منو

علل و درمان آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا

ماهیچه پشت ساق پا عمدتا از دو عضله به نام‌های گاستروکنمیوس و سولئوس و یک عضله کوچک به نام پلانتاریس تشکیل شده است. این عضلات اگر بیش از حد کشیده شوند، دچار آسیب خواهند شد.

آسیب عضله‌ی ساق می‌تواند در حد یک کشیدگی ساده باشد که در خانه درمان می‌شود یا در حد یک پارگی جدی که نیاز به مراجعه به پزشک  دارد.

دلایل آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا

آسیب ماهیچه پشت ساق اغلب اوقات در ورزش‌هایی اتفاق می‌افتد که نیاز است خیلی سریع پاهای خود را حرکت دهید تا ناگهان سرعت بالایی به دست آورید. این ورزش‌ها عبارتند از تنیس، بیس‌بال، فوتبال، و حتی دویدن ساده.

حرکت‌های ناگهانی می‌تواند به عضله‌ی ساق فشار بیاورد و آن را بیش از حد طبیعی دچار کشیدگی کند. این اتفاق می‌تواند به صورت ناگهانی (آسیب حاد) یا در طول زمان (آسیب مزمن) رخ دهد.

علت درد عضله پشت ساق پا

اگر فشار زیادی به عضلات پشت ساق پای خود آورده باشید یا به درستی از آن استفاده نکرده باشید، ممکن است درد شدید یا کشیدگی را در ناحیه تاندون های پشت ساق پای خود به همراه ورم تاندون احساس کنید. یکی دیگر از علل درد پشت ساق پا، سیاتیک است که در این حالت همراه با کبودی خواهد بود.

علائم پارگی عضله‌ پشت پا

درد ساق که در قسمت بطن عضله‌ی ساق آن را احساس می‌کنید اغلب اوقات ناشی از کشیدگی یا پارگی عضله‌ی ساق پا است. پارگی عضله‌ی ساق  را گاهی اوقات با مواردی مانند پارگی زردپی آشیل، تاندینوپاتی آشیل، کرامپ ساق ، یا حتی درد سیاتیکی اشتباه می‌گیرند یا آن را به درد کمر مرتبط می‌دانند.

اگر سابقه‌ی پارگی زردپی آشیل دارید، در این مورد هم ممکن است فکر کنید چیزی به ساقتان اصابت کرده یا صدای تق  به گوشتان برسد. اما تقریباً در ۱۰۰ درصد موارد، دچار یک درد ناگهانی در پشت ساق  می‌شوید. در طول چند ساعت بعدی، به سختی می‌توانید راه بروید و قدم بردارید یا خیلی سخت می‌توانید روی پایتان بایستید یا روی انگشتان پا بلند شوید. درموارد پارگی شدید عضله‌ی ساق  تورم و خون‌مردگی دیده می‌شود.

انواع پارگی ماهیچه پا

علت پارگی ماهیچه چیست؟

پارگی عضله‌ی ساق معمولاً هنگام سرعت گرفتن یا تغییر جهت اتفاق می‌افتد، مثلاً هنگام تغییر سرعت دویدن. با این حال، در درصد کمی از افراد، پارگی عضله‌ی ساق حتی با راه رفتن ساده هم ممکن است ایجاد شود.

شایع‌ترین پارگی در عضله‌ی ساق ، در  سر داخلی عضله‌ی گاستروکنمیوس رخ می‌دهد. با این حال، هر یک از عضلات دیگرتان هم ممکن است دچار پارگی شود:  سر خارجی گاستروکنمیوس، سولئوس، پلانتاریس.

کشیدگی ماهیچه پا چیست؟

کشیدگی  عضله ساق  زمانی رخ می‌دهد که بخش از عضلات (گاستروکنمیوس، سولئوس، پلانتاریس) فراتر از میزان تحملش در برابر کشش، دچار کشیدگی شود.

کشیدگی ماهیچه ساق اغلب در طول سرعت گرفتن یا تغییر ناگهانی جهت هنگام دویدن رخ می‌دهد.

کشیدگی عضله‌‌ی ساق که در اکثر مواقع در عضله‌ی گاستروکنمیوس رخ می‌دهد، ممکن است بسیار خفیف یا خیلی شدید باشد و به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

کشیدگی درجه ۱

عضله به علت پارگی‌های در حد میکرو و خیلی کوچک در فیبرهای عضلانی، دچار کشیدگی می‌شود. فرد می‌تواند به فعالیتش ادامه بدهد اما درد خواهد داشت. بهبود کامل تقریباً دو هفته طول می‌کشد.

کشیدگی درجه ۲

در این‌جا فیبرهای عضلانی تا حدودی پاره شده‌اند، بنابراین فرد نمی‌تواند به فعالیت ادامه دهد. بهبود کامل تقریباً پنج تا هشت هفته طول می‌کشد.

کشیدگی درجه ۳

شدیدترین نوع کشیدگی که با پارگی و ازهم‌گسیختگی فیبرهای عضلانی همراه است. بهبود کامل سه تا چهار ماه طول می‌کشد.

آسیب ساق تنیس‌بازان یعنی چه؟

شایع‌ترین نوع کشیدگی عضله‌ی ساق ، پارگی بخش داخلی عضله‌ی گاستروکنمیوس است و دلیل این نامگذاری این است که چنین آسیبی اغلب در تنیس‌بازان مشاهده می‌شود. به ویژه در محل اتصال تاندون_عضله  یعنی جایی که تاندون‌ها با بطن عضله اتصال پیدا می‌کنند، شایع‌ترین منطقه‌ای است که آسیب می‌بیند.

درمان کش آمدن ماهیچه پشت پا

اولین درمان کشیدگی ماهیچه ساق R.I.C.E است (یعنی استراحت، یخ، فشار، بالا نگه داشتن عضو) که در سه تا پنج روز بعد از آسیب مورد استفاده قرار می‌گیرد و به شرح زیر است:

استراحت

خیلی مهم است که عضله استراحت کند، یعنی از هرگونه فعالیتی که ایجاد درد می‌کند باید پرهیز کرد. همچنین هر فعالیت شدید یا کشیدگی اضافی باید محدود شود؛ پس، دویدن، پریدن، یا بلند کردن وزنه ممنوع است. همچنین، تا زمانی که کاملاً درد از بین نرفته است، نباید دوباره ورزش کنید. ممکن است پزشک برایتان چوب زیر بغل تجویز کند تا فشار اضافی به ماهیچه‌ی آسیب‌دیده وارد نشود.

یخ

برای کاهش تورم توصیه می‌شود که از یخ با فواصل بیست دقیقه‌ای چندین بار در روز روی ساق پا استفاده شود. بهتر است که یخ به طور مستقیم با پوست پا تماس نداشته باشد، به این منظور می‌توانید از یک حوله‌ی نازک یا یک کیسه یخ استفاده کنید.

فشار

خیلی خوب است که ساق پای آسیب‌دیده را با یک بانداژ فشاری کشی باندپیچی کنیم (به شیوه‌ ACE) تا خون در پا جمع نشود. برخی ورزشکاران می‌دانند که نوارپیچ کردن و چسب زدن ساق پا باعث کاهش درد و پیشگیری از آسیب بیش‌تر می‌شود. استفاده از  چسب کینزیولوژی هم یک راه آسان برای بانداژ راحت عضله‌ی ساق محسوب می‌شود.

بالا بردن عضو آسیب‌دیده

برای کاهش تورم عضو آسیب‌دیده باید آن را بالاتر از سطح قلب نگه داشت.

پزشک ممکن است حدوداً سه روز از داروهای ضد التهابی مثل یک NSAID (مثلاً ایبوپروفن) استفاده کند تا درد و تورم کاهش یابد.

علاوه بر استفاده از پروتکل R.I.C.E. ممکن است فرد نیاز به توان‌بخشی به کمک یک فیزیو‌تراپیست داشته باشد که البته این به شدت آسیب بستگی دارد. تمرین‌ها یا مداخله‌های یک فیزیو‌تراپیست ممکن است شامل این موارد باشد:

محدوده‌ تمرین‌های کششی

وقتی درد حاد از بین رفت، با حرکات کششی پاسیو، کشش ملایم عضلات را شروع کنید. با زانوی صاف، به آرامی عضلات پا و انگشتانتان را تا آن‌جا که می‌توانید به سمت خودتان بکشید تا ماهیچه‌ی ساق پا کشیده شود. ۱۰ ثانیه نگه دارید و ۵ تا ۱۰ مرتبه این حرکت را تکرار کنید.

تمرینات کششی پیش‌رونده

وقتی ماهیچه ترمیم شد، می‌توانید شروع به استفاده از برنامه‌ی منظم کششی و انعطاف‌پذیری کنید تا دامنه‌ی حرکتی را دوباره به دست آورید و از آسیب‌های آتی پیشگیری کنید. وقتی این تمرینات را شروع کردید، حتماً به توصیه‌های تراپیست خود عمل کنید.

استفاده از فوم رولر

همچنان که عضله‌ی آسیب‌دیده‌ی ساق پا بهبود پیدا می‌کند، می‌توانید با استفاده از یک فوم رولر ماساژهای ملایمی را انجام دهید که کمک می‌کند بافت اسکار کمتر شکل بگیرد و جریان خون به این ناحیه هم بهبود پیدا می‌کند.

تقویت عضله پشت ساق پا

وقت بهبود پیدا کردید، و هنگام استفاده از تمرینات ابتدایی استقامتی دردی نداشتید، به تقویت عضلات ساق بپردازید تا از صدمات مربوط به این قسمت پیشگیری کنید.

به یاد داشته باشید که هدف توان‌بخشی این است که هرچقدر که ممکن است سریع‌تر به فعالیت‌های نرمال برگردید بدون این که آثار جانبی بلندمدتی داشته باشد. اما اگر بخواهید خیلی زود این مسیر را طی کنید، ریسک آسیب‌های مزمن را در پی خواهد داشت.

به یاد داشته باشید که سرعت بهبودی افراد متفاوت است، و توان‌بخشی شما باید متناسب با نیازها و پیشرفت شما باشد، نه بر اساس روز و تقویم.

برای اطمینان از تشخیص صحیح و توانبخشی سریع، مراجعه به پزشک و یک فیزیوتراپیست توصیه می‌شود.

دکتر ماهیچه ساق پا

ورزش برای گرفتگی عضلات پشت ساق پا

هم تمرینات کششی و هم استقامتی برای آسیب‌های عضلات پشت ساق پا مهم هستند. تمرینات فقط باید پس از گذشت از مرحله‌ی حاد بهبودی شروع شود و همیشه هم بدون درد انجام گردد.

✔ وقتی مراحل اولیه‌ی بهبود تکمیل شد توصیه می‌شود از کشش فعال ماهیچه‌ی ساق پا استفاده کنید. این تمرینات شامل حرکت دادن پا برای کشش عضلات هستند.

✔ همچنان که ماهیچه بهبود پیدا می‌کند، کشش‌های استاتیک باید با زانوی صاف و خمیده انجام شود تا روی عضلات گاستروکنمیوس و سولئوس تاثیر بگذارد.

✔ تمرینات قدرتی را هم می‌توان به محض آن که درد اجازه داد، انجام داد. می توان این کار را با یک باند مقاوم (مثل کش های ورزشی و تراباند) انجام داد به این ترتیب که در حالت نشسته دو سر باند را در دست نگه می دارید و حلقه ایجاد شده را از کف پا عبور می دهید (مثل رکاب).در مقابل مقاومت باند و دست سعی می کنید تا پنجه پا را به سمت پایین خم کنید.

✔ و سرانجام، تمرینات پویا و کاربردی‌تر، آن شکاف بین تمرین‌های پایه‌ی توانبخشی و آمادگی کامل فردی را پر می‌کند.

دکتر رضا نادری فوق تخصص مچ پا و ارتوپدی

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام به علت درد پشت ساق پا به دکترمراجعه وباانجام سونوگرافی پارگی عضله تشخیص داده شد حدود۱۰روز استراحت کردم حالامیشه راهنمایی بفرماییدچکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 روز پیش)

   درود

   فيزيوتراپى لازمه و شش هفته طول درمان داره

   با احترام

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام هنگام بازی فوتسال ضربه خیلی محکمی به پشت ساق پا برخوردکرد هیچ علائمی از کبودی.ورم نداشت ۲هفته گذشته ولی هنوز درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)

   درود

   ام آر آى كنيد لطفا

   با احترام

 • تصویر کاربر آراد سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام،

  من چند روز گذشته در حین شتاب گرفتن ناگهانی در حین دوییدن، چیزی مانند کشیده شدن پارچه در پشت پام حس کردم. و دقیقا مانند متنی که نوشتید، فکر کردم که انگار کسی به پشت پام ضربه زده.

  دکتر که رفتم، گفتند که پارگی از محل اتصال آشیل و عضلات هست و برای اطمینان بیشتر، سونوگرافی هم کردم که ضمیمه شده.

  طبق تشخيص ایشان تا 4 هفته باید پام رو گچ بگیرم. ولی در راهکارهای پیشنهادی شما نبود. می‌خواستم نظر شما را هم در این مورد بدانم.

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   اگر در معاينه تاندون آشيل سالم باشه بايد به مدت شش هفته از اير كست استفاده كنيد و با دو يا يك عصا در حد تحمل وزن روى پا بندازين

   اگر تاندون پاره باشه عمل مى خواد ولى پارگى هاى نزديك عضله و خود عضله جراحى لازم ندارن

   با احترام

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من دوماه پیش تصادف کردم پام مویه کرده. دکتر رفتم جواب درستی نگرفتم و الان هنوز خوب نشدم پام در گچ هست 20 روزه در همین وضع پام در گچ دکتر گفت راه برو. منم انجام میدم درد انگشت کوچک پا تا اخرتا جایی ک برامدگی انگشت است درد شدید میکنه ک باعث میشه نتونم راه برم. ومچ پا دو طرف درد دارم که باعث میشه لنگ بزنم. پیچ خوردگی داره بنظرم. این دو مورد علت اون چی هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   بايد حتما معاينه بشين و احتمالا ام آر آى يا سى تى لازم بشه

   با احترام 

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام، موقع بازی فوتبال، هنگامی که خواستم سرعت بگیرم درد شدیدی پشت ساق پام احساس کردم که نتونستم ادامه بدم، عضله آسیب دیده قفل شده ودرد خیلی شدیدی احساس می کردم که بعد سه هفته درد بهتر شده ولی عضله پشت ساق پام غیر طبیعی شده،چه کاری باید انجام بدم و آیا به حالت قبل بر میگرده یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   احتمالا لازمه بعد از انجام ام آر آى فيزيوتراپى كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر Amini جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  بادرود و خسته نباشین.
  بنده فوتبالیست ۱۷ساله هستم.من از دوتا مچ پام دچار کشیدگی شدم.دکتر پای راست بنده را گچ گرفت و پای چپم هم مچ بند آتل دار تجویز کرد.
  حالا من دوهفته پای راستم تو گچ بود و پای چپم هم مچ بند داشت.
  دوهفته هم پس از باز کردن گچ استراحت کردم.دردشم افتاده.
  حالا به نظر شما میتونم فعالیت فوتبالیم رو کی شروع کنم؟تصاویر ام آر آی و گزارشش رو براتون ارسال کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   بستگى داره به اين كه در معاينه چه يافته هايى باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام در بازی بدمینتون زمانی که خواستم به جلو برم ناگهان پایم از آشیل پیچید و صدایی آمد که فکر کردم به چیزی خوردم، فکر کنم آشیل پاره شده، اولش درد پشت ساق پا بود و الان قسمت نازک پشت پا هست، آیا نیاز به جراحی داره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   بله هر چه.زودتر عمل مى خواد

   يك تكنيك جالبى در استورى اينستاگرام من هست @drrezanaderi

 • تصویر کاربر شقایق دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،حدود ۱سال ک مچ پای راستم پیچ خورد و اوایل درد شدیدی داشت ک خیلی دکتر رفتم ولی هیچ کدوم سر درنیاوردن و هرکسی یه چیزی میگفت و بیشتر دارو میدادن،حدود ۶ماه بعدش رفتم دکتر دیگه ک گفت باید تزریق بشه بعد گچ گرفته بشه امپول لایف سل ک از جنین گرفته میشه رو به پام تزریق کرد و ۴۰ روز پام موند تو گچ و ام ار ای نتیجش این بود ک پام کشیدگی و پارگی نسبی لیگامان داره،بعد چند بار رفتم پیش شکسته بند و گفتش ک در رفته یک هفته ک اولین بار پام و جا انداخت دردم بهتر بود ولی چند بار تکرار کردم و خوب نشد،الان بعد گدشت ۱سال و خورده ای پام خوب نشده و زیاد راه برم یا فعالیتی داشته باشم پام درد شدیدی میگیره واقعا نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   به نظر مى رسه مسير تشخيصى و درمانى درستى رو طى نكردين

   اگر صلاح مى  دونيد براى معاينه مراجعه كنيد و تصاوير راديوگرافى و ام آر آى رو هم همراه داشته باشيد

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر