منو

آسیب رباط صلیبی (ACL) چگونه درمان میشود؟

آسیب رباط صلیبی یکی از شایع ترین آسیب های زانو است. ورزشکارانی که در ورزش های پر برخورد مثل فوتبال، بسکتبال و کشتی فعالیت می کنند، بیشتر در معرض آسیب رباط صلیبی هستند.


اگر رباط صلیبی شما آسیب ببیند، شما ممکن است برای بازیابی عملکرد کامل زانوی خود نیاز به جراحی داشته باشید. این مسأله به عوامل متعددی از جمله شدت آسیب و میزان فعالیت شما بستگی دارد.

آناتومی رباط صلیبی

مفصل زانو از تلاقی سه استخوان ایجاد می شود که عبارتند از:

❇ استخوان ران

❇ استخوان ساق

❇ کشکک

استخوان ها توسط رباط ها به هم وصل می شوند. در زانوی شما چهار رباط  اصلی وجود دارند که مانند طناب هایی محکم استخوان ها را به هم متصل کرده، به زانوی شما پایداری می بخشند.

رباط های جانبی

این رباط ها در طرفین زانوی شما قرار دارند. رباط جانبی داخلی در سمت داخل و رباط جانبی خارجی در سمت خارج. این رباط ها مانع حرکت زانو به طرفین شده آن را در برابر حرکات نامعمول محافظت می کنند.

رباط های صلیبی

این رباط ها در داخل زانوی شما قرار دارند و مانند حرف انگلیسی X یکدیگر را قطع می کنند، رباط صلیبی جلویی (ACL) و رباط صلیبی پشتی (PCL). رباط های صلیبی حرکت زانو به جلو و عقب را کنترل می کنند.

رباط صلیبی جلویی (ACL) به طور مایل در وسط زانو قرار می گیرد و مانع این می شود که استخوان ساق نسبت به استخوان ران بیش از حد به سمت جلو بلغزد و نیز باعث پایداری چرخشی زانو می شود.

پارگی رباط صلیبی قدامی

تعریف رباط صلیبی

حدود نیمی از آسیب های رباط صلیبی همراه آسیب به سایر ساختمان های زانو نظیر غضروف مفصلی، منیسک یا سایر رباط ها هستند. کشیدگی رباط ها بر اساس شدت به ۳ درجه طبقه بندی می شوند:

درجه ۱

رباط آسیب جزئی می بیند و اندکی کشیده می شود ولی باز هم می تواند زانو را پایدار نگه دارد.

درجه ۲

رباط به قدری کشیده می شود که شل می گردد. معمولا به  آن پارگی نسبی رباط می گویند.

درجه ۳

معمولا به آن پارگی کامل گفته می شود. رباط کاملا پاره شده و مفصل را ناپایدار می کند.

❗نکته: پارگی های نسبی رباط صلیبی نادر هستند، اغلب آسیب های رباط صلیبی پارگی کامل یا نزدیک به کامل هستند.

عکس پارگی رباط صلیبی

دلیل پارگی رباط صلیبی

رباط صلیبی جلویی (ACL) به صورت های مختلف ممکن است آسیب ببیند:

❇ تغییر جهت سریع و ناگهانی

❇ توقف ناگهانی

❇ کم کردن سرعت حین دویدن

❇ پایین آمدن نامناسب و نادرست پس از جهش

❇ برخورد یا صدمه مستقیم مانند تکل در فوتبال

مطالعات زیادی نشان داده اند که خانم های ورزشکار بیش از آقایان ورزشکار در بعضی ورزش ها دچار پارگی رباط صلیبی می شوند. دلایل آن می تواند تفاوت در آمادگی جسمانی، قدرت عضلانی، کنترل عصبی – عضلانی، راستای لگن و اندام های تحتانی، شلی رباط ها و اثرات استروژن ( هورمون جنسی زنانه) بر خواص رباط ها باشد.

پارگی رباط صلیبی در فوتبال

یکی از عوامل مهم در بروز پارگی رباط صلیبی حین فوتبال، نوع زمین چمن است. چمن های مصنوعی علیرغم مزایای زیادی که دارند، ریسک بیشتری برای پارگی رباط صلیبی در بین بازیکنان دارند. همچنین خشک یا تر بودن زمین نیز در احتمال پارگی رباط صلیبی تأثیر دارد. زمین های خشک بازیکنان را بیشتر در معرض خطر پارگی رباط صلیبی قرار می دهد. این امر احتمالاً به دلیل کمتر شدن توانایی دریبل کردن بازیکنان در زمین های خیس است.

بعلاوه سابقه پارگی رباط صلیبی در بین بازیکنان می تواند ریسک ابتلا به این آسیب را بالاتر ببرد. در فوتبال حرفه ای، ۱۸.۳ درصد از افرادی که سابقه پارگی رباط صلیبی داشته اند، دوباره به این عارضه مبتلا می شوند.

محل پست بازیکنان

هر پستی، درصد احتمال مشخصی از ابتلا به آسیب رباط صلیبی را دارد. به این معنی که در برخی پست ها، فشار بیشتری به زانو وارد می شود و احتمال پارگی رباط صلیبی بیشتر می شود.

پست تهاجمی

بازیکنان حرفه ای که در پست های تهاجمی و حمله بازی می کنند بیشتر احتمال دارد که به بیماری ACL مبتلا شوند. کات های شدید و تغییر جهت های ناگهانی برای تکل کردن و دریافت کردن توپ، مهاجمان را مستعد پارگی رباط صلیبی می ند. در یک خط حمله، بازیکنی که تکل می کند در معرض خطر کمی است و بازیکنان خط جلو در معرض خطر بیشتری هستند.

پست های تدافعی

مدافعان بیشترین احتمال پارگی رباط صلیبی را دارند. در طول پوشش دادن گوشه های زمین و تکل کردن و برگشت به عقب، مدافعان در معرض خطر بالایی از ابتلا به پارگی رباط صلیبی قرار می گیرند.

در همین باره پیشنهاد می شود مطالب زیر را بخوانید:

علائم آسیب رباط صلیبی

هنگامی که رباط صلیبی شما آسیب می بیند شما ممکن است یک صدای غیر عادی از زانوی خود بشنوید و احساس کنید که زانوی شما خالی کرده است. سایر علائم عبارتند از:

❇ زانوی شما طی ۲۴ ساعت اول متورم خواهد شد و درد می کند. اگر به این علائم توجهی نشود، ممکن است خود به خود از بین بروند، اما وقتی سعی می کنید دوباره به ورزش برگردید زانوی شما ناپایدار خواهد بود و شما در معرض آسیب بیشتر به زانوی خود مخصوصاً صدمه به منیسک ها خواهید بود.

❇ از دست دادن دامنه حرکتی کامل

❇ حساسیت در لمس خط مفصلی

❇ احساس ناراحتی هنگام راه رفتن

مراجعه به پزشک

تشخیص آسیب رباط صلیبی ACL

۱️⃣  معاینه جسمانی و شرح حال

در اولین ویزیت پزشک شما از شما در مورد علائم  و سابقه مشکلتان می پرسد. حین معاینه جسمانی، پزشک شما تمام ساختمان های زانوی آسیب دیده ی شما را بررسی کرده و آنها را با زانوی سالمتان مقایسه می کند. بیشتر آسیب های رباط های زانو را می توان با معاینه دقیق و کامل تشخیص داد.

۲️⃣ تصویربرداری

رادیوگرافی ساده

رادیوگرافی ساده صدمه رباط صلیبی را نشان نمی دهد، ولی می تواند نشان دهد که آیا این صدمه همراه شکستگی در استخوان ها هست یا نه.

MRI

تصاویر بهتری از بافت های نرم مانند رباط ها، منیسک و غضروف می دهد. ولی برای تشخیص پارگی رباط صلیبی اغلب نیاز به MRI نیست.

درمان آسیب رباط صلیبی

درمان پارگی رباط صلیبی بسته به نیاز هر بیمار متفاوت است. مثلا یک ورزشکار جوان که ورزش های نیازمند به چابکی انجام می دهد، برای بازگشت ایمن به ورزش احتمال بیشتری دارد که نیاز به جراحی داشته باشد.

فرد با فعالیت کمتر و مسن تر ممکن است بدون جراجی بتواند به یک زندگی آرا م تر و ساکن تر برگردد.

۱️⃣ درمان غیر جراحی آسیب رباط صلیبی

رباط صلیبی پاره شده بدون جراحی ترمیم نمی شود. ولی درمان غیر جراحی ممکن است برای بیماران مسن تر که میزان فعالیت کمی دارند موثر باشد. اگر پایداری کلی زانوی شما برقرار باشد، پزشک شما ممکن است درمان های ساده غیر جراحی را پیشنهاد کند.

بریس (زانو بند)

ممکن است پزشک شما برای حفظ زانوان شما در برابر ناپایداری برای شما زانو بند تجویز کند. برای محافظت بیشتر از زانو ممکن است نیاز به عصا داشته باشید.

درمان پارگی رباط صلیبی با فیزیوتراپی

به موازات کاهش تورم یک برنامه دقیق بازتوانی آغاز می شود. تمرینات مخصوص، عملکرد زانوی آسیب دیده را بازیابی کرده عضلات شما را برای محافظت از آن تقویت می کنند.

بهترین کار برای پیشگیری از جراحی اصلاحی رباط صلیبی، استفاده از یک برنامه بازتوانی زانو برای درمان رباط صلیبی است که شامل تقویت سلولی و بازتوانی مجدد در سطوح بالا، به همراه فعالیت های ورزشی و تقویت عملکرد باشد. متخصص فیزیوتراپی شما می تواند ورزش های لازم برای درمان پارگی رباط صلیبی را تجویز کند.

درمان پارگی رباط صلیبی با فیزیوتراپی با اهداف زیر انجام می شود:

 • کاهش درد و ورم
 • عادی کردن دامنه حرکت مفاصل
 • تقویت زانو به خصوص عضلات چهار سر ران و همسترینگ
 • تقویت اندام تحتانی مانند ماهیچه ساق پا، ران و لگن خاصره
 • اصلاح جهت کشکک زانو
 • اصلاح طول ماهیچه ها
 • بهبود تعادل و حرکات
 • بهبود عملکردی شامل راه رفتن، دویدن، نشستن و …
 • کاهش احتمال آسیب مجدد

جراحی

۲️⃣ درمان جراحی آسیب رباط صلیبی

بازسازی رباط

اکثر پارگی های رباط صلیبی را نمی توان با بخیه زدن ترمیم کرد. برای ترمیم جراحی رباط صلیبی و بازیابی پایداری زانو، باید رباط را بازسازی کرد. پزشک شما رباط پاره شده شما را با پیوند یک بافت دیگر جایگزین می کند. این پیوند مانند یک چارچوب برای رشد رباط جدید شما عمل می کند.

پیوند رباط می تواند از تاندون کشکک، تاندون همسترینگ، تاندون عضله چهارسر و حتی از تاندون های انسان مرده تهیه شود. از آن جا که فرآیند ترمیم زمان بر است پس از جراحی ممکن است ۶ ماه یا بیشتر زمان لازم باشد تا ورزشکار بتواند به فعالیت ورزشی خود باز گردد.

این جراحی با برش های کوچک و توسط آرتروسکوپ انجام می شود.وقتی که التهاب کاهش یابد و دامنه حرکتی قبل از جراحی برگردد می توان اقدام به جراحی نمود. بیش از حد زود انجام دادن بازسازی رباط صلیبی ، خطر چسبندگی در زانو را بسیار زیاد می کند.

بازتوانی پس از آسیب رباط صلیبی

چه درمان جراحی شده باشید یا نه، بازتوانی نقش حیاتی در بازگرداندن شما به فعالیت های روزانه تان دارد. برنامه فیزیوتراپی به شما کمک می کند که قدرت و حرکت زانوی خود را مجدداً به دست آورید.

اگر جراحی کرده باشید، فیزیوتراپی ابتدا بر بازگرداندن حرکات زانوی شما و عضلات اطراف آن تمرکز خواهد کرد. به دنبال آن برنامه تقویت عضلات برای محافظت از رباط شما آغاز می شود. مرحله نهایی بازتوانی، با هدف بازگشت عملکرد مورد نیاز برای فعالیت ورزشی انجام می شود.

کوتاهی آشیل پا در کودکان

آنچه باعث می شود بسیاری از کودکان بر روی نوک پنجه پا راه بروند و پاهای خود را کاملاً بر زمین نگذارند ربطی به رباط های صلیبی ندارد و بیشتر به کوتاهی آشیل پا مربوط می شود و پس از سن مشخصی، یکی از درمان ها می تواند جراحی باشد.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Yasi یکشنبه ۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  من ۱۵ سالمه و رباط صلیبی پام توی فوتبال پاره شده و دکتر گفته باید عمل کنی اما میگه الان نمیشه
  میخواستم ببینم از چه سنی میتونم عمل کنم رباط پام رو ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   حتما در همين سن عمل لازم داره

 • تصویر کاربر علی جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من بعد از بازی کردن فوتبال هنگامی ک قصد سرد کردن عضلاتم رو داشتم حس کردم زانوم رو نمیتونم به خوبی حرکت بدم و هعی رفتع رفتع این درد زانویع من بیشتر شد تا اینکه بعد از حدود یع هفتع تقریبا حس کردم پام بهتر شدع اما الان دوبارع وقتی ک پام رو جنع میکنم و ب صورت چهار زانو میشینم وقتی ک میخوام از جام بلند بشم و شروع ب راه رفتن بکنم درد شدیدی رو از پشت زانوم حس میکنم اما این درد هم بعد چن دیقع از بین میرع نظرتون در مورد زانوم چیع؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   احتمال داره مربوط به كشكك باشه

   اگر با ده جلسه فيزيوتراپى خوب نشدين به ارتوپد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.


  یک سوال داشتم

  من یکی از چهار رباط مچ پام (قوزک پای چپم)
  25 روز پیش در اثر کوبیده شدن شدید ، از ارتفاع بسیارکم (30 سانتی) به سطح زمین پاره شده

  و به دکتر متخصص ارتوپد مراجعه کردم و ایشون گفتند باید 1 ماه تو گچ باشه

  و بنده هم طاقت نیاوردم و بعد از 15 روز گچ رو باز کردم

  حالا سوالم اینه که آیا پارگی رباط مچ پا یا هر عضو دیگه ، سبب کوتاه شدن قد و قامت آن عضو می شود؟ چون الان حس می کنم پای راستم که آسیب ندیده 2 الی 3 سانت بلندتر از پای چپم هست که آسیب دیده

  آیا این حس من ناشی از وسواس فکری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   خير اصلا كوتاهى ايجاد نمى كنه

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من در فوتبال زانوم ضربه خورد و درد کرد بعد از یک ماه رفتم فوتبال پام خالی کرد و رفتم دکتر گفت عضله سازی کن درست میشه عضله سازی کردم و دوباره فوتبال رفتم وبازی کردم همچنان هم بازی میکنم ولی دیگه پام خالی نکرد سوالم اینکه خطری برام نداشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   درود

   محددا معاينه و ام آر آى لازمه

   با احترام 

 • تصویر کاربر پروین دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام.من ۴روز هست عمل ربلط صلیبی کردم.دکتر گفت ۴۰درصد از رباطت هنوزمونده بود و من کنار همون برات آلوگرافت گذاشتم.دکتر گفت باید پا رو تا۹۰ درجه کم کم خم کنم ولی زانوی من ورم شدید داره و داغ میکنه یه منطقه ای هم درسطح داخلی زانو درد میکنه
  فیزیوتراپ گفت ازهفته اول شروع کن ولی دکتر گفت هفته دوم ،نمیدونم گوش به حرف کی بکنم؟
  دقیقا چه نرمشی برای پا انجام بدم که بتونم خم کنم پارو .و موقع خم کردن در کاسه زانو و بغل زانو درد دارم.لطفا راهنمایی کنین.ضمنا دکتر حین عمل گفت به اندازه یک سکه ۵تومنی از غضروفت کنده شده بود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   درود

   فيزيوتراپى رو هفته اول يا دوم بايد شروع كنيد كمپرس يخ بگذاريد

   كندگى غضروف به اون بزرگى خيلى مهمه

   با احترام 

    

 • تصویر کاربر جاوید سه شنبه ۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  پیرو دو سوال قبل عکس مربوط به ناحیه وجود درد بعداز خم 90 درجه رو خدمتتون ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   درود 

   بايد نرمال باشه مقدارى درد .با جراحتون هم مشورت كنيد 

   با احترام

 • تصویر کاربر عامری شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  باسلام حدود 9 ماه پیش از ناحیه مچ دست دچار آسیب شده وتشخیص tfccداده شده وبعد تزریق وگچ گرفته شده به مدت 4هفته ولی هنوز درد دارم دکتر معالج گفته اگر درد ادامه دار باشه آرتروسکوپی انجام بشه سوالم اینه بعداز عمل بازهم گچ گیری لازمه یا راهی جز عمل وجود نداره؟توضیح اینکه 9 ماه گذشته ودیر اقدام به درمان کردم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   ممكنه جراحتون توصيه به گچ بعد از عمل بكنه

   با توجه به گذشت زمان طولانى به نظر مى رسه كه جراحى لازم باشه

   باز هم همكار محترمى كه شما رو معاينه كردن نظرشون از نظر من درست تره

   با احترام

    

 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام.چند روز پیش از شما سوال پرسیدم و شما پاسخ دادید اما متاسفانه من نتونستم جواب شما رو ببینم بنابراین سوال رو دوباره ازتون میپرسم.پسر 24 ساله با قد 179 سانتی متر و وزن 92 کیلو گرم هستم.یک هفته پیش در سالن ورزشی دو زانو افتادم مثل سجده در نماز صدای کلیک و پارگی رباط رو نشنیدم و بعد از اون بدون مشکل بازی کردم. بعد از بازی دوش آب گرم گرفتم و یک ربع طول کشید یک ساعت بعد زانوی چپ من درد گرفت استراحت رو شروع کردم و از پماد های موضوعی هفت گیاه استفاده کردم و هر شب قرص سلوکسیب میخورم.دکتر بیمارستان رفتم و گفت که نیاز به عکس ندارد چون شکستگی ندارید و استراحت کنید و زانو رو با حوله گرم گرم کنید.من بعد آسیب دیدگی هیچ تورم و بی ثباتی در زانوی خودم حس نمیکنم و فقط یک مقداری درد توی پشت زانو دارم که وقتی میخوام روی دو زانو بشینم نمیتونم البته این محدودیت حرکت بیشتر بود ولی کمتر شد( در حالت عادی هیچ دردی ندارم و زانو رو نود درجه میتونم خم کنم) برای پارگی رباط صلیبی پشت زانو میترسم.آیا کارهای که دارم انجام میدم درست هستند؟ آیا باید حتما MRI بگیرم؟آیا مصرف قرص گلوکزامین درست هست؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   حتما براى معاينه پيش ارتوپد برين

   اصلا گلوكزامين نخوريد

   در مورد لزوم انجام ام آر آى بر اساس معاينه تصميم گيرى مى شه

   با احترام

 • تصویر کاربر موسی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوب هستین
  من تقریبا الان ۴۵روزه عمل رباط صلیبی(acl)و مینسک کردم هردو خب الان موقعی که پایم را صاف میبرم بالا یا اصلا وقتی صاف میکنم کامل ومیخام که خم کنم صداهایی شبیه قلنج یا صداهایی که از طرف خارج زانو میاد.
  دلیلش میخواستم بدونم که حای نگرانی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   به احتمال زياد ناشى از ضعف عضله چهار سر هست

   به تمرين ادامه بدين و در پايان هفته ششم به پزشكتون مراجعه كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر کیهان دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 841 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.7 ماه پیش عمل رباط صلیبی انجام دادم الان بعد 7 ماه فیزیوتراپم ازم تست لاچمن گرفت گفت زانوی عمل شده 5 میلیمتر بیشتر از پای سالمم لق میزنه میخواستم بدونم طبیعی هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   حركت به جلو تا يك سانتيمتر مى تونه نرمال باشه به شرط اين كه علايم ناپايدارى نداشته باشيد و تست lateral pivot shift منفى باشه

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر