منو

علت صافی کف پا در بزرگسالان چیست؟

مشکلات متنوعی در پا می توانند منجر به ایجاد صافی کف پا شوند. در این بیماری قوس کف پا از بین رفته و پا به سمت خارج منحرف می شود. 


افراد دارای کف پای صاف، قوسی در پای خود نداشته و یا قوس پای آن ها بسیار اندک است. این قوس فاصله ای در پایین پای فرد است که در هنگام ایستادن او و بلند شدن آرام قوس از زمین، نمایان می شود.

کف پای صاف تنها در صورتی نیاز به درمان دارد که ایجاد ناراحتی کند. برای مثال این صافی بر وجود یک اختلال زمینه ای دلالت کرده و یا به دردی در جایی دیگر از بدن منجر شود.

به نظر می رسد برخی افراد با اینکه قوس پایی بسیار اندک داشته و یا اصلا ندارند، هیچ گونه مشکلی را احساس نمی کنند. هنگامی که کف پای صاف سبب ایجاد علائم می شود تمرین ها و دستگاه های ساده ای می توانند در به حداقل رساندن این ناراحتی کمک کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با عوامل، علائم و درمان کف پا به خواندن مطلب ادامه دهید.

صافی کف پا هنگامی رخ می دهد که پای فرد قوسی بسیار اندک داشته و یا اصلا ندارد. این یعنی یک یا هر دو کف پای او به صورت مسطح بر روی زمین قرار می گیرند. پای انسان ۳۳ مفصل دارد که ۲۶ استخوان مختلف را به هم متصل نگه می دارند. همچنین، این قسمت حاوی ۱۰۰ عضله، تاندون و رباط نیز می باشد.

قوس ها برای قدم های فرد مانند یک فنر عمل کرده و به توزیع وزن در سرتاسر پا و کف آن کمک می کنند. ساختار قوس ها تعیین کننده نحوه راه رفتن یک فرد می باشند.این قوس ها برای اینکه با فشار ها و سطوح مختلف تطابق پیدا کنند، نیاز دارند تا منعطف و محکم باشند.

ممکن است هنگامی که فرد دارای کف پای صاف، راه رفته یا می ایستد کف پای آن ها به سمت داخل بچرخد. این وضعیت به چرخش بیش از حد شناخته شده و می تواند سبب شود تا پای فرد به سمت بیرون جهت گیرد. بسیاری از افراد دارای کف پای صاف هیچ گونه علائمی ندارند اما افراد دیگر طیفی از علائم را تجربه می کنند که عمدتا به شدت شرایط بستگی دارد.

کف پای صاف

علائم صافی کف پا

شایع ترین علامت کف پای صاف، درد کف پا می باشد. این درد می تواند در نتیجه کشیدگی عضلات و رباط های متصل کننده ایجاد شود. فشار های غیر عادی بر روی زانو و لگن می توانند به ایجاد درد در این مفاصل منجر شوند. در صورت گردش مچ پا به سمت داخل، احتمال وجود این فشار ها بیشتر می شود. درد، بیش از هر جای دیگری این نواحی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد:

✔ داخل مچ پا (به همراه وجود تورم احتمالی)

✔ قوس پا

✔ عضله ساق پا

✔ زانو

✔ لگن

✔ قسمت پایینی کمر

✔ قسمت پایینی پاها

در این حالت ممکن است یک یا هر دو کف پا احساس سفتی داشته باشند. علاوه بر این موارد، صافی کف پا می تواند سبب توزیع نابرابر وزن بدن نیز بشود. این وضعیت می تواند سبب از بین رفتن کفش ها به صورت نامتقارن و سریع تر از زمان معمول مخصوصا در یک سمت کفش شود. این از بین رفتن نامتقارن می تواند به آسیب هایی بیشتر منجر شود.

عوامل موثر در ایجاد کف پای صاف

عوامل شایع صافی کف پا شامل موارد زیر می شوند:

 • عوامل ژنتیکی، صافی کف پا می تواند به وسیله ژن ها از والدین به فرزندان منتقل شود.
 • قوس های ضعیف، در این مورد، هنگامی که فرد می نشیند قوس پای او قابل دیدن است اما در هنگام ایستادن بر روی زمین کف پای او مسطح میشود.
 • آسیب پا یا مچ آن
 • آرتریت (التهاب مفصل) یا آرتریت روماتوئید
 • آسیب، اختلال در عملکرد یا پارگی تاندون تیبیای خلفی
 • بیماری های سیستم عضلانی یا عصبی مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی یا مهره شکاف دار (اسپینا بیفیدا)

عارضه دیگری که کف پای صاف ممکن است به وجود آورد به هم پیوستگی تارسال (مچ پا) می باشد. این عارضه سبب می شود تا استخوان های مچ پا به طرز غیر معمولی به یکدیگر پیوسته و منجر به ایجاد کف پای صاف و سفت شوند.

متخصصان اطفال معمولا این عارضه را در دوران کودکی فرد تشخیص می دهند. افراد مبتلا به چاقی یا دیابت احتمال بیشتری جهت ابتلا به صافی کف پا دارند. همچنین، صافی کف پا در دوران بارداری شیوع بیشتری دارد.

صافی کف پا می تواند با افزایش سن نیز به وجود آید. استفاده روزانه از کف پا می تواند سبب ضعیف شدن تاندون تیبیای خلفی شود. این تاندون ساختار حمایتی اصلی برای قوس پا است که می تواند ملتهب شده (تاندونیت) و یا در اثر استفاده بیش از حد پاره شود. آسیب به این تاندون می تواند سبب صاف شدن قوس پا شود. همچنین، صافی کف پا می تواند در اثر یک نقص تکاملی باشد که در حین کودکی، با افزایش سن یا پس از بارداری به وجود می آید.

کف پای صاف در کودکان

کف پای صاف در کودکان

گاهی اوقات، ممکن است در هنگامی که قوس پا هنوز در حال تشکیل شدن است به نظر برسد که کودک دارای کف پایی صاف است. ممکن است، اغلب به نظر برسد که کودکان و شیر خورارن کف پایی صاف دارند. در حقیقت، قوس پا در این افراد وجود داشته اما هنوز در حال تشکیل شدن است. با گذشت زمان، قوس پا به صورت طبیعی توسعه خواهد یافت. امکان دارد چربی اضافی در کف پای شیرخوار سبب پوشاندن قوس پای او شود.

داشتن پایی به نظر صاف در اوایل دوران کودکی به این معنا نیست که فرد همیشه کف پایی صاف خواهد داشت. با این حال، در صورتی که یک کودک در اثر توسعه استخوانی نادرست یا یک بیماری دیگر مانند مهره شکاف دار به صافی کف پا مبتلا شود، اغلب پزشک نیاز دارد تا علت زمینه ای را درمان کند.

تشخیص کف پای صاف

افرادی که به صافی کف پا مبتلا بوده و هیچ گونه درد یا علائم دیگری را تجربه نمی کنند معمولا نیازی به مشورت با پزشک ندارند. با این حال، در صورتی که هر فردی علائم زیر را داشته باشد باید به دنبال توصیه پزشکی باشد:

☑ صافی کف پایی که به تازگی به وجود آمده است.

☑ درد در کف پا، مچ آن و یا اعضای پایینی

☑ علائمی که با استفاده از کفش های مناسب و حمایت کننده بهبود نمی یابند.

☑ صاف تر شدن یک یا هر دو کف پا

☑ احساس سفتی، سنگینی، سختی و پری

اغلب پزشکان معتبر می توانند با معاینه کف پا و مشاهده ایستادن و راه رفتن فرد، افتادگی قوس پا را تشخیص دهند. پزشک پا را از عقب و جلو بررسی می کند. ممکن است برای اینکه پزشک قادر به معاینه شکل و عملکرد هر پا باشد، نیاز به ایستادن فرد بر روی انگشت های پای خود وجود داشته باشد. علاوه بر آن، پزشک به سابقه پزشکی فرد نیز نگاه می کند. در برخی موارد، آن ها می توانند یک اسکن اشعه ایکس، سی تی اسکن یا ام آر آی را درخواست دهند.

تمرین ها

پزشک یا فیزیوتراپ می تواند جهت مدیریت علائم کف پای صاف یا جلوگیری از تشکیل آن ها انجام تمرین های مخصوصی را به فرد توصیه کند. آکادمی جراحان اورتوپد آمریکا (AAOS) انجام تمرینات زیر را جهت بهبود قدرت و انعطاف کف یا مچ پا توصیه می کند. این تمرین ها سبب رهایش علائم می شوند.

#کشش تاندون پاشنه پا

کوتاهی تاندون آشیل می تواند سبب چرخش مچ پا به سمت داخل شود. هدف از کشش تاندون پاشنه پا، کشیدن تاندون آشیل و عضلات خلفی ساق پا می باشد.

برای انجام این حرکت، رو به روی یک دیوار ایستاده، یک دست خود را تا سطح چشم بالا آورده و بر روی دیوار قرار دهید. پایی را که نیاز به کشیده شدن دارد تقریبا یک قدم قبل تر از پای دیگر قرار داده و پاشنه پای خود را محکم بر روی زمین بگذارید. زانوی پای جلویی خود را تا جایی خم کنید که یک کشیدگی را در پای عقبی خود احساس کنید. این وضعیت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کرده و سپس برای ۳۰ ثانیه استراحت کنید. این حرکت را ۹ بار دیگر انجام دهید. اجتناب از خم کردن کمر و مستقیم نگه داشتن آن در انجام این حرکت ضروری است. این تمرین را دو بار در روز انجام دهید.

#چرخش توپ گلف

انجام این تمرین نیازمند یک صندلی و یک توپ گلف می باشد. در حالی که پای خود را محکم بر روی زمین قرار داده اید بر روی یک صندلی بنشینید. توپ گلف را در زیر پای خود قرار داده و آن را در زیر قوس پای خود به مدت ۲ دقیقه به جلو و عقب ببرید. این کار سبب کشیده شدن رباط ((فاشیای پلانتار)) می شود.

درمان کف پای صاف

درمان کف پای صاف

برخی افراد دارای صافی کف پا می توانند به صورت خود به خود به گونه ای اعضای بدن خود را قرار دهند که از بروز علائم جلوگیری شود. افرادی که علائمی را تجربه نمی کنند معمولا نیازی به درمان ندارند.

در صورتی که صافی کف پا سبب ایجاد درد شود، پوشیدن کفش های حمایت کننده و مناسب می توانند کمک کننده باشند. کفش هایی با پهنای بیشتر می توانند سبب رهایشی در علائم شوند.

کفی های مناسب کفش، قطعاتی که در کفش جای می گیرند و قطعات حمایتگر قوس پا می توانند سبب رهایش فشار بر روی قوس پا شده و در صورتی که پا بیش از حد به سمت داخل رفته باشد سبب کاهش درد شوند. با این حال، این موارد تنها می توانند علائم را درمان کنند و قادر به ارائه مزایایی بلند مدت نمی باشند.

افراد مبتلا به التهاب تاندون تیبیای خلفی نیز ممکن است بتوانند از قرار دادن یک لژ در کفش های خود در کنار لبه داخلی قطعاتی که در کفش قرار می گیرند بهره برند. این موارد می توانند مقداری از باری را که بدن بر روی بافت تاندون قرار می دهد کاهش دهند. پوشیدن یک مچ بند پا نیز می تواند تا زمانی که التهاب کاهش یابد، مفید باشد. ممکن است پزشکان به برخی افراد توصیه کنند تا هنگامی که علائم آن ها بهبود نیافته است، استراحت کرده و از انجام فعالیت هایی که ممکن است سبب بدتر شدن وضعیت پا شوند خودداری کنند.

ممکن است فرد مبتلا به آرتریت یا پارگی تاندون در یابد که ترکیبی از کف کفش و دارو های مسکن می تواند سبب به حداقل رساندن علائم آن ها شود. در صورتی که این موارد مفید نباشند، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

برخی استخوان ها در دوران کودکی به خوبی توسعه نمی یابند که این وضعیت می تواند سبب ادامه یافتن صافی کف پا از کودکی تا بزرگسالی شود. در این موارد نادر، مداخلات جراحی می توانند برای جدا کردن استخوان های به هم چسبیده لازم باشند.

هنگامی که چاقی علت صافی کف پا می باشد، کاهش وزن می تواند به بهبود علائم کمک کند.

عوارض صاف بودن کف پا

صافی کف پا می تواند به ایجاد انحراف شست پا منجر شود. افراد مبتلا به دیگر مشکلات کف، مچ و نواحی پایینی پا ممکن است متوجه شوند که صافی کف پا می تواند در این موارد نقش داشته و سبب بدتر شدن علائم شود. مثال های این مشکلات شامل موارد زیر می شوند:

❇ التهاب تاندون آشیل

❇ آرتریت در مچ یک یا هر دو پا

❇ آرتریت در کف یک یا هر دو پا

❇ انحراف شست

❇ چکشی شدن انگشت ها

❇ التهاب فاشیای کف پا (التهاب رباط های کف پا می باشد)

❇ التهاب تاندون تیبیای خلفی

❇ درد ساق پا

صافی کف پا می تواند بر وضعیت بدنی فرد در هنگام ایستادن، راه رفتن یا دویدن اثر بگذارد. در نتیجه، این مورد می تواند سبب افزایش احتمال ایجاد درد در لگن، زانو و مچ پا شود.

چکیده

صافی کف پای بالغین یکی از شایعترین مشکلات مچ پا و پا می باشد. طیف درمان از روش های غیر جراحی مانند ارتوز و بریس تا جراحی گسترده است.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عابدی پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اسکن پا که گفتن صافه پاهام پرانتزی هستن ودرد دارم زیر زانو ،دکتر گفته باید عمل بشه عمل استتومی نمیشه عمل نکرد پنجاه ساله
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   معاينه و بررسى لازمه 

 • تصویر کاربر ریحانه شنبه ۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام
  کف پای دخترم به شدت صاف است به پزشک برای عمل مراجعه کردم پزشک می گوید با توجه به نرمی استخوان ممکن است بعد از عمل دوباره کف پای او صاف شود . آیا راه حلی دارد دخترم پاشو عمل کنه یا نه ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   بله مى شه عمل كرد ولى با تكنيك مناسب

   در هر حال درست فرمودن كه احتمال عود هست ولى اگر همين طور ولش كنيم بعدا جراحى هاى سخت ترى لازمه

   با احترام

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. ممنون که به فکر مردم هستید. من 40 سال سن دارم و کف پای خیلی صاف که حتی قسمتی از استخوان کف پام لش انداخته و خیلی شدید هست ولی درد ندارد. آیا میشه عمل بکنم. فقط پای راست اینجوری هست. ممنون و سپاسگزار هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   اگر يك طرفه هست احتمال داره كه عمل لازم داشته باشه.اگر صلاح مى دونيد براى معاينه نوبت بگيريد

   با احترام

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . ازاینکه برای بیماران وقت می گذارید وبه پرسش های انها جواب می دهید سپاسگذارم خواهشمندم نظر خود را در مورد عکسی که فرستادم بیان کنید . نظر شما برایم خیلی حائز اهمیت می باشد.ایا نیازبه عمل وپلاتین دارد/
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   شرح حال نفرموديد تا بتونم راهنمايى كنم ولى احتمالا نياز به عمل وجود داره

   با احترام

 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  درود
  وقت بخیر
  آقای دکتر چرا لکه های قرمز روی شست پام نمایان میشه؟چرا شست پام حالت سنگینی،سوزن سوزن شدن و گهگاهی بی حسی به خودش میگیره؟در حیطه ی تخصص شماست این عارضه؟اگه هست که خدارو شکر ولی اگر نیست خواهش میکنم پزشک مربوط بهش رو به من معرفی کنید.
  سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   اول به پزشك متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنيد شايد لازم باشه نوار عصب از پاتون بگيرن

   با احترام

 • تصویر کاربر علی.پ چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر نادری بنده سال 79 در سن 20 سالگی تصادف شدید داشتم که بدلیل شکستگیهایی متعدد و آسیب زیاد و مشکلات بیمارستان و عفونت پا و استخوان و بی کفایتی جراح اول پس از سه سال و چندین عمل سنگین و حدود 300 جلسه فیزیوتراپی بالاخره در سن 23 سالگی بخاطر انحراف مچ راست و ایجاد آرتروز و خم نشدن زانوی راست بدلیل راه رفتن دوساله روی استخوان شکسته باز بخاطر بی کفایتی دکتر اول و عدم تشخیص شکستگی ران و اجبار به راه رفتن روی مای چپ با گچ سنگین 90 سانتی که منجر به پارگی لیگامنهای زانوی چپ شده از کار افتاده شدم و بدلیل مورد تصادف شامل هیچ ارگان حمایتی نشدم خلاصه امر اوضاع مچ پای من وخیم شده و زانوی چپ نیز ناپایدار است است آیا راه حلی برای وضعیت پاهای من هست بنده ورزشکار بودم و بخاطر از کار افتادگی و درد پاها و محدودیت حرکتی دچار اضافه وزن نیز میباشم.سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   نياز به بررسى دقيق و مفصل هست و به احتمال زياد مى شه وضعيت شمارو بهبود بخشيد ولى طبيعتا با اين وصف نمى شه كاملا نرمال بشين

   با احترام

 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید بنده بعد از چندسال به ورزش برگشتم اوایل ورزش رو به صورت ارام انجام دادم ولی بعد از یک ماه اول مچ پام وحشتناک درد می کرد کم کم خود بخود خوب شد ولی الان در موقع ورزش که فوتبال بازی میکنم ساق پام اونهم هردو 10 سانت بالاتر از مچ پا یک ناحیه دایره ای شکل 5 سانتی درد میکنه هر پزشکی رفتم با مشتی داروی مسکن و مکمل خارجی بی مورد و گران قیمت خارج شدیم نظر جنابعالی در این مورد چیه اگه راه حلی داره درمانی قرصی زحمت راهنمایی رو بکشین ضمنا سن من 40 سال و بازی در تیم پیشکسوت سر پیری و معرکه گیری متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   باید معاینه بشین
   بفرمایید ایا کف پاهاتون صاف نیست یا زانوی پرانتزی ندارید؟
   احتمالا علتش کشش بیش از حد عضلات به استخوان ساق هست که ما بهش shin splint یا stress reaction می گیم و با اسکن هسته ای استخوان یا ام آر آی با کیفیت تشخیص داده می شه
   معمولا درمانش با فیزیوتراپی و تمرینات کششی هست و مدتی سبک کردن تمرینات و گرم کردن خوب قبل از بازی و تمرینات کششو و ماساژ بعد از بازی و گاه استفاده از کفی های مناسب
   مکمل های گران کاملا بی فایده هستن
   با احترام
 • تصویر کاربر صادق دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر نادری عزیز
  ببخشید من پام دوماه و نیم پیش پیچ خورد شکستگی نداشت و دکتر گفت از رباطای مچ پاته و گچ گرفت چهار هفته
  بعد شرو کردم فیزیوتراپی و حرکت مچ پام الان تقریبا مثل پای سالممه و موقع راه رفتن مشکلی ندارم
  الان ۲۰ روزه ک دارم فعالیت میکنم فقط اقای دکتر سرپا که وایمیسم پام قرمز میشه عکسشم براتون میفرستم
  کمی هم تورم مونده اولش خیلی زیاد بود الان کمی بالای قوزکم ورم داره
  1. تصویر کاربر صادق شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   عکس
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   بايد به فيزيوتراپى و وزن گذارى ادامه بدين و در اولين زمان معاينه بشين
   با احترام
  3. تصویر کاربر صادق شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   مرسی از پاسختون جناب دکتر عزیز
   از سایتتون نوبت گرفتم شهریور
   تا اونموقع راه رفتن معمولی و فعالیت عادی و سبک ک مشکلی نداره؟
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   خير
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ازاده دوشنبه ۲۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من حدود ۵ ماهه پیش پام پیچ خورد به چند دکتر مراجعه کردم بعد از ام ار ای و عکس اخرین دکتر بعد از تزریق دو تا امپول در مفصل پا گچ گرفت ۵ هفته در گچ‌بودالان که باز کردم استخوان مچ پام درد میکنه گفتن تا ۱ ماه اتل ببند و پماد بزن با توجه به دردی که دارم ایا این مساله عادی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۱ اسفند ۹۶( 3 سال پیش)
   درود
   درد پس از پنج ماه از پيچ خوردگى نرمال نيست و نياز به معاينه و بررسى دقيقتر داره
   با احترام
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی و عرض خسته نباشید یک نوزاد سه ماهه که هر دو پا کلاپ فوت داشت که در شهرستان کرج ۱۲ مرتبه گچ گیری نمودم آیا می شود این نوزاد را عمل جراحی فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   درود
   متاسفانه فعلا ايران نيستم
   با احترام
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر