منو

علت صافی کف پا در بزرگسالان چیست؟

افراد دارای کف پای صاف، قوسی در پای خود نداشته و یا قوس پای آن ها بسیار اندک است. این قوس فاصله ای در پایین پای فرد است که در هنگام ایستادن او و بلند شدن آرام قوس از زمین، نمایان می شود.

کف پای صاف تنها در صورتی نیاز به درمان دارد که ایجاد ناراحتی کند. برای مثال این صافی بر وجود یک اختلال زمینه ای دلالت کرده و یا به دردی در جایی دیگر از بدن منجر شود. به نظر می رسد برخی افراد با اینکه قوس پایی بسیار اندک داشته و یا اصلا ندارند، هیچ گونه مشکلی را احساس نمی کنند. هنگامی که کف پای صاف سبب ایجاد علائم می شود تمرین ها و دستگاه های ساده ای می توانند در به حداقل رساندن این ناراحتی کمک کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با عوامل، علائم و درمان کف پا به خواندن مطلب ادامه دهید.

علت کف پای صاف

مشکلات متنوعی در پا می توانند منجر به ایجاد صافی کف پا شوند. در این بیماری قوس کف پا از بین رفته و پا به سمت خارج منحرف می شود. کف پای صاف هنگامی رخ می دهد که پای فرد قوسی بسیار اندک داشته و یا اصلا ندارد. این یعنی یک یا هر دو کف پای او به صورت مسطح بر روی زمین قرار می گیرند. پای انسان ۳۳ مفصل دارد که ۲۶ استخوان مختلف را به هم متصل نگه می دارند. همچنین، این قسمت حاوی ۱۰۰ عضله، تاندون و رباط نیز می باشد.

قوس ها برای قدم های فرد مانند یک فنر عمل کرده و به توزیع وزن در سرتاسر پا و کف آن کمک می کنند. ساختار قوس ها تعیین کننده نحوه راه رفتن یک فرد می باشند. این قوس ها برای اینکه با فشار ها و سطوح مختلف تطابق پیدا کنند، نیاز دارند تا منعطف و محکم باشند. ممکن است هنگامی که فرد دارای کف پای صاف، راه رفته یا می ایستد کف پای آن ها به سمت داخل بچرخد. این وضعیت به چرخش بیش از حد شناخته شده و می تواند سبب شود تا پای فرد به سمت بیرون جهت گیرد.

بسیاری از افراد دارای کف پای صاف هیچ گونه علائمی ندارند اما افراد دیگر طیفی از علائم را تجربه می کنند که عمدتا به شدت شرایط بستگی دارد.

کف پای صاف

علائم صافی کف پا

شایع ترین علامت کف پای صاف، درد کف پا می باشد. این درد می تواند در نتیجه کشیدگی عضلات و رباط های متصل کننده ایجاد شود. فشار های غیر عادی بر روی زانو و لگن می توانند به ایجاد درد در این مفاصل منجر شوند. در صورت گردش مچ پا به سمت داخل، احتمال وجود این فشار ها بیشتر می شود. درد، بیش از هر جای دیگری این نواحی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد:

✔ داخل مچ پا (به همراه وجود تورم احتمالی)

✔ قوس پا

✔ عضله ساق پا

✔ زانو

✔ لگن

✔ قسمت پایینی کمر

✔ قسمت پایینی پاها

در این حالت ممکن است یک یا هر دو کف پا احساس سفتی داشته باشند. علاوه بر این موارد، صافی کف پا می تواند سبب توزیع نابرابر وزن بدن نیز بشود. این وضعیت می تواند سبب از بین رفتن کفش ها به صورت نامتقارن و سریع تر از زمان معمول مخصوصا در یک سمت کفش شود. این از بین رفتن نامتقارن می تواند به آسیب هایی بیشتر منجر شود.

عوامل موثر در ایجاد کف پای صاف

عوامل شایع صافی کف پا شامل موارد زیر می شوند:

 • عوامل ژنتیکی، صافی کف پا می تواند به وسیله ژن ها از والدین به فرزندان منتقل شود.
 • قوس های ضعیف، در این مورد، هنگامی که فرد می نشیند قوس پای او قابل دیدن است اما در هنگام ایستادن بر روی زمین کف پای او مسطح میشود.
 • آسیب پا یا مچ آن
 • آرتریت (التهاب مفصل) یا آرتریت روماتوئید
 • آسیب، اختلال در عملکرد یا پارگی تاندون تیبیای خلفی
 • بیماری های سیستم عضلانی یا عصبی مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی یا مهره شکاف دار (اسپینا بیفیدا)

⬅️ علل و عوارض کف پای صاف ➡️

عارضه دیگری که کف پای صاف ممکن است به وجود آورد به هم پیوستگی تارسال (مچ پا) می باشد. این عارضه سبب می شود تا استخوان های مچ پا به طرز غیر معمولی به یکدیگر پیوسته و منجر به ایجاد کف پای صاف و سفت شوند. متخصصان اطفال معمولا این عارضه را در دوران کودکی فرد تشخیص می دهند. افراد مبتلا به چاقی یا دیابت احتمال بیشتری جهت ابتلا به صافی کف پا دارند. همچنین، صافی کف پا در دوران بارداری شیوع بیشتری دارد.

صافی کف پا می تواند با افزایش سن نیز به وجود آید. استفاده روزانه از کف پا می تواند سبب ضعیف شدن تاندون تیبیای خلفی شود. این تاندون ساختار حمایتی اصلی برای قوس پا است که می تواند ملتهب شده (تاندونیت) و یا در اثر استفاده بیش از حد پاره شود. آسیب به این تاندون می تواند سبب صاف شدن قوس پا شود. همچنین، صافی کف پا می تواند در اثر یک نقص تکاملی باشد که در حین کودکی، با افزایش سن یا پس از بارداری به وجود می آید.

کف پای صاف در کودکان

کف پای صاف در کودکان

گاهی اوقات، ممکن است در هنگامی که قوس پا هنوز در حال تشکیل شدن است به نظر برسد که کودک دارای کف پای صاف است. ممکن است، اغلب به نظر برسد که کودکان و شیر خورارن کف پایی صاف دارند. در حقیقت، قوس پا در این افراد وجود داشته اما هنوز در حال تشکیل شدن است. با گذشت زمان، قوس پا به صورت طبیعی توسعه خواهد یافت. امکان دارد چربی اضافی در کف پای شیرخوار سبب پوشاندن قوس پای او شود.

داشتن پایی به نظر صاف در اوایل دوران کودکی به این معنا نیست که فرد همیشه کف پایی صاف خواهد داشت. با این حال، در صورتی که یک کودک در اثر توسعه استخوانی نادرست یا یک بیماری دیگر مانند مهره شکاف دار به صافی کف پا مبتلا شود، اغلب پزشک نیاز دارد تا علت زمینه ای را درمان کند.

تشخیص کف پای صاف

افرادی که به کف پای صاف مبتلا بوده و هیچ گونه درد یا علائم دیگری را تجربه نمی کنند معمولا نیازی به مشورت با پزشک ندارند. با این حال، در صورتی که هر فردی علائم زیر را داشته باشد باید به دنبال توصیه پزشکی باشد:

☑ صافی کف پایی که به تازگی به وجود آمده است.

☑ درد در کف پا، مچ آن و یا اعضای پایینی

☑ علائمی که با استفاده از کفش های مناسب و حمایت کننده بهبود نمی یابند.

☑ صاف تر شدن یک یا هر دو کف پا

☑ احساس سفتی، سنگینی، سختی و پری

🔷 انواع جراحی صافی کف پای کودکان 🔷

اغلب پزشکان معتبر می توانند با معاینه کف پا و مشاهده ایستادن و راه رفتن فرد، افتادگی قوس پا را تشخیص دهند. پزشک پا را از عقب و جلو بررسی می کند. ممکن است برای اینکه پزشک قادر به معاینه شکل و عملکرد هر پا باشد، نیاز به ایستادن فرد بر روی انگشت های پای خود وجود داشته باشد. علاوه بر آن، پزشک به سابقه پزشکی فرد نیز نگاه می کند. در برخی موارد، آن ها می توانند یک اسکن اشعه ایکس، سی تی اسکن یا ام آر آی را درخواست دهند.

درمان کف پای صاف

برخی افراد دارای کف پای صاف می توانند به صورت خود به خود به گونه ای اعضای بدن خود را قرار دهند که از بروز علائم جلوگیری شود. افرادی که علائمی را تجربه نمی کنند معمولا نیازی به درمان ندارند. در صورتی که صافی کف پا سبب ایجاد درد شود، پوشیدن کفش های حمایت کننده و مناسب می توانند کمک کننده باشند. کفش هایی با پهنای بیشتر می توانند سبب رهایشی در علائم شوند.

درمان کف پای صاف

کفی های مناسب کفش، قطعاتی که در کفش جای می گیرند و قطعات حمایتگر قوس پا می توانند سبب رهایش فشار بر روی قوس پا شده و در صورتی که پا بیش از حد به سمت داخل رفته باشد سبب کاهش درد شوند. با این حال، این موارد تنها می توانند علائم را درمان کنند و قادر به ارائه مزایایی بلند مدت نمی باشند.

افراد مبتلا به التهاب تاندون تیبیای خلفی نیز ممکن است بتوانند از قرار دادن یک لژ در کفش های خود در کنار لبه داخلی قطعاتی که در کفش قرار می گیرند بهره برند. این موارد می توانند مقداری از باری را که بدن بر روی بافت تاندون قرار می دهد کاهش دهند. پوشیدن یک مچ بند پا نیز می تواند تا زمانی که التهاب کاهش یابد، مفید باشد. ممکن است پزشکان به برخی افراد توصیه کنند تا هنگامی که علائم آن ها بهبود نیافته است، استراحت کرده و از انجام فعالیت هایی که ممکن است سبب بدتر شدن وضعیت پا شوند خودداری کنند.

ممکن است فرد مبتلا به آرتریت یا پارگی تاندون در یابد که ترکیبی از کف کفش و دارو های مسکن می تواند سبب به حداقل رساندن علائم آن ها شود. در صورتی که این موارد مفید نباشند، ممکن است به جراحی نیاز باشد. برخی استخوان ها در دوران کودکی به خوبی توسعه نمی یابند که این وضعیت می تواند سبب ادامه یافتن صافی کف پا از کودکی تا بزرگسالی شود.

در این موارد نادر، مداخلات جراحی می توانند برای جدا کردن استخوان های به هم چسبیده لازم باشند. هنگامی که چاقی علت صافی کف پا می باشد، کاهش وزن می تواند به بهبود علائم کمک کند.

درمان صافی کف پا در بزرگسالان با تمرین ها

پزشک یا فیزیوتراپ می تواند جهت مدیریت علائم کف پای صاف یا جلوگیری از تشکیل آن ها انجام تمرین های مخصوصی را به فرد توصیه کند. آکادمی جراحان اورتوپد آمریکا (AAOS) انجام تمرینات زیر را جهت بهبود قدرت و انعطاف کف یا مچ پا توصیه می کند. این تمرین ها سبب رهایش علائم می شوند.

کشش تاندون پاشنه پا

۱. کشش تاندون پاشنه پا

کوتاهی تاندون آشیل می تواند سبب چرخش مچ پا به سمت داخل شود. هدف از کشش تاندون پاشنه پا، کشیدن تاندون آشیل و عضلات خلفی ساق پا می باشد.

برای انجام این حرکت، رو به روی یک دیوار ایستاده، یک دست خود را تا سطح چشم بالا آورده و بر روی دیوار قرار دهید. پایی را که نیاز به کشیده شدن دارد تقریبا یک قدم قبل تر از پای دیگر قرار داده و پاشنه پای خود را محکم بر روی زمین بگذارید. زانوی پای جلویی خود را تا جایی خم کنید که یک کشیدگی را در پای عقبی خود احساس کنید. این وضعیت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کرده و سپس برای ۳۰ ثانیه استراحت کنید.

این حرکت را ۹ بار دیگر انجام دهید. اجتناب از خم کردن کمر و مستقیم نگه داشتن آن در انجام این حرکت ضروری است. این تمرین را دو بار در روز انجام دهید.

۲. چرخش توپ گلف

انجام این تمرین نیازمند یک صندلی و یک توپ گلف می باشد. در حالی که پای خود را محکم بر روی زمین قرار داده اید بر روی یک صندلی بنشینید. توپ گلف را در زیر پای خود قرار داده و آن را در زیر قوس پای خود به مدت ۲ دقیقه به جلو و عقب ببرید. این کار سبب کشیده شدن رباط ((فاشیای پلانتار)) می شود.

عوارض کف پای صاف در بزرگسالی

صافی کف پا می تواند به ایجاد انحراف شست پا منجر شود. افراد مبتلا به دیگر مشکلات کف، مچ و نواحی پایینی پا ممکن است متوجه شوند که صافی کف پا می تواند در این موارد نقش داشته و سبب بدتر شدن علائم شود. مثال های این مشکلات شامل موارد زیر می شوند:

❇ التهاب تاندون آشیل

❇ آرتریت در مچ یک یا هر دو پا

❇ آرتریت در کف یک یا هر دو پا

❇ انحراف شست

❇ چکشی شدن انگشت ها

❇ التهاب فاشیای کف پا (التهاب رباط های کف پا می باشد)

❇ التهاب تاندون تیبیای خلفی

❇ درد ساق پا

کف پای صاف می تواند بر وضعیت بدنی فرد در هنگام ایستادن، راه رفتن یا دویدن اثر بگذارد. در نتیجه، این مورد می تواند سبب افزایش احتمال ایجاد درد در لگن، زانو و مچ پا شود. صافی کف پای بالغین یکی از شایعترین مشکلات مچ پا و پا می باشد. طیف درمان از روش های غیر جراحی مانند ارتوز و بریس تا جراحی گسترده است.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مامان دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید من یه خانم۲۸ ساله هستم باقد 170 و وزون 76 که کف هر دو پام صاف هستش قبلا فقط موقعه کفش پاشنه درد پاهام اذیت میشد.. الان مدت یک هفته اس که توی یه فروشگاه مشغول به کار شدم و ۸ ساعت‌ باید سر پا وایسم پاهام به شدت درد میکنه و شب هنگام از درد خوابم نمیبره کف پاهام کلا داغ میشه و طول روز انگار سیخ فرو میکنن توی کف پاهام و گاها کمرم درد میکنه.. میخواستم بدونم ممکنه این درد برام مشکل ساز بشه بعدا یا اینکه عادت میکنم و میتونم کارم رو ادامه بدم.. البته یه کفی طبی هم دارم توی کفش هام
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   درود

   حتما معاينه و بررسى لازمه 

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  مرد، 50ساله، 82کیلوگرم وزن و 176 سانتیمتر قد. ورزشکاران و هفته ای سه روز پیاده روی 2 ساعته. قند ناشتا بیش از 5 سال120 لب مرز،
  2 ماهه درد کف پا دارم کمی روی راه رفتنم تاثیر گذاشته. شب ها داغ شده و درد دارند. هنگام راه رفتن قوس ندارم اما در حالت عادی قوس کاملا پیداست. شهرستان هستم چه باید کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   درود

   نوار عصب و عضله انجام بدين

   به همكاران ارتوپد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  پسرم ۱۷ ساله هستش به مدت ۳ سال میشه که کف پاهاش خیلی صاف شده و به سمت داخل رفته و فرم پاهاش تغییر کرده چند بار دکتر ارتوپد بردمش یه بار کفی دادن یه سری کفش مخصوص ولی متاسفانه تاثیری نداشت و بدتر شده تو این مدت ؛خواستم بپرسم الان راهکار درمانش چیه و اینکه آیا میشه با عمل درمانش کرد یا نه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   درود

   احتمالا تنها درمانش جراحى هست

 • تصویر کاربر * دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام
  خانم 33 ساله هستم. صافی کف پا دارم. هالوکس والگوس دوطرفه دارم. پای چپ انحراف شدید تری داره. آیا بدون جراحی قابل درمانه؟
  اگر نیاز به جراحی هست بفرمایید چند وقت نیاز به استراحت دارم؟ هزینه هر پا حدودا چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   درود

   حراحى لازمه 

   بابد معاينه كنم تا ببينم چه نوع عمل لازم خواهد بود و چقدر هزينه داره

 • تصویر کاربر میرزایی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام من پسر ۱۲ ساله دارم با کف پای صاف موقع راه رفتن جهت پاهاش به سمت بیرون است چه کار باید انجام بدم ایا درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)

   درود

   در اين سن درمانش جراحيه

 • تصویر کاربر عابدی پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اسکن پا که گفتن صافه پاهام پرانتزی هستن ودرد دارم زیر زانو ،دکتر گفته باید عمل بشه عمل استتومی نمیشه عمل نکرد پنجاه ساله
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   درود

   معاينه و بررسى لازمه 

 • تصویر کاربر ریحانه شنبه ۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام
  کف پای دخترم به شدت صاف است به پزشک برای عمل مراجعه کردم پزشک می گوید با توجه به نرمی استخوان ممکن است بعد از عمل دوباره کف پای او صاف شود . آیا راه حلی دارد دخترم پاشو عمل کنه یا نه ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   درود

   بله مى شه عمل كرد ولى با تكنيك مناسب

   در هر حال درست فرمودن كه احتمال عود هست ولى اگر همين طور ولش كنيم بعدا جراحى هاى سخت ترى لازمه

   با احترام

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. ممنون که به فکر مردم هستید. من 40 سال سن دارم و کف پای خیلی صاف که حتی قسمتی از استخوان کف پام لش انداخته و خیلی شدید هست ولی درد ندارد. آیا میشه عمل بکنم. فقط پای راست اینجوری هست. ممنون و سپاسگزار هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   درود

   اگر يك طرفه هست احتمال داره كه عمل لازم داشته باشه.اگر صلاح مى دونيد براى معاينه نوبت بگيريد

   با احترام

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . ازاینکه برای بیماران وقت می گذارید وبه پرسش های انها جواب می دهید سپاسگذارم خواهشمندم نظر خود را در مورد عکسی که فرستادم بیان کنید . نظر شما برایم خیلی حائز اهمیت می باشد.ایا نیازبه عمل وپلاتین دارد/
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   شرح حال نفرموديد تا بتونم راهنمايى كنم ولى احتمالا نياز به عمل وجود داره

   با احترام

 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  درود
  وقت بخیر
  آقای دکتر چرا لکه های قرمز روی شست پام نمایان میشه؟چرا شست پام حالت سنگینی،سوزن سوزن شدن و گهگاهی بی حسی به خودش میگیره؟در حیطه ی تخصص شماست این عارضه؟اگه هست که خدارو شکر ولی اگر نیست خواهش میکنم پزشک مربوط بهش رو به من معرفی کنید.
  سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   اول به پزشك متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنيد شايد لازم باشه نوار عصب از پاتون بگيرن

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر