منو

 عمل آرتروسکوپی مچ پا چگونه انجام می شود ؟

آرتروسکوپی مچ پا یک روش جراحی است که جراحان از آن برای رؤیت، تشخیص و درمان مشکلات داخلی مفصلی استفاده می کنند. در ادامه با این روش درمانی بیشتر آشنا می شوید.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی آرترو به معنی مفصل و  اسکوپی به معنای نگاه کردن تشکیل می شود. این اصطلاح به طور تحت اللفظی به معنی نگاه کردن به داخل مفصل است.

آرتروسکوپی مچ پا یک فرایند جراحی است که در آن با استفاده از دوربین های فایبراپتیک (فیبر نوری) و ابزارهای جراحی از طریق برش های کوچکی، درون و اطراف مچ پا جراحی می شوند. آرتروسکوپی مچ پا با هدف ارزیابی جراحی و درمان طیفی از مشکلات مچ پا انجام می شود. جراحی آرتروسکوپیک می تواند نسبت به جراحی سنتی و باز، زمان بهبودی کوتاه تری داشته باشد.

در صورتی که فرد در اثر صدمه غضروف یا شکستگی استخوان، خرده هایی در مچ پای خود داشته باشد ممکن است به انجام آرتروسکوپی مچ پا نیازمند باشد. همچنین، در صورتی که در اثر پیچ خوردگی شدید مچ پا آسیبی به رباط رسیده باشد، جراح ارتوپد می تواند انجام آرتروسکوپی را برای ارزیابی وسعت آسیب و احتمالا ترمیم آن انتخاب کند. برای برخی افراد، انجام آرتروسکوپی به معنای بهبودی سریع تر، جای زخمی کمتر و داشتن عوارضی کمتر نسبت به جراحی باز می باشد.

عمل آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا چیست؟

آرتروسکوپی می تواند برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده شود. لیست مشکلاتی که می توانند به وسیله این تکنولوژی درمان شوند، دائما در حال رشد بوده و شامل موارد زیر می شود:

آرتروسکوپی مفصل مچ پا برای درمان آرتریت

عمل خشک کردن مچ پا یا ثابت سازی (فیوژن) مچ پا یک گزینه درمانی مناسب برای بسیاری از بیماران مبتلا به مراحل آخر آرتریت مچ پا است. آرتروسکوپی مچ پا روشی با کمترین سطح تهاجم را برای انجام ثابت سازی مچ پا ارائه می دهد. نتایج این فرایند می توانند هم سطح یا بهتر از تکنیک های باز باشند.

شکستگی های مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا می تواند همراه با تکنیک های ترمیم شکستگی انجام شود. این کار می تواند به کسب اطمینان از درست روی هم قرار گرفتن استخوان و غضروف کمک کند. همچنین، می توان در حین ترمیم شکستگی مچ پا از این روش استفاده کرد تا آسیب های غضروفی داخل مچ پا بررسی شوند.

مطلب مرتبط: انواع شکستگی قوزک مچ پا و درمان آن

بی ثباتی مچ پا

رباط های مچ پا می توانند کشیده یا پاره شده و به احساس ناپایداری و بی ثباتی آن منجر شوند. این رباط ها می توانند به وسیله جراحی ترمیم شوند. تکنیک های آرتروسکوپیک می توانند یک گزینه درمانی برای این مشکل باشند.

مطلب مرتبط: درمان بی ثباتی و خالی کردن مچ پا

گیر کردن قدامی مچ پا (بیماری مچ پای وزشکاران یا فوتبالیست ها)

گیر کردن مچ پا هنگامی اتفاق می افتد که جلوی مفصل مچ پا ملتهب می شود. علائم این وضعیت شامل درد و تورم مچ پا می شوند. این شرایط می تواند سبب محدود شدن توانایی خم شدن مچ پا به سمت بالا باشد. در این مورد بالا رفتن از نواحی شیب دار اغلب با درد همراه خواهد بود. در این اختلال امکان دارد در عکس های اشعه ایکس، استئوفیت یا خار استخوانی نیز دیده شود. آرتروسکوپی می تواند برای از بین بردن بافت های ملتهب و خار های استخوانی استفاده شود.

آرتروفیبروز

در این عارضه بافت اسکار (جای زخم) در درون مچ پا تشکیل می شود. این وضعیت می تواند سبب خشک شدن و دردناکی مفصل شود که به آن آرتروفیبروز نیز می گویند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای شناسایی بافت اسکار و از بین بردن آن استفاده شود.

عفونت

عفونت موجود در فضای مفصلی را نمی توان فقط به وسیله آنتی بیوتیک ها درمان کرد. این وضعیت، اغلب نیازمند یک جراحی اورژانسی جهت شستشوی مفصل است که می تواند به وسیله آرتروسکوپی صورت گیرد.

اجسام سرگردان و آزاد

غضروف، استخوان و بافت اسکار می توانند به صورت آزادانه در مفصل شناور شده و اجسام آزاد را به وجود آورند. اجسام آزاد می توانند دردناک بوده و سبب ایجاد مشکلاتی مانند قفل کردن و درد یا صدا دادن پا شوند. می توان جهت یافتن و برداشتن اجسام آزاد از آرتروسکوپی مچ پا استفاده کرد.

بیماری OCD مچ پا (ضایعات استئوکندرال)

نواحی آسیب دیده غضروف و استخوان هستند که در مفصل مچ پا وجود دارند. این نقص ها معمولا توسط آسیب های مچ پا مانند شکستگی ها و پیچ خوردگی ها به وجود می آیند. علائم رایج شامل درد مچ پا و تورم آن می شوند. تشخیص به وسیله ترکیبی از یک معاینه جسمانی و مطالعات تصویر برداری صورت می گیرد.

مطالعات تصویربردای می توانند تصاویر اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن را در بر گیرند. این درمان به اندازه، موقعیت و پایداری نقص غضروفی بستگی دارد. علائم و فعالیت های بیمار نیز باید در نظر گرفته شوند. جراحی اغلب شامل برداشتن غضروف آسیب دیده و به وجود آوردن سوراخ های ریزی بر روی استخوان می شود که جهت بهبودی  و التیام آن ایجاد می شوند. علاوه بر آن، فرایند های پیوند استخوان و غضروف نیز می توانند انجام شوند.

مطلب مرتبط: OCD یا ضایعه غضروف مچ پا را بهتر بشناسید.

گیر کردن خلفی مچ پا

این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که بافت نرم در پشت مچ پا ملتهب می شود. نشانه رفتن مچ پا به سمت پایین می تواند دردناک باشد. این سندرم ناشی از استفاده زیاد، اغلب در رقصنده ها و ورزشکاران حرفه ای بروز می کند. همچنین، این عارضه می تواند با یک زائده استخوانی به نام اوس تریگونوم در ارتباط باشد. می توان بافت دارای مشکل را به وسیله آرتروسکوپی از بین برد.

سینوویت

بافت نرم و پوشاننده مفصل مچ پا (بافت سینوویال) می تواند ملتهب شده و سبب ایجاد درد و تورم شود. این عارضه می تواند در اثر آسیب و استفاده بیش از حد به وجود آید. آرتریت التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می توانند سبب ایجاد سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای از بین بردن بافت ملتهبی استفاده شود که به درمان های غیر جراحی جوابگو نیست.

علائم ناشناخته مچ پا

گاهی اوقات بیماران به علائمی دچار می شوند که نمی توان آن ها را به وسیله دیگر تکنیک های تشخیصی توضیح داد. آرتروسکوپی این فرصت را فراهم می کند تا بتوان به صورت مستقیم درون مفصل را مشاهده کرد. سپس جراح می تواند مشکلاتی را شناسایی کند که می توانند به وسیله جراحی درمان شوند.

آرتروسکوپی مچ پا

جراحی به کمک آرتروسکوپی

❇ ترمیم تاندون های شانه

❇ ترمیم یا برداشتنی منیسک پاره شده

❇ بازسازی رباط صلیبی زانو

❇ برداشتن لایه داخلی ملتهب مفصل زانو، شانه ، آرنج، مچ پا، مچ دست

❇ آزاد کردن تونل کارپال

عمل پارگی رباط مچ پا

❇ خارج کردن قطعات غضروفی یا استخانی داخل متصل زانو، شانه، آرنج، مچ پا، مچ دست

شش مفصلی که بیش از سایر مفاصل تحت جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مچ پا، هیپ و معضل ران و مچ دست.

در اینجا درباره آرتروسکوپی زانو بیشتر بخوانید ⏪ دستورالعمل های بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو 

مراحل عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

گرچه  در عمل جراحی ارتروسکوپی بهبود آسان تر از عمل باز است، باز هم نیاز به استفاده از بیهوشی، بی حسی و تجهیزات خاص در اتاق عمل بیمارستان یا مراکز درمانی سرپایی دارد. بسته به محل مفصل و مشکل احتمالی آن ممکن است بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی استفاده شود.

یک برش کوچک به اندازه جا دکمه برای وارد کردن آرتروسکوپ داده می شود. ممکن است نیاز به یک یا چند برش کوچک دیگر برای دیدن سایر قسمت های مفصل یا وارد کردن سایر ابزارها باشد.

در صورت نیاز به جراحی اصلاحی و ترمیمی این کار با وسایل مخصوصی که از طریق برش های دیگر وارد مفصل می شوند، انجام می شود. در ابتدا آرتروسکوپی صرفاً یک وسیله تشخیص برای تعیین  مناسب ترین روش درمانی باز  بود. با تولید ابزار بهتر و پیشرفت تکنیک های جراحی، بسیاری از جراحی ها را می توان به صورت آرتروسکوپی انجام داد.

مثلا اکثر پارگی های منیسک زانو را می توان با جراحی آرتروسکوپی درمان کرد. پس از جراحی آرتروسکوپی به شما توصیه هایی برای مراقبت از برش های پوستی، فعالیت هایی که نباید انجام بدهید و تمریناتی که برای بهبود باید انجام بدهید، می شود.

در ویزیت پس از جراحی برای پیگیری، جراح برش ها را نگاه می کند، در زمان مناسب بخیه های شما را می کشد و برنامه بازتوانی شما را گوشزد می کند.

میزان جراحی مورد نیاز و زمان لازم برای بهبود پس از آن بستگی به پیچیدگی مشکل شما دارد. گاهی حین جراحی آرتروسکوپی، جراح درمی یابد که صدمه یا بیماری را نمی توان به تنهایی با آرتروسکوپی درمان کرد. جراحی وسیع و باز ممکن است در این حالت و در حالی که شما هنوز بیهوش / بی حس هستید انجام شود یا به زمان دیگری موکول شود تا مسأله با شما در میان گذاشته شود.

عوارض احتمالی آرتروسکوپی

گرچه عوارض ناشایع هستند، گاهی حین یا به دنبال آرتروسکوپی به وجود می آیند. عفونت، لخته شدن خون داخل سیاهرگ، تورم بیش از حد یا خونریزی، آسیب به عروق خونی یا اعصاب و شکستن ابزار جراحی داخل مفصل، شایع ترین عوارض هستند ولی بسیار کمتر از یک درصد کل جراحی های آرتروسکوپی روی می دهند.

مزایای عمل جراحی آرتروسکوپی 

گرچه عمل آرتروسکوپی به دلیل آن که برای درمان ورزشکاران و قهرمانان معروف با موفقیت انجام شد، در بین عموم نیز مورد توجه قرار گرفت, یک روش بسیار ارزشمند برای کلیه بیماران ارتوپدی است و معمولا برای بیمار نیز آسان تر از جراحی باز می باشد. اکثر بیماران در مراکز درمانی سرپایی تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند و پس از چند ساعت به منزل خود برمی گردند.

دوره نقاهت جراحی مچ پا

برش های کوچک پس از چند روز بهبود می یابند. گرچه این برش ها کوچک و درد داخل مفصل به دنبال آرتروسکوپی اندک است, چندین هفته طول می کشد تا مفصل بهبود کامل یابد. برای تسریع بهبود مفصل و محافظت آن برای عملکرد آینده، یک برنامه  فعالیت و بازتوانی خاص به شما توصیه خواهد شد.

به طور معمول، بیمار ظرف چند روز به مدرسه یا محل کار خود بازمی گردد یا فعالیت های روزمره خود را از سر می گیرد. ورزشکاران و آنهایی که وضعیت جسمی خوبی دارند در بعضی موارد و طی چند هفته به فعالیت های ورزشی خود باز می گردند. به یاد داشته باشید که افرادی که آرتروسکوپی می شوند ممکن است تشخیص های متفاوتی قبل از عمل داشته باشند، بنابراین درمان آرتروسکوپی هر فرد، منحصر به همان فرد است و زمان لازم برای بهبود نیز بر همین اساس منحصر به فرد است.

موارد منع آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی برای برخی بیماران روش مناسبی نیست. ممکن است عمل جراحی شستشوی آرتروسکوپی برای بیماران مبتلا به التهاب شدید در مفصل مچ پا مزیتی نداشته باشد. همچنین، امکان دارد این روش برای بیماران مبتلا به عفونت های فعال  استخوان یا دیگر مشکلات پزشکی مناسب نباشد. اصلاح دفورمیته های شدید مچ پا با عمل جراحی آرتروسکوپی امکانپذیر نیست.

 

دکتر غلامرضا نادری 

متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر baran دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام من یکی از انگشتای پام بیش از حد بلنده و نمای بدی داره . اگه ب استخوان ب صورت طولانی مدت فشار وارد کنم ممکنه کوتاه بشه یا احتمال داره بدتر شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   خير با اون روش كوتاه نمى شه و امكان دفورمه شدن انگشتتون رو زياد مى كنه

   با احترام

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام. مادرم ۳ماه قبل دچار شکستگی ساق پا شد و پلاتین گذاشته شد. با توجه به اینکه ایشان قبلا تعویض مفصل زانو هم انجام داده و نیز مهره ۵ و ۶ کمر هم عمل شده، اکنون که بعد از ۳ ماه با کمک واکر و همراه روی پا می ایستد درد شدیدی در ران پا و قسمت زانو احساس می کند و در ایستادن دچار مشکل می شود. چکار کنیم؟ به نرمش ها و ایستادن روی پا ادامه دهیم؟در ضمن در قوزک پا هم سوراخی ایجاد شده و عفونت از آن خارج میشود( انگار محل پیچ است) برای آن چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   براى اون عفونت فورى اقدام كنيد

   درد ران بايد معاينه بشه و اگر ورم داره رانشون سونوگرافى داپلر از وريد ها انجام بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ...ببخشید من چن روز با کفشی ک نوکش شکاف داشت راه میرفتم و پام مقداری خونمردگی داره الان آیا هر خونمردگی در شصت پا قانقاریاست؟دیابتم ندارم اصلا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   احتمالا چنين مساله اى نداريد و كاش تصويرى از ظاهر شست پا مى گذاشتيد

   با احترام

 • تصویر کاربر حسام یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشيد
  بنده حسام تيموري بيمار شما هستم، آقاي دكتر من مشكل آشيل پا دارم و شما چند روز پيش محبت كرديد برايم فيزيوتراپي نوشتيد منتهي چند سوال از نسخه دريافتي از شما دارم :
  1-آيا براي بنده Shok Wave نوشته ايد ؟ (چونكه فيزيوتراپ فرمودند داخل نسخه عنوان نشده است)
  2-ليزر ( كم توان يا پرتوان ؟ )
  3-جلسات بايد پشت هرروز انجام شود يا بافاصله ؟
  ضمن اينكه در روز ويزيت و دريافت نسخه به بنده گفتيد شاك ويو بايد انجام بدم
  باتشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   مى تونيد هر روز يا يك روز درميان تشريف ببريد

   شاك ويو همون ESWT هست!

   ليزر پر توان

 • تصویر کاربر شاهنظری چهارشنبه ۱۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من شش سال قبل در اثربرخورد تیغه موتور چمن زنی از ناحیه مچ پا دچار بر یدگی شدم پیش دکتر سلیمانها .دکتر یداله رضایی و دکتر میعاد رفتم میگن مچ پام باید فیکس بشه .الان 36 سال سن دارم میترسم ازفیکس کردن .ایا راه دیگه ای هست .امکانش هست کسی که پاش رو فیکس کرده ببینم که چطوری هست.اگه فیکس کنم چقدر هزینه داره و چند روز طول میکشه بتونم راه برم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   لازمه معاينتون كنم و مداركتون رو ببينم بعد مى تونم جواب بدم

   با احترام

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ضمن تشکر ، پیرو سوال شماره 3947 که در مورد شکستگی مچ پای چپم و اینکه فرمودید نیاز به جراحی داشته، فرمودید باید سی تی اسکن اسپیرال از مچ پا و عکس از مچ پا در حالت ایستاده بگیرم. با توجه به اینکه من از شاهرود میام و تاریخ 16بهمن خدمتتان وقت گرفتم امکانش هست که همین جا عکس و سی تی را بگیرم یا اول بیام خدمت خودتان و همان جا عکس و سی تی را بگیرم. در صورتی که میتونم اینجا بگیرم امکانش هست بفرمایید دقیقا به چه صورت در دفترچه نوشته شود؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   اگر اول وقت مطب تشريف بياريد ترجيحا همين جا انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر خانم پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام پسرمن از بدو تولد پاچنبری از دوپا بود گچ گرفتیم 5نوبت.بعد کفش مخصوص 3ماه پوشید اما متاسفانه بعد از اینکه پیش دکتر بردیم گفت دوباره داره برمیگرده دوباره ی دوره 3ماهه رو تجویز کردن الان ک بیشتر بسته شده بظاهر خیلی خوبه اما من ترس برگشت مجدد دارم بنظر شما این اتفاق میفته یا دربزرگتر شدنش دچار اختلال در راه رفتن میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   امكان عود داره در سن بالاتر و بايد مدام معاينه بشه

   با احترام

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   امكان عود داره در سن بالاتر و بايد مدام معاينه بشه

   با احترام

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  آسیب ورزشی مچ پا دیدم دکتر موحدی یگانه چند سال پیش گفتند ساییدگی غضروف تالوس و باید با پیچ و آرتروسکوپی فیکسش کنم اما الان دکتر بهاالدینی میگن ساییدگی نیست عمل دیگه عیر از خشک کردن لازمه ایشون میگن یه دونه از تاندون هات جا به جا شده و... عمل دیگه ای به غیر خشک کردن لازمه و...
  بنده از ناحیه مچ پا درد دارم و مچ پایم لقه اما اصلا هم دررفتگی یا پیچ خوردگی نداشتم ،
  بعد آقایدکتر شما بیمارستان دولتی عمل میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بنده بيمارستان دولتى عمل نمى كنم

   بدون معاينه و ديدن تصاوير راديوگرافى و سى تى و ام آر آى نمى شه اظهار نظر دقيقى داشت ولى ظاهرا بايد نياز به جراحى باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر طلا یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام از اهواز مزاحم میشم جناب آقای دکتر با توجه به پارگی تاندون و شکستگی استخوان تالوس مچ پای چپ بر اثر تصادف درمرداد ماه چند دکتر گفتن نیاز به عمل داره ولی وقت عمل رو بعد از فروردین اعلام کردن میخواستم بدونم جنابعالی امکان عمل حداکثر تا یکماه آینده رو دارید؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بله امكان عمل زودتر هست

   با احترام

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ارادت
  مصدع شدم از زحمات و لطف جنابعالی تشکر کنم به حمدالله درد مادر بسیار کمتر شده و ظاهرا رو به بهبود است

  ارادتمند
  فرهنگ
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   خدا رو شكر

   بااحترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر