منو

افزایش قد بعد از بسته شدن صفحه رشد

صفحه رشد، محل رشد استخوان جدید در کودکان و نوجوانان هستند که از غضروف ساخته شده اند. اکثر صفحات رشد، نزدیک به انتهای استخوان های بلند قرار دارند. استخوان های بلند، استخوان هایی هستند که طول آنها بیشتر از عرضشان است. این استخوان ها، عبارتند از:

✳️ استخوان ران (فمور)

✳️ استخوان ساق (تیبیالیس یا درشت نی و فیبولا یا نازک نی)

✳️ استخوان های (رادیوس و اولنا)

✳️ استخوان های دست و پاها

صفحه رشد چه کاری انجام می دهد؟

صفحات رشد، به رشد استخوان های بدن کمک می کنند. معمولاً در هر استخوان بلند، دو صفحه رشد وجود دارد که طول و عرض استخوان را افزایش می دهند. زمانی که کودکان رشد می کنند، صفحات رشد تبدیل به یک استخوان سخت می شوند. صفحه رشدی که کاملاً سخت شده باشد، یک صفحه رشد بسته است. پس از بسته شدن صفحه رشد، استخوان ها دیگر رشد طولی نمی کنند.

شکستگی صفحه رشد مچ پا

چه زمانی صفحات رشد بسته می شوند؟

صفحات رشد معمولاً نزدیک به انتهای دوران بلوغ بسته می شوند. جهش رشد برای دختران معمولاً در سن ۱۵-۱۳ سالگی و برای پسران در سن ۱۷-۱۵ سالگی صورت می گیرد. البته، بسیاری از کودکان تا اواخر دوران نوجوانی به افزایش قد ادامه می دهند، اما میزان زیادی از رشد قدی آنها در این سنین تمام می شود.

توقف رشد در نوجوانان به این دلیل است که صفحات رشد آنها اندکی پس از بلوغ بسته می شوند. صفحات رشد، لایه های غضروفی هستند که نزدیک به انتهای استخوان های کودکان و نوجوانان قرار دارند. آنها قسمتی از استخوانهایی هستند که رشد طولی دارند.

راه های باز شدن صفحه رشد

متاسفانه هیچ راهی برای باز شدن مجدد صفحات رشد وجود ندارد و تمامی تبلیغاتی که در این زمینه صورت میگیرد، دروغی بیش نیست.

افزایش قد پس از بسته شدن صفحات رشد

حتی با وجود تغذیه سالم، قد اکثر افراد پس از سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی افزایش پیدا نمی کند. دلیل متوقف شدن افزایش قد، بسته شدن صفحات رشد می باشد. صفحات رشد یا صفحات اپیفیزیال، غضروف های خاصی در انتهای استخوانهای طولی هستند. اصولاً، افزایش قد به علت بلند شدن استخوان های طولی در زمان “فعال” یا “باز” بودن صفحات رشد می باشد.

در اواخر دوران بلوغ، تغییرات هورمونی موجب سخت یا بسته شدن صفحات رشد و متوقف شدن افزایش طول استخوان ها می شود. صفحه رشد، در زنان حدوداً در سن ۱۶ سالگی و در مردان بین سنین ۱۴ و ۱۹ سالگی بسته می شوند. با وجود اینکه در سنین بزرگسالی، رشد استخوان های طولی متوقف می شود، اما تغییرات جزئی قد، در طول روز طبیعی می باشد. دلیل این تغییرات در طول روز، فشرده شدن جزئی دیسک های ستون فقرات است.

افزایش قد پس از بسته شدن صفحات رشد

فعالیت های روزانه، غضروف و مایع ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهند و در طول روز موجب کوتاهی جزئی قد می شوند. این کاهش قد در طول روز ممکن است تا حدود نیم اینچ (۱.۵ سانتی متر) باشد. تحقیقات نشان داده اند که افزایش طول دیسک های ستون فقرات، ممکن است تا اوایل میانسالی ادامه داشته باشد، اما تأثیر آنها روی قد کلی، کم است.

جلوگیری از بسته شدن صفحات رشد

گرچه، اکثر بزرگسالان پس از سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی بلندتر نمی شوند، موارد استثنا نیز وجود دارد. بسته شدن صفحات رشد ممکن است در برخی افراد به تأخیر بیفتد. اگر صفحات رشد پس از ۱۸ تا ۲۰ سالگی، باز باقی بمانند، (که غیر معمول است) افزایش قد ادامه پیدا می کند. همچنین، برخی افراد ممکن است به بیماری ژیگانتیسم یا غول پیکری مبتلا باشند.

این شرایط موجب رشد بیش از حد می شود که اغلب به دلیل تولید هورمون رشد بیش از حد می باشد. اما، معمولاً فقط قد این افراد افزایش پیدا می کند تا زمانیکه در حدود سن ۲۲ سالگی، صفحات رشد آنها بسته شود. علاوه بر این، ممکن است نوعی هموکروماتوز موجب جذب آهن بیش از حد در روده ها و نیز افزایش قد شود. به طور کلی، این شرایط می توانند موجب افزایش قد شوند تا زمانی که صفحات رشد بسته شوند.

علائم صفحه رشد بسته

صفحات رشد روی اشعه ی ایکس شبیه به خطوطی تیره در انتهای استخوان ها به نظر می رسند. در اواخر رشد، زمانی که غضروف ها کاملاً تبدیل به استخوان های سخت می شوند، هیچ خط تیره ای روی اشعه ی ایکس مشاهده نمی شود. در این زمان، صفحات رشد بسته هستند.

صفحات رشد تا چه زمانی باز است

بهترین راه برای تشخیص ادامه رشد استخوان های شما این است که یک رادیولوژیست، تصویر اشعه ی ایکس مچ دست شما را تفسیر کند.

۱. افزایش قد خود را بررسی کنید. هر یک یا دوماه یک بار، میزان افزایش قد خود را ثبت کنید.

۲. به پزشک مراجعه کنید.

۳. سن شما و نیز میزان قد والدین و بستگان نزدیکتان، عوامل تأثیر گذاری در میزان افزایش قد شما هستند.

در این مقاله، جراحی افزایش قد را توصیف می کنیم و به توضیح روش های جراحی، هزینه عمل افزایش قد، ملاحظات و دوره ی بهبودی این جراحی می پردازیم.

درمان شکستگی صفحه رشد

درمان شکستگی صفحه رشد بستگی به شدت شکستگی دارد. شکستگی های خفیف تر معمولاً فقط نیاز به گچ یا آتل دارند. اگر شکستگی از صفحه رشد عبور کند یا وارد مفصل شود و همراه جا به جایی باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد. صفحات رشدی که از طریق جراحی دوباره تراز می شوند، ممکن است احتمال بهبودی دوباره ی آنها بیشتر باشد و دوباره رشد کنند.

آسیب صفحه رشد مچ پا

در زمان صدمه دیدن، به سختی می توان گفت که صفحه رشد دچار آسیب دائمی شده است. پزشک ممکن است توصیه کند که چند سال پس از شکستگی، برای اطمینان از رشد مناسب صفحه رشد، شرایط بیمار با تصویربرداری اشعه ی ایکس بررسی شود. وقتی که کودک دچار شکستگی صفحه رشد می شود، بسته به محل و شدت آسیب دیدگی، تا زمان پایان رشد استخوان ها باید تحت نظر پزشک باشد.

چگونه می توان هورمون رشد را افزایش داد

افزایش هورمون رشد با تغذیه مناسب

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلامرضا شنبه ۲۸ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  باسلام وقتتون بخیر باشه من ۶۶سالمه ۲۰ساله ک دیابت دارم پای چپم وسط انگشت کوچک و چهارم چندسالی یه دکمه در اومده بود چند وقتی میشه ک ترکیده بوی بدی میده ملتهب شده بشدت درد میکنه و ورم کرده من ساکن شاهرود هستم اگر دکتری مدنظرتون هست معرفی کنید حضوری برم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۸ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   به آقایان دکتر بینش متخصص عفونی و دکتر باقری متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

   حتما یک سونوگرافی داپلر شریانی هم از پاها بگیرید

 • تصویر کاربر شایگان چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام.
  پسرم ۱۶ساله ست.قدش ۱۶۸ سانته. قد من پدرش ۱۸۰و نادر ۱۶۰ هست .دایی شون ۱۸۲ هسن. عموهاشون هم به ترتیب ۱۹۰و۱۸۰ هستن‌.
  باتوجه به عکس رادیولوژی از زانوی چپ به توصیه پزشک غددشون حدود ۲۰ درصد از صفحه رشدشان باز است‌.حدودا ۳.۵ ماه پیش گرفتیم‌. ایشون می گفتن نهایتا ۲تا۳سانت رشد کنه. ولی با تغذیه به ۱۶۸ رسیده. دوست داریم حتما بالای ۱۸۰ قدش بشه. چه کار کنیم‌ با دارو و حرکات خاص میشه کمک کنید تا صفحه رشدش بازه قد بکشه!!؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   تضمین نیست که بالای 180 بشه

   ورزش های کششی و خواب مناسب و مکمل ها تا حدی موثرن

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من متولد ۸۴ هستم و قدم ۱۷۲ توی سن حدودا ۱۳ الی ۱۴ سالگی ریشام شروع ب درومدن کرد ب نظر خودم بلوغ زود رس گرفتم با توجه با عکس صفحه رشد بازه و امیدی برای افزایش قد هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   صفحه رشد بسته است و حداکثر 2-5 سانت رشد می کنید احتمالا

 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۱۴ آبان ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من دختر ۱۵ ساله با قد ۱۷۲ و وزن ۵۴ کیلو هستم.پریودم در ۱۰ سالگی شروع شد.مامانم قدش ۱۶۷ و پدرم قدش ۱۷۹ هست.میخوام ببینم ایا هنوز امکان رشد قدم هست.من میخوام قدم به ۱۷۸ برسه.من دو سال پیش اضافه وزن داشتم و ۷۰ کیلو بودم.در دوسال کم کردم و به۵۴ رسیدم.تو این دو سال قدم ۵ ۶ سانت رشد کرد.ولی قبلش که چاق بودم تقریبا ثابت بود.الان هم از نظر تغذیه و خواب مشکلی ندارم و ورزش هایی مثل دویدن و بوکس انجام میدم.کشش هم میرم بعد از دویدن و از قرص ال ارجنین هم مصرف مکنم قبل ورزش.دو ماه پیش که خیلی روی رشد قدم متمرکز بودم٬از خواب بخاطر عضله درد شدید توی قسمت ساق پام بیدار میشدم و بعد از چند ثانیه درد کم میشد و ممکن بود دو سه بار در یک شب اتفاق بیوفته.میخوام ببینم ایا صفحه رشدم هنوز باز هست.سال پیش هم در ورزش زانو م پیچ خورد و اب اورد ولی صفحه رشدم اسیبی ندید.بخاطر غضروف زانوم از glucosamine chondroitin استفاده میکردم و الان هم دوباره شروع کردم چون خونده بودم در رشد اثر میذاره.ایا هنوز امکانش رشد هست؟ و پیش بینی میکنید قدم تا چند سانت رشد میکند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۴ آبان ۱( 1 ماه پیش)

   قابل پیش بینی نیست 

   برای صفحه رشد باید رادیوگرافی مچ دست انجام بدین 

   گلوکزامین جز چاق کردن شما خاصیتی نداره

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۷ مهر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  مشکل کوتاهی قد دارم ۱۹ سالمه یک ساله هیچ رشدی نداشتم عکس از صفحه رشد مچ دستم گرفتم میخواستم بدونم صفحه رشد باز هست رشد میکنم
  ممنون میشم جواب بدید و راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۷ مهر ۱( 1 ماه پیش)

   صفحات رشد بسته هستن

 • تصویر کاربر سلین چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.دخترمن ۸سال و۳ماهه هست.قدش ۱۲۸.وزنش ۲۹.سن استخوانیش ۸سال و۱۰ماه هست.قد پدرش ۱۸۳.قدمادر ۱۵۷هست.به نظرشما رشدمیکنه قدش؟چون از همکلاسیهاش کوتاهترهست،واز پارسال افزایش قدزیادی نداشته.ممنون میشم منو راهنمایی کنین.خیلی نگرانشم.میترسم کوتوله بمونه.دکتری که بردم براش قرص فولیک اسید نوشته امافک میکنم این کافی نیست.چکارکنم.چی بخرم بخوره.لطفا راه درمانی اگه داره بفرمایین.بیزحمت بفرمایین به امپول هم ممکنه نیاز پیداکنه؟
  1. تصویر کاربر سلین چهارشنبه ۱۳ مهر ۱( 2 ماه پیش)
   لطفا پاسخ دهید
  2. تصویر کاربر سلین چهارشنبه ۱۳ مهر ۱( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر من خیلی وقته منتظرم جوابموبدین ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۷ مهر ۱( 1 ماه پیش)

   حتما رشد می کنه ولی نمی دونم چقدر

   حتما با متخصص غدد اطفال هم مشورت بفرمایید

  4. تصویر کاربر سلین چهارشنبه ۲۷ مهر ۱( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر،من متخصص غدد بردم،اما اسیدفولیک وقرص ویتامین د۵۰۰۰ دادن ،بعدش گفتن اگه رشد نکنه احتمالا امپول میزنیم.به نظرتون نیاز هس به امپول؟زودنیس؟
  5. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 1 ماه پیش)

   برای آمپول زوده هنوز

   سالانه برای ویزیت ببریدشون

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیرا چهارشنبه ۲ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام دخترم 13سالشه قدش 151دوساله پریود شده دکتر گفت صفحه ی رشدش بسته شده خیلی ناراحتم ایا دیگ امیدی نیست با ورزش یا دارو
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   هنوز کمی بازه و مقداری رشد خواهد داشت

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام. دخترم 11 سال و 3 ماهشه، وزنش 43 کیلوگرم و قدش 150 سانتی متر. در این سن پریود شده و به شدت نگران افزایش قد دخترم هستم. آزمایشات کلی دخترم همه خوب بوده و عکس مچ دست هم ازش گرفته ش و z.ratio 114.45 نشون داده. ایا امکان رش قدی تا 165 رو داره یا حداکثر 5 یا 6 سانت افزایش قد ممکنه داشته باشه؟ چه راه حلی پیشنهاد میفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   بله رشد خواهد داشت فعلا

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. ممنون میشم اگه پاسخ بدید.
  من پسری 30 ساله و یک سال هست که متاهل شدم. طی دوران متاهلیم به خاطر قدم مورد تمسخر مستمر خانواده همسرم قرار میگیرم. داستان من خیلی مفصله : از لحاظ ژنتیکی به مادرم نزدیکترم که کوتاه هست ولی پدرم کوتاه نبوده. قد من 164 هست که از زمانی که تصمیم به افزایش قد گرفتم هرکه به اندازه خودش نا امیدم کرده.18 ساله بودم بهم گفتن قد تا 17 سالگی بیشتر رشد نمیکنه، 20 ساله شدم گفتن قد تا 18 سالگی رشد میکنه، 23 ساله شدم گفتن تا 21 سالگی بیشتر امکلن نداره، 25 ساله شدم گفتن قد تا 23 سالگی هم رشد میکنه 29 ساله شدم گفتن قد تا 27 سالگی هم دیدم که رشد میکنه. چند مدت با یه نفر از دوستام صحبت میکردم که گفت یکی از اقوامم در سن 35 سالگی 8 سانت به قدش اضاف کرده با چند حرکت های ورزشی سنگین و رژیم غذایی مناسب به این قد رسیده و بهش گفته بودن که انسان حتی تا 40 سالگی امکان رشد قدش هست) خلاصه دیونه شدم از این همه تضاد. اگه ممکنه شما راهنماییم کنید. درضمن یکککمی کف پام صافه که به پدرم رفتم. ممنون میشم وقت بذارید برام
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۲ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   شما رشد نخواهید داشت و قدتون همینه

   تنها راه جراحی هست که بسیار پر هزینه و بالقوه پر عارضه هست

 • تصویر کاربر من شنبه ۱۵ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام دخترم ده سالش قدش ۱۴۵ و پرید شده ایا با توجه به عکسش قدش رشد میکنه؟ من حاضرم ویریت بدم و مشاور تلفنی بگیرم چون تهران نیستم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   بله حتما رشد مى كنه 

   صفحات رشد كاملا باز هستن

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر