منو

 عمل آرتروسکوپی مچ پا چگونه انجام می شود ؟

آرتروسکوپی مچ پا یک روش جراحی است که جراحان از آن برای رؤیت، تشخیص و درمان مشکلات داخلی مفصلی استفاده می کنند. در ادامه با این روش درمانی بیشتر آشنا می شوید.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی آرترو به معنی مفصل و  اسکوپی به معنای نگاه کردن تشکیل می شود. این اصطلاح به طور تحت اللفظی به معنی نگاه کردن به داخل مفصل است.

آرتروسکوپی مچ پا یک فرایند جراحی است که در آن با استفاده از دوربین های فایبراپتیک (فیبر نوری) و ابزارهای جراحی از طریق برش های کوچکی، درون و اطراف مچ پا جراحی می شوند. آرتروسکوپی مچ پا با هدف ارزیابی جراحی و درمان طیفی از مشکلات مچ پا انجام می شود. جراحی آرتروسکوپیک می تواند نسبت به جراحی سنتی و باز، زمان بهبودی کوتاه تری داشته باشد.

در صورتی که فرد در اثر صدمه غضروف یا شکستگی استخوان، خرده هایی در مچ پای خود داشته باشد ممکن است به انجام آرتروسکوپی مچ پا نیازمند باشد. همچنین، در صورتی که در اثر پیچ خوردگی شدید مچ پا آسیبی به رباط رسیده باشد، جراح ارتوپد می تواند انجام آرتروسکوپی را برای ارزیابی وسعت آسیب و احتمالا ترمیم آن انتخاب کند. برای برخی افراد، انجام آرتروسکوپی به معنای بهبودی سریع تر، جای زخمی کمتر و داشتن عوارضی کمتر نسبت به جراحی باز می باشد.

عمل آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا چیست؟

آرتروسکوپی می تواند برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده شود. لیست مشکلاتی که می توانند به وسیله این تکنولوژی درمان شوند، دائما در حال رشد بوده و شامل موارد زیر می شود:

آرتروسکوپی مفصل مچ پا برای درمان آرتریت

عمل خشک کردن مچ پا یا ثابت سازی (فیوژن) مچ پا یک گزینه درمانی مناسب برای بسیاری از بیماران مبتلا به مراحل آخر آرتریت مچ پا است. آرتروسکوپی مچ پا روشی با کمترین سطح تهاجم را برای انجام ثابت سازی مچ پا ارائه می دهد. نتایج این فرایند می توانند هم سطح یا بهتر از تکنیک های باز باشند.

شکستگی های مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا می تواند همراه با تکنیک های ترمیم شکستگی انجام شود. این کار می تواند به کسب اطمینان از درست روی هم قرار گرفتن استخوان و غضروف کمک کند. همچنین، می توان در حین ترمیم شکستگی مچ پا از این روش استفاده کرد تا آسیب های غضروفی داخل مچ پا بررسی شوند.

مطلب مرتبط: انواع شکستگی قوزک مچ پا و درمان آن

بی ثباتی مچ پا

رباط های مچ پا می توانند کشیده یا پاره شده و به احساس ناپایداری و بی ثباتی آن منجر شوند. این رباط ها می توانند به وسیله جراحی ترمیم شوند. تکنیک های آرتروسکوپیک می توانند یک گزینه درمانی برای این مشکل باشند.

مطلب مرتبط: درمان بی ثباتی و خالی کردن مچ پا

گیر کردن قدامی مچ پا (بیماری مچ پای وزشکاران یا فوتبالیست ها)

گیر کردن مچ پا هنگامی اتفاق می افتد که جلوی مفصل مچ پا ملتهب می شود. علائم این وضعیت شامل درد و تورم مچ پا می شوند. این شرایط می تواند سبب محدود شدن توانایی خم شدن مچ پا به سمت بالا باشد. در این مورد بالا رفتن از نواحی شیب دار اغلب با درد همراه خواهد بود. در این اختلال امکان دارد در عکس های اشعه ایکس، استئوفیت یا خار استخوانی نیز دیده شود. آرتروسکوپی می تواند برای از بین بردن بافت های ملتهب و خار های استخوانی استفاده شود.

آرتروفیبروز

در این عارضه بافت اسکار (جای زخم) در درون مچ پا تشکیل می شود. این وضعیت می تواند سبب خشک شدن و دردناکی مفصل شود که به آن آرتروفیبروز نیز می گویند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای شناسایی بافت اسکار و از بین بردن آن استفاده شود.

عفونت

عفونت موجود در فضای مفصلی را نمی توان فقط به وسیله آنتی بیوتیک ها درمان کرد. این وضعیت، اغلب نیازمند یک جراحی اورژانسی جهت شستشوی مفصل است که می تواند به وسیله آرتروسکوپی صورت گیرد.

اجسام سرگردان و آزاد

غضروف، استخوان و بافت اسکار می توانند به صورت آزادانه در مفصل شناور شده و اجسام آزاد را به وجود آورند. اجسام آزاد می توانند دردناک بوده و سبب ایجاد مشکلاتی مانند قفل کردن و درد یا صدا دادن پا شوند. می توان جهت یافتن و برداشتن اجسام آزاد از آرتروسکوپی مچ پا استفاده کرد.

بیماری OCD مچ پا (ضایعات استئوکندرال)

نواحی آسیب دیده غضروف و استخوان هستند که در مفصل مچ پا وجود دارند. این نقص ها معمولا توسط آسیب های مچ پا مانند شکستگی ها و پیچ خوردگی ها به وجود می آیند. علائم رایج شامل درد مچ پا و تورم آن می شوند. تشخیص به وسیله ترکیبی از یک معاینه جسمانی و مطالعات تصویر برداری صورت می گیرد.

مطالعات تصویربردای می توانند تصاویر اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن را در بر گیرند. این درمان به اندازه، موقعیت و پایداری نقص غضروفی بستگی دارد. علائم و فعالیت های بیمار نیز باید در نظر گرفته شوند. جراحی اغلب شامل برداشتن غضروف آسیب دیده و به وجود آوردن سوراخ های ریزی بر روی استخوان می شود که جهت بهبودی  و التیام آن ایجاد می شوند. علاوه بر آن، فرایند های پیوند استخوان و غضروف نیز می توانند انجام شوند.

مطلب مرتبط: OCD یا ضایعه غضروف مچ پا را بهتر بشناسید.

گیر کردن خلفی مچ پا

این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که بافت نرم در پشت مچ پا ملتهب می شود. نشانه رفتن مچ پا به سمت پایین می تواند دردناک باشد. این سندرم ناشی از استفاده زیاد، اغلب در رقصنده ها و ورزشکاران حرفه ای بروز می کند. همچنین، این عارضه می تواند با یک زائده استخوانی به نام اوس تریگونوم در ارتباط باشد. می توان بافت دارای مشکل را به وسیله آرتروسکوپی از بین برد.

سینوویت

بافت نرم و پوشاننده مفصل مچ پا (بافت سینوویال) می تواند ملتهب شده و سبب ایجاد درد و تورم شود. این عارضه می تواند در اثر آسیب و استفاده بیش از حد به وجود آید. آرتریت التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می توانند سبب ایجاد سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای از بین بردن بافت ملتهبی استفاده شود که به درمان های غیر جراحی جوابگو نیست.

علائم ناشناخته مچ پا

گاهی اوقات بیماران به علائمی دچار می شوند که نمی توان آن ها را به وسیله دیگر تکنیک های تشخیصی توضیح داد. آرتروسکوپی این فرصت را فراهم می کند تا بتوان به صورت مستقیم درون مفصل را مشاهده کرد. سپس جراح می تواند مشکلاتی را شناسایی کند که می توانند به وسیله جراحی درمان شوند.

آرتروسکوپی مچ پا

جراحی به کمک آرتروسکوپی

❇ ترمیم تاندون های شانه

❇ ترمیم یا برداشتنی منیسک پاره شده

❇ بازسازی رباط صلیبی زانو

❇ برداشتن لایه داخلی ملتهب مفصل زانو، شانه ، آرنج، مچ پا، مچ دست

❇ آزاد کردن تونل کارپال

عمل پارگی رباط مچ پا

❇ خارج کردن قطعات غضروفی یا استخانی داخل متصل زانو، شانه، آرنج، مچ پا، مچ دست

شش مفصلی که بیش از سایر مفاصل تحت جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مچ پا، هیپ و معضل ران و مچ دست.

در اینجا درباره آرتروسکوپی زانو بیشتر بخوانید ⏪ دستورالعمل های بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو 

مراحل عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

گرچه  در عمل جراحی ارتروسکوپی بهبود آسان تر از عمل باز است، باز هم نیاز به استفاده از بیهوشی، بی حسی و تجهیزات خاص در اتاق عمل بیمارستان یا مراکز درمانی سرپایی دارد. بسته به محل مفصل و مشکل احتمالی آن ممکن است بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی استفاده شود.

یک برش کوچک به اندازه جا دکمه برای وارد کردن آرتروسکوپ داده می شود. ممکن است نیاز به یک یا چند برش کوچک دیگر برای دیدن سایر قسمت های مفصل یا وارد کردن سایر ابزارها باشد.

در صورت نیاز به جراحی اصلاحی و ترمیمی این کار با وسایل مخصوصی که از طریق برش های دیگر وارد مفصل می شوند، انجام می شود. در ابتدا آرتروسکوپی صرفاً یک وسیله تشخیص برای تعیین  مناسب ترین روش درمانی باز  بود. با تولید ابزار بهتر و پیشرفت تکنیک های جراحی، بسیاری از جراحی ها را می توان به صورت آرتروسکوپی انجام داد.

مثلا اکثر پارگی های منیسک زانو را می توان با جراحی آرتروسکوپی درمان کرد. پس از جراحی آرتروسکوپی به شما توصیه هایی برای مراقبت از برش های پوستی، فعالیت هایی که نباید انجام بدهید و تمریناتی که برای بهبود باید انجام بدهید، می شود.

در ویزیت پس از جراحی برای پیگیری، جراح برش ها را نگاه می کند، در زمان مناسب بخیه های شما را می کشد و برنامه بازتوانی شما را گوشزد می کند.

میزان جراحی مورد نیاز و زمان لازم برای بهبود پس از آن بستگی به پیچیدگی مشکل شما دارد. گاهی حین جراحی آرتروسکوپی، جراح درمی یابد که صدمه یا بیماری را نمی توان به تنهایی با آرتروسکوپی درمان کرد. جراحی وسیع و باز ممکن است در این حالت و در حالی که شما هنوز بیهوش / بی حس هستید انجام شود یا به زمان دیگری موکول شود تا مسأله با شما در میان گذاشته شود.

عوارض احتمالی آرتروسکوپی

گرچه عوارض ناشایع هستند، گاهی حین یا به دنبال آرتروسکوپی به وجود می آیند. عفونت، لخته شدن خون داخل سیاهرگ، تورم بیش از حد یا خونریزی، آسیب به عروق خونی یا اعصاب و شکستن ابزار جراحی داخل مفصل، شایع ترین عوارض هستند ولی بسیار کمتر از یک درصد کل جراحی های آرتروسکوپی روی می دهند.

مزایای عمل جراحی آرتروسکوپی 

گرچه عمل آرتروسکوپی به دلیل آن که برای درمان ورزشکاران و قهرمانان معروف با موفقیت انجام شد، در بین عموم نیز مورد توجه قرار گرفت, یک روش بسیار ارزشمند برای کلیه بیماران ارتوپدی است و معمولا برای بیمار نیز آسان تر از جراحی باز می باشد. اکثر بیماران در مراکز درمانی سرپایی تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند و پس از چند ساعت به منزل خود برمی گردند.

دوره نقاهت جراحی مچ پا

برش های کوچک پس از چند روز بهبود می یابند. گرچه این برش ها کوچک و درد داخل مفصل به دنبال آرتروسکوپی اندک است, چندین هفته طول می کشد تا مفصل بهبود کامل یابد. برای تسریع بهبود مفصل و محافظت آن برای عملکرد آینده، یک برنامه  فعالیت و بازتوانی خاص به شما توصیه خواهد شد.

به طور معمول، بیمار ظرف چند روز به مدرسه یا محل کار خود بازمی گردد یا فعالیت های روزمره خود را از سر می گیرد. ورزشکاران و آنهایی که وضعیت جسمی خوبی دارند در بعضی موارد و طی چند هفته به فعالیت های ورزشی خود باز می گردند. به یاد داشته باشید که افرادی که آرتروسکوپی می شوند ممکن است تشخیص های متفاوتی قبل از عمل داشته باشند، بنابراین درمان آرتروسکوپی هر فرد، منحصر به همان فرد است و زمان لازم برای بهبود نیز بر همین اساس منحصر به فرد است.

موارد منع آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی برای برخی بیماران روش مناسبی نیست. ممکن است عمل جراحی شستشوی آرتروسکوپی برای بیماران مبتلا به التهاب شدید در مفصل مچ پا مزیتی نداشته باشد. همچنین، امکان دارد این روش برای بیماران مبتلا به عفونت های فعال  استخوان یا دیگر مشکلات پزشکی مناسب نباشد. اصلاح دفورمیته های شدید مچ پا با عمل جراحی آرتروسکوپی امکانپذیر نیست.

 

دکتر غلامرضا نادری 

متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف_ر جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام. بنده دو ماه پیش دچار پیچ خوردگی مچ پا شدم اول دچار ورم و کبودی شد خوشبختانه شکستگی نداشتم ولی الان بعد از یک دوره 10 جلسه فیزیوتراپی و خوردن سلکسیو همچنان احساس درد در قسمت داخلی مچ پا و گاهی روی پا دارم. آیا این مشکل قابل حل است؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   اگر بيش از شش هفته از آسيب گذشته اول بايد ام آر آى كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر خدیجه یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  باسلام
  من وهمسرم دریک روز وساعت پشت سرهم می خواهیم ویزیت شویم
  من مشکل خارپاشنه دارم که یکبار سال گذشته تزریق انجام دادم.
  همسرم براثرتصادف مچ وپاشنه ش آسیب دید وعمل هم کرد ولی هم ورم داره وهم درد
  چاره کاردست شماست دکتر عزیز
  می تونیم دریک ساعت هردومزاحم بشیم وویزیت شیم؟؟؟!!!
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   بله حتما 

   اينترنتى نوبت بگيريد و تشريف بياريد

   با احترام

 • تصویر کاربر بنیامین شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عزیز
  من سه روز بعد بازی فوتسال دچار کمی درد ومحدودیت حرکتی در قسمت مچ پا شدم وبه سه متخصص ارتوپد مراجعه کردم وگفتن ocdتالوس هست وباید جراحی بشی ویکیشون گفت اتل ببندالان حدود ۵هفته گذشته و من دردی ندارم میخواستم راهنمایینم کنید
  عکس اول خودکار
  عکس دوم بعداز استراحت حدود ۴هفته
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

    بايد سى تى اسپيرال و ام آر آى انجام بدين .و از نظر ناپايدارى مچ پا معاينه بشين

   با احترام

 • تصویر کاربر مهدیه دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من ۴ ماه پیش زمین خوردم و رباط مچ پام پاره شده و اینطوری که ام آر آی نشون داده دوتا پارگی بخشی و یه دونه کامل اتفاق افتاده.۴ هفته گچ بود و دو هفته آتل.
  خواستم بدونم با لیزر پرتوان یا کم توان خوب میشه یا باید عمل بشه؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   بستگى داره به اين كه در معاينه ناپايدارى مكانيكال داشته باشيد يا نه 

   نهايتا تا دو ماه ديگه مى تونيد روش هاى غير جراحى مثل فيزيوتراپى با ليزر رو ادامه بدين ولى توصيه من اينه كه قبلش از نظر ناپايدارى معاينه بشين

   با احترام

 • تصویر کاربر Benyamin چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکترعزیز
  آقای دکتر مشکل مچ پا با آرتروسکوپی با پین جذبی حل میشه؟ یا باید پیوندغضروف انجام شود
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   ضايعه قديمى است و اصلا نبايد به دنبال فيكس كردن با پين يا هر وسيله ديگه رفت

   اون قطعه بايد برداشته بشه و كف ضايعه سوراخ سوراخ بشه ( آرتروسكوپيك)

   با احترام

 • تصویر کاربر وحيد چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر نشد تمام تصاوير رو بفرستم كاش واتساپ مي شد واستون ميفرستادم، تشكر فراوان از اينكه وقت گذاشتيد ارادتمندم .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   لطفا به شماره ٠٩١٢٩٦٤٣٨٠٧ منشى من واتساپ بفرماييد و مختصرى از شرح حال رو هم براشون بفرستيد

   با احترام

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام من حدودا درد در ناحیه مچ پای راست بود یک مدت قرض غضروف ساز خوردم اثری نداشت ویکباره درد در غضروف مچ پام زباد دکتر گفت التهاب داره پات فیزیوتراپی میزم ولی فرقی نکردم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   بايد معاينه و بررسى و احتمالا ام آر آى انجام بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر کیوان چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر
  کف پای چپم از ارتفاع 1/5متر افتادم و تو عکس رادیولوژی شکستگی رو نشون داده اقای دکتر راه درمانی هست برام ؟ من از شمال استان گیلان هستم ایا میشه دوباره رو پام بمونم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   بايد تصاوير راديولوژى و سى تى رو ببينم

   با احترام

  2. تصویر کاربر کیوان دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام و عرض ادب مجدد اقای دکتر
   عکس رادیولوژی رو براتون فرستادم و اینکه پام رو کچ گرفتن
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   پاشنتون شكسته و حتما بايد سى تى اسپيرال هم انجام بدين و به نظرم عمل جراحى لازمه

   با احترام

  4. تصویر کاربر کیوان سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   با احترام جناب اقای دکتر
   با عمل جراحی مشکل حل میشه یا به زمان نیاز داره ؟درصد احتمال خوب شدن و نشدن چقدره؟
   ((بینهایت سپاس گذارم بابت وقتی که میزارید))
  5. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   قطعا زمان مى بره 

   بايد زودتر سى تى و براى جراحى اقدام كنيد

   با احترام

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Roz جمعه ۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  دوستم به علت مقدار کمی نقرس و کبد چرب پاشید اوریک پای سمت چپ ورم کرده دردم داره چکار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   فعلا شياف ايندومتاسين هر دوازده ساعت استفاده كنن و مايعات فراوان بنوشند

   با احترام

 • تصویر کاربر احمدرضا سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام. وقت شما بخیر. ممنون از فرصتی که به اینجانب داداید. 3 سال پیش تصادف کردم که منجر به شکستگی ساق پا شد. میل گذاری انجام شد . اما به از گذشت این مدت مچ پام هنوز درد میکنه به شکلی که نمی توانم بار زیاد روی پام بیندازم .و مچ پایم کمی انحراف به سمت داخل پیدا کرده است. سوالم اینه که علت انحراف مچ پام چیه؟ وچرا هنوز درد پام قطع نمیشه؟ آیا با خارج کردن میل درد پام خوب میشه؟ در ضمن روی پام که می ایستم به صورت تکی قادر نیستم پاشنه پایم را بلند کنم ودرد وحشتناکی در پایم ایجاد می شود.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   بايد تصوير راديوگرافى رو مى فرستاديد تا ببينم انحراف به چه صورته

   با خارج كردن ميله انحراف مچ اصلاح نمى شه و در مورد درد بايد بگم كه تا علت دقيقش معلوم نشده نمى شه مطمئن بود كه با خارج كردن ميله بهبود پيدا كنه

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر