منو

 عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا چگونه انجام می شود ؟

آرتروسکوپی مچ پا یک روش جراحی است که جراحان از آن برای رؤیت، تشخیص و درمان مشکلات داخلی مفصلی استفاده می کنند. در ادامه با این روش درمانی بیشتر آشنا می شوید.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی آرترو به معنی مفصل و  اسکوپی به معنای نگاه کردن تشکیل می شود. این اصطلاح به طور تحت اللفظی به معنی نگاه کردن به داخل مفصل است.

آرتروسکوپی مچ پا یک فرایند جراحی است که در آن با استفاده از دوربین های فایبراپتیک (فیبر نوری) و ابزارهای جراحی از طریق برش های کوچکی، درون و اطراف مچ پا جراحی می شوند. آرتروسکوپی مچ پا با هدف ارزیابی جراحی و درمان طیفی از مشکلات مچ پا انجام می شود. جراحی آرتروسکوپیک می تواند نسبت به جراحی سنتی و باز، زمان بهبودی کوتاه تری داشته باشد.

در صورتی که فرد در اثر صدمه غضروف یا شکستگی استخوان، خرده هایی در مچ پای خود داشته باشد ممکن است به انجام آرتروسکوپی مچ پا نیازمند باشد. همچنین، در صورتی که در اثر پیچ خوردگی شدید مچ پا آسیبی به رباط رسیده باشد، جراح ارتوپد می تواند انجام آرتروسکوپی را برای ارزیابی وسعت آسیب و احتمالا ترمیم آن انتخاب کند. برای برخی افراد، انجام آرتروسکوپی به معنای بهبودی سریع تر، جای زخمی کمتر و داشتن عوارضی کمتر نسبت به جراحی باز می باشد.

عمل آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا چیست؟

آرتروسکوپی می تواند برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده شود. لیست مشکلاتی که می توانند به وسیله این تکنولوژی درمان شوند، دائما در حال رشد بوده و شامل موارد زیر می شود:

آرتروسکوپی مفصل مچ پا برای درمان آرتریت

عمل خشک کردن مچ پا یا ثابت سازی (فیوژن) مچ پا یک گزینه درمانی مناسب برای بسیاری از بیماران مبتلا به مراحل آخر آرتریت مچ پا است. آرتروسکوپی مچ پا روشی با کمترین سطح تهاجم را برای انجام ثابت سازی مچ پا ارائه می دهد. نتایج این فرایند می توانند هم سطح یا بهتر از تکنیک های باز باشند.

شکستگی های مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا می تواند همراه با تکنیک های ترمیم شکستگی انجام شود. این کار می تواند به کسب اطمینان از درست روی هم قرار گرفتن استخوان و غضروف کمک کند. همچنین، می توان در حین ترمیم شکستگی مچ پا از این روش استفاده کرد تا آسیب های غضروفی داخل مچ پا بررسی شوند.

مطلب مرتبط: انواع شکستگی قوزک مچ پا و درمان آن

بی ثباتی مچ پا

رباط های مچ پا می توانند کشیده یا پاره شده و به احساس ناپایداری و بی ثباتی آن منجر شوند. این رباط ها می توانند به وسیله جراحی ترمیم شوند. تکنیک های آرتروسکوپیک می توانند یک گزینه درمانی برای این مشکل باشند.

مطلب مرتبط: درمان بی ثباتی و خالی کردن مچ پا

گیر کردن قدامی مچ پا (بیماری مچ پای وزشکاران یا فوتبالیست ها)

گیر کردن مچ پا هنگامی اتفاق می افتد که جلوی مفصل مچ پا ملتهب می شود. علائم این وضعیت شامل درد و تورم مچ پا می شوند. این شرایط می تواند سبب محدود شدن توانایی خم شدن مچ پا به سمت بالا باشد. در این مورد بالا رفتن از نواحی شیب دار اغلب با درد همراه خواهد بود. در این اختلال امکان دارد در عکس های اشعه ایکس، استئوفیت یا خار استخوانی نیز دیده شود. آرتروسکوپی می تواند برای از بین بردن بافت های ملتهب و خار های استخوانی استفاده شود.

آرتروفیبروز

در این عارضه بافت اسکار (جای زخم) در درون مچ پا تشکیل می شود. این وضعیت می تواند سبب خشک شدن و دردناکی مفصل شود که به آن آرتروفیبروز نیز می گویند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای شناسایی بافت اسکار و از بین بردن آن استفاده شود.

عفونت

عفونت موجود در فضای مفصلی را نمی توان فقط به وسیله آنتی بیوتیک ها درمان کرد. این وضعیت، اغلب نیازمند یک جراحی اورژانسی جهت شستشوی مفصل است که می تواند به وسیله آرتروسکوپی صورت گیرد.

اجسام سرگردان و آزاد

غضروف، استخوان و بافت اسکار می توانند به صورت آزادانه در مفصل شناور شده و اجسام آزاد را به وجود آورند. اجسام آزاد می توانند دردناک بوده و سبب ایجاد مشکلاتی مانند قفل کردن و درد یا صدا دادن پا شوند. می توان جهت یافتن و برداشتن اجسام آزاد از آرتروسکوپی مچ پا استفاده کرد.

بیماری OCD مچ پا (ضایعات استئوکندرال)

نواحی آسیب دیده غضروف و استخوان هستند که در مفصل مچ پا وجود دارند. این نقص ها معمولا توسط آسیب های مچ پا مانند شکستگی ها و پیچ خوردگی ها به وجود می آیند. علائم رایج شامل درد مچ پا و تورم آن می شوند. تشخیص به وسیله ترکیبی از یک معاینه جسمانی و مطالعات تصویر برداری صورت می گیرد.

مطالعات تصویربردای می توانند تصاویر اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن را در بر گیرند. این درمان به اندازه، موقعیت و پایداری نقص غضروفی بستگی دارد. علائم و فعالیت های بیمار نیز باید در نظر گرفته شوند. جراحی اغلب شامل برداشتن غضروف آسیب دیده و به وجود آوردن سوراخ های ریزی بر روی استخوان می شود که جهت بهبودی  و التیام آن ایجاد می شوند. علاوه بر آن، فرایند های پیوند استخوان و غضروف نیز می توانند انجام شوند.

مطلب مرتبط: OCD یا ضایعه غضروف مچ پا را بهتر بشناسید.

گیر کردن خلفی مچ پا

این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که بافت نرم در پشت مچ پا ملتهب می شود. نشانه رفتن مچ پا به سمت پایین می تواند دردناک باشد. این سندرم ناشی از استفاده زیاد، اغلب در رقصنده ها و ورزشکاران حرفه ای بروز می کند. همچنین، این عارضه می تواند با یک زائده استخوانی به نام اوس تریگونوم در ارتباط باشد. می توان بافت دارای مشکل را به وسیله آرتروسکوپی از بین برد.

سینوویت

بافت نرم و پوشاننده مفصل مچ پا (بافت سینوویال) می تواند ملتهب شده و سبب ایجاد درد و تورم شود. این عارضه می تواند در اثر آسیب و استفاده بیش از حد به وجود آید. آرتریت التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می توانند سبب ایجاد سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای از بین بردن بافت ملتهبی استفاده شود که به درمان های غیر جراحی جوابگو نیست.

علائم ناشناخته مچ پا

گاهی اوقات بیماران به علائمی دچار می شوند که نمی توان آن ها را به وسیله دیگر تکنیک های تشخیصی توضیح داد. آرتروسکوپی این فرصت را فراهم می کند تا بتوان به صورت مستقیم درون مفصل را مشاهده کرد. سپس جراح می تواند مشکلاتی را شناسایی کند که می توانند به وسیله جراحی درمان شوند.

آرتروسکوپی مچ پا

جراحی به کمک آرتروسکوپی

❇ ترمیم تاندون های شانه

❇ ترمیم یا برداشتنی منیسک پاره شده

❇ بازسازی رباط صلیبی زانو

❇ برداشتن لایه داخلی ملتهب مفصل زانو، شانه ، آرنج، مچ پا، مچ دست

❇ آزاد کردن تونل کارپال

عمل پارگی رباط مچ پا

❇ خارج کردن قطعات غضروفی یا استخانی داخل متصل زانو، شانه، آرنج، مچ پا، مچ دست

شش مفصلی که بیش از سایر مفاصل تحت جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مچ پا، هیپ و معضل ران و مچ دست.

در اینجا درباره آرتروسکوپی زانو بیشتر بخوانید ⏪ دستورالعمل های بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو 

مراحل عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

گرچه  در عمل جراحی ارتروسکوپی بهبود آسان تر از عمل باز است، باز هم نیاز به استفاده از بیهوشی، بی حسی و تجهیزات خاص در اتاق عمل بیمارستان یا مراکز درمانی سرپایی دارد. بسته به محل مفصل و مشکل احتمالی آن ممکن است بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی استفاده شود.

یک برش کوچک به اندازه جا دکمه برای وارد کردن آرتروسکوپ داده می شود. ممکن است نیاز به یک یا چند برش کوچک دیگر برای دیدن سایر قسمت های مفصل یا وارد کردن سایر ابزارها باشد.

در صورت نیاز به جراحی اصلاحی و ترمیمی این کار با وسایل مخصوصی که از طریق برش های دیگر وارد مفصل می شوند، انجام می شود. در ابتدا آرتروسکوپی صرفاً یک وسیله تشخیص برای تعیین  مناسب ترین روش درمانی باز  بود. با تولید ابزار بهتر و پیشرفت تکنیک های جراحی، بسیاری از جراحی ها را می توان به صورت آرتروسکوپی انجام داد.

مثلا اکثر پارگی های منیسک زانو را می توان با جراحی آرتروسکوپی درمان کرد. پس از جراحی آرتروسکوپی به شما توصیه هایی برای مراقبت از برش های پوستی، فعالیت هایی که نباید انجام بدهید و تمریناتی که برای بهبود باید انجام بدهید، می شود.

در ویزیت پس از جراحی برای پیگیری، جراح برش ها را نگاه می کند، در زمان مناسب بخیه های شما را می کشد و برنامه بازتوانی شما را گوشزد می کند.

میزان جراحی مورد نیاز و زمان لازم برای بهبود پس از آن بستگی به پیچیدگی مشکل شما دارد. گاهی حین جراحی آرتروسکوپی، جراح درمی یابد که صدمه یا بیماری را نمی توان به تنهایی با آرتروسکوپی درمان کرد. جراحی وسیع و باز ممکن است در این حالت و در حالی که شما هنوز بیهوش / بی حس هستید انجام شود یا به زمان دیگری موکول شود تا مسأله با شما در میان گذاشته شود.

عوارض احتمالی آرتروسکوپی

گرچه عوارض ناشایع هستند، گاهی حین یا به دنبال آرتروسکوپی به وجود می آیند. عفونت، لخته شدن خون داخل سیاهرگ، تورم بیش از حد یا خونریزی، آسیب به عروق خونی یا اعصاب و شکستن ابزار جراحی داخل مفصل، شایع ترین عوارض هستند ولی بسیار کمتر از یک درصد کل جراحی های آرتروسکوپی روی می دهند.

مزایای عمل جراحی آرتروسکوپی 

گرچه عمل آرتروسکوپی به دلیل آن که برای درمان ورزشکاران و قهرمانان معروف با موفقیت انجام شد، در بین عموم نیز مورد توجه قرار گرفت, یک روش بسیار ارزشمند برای کلیه بیماران ارتوپدی است و معمولا برای بیمار نیز آسان تر از جراحی باز می باشد. اکثر بیماران در مراکز درمانی سرپایی تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند و پس از چند ساعت به منزل خود برمی گردند.

دوره نقاهت جراحی مچ پا

برش های کوچک پس از چند روز بهبود می یابند. گرچه این برش ها کوچک و درد داخل مفصل به دنبال آرتروسکوپی اندک است, چندین هفته طول می کشد تا مفصل بهبود کامل یابد. برای تسریع بهبود مفصل و محافظت آن برای عملکرد آینده، یک برنامه  فعالیت و بازتوانی خاص به شما توصیه خواهد شد.

به طور معمول، بیمار ظرف چند روز به مدرسه یا محل کار خود بازمی گردد یا فعالیت های روزمره خود را از سر می گیرد. ورزشکاران و آنهایی که وضعیت جسمی خوبی دارند در بعضی موارد و طی چند هفته به فعالیت های ورزشی خود باز می گردند. به یاد داشته باشید که افرادی که آرتروسکوپی می شوند ممکن است تشخیص های متفاوتی قبل از عمل داشته باشند، بنابراین درمان آرتروسکوپی هر فرد، منحصر به همان فرد است و زمان لازم برای بهبود نیز بر همین اساس منحصر به فرد است.

موارد منع آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی برای برخی بیماران روش مناسبی نیست. ممکن است عمل جراحی شستشوی آرتروسکوپی برای بیماران مبتلا به التهاب شدید در مفصل مچ پا مزیتی نداشته باشد. همچنین، امکان دارد این روش برای بیماران مبتلا به عفونت های فعال  استخوان یا دیگر مشکلات پزشکی مناسب نباشد. اصلاح دفورمیته های شدید مچ پا با عمل جراحی آرتروسکوپی امکانپذیر نیست.

 

دکتر غلامرضا نادری 

متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یسنا شنبه ۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  درود دکتر وقتتون بخیر
  میخواستم محبت کنید بفرمایید به تشخیص شما صفحه رشد من بسته شده؟ (عکس رو براتون ارسال کردم)
  دختر هستم ۱۶سالمه سن ۱۵سالگی به بلوغ رسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ مهر ۰( 1 سال پیش)

   درود

   بله بسته هست

 • تصویر کاربر مالک جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  بیماری من فلج اطفال است.۴/۵سانت کوتاهی دارد وانحراف به سمت داخل...۴۲سال سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   نياز به اصلاح جراحى هست

 • تصویر کاربر گلی جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با سلام
  شست پای من به مدت 1هفته در گوشت فرو رفته و متورم و درد شدیدی هم دارد به پزشک عمومی مراجعه کرده و سفالکسین مصرف کردم که عفونت رو بهبهبودی هست اما پیشه یک جراح عمومی رفتم که گفتن بعد از بهبودی عفونت باید جراحی انجام بئدم و 1/3 ناخونم رو بردارند سوالم اینه که آیا حتما باید جراحی انجام بدم یا بدون جارحی هم بهبود پیدا میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   اگر مدام اين مساله تكرار مى شه جراحى لازمه

  2. تصویر کاربر گلی سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   اولین باره‌ به این شدت‌ آقای دکتر،،اگر جراحی نشه ناخون خودش رشد میکنه و خارج بشه؟
  3. تصویر کاربر گلی سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   اولین باره‌ به این شدت‌ آقای دکتر،،اگر جراحی نشه ناخون خودش رشد میکنه و خارج بشه؟
  4. تصویر کاربر گلی سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   اولین باره به این شدت آقای دکتر،،، اگر جراحی نشه ناخون خودش رشد میکنه و خارج بشه؟
  5. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۹ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   بله امكانش هست

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر آرش سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. در صورتی که بخواهید مچ پای اینجانب را عمل کنید کی به من وقت می دهید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   اگر قبلا مطب تشريف آوردين با منشى من روى وانساپ در تماس باشيد تا در اسرع وقت نوبت عمل بدين 

 • تصویر کاربر الهه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من الان ۲۰ روزی هست که به دنبال افتادن از ارتفاع دچار شکستگی هردو پاشنه و کشکک زانوی راست شده ام .اون پام که کشکک ترمیم شده دچار فوت دارپ شده که میگن احتمالا آسیب عصب پرونئال هست .زخم باز هم نداشتم .همه بهم امید میدن که موقتیه درست میشه ولی خودم ناامیدم.به نظر شما این ضایعه چقدر احتمال بهبود داره.دکتر میگه عصب بریده نشده احتمالا فقط له شده. آیا اون پین هایی که داخل کف پام برای شکستگی کالکانئوس گذاشتن میتونه مانع دورسی. فلکسیون بشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   نوار عصب انجام بدين و با برش جراحى كشكك عصب قطع نمى شه

   راديوگرافى پاشنه ها بعد از عمل رو بفرستيد

 • تصویر کاربر سعیدنوگلی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام من ۴ماه پیش تصادف کردم وپلاک وپلاتین توپام گذاشتن دکترمیگه به بدنت نمیسازه زخم شده وعفونت میزنه بیرون الان بایدچیکارکنم راهنمایی کنیدممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   عفونت هست و بحث ناسازگاری نیست و احتمالا باید خارج بشه

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   عفونت هست و بحث ناسازگاری نیست و احتمالا باید خارج بشه

  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   عفونت هست و بحث ناسازگاری نیست و احتمالا باید خارج بشه

  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   عفونت هست و بحث ناسازگاری نیست و احتمالا باید خارج بشه

  5. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   عفونت هست و بحث ناسازگاری نیست و احتمالا باید خارج بشه

  6. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   عفونت هست و بحث ناسازگاری نیست و احتمالا باید خارج بشه

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ایلیا دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  درود و سپاس فراوان .شوهرم 35ساله هست 1فروردین تصادف کردن نی نازک و درست شکست و پلاتین تو ساق پا گذاشتن الان ,نزدیک 6ماهه هنوز استخون خوب جوش نخورده و 3ماهه پا عفونت کرده و از پا خارج میشه دارو تجویز شد مصرف کردن ولی همچنان عفونت داره . درد زیاد . عفونت زرد رنگ خارج میشه باید چه کاری انجام بدیم .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   بايد جراحى بشن و وسيله خارج بشه و فيكساتور گذاشته بشه تا كنترل عفونت

 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  آقای دکتر به نظرتون دکتر ارتوپد برای چی سونو کامل از شکم و لگن برای پسرم تجویز کرده برای کوتاه بودن پای راستش.اصلا این سونو ها لازمن؟چون گفته هر شش ماه باید تکرار بشن تا سه سال.این خیلی منو نگران کرده.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود

   براى رد ناهنجارى هاى مادرزادى در كليه و ...احتمالا 

 • تصویر کاربر مهرنوش سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام بزرگوار،دکتر یک دنیا ممنون از صبوری شما و وقتی که برای تک تک بیمارانتون دلسوزانه میزارین.خواستم بدونین که واقعا خداوند به شما عنایت خاصی داره که انقدر دست سبک و انرژی مثبت و خوبی دارین که در جراحی که برام انجام دادین واقعا دیدم.این حرف جمع زیادی از بیماران شماست.خداوند رو شاکرم از اشنایی شما و از خداوند برایتان توفیق روز افزون و هرانچه بهترین هاست برای شما خواستارم .در پناه خدا سلامت و پرانرژی و صبور مثل همیشه 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   درود و سپاس از لطف شما

   سلامت باشيد

 • تصویر کاربر زهره چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دررمورد prpمچ پا لطفا تو توضیح بفرمایید .من دو ماه پیش علاوه بر شکستگی قوزک خارجی ،رباط مچ پام پاره شده بود اما تشخیص ندادن و الان تشخیص دادن باید prp انجام بدم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   درود

   اثرى براتون نداره

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر