منو

آسیب رباط صلیبی (ACL) چگونه درمان میشود؟

آسیب رباط صلیبی یکی از شایع ترین آسیب های زانو است. ورزشکارانی که در ورزش های پر برخورد مثل فوتبال، بسکتبال و کشتی فعالیت می کنند، بیشتر در معرض آسیب رباط صلیبی هستند.


اگر رباط صلیبی شما آسیب ببیند، شما ممکن است برای بازیابی عملکرد کامل زانوی خود نیاز به جراحی داشته باشید. این مسأله به عوامل متعددی از جمله شدت آسیب و میزان فعالیت شما بستگی دارد.

آناتومی رباط صلیبی

مفصل زانو از تلاقی سه استخوان ایجاد می شود که عبارتند از:

❇ استخوان ران

❇ استخوان ساق

❇ کشکک

استخوان ها توسط رباط ها به هم وصل می شوند. در زانوی شما چهار رباط  اصلی وجود دارند که مانند طناب هایی محکم استخوان ها را به هم متصل کرده، به زانوی شما پایداری می بخشند.

رباط های جانبی

این رباط ها در طرفین زانوی شما قرار دارند. رباط جانبی داخلی در سمت داخل و رباط جانبی خارجی در سمت خارج. این رباط ها مانع حرکت زانو به طرفین شده آن را در برابر حرکات نامعمول محافظت می کنند.

رباط های صلیبی

این رباط ها در داخل زانوی شما قرار دارند و مانند حرف انگلیسی X یکدیگر را قطع می کنند، رباط صلیبی جلویی (ACL) و رباط صلیبی پشتی (PCL). رباط های صلیبی حرکت زانو به جلو و عقب را کنترل می کنند.

رباط صلیبی جلویی (ACL) به طور مایل در وسط زانو قرار می گیرد و مانع این می شود که استخوان ساق نسبت به استخوان ران بیش از حد به سمت جلو بلغزد و نیز باعث پایداری چرخشی زانو می شود.

پارگی رباط صلیبی قدامی

تعریف رباط صلیبی

حدود نیمی از آسیب های رباط صلیبی همراه آسیب به سایر ساختمان های زانو نظیر غضروف مفصلی، منیسک یا سایر رباط ها هستند. کشیدگی رباط ها بر اساس شدت به ۳ درجه طبقه بندی می شوند:

درجه ۱

رباط آسیب جزئی می بیند و اندکی کشیده می شود ولی باز هم می تواند زانو را پایدار نگه دارد.

درجه ۲

رباط به قدری کشیده می شود که شل می گردد. معمولا به  آن پارگی نسبی رباط می گویند.

درجه ۳

معمولا به آن پارگی کامل گفته می شود. رباط کاملا پاره شده و مفصل را ناپایدار می کند.

❗نکته: پارگی های نسبی رباط صلیبی نادر هستند، اغلب آسیب های رباط صلیبی پارگی کامل یا نزدیک به کامل هستند.

عکس پارگی رباط صلیبی

عکس پارگی رباط صلیبی

عکس پارگی رباط صلیبی

دلیل پارگی رباط صلیبی

رباط صلیبی جلویی (ACL) به صورت های مختلف ممکن است آسیب ببیند:

❇ تغییر جهت سریع و ناگهانی

❇ توقف ناگهانی

❇ کم کردن سرعت حین دویدن

❇ پایین آمدن نامناسب و نادرست پس از جهش

❇ برخورد یا صدمه مستقیم مانند تکل در فوتبال

مطالعات زیادی نشان داده اند که خانم های ورزشکار بیش از آقایان ورزشکار در بعضی ورزش ها دچار پارگی رباط صلیبی می شوند. دلایل آن می تواند تفاوت در آمادگی جسمانی، قدرت عضلانی، کنترل عصبی – عضلانی، راستای لگن و اندام های تحتانی، شلی رباط ها و اثرات استروژن ( هورمون جنسی زنانه) بر خواص رباط ها باشد.

پارگی رباط صلیبی در فوتبال

یکی از عوامل مهم در بروز پارگی رباط صلیبی حین فوتبال، نوع زمین چمن است. چمن های مصنوعی علیرغم مزایای زیادی که دارند، ریسک بیشتری برای پارگی رباط صلیبی در بین بازیکنان دارند. همچنین خشک یا تر بودن زمین نیز در احتمال پارگی رباط صلیبی تأثیر دارد. زمین های خشک بازیکنان را بیشتر در معرض خطر پارگی رباط صلیبی قرار می دهد. این امر احتمالاً به دلیل کمتر شدن توانایی دریبل کردن بازیکنان در زمین های خیس است.

بعلاوه سابقه پارگی رباط صلیبی در بین بازیکنان می تواند ریسک ابتلا به این آسیب را بالاتر ببرد. در فوتبال حرفه ای، ۱۸.۳ درصد از افرادی که سابقه پارگی رباط صلیبی داشته اند، دوباره به این عارضه مبتلا می شوند.

محل پست بازیکنان

هر پستی، درصد احتمال مشخصی از ابتلا به آسیب رباط صلیبی را دارد. به این معنی که در برخی پست ها، فشار بیشتری به زانو وارد می شود و احتمال پارگی رباط صلیبی بیشتر می شود.

پست تهاجمی

بازیکنان حرفه ای که در پست های تهاجمی و حمله بازی می کنند بیشتر احتمال دارد که به بیماری ACL مبتلا شوند. کات های شدید و تغییر جهت های ناگهانی برای تکل کردن و دریافت کردن توپ، مهاجمان را مستعد پارگی رباط صلیبی می ند. در یک خط حمله، بازیکنی که تکل می کند در معرض خطر کمی است و بازیکنان خط جلو در معرض خطر بیشتری هستند.

پست های تدافعی

مدافعان بیشترین احتمال پارگی رباط صلیبی را دارند. در طول پوشش دادن گوشه های زمین و تکل کردن و برگشت به عقب، مدافعان در معرض خطر بالایی از ابتلا به پارگی رباط صلیبی قرار می گیرند.

در همین باره پیشنهاد می شود مطالب زیر را بخوانید:

علائم آسیب رباط صلیبی

هنگامی که رباط صلیبی شما آسیب می بیند شما ممکن است یک صدای غیر عادی از زانوی خود بشنوید و احساس کنید که زانوی شما خالی کرده است. سایر علائم عبارتند از:

❇ زانوی شما طی ۲۴ ساعت اول متورم خواهد شد و درد می کند. اگر به این علائم توجهی نشود، ممکن است خود به خود از بین بروند، اما وقتی سعی می کنید دوباره به ورزش برگردید زانوی شما ناپایدار خواهد بود و شما در معرض آسیب بیشتر به زانوی خود مخصوصاً صدمه به منیسک ها خواهید بود.

❇ از دست دادن دامنه حرکتی کامل

❇ حساسیت در لمس خط مفصلی

❇ احساس ناراحتی هنگام راه رفتن

مراجعه به پزشک

تشخیص آسیب رباط صلیبی ACL

۱️⃣  معاینه جسمانی و شرح حال

در اولین ویزیت پزشک شما از شما در مورد علائم  و سابقه مشکلتان می پرسد. حین معاینه جسمانی، پزشک شما تمام ساختمان های زانوی آسیب دیده ی شما را بررسی کرده و آنها را با زانوی سالمتان مقایسه می کند. بیشتر آسیب های رباط های زانو را می توان با معاینه دقیق و کامل تشخیص داد.

۲️⃣ تصویربرداری

رادیوگرافی ساده

رادیوگرافی ساده صدمه رباط صلیبی را نشان نمی دهد، ولی می تواند نشان دهد که آیا این صدمه همراه شکستگی در استخوان ها هست یا نه.

MRI

تصاویر بهتری از بافت های نرم مانند رباط ها، منیسک و غضروف می دهد. ولی برای تشخیص پارگی رباط صلیبی اغلب نیاز به MRI نیست.

درمان آسیب رباط صلیبی

درمان پارگی رباط صلیبی بسته به نیاز هر بیمار متفاوت است. مثلا یک ورزشکار جوان که ورزش های نیازمند به چابکی انجام می دهد، برای بازگشت ایمن به ورزش احتمال بیشتری دارد که نیاز به جراحی داشته باشد.

فرد با فعالیت کمتر و مسن تر ممکن است بدون جراجی بتواند به یک زندگی آرا م تر و ساکن تر برگردد.

۱️⃣ درمان غیر جراحی آسیب رباط صلیبی

رباط صلیبی پاره شده بدون جراحی ترمیم نمی شود. ولی درمان غیر جراحی ممکن است برای بیماران مسن تر که میزان فعالیت کمی دارند موثر باشد. اگر پایداری کلی زانوی شما برقرار باشد، پزشک شما ممکن است درمان های ساده غیر جراحی را پیشنهاد کند.

بریس (زانو بند)

ممکن است پزشک شما برای حفظ زانوان شما در برابر ناپایداری برای شما زانو بند تجویز کند. برای محافظت بیشتر از زانو ممکن است نیاز به عصا داشته باشید.

درمان پارگی رباط صلیبی با فیزیوتراپی

به موازات کاهش تورم یک برنامه دقیق بازتوانی آغاز می شود. تمرینات مخصوص، عملکرد زانوی آسیب دیده را بازیابی کرده عضلات شما را برای محافظت از آن تقویت می کنند.

بهترین کار برای پیشگیری از جراحی اصلاحی رباط صلیبی، استفاده از یک برنامه بازتوانی زانو برای درمان رباط صلیبی است که شامل تقویت سلولی و بازتوانی مجدد در سطوح بالا، به همراه فعالیت های ورزشی و تقویت عملکرد باشد. متخصص فیزیوتراپی شما می تواند ورزش های لازم برای درمان پارگی رباط صلیبی را تجویز کند.

درمان پارگی رباط صلیبی با فیزیوتراپی با اهداف زیر انجام می شود:

 • کاهش درد و ورم
 • عادی کردن دامنه حرکت مفاصل
 • تقویت زانو به خصوص عضلات چهار سر ران و همسترینگ
 • تقویت اندام تحتانی مانند ماهیچه ساق پا، ران و لگن خاصره
 • اصلاح جهت کشکک زانو
 • اصلاح طول ماهیچه ها
 • بهبود تعادل و حرکات
 • بهبود عملکردی شامل راه رفتن، دویدن، نشستن و …
 • کاهش احتمال آسیب مجدد

جراحی

۲️⃣ درمان جراحی آسیب رباط صلیبی

بازسازی رباط

اکثر پارگی های رباط صلیبی را نمی توان با بخیه زدن ترمیم کرد. برای ترمیم جراحی رباط صلیبی و بازیابی پایداری زانو، باید رباط را بازسازی کرد. پزشک شما رباط پاره شده شما را با پیوند یک بافت دیگر جایگزین می کند. این پیوند مانند یک چارچوب برای رشد رباط جدید شما عمل می کند.

پیوند رباط می تواند از تاندون کشکک، تاندون همسترینگ، تاندون عضله چهارسر و حتی از تاندون های انسان مرده تهیه شود. از آن جا که فرآیند ترمیم زمان بر است پس از جراحی ممکن است ۶ ماه یا بیشتر زمان لازم باشد تا ورزشکار بتواند به فعالیت ورزشی خود باز گردد.

این جراحی با برش های کوچک و توسط آرتروسکوپ انجام می شود.وقتی که التهاب کاهش یابد و دامنه حرکتی قبل از جراحی برگردد می توان اقدام به جراحی نمود. بیش از حد زود انجام دادن بازسازی رباط صلیبی ، خطر چسبندگی در زانو را بسیار زیاد می کند.

بازتوانی پس از آسیب رباط صلیبی

چه درمان جراحی شده باشید یا نه، بازتوانی نقش حیاتی در بازگرداندن شما به فعالیت های روزانه تان دارد. برنامه فیزیوتراپی به شما کمک می کند که قدرت و حرکت زانوی خود را مجدداً به دست آورید.

اگر جراحی کرده باشید، فیزیوتراپی ابتدا بر بازگرداندن حرکات زانوی شما و عضلات اطراف آن تمرکز خواهد کرد. به دنبال آن برنامه تقویت عضلات برای محافظت از رباط شما آغاز می شود. مرحله نهایی بازتوانی، با هدف بازگشت عملکرد مورد نیاز برای فعالیت ورزشی انجام می شود.

کوتاهی آشیل پا در کودکان

آنچه باعث می شود بسیاری از کودکان بر روی نوک پنجه پا راه بروند و پاهای خود را کاملاً بر زمین نگذارند ربطی به رباط های صلیبی ندارد و بیشتر به کوتاهی آشیل پا مربوط می شود و پس از سن مشخصی، یکی از درمان ها می تواند جراحی باشد.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید .سوال اینه من الان ۶ماه کامل از عمل رباط و منیسک یه آسیب غضروفی خفیف که به کشکک وارده شده بود .میگذره .پام کاملا خم راست میشه .باشگاه شروع کردم الان دوماه .اسکات میتونم بزنم .پرس پا میزنم جلو ران پشت ران میتونم بزنم .سریع میتونم راه برم .حتی بیشتر از آدم معمولی .پله را میتونم با دو بالا برم .و با دو پایین بیام.پرش به صورت طولی انجام بدم .فاصله یه متری .نرم دویی انجام میدم با یکم درد .ولی بعضی وقتا زانوم خیلی سفت میشه تو ایستادن یا برگشت به عقب صدا میده یا تو راه رفتن صدا میده بدون درد .پشت زانوم درد میگیره یعنی طبیعی نیست همش صدا میده یکم ورم بغل زانوم دارم .زانوم خشک میشه تو حالت ایستاده وزن گذاری یعنی بخوام وزنم انتقال بدم به پای جراحی شده یکم لقی و صدا ترق تروق داخل زانو احساس میکنم .طبیعیه .یا نه .رفتم فیزیوتراپ تست لاچمن گرفت گفت پات مشکلی ندارد .گفت درد تورم بعد فعالیت یا ممکن در حین فعالیت تا دوسال باهاته باید کمپرس یخ بزاری .به نظر شما طبیعیه میتونم برگردم سر کار کارم سنگینه .لطف کنید نظرتون بهم بگید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   احتمالا نرماله ولى نظر جراحتون رو بگيريد

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام من حدود دو ماه پیش پارگی رباط صلیبی و مینیسک جزیی داشتم و زانوم نسبتن پایداره و خالی هم نمیکنه اما موقع پیاده روی زیاد با صبح درد داره و موقع جمع کردن درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   عضله چهار سر رو قوى كنيد

 • تصویر کاربر میرجمال شنبه ۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من رباط پارگی جانبی McLشدم باگرید 2میتونم به فعالیتم ادامه بدم یا خطر داره ؟ ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۸ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   شش هفته زمان مى خواد

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.من داخل فوتسال روم پام کشیدگی واسش ایجاد شد.دکتر داخل شهرمون خوب نی.میشه راهنماییم کنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   معاينه لازمه

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  دکتر سلام خسته نباشید .من 4ماه عمل رباط منیسک داشتم این درد پام ول نمیکنه پام یکمی لقی داره .رفتم پیش دکتر میگه پات مشکی نداره فیزیوتراپی تست گرفت گفت پات یکمی لقی داره بخاطر ضعف عضلات پاته تمرین کن از روز عمل تا الان فیزیو تراپی وتمرین میکنم زمین گیر شدم خسته شدم .نمی‌دونم چکار کنم من که ورزشکار حرفه ای نیستم .مدت زمان زیادی برای بازگشت به فعالیت روزانه نباید داشته باشم .درد در کنار زانو بغل زانو صدایه تق تق بلند کشک و ساق پا .چکار کنم نمی‌دونم .حتی وقتی آسیب دیدم و رباط پام با منیسک آسیب دید به اندازه بعد عمل اذیت نشدم .میتونم بیام پیش شما بازم معاینه فرمایید منو پایداری زانوم چک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   اگر نوبت اينترنتى بگيريد مى تونيد تشريف بياريد

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام اقتی دکتر منmriزانو گرفتم زانوی راست منیسک ورباط صلیبیaclپارگی داره وزانوی چپ منیسک پارگی داره توmri.دکترم رفتم گفتن باید عمل کنم. چون فاصله ایجاد شده بین زاتوام وارتروز کم دارم.باید عمل کنم حتنا یافیزیوتراپی میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   نظر پزشكى كه زانو رو معاينه كردن صحيح تَر هست 

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۹ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام ودرود دکتر مشکل من حل کنید. خیلی ممنونم. من سه ماهه پیش عمل رباط و منیسک. انجام دادم. خواستم بپرسم بعضی. وقتا پام تیر میکشه یه درد خفیف کنار زانوم هست. راه میرم. مشکل ندارم. یکم کنار زانوی سمت راستم ورم کرده. توراه رفتن یکم خمیدگی داره پام. هنگام خم راست کردن صدای ترق ترق میده بدون درد بعضی وقتا درد خفیف راه حل چیه دکترم میگه مشکل نداره رفع میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۹ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   مشكل شما رو در واقع بايد جراحتون حل كنند

   خم موندن زانو وضعيت مناسبى نيست و بايد حتما اصلاح بشه

 • تصویر کاربر Yasi یکشنبه ۷ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  من ۱۵ سالمه و رباط صلیبی پام توی فوتبال پاره شده و دکتر گفته باید عمل کنی اما میگه الان نمیشه
  میخواستم ببینم از چه سنی میتونم عمل کنم رباط پام رو ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۷ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   حتما در همين سن عمل لازم داره

 • تصویر کاربر مهیار جمعه ۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من الان ۶ ماهه رباطمو عمل کردم.تمریناته سنگین بازتوانی انجام دادم و خداروشکر زانوم اصلا مشکلی نداشت.حتی در سنگین ترین حرکات مثلا پرش و تغییر جهت با پایه آسیب دیده و با اینکه تقریبا ۹۲ کیلوگرم وزن دارم اما اصلا زانوم خالی نکرد.فقط بعضی وقتا استخوان هایه اطراف زانوم تیر میکشن.میخواستم دلیلش رو بدونم.بخاطر اون شی خارجیه که توی زانو کار گذاشته شده؟
  ممنونم از پاسخ گوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   ممكنه ولى اين مقدار درد مى تونه نرمال باشه

 • تصویر کاربر علی جمعه ۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من بعد از بازی کردن فوتبال هنگامی ک قصد سرد کردن عضلاتم رو داشتم حس کردم زانوم رو نمیتونم به خوبی حرکت بدم و هعی رفتع رفتع این درد زانویع من بیشتر شد تا اینکه بعد از حدود یع هفتع تقریبا حس کردم پام بهتر شدع اما الان دوبارع وقتی ک پام رو جنع میکنم و ب صورت چهار زانو میشینم وقتی ک میخوام از جام بلند بشم و شروع ب راه رفتن بکنم درد شدیدی رو از پشت زانوم حس میکنم اما این درد هم بعد چن دیقع از بین میرع نظرتون در مورد زانوم چیع؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   احتمال داره مربوط به كشكك باشه

   اگر با ده جلسه فيزيوتراپى خوب نشدين به ارتوپد مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر