحت کن بعدا بیا یه عکس دیگه بگیر جوش نخورده باشه باید عمل بشه.الان ناگفته نماندیک هفته هست پامو آتل گرفتن و کاهش درد داشتم ب نسبت روزایه اول ولی بازم سخته برام.ازشما خواهشمندم ک چ پیشنهادهایی برام دارین جهت درمان بهتر چون در رشته کشتی آزاد در سطح حرفه ایی تمرین داشتم و الان نگرانیم بیشتر بابت اینه ک نتونم مثه صابق از پام استفاده کنم .ممنون و خواستار طول عمری باعزت از ایزد منانم برایتان🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   لازمه تصوير راديوگرافى رو ارسال بفرماييد

   با احترام 

  2. تصویر کاربر Omid شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر نادری یه تصویر از رادیوگرافیم تو گوشیم دارم ولی ارسال نمیشه فرمتش jpj باید چیکار کنم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود 

   براى منشى من با شماره 09129643807 واتساپ بفرماييد

   با احترام

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یکتا پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من انگشت شست پای چپم از دو جهت در رفته بود رفتم شکسته بندی انداختن جاش جای اولیش درست شد ولی جای دومش درد میکنه رفتم عکس گرفتم از پام گفتن که استخون جدا شده رفتم به همون شکسته بندی گفتم گفت ک بازم در رفته انداخت جاش دکتر هم میگه باید بری ارتوپدی من عکسو میفرستم ضمینه میکنم خواهش میکنم یه جوابی بدین خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   تصويرى نرسيد

   با احترام

  2. تصویر کاربر یکتا چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام تصویر و پیوست کردم الانم دوباره پیوست کردم
  3. تصویر کاربر یکتا چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   تصویرو پیوست کردم الان دوباره اگه نیومد و براتون مقدور بود ایدی تلگرامی چیزی بفرستید من پی ام بدم البته جسارته دکتر ولی خواهش میکنم اگه تصویر نیومد این کارو کنید من خیلی استرس دارم
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   تصويرى نيومد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سیمین سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  جلسه اول فیزیوتراپی مچ پام باز کمی ورم کرد چون دستگاه رو درجه بود که کمی احساس درد میکردم.باید درجه اش رو کمتر کنم وکمتر ورزش بدم یا اشکالی نداره.من ورست پنج ماه هست که پام عمل شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   در پنج جلسه اول تا حدى ممكنه علايم بيشتر بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی جناب آقای دکتر نادری.
  بنده دکترآدینه عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستم. متاسفانه در سال 96، حین فوتبال مچ پای راستم پیچ خورد به دلیل درد مچ پا و همچنین سوزن سوزن شد پاشنه پا، MRI انجام دادم که شکستگی فشاری در کالکانوس و پارگی نسبی در لیگامان های قدامی و فوقانی تالوفیبولار گزارش شد. طبق نظرات چند نفر از پزشکان ارتوپد و طب فیزیکی 10 جلسه فیزیو تراپی و 8 جلسه لیزر درمانی (به دلیل احنمال به عصب پوستریال تیبیا) انجام دادم ولی متاسفانه نه تنها بهتر نشدم بلکه علائم بدتر شد. تا اینکه در سال 98 به یک ارتوپد دیگر مراجعه نمودم، ایشان ابتدا MRI مجدد درخواست دادند، ریپورت MRI همه چیز را نرمال گزارش نمود، ولی طبق نظر ایشان تزریق دپومدرول در مچ پا انجام شد و به مدت 20 روز نیز پای راستم را گچ گرفتم. ولی باز متاسفانه علائم بدتر شد (درد در ایستادن بیشتر از نیم ساعت، سوزن سوزن شدن پاشنه و مچ پا در هنگام کشیدن پا) به گونه ای که راه رفتن بدون مچ بند پا برام بسیار سخت شده است. تازه گی MRI دوم را یکی از دوستان متخصص رادیولوژی ریپورت کردند که ایشان تشخیص استئوکندریت دیسکان را در مچ پا دادند.
  بسیار ممنونم میشم اگه در مورد درمان راهنمایی بفرمایید، که اگه شد برای ادامه درمانی حضوری خدمت شما برسم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود و ارادت

   به نظرم معاينه بسيار نكته مهمى هست و قضاوت عمدتا بر اساس اون خواهد بود.به نظر من يك نوار عصب و عضله هم بايد انجام بشه 

   هر وقت صلاح بدونيد در خدمت خواهم بود

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات

مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

شماره تماس

۰۲۱۲۲۶۰۱۴۶۱ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

پرسش از دکتر