منو

علت ورم مچ پا و روی پا چیست؟

ورم مچ پا عموما شایع است و معمولا دليلى براى نگرانی وجود ندارد. به خصوص اگر در حال ایستادن یا راه رفتن دچار تورم در این نواحی شوید. اما اگر همراه با علائم دیگرى ايجاد شوند، می توانند نشان دهنده ى مشکلات جدی ترى باشند. در این مقاله به بررسی علت ورم پا و مچ پا می پردازیم.


ورم مچ پا و ورم روی پا می تواند در هر دو پا اتفاق بیفتد یا شخص تنها دچار ورم پای راست یا پای چپ شود که هر کدام علت مخصوص به خود را دارد.  همچنین تورم پا می تواند همراه با درد باشد یا اینکه فرد هیچ دردی را احساس نکند و تنها نشانه های تورم را در مچ و ساق پای خود مشاهده کند.

علت ورم مچ پا در سالمندان

از آنجایی بالا رفتن سن با اختلال گردش خون در بدن همراه است، یکی از علل عمده ورم روی پا و مچ پا در بین سالمندان نارسایی وریدی است.

مشکلات قلبی و کلیوی و واریس نیز از جمله مواردی است که بالا رفتن سن در فرد به وجود می آید و می تواند زمینه ساز ورم پا در فرد شود که در ادامه به آن ها نیز می پردازیم.

 نارسایی وریدی

تورم پا و مچ پا اغلب نشانه اولیه نارسایی وریدی است. در این حالت به دلیل اختلال در دریچه های لانه کبوتری ورید های اندام های تحتانی خون در آن ها تجمع پیدا می کند و قسمت مایع خون به داخل بافت ها رخنه می کند و سبب تورم می شود. به طور معمول، جريان خون در وريد ها از پايين به سمت بالا و يک طرفه مى باشد.

هنگامی که دریچه ها ى اين وريد ها آسیب ببينند یا ضعیف شوند، خون در پاها مى ماند و تجمع پيدا مى کند. نارسایی مزمن وريدى می تواند منجر به تغییرات پوستى، زخم های پوستی و عفونت شود. اگر علائم نارسایی وریدی را تجربه می کنید، باید با پزشک خود درباره ی این علائم صحبت کنید.

آرتریت

آرتریت یا التهاب مفاصل می‌تواند سبب ورم کانونی در پا و مچ پا شود. استئوآرتریت یکی از اشکال شایع آرتریت است که سبب ورم موقت در یکی از مفاصل می‌شود. نقرس شکل دیگری از آرتریت است که معمولا مفصل شست پا را بسیار دردناک، متورم و قرمز می‌کند و می‌تواند مچ پا را هم درگیر کند. بعضی از بیماری‌های خودایمنی هم سبب ورم و آرتریتی که به طور مساوی هر دو پا را درگیر می‌کند می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریازیس، لوپوس و آرتریت واکنشی اشاره کرد.

عفونت مچ پا

عفونت پوست یکی از دلایل شایع ورم است که معمولا همراه با درد و قرمزی است. ورم اغلب با رشد درون بافتی و عفونی ناخن‌های پا (اونیکوکریپتوز)، عفونت بین انگشتان پا و موارد شدید پای ورزشکاران همراه است. سایر علل عفونت‌های پا شامل آسیب مانند ایجاد زخم یا آسیب‌ به ناخن پا و زخم‌های دیابتی است. در موارد کمتر شایع هم عفونت در مفاصل حتی در عدم حضور آسیب رخ ‌می‌دهد.

آسیب

شایع‌ترین آسیب‌های پا و مچ پا که سبب ورم می‌شوند شامل رگ‌به‌رگ شدن پا، پارگی تاندون و شکستگی است. فشار مزمن و استفاده بیش از حد هم سبب االتهاب تاندون، ورم مفاصل و دررفتگی رباط و عضلات می‌شود که همگی سبب ورم می‌شوند و معمولا با فعالیت‌های ورزشی یا افزایش فعالیت مانند پیاده‌روی و دویدن زیاد رخ می‌دهند.

سایر علل ورم مچ پا

✔ ساییدگی، تاول

✔ بیماری قلبی ریوی

✔ گلومرونفریت

✔ عفونت مفصل

✔ نارسایی کبد

✔ نارسایی لنفاوی

✔ انسداد لنفاوی

✔ سوءتغذیه

✔ سندروم نفروتیک

✔ ایستادن طولانی مدت

✔ شکستگی

✔ تومور

✔ نارسایی و ایستایی وریدی

👈 لازم به ذکر است ورم پشت زانو می تواند نشانه کیست بیکر باشد.

علت ورم پا در بیماران سرطانی

علت ورم پا و مچ پا در بیماران سرطانی می تواند ادم لنفاوی باشد. این حالت ناشی از تجمع مایع لنفاوی در بافت هاست که می تواند به علت عدم وجود یا مشکل در عروق لنفاوی یا پس از حذف گره های لنفاوی(با جراحی) ایجاد شود. لنف مایع غنی از پروتئین است که به طور معمول در امتداد یک شبکه گسترده از عروق و مویرگ ها حرکت می کند.

لنف از طریق گره های لنفاوی فیلتر مى شود، که مواد ناخواسته مانند باکتری ها را از بین می برند. با این وجود، اگر در عروق یا گره های لنفاوی مشکلى وجود داشته باشد، حرکت این مایع می تواند مسدود شود که این مسدود شدن اگر درمان نشود، مى تواند موجب اختلال در بهبودى زخم، عفونت و تورم شود.

درمان ورم پا بعد از شیمی درمانی

اين وضعيت پس از پرتو درمانى یا حذف گره های لنفاوی در بیماران مبتلا به سرطان شايع است. اگر تحت درمان سرطان مى باشيد و تجربه تورم پا دارید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

 

علت ورم پا در بیماران دیابتی

در دیابت بدن مقدار کافی انسولین تولید نمی‌کند. انسولین هورمونی است که از پانکراس ترشح می‌شود و به سلول‌ها در جذب قند کمک می‌کند. در صورت دیابت سطوح بالای قند در خون تجمع کرده و در صورت عدم درمان دیواره عروق کوچک آسیب می‌بیند و گردش خون مختل می‌شود. در این صورت مایع در بخشی از بدن مانند پاها و مچ پا احتباس می‌یابد. حتی به دلیل روند کند بهبودی پس از آسیب، ورم پای زخم دیابتی ایجاد می‌شود. موبرداشتگی‌ها و رگ‌به‌رگ شدن‌های درمان نشده هم سبب افزایش ورم می‌شود. بریدگی‌ها هم ممکن است عفونی و متورم شوند. در صورت ابتلا به دیابت باید منظم پاهای خود را چک کنید و به طور مرتب به متخصص پا جهت بررسی مشکلات گردش خون یا آسیب عصبی در پاها رجوع کنید.

یکی از نشانه‌های اولیه ترومبوز وریدهای عمقی یا ترومبوفلبیت ورم یکطرفه پاست چراکه خون در ناحیه جمع می‌شود. در صورت داشتن این حالت یا هر یک از موارد زیر بلافاصله به پزشک رجوع کنید و به درمان سریع ورم پا بپردازید:

 • درد، حساسیت و گرفتگی پا
 • پوست مایل به قرمز یا آبی
 • پوست گرم

آمبولی ریه

علائم آمبولی ریه بسیار متفاوت است و به میزان درگیری ریه، اندازه لخته و وجود بیماری قلبی یا ریوی بستگی دارد. سایر علائم این بیماری شامل:

درد و تورم پا

پوست مرطوب و سیانوزه

تب

عرق زیاد

ضربان قلب نامنظم و سریع

احساس سبکی در سر یا سرگیجه

ورم پای چپ نشانه چیست؟

به طور کلی علل ورم در پای راست و پای چپ هر دو نشانه عوامل فوق است و فرقی بین علت ورم پا در هر یک از پاها وجود ندارد. شاید بتوان به صورت مقطعی ورم یک پا را به وارد آمدن فشار بیشتر به پای ورم کرده توسط کفش های نامناسب یا خوابیدن روی یک طرف و … دانست.

آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا
بیماری های مچ پا و پا
دکتر غلامرضا نادری

علل و درمان آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا

ماهیچه پشت ساق پا عمدتا از دو عضله به نام‌های گاستروکنمیوس و سولئوس و یک عضله کوچک به نام پلانتاریس تشکیل شده است. این عضلات اگر بیش از حد کشیده شوند، دچار آسیب خواهند شد. آسیب عضله‌ی ساق می‌تواند در حد یک کشیدگی ساده باشد که در خانه درمان می‌شود یا در حد یک پارگی جدی که نیاز به مراجعه به پزشک  دارد. دلایل آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا آسیب ماهیچه پشت ساق اغلب اوقات در ورزش‌هایی اتفاق می‌افتد که نیاز است خیلی سریع پاهای خود را حرکت دهید تا ناگهان سرعت بالایی به دست آورید.

ادامه مطلب »

علت ورم زانو

ورم زانو نشانگر وجود مشکلی در زانوست و می‌تواند پاسخ بدن به آسیب زانو، استفاده بیش از حد از زانو یا بیماری‌های زمینه‌ای باشد. این حالت در صورت تجمع مایعات در مفصل زانو ایجاد می‌شود. نام دیگر این حالت افیوژن زانو یا آب آوردن زانوست و در صورت استمرار بیش از سه روز و یا بدتر شدن و احساس درد شدید در این ناحیه حتما به پزشک مراجعه کنید.

درد مچ پا ناشی از چیست

علت ورم کردن مچ پا همراه با درد

آسیب پا یا مچ پا

آسیب به پا یا مچ پا می تواند منجر به تورم شود. شايع ترين حالت پيج خوردگى مچ پا است. برای کاهش تورم ناشى از آسیب پا یا مچ پا، استراحت، یخ، بانداژ فشاری، و بالا قرار دادن اندام توصيه مى شود.  اگر تورم و درد مچ پا شدید باشد یا با درمان خانگی بهبود نیابد، به پزشک خود مراجعه کنید.

عفونت

تورم در پا و مچ پا می تواند علامتی از عفونت باشد. یکی از علل ورم پا در بیماران دیابتی، عفونت است. افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی یا دیگر مشکلات عصبی در پاها، بيشتر در معرض خطر عفونت های پا هستند. اگر دچار دیابت هستید، بهتر است روزانه زخم هاى خود را بررسی کنید، زیرا آسیب عصبی می تواند حس درد را کاهش دهد و مشکلات پا به سرعت می توانند پیشرفت کنند. اگر متوجه تورم پا شده اید که عفونی به نظر می رسد(همراه زخم دارای ترشح) ، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

وجود لخته خون

لخته های خونی که در رگ های پاها(ورید ها) ایجاد می شوند، می توانند جریان برگشتى خون از پاها به قلب را مسدود کنند و موجب تورم در پا و مچ پا شوند. لخته های خون می توانند سطحی (فقط در زیر پوست) و یا عمیق (وضعیتی که به عنوان ترومبوز ورید عمقی شناخته می شود) باشند.

لخته های عمیق می توانند یک یا چند تا از رگ های اصلی پاها را مسدود کنند. این لخته های خون اگر به قلب و ريه بروند، ممکن است خطرناک و تهدید کننده زندگی باشند. اگر در یک پا تورم همراه با درد، تب با درجه پایین و احتمالا تغییر رنگ پاهای آسیب دیده داريد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. درمان با رقیق کننده های خون ممکن است ضروری باشد.

اگر فرد به هنگام راه رفتن در ناحیه روی پا دردی را احساس کرده که نهایتاً با ورم پا همراه باشد، احتمال التهاب تاندون اکستانسور زیاد است. با کلیک بر روی لینک زیر درباره این مشکل بیشتر بدانید:

علت ورم پا در بیماران کلیوی و قلبی

گاهی اوقات تورم می تواند اختلالی را در قلب، کبد یا کليه نشان دهد. ورم پا در بیماران کلیوی و قلبی و کبدی که در عصر ايجاد مى شود، می تواند نشانه ای از احتباس نمک و آب به دلیل نارسایی بطن راست قلب باشد.

بیماری کلیوى نيز می تواند باعث تورم پا و مچ پا شود. هنگامی که کلیه ها به درستی کار نمی کنند، مایع اضافى در بدن جمع مى شود.

بیماری کبدى می تواند تولید کبدی پروتئینی به نام آلبومین را تحت تاثیر قرار دهد که باعث نشت خون از عروق مى شود. کاهش تولید آلبومین منجر به نشت مایع می شود(به دلیل کاهش فشار اسموزی خون). گرانش باعث می شود مایع در پا ها و مچ پا بیشتر جمع شود، اما این مایع می تواند در شکم و سینه نيز انباشته شود.

اگر تورم شما با علائم دیگری همراه باشد (از جمله خستگی، از دست دادن اشتها و افزایش وزن)، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر احساس تنگی نفس یا درد، یا فشار درقفسه سینه دارید، با اورژانس تماس بگیرید.

ورم پا در بارداری

ورم پا در بارداری

علت ورم پا می تواند بارداری باشد. اغلب تورم پا و مچ پا در دوران بارداری طبیعی است. با این حال، تورم ناگهانی یا بیش از حد ممکن است نشانه پره اکلامپسی باشد. پره اکلامپسی یک وضعیت جدی است که در آن فشار خون بالا و دفع پروتئین در ادرار پس از هفته بیستم بارداری ایجاد می شود. اگر تورم شديد يا همراه با علائم ديگر مانند درد شکم، سردرد، کاهش یا قطع ادرار، تهوع و استفراغ يا تغييرات بینایی مانند تاری دید باشد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنيد.

داروهایی که باعث ورم پا می شوند

بسیاری از داروها می توانند تورم در پا و مچ پا را به عنوان عوارض جانبی احتمالی ایجاد کنند. آنها عبارتند از:

 • هورمون هایی نظیر استروژن و تستوسترون
 • مسدود کننده های کانال کلسیم شامل نایفیدیپین، آملودیپین، دیلتیازم و وراپامیل
 • استروئیدها از جمله استروئیدهای آندروژنی و آنابولیک و کورتیکو استروئیدها مانند پردنیزون
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند نورتریپتیلین، دسيپرامين و آمیتریپتیلین و مهار کننده های مونوآمین اکسیداز مانند فنلزین و ترانیل سیپرومین
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک سدیم
 • داروهای دیابتی

اگر فکر می کنید تورم شما ممکن است مربوط به داروی مصرفی شما باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان قطعی ورم پا

ابتدا پیش از انجام هر اقدامی در خصوص درمان سریع ورم پا، ابتدا به یک پزشک ارتوپد یا متخصص مچ پا مراجعه کنید تا علت ورم پای شما تشخیص داده شود. سپس ممکن است هر یک از درمان های زیر برای شما در نظر گرفته شود:

۱- استفاده از داروهای ضد حساسیت (در مواردی که ورم در اثر آلرژی به وجود آمده باشد).

۲- تجویز داروهای رقیق کننده خون

۳- جراحی پا، شیمی درمانی یا رادیوتراپی در صورت وجود تومور

۴- تجویز داروهای دیورتیک (مانند فروزماید) در صورت وجود مشکلات قلبی یا کبدی

۵- کاهش سدیم دریافتی از طریق کاهش نمک مصرفی

۶- کاهش مصرف گوشت قرمز

۷- کاهش مصرف غذاهای آماده و فست فود

۸- بالا نگاه داشتن پا

۹- هر یک ساعت یک بار، به مدت کوتاه راه بروید.

۱۰- روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. نوشیدن کمتر از این مقدار، میتواند ورم را تشدید کند.

۱۱- کربوهیدرات دریافتی خود را کنترل کنید.

۱۲- برای رفع ورم پا در شب هنگام خواب، یک کتاب یا جسم سخت و را زیر پای خود بگذارید تا از سطح زمین بالاتر بیاید.

۱۳- وزن خود را کنترل کنید.

۱۴- از جوراب های پزشکی مخصوص استفاده کنید.

۱۵- از پوشیدن جوراب ها معمولی با کش بسیار تنگ خودداری کنید.

برخی افرادی که با درد مزمن و مشکلات آزار دهنده ناشی از ورم پا مواجه هستند می توانند از برخی روغن ها مانند روغن اکالیپتوس، لاوندر، روغن نعناع تند و روغن بابونه استفاده کنند.

برای ورم پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیمارانی که دچار ورم پا هستند ابتدا باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنند تا علت ورم پای آنها تشخیص داده شود. سپس بر اساس علت ورم پا، پزشک ممکن است بیمار را به متخصص عروق، متخصص کلیه و … ارجاع دهد.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام مچپای راست من در فوتبال آسیب دید وخیلی درد می کرد عکس گرفتم شکستگی ندارد یک ماه گذشته و باد قوزک داخلی پام خوابیده اما راه که میرم باد میکنه وموجب درد می شود ‌ودردآن به قسمتهای مختلف مچ پام حتی کف پا می زنه علت چیست ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   درد در اون قسمت بسيار مهمه بايد معاينه بشين و به احتمال فراوان نياز به ام آر آى داريد

   با احترام

 • تصویر کاربر هدی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  پدرم سه ماه پیش تعوبض مفصل لگن داشتن ولی بعد سه ماه همچنان ورم زیادی در اندام تحتحانی پا دارد ..دکتر قلب هم مراجعه کردیم سونوی داپلر انجام دادن خدارو شکر وریدیهای ساق پا مشگلی نداشت...الان فقط این ورم اذیت کنند اقای دکتر ایای بعد سه ماه این ورم طبیعی است..یاچکارکنبم ورمش بهتر شه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود 

   تا حدى مى تونه طبيعى باشه مخصوصا كه سونوى داپلر نرمال بوده 

   حركت دادن مچ پا ها و زانوها مى تونه به كم شدن ورم كمك كنه

   با جراحشون مشورت كنيد و مطمئن بشن كه عفونت وجود  نداره

   با احترام

 • تصویر کاربر پونا شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند روز بود که متوجه ورم مچ پای راستم شده بودم اما الان میبینم که رو پای و یکمم از مچ پای چپمم داره ورم میکنه ازمایش کلیه و کبد وانجام دادم دادم که مشکلی نداشتم.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درود

   آزمايش روماتيسم هم داديد؟

 • تصویر کاربر مهرانگیز سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خدود یک ساله درد شدید مچ پا دارم پشت پاشنه پا استخوان اضافه در اومده به شدت درد داره جند تا کیست هم در اومده کلافه هستم تزریق هم در ناحیه مچ انحام دادم ولی اصلا بهتر نشدم لطفا راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   به احتمال زياد جراحى لازمه اصلا در اون ناحيه پشت پاشنه كورتون تزريق نكنيد

   با احترام

    

 • تصویر کاربر امیری شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام
  مچ پای چپم کمی ورم کرده
  ازدیروز یه وقتای دردمیگیره وقتی میخوام مچ پامو تکون بدم دردمیگیره زمانی هم که میخوام راه برم یا بیستم فشاربه مچم میاددراثرچیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   نياز به معاينه و بررسى داره 

   با احترام 

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  علت ورم زیر قوزک پا بدون درد و کبودی چیست؟
  مدت۲ماه گذشته عکس ام ار ای انداخته ظاهرا مشکلی نداشته پیش پزشک ارتوپد هم رفته گفتند چیزی نیست ده جلسه فیزیوتراپی هم رفتم هنوز درمان نشده.نمیدونم پیش کدوم متخصص مراجعه کنم و راه درم‌ان چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   درود

   لازمه براى معاينه مراجعه بفرماييد

   با احترام

 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام
  پای مادرم از مچ پا تا زانو ورم کرده و پشت پاهایش تاول زده و پس از ترکیدن آب بیرون میاید نشانه چیست چندین دکتر رفته هنوز درمان نشده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   درود

   از سوابق بيمارى هاى زمينه اى مثل فشار خون و ديابت و ... بفرماييد

   مصرف داروى خاص؟

   چون دو طرفه هست بيمارى هاى داخلى و واريس بايد مد نظر باشند

   با احترام 

 • تصویر کاربر امیری یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما پزشک گرامی. همسر من 48 سال سن داره و 20 سال هم هست که صرع داره. دوتا و نصفی دپاکین 500 خارجی و لاموتریژین 100 و کلونازپام 1 مصرف می کرد که اخیرا دپاکین خارجی گرون شد و ناچارشدم از ایرانی اون (البته با مشورت پزشک) استفاده کنم. دوسالی هست که در حرکت کردن مشکل داشته و موقع بردن دستشوئی زیربغلش رو میگرفتم و اهسته اهسته میتونست حرکت کنه ولی از وقتی که دپاکین خارجی رو به ایرانی تغییر دادم کاملا در حرکت ناتوان شده. البته در این مورد بایستی با متخصص مغزواعصاب مشورت کنم ولی مشکل اصلی اون اینه که زخم بستر زده و شبها ناچارم رو شکم بخوابونمش و دوتا پاهاش ورم میکنه، میخواستم بپرسم علت این تورم چیه؟ آیا می تونم از قرصهای ضدالتهاب استفاده کنم یا نه؟ممنون و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   علت تورم به احتمال زياد بى حركتى هست و با ماساژ و فيزيوتراپى كم مى شه ولى بايد بقيه مسايل مثل كليه و تيروييد و قلب رو هم در نظر داشت

   با احترام

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مدتیه مچ پای چپش ورم می‌کنه وقتی به پاش فشار نمیاره و استراحت می‌کنه ورمش ازبین می‌ره اما وقتی راه می‌ره دوباره ورم می‌کنه رنگ پای چپش یکم قرمز شده سونوگرافی هم انجام داده اما لخته خون نداشته دکتر گفته ممکنه عفونت باشه ممنون میشم راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   ديابت دارن؟

  2. تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   نه ولی حدودا دوماه قبل عمل دیسک کمر داشته ممکنه ربطی به عمل داشته باشه ؟
  3. تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   نه ولی حدودا دوماه قبل عمل دیسک کمرداشته ممکن ربطی به عمل داشته باشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   بعيده 

   بايد حتما معاينه بشن

   با احترام

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کشاورز سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  باسلام. پدر 68 ساله ای دارم که سرطان معده داشتن و معده رو برداشتن و الان تحت شیمی درمانی هستن. چند روز پیش عفونت روده ای گرفتن و با آنتی بیوتیک تحت درمان و رو به بهبودی هستن. الان چند روز بعد از مصرف آنتی بیوتیکها پاهاشون ورم کرده. از وقتی که شیمی درمانی میکنن فشارشون هم پایین میاد. به نظر شما چیکار باید کرد؟ ورم پاها طبیعیه توی این شرایط؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   بايد توسط متخصص داخلى از نظر كليه، كبد ، كمبود پروتيين و غيره بررسى بشن

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر