منو

علت درد و روش های درمان قوس کف پا

گودی و قوس کف پا یا همان pes cavus در برخی از افراد مشکلاتی را به وجود می آورد که با عنوان کف پای گود شناخته می شود. در این حالت قوس میان پا بسیار زیاد بوده و این ناحیه در حین ایستادن با زمین در تماس نیست. در نتیجه فشار زیادی بر روی پاشنه و سینه پا وجود خواهد داشت و باعث احساس درد قوس کف پا خواهد شد. بنابراین باید در جهت درمان قوس کف پا اقدام کرد.

مشکل گودی زیاد کف پا ممکن است بنا به دلایل ژنتیکی و محیطی به وجود آید. بدین معنا که برخی افراد با این مشکل به دنیا می آیند و برخی دیگر به مرور زمان با آن مواجه می شوند.

علت قوس کف پا

دو دلیل اصلی برای مشکل قوس و گودی کف پا وجود دارد:

✅ گودی زیاد ذاتی در کف پا: در این شرایط مشکل مذکور در برخی خانواده ها به شکل ارثی وجود دارد.

✅ علل عصبی و عضلانی: در این حالت مشکل قوس کف پا در اثر مشکلات اعصاب از قبیل بیماری شارکوت- ماری-توث به وجود می آید.

بیشتر افرادی که با مشکل قوس و گودی کف پا دست و پنجه نرم می کنند ، با این شرایط به دنیا آمده اند.

اگر در سنین بالاتر دچار این مشکل شوید و یا قوس کف پا تنها در پای چپ یا پای راست پدیدار شود حتما به یک پزشک مراجعه کنید تا شرایط را بررسی کند. ممکن است این وضعیت یکی از علائم مربوط به مشکلات عصبی در افراد باشد.

افرادی که مشکل گودی کف پای آن ها به دلیل شرایط عصبی و عضلانی است معمولا قوس بسیار محکم و سفت دارند و میزان انعطاف پذیری آن بسیار کم است.

🦶 مشکل قوس و گودی کف پا معمولا ارثی است. اگر این شرایط در بازه زمانی کوتاهی در بدن شما شکل گیرد باید به پزشک مراجعه کنید.

🦶 در صورت داشتن این مشکل ، وزن شما بر روی انگشت ها و پاشنه خواهد بود. همچنین قوس و گودی کف پا معمولا توانایی فرد در جذب شوک و ضربه را کاهش می دهد

🦶 استفاده از یک پشتیبان خوب برای گودی پا تا حد زیادی به آرام شدن فرد و بهبود شرایط کمک می کند.

🦶 کفی های طبی کمی وجود دارند که ارتفاع آن ها مناسب بوده و محکم باشند تا پشتیبانی لازم برای قوس پا را ارائه کنند.

تشخیص گودی کف پا

عوارض گودی کف پا

درد ناشی از وجود چنین مشکلی در بدن می تواند در زمان ایستادن ، راه رفتن و یا دویدن فرد خود را نشان دهد. معمولا در این شرایط میزان فشار بر روی استخوان های داخلی پای شما بیشتر می شود چرا که وزن بدن شما فقط بر روی پاشنه پا است. از جمله دیگر مشکلات مربوط به گودی کف پا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ به وجود آمدن کورن و کالوس (پینه و میخچه) در پاشنه پا یا سینه پا

❇ عدم انعطاف پذیری و سختی قوس پا

❇ سفتی عضلات ساق پا

🛑 در مقابل این مشکل، بیماری کف پای صاف وجود دارد که به خصوص در کودکان می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. برای اطلاع بیشتر از این بیماری مطلب زیر را بخوانید:

اصلاح کف پای صاف در کودکان

انواع قوس کف پا

علت درد قوس کف پا چیست؟

معمولا ارتفاع زیاد قوس پا نمی تواند به تنهایی عامل درد در این ناحیه از بدن فرد باشد. اما مشکل پروناسیون فشار زیادی را بر روی مفاصل و عضلات پا ، مچ پا و ساق وارد می کند.

درد زیاد در ناحیه کف پا می تواند از علائم مربوط به مشکل پروناسیون باشد. از جمله مشکلات همراه با پروناسیون می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

❇ درد نوار ایلیوتیبیال (IT) در قسمت خارج ران و زانو

❇ زانو درد

❇ تاندونیت آشیل

فاشئیت پلانتار

کسانی که مشکل پروناسیون در آن ها شدید است معمولا مستعد بروز مواردی همچون درد مچ پا ، پاشنه پا و همچنین شکستگی های ناشی از فشار (stress fractures) هستند. با این که پروناسیون با مشکل گودی و قوس زیاد پا تفاوت دارد، اما به عنوان یکی از مشکلات رایج مرتبط با گودی زیاد پا شناخته می شود.

درمان درد قوس کف پا

گودی کف پا معمولا منجر به بروز مشکل خاصی نمی شود اما گاهی اوقات منبع اصلی درد در افراد همین مورد است. راه های درمانی مختلفی وجود دارند که تسکین درد افراد خواهند بود. معمولا استفاده از کفش های طبی مخصوص می تواند به شما کمک شایانی کند.

این پشتیبانی می تواند فشار بر روی نواحی خاصی از پا در حین راه رفتن یا دویدن را کاهش دهد. یک راه دیگر جهت مدیریت درد در پا ایجاد تغییراتی در فعالیت ها و فشار بیش از حد بر روی این ناحیه از بدن است. به عنوان مثال اگر پیاده روی های طولانی مدت انجام می دهید بهتر است این کار را متوقف کرده و یا مسافت را کاهش دهید.

تعریف کف پای گود

کف پای گود به حالتی گفته می شود که گودی پا حتی اگر فرد ایستاده باشد به خوبی دیده می شود. علاوه بر این ، یک یا چند مورد از علائم زیر در فرد ظاهر می شوند:

 • درد در حین راه رفتن یا ایستادن
 • پای ناپایدار و سست به خاطر کج شدن پاشنه به سمت داخل که در نهایت منجر به بروز مشکلاتی در مچ پا می شود.
 • کالوس ها در ناحیه پا و اطراف آن و همچنین پاشنه پا
 • خم شدن انگشت های پا و یا جمع شدن آن ها مثل یک مشت (claw toes)

از جمله دیگر اتفاقاتی که احتمال دارد در افراد رخ دهند می توان به ضعف عضلات پا و همچنین افتادگی پا اشاره کرد. مشکل افتادگی پا معمولا نشانه یک مشکل عصبی در بدن فرد است.

تشخیص کف پای گود

تشخیص گودی پا شامل بررسی تاریخچه سلامت خانواده فرد می شود. جراح یا متخصص به خوبی پا را معاینه می کند تا علائم احتمالی و مرتبط با این مشکل را پیدا کند.

سپس پا در زمینه قدرت عضلانی آزمایش می شود و همچنین الگوی راه رفتن فرد و نحوه هماهنگی اعضای بدن وی تحت نظر خواهد بود. اگر مشکل عصبی باشد شاید پزشک بخواهد معاینات خود را به شکل گسترده تری دنبال کند. همچنین برخی پزشکان جراح الگوی ساییدگی در کفش های بیمار را بررسی می کنند.

گاهی اوقات به جهت داشتن ارزیابی دقیق و بیشتر از تصاویر رادیوگرافی استفاده می شود. ممکن است پزشک جراح بخواهد بیمار را به یک متخصص اعصاب معرفی کند تا ارزیابی سیستم عصبی به شکل کامل انجام شود.

راه های درمان کف پای گود

درمان گودی کف پا به درمان های جراحی و غیر جراحی تقسیم می شود:

درمان غیر جراحی قوس کف پا

درمان مشگل گودی قوس پا ممکن است شامل یک یا چند مورد از آیتم هایی که در ادامه با هم مرور می کنیم باشد:

 • ارتوزها: ارتوز(کفی) را می توان در داخل کفش قرار داد تا یک پشتیبان خوب برای ناحیه قوس و گودی پا باشد و فشار را از نواحی دیگر کم کند.
 • ایجاد تغییرات در کفش ها: کفش های طبی پشتیبان خوبی برای قوزک پا هستند و همچنین پهن بودن پاشنه کفش ها می تواند پایداری بهتری به پای فرد بدهد.

عمل جراحی قوس کف پا

اگر درمان های غیر جراحی نتوانند به خوبی درد فرد را تسکین داده و مشکل ناپایداری پای وی را حل کنند ، به عمل جراحی برای کاهش درد و بهبود وضعیت پا نیاز خواهد بود تا ضعف پای فرد جبران شود.

پزشکان جراح بر اساس وضعیت ویژه هر بیمار ، پروسه درمانی مناسب وی را انتخاب می کنند. ممکن است از یک عمل جراحی خاص و یا ترکیبی از چند مورد استفاده شود.

در برخی موارد که مشکل اصلی فرد در سیستم عصبی باشد ، گاهی در آینده نیز به عمل جراحی نیاز است چرا که مشکل افراد در این شرایط معمولا با گذر زمان پیشرفت می کند.

کفش مناسب برای کف پای گود

پوشیدن کفش هایی که راحت باشند برای افرادی که مشکل گودی کف پا دارند بسیار ضروری است. کفش هایی تهیه کنید که پشتیبانی مناسبی را با کمک پد طبی خود برای پا به همراه داشته باشند.

کفش مناسب برای کف پای گود

از کفش هایی با پاشنه کوتاه استفاده کنید و همچنین ناحیه جلوی کفش باید به خوبی اندازه پای شما باشد و از جمع شدن انگشتان پا جلوگیری شود.

پوشیدن کفش های پاشنه بلند عموما گزینه مناسبی به حساب نمی آیند اما گاهی اوقات این کفش ها در پای بانوانی که مشکل گودی کف پا دارند حس خوبی را به وجود می آورند.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ... شما در خصوص ناخن شست فرو رفته در گوشت انگشت هم درمان انجام می دهید ؟ اگر جواب مثبت است سئوال این است که : مدتهاست ( چندین سال ) که وقتی ناخن های دو تا انگشت شست پاهام یه مقدار رشد می کنند شروع به فشار آوردن به گوشه های انگشتم می کنند و به مرور یه مقدار فرو در گوشت شست پا می رود که اغلب خودم به سختی و همراه با درد و سوزش ناخن رفته در گوشت را می چیدم ولی دیگه از این کار خسته شدم و می خواستم بدونم راهکاری هست که به صورت دائمی مشکل رفع بشه ؟ حالا جراحی باشه و یا غیره فرقی نداره برام ... ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   درود

   بله درمان جراحى در موارد مزمن انجام مى شه

   مطلب مربوط به اون براى اطلاع شما در وبسايت هست

   با احترام

 • تصویر کاربر ائلمان دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  جناب آقاي دكتر گرافي پاي ائلمان را خدمتتان ارسال ميكنم. لطفا ملاحظه فرماييد.
  وقتي پاش رو زمين ميزاره به نظر ميرسه پاشنه پا يه خورده بيرون زدگي داره.
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   راديوگرافيش عاليه و راستاهاى استخوانى خيلى خوب هستن

   با احترام

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دخترم 11ساله هست کف پاش صافه همیشه درد کمره هزینه جراحی کف پا چقدره و مدت زمان درمان چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   صافى كف پا لزوما علت درد كمر نيست و لزوما عمل نمى خواد ولى باز هم معاينه دقيق لازمه

   با احترام

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید آقای دکتر من یه پسر دارم که تازه سه سالش تموم شده و احساس میکنم کف پاش صاف هست من خیلی دنبالش بودم که زودتر ببرمش دکتر اما اکثر مادرایی که تجربه داشتن بهم گفتن صبر کن تا سه سالش تموم بشه اگه خوب نشد ببرش خلاصه که الان تازه سه سالش تموم شده و همون حالتو تو پاهاش میبینم میخام ببینم این طبیعی خودش خوب میشه یا این که باید درمان شه ممنون میشم نظرتون رو بگین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   در اكثر موارد و به مرور خود به خود خوب مى شه ولى ما توصيه مى كنيم كه در سه سالگى يك معاينه و بررسى اوليه انجام بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از وقتی که میزارین وپاسخ میدین به سوال دوستان 💖
  من خودم مشکل کوتاهی اشیل دارم و دارم استخدام ناجا میشم ولی به خاطر این کوتاهی اشیل گیر کردم نمی دونم چیکار کنم 10جلسه هم فیزیوتراپی هم رفتم ولی تاثیری نداشت دکتر فیزیوتراپ هم گفت درست میشه ولی زمان میبره باید از بچگی پیگیرمیشدی الانم 19سالمه لطفا راهنمایی کنین🙏🙏🙏💖💖
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   ممكنه جراحى لازم باشه

   با احترام

  2. تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   من ازشون سوال کردم عمل کنم درست میشه یا گفتن پاره نشده که کوتاه هست کوتاه رو عمل نمی کنن به نظر شما عمل کنم چقدر هزینه داره دکترجان؟
  3. تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   من ازشون سوال کردم برای عمل گفتن اشیل کوتاه هست پاره نشده که عمل کنی اینا به نظر شما چقدر هزینه داره عمل؟ دکتر جان ممنون از وقتی که میزارین
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   نمى دونم كجا فيزيوتراپى كردين كه حتى نمى دونستند كوتاهى آشيل هم عمل داره!

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ایلمان پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پسرم به خاطر صافی کف پاهاش خوب نمیتونه تند راه بره و بعد ایستادن دراز مدت پاهاش خسته میشه و خوب نمیتونه راه بره ....پاشنه بیرونزده هم داره یعنی پاهاش از مچ به داخل انحنا پیدا کرده ...میخواستم ببینم باید کار خاصی انجام بدم یعنی مراجعه به پزشک داشته باشیم یا نه .....پسرم ۵ و نیم سالشه ....ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   بله لازمه مراجعه كنيد تا معاينه بشن

   با احترام

 • تصویر کاربر ائلمان پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت عالی بخیر باقری ( بابای ائلمان ) هستم از تبریز شهریور عمل انجام دادیم قبل عید وقت داشتیم با این شرایط نتوستیم بیایم پای چپ ائلمان فوق العاده خوب شده ولی پای راستش یکمی برگشته که فکر میکنم با کفی خوب شه ولی مشکل اصلی ما راه رفتنشه که با پای راستش لنگ لنگان راه میره و تمرینات رو بیشتر انجام میدیم میگه درد داره . آیا باگذشت زمان یا با درآوردن ایمپلنت ها حل میشه ؟ لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمائید . با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   بله به احتمال زياد بهبود حاصل خواهد شد و جاى نگرانى نيست

   با احترام

 • تصویر کاربر الناز چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دختری دارم 14 ساله که از 8سالگی به یکباره پاهاش چپ می‌گذاشت به پزشک مراجعه کردم گفتن هم صافی کف پا داره هم چرخش غوزک وفقط کفش طبی با کفی تجویز کردند شکل ظاهری پای دخترم خیلی بده به طوری که هرکسی متوجه مشکلش میشه آیا باعمل میشه درمانش کرد یا نه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   بايد معاينه بشن و بررسى انجام بشه .عمل جراحى به تغيير شكل پا كمك مى كنه ولى صرف زيبايى دليل جراحى نيست

   با احترام

 • تصویر کاربر Sdg جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  ببخشید میشه بگید هزینه عمل کف پای صاف تقریبا چقدر هست و از چه سنی میشه عمل کرد؟؟؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود 

   از هشت-نه سالگى و ترجيحا ١٢-١٣ سالگى مى شه عمل كرد و بستكى به نوع كف پاى صاف و معاينه و راديوگرافى نوع عمل متفاوته 

   با احترام

 • تصویر کاربر شیرین دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سال نو مبارک، مامان اسرا هستم که تیر ۹۸ جراحی اصلاح صافی پا براش انجام دادین فرموده بودین برای برطرف شدن درد پا بعد از اردیبهشت که مطلب ان شالله باز بشه برای برداشتن پروتز بیاییم مطب ،ولی هر روز که میگذره درد پا و به دنبالش لنگش پاش بیشتر میشه گاهی روزه ااز اول صبح درد شروع میشه و تا شب بیشتر میشه درد الان بیشتر از دردهای ناشی از صافی کف پاشه، چی صلاح میدونید با توجه به شرایط الان چکار براش بکنیم خیلی اذیت میشه بیشتر از قبل عمل
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   فعلا اگه مشكل گوارشى يا حساسيت دارويى يا فاويسم ندارند از استامينوفن كديين هر شش ساعت و ناپروكسن ٥٠٠ هر دوازده ساعت استفاده كنن با معده پر

   با احترام

  2. تصویر کاربر شیرین شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام و ممنون از پاسخگوییتون این مدت از بس از مسکن هایی که نام بردین خورده مشکل معده پیدا کرده ولی بعضی وقت ها از شدت درد پا بیخیال درد معده میشه و مسکن میخوره ظاهرا تا باز شدن مطب چاره ای جز تحمل نداره
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   توى منزل حتما از دمپايى استفاده كنند و تمرين ايستادن روى پنج رو براى تقويت عضلات ساق انجام بدن و پاشون رو به طور متناوب در ظرف آب گرم و سرد بگذارند

   با احترام

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر