منو

 عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا چگونه انجام می شود ؟

آرتروسکوپی مچ پا یک روش جراحی است که جراحان از آن برای رؤیت، تشخیص و درمان مشکلات داخلی مفصلی استفاده می کنند. در ادامه با این روش درمانی بیشتر آشنا می شوید.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی آرترو به معنی مفصل و  اسکوپی به معنای نگاه کردن تشکیل می شود. این اصطلاح به طور تحت اللفظی به معنی نگاه کردن به داخل مفصل است.

آرتروسکوپی مچ پا یک فرایند جراحی است که در آن با استفاده از دوربین های فایبراپتیک (فیبر نوری) و ابزارهای جراحی از طریق برش های کوچکی، درون و اطراف مچ پا جراحی می شوند. آرتروسکوپی مچ پا با هدف ارزیابی جراحی و درمان طیفی از مشکلات مچ پا انجام می شود. جراحی آرتروسکوپیک می تواند نسبت به جراحی سنتی و باز، زمان بهبودی کوتاه تری داشته باشد.

در صورتی که فرد در اثر صدمه غضروف یا شکستگی استخوان، خرده هایی در مچ پای خود داشته باشد ممکن است به انجام آرتروسکوپی مچ پا نیازمند باشد. همچنین، در صورتی که در اثر پیچ خوردگی شدید مچ پا آسیبی به رباط رسیده باشد، جراح ارتوپد می تواند انجام آرتروسکوپی را برای ارزیابی وسعت آسیب و احتمالا ترمیم آن انتخاب کند. برای برخی افراد، انجام آرتروسکوپی به معنای بهبودی سریع تر، جای زخمی کمتر و داشتن عوارضی کمتر نسبت به جراحی باز می باشد.

عمل آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا چیست؟

آرتروسکوپی می تواند برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده شود. لیست مشکلاتی که می توانند به وسیله این تکنولوژی درمان شوند، دائما در حال رشد بوده و شامل موارد زیر می شود:

آرتروسکوپی مفصل مچ پا برای درمان آرتریت

عمل خشک کردن مچ پا یا ثابت سازی (فیوژن) مچ پا یک گزینه درمانی مناسب برای بسیاری از بیماران مبتلا به مراحل آخر آرتریت مچ پا است. آرتروسکوپی مچ پا روشی با کمترین سطح تهاجم را برای انجام ثابت سازی مچ پا ارائه می دهد. نتایج این فرایند می توانند هم سطح یا بهتر از تکنیک های باز باشند.

شکستگی های مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا می تواند همراه با تکنیک های ترمیم شکستگی انجام شود. این کار می تواند به کسب اطمینان از درست روی هم قرار گرفتن استخوان و غضروف کمک کند. همچنین، می توان در حین ترمیم شکستگی مچ پا از این روش استفاده کرد تا آسیب های غضروفی داخل مچ پا بررسی شوند.

مطلب مرتبط: انواع شکستگی قوزک مچ پا و درمان آن

بی ثباتی مچ پا

رباط های مچ پا می توانند کشیده یا پاره شده و به احساس ناپایداری و بی ثباتی آن منجر شوند. این رباط ها می توانند به وسیله جراحی ترمیم شوند. تکنیک های آرتروسکوپیک می توانند یک گزینه درمانی برای این مشکل باشند.

مطلب مرتبط: درمان بی ثباتی و خالی کردن مچ پا

گیر کردن قدامی مچ پا (بیماری مچ پای وزشکاران یا فوتبالیست ها)

گیر کردن مچ پا هنگامی اتفاق می افتد که جلوی مفصل مچ پا ملتهب می شود. علائم این وضعیت شامل درد و تورم مچ پا می شوند. این شرایط می تواند سبب محدود شدن توانایی خم شدن مچ پا به سمت بالا باشد. در این مورد بالا رفتن از نواحی شیب دار اغلب با درد همراه خواهد بود. در این اختلال امکان دارد در عکس های اشعه ایکس، استئوفیت یا خار استخوانی نیز دیده شود. آرتروسکوپی می تواند برای از بین بردن بافت های ملتهب و خار های استخوانی استفاده شود.

آرتروفیبروز

در این عارضه بافت اسکار (جای زخم) در درون مچ پا تشکیل می شود. این وضعیت می تواند سبب خشک شدن و دردناکی مفصل شود که به آن آرتروفیبروز نیز می گویند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای شناسایی بافت اسکار و از بین بردن آن استفاده شود.

عفونت

عفونت موجود در فضای مفصلی را نمی توان فقط به وسیله آنتی بیوتیک ها درمان کرد. این وضعیت، اغلب نیازمند یک جراحی اورژانسی جهت شستشوی مفصل است که می تواند به وسیله آرتروسکوپی صورت گیرد.

اجسام سرگردان و آزاد

غضروف، استخوان و بافت اسکار می توانند به صورت آزادانه در مفصل شناور شده و اجسام آزاد را به وجود آورند. اجسام آزاد می توانند دردناک بوده و سبب ایجاد مشکلاتی مانند قفل کردن و درد یا صدا دادن پا شوند. می توان جهت یافتن و برداشتن اجسام آزاد از آرتروسکوپی مچ پا استفاده کرد.

بیماری OCD مچ پا (ضایعات استئوکندرال)

نواحی آسیب دیده غضروف و استخوان هستند که در مفصل مچ پا وجود دارند. این نقص ها معمولا توسط آسیب های مچ پا مانند شکستگی ها و پیچ خوردگی ها به وجود می آیند. علائم رایج شامل درد مچ پا و تورم آن می شوند. تشخیص به وسیله ترکیبی از یک معاینه جسمانی و مطالعات تصویر برداری صورت می گیرد.

مطالعات تصویربردای می توانند تصاویر اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن را در بر گیرند. این درمان به اندازه، موقعیت و پایداری نقص غضروفی بستگی دارد. علائم و فعالیت های بیمار نیز باید در نظر گرفته شوند. جراحی اغلب شامل برداشتن غضروف آسیب دیده و به وجود آوردن سوراخ های ریزی بر روی استخوان می شود که جهت بهبودی  و التیام آن ایجاد می شوند. علاوه بر آن، فرایند های پیوند استخوان و غضروف نیز می توانند انجام شوند.

مطلب مرتبط: OCD یا ضایعه غضروف مچ پا را بهتر بشناسید.

گیر کردن خلفی مچ پا

این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که بافت نرم در پشت مچ پا ملتهب می شود. نشانه رفتن مچ پا به سمت پایین می تواند دردناک باشد. این سندرم ناشی از استفاده زیاد، اغلب در رقصنده ها و ورزشکاران حرفه ای بروز می کند. همچنین، این عارضه می تواند با یک زائده استخوانی به نام اوس تریگونوم در ارتباط باشد. می توان بافت دارای مشکل را به وسیله آرتروسکوپی از بین برد.

سینوویت

بافت نرم و پوشاننده مفصل مچ پا (بافت سینوویال) می تواند ملتهب شده و سبب ایجاد درد و تورم شود. این عارضه می تواند در اثر آسیب و استفاده بیش از حد به وجود آید. آرتریت التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می توانند سبب ایجاد سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای از بین بردن بافت ملتهبی استفاده شود که به درمان های غیر جراحی جوابگو نیست.

علائم ناشناخته مچ پا

گاهی اوقات بیماران به علائمی دچار می شوند که نمی توان آن ها را به وسیله دیگر تکنیک های تشخیصی توضیح داد. آرتروسکوپی این فرصت را فراهم می کند تا بتوان به صورت مستقیم درون مفصل را مشاهده کرد. سپس جراح می تواند مشکلاتی را شناسایی کند که می توانند به وسیله جراحی درمان شوند.

آرتروسکوپی مچ پا

جراحی به کمک آرتروسکوپی

❇ ترمیم تاندون های شانه

❇ ترمیم یا برداشتنی منیسک پاره شده

❇ بازسازی رباط صلیبی زانو

❇ برداشتن لایه داخلی ملتهب مفصل زانو، شانه ، آرنج، مچ پا، مچ دست

❇ آزاد کردن تونل کارپال

عمل پارگی رباط مچ پا

❇ خارج کردن قطعات غضروفی یا استخانی داخل متصل زانو، شانه، آرنج، مچ پا، مچ دست

شش مفصلی که بیش از سایر مفاصل تحت جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مچ پا، هیپ و معضل ران و مچ دست.

در اینجا درباره آرتروسکوپی زانو بیشتر بخوانید ⏪ دستورالعمل های بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو 

مراحل عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

گرچه  در عمل جراحی ارتروسکوپی بهبود آسان تر از عمل باز است، باز هم نیاز به استفاده از بیهوشی، بی حسی و تجهیزات خاص در اتاق عمل بیمارستان یا مراکز درمانی سرپایی دارد. بسته به محل مفصل و مشکل احتمالی آن ممکن است بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی استفاده شود.

یک برش کوچک به اندازه جا دکمه برای وارد کردن آرتروسکوپ داده می شود. ممکن است نیاز به یک یا چند برش کوچک دیگر برای دیدن سایر قسمت های مفصل یا وارد کردن سایر ابزارها باشد.

در صورت نیاز به جراحی اصلاحی و ترمیمی این کار با وسایل مخصوصی که از طریق برش های دیگر وارد مفصل می شوند، انجام می شود. در ابتدا آرتروسکوپی صرفاً یک وسیله تشخیص برای تعیین  مناسب ترین روش درمانی باز  بود. با تولید ابزار بهتر و پیشرفت تکنیک های جراحی، بسیاری از جراحی ها را می توان به صورت آرتروسکوپی انجام داد.

مثلا اکثر پارگی های منیسک زانو را می توان با جراحی آرتروسکوپی درمان کرد. پس از جراحی آرتروسکوپی به شما توصیه هایی برای مراقبت از برش های پوستی، فعالیت هایی که نباید انجام بدهید و تمریناتی که برای بهبود باید انجام بدهید، می شود.

در ویزیت پس از جراحی برای پیگیری، جراح برش ها را نگاه می کند، در زمان مناسب بخیه های شما را می کشد و برنامه بازتوانی شما را گوشزد می کند.

میزان جراحی مورد نیاز و زمان لازم برای بهبود پس از آن بستگی به پیچیدگی مشکل شما دارد. گاهی حین جراحی آرتروسکوپی، جراح درمی یابد که صدمه یا بیماری را نمی توان به تنهایی با آرتروسکوپی درمان کرد. جراحی وسیع و باز ممکن است در این حالت و در حالی که شما هنوز بیهوش / بی حس هستید انجام شود یا به زمان دیگری موکول شود تا مسأله با شما در میان گذاشته شود.

عوارض احتمالی آرتروسکوپی

گرچه عوارض ناشایع هستند، گاهی حین یا به دنبال آرتروسکوپی به وجود می آیند. عفونت، لخته شدن خون داخل سیاهرگ، تورم بیش از حد یا خونریزی، آسیب به عروق خونی یا اعصاب و شکستن ابزار جراحی داخل مفصل، شایع ترین عوارض هستند ولی بسیار کمتر از یک درصد کل جراحی های آرتروسکوپی روی می دهند.

مزایای عمل جراحی آرتروسکوپی 

گرچه عمل آرتروسکوپی به دلیل آن که برای درمان ورزشکاران و قهرمانان معروف با موفقیت انجام شد، در بین عموم نیز مورد توجه قرار گرفت, یک روش بسیار ارزشمند برای کلیه بیماران ارتوپدی است و معمولا برای بیمار نیز آسان تر از جراحی باز می باشد. اکثر بیماران در مراکز درمانی سرپایی تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند و پس از چند ساعت به منزل خود برمی گردند.

دوره نقاهت جراحی مچ پا

برش های کوچک پس از چند روز بهبود می یابند. گرچه این برش ها کوچک و درد داخل مفصل به دنبال آرتروسکوپی اندک است, چندین هفته طول می کشد تا مفصل بهبود کامل یابد. برای تسریع بهبود مفصل و محافظت آن برای عملکرد آینده، یک برنامه  فعالیت و بازتوانی خاص به شما توصیه خواهد شد.

به طور معمول، بیمار ظرف چند روز به مدرسه یا محل کار خود بازمی گردد یا فعالیت های روزمره خود را از سر می گیرد. ورزشکاران و آنهایی که وضعیت جسمی خوبی دارند در بعضی موارد و طی چند هفته به فعالیت های ورزشی خود باز می گردند. به یاد داشته باشید که افرادی که آرتروسکوپی می شوند ممکن است تشخیص های متفاوتی قبل از عمل داشته باشند، بنابراین درمان آرتروسکوپی هر فرد، منحصر به همان فرد است و زمان لازم برای بهبود نیز بر همین اساس منحصر به فرد است.

موارد منع آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی برای برخی بیماران روش مناسبی نیست. ممکن است عمل جراحی شستشوی آرتروسکوپی برای بیماران مبتلا به التهاب شدید در مفصل مچ پا مزیتی نداشته باشد. همچنین، امکان دارد این روش برای بیماران مبتلا به عفونت های فعال  استخوان یا دیگر مشکلات پزشکی مناسب نباشد. اصلاح دفورمیته های شدید مچ پا با عمل جراحی آرتروسکوپی امکانپذیر نیست.

 

دکتر غلامرضا نادری 

متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهرنگ شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  امکان ترمیم غضروف مچ پا اسیب دیده درعمل؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۹ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   عجب اشتباهی!!!

   باید حتما معاینه بشین

   امیدوارم پیچ رو خارج کرده باشن!

 • تصویر کاربر مبینا دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر دختر هشت سالشه والان مدت دوساله انگشتای پاش وکف پاش شب ها شدیدا درد میکنه طوری که هر چقدر محکم بزنم به پاش دردنمیکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 سال پیش)

   درود

   بهتره براى معاينه و بررسى به دكتر ارتوپد اطفال مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکترهمسرم 2 سال پیش تصادف کرد استخوان ران از دو قسمت شکست و عمل کرد و پلاتین گذاشت الان بعد دوسال و خورده ای بالای استخوان ران اولش ورم کرد یکم قرمز شد بعدش امپول ضد التهاب زد خوب شد و بعدش دوباره همون قسمت ورم کرد قرمز شد و ترشح ازش میاد میخاستم ببینم به چه علته بعد دوسال؟خطرناک نیست اقای دکتر؟
  توروخدا اگ خوندین جواب بدین دکترش گفته باید پلاتین دربیاد خیلی نگرانم😔
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 سال پیش)

   درود

   حتما بايد خارج بشه

 • تصویر کاربر صدرا چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  پسر 13 ساله من هنگام دویدن و ورزش و راه رفتن زیاد دچار درد زیاد در مچ پاهایش می‌شود البته چند ماهی است که اینطور شده میخواستم بدونم علتش چیه ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۹ دی ۰( 1 سال پیش)

   درود

   معاينه لازم داره تا علتش معلوم بشه

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر ۴.۵ ساله من بیست روز پیش در اثر یه حادثه دچار شکستگی و پارگی زیاد در دو پای چپ و راست شد که به صورت اورژانسی عمل شد و در حال حاضر در حال ترمیم زخم ها هستیم و مسئله نگران کننده شکستگی های زیاد مچ پای چپ هست که دکتر الان ما رو به یه متخصص اورتوپد اطفال ارجاع دادند میخواستم بدونم چطور میشه از شما مشاوره بگیریم و یا در صورت نیاز عمل انجام بدهید.من ساکن اصفهان هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۷ دی ۰( 1 سال پیش)

   درود

   به دكتر عليرضا غزنوى مراجعه كنيد در تهران

 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۱۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر ببخشید من 20روز هست که عمل ارتروسکوپی مچ پا انجام دادم الان گچ گرفتم داخل مچم احساس سوزش دارم خواستم بدونم این طبیعیه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   درود

   به جراحتون اطلاع بدين

 • تصویر کاربر نازنین دوشنبه ۱۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدود ۷ ماه پیش در استخر سقوط کردم و پاشنه پام از سه جا شکستگی داشت که خیلی ریز بود و تشخیص این بود فعلا عمل نشه ۲۱ اتل داشتم ۴ هفته گچ و بعد مجدد ۴ هفته هم پامو زمین نداشتم ۱۸ جلسه فیزیوتراپی کردم و الان هم یک هفته هست که prp انجام دادم استخوان ساب تالار آسیب دیده و هنوز هم درد دارم من واقعا وقت جراحی که مدت طولانی بخوام بستری بشم ندارم به نظر شما چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   درود

   راديوگرافى و سى تى بفرستيد لطفا

   پى آر پى بى اثره

 • تصویر کاربر Fafa دوشنبه ۱۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام و وقت به خیر
  سوال بنده این هست که چه سایز کفشی مناسب افرادی هست که زیاد پیاده روی میکنن؟ ایا کفش باید کاملا فیت و اندازه باشد یا کمی آزاد تر از پا باشد؟ بنده شنیده بودم برای این که انگشتان و پا در حالت بهتری قرار بگیرند باید کفش کمی گشادتر از سایز پا باشد. آیا این گفته صحت دارد؟ اگه بله این اختلاف سایز باید حدودا ۰ند میلی متر باشد؟
  پیشاپیش از پاسخ شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   درود

   مقاله مربوط رو در همين سايت بخونيد

 • تصویر کاربر ح.د دوشنبه ۱۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام و درود، بنده خانمی ۴۲ ساله هستم. ۲ ماه پیش هنگام راه رفتن پام پیچ خورد و افتادم.فرداش عکس انداختم،دکتر گفت کشیدگی تاندونه،گچ نگرفتم.ولی بانداژ محکم تا ۱۰ روز و بعدش ۱۰ جلسه فیزیوتراپی.اما چون هنگام راه رفتن درد داشتم ۴۵ روز بعد افتادن MRI دادم.دکتر گفت ترک قوزکه و باید گچ بگیری.الان گچ گرفتم.آیا با همین درمان خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   درود

   بهتره سى تى اسپيرال كنيد

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  دکترجان سلام خسته نباشید من 20 مرداد مچ پام پیچ خورد از پله اومدم پایین این اتفاق افتاد ام آر آی انجام دادم معلوم شد که ربات پاره کردم بعد 20 جلسه هم فیزیوتراپی رفتم ولی هنوز درد میکنه ولی نه زیاد به نظرتون طبیعه یا باید وقت بگیرم بیام پیشتون بررسی کنید؟ عکسای ام آر آی رو پیوست میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   درود

   بعد اين مدت درد طبيعى نيست

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر