منو

درمان خالی کردن و بی ثباتی مچ پا چیست؟

خالی کردن مچ پا یا بی ثباتی مچ پا وضعیتی ناتوان کننده است که با درد های عودکننده، درد مداوم و موارد مکرر خالی شدن مچ پا ارتباط دارد. این وضعیت، وضعیتی چند عاملی است که با هم تراز بودن پا هنگام سکون، ضعف عضلانی، حس عمقی ضعیف (ادراک وضعیت و موقعیت فیزیکی بخش های مختلف بدن نسبت به بکدیگر) و آسیب رباطی در ارتباط است. اگر این بیماری درمان نشود، این وضعیت سطح عملکردی و کیفیت زندگی فرد را کاهش می دهد و این توانایی را دارد که به التهاب مفاصل و درد مزمن ختم شود.


پیچ خوردگی های مچ پا از جمله ی رایج ترین بیماری های قابل درمان اسکلتی عضلانی است. بروز این بیماری در عموم جامعه سالانه ۲.۱۵ در هر ۱۰۰۰ نفر است. درحالیکه، اکثریت قریب به اتفاق بیماران بدون عوارض طولانی مدت بهبود می یابند اما برخی افراد ممکن است مبتلا به بی ثباتی و خالی شدن مزمن مچ پا می گردند.

علت خالی شدن مچ پا هنگام راه رفتن

بی ثباتی یا خالی شدن مچ پا معمولاً در هنگام پیچ خوردن مچ پا رخ می دهد. در صورت پیچ خوردن مچ پا، لیگامنت ها ی مچ پا کشیده شده یا پاره می شوند، و هنگامی که بازسازی می شوند، ضعیف تر و شل می شوند. افرادی که در فعالیت هایی که مچ پا درگیر می شود، نظیر باله و ژیمناستیک یا در فعالیت هایی که فشار زیادی بر روی مچ پا است، مانند فوتبال و بسکتبال، شرکت می کنند، بیشتر در معرض خالی شدن مچ پا هستند. همچنین افرادی که همواره با مشکل پیچ خوردن پا مواجه هستند، بسیار در معرض مشکل بی ثباتی یا خالی شدن مچ پا هستند.

آناتومی مچ پا

مفصل مچ پا متشکل از مفصل بین استخوان های درشت نی، نازک نی و گنبد استخوان تالوس (استخوانی در پایین مچ پا) است. سطح بالای انطباق مچ پا به آن ثبات و پایداری می بخشد اما تعامل پیچیده بین رباط های احاطه کننده ی مچ پا و همتراز بودن کلی پا و مچ برای پایداری و ثبات مچ پا الزامی هستند. مجموعه ی رباط های جانبی شامل رباط تالوفیبولار قدامی، رباط کالکانوفیبولار و رباط تالوفیبولار خلفی می باشد. در حالیکه پایداری و ثبات میانی مچ پا مرهون وجود رباط دلتوئید نیز هست.

مراقبت های بعد از جراحی تاندون پا

بیو مکانیک

پایداری و ثبات مچ پا مرهون هر دو ساختار استخوانی و رباطی-تاندونی است. ساختار های استخوانی و تاندونی سبب  ثبات مچ پا در بی حرکتی و سکون هستند. تاندون ها ثبات و پایداری مچ پا را در حین حرکت ممکن می کنند. تاندون هایی که مربوط به بی ثباتی جانبی مچ پا هستند تاندون های پرونئال نامیده می شوند. انطباق مفصل مچ پا در سطح بالایی از پایداری مچ پا نقش دارد. هم تراز نبودن مچ پا ناشی از والگوس (تغییر شکل) استخوان پشت پا یا قوس بیش از حد پا، با خالی شدن مچ پا در ارتباط هستند این هم تراز نبودن در سطحی از رباط ها است که ثبات اولیه در آنجا رقم می خورد. رباط تالوفیبولار قدامی در درجه اول در مقابل سستی حرکت (بدون تغییر جهت) استخوان تالوس در صفحه ی ساجیتال (دیدی که به صورت چپ و راست باشد) مقاومت می کند.

آناتومی مچ پا

نشان داده شده است که رباط تالوفیبولار قدامی کمترین آستانه تحمل در برابر آسیب را دارد و بدین ترتیب این رباط رایج ترین رباط آسیب دیده است. رباط کالکانوفیبولار در برابر چرخش رو به بالا ی بیش از حد در هر دو مفصل مورتیس (مچ پا) و مفصل سابتالار مقاومت می کند. رباط تالوفیبولار خلفی رباطی قدرتمند با سطحی گسترده است که استحکام کششی بالایی به مچ پا می دهد. آسیب دیدن رباط تالوفیبولار خلفی کمترین احتمال رخ دادن را دارد.

بیماری زایی

خالی شدن مچ پا در اثر همان مکانسیمی به وجود می آید که سبب پیج خوردگی های ساده ی مچ پا می شود. مجموعه ی رباط های جانبی (مخصوصا رباط تالوفیبولار قدامی و رباط کالکانوفیبولار) نسبت به صدماتی که در اثر چرخش مچ پا به وجود می آیند آسیب پذیر است. بسیاری از بیماران مبتلا به خالی شدن مچ پا درمان می شوند و عوارض بلند مدت محدودی دارند هرچند که برخی بیماران علائم مزمن مرتبط با تغییرات مکانیکی و عملکردی ایجاد شده توسط یک آسیب حاد را نشان می دهند. عوامل مکانیکی مرتبط با خالی کردن مچ پا شامل ضعیف شدن و به تبع سستی رباط ها، تغییرات مفصلی و تغییرات مخرب می شوند. عوامل عملکردی مرتبط با خالی کردن مچ پا شامل تغییر در حس عمقی و ادراک موقعیت اعضای بدن، کنترل عصبی- عضلانی، کنترل وضعیتی و در نهایت کمبود قدرت حاصل شده از پیچ خوردگی مچ پا می شود. نتیجه ی نهایی این روند سوق داده شدن به سمت پیچ خوردن های مکرر مچ پا، درد مداوم، و ضعف عضلانی است.

مشکلات بالینی خالی شدن مچ پا

بیماران مبتلا به التهاب مفاصل، دچار درد و تورم هستند. به طور کلی، شخص باید از سابقه ی آسیب دیدگی خود مطلع باشد مخصوصا اگر عوارض بافت نرم پس از جراحی به هر دوی آسیب قبلی یا جراحی مرتبط باشد. باید از بیماران در مورد سابقه ی شکستگی باز یا عفونت پس از جراحی سوال شود. همچنین مهم است که به پیچ خوردگی های متعدد یا شکستگی و یا وجود احساس خالی شدن در مفصل مچ پا توجه شود. بیماران مبتلا به خالی شدن اتی مچ پا دچار درد مداوم، پیچش های مکرر، و احساس خالی شدن مچ پا هستند. باید از بیماران در مورد سابقه ی پیچش مچ پا، درمان پیشین مچ پایشان، و هرگونه جراحی سوال شود.

میزان حساسیت و ویژگی (اصطلاحات اپیدمیولوژیک) یک معاینه ی فیزیکی کامل برای تشخیص بی ثباتی مزمن به ترتیب ۹۶ و ۸۴ درصد است. هم تراز بودن کلی مچ پا باید به روش تحمل وزن مشخص شود. همچنین باید یک معاینه عصبی- عروقی انجام شود تا اگر عواملی زمینه ساز برای بی ثباتی مچ پا وجود دارند شناسائی شوند. حساسیت قسمت جانبی مچ پا، محدوده ی حرکتی مچ پا و آزمون های محرک که شامل آزمون کشویی زانو (از جلو) و آزمون چرخش تالار (چرخاندن طرفین کف پا به سمت بالا) هستند به تشخیص کمک می کنند. معاینه ی فیزیکی باید شامل بررسی اختصاصی هم تراز یودن استخوان پشت پا، تونایی بالا آوردن کامل مچ پا و علائم معمول تحرک بیش از حد مچ پا (مانند آزمون Beighton) باشد. آزمودن حس ادراک موقعیت و وضعیت نسبی اعضای بدن همراه با آزمون رومبرگ برای تشخیص و درمان های هدایت کننده مفید است.

تشخیص با تصویر برداری

فیلم های ساده از مچ پا اولین مرحله ی تصویر برداری است. رادیوگرافی های تحمل وزن (نوعی رادیوگرافی) برای بررسی هم تراز بودن عمومی مچ پا و پا الزامی هستند. معیار طلایی تشخیص پایداری مکانیکی مچ پا مقایسه ی سمت تحت تاثیر قرار گرفته  با سمت تحت تاثیر قرار نگرفته توسط رادیوگرافی فشار است. تفاوت بیشتر از ۳ میلی متر در تست کشویی زانو و بیش از ۳ درجه در آزمون چرخش تالار قابل توجه است. در حالیکه فیلم های ساده محدود به بررسی بافت نرم هستند، آسیب های استخوانی که شامل شکستگی ها و التهابات مفاصل است نیز می توانند دیده شوند.

با اینکه روش تصویر برداری فراصوت بسیار به خود بیمار بستگی دارد و مطالعات اظهار دارند که یک معاینه ی فیزیکی کامل در ویژگی و حساسیت سطح بالایی دارد اما تصویر برداری فراصوت می تواند جهت تشخیص پارگی ها در رباط های تالوفیبولار قدامی و کالکانوفیبولار مورد استفاده قرار گیرد.

تصویر برداری MRI روش تصویربرداری ضمیمه ای است که در بررسی ساختار های بافت نرم همانند آسیب های غضروفی مفید است. بدون تصویربرداری متحرک، MRI در تشخیص دادن بی ثباتی ها محدود است اما تغییرات شکلی و ساختاری رباط ها را به خوبی می تواند نشان دهد. MRI در برنامه ریزی قبل از عمل، برای بیمارانی که در استفاده از روش های کم تهاجمی یا غیر تهاجمی موفق نبوده اند مفید است.

mri از مچ پا

درمان خالی کردن مچ پا

پس از اینکه بی ثباتی مچ پا تشخیص داده شد اولین مرحله ی درمان، درمان های غیر جراحی است. از ورزش های قدرتی و آموزش های مرتبط با حس عمقی و ادراک وضعیت اعضای مختلف بدن که بر نگه داشتن مچ پا در محدوده ی حرکتی کامل و عادی خود تمرکز دارند استفاده می شود. تعداد زیاد و مختلفی از مچ بندها جهت ثابت نگه نداشتن مچ پا وجود دارند هرچندکه هیچکدامشان نمی توانند علت زمینه ای بی ثباتی مچ پا را رفع کنند. یک نقش مچ بندها می تواند در کمک در زمینه ی توانبخشی، هنگامی که فشار روی مچ پا زیاد می شود باشد.

مچ بند پا

اگر پس از یک دوره توانبخشی برابر برای هر دو پا، بی ثباتی مچ پا هنوز وجود داشت مداخله ی جراحی ممکن است مفید واقع شود. درمان های جراحی متعددی وجود دارند اما می توانند به طور عمده به دو دسته ی ترمیم از لحاظ آناتومی یا تثبیت تاندونی طبقه بندی شوند. هدف ترمیم آناتومی، بازگرداندن آناتومی و بیومکانیک عادی مچ پا در ضمن حفظ کردن محدوده ی حرکات مچ پا است.

جراحی مچ پا

ترمیم تغییر یافته بروستورم، متداول ترین ترمیم استفاده شده است. رباط تالوفیبولار قدامی و رباط کالکانوفیبولار جهت ترمیم نقص در عمل جراحی روی هم قرار می گیرند و توسط بخشی متحرک از قسمتی از مچ پا (inferior extensor retinaculum) محکم می شوند. پایداری تاندون ها، سستی پا و حرکات آسیب رسان را محدود می کنند اما اثری بر عوامل زمینه ای آسیب رسان به رباط ها که سبب ناپایداری آنها می شوند ندارد. ثبات و پایداری مچ پا به قیمت جایگزین شدن بیومکانیک عادی مچ پا و استخوان پشت پا بدست می آید. پروسیجر Christman-Snook شامل وصل کردن یک قسمت از تاندون نازک نئی کوتاه به استخوان تالوس و کالکانئوس می شود تا با اینکار به رباط تالوفیبولار قدامی و رباط کالکانوفیبولار  کمک کنند.

با تقسیم کردن تاندون نازک نئی کوتاه این حس می شود که قسمتی از عملکرد آن تاندون نیز حفظ شده و کامل از بین نرفته است. پروسیجر ایوانس شامل تاندون نازک نئی کوتاه تا تاندون نزدیک longus می شود که در این عمل با تقویت کردن مسیر تاندون نازک نئی دور از طریق ایجاد سوراخی در قسمت دور استخوان نازک نی همراه می شود. به تازگی تکنیک های بازسازی از طریق پیوند زدن تاندون (چه از خود شخص پیوند گرفته شود یا از شخصی دیگر) تلاش می کنند تا پایداری و ثبات ایجاد شده توسط رباط تالوفیبولار قدامی و رباط کالکانوفیبولار را احیا کرده و بازگردانند. در ضمن این که حرکات مچ پا آسیب نبینند و حفظ شوند و تاندون هایی که سبب پایداری در حرکت می شوند از بین نروند.

نقش آرتروسکوپی در درمان بی ثباتی مچ پا در حال گسترش بوده است. آرتروسکوپی در درمان وضعیت های مختلف مرتبط با بی ثباتی مچ پا از جمله ضایعات استخوانی- مفصلی استخوان تالوس، خرد شدن، اجسام آزاد، چسبندگی، نرمی، و خار استخوانی در نظر گرفته می شود. همچنین امید است که بتوان هر دو رباط تالوفیبولار قدامی و رباط کالکانوفیبولار را از طریق آرتروسکوپی ترمیم کرد.

نتیجه گیری

پیچ خوردگی های مچ پا از جمله ی متداول ترین آسیب های عضلانی اسکلتی است. درحالیکه اکثریت قریب به اتفاق افراد بدون هیچ عوارضی بهبود می یابند، بخشی از جمعیت بیماران مبتلا به درد، پیچ خوردن های مکرر و احساس خالی شدن مچ پا و تمام نشانه های بی ثباتی مزمن مچ پا می شوند.

درحالیکه بی ثباتی مچ پا می تواند وضعیتی ناتوان کننده باشد دانش آسیب شناسی، بیومکانیک های جاگزین و دانش الگوریتم های درمانی این امکان را می دهد تا سطوح بالای رضایت بیماران هنگامی که به خوبی درمان می شوند بدست آید.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیدداود یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من معلولیت فلج اطفال دارم. سنم 53 سال است قبلا راه میرفتم و بعدها با برس پای چب استفاده میکنم . چند سالی است که از یک عصا استفاده میکنم و هنگام راه رفتن اکنون چند قدم که راه میروم روی پای راستم تا مچ پا یک دفعه اینگار نمیتوانم رویش فشار بیاورم و اگر بایستم تعادلم را از دست دادم و مچ پام مث اینکه خالی کند نمیتوانم بایستم و ممکن است بافتم . خواهستم راهنمایی کنید. ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)

   درود

   بايد به دقت معاينه بشين و ممكنه عمل هم لازم باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر مجمدرضا چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.یکماهه با موتور تصادف کردم وتاندونهای1و2و3انگشتان پام پاره شد که با عمل ترمیم شد وپام در گچ بود.ویه پین هم در مفصل پام گذاشته شده بود بعد یکماه.با بی احتیاطی پین پام از وسط شکست. ونصفش داخل مونده.درد خیلی زیادی داره وپام هم عفونت کرده واز جای پین ترشحات میاد بیرون.میخوام بدونم چجوری میشه این پین شکسته رو خارج کنم.جز جراحی راهی نیست.وایا جراحی با بی حسی از کمر ویا بیهوشی لازمه.یا بی حسی موضعه ی.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بهتره راديوگرافى رو بفرستيد

   با احترام

 • تصویر کاربر P یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشيد من خانمی هستم پنجاه ساله حدود ده ساله احساس درد وضعف وسوزش در پاهام دارم. ابتدا درد کم بود ولی هرچه سنم بیشتر میشه دردهایم هم بیشتر میشه قبلاً بانشستن درد و سوزش درساق پا و مفصل باسن داشتم ولی حدود دو سالی هست حتي موقع راه رفتن هم سوزش شدید درساق پا،مچ ،کف و روی پاهام دارم دردساق پا امانم رابریده برای نماز صبح که بلند میشم خیلی درد دارم و اگه دستم رابه دیوار نگیرم زیر پام خالی میشه و ممکنه به یک طرف بیفتم درضمن ساق پا و مچ پاهام خیلی تحلیل رفته وهردفعه به دکتر پاهام رانشان میدم میگه مهم نیست. برای واریس پاهام دارو خوردم هیچ فرقی نکرده درد پاهام یکسره شده وامانم را بریده هیچ دکتری تا حالا تشخیص درست نداده که علت چیه؟! فیزیوتراپی و هرچیزی راکه دکترا تجویز کردن را انجام دادم نتیجه نداشته دست چپم هم از روی بازو به سمت نوک انگشتان میسوزه ودرد می‌کنه وقتی درد دارم احساس میکنم روی سینه ام ضعف می‌ره درضمن از بعد زایمان دوم يعني حدود بیست ساله کم کاری تیرویید دارم ولوتیروکسین میخورم وزنم هفتاد کیلو هست. بجز درد شديد كه واقعا كلافم كرده ، لاغر شدن و تحليل رفتن ساق پا و مچ پام تو اين يكي دوسال هم باعث نگراني و استرسم شده نسبت به وزن بدنم انگار ديگه پاهام گوشت نداره و بشدت لاغر شده و يه پام بيشتر تحليل رفته كه عكسشو واستون فرستادم ممنون میشم بنده را راهنمایی بفرمایید اجرتون با خدا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   به نظر من در اولين مرحله نوار عصب از دست ها و پاهاتون بگيريد

   ممكنه لازم باشه بعدا ام آر آى ستون فقرات هم انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر rigi دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  در همین قسمتی که در عکس موجود شخص درحال کشیدن خط بروی مچ پا هست دقیقا در همین قسمت احساس درد دارم.
  در دوسال گذشته دوبار پام پیچ خورده .
  در حالت طبیعی درد ندارم . ولی با وارد شدن ضربه کوچکی به پا و چرخش ارام پا به داخل احساس درد دارم .
  تشکر از راهنمائی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   در اون قسمت عناصر مهمى مثل رباط دلتوييد، تاندون ها ،عصب اصلى پا و از نظر استخوانى قوزك داخلى وجود دارند كه مى تونن منشا درد باشن و براى تعيين علت دقيق درد معاينه و بررسى لازمه 

   با احترام

 • تصویر کاربر Matineh پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت شما دكتر محترم سوال من اين هست كه من ٢٦ سالمه و كف پام تقريبا صافه و استخوان كف پام از قشمت داخل پام يعني اونجايي كه قوس پا هست زده بيرون توي پاي راستم بيشتر از پاي چپم استخوانش به قدري بيرون زده كه اگر كف پام رو كامل زمين بگذارم پام به حالتي كج ميشه و كفشهام دفورمه ميشه بعد از مدتي از كفي طبي هم استفاده ميكنم اما تغييري ايجاد نشده اگر به استخوانم صربه اي بخوره يا حتي پامم اتفاقي به اون يكي پام بخوره درد ميگيره
  ممنون ميشم كمكم كنيد چون واقعا دهنمو درگير كرده عكس و مدارك هم براي پام هست اگر لازم به مشاهده بود براتون ميفرستم سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   با اين توصيف احتمالا مشكل شما استخوان ناويكولار فرعى و صافى كف پا هست كه در صورت عدم كاهش درد با كفى و كفش مخصوص بايد عمل جراحى بشين

   البته قبلش بايد معاينه و بررسى بشين

   با احترام

 • تصویر کاربر Mohammad پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  نام استخواني كه پايين تر قوزك مچ پا هست و برامدگي آن با لمس قابل تشخيص است چيست ؟ و علت درد آن چه ميتواند باشه ؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   درود

   پايينتر از قوزك داخلى يا خارجى؟

 • تصویر کاربر پارميدا سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ٢ روز است كه مچ پاي سمت چپ من كنترل ندارد بعضي ها ميگويند منجر به سكته مغزي ميشود ميخواستم بپرسم درست هست؟ نميتونم پنجه ام را بكشم يا روي ان بايستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   درود

   ربطى به سكته مغزى نداره

   بايد معاينه بشين

   با احترام

 • تصویر کاربر ليدا چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  اين نوزاد يه روزه متولد شده كه متاسفانه در پاي چپش حالت چنبري داره ميتونيد بگيددرمانش چه مدت طول خواهد كشيد ومدت زمان اصلاحش چقدر خواهد بود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   درود

   به شدتش بستگى داره

   معمولا از هفته اول يا دوم هر هفته گچ گيرى مى شه اين گچ گيرى اصلاحى هفت تا نه بار تكرار مى شه 

   در پايان آخرين دفعه با يك جراحى خيلى كوچك تاندون آشيل بريده مى شه و بعدش هم دو تا سه جلسه گچ گرفته مى شه

   بعد از اون درمان با بريس شروع مى شه و تا مدت ها ادامه پيدا مى كنه

   در موارد شديد ممكنه عمل وسيع لازم باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر صادق چهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود 7 ماه پیش تو باشگاه بدنسازی یه حرکت سنگینی زدم که ساق پام درد گرفت موقع را رفتن هم درد میگرفت بعد چند ماه استراحت و نرفتن به باشگاه خوب شد الان رفتم خدمت سربازی دوباره دردم اومد. درد پام مدام نیس فقط موقع دویدن یا ضربه زدن به زمین پریدن شروع میشه اونم بعد از چند دقیقه استراحت دردش میره منتها دردم یه جایه که نه استخونه نه ماهیچس چون موقع درد با مچ تو پام میزنم هیچ عکس العملی ندارم که درد بیشتر بشه همون شدت درده الانم خدمتم وقت ندارم مراجعه کنم لطف کنید زودتر جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۸ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   آيا زانوى پرانتزى يا صافى كف پا داريد؟
   در هر حال مشكل شما shin splint هست و بلدكم كردن فعاليت و فيزيوتراپى و تمرينات كششى به مرور خوب مى شه
   با احترام
 • تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۲۵ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ادامه سوال قبل (کد o55vr41565 )
  دکتر شما فرمودید که تزریق کورتون باید از پشت انجام بشه ولی درد من وقتی مچ پام ناگهانی به پایین خم بشه در قسمت داخلی هست بین آشیل و قوزک داخلی.
  1- میشه اسم اون تاندون-رباط یا مفصلی که محل تزریق هست و بفرمایید؟
  2- بعد از تزریق میتونم راه برم یا باید استراحت مطلق کنم؟ کلا چه مراقبتهایی باید انجام بشه بعد از تزریق کورتون؟؟

  یک دنیا ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۵ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   احتمالا در گيرى فلكسور هالوسيس لونگوسً( FHL) داريد كه محلش همونجاست
   تا دو روز بعد از تزريق استراحت نسبى و كمپرس سرد لازمه
   ظرف سه تا چهار هفته هم اثرش معلوم مى شه
   با احترام
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر