منو

درمان کف پای صاف در کودکان + علائم و نشانه ها

برخی نوزادان معمولا با مشکل مادرزادی صافی کف پای صاف و قوس طبیعی کف پا ممکن است تا سن ۷ الی ۱۰ سالگی نیز ایجاد نشود. در این مقاله به بررسی علل و درمان کف پای صاف در کودکان می پردازیم.


در یک بررسی آماری نشان داده شد که %۵۴ کودکان در سن ۳ سالگی کف پای صاف داشتند. این در حالی که این میزان در ۶ ساله ها %۲۴ بود. %۲۰-۱۵ بزرگسالن درجاتی از صافی کف پا دارند که اکثرا بدون علامت است.

صافی کف پا در کودکان به دلیل این واقعیت که استخوان ها و مفاصل آنها هنوز انعطاف پذیر است، بسیار شایع است. صافی کف پا در اغلب کودکان وجود دارد که بین سنین سه تا شش سالگی برطرف می‌شود، اگر بعد از این سن صافی کف پا همچنان وجود داشت باید از روش‌های فیزیوتراپی که شامل کشش عضلات پشت ساق پا، تقویت عضلات بین استخوانی کف پا و عضلات جلوی ساق پا و بهبود انعطاف پذیری مفاصل کف پاست، کمک بگیرد. بدون مشورت پزشک متخصص اطفال در کودکان اقدام به درمان این بیماری نکنید.

انواع کف پای صاف

سه نوع کف پای صاف در انسان ها وجود دارد. دانستن نوع صافی کف پای فرزندتان به شما و پزشک کمک می کند بهترین درمان صافی کف پا را برای او در نظر بگیرید.

– کف پای صاف انعطاف پذیر

تقریبا تمام کودکانی که کف پای آن ها صاف است، پاهای هایپرموبل یا به شدت انعطاف پذیری دارند. این حالت همراه با درد نیست، موجب از کار افتادگی نمی شود، نیاز به درمان ندارد و هر دو کف پا را درگیر می کند.

– صافی انعطاف پذیر و تاندون کوتاه

به ندرت در کودکان اتفاق می افتد، هر دو پا را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب درد و از کار افتادگی پا در کودک می شود.

– صافی خشک

این مدل صافی از انواع صافی های دیگر کمتر رایج است. افرادی که مشکلات استخوانی پا دارند، معمولا به آن مبتلا می شوند. از هر ۴ نفری که این نوع صافی کف پا را دارد، ۱ نفر دچار درد و از کار افتادگی می شود. در نیمی از موارد، هر دو پا بدین شکل است.

⚠ توجه

بسیاری از کودکان خردسال کف پای صافی دارند که به آن عارضه کف پای صاف قابل انعطاف گفته می‌شود. هنگامی که کودک می‌ ایستید کف پایش صاف دیده می‌شود. اما هنگامی که کودک پایش را بلند می‌کند قوس کمی نمایان می‌شود. در اکثر موارد با بالا رفتن سن کودک قوس کف پایش نیز کامل‌ تر می‌شود.

کف پای صاف در کودکان

علل شایع صافی کف پا

 • عوامل ژنتیکی. کف پای صاف از والدین به فرزندان می تواند منتقل شود.
 • قوس ضعیف. به این معنی که قوس هنگام نشستن فرد قابل مشاهده است اما هنگام ایستادن پا روی زمین صاف می شود.
 • آسیب پا یا مچ پا
 • آرتروز یا آرتریت روماتوئید
 • آسیب. اختلال در عملکرد، یا پارگی تاندون خلفی تیبیا
 • سیستم عصبی یا بیماری های عضلانی. مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی یا اسپینا بیفیدا

 

چگونه میتوان کوتاهی پا را تشخیص داد؟

عوارض کف پای صاف

اگر چه صافی کف پا تنها یک عارضه مربوط به پا به نظر می رسد، پاهای صاف مجموعه ای از مشکلات را در قسمت های دیگر بدن مثل قوزک، زانو ها و لگن ایجاد کرده و آن ها را از شکل طبیعی خود خارج می کنند. برخی از مشکلات احتمالی عبارت اند از:

❇ درد مفاصل

❇ ضعف و خستگی عضلات

❇ الگوی غلط راه رفتن

❇ نوک پایی راه رفتن

❇ رشد ضعیف پا

کف پای صاف بیش از همه در کودکان زیر هفت سال مشکل ساز می شود. اگر کودک شما هنوز به این سن نرسیده است، پاهایش میزان زیادی غضروف دارد.

همانند قسمت نرمی که در سر بوده و بعدا سفت شده، غضروف پا هم در گذر زمان نرمی اش را از دست داده و به استخوان تبدیل می شود. این مساله بدین معنا است که اگر کودک حین رشد استخوانی اش درست راه نرود، شکل و روند رشد پا با خلل مواجه می شود.

همچنین بسیاری از افراد، با مشکل گودی کف پا مواجه هستند که آن نیز، عوارض و مشکلات خاص خود را دارد.
کف پای صاف

معافیت از سربازی و کف پای صاف

از آنجا که در صورت صافی کف پا، عموماً کمردرد نیز در حین راه رفتن های طولانی و خستگی پا و عدم توانایی ایستادن به مدت زیاد بر فرد مستولی می شود، مشمولین سربازی در صورت ابتلا به دفرمیتی صافی کف پا، که اغلب یک مشکل مادرزادی است، بسته به شدت صافی، از معافیت دائم و معافیت از رزم برخوردار می شوند. معافیت از سربازی مشروط به تشخیص صافی کف پا توسط پزشک است.

صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است؟

صافی کف پا در کودکان به دلیل این واقعیت که استخوان ها و مفاصل آنها هنوز انعطاف پذیر است، بسیار شایع است. صافی کف پا در اغلب کودکان وجود دارد که بین سنین سه تا شش سالگی برطرف می‌شود، اگر بعد از این سن صافی کف پا همچنان وجود داشت باید از روش‌های فیزیوتراپی که شامل کشش عضلات پشت ساق پا، تقویت عضلات بین استخوانی کف پا و عضلات جلوی ساق پا و بهبود انعطاف پذیری مفاصل کف پاست، کمک بگیرد. بدون مشورت پزشک متخصص اطفال در کودکان اقدام به درمان این بیماری نکنید.

روش تست کف پای صاف

شما می‌توانید با انجام آزمایش ساده ی زیر به راحتی بفهمید که آیا به افتادگی قوس یا صافی کف پا مبتلا هستید یا خیر. برای انجام این آزمایش:

–  ابتدا کف پاهای خود را خیس کنید.

– روی یک سطح صاف، همانند یک پیاده‌روی سیمانی، بایستید که بتواند اثر پایتان را به شما نشان دهد.

– حالا کنار بروید و به اثر پاهایتان نگاه کنید. اگر اثر تمامی کف پایتان را روی سطح دیدید، به احتمال زیاد شما به بیماری کف پای صاف دچار هستید.

معاینه پا

روش تشخیص کف پای صاف در کودکان

برای تشخیص کف پای صاف در کودکان می توانید پای کودک خود را خیس کرده و روی سطح سیمانی قرار داده، اگر اثر تمام کف پای کودک، روی سطح سیمانی نمایان بود یعنی کودک شما به کف پای صاف مبتلا است و باید به پزشک مراجعه کنید. روش دیگر تشخیص کف پای صاف در کودکان به این صورت است که کف پای کودک را به رنگ های بی ضرر و مخصوص کودکان آغشته کرده و پاهای کودک را روی کاغذ یا روی کاشی حمام قرار دهید اگر تصویر کف پای کودک شما به صورت کامل روی کاغذ دیده شد، کودک شما کف پای صافی دارد. این روش به دلیل رنگی بودن پای کودکان جذابیت بیشتری برای کودکان دارد.

اگر کودک شما به کف پای صاف مبتلا باشد، پزشک از شما در مورد وجود هر گونه سابقه صافی کف پا یا بیماری‌ های موروثی مچ پا در خانواده تان سوال خواهد پرسید. بیمار در هر سنی که باشد، پزشک در مورد فعالیتهای شغلی و تفریحی او، هرگونه آسیبی که پیش تر به مچ پایش وارد شده یا هرگونه عمل جراحی که روی مچ پای او انجام شده و همچنین نوع کفشی که از آن استفاده می کند، سؤالاتی را خواهد پرسید.

پزشک کفش‌های تان را برای یافتن هرگونه نشانه‌ای از ساییدگی بیش از اندازه بررسی می‌کند. اغلب، ساییدگی کفش ها اطلاعات با ارزشی را در مورد مشکلات راه رفتن و هر گونه ضعف در هم‌ ترازی استخوان ها برای پزشک فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

پزشک مچ پاهای تان را از لحاظ انعطاف‌ پذیری، دامنه ی حرکت و همچنین وجود حساسیت به لمس یا هرگونه وضعیت غیرطبیعی در استخوان، مورد معاینه قرار خواهد داد و بسته به نتایج این معاینه فیزیکی، ممکن است گرفتن عکس رادیولوژی را به شما توصیه کند.

کف پای صاف

دستگاه تشخیص کف پای صاف

روش دقیق تری برای تشخیص کف پای صاف وجود دارد که از دستگاه تشخیص کف پای صاف به نام اسکن کف پا استفاده می شود. اسکن کف پا صفحه‌ای‌ دارد که بیمار با پاهای خود روی آن قرار می گیرد و دستگاه بر اساس فشاری که پا بر صفحه حساس آن وارد کرده است، می‌تواند اثر پای بیمار و نیز میزان صاف بودن کف پا را مشخص کند. از این دستگاه می‌توان برای تشخیص صافی کف پا و همچنین به دلیل کم‌ هزینه بودن آن می‌توان برای غربالگری صاف بودن کف پا استفاده کرد. برای اطلاع از صاف بودن کف پای خود می توانید به مراکز تخصصی مراجعه کرده و این اسکن را انجام دهید و از اولین لحظه شروع صاف شدن کف پای خود باخبر شوید.

علائم صاف بودن کف پا در کودکان

❇ درد پا، ساق یا زانو

❇ انحراف پاشنه پا به سمت خارج در حالی که کودک می ایستد.

❇ بد راه رفتن کودک

❇ مشکل در پوشیدن کفش و ساییدگی نا متقارن کفش ها

❇ کاهش انرژی در فعالیت های فیزیکی

علت صاف شدن کف پای کودکان چیست؟

بیش از یک دلیل احتمالی برای این حالت وجود دارد. اما یکی از شاخصه های اصلی حالت عضلات کودک است.

ضعف عضلات

مشکل اصلی کودکانی که ضعف عضلانی دارند، شل بودن رباط است. به بیان ساده تر، رباط ها یا بافت های رابط در این کودکان زیاد کش می آیند. در نتیجه حرکت و جنبش بیش از اندازه معمول شده، استخوان پاشنه پای کودک به داخل می چرخد و قوس پا از بین می رود.

عضلات زیاد

در کودکانی که تون عضلانی بالایی دارند، تاندون کوتاه است و پا به سمت داخل کشیده می شود.

هزینه جراحی صافی کف پا

هزینه عمل کف پای صاف برای هر فردی متفاوت است و منحصرا یک قیمت خاص نیست و همچنین هزینه آن بستگی به شدت صافی کف پا، یا صافی کف پا به همراه دفورمیتی مچ پا و… دارد لذا هزینه دقیق آن را نمی توان گفت. شما می توانید برای پرسش از دکتر به لینک زیر مراجعه کنید و سوال خود را از دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی مچ پا بپرسید.

👈👈👈 از دکتر بپرسید

درمان کف پای صاف در کودکان

تا سن ۳ سالگی کف پای صاف انعطاف پذیر نیاز به هیچ درمانی ندارد و استفاده از کفش های طبی و کفی های مختلف توصیه نمی شود، مگر این که سابقه خانوادگی قوی وجود کف پای صاف وجود داشته باشد که تا سن بلوغ، خود به خود اصلاح نشده است.

پس از سن ۳ سالگی، اگر کودک علامتی نداشته باشد، اغلب نیازی به درمان ندارد، اما اگر کودک علامت داشته باشد به درمان نیاز خواهد بود.

⬅ روش های غیر جراحی درمان صافی کف پا در اطفال

❇ کاهش سطح فعالیت برای کم کردن درد

❇ استفاده از کفی های مخصوص

❇ درمان فیزیکی شامل تمرینات کششی برای تاندون آشیل

❇ مسکن برای کاهش درد

❇ استفاده از کفش های طبی مخصوص

گاهی درمان جراحی برای کاهش علائم صافی کف پا و بهبود عملکرد پا لازم است.

برای درمان کف پای صاف به چه دکتری باید مراجعه کرد؟

کف پای صاف عارضه ای است که در آن تمام سطح کف پای بیمار با زمین برخورد دارد و قوسی در آن دیده نمی شود که ممکن است منجر به اختلال در کارکرد مچ پا، زانو درد، کمر درد و پا درد شود، برای درمان کف پای صاف باید به متخصص ارتوپدی و کسی که دانش کافی در این زمینه داشته باشد، مراجعه کرد. برای رزرو وقت اینترنتی از دکتر غلامرضا نادری بورد تخصصی ارتوپدی، آرتروسکوپی و آرتروپلاستی – فلوشیپ جراحی مچ پا و پا – درمان آسیب های ورزشی به لینک زیر مراجعه کنید.

👈👈👈 نوبت دهی دکتر غلامرضا نادری

کفش مخصوص کف پای صاف کودکان

پزشک ممکن است پس از معاینه پای کودک تشخیص دهد که کودک نیاز به کفش مخصوص کف پای صاف دارد و آن را برای کودک تجویز کند. معمولا مناسب ترین سن برای تشخیص کف پای صاف کودکان بعد از ۳ سالگی کودک است. در ادامه تصویر مربوط به کفش مخصوص کف پای صاف کودکان را آورده ایم.

کفش مخصوص کف پای صاف کودکان

ورزش برای کف پای صاف

ورزش های زیر را سه بار در هفته و در ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید. هر کشش را به میزان ۱ دقیقه انجام دهید.

ورزش برای کف پای صاف

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقالات زیر را نیز بخوانید:

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام.پسرم ۱۸ماهشه.مدتیه دچار خم شدگی ناگهانی زانو شده که باعث میشه بیفته.به متخصص مراجعه کردم گفت کف پای صاف داره.سوالم اینه آیا کف پای صاف واقعا باعث خم شدن ناگهانی زانو ولق زدن پای بچه میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 ماه پیش)

   درود

   خير علتش صافى كف پا نيست

 • تصویر کاربر کیارش سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سالام آقای دکتر پسرم ۹سالشه کف پاش صاف به طوری که مچ پاش از داخل استخوانش زده بیرون ارتوپد بردیم گفتن نمیشه کاری کرد باید موند تا۱۸ سالگی عملش کنیم فیلم راه رفتنشو برای یکی از همکارنتون در تهران فرستادم گفتن مدل راه رفتنش اردکی است و قابل درمان حالا سوال من اینه آیا توی این سن مشکل پسرم حل میشه یا بمونیم تا ۱۸ سال عمل بشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   مى شه در اين سن جراحى كرد

 • تصویر کاربر مطوریان شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشسد دکتر . پسرم ۱۱ سال و نیمه اس که صافی کف پا داره که همراه با انحراف مچ پا هست. دکتر فوق تخصص اطفال تو اهواز بهم گفته استخوان قوزک در حال از بین رفتن هست و چون با صافی پا با انحراف مچ و دفورمیتی پاشنه و زانوهای به هم چسبیده همراه هست و سنش هم بالای هفت ساله تنها راه درمانش عمل هست. پسرم بعضی اوقات درد شدیدتو ناحیه ران پا بعضی وقتا تو زانو داره؟ شما با توجه به این هیستوری چه راه حلی پیشنهاد میدید ؟ ممنون میشم نظرتونو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   معاينه لازمه 

   واحتمال داره جراحى لازم باشه 

 • تصویر کاربر عزیزی شنبه ۳ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من یه پسر یک سال و۳ ماهه دارم که بردیم دکتر متخصص ارتوپد گفتن که کف پاش صاف هست و براش کفش طبی نوشتن میخواستم بدونم تو این سن که تازه راه رفتن رو یاد گرفته از کفش طبی براش استفاده کنیم یا صبر کنیم تا ۵ .۶ سالگی ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ مهر ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   اصلا در این سن نیاز به کفش و کفی نیست!

   پست مربوط رو در اینستاگرامم ببینید

   [email protected]

 • تصویر کاربر رها دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام.پسرم ۷سال وچهارماهش هست کف پاش خیلی صافه به طوری که مچ پاش به سمت داخل کشیده شده زانوهاش هم حالت ضربدری داره تا پارسال لگنش مشکل نداشت اما امسال دکتر گفت لگن راستش یه کم رفته بالاتر ایا با حرکات اصلاحی و کفی خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   در اينستاگرامم پست مربوط رو ببينيد

   drrezanaderi @

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام پسرم هفت سالش. پارسال بردم ارتوپد فنی کفش و صندل تجویز کرد.الان که بردم بعد یکسال میگه تغییر نکرده مچ پا برگشته‌باید کفشها رو بپوش.ایا صافی برطرف میشه یا یه تجارت کفش خریدن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   پاسخ رو در اينستاگرامم ببينيد

   [email protected]

 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام فرزندم کف پاش صاف است که با مراجعه به متخصص ارتوپد بعد از گرفتن رادیولوژی از کف پاهایش برای درمان آن یه کفی طبی نوشت وگفت که هر دوکف پایش باید عمل شود.خواستم بپرسم تا چه حد عمل کردن جواب میدهدوآیا عمل کردن ضروری است واگر عمل نکند چه اتفاقی می افتد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   سن رو نفرمودين

   كفى شكل پا رو اصلاح نمى كنه

 • تصویر کاربر شهرام دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  کف پاهاش صافه. درد داره اذیت میشه باید چکار کنم صافی کف پاش کاملا مشهوده وچند سال از کفی استفاده کرده بانظر پزشک اما فرقی نکرده لطفا بفرمایید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   جراحى لازمه

  2. تصویر کاربر شهرام دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   سلام دکتر ممنونم از پاسخ شما میخوام بدونم که حدودا هزینش چقدر میشه وایا در یک جلسه. برگزار میشه چون ما شهرستانی هستیم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   در يك جلسه هست معمولا و هر دو پا با هم با حساب وسايل عمل حدود ٣٥-٤٠ ميليون هزينه داره

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه. دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر نادری
  دختری ۱۱ ساله دارم که کف پاهای او صاف بوده و به طرف داخل قوس دارد،البته تا سن ۶ سالگی از کفش مخصوص استفاده می کرد و از ۷ سال که به مدرسه می رفت کفی مخصوص براش گرفتم و در کفشش می‌گذاشتم،ماهای او تغییرات چندانی نکرد و همیشه از این بابت نگران هستم، 😥.
  خواهشمندم در این مورد همکاری لازم را مبذول فرمایید🙏🙏
  آیا کفی مخصوص با جنس مرغوب موجود هست که در خانه استفاده کند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   اگر بدتر شده يا درد داره بايد عمل بشه

   كفى و كفش شكل پا رو اصلاح نمى كنه

 • تصویر کاربر روژان دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دخترم یک سال و ده ماهش هست کف پاش صافه و هنگام ایستادن زانوهاش بهم نزدیکه و پاشنه هاش از هم دوره. بردمش دکتر اسکن کرد و گفت کف پاش صاف و کمی هم چرخش پاشنه داره واسش کفش و کفی تجویز کرد. باتوجه به اینکه میگین زیر 3 سال احتیاج به درمان نیست اگه از کفش و کفی استفاده کنه اشکال داره؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   درود

   اصلا استفاده نكنه

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر