منو

سندرم باند ایلیوتیبیال چیست؟

سندرم باند ایلیوتیبیال که به آن سندرم باند IT نیز می گویند، وضعیتی است که منجر به درد، در قسمت خارجی زانو می شود. این بیماری اغلب در ورزشکاران، به ویژه دوندگان استقامت و افرادی که به تازگی شروع به ورزش کرده اند، بروز می یابد.

باند ایلیوتیبیال در کدام قسمت است؟

مفصل زانو شامل استخوان ران (فمور)، استخوان درشت نی (تیبیا) و استخوان کشکک زانو (پاتلا) میباشد. باند ایلیوتیبیال، بافت محکم و ضخیمی است که از قسمت خارجی ران پایین می آید. این باند از استخوان ران تا بالای استخوان ساق پا امتداد می یابد.

سندرم باند ایلیوتیبیال کجاست

وقتی که زانو خم یا صاف می شود، این باند بر روی کناره خارجی استخوان ران حرکت می کند. به دنبال خم شدن و باز کردن مکرر زانو، این حرکت باند ایلیوتیبیال، ممکن است بافت های مجاور را تحریک کرده و منجر به درد شود. سندرم باند ایلیوتیبیال ممکن است در همه افراد بروز پیدا کند اما در دوندگان استقامت شایع تر است.

علت ایجاد سندرم باند ایلیوتیبیال

علت بروز سندرم باند ایلیوتیبیال هنوز به طور دقیق مشخص نیست. با حرکت باند ایلیوتیبیال بر روی کناره خارجی استخوان ران، ممکن است اصطکاک ایجاد شده و منجر به درد شود. این اتفاق همچنین ممکن است باعث ایجاد التهاب در استخوان و تاندون ها شود. همچنین ممکن است باند ایلیوتیبیال بافت زیرین خود را فشرده کرده و درد ایجاد کند. به هر حال، علت بروز این سندرم، خم و باز شدن مکرر زانو می باشد.

چه کسانی به سندرم باند ایلیوتیبیال مبتلا میشوند؟

همانطور که پیشتر ذکر شد، سندرم باند ایلیوتیبیال اغلب در ورزشکاران دو استقامت بروز پیدا می کند. اما ممکن است در ورزش های دیگر از جمله دوچرخه سواری، اسکی، قایقرانی و فوتبال نیز ایجاد شود. موارد زیر می تواند منجر به افزایش احتمال بروز سندرم باند ایلیوتایبیال در دوندگان شود:

❇️ دویدن بر روی زمین های ناهموار یا سراشیبی

❇️ دویدن با کفش های فرسوده

❇️ دویدن مسافت زیادی به طور روزانه

❇️ داشتن پاهایی که از قسمت زانو تا مچ، کمی به سمت داخل متمایل است (پاهای ضربدری)

❇️ دویدن در هوای سرد

علائم سندرم باند ایلیوتیبیال

سندرم باند ایلیوتیبیال که باعث ایجاد درد در قسمت خارجی زانو می شود، ممکن است در یک و یا هر دو زانو ایجاد شود. درد ناشی از آن نوعی احساس سوزش به همراه درد است که گاهی به ران و لگن نیز منتشر می شود و ممکن است فقط در زمان ورزش، به ویژه هنگام دویدن احساس شود. این درد معمولا هنگام برخورد پا با زمین شدیدترین حالت را دارد و ممکن است فقط در انتهای ورزش شروع شود.

علائم سندرم باند ایلیوتیبیال

به دنبال بدتر شدن وضعیت، درد ممکن است زودتر شروع شده و حتی پس از پایان ورزش نیز ادامه داشته باشد. برخی فعالیت ها مانند بالا و پایین رفتن از پله ها نیز ممکن است منجر به بدتر شدن درد شود.

نحوه تشخیص سندرم باند ایلیوتیبیال

پزشک ابتدا سوابق پزشکی فرد را بررسی می کند و در مورد بیماری های دیگر و علائم فعلی بیمار سوالاتی می پرسد. سپس یک معاینه فیزیکی شامل معاینه کامل زانو انجام می دهد. این معاینه شامل بررسی دامنه حرکتی، اسقامت و نواحی دردناک زانو می باشد. پزشک باید علائم سندرم باند ایلیوتیبیال را از سایر علل احتمالی زانو درد تشخیص دهد. این موارد می تواند شامل آرتروز و یا پارگی منیسک زانو باشد.

تشخیص سندرم باند ایلیوتیبیال معمولاً به انجام آزمایش زیادی نیاز ندارد. اگر تشخیص نامعلوم باشد، ممکن است انجام آزمایشات عکسبرداری با اشعه ایکس یا MRI لازم باشد تا علل احتمالی دیگر رد شوند.

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال

پزشک ممکن است روش های درمانی مختلفی را برای بهبود و کاهش علائم بیمار پیشنهاد دهد. این روش های درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

✳️ پرهیز از انجام فعالیت هایی که درد زانو را بدتر می کند (مانند دویدن)

✳️ قرار دادن یخ بر روی زانو

✳️ تجویز داروهای مسکن

✳️ تزریق داروهای کورتیکو استروئید برای کاهش التهاب

✳️ ایجاد تغییر در برخی فعالیت ها مانند پایین آوردن صندلی دوچرخه برای دوچرخه سواری یا تغییر فرم دویدن

✳️ انجام برخی تمرینات برای تقویت کشش و استحکام ماهیچه های اطراف لگن و زانو

همچنین مراجعه به یک فیزیوتراپیست نیز ممکن است به درمان کمک کند.

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال با جراحی

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال با جراحی

این تغییرات برای بیشتر مبتلایان به سندرم باند ایلیوتیبیال، می تواند کمک کننده باشد. در صورتی که ۶ ماه پس از شروع درمان، علائم بهبود نیابد، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. چندین روش برای عمل جراحی وجود دارد. در یکی از روش ها، پزشک جراح قسمتی از نوار ایلیوتیبیال که بر روی استخوان ران حرکت می کند را بر می دارد.

عمل جراحی آرتروسکوپی برای مشاهده و بررسی التهاب اطراف نوار ایلیوتیبیال و رفع آن کاربرد دارد.

سایر روش های جراحی ممکن است شامل بریدن یک قسمت کوچک مثلثی شکل از باند ایلیوتیبیال، برای بلندتر شدن آن و ایجاد فضای بیشتر برای لغزیدن آن بر روی استخوان می باشد. قبل از عمل جراحی، معمولا سایر علل احتمالی درد زانو نیز در نظر گرفته می شود. این موارد شامل پارگی منیسک زانو و کندرومالاسی (نرمی غضروف کشکک زانو) می باشد.

پیشگیری از سندرم باند ایلیوتیبیال

در برخی موارد، سندرم باند ایلیوتیبیال قابل پیشگیری است. برای پیشگیری از عود مجدد بیماری، رعایت موارد زیر می تواند موثر باشد:

💢 دویدن بر روی سطوح صاف و هموار

💢 تعویض کفش های دویدن به طور مرتب

💢 انجام تمرینات ورزشی سبک تر

💢 دویدن در هر دو جهت در پیست های دو

💢 بررسی فرم دویدن و یا سایر فعالیت های ورزشی توسط یک مربی یا پزشک متخصص

💢 کشش عضلات خارجی ران و همسترینگ به طور منظم

افرادی که به تازگی شروع به ورزش کرده اند می بایست به تدریج فعالیت بدنی خود را افزایش دهند. برای مشاوره بیشتر می توان به پزشک مراجعه کرد و یا از یک مربی کمک گرفت. در صورتی که علائم چند هفته پس از شروع درمان بهبود نیابد، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجه شود. ممکن است مشکل دیگری در زانو وجود داشته باشد.

نکات مهم در رابطه با سندرم باند ایلیوتیبیال

🔻 سندرم باند ایلیوتیبیال منجر به احساس درد در قسمت خارجی زانو می شود.

🔻 این بیماری اغلب در ورزشکاران، به ویژه دوندگان استقامت، بروز پیدا می کند. اما هر کسی می تواند به آن دچار شود.

🔻 استفاده از تجهیزات ورزشی نامناسب و نداشتن فرم صحیح هنگام دویدن می تواند احتمال بروز این بیماری را افزایش دهد.

🔻درمان هایی از جمله مصرف داروهای مسکن، یخ درمانی، انجام حرکات کششی و استقامتی و کاهش فعالیت به طور موقت، در بیشتر افراد موثر واقع می شود.

🔻 برخی افراد ممکن است برای درمان این بیماری به عمل جراحی نیاز داشته باشند.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر وقت بخیر بنده حدود 53 روز پیش عمل رباط صلیبی انجام دادم که تا الان دوازده جلسه فیزیوتراپی رفتم الان پام را کامل نمیتوانم صاف کنم عین پای دومم یعنی به قولی برآمدگی از ناحیه زانو دارم آیا طبیعی هست این امر ؟ چون من تقریبا چهار ماه پیش در محل کار حادثه دیدم زانوم را نتوانستم صاف کنم حالا که عمل کردم باز همین جور هست
  بعد حالا یکی دو مرتبه باز زانوم خالی کرد بعد از عمل آیا احتمال دارد مجدد رباط پاره شده باشد؟
  چه عکسی ترجیح میدید بگیریم که قشنگ واضح باشه
  خیلی ممنون آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 سال پیش)

   درود

   مهمه حتما صاف بشه الان 

   با دكترتون مشورت كنيد

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  این پا درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۸ آبان ۰( 1 سال پیش)

   درود

   معاينه لازمه

 • تصویر کاربر خدیجع دوشنبه ۳ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید.شوهر بنده دچار در رفتگی شانه مادزادیه طوریکه دست راستش بیشتر درگیره وضعیفتره حتی انگشتای دست راستشو کامل نمیتونه باز کنه ودستشو بالا ببره دست چپش بهتره میخواستم بدون چه کاری برای بهبودش پیشنهاد میدین آیا امکان داره بدتر بشه وبرای دست راستش رادیولوژی شانه انجام دادیم جوابش.در گرافی تهیه شده،دانسیته درحد نرمال است.یافته ای به نفع فراکچر مشاهده نمیگردد.سرهومروس مختصری ازحفره گلنوئید فاصله دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ آبان ۰( 1 سال پیش)

   درود

   با آقاى دكتر مرتضى نخعى جراح شانه كه از بهترين ها هستند در ايران مشورت كنيد

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۳ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب ببخشید دکتر جان بنده ۶۷روزه دقیقا منیسک زانوی راستمو عمل کردم که یه تکه اتدازه نقل از زانوم خارج کردند و منیسکمو بخیه زدند بعلاوه غضروف زانومو خراش دادن و ۳تا هم سوراخ کردن یکی از غضروفهارو... الان من بدون عصا راه میرم ولی گاها محل که سوراخ کرده بودن درد میکنه استراحت میکنم خوب میشه طبیعیه؟واینکه چهارزانو میتونم بشینم ولی دوزانو نمیتونم ودامنه خم کردن زانوم هم ۱۳۰درجه هست طبیعیه موقع خم کردن اطراف تاندون پاتلا یه گیری میکرد که دکترم فیزبوتراپی رو قطع کرد وگفت علت خم نشدن کامل زانوت دیسک کمره میتونه مربوط باشه ؟الان اون گیر کردنه خوب شده اگه دوباره خم کنم وتمریناتمو شروع کنم ممکنه بازهم گیرکنه؟ ربطی به منیسک داره؟یا تاندون پاتلا ملتهب یا کوتاه شده؟خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ آبان ۰( 1 سال پیش)

   درود

   اين ميزان ناراحتى طبيعيه 

   تا شش ماه دو زانو و چهارزانو ننشينيد

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  آنته ورژن سمت راست 20 و سمت چپ 27 درجه هست
  تا حدودی بعضی وقتا تو راه رفتن مشهود هست

  اول اینکه این مقدار درجه تا چه حد از حالت نرمال دور شده و حالت نرمال این زوایا چقدر هست واسه یه فرد بیست تا 25 سال
  دوم اینکه با چ روشی میشه اصلاخ کرد البته که اگر بیمار دارای رماتیسم مفصلی هم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 1 سال پیش)

   درود

   ٥-١٥ درجه نرماله 

   معمولا نياز به اقدام اصلاحى نداره مخصوصا اگر روماتيسم داشته باشيد

 • تصویر کاربر Mb دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4626 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من چند وقت پیش ازتون پرسیدم علت ورم پام بعد از در اوردن پلاتین که دوسالی میشه دراوردمش چیه گفتین ممکنه اختلال در سیستم لنفاوی وریدی باشه بعد اینکه الان میخواستم بدونم درمان داره و اینکه اصلا درست میشه؟ خیلی نگرانم (۱۹ سالمه)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 سال پیش)

   درود

   بابد جراحتون كه معاينه كردن نظر بدن

 • تصویر کاربر طیبه دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام من یه دختر بچه ۲۰ماهه دارم الان متوجه شدم که پاهاش پرانتزی در ظمن دختر من دندون دیر در آورده است موقع به دنیا اومدن وزنش ۵ کیلو بود خیلی نگرانش هشتم لطفا راهنمایم کنید که چه کار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 سال پیش)

   درود

   آزمايش ويتامين دى براش انجام بدين

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  بعد از چند روز دوباره میتونم فوتبال بازی کنم؟
  اقای دکتر من دوتا پین تو دستم بوده تازه در اوردم میشه سوال منو جواب بدید مچ دسم شکسته بود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 1 سال پیش)

   درود

   دو تا سه ماه بعد از عمل 

 • تصویر کاربر امیررضا شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوبی الحمدالله من کمردرد دارم کرمان پیش دکتر مرادی رفتم گفت دیکس کمر داری ام ار آی نوشت هنوز نوبتم نشده در کنار ام ار ای یک کاغذ هست ان را میفرستم خدمتتان لطفا راهنمایی ام کنید ک دیکس دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش)

   درود

   ظاهرا نرمال هست

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  میخواستم بدونم علائم فتق فمورال چیه
  من فوتبال میرم و ابتدای کشاله رانم و ابتدای کشاله ی داخلی رانم درد میکنه
  تقریبا دوماه شده
  ام ار ای از ران گرفتم مشکلی نداشت
  میخواستم بدونم علائم فتق فمورال چیه؟
  دکتر رفتم ، مشکلم حل نشده
  ممکنه کشیدگی باشه؟ وقتی روی پهلو دراز میکشم و زانو هام روی هم میزارم دقیقا بین بیضه و رانم درد میکنه ، مثل یجور بند میمانه وقتی لمسش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش)

   درود

   علايم تقريبا مشابه هست ولى تشخيص هاى افتراقى هم وجود داره كه با معاينه و بررسى معلوم مى شه

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر