منو

درمان کف پای صاف در کودکان + علائم و نشانه ها

برخی نوزادان معمولا با مشکل مادرزادی صافی کف پای صاف و قوس طبیعی کف پا ممکن است تا سن ۷ الی ۱۰ سالگی نیز ایجاد نشود. در این مقاله به بررسی علل و درمان کف پای صاف در کودکان می پردازیم.


در یک بررسی آماری نشان داده شد که %۵۴ کودکان در سن ۳ سالگی کف پای صاف داشتند. این در حالی که این میزان در ۶ ساله ها %۲۴ بود. %۲۰-۱۵ بزرگسالن درجاتی از صافی کف پا دارند که اکثرا بدون علامت است.

صافی کف پا در کودکان به دلیل این واقعیت که استخوان ها و مفاصل آنها هنوز انعطاف پذیر است، بسیار شایع است. صافی کف پا در اغلب کودکان وجود دارد که بین سنین سه تا شش سالگی برطرف می‌شود، اگر بعد از این سن صافی کف پا همچنان وجود داشت باید از روش‌های فیزیوتراپی که شامل کشش عضلات پشت ساق پا، تقویت عضلات بین استخوانی کف پا و عضلات جلوی ساق پا و بهبود انعطاف پذیری مفاصل کف پاست، کمک بگیرد. بدون مشورت پزشک متخصص اطفال در کودکان اقدام به درمان این بیماری نکنید.

انواع کف پای صاف

سه نوع کف پای صاف در انسان ها وجود دارد. دانستن نوع صافی کف پای فرزندتان به شما و پزشک کمک می کند بهترین درمان صافی کف پا را برای او در نظر بگیرید.

– کف پای صاف انعطاف پذیر

تقریبا تمام کودکانی که کف پای آن ها صاف است، پاهای هایپرموبل یا به شدت انعطاف پذیری دارند. این حالت همراه با درد نیست، موجب از کار افتادگی نمی شود، نیاز به درمان ندارد و هر دو کف پا را درگیر می کند.

– صافی انعطاف پذیر و تاندون کوتاه

به ندرت در کودکان اتفاق می افتد، هر دو پا را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب درد و از کار افتادگی پا در کودک می شود.

– صافی خشک

این مدل صافی از انواع صافی های دیگر کمتر رایج است. افرادی که مشکلات استخوانی پا دارند، معمولا به آن مبتلا می شوند. از هر ۴ نفری که این نوع صافی کف پا را دارد، ۱ نفر دچار درد و از کار افتادگی می شود. در نیمی از موارد، هر دو پا بدین شکل است.

⚠ توجه

بسیاری از کودکان خردسال کف پای صافی دارند که به آن عارضه کف پای صاف قابل انعطاف گفته می‌شود. هنگامی که کودک می‌ ایستید کف پایش صاف دیده می‌شود. اما هنگامی که کودک پایش را بلند می‌کند قوس کمی نمایان می‌شود. در اکثر موارد با بالا رفتن سن کودک قوس کف پایش نیز کامل‌ تر می‌شود.

کف پای صاف در کودکان

علل شایع صافی کف پا

 • عوامل ژنتیکی. کف پای صاف از والدین به فرزندان می تواند منتقل شود.
 • قوس ضعیف. به این معنی که قوس هنگام نشستن فرد قابل مشاهده است اما هنگام ایستادن پا روی زمین صاف می شود.
 • آسیب پا یا مچ پا
 • آرتروز یا آرتریت روماتوئید
 • آسیب. اختلال در عملکرد، یا پارگی تاندون خلفی تیبیا
 • سیستم عصبی یا بیماری های عضلانی. مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی یا اسپینا بیفیدا

 

چگونه میتوان کوتاهی پا را تشخیص داد؟

عوارض کف پای صاف

اگر چه صافی کف پا تنها یک عارضه مربوط به پا به نظر می رسد، پاهای صاف مجموعه ای از مشکلات را در قسمت های دیگر بدن مثل قوزک، زانو ها و لگن ایجاد کرده و آن ها را از شکل طبیعی خود خارج می کنند. برخی از مشکلات احتمالی عبارت اند از:

❇ درد مفاصل

❇ ضعف و خستگی عضلات

❇ الگوی غلط راه رفتن

❇ نوک پایی راه رفتن

❇ رشد ضعیف پا

کف پای صاف بیش از همه در کودکان زیر هفت سال مشکل ساز می شود. اگر کودک شما هنوز به این سن نرسیده است، پاهایش میزان زیادی غضروف دارد.

همانند قسمت نرمی که در سر بوده و بعدا سفت شده، غضروف پا هم در گذر زمان نرمی اش را از دست داده و به استخوان تبدیل می شود. این مساله بدین معنا است که اگر کودک حین رشد استخوانی اش درست راه نرود، شکل و روند رشد پا با خلل مواجه می شود.

همچنین بسیاری از افراد، با مشکل گودی کف پا مواجه هستند که آن نیز، عوارض و مشکلات خاص خود را دارد.
کف پای صاف

معافیت از سربازی و کف پای صاف

از آنجا که در صورت صافی کف پا، عموماً کمردرد نیز در حین راه رفتن های طولانی و خستگی پا و عدم توانایی ایستادن به مدت زیاد بر فرد مستولی می شود، مشمولین سربازی در صورت ابتلا به دفرمیتی صافی کف پا، که اغلب یک مشکل مادرزادی است، بسته به شدت صافی، از معافیت دائم و معافیت از رزم برخوردار می شوند. معافیت از سربازی مشروط به تشخیص صافی کف پا توسط پزشک است.

صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است؟

صافی کف پا در کودکان به دلیل این واقعیت که استخوان ها و مفاصل آنها هنوز انعطاف پذیر است، بسیار شایع است. صافی کف پا در اغلب کودکان وجود دارد که بین سنین سه تا شش سالگی برطرف می‌شود، اگر بعد از این سن صافی کف پا همچنان وجود داشت باید از روش‌های فیزیوتراپی که شامل کشش عضلات پشت ساق پا، تقویت عضلات بین استخوانی کف پا و عضلات جلوی ساق پا و بهبود انعطاف پذیری مفاصل کف پاست، کمک بگیرد. بدون مشورت پزشک متخصص اطفال در کودکان اقدام به درمان این بیماری نکنید.

روش تست کف پای صاف

شما می‌توانید با انجام آزمایش ساده ی زیر به راحتی بفهمید که آیا به افتادگی قوس یا صافی کف پا مبتلا هستید یا خیر. برای انجام این آزمایش:

–  ابتدا کف پاهای خود را خیس کنید.

– روی یک سطح صاف، همانند یک پیاده‌روی سیمانی، بایستید که بتواند اثر پایتان را به شما نشان دهد.

– حالا کنار بروید و به اثر پاهایتان نگاه کنید. اگر اثر تمامی کف پایتان را روی سطح دیدید، به احتمال زیاد شما به بیماری کف پای صاف دچار هستید.

معاینه پا

روش تشخیص کف پای صاف در کودکان

برای تشخیص کف پای صاف در کودکان می توانید پای کودک خود را خیس کرده و روی سطح سیمانی قرار داده، اگر اثر تمام کف پای کودک، روی سطح سیمانی نمایان بود یعنی کودک شما به کف پای صاف مبتلا است و باید به پزشک مراجعه کنید. روش دیگر تشخیص کف پای صاف در کودکان به این صورت است که کف پای کودک را به رنگ های بی ضرر و مخصوص کودکان آغشته کرده و پاهای کودک را روی کاغذ یا روی کاشی حمام قرار دهید اگر تصویر کف پای کودک شما به صورت کامل روی کاغذ دیده شد، کودک شما کف پای صافی دارد. این روش به دلیل رنگی بودن پای کودکان جذابیت بیشتری برای کودکان دارد.

اگر کودک شما به کف پای صاف مبتلا باشد، پزشک از شما در مورد وجود هر گونه سابقه صافی کف پا یا بیماری‌ های موروثی مچ پا در خانواده تان سوال خواهد پرسید. بیمار در هر سنی که باشد، پزشک در مورد فعالیتهای شغلی و تفریحی او، هرگونه آسیبی که پیش تر به مچ پایش وارد شده یا هرگونه عمل جراحی که روی مچ پای او انجام شده و همچنین نوع کفشی که از آن استفاده می کند، سؤالاتی را خواهد پرسید.

پزشک کفش‌های تان را برای یافتن هرگونه نشانه‌ای از ساییدگی بیش از اندازه بررسی می‌کند. اغلب، ساییدگی کفش ها اطلاعات با ارزشی را در مورد مشکلات راه رفتن و هر گونه ضعف در هم‌ ترازی استخوان ها برای پزشک فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

پزشک مچ پاهای تان را از لحاظ انعطاف‌ پذیری، دامنه ی حرکت و همچنین وجود حساسیت به لمس یا هرگونه وضعیت غیرطبیعی در استخوان، مورد معاینه قرار خواهد داد و بسته به نتایج این معاینه فیزیکی، ممکن است گرفتن عکس رادیولوژی را به شما توصیه کند.

کف پای صاف

دستگاه تشخیص کف پای صاف

روش دقیق تری برای تشخیص کف پای صاف وجود دارد که از دستگاه تشخیص کف پای صاف به نام اسکن کف پا استفاده می شود. اسکن کف پا صفحه‌ای‌ دارد که بیمار با پاهای خود روی آن قرار می گیرد و دستگاه بر اساس فشاری که پا بر صفحه حساس آن وارد کرده است، می‌تواند اثر پای بیمار و نیز میزان صاف بودن کف پا را مشخص کند. از این دستگاه می‌توان برای تشخیص صافی کف پا و همچنین به دلیل کم‌ هزینه بودن آن می‌توان برای غربالگری صاف بودن کف پا استفاده کرد. برای اطلاع از صاف بودن کف پای خود می توانید به مراکز تخصصی مراجعه کرده و این اسکن را انجام دهید و از اولین لحظه شروع صاف شدن کف پای خود باخبر شوید.

علائم صاف بودن کف پا در کودکان

❇ درد پا، ساق یا زانو

❇ انحراف پاشنه پا به سمت خارج در حالی که کودک می ایستد.

❇ بد راه رفتن کودک

❇ مشکل در پوشیدن کفش و ساییدگی نا متقارن کفش ها

❇ کاهش انرژی در فعالیت های فیزیکی

علت صاف شدن کف پای کودکان چیست؟

بیش از یک دلیل احتمالی برای این حالت وجود دارد. اما یکی از شاخصه های اصلی حالت عضلات کودک است.

ضعف عضلات

مشکل اصلی کودکانی که ضعف عضلانی دارند، شل بودن رباط است. به بیان ساده تر، رباط ها یا بافت های رابط در این کودکان زیاد کش می آیند. در نتیجه حرکت و جنبش بیش از اندازه معمول شده، استخوان پاشنه پای کودک به داخل می چرخد و قوس پا از بین می رود.

عضلات زیاد

در کودکانی که تون عضلانی بالایی دارند، تاندون کوتاه است و پا به سمت داخل کشیده می شود.

هزینه جراحی صافی کف پا

هزینه عمل کف پای صاف برای هر فردی متفاوت است و منحصرا یک قیمت خاص نیست و همچنین هزینه آن بستگی به شدت صافی کف پا، یا صافی کف پا به همراه دفورمیتی مچ پا و… دارد لذا هزینه دقیق آن را نمی توان گفت. شما می توانید برای پرسش از دکتر به لینک زیر مراجعه کنید و سوال خود را از دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی مچ پا بپرسید.

👈👈👈 از دکتر بپرسید

درمان کف پای صاف در کودکان

تا سن ۳ سالگی کف پای صاف انعطاف پذیر نیاز به هیچ درمانی ندارد و استفاده از کفش های طبی و کفی های مختلف توصیه نمی شود، مگر این که سابقه خانوادگی قوی وجود کف پای صاف وجود داشته باشد که تا سن بلوغ، خود به خود اصلاح نشده است.

پس از سن ۳ سالگی، اگر کودک علامتی نداشته باشد، اغلب نیازی به درمان ندارد، اما اگر کودک علامت داشته باشد به درمان نیاز خواهد بود.

⬅ روش های غیر جراحی درمان صافی کف پا در اطفال

❇ کاهش سطح فعالیت برای کم کردن درد

❇ استفاده از کفی های مخصوص

❇ درمان فیزیکی شامل تمرینات کششی برای تاندون آشیل

❇ مسکن برای کاهش درد

❇ استفاده از کفش های طبی مخصوص

گاهی درمان جراحی برای کاهش علائم صافی کف پا و بهبود عملکرد پا لازم است.

برای درمان کف پای صاف به چه دکتری باید مراجعه کرد؟

کف پای صاف عارضه ای است که در آن تمام سطح کف پای بیمار با زمین برخورد دارد و قوسی در آن دیده نمی شود که ممکن است منجر به اختلال در کارکرد مچ پا، زانو درد، کمر درد و پا درد شود، برای درمان کف پای صاف باید به متخصص ارتوپدی و کسی که دانش کافی در این زمینه داشته باشد، مراجعه کرد. برای رزرو وقت اینترنتی از دکتر غلامرضا نادری بورد تخصصی ارتوپدی، آرتروسکوپی و آرتروپلاستی – فلوشیپ جراحی مچ پا و پا – درمان آسیب های ورزشی به لینک زیر مراجعه کنید.

👈👈👈 نوبت دهی دکتر غلامرضا نادری

کفش مخصوص کف پای صاف کودکان

پزشک ممکن است پس از معاینه پای کودک تشخیص دهد که کودک نیاز به کفش مخصوص کف پای صاف دارد و آن را برای کودک تجویز کند. معمولا مناسب ترین سن برای تشخیص کف پای صاف کودکان بعد از ۳ سالگی کودک است. در ادامه تصویر مربوط به کفش مخصوص کف پای صاف کودکان را آورده ایم.

کفش مخصوص کف پای صاف کودکان

ورزش برای کف پای صاف

ورزش های زیر را سه بار در هفته و در ۲ ست ۱۰ تایی انجام دهید. هر کشش را به میزان ۱ دقیقه انجام دهید.

ورزش برای کف پای صاف

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقالات زیر را نیز بخوانید:

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایلمان شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۵ و نیم سالشه کف پاهاش صافه وقتی راه میره پاشنه پاهاش بیرونزده هست کفشش هم به داخل انحراف داره ....ولی زانوش مشکلی نداره یعنی پرانتزی یا × نیست ....میخواستم ببنیم با کفش و کفی طبی مناسب مشکلش حل میشه یا باید ورزش های ارتوپدی رو حتما انجام بده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   اگر درد و خستگیپذیری زودرس داره یا به وضوح بدتر شده باید کفی طبی مناسب استفاده کنه.

   توجه داشته باشید که کفی یا تمرین شکل رو تغییر نمی ده و اگر شکل بخواد خودبخود اصلاح بشه می شه .

   هر صافی کف پا به فرض هم که باقی بمونه لزوما درمان نمی خواد

   با احترام

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   اگر درد و خستگیپذیری زودرس داره یا به وضوح بدتر شده باید کفی طبی مناسب استفاده کنه.

   توجه داشته باشید که کفی یا تمرین شکل رو تغییر نمی ده و اگر شکل بخواد خودبخود اصلاح بشه می شه .

   هر صافی کف پا به فرض هم که باقی بمونه لزوما درمان نمی خواد

   با احترام

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام دختر من دو سالشه و به نظرم کف پای صاف ه چون درست راه نمیره.
  استفاده از کفش طبی فایده داره یا استفاده از کفی کفش ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   در دو سالگی اصلا نیاز به درمان نداره

   به مطلب مربوط به صافی کف پا در اطفال در همین وبسایت مراجعه کنید

   با احترام

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت استاد بزرگوار و تشکر برای وقتی که به برای سوالات مردم گذاشته اید. پسر ۱۱ ساله ام صافی کف پا داره البته ظاهرا پای چپش بیشر صافه و در حالت ایستاده کمی مچ پا نسبت به امتداد ساق پا انحراف پیدا میکنه. بیش از یک سال است که از کفی طبی مخصوص در کفشش بیرون از منزل استفاده میکنه و تمرینات اصلاحی را انجام میده ولی بهتر نشده آیا این مشکل رفع میشیه یا ماندگاره. نظر حضرتعالی چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   احتمالا تغييرى در جهت بهبود نخواهد داشت و كفى نقشى در اصلاح شكل نداره

   در اين سن لازمه حتما معاينه بشن چون گاه نياز به اصلاح با جراحى هست

   با احترام

 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.بنده ۱۷سالمه و کف پام صاف هست از نوع قابل انعطاف یعنی میزارم زمین فاقد قوس هست اما بلند که میکنم دارای قوس استاندارد هست .این بیماری درمان داره؟در طول چه مدتی؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   اگر درد نداريد و هر دو پا اين طور هست و بدتر هم نشده اصلا بيمارى محسوب نمى شه ولى يك بار معاينه لازمه

   با احترام

 • تصویر کاربر س پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام جناب دكتر من دختري ٢٢ ماهه دارم كه اخيرا در موقع راه رفتن متوجه انحراف مچ به سمت داخل در دو پاشدم ايا در اين سن اقدام خاصي نياز هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   معمولا اقدامى لازم نداره ولى بهتره يك بار معاينه بشن 

   با احترام

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . با احترام میخواست بپرسم نوع کفی استفاده شده در بیمارانی که مشکل صافی پا دارند مهم است ؟ پسر من 13 سال داره و تا بحال چند بار به پزشک مراجعه کرده و همگی اعلام کردند که نیاز به کفی دارد . ما کفی تهیه کردیم اما تا به حال تغییری رخ نداده . البته استفاده پسرم هم مداوم نبوده و گاهی خسته میشد و کوتاهی میکرد . حالا میخوام بدونم جنس کفیها مهمه یا هرنوع کفی فقط به زمان احتیاج دارد ؟. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   كفى قرار نيست به كف پاى فرزندتون شكل بده 

   اگر بدون كفى درد در پا نداره اصلا كفى لازم نداره

   اگر درد داره بايد كفى استفاده كنه و نوع كفى و كيفيت ساخت اون بسيار مهم هستن و بر اساس معاينه دقيق و اسكن هاى مربوط كفى مناسب سفارش داده مى شه

   گاه هم صافى كف پا عمل لازم داره

   با احترام

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر از شهرستان پیام میدم پسرم 14 سالشه ورزش میکنه پاهاش درد میگیره کف پاهاش صافه برای معاینه میتونم مزاحمتون شم و این که چه عکسی باید با خودم بیارم و یا چیز دیگه ای که برای معاینه لازم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   در خدمتم

   هر عكسى لازم باشه بعد از معاينه و خيلى زود براتون انجام خواهد شد

   با احترام

 • تصویر کاربر سمیه پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  دختر من 11 ساله و دارای کف پای صاف هست از 5 سالگی تحت درمان با کفی و کفش مناسب بوده اما هیچ بهبودی حاصل نشده به طوریکه الان در هر پا دو قوزک بزرگ داره و بشدت احساس درد میکنه و قور شصت هم در حال شکلگیریه و ظاهر مناسبی هم نداره .در حال مشاوره هستیم در مسیر جراحی .
  پرسش من اینه که آیا جراحی بهبودی صددرصدی ایجاد میکنه ؟
  جه عوارضی خواهد داشت و اینکه امکان داره پس از جراحی وضع بددتر بشه؟
  مدت زمان درمان چقدره؟ و اصلا برای دختری 11 ساله جواب میده یا نه ؟
  سپاس گزارم از فرصتی که میگذارید.
  به پیوست آخرید اسکن پای او رو براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد معاينه كنم تا بتونم خيلى از پاسخ ها رو بدم ولى به طور كلى جراحى بسيار نتيجه خوب داره و در سن ١١-١٣ سال زمان ايده آل هست

   با احترام

 • تصویر کاربر زینب98 سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  کف پاهای دختر 12 ساله ام صافه. از بچگی یک نقطه از کف پای راستش از داخل در اثر فشار درد میگرفت الان چندماهه که به اندازه گردو متورم شده و درد داره عکس و ام آر آی چیزی نشون نداد آزمایش روماتیسم و لوپوس هم دادیم خوشبختانه سالم بود ولی درد و تورم هنگام صبح خیلی زیاده طول روز کمتره مشکل دخترم چیه؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   اگر عكس راديوگرافى ايستاده رخ و نيمرخ كامل انجام بشه حتما مشكل رو نشون مى ده

   ام آر آى ممكنه نرمال باشه و ممكن هست گزارشش نادرست باشه

   در هر حال صافى كف پاى دردناك كه با كفى خوب نشه بايد با جراحى اصلاح بشه

   معاينه و بررسى دقيق لازمه

   با احترام

 • تصویر کاربر گلستان دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام
  اگر کودکی حدود ۴،۵ ساله دارای کف پای صاف باشد نیازی به پیگیری و درمان دارد.
  ایا اسکن کف پا به تنهایی می تواند نشان دهنده صافی کف پا باشد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   نياز به معاينه داره و بعضى مواقع هم درمان لازمه 

   تشخيص با معاينه است و نه اسكن كف پا كه متاسفانه براش تبليغ و بهره بردارى غلط مى شه

   جايگاه اسكن در مواردى هست كه ارتوپد تشخيص داده كه درمان با كفى لازمه و اون موقع هست كه براى ساخت كفى اسكن انجام مى دن

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر