منو

علت ورم مچ پا و روی پا چیست؟

ورم مچ پا و روی پا عموما شایع است و معمولا دليلى براى نگرانی وجود ندارد. به خصوص اگر در حال ایستادن یا راه رفتن دچار تورم در این نواحی شوید. اما اگر همراه با علائم دیگرى ايجاد شوند، می توانند نشان دهنده ى مشکلات جدی ترى باشند. در این مقاله به بررسی علت ورم مچ پا و روی پا می پردازیم.


علت ورم مچ پا همراه با درد چیست؟

ورم مچ پا و ورم روی پا می تواند در هر دو پا اتفاق بیفتد یا شخص تنها دچار ورم پای راست یا پای چپ شود که هر کدام علت مخصوص به خود را دارد.  همچنین تورم پا می تواند همراه با درد باشد یا اینکه فرد هیچ دردی را احساس نکند و تنها نشانه های تورم را در مچ و ساق پای خود مشاهده کند.

آسیب پا یا مچ پا

آسیب به پا یا مچ پا می تواند منجر به تورم شود. شايع ترين حالت پيج خوردگى مچ پا است. برای کاهش تورم ناشى از آسیب پا یا مچ پا، استراحت، یخ، بانداژ فشاری، و بالا قرار دادن اندام توصيه مى شود.  اگر تورم و درد مچ پا شدید باشد یا با درمان خانگی بهبود نیابد، به پزشک خود مراجعه کنید.

عفونت

تورم در پا و مچ پا می تواند علامتی از عفونت باشد. یکی از علل ورم پا در بیماران دیابتی، عفونت است. افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی یا دیگر مشکلات عصبی در پاها، بيشتر در معرض خطر عفونت های پا هستند. اگر دچار دیابت هستید، بهتر است روزانه زخم هاى خود را بررسی کنید، زیرا آسیب عصبی می تواند حس درد را کاهش دهد و مشکلات پا به سرعت می توانند پیشرفت کنند. اگر متوجه تورم پا شده اید که عفونی به نظر می رسد(همراه زخم دارای ترشح)، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

وجود لخته خون

لخته های خونی که در رگ های پاها(ورید ها) ایجاد می شوند، می توانند جریان برگشتى خون از پاها به قلب را مسدود کنند و موجب تورم در پا و مچ پا شوند. لخته های خون می توانند سطحی (فقط در زیر پوست) و یا عمیق (وضعیتی که به عنوان ترومبوز ورید عمقی شناخته می شود) باشند.

لخته های عمیق می توانند یک یا چند تا از رگ های اصلی پاها را مسدود کنند. این لخته های خون اگر به قلب و ريه بروند، ممکن است خطرناک و تهدید کننده زندگی باشند. اگر در یک پا تورم همراه با درد، تب با درجه پایین و احتمالا تغییر رنگ پاهای آسیب دیده داريد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. درمان با رقیق کننده های خون ممکن است ضروری باشد.

علت ورم مچ پا در سالمندان

از آنجایی بالا رفتن سن با اختلال گردش خون در بدن همراه است، یکی از علل عمده ورم روی پا و مچ پا در بین سالمندان نارسایی وریدی است.

مشکلات قلبی و کلیوی و واریس نیز از جمله مواردی است که بالا رفتن سن در فرد به وجود می آید و می تواند زمینه ساز ورم پا در فرد شود که در ادامه به آن ها نیز می پردازیم.

 نارسایی وریدی

تورم پا و مچ پا اغلب نشانه اولیه نارسایی وریدی است. در این حالت به دلیل اختلال در دریچه های لانه کبوتری ورید های اندام های تحتانی خون در آن ها تجمع پیدا می کند و قسمت مایع خون به داخل بافت ها رخنه می کند و سبب تورم می شود. به طور معمول، جريان خون در وريد ها از پايين به سمت بالا و يک طرفه مى باشد.

هنگامی که دریچه ها ى اين وريد ها آسیب ببينند یا ضعیف شوند، خون در پاها مى ماند و تجمع پيدا مى کند. نارسایی مزمن وريدى می تواند منجر به تغییرات پوستى، زخم های پوستی و عفونت شود. اگر علائم نارسایی وریدی را تجربه می کنید، باید با پزشک خود درباره ی این علائم صحبت کنید.

آرتریت

آرتریت یا التهاب مفاصل می‌تواند سبب ورم کانونی در پا و مچ پا شود. استئوآرتریت یکی از اشکال شایع آرتریت است که سبب ورم موقت در یکی از مفاصل می‌شود. نقرس شکل دیگری از آرتریت است که معمولا مفصل شست پا را بسیار دردناک، متورم و قرمز می‌کند و می‌تواند مچ پا را هم درگیر کند. بعضی از بیماری‌های خودایمنی هم سبب ورم و آرتریتی که به طور مساوی هر دو پا را درگیر می‌کند می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریازیس، لوپوس و آرتریت واکنشی اشاره کرد.

عفونت مچ پا

عفونت پوست یکی از دلایل شایع ورم است که معمولا همراه با درد و قرمزی است. ورم اغلب با رشد درون بافتی و عفونی ناخن‌های پا (اونیکوکریپتوز)، عفونت بین انگشتان پا و موارد شدید پای ورزشکاران همراه است. سایر علل عفونت‌های پا شامل آسیب مانند ایجاد زخم یا آسیب‌ به ناخن پا و زخم‌های دیابتی است. در موارد کمتر شایع هم عفونت در مفاصل حتی در عدم حضور آسیب رخ ‌می‌دهد.

آسیب

شایع‌ترین آسیب‌های پا و مچ پا که سبب ورم می‌شوند شامل رگ‌به‌رگ شدن پا، پارگی تاندون و شکستگی است. فشار مزمن و استفاده بیش از حد هم سبب االتهاب تاندون، ورم مفاصل و دررفتگی رباط و عضلات می‌شود که همگی سبب ورم می‌شوند و معمولا با فعالیت‌های ورزشی یا افزایش فعالیت مانند پیاده‌روی و دویدن زیاد رخ می‌دهند.

سایر علل ورم مچ پا

✔ ساییدگی، تاول

✔ بیماری قلبی ریوی

✔ گلومرونفریت

✔ عفونت مفصل

✔ نارسایی کبد

✔ نارسایی لنفاوی

✔ انسداد لنفاوی

✔ سوءتغذیه

✔ سندروم نفروتیک

✔ ایستادن طولانی مدت

✔ شکستگی

✔ تومور

✔ نارسایی و ایستایی وریدی

👈 لازم به ذکر است ورم پشت زانو می تواند نشانه کیست بیکر باشد.

علت ورم پا در بیماران سرطانی

علت ورم پا و مچ پا در بیماران سرطانی می تواند ادم لنفاوی باشد. این حالت ناشی از تجمع مایع لنفاوی در بافت هاست که می تواند به علت عدم وجود یا مشکل در عروق لنفاوی یا پس از حذف گره های لنفاوی(با جراحی) ایجاد شود. لنف مایع غنی از پروتئین است که به طور معمول در امتداد یک شبکه گسترده از عروق و مویرگ ها حرکت می کند.

لنف از طریق گره های لنفاوی فیلتر مى شود، که مواد ناخواسته مانند باکتری ها را از بین می برند. با این وجود، اگر در عروق یا گره های لنفاوی مشکلى وجود داشته باشد، حرکت این مایع می تواند مسدود شود که این مسدود شدن اگر درمان نشود، مى تواند موجب اختلال در بهبودى زخم، عفونت و تورم شود.

درمان ورم پا بعد از شیمی درمانی

اين وضعيت پس از پرتو درمانى یا حذف گره های لنفاوی در بیماران مبتلا به سرطان شايع است. اگر تحت درمان سرطان مى باشيد و تجربه تورم پا دارید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

 

علل و درمان تاندونیت (التهاب تاندون ) تیبیالیس قدامی

علت ورم پا در بیماران دیابتی

در دیابت بدن مقدار کافی انسولین تولید نمی‌کند. انسولین هورمونی است که از پانکراس ترشح می‌شود و به سلول‌ها در جذب قند کمک می‌کند. در صورت دیابت سطوح بالای قند در خون تجمع کرده و در صورت عدم درمان دیواره عروق کوچک آسیب می‌بیند و گردش خون مختل می‌شود. در این صورت مایع در بخشی از بدن مانند پاها و مچ پا احتباس می‌یابد. حتی به دلیل روند کند بهبودی پس از آسیب، ورم پای زخم دیابتی ایجاد می‌شود. موبرداشتگی‌ها و رگ‌به‌رگ شدن‌های درمان نشده هم سبب افزایش ورم می‌شود. بریدگی‌ها هم ممکن است عفونی و متورم شوند. در صورت ابتلا به دیابت باید منظم پاهای خود را چک کنید و به طور مرتب به متخصص پا جهت بررسی مشکلات گردش خون یا آسیب عصبی در پاها رجوع کنید.

یکی از نشانه‌های اولیه ترومبوز وریدهای عمقی یا ترومبوفلبیت ورم یکطرفه پاست چراکه خون در ناحیه جمع می‌شود. در صورت داشتن این حالت یا هر یک از موارد زیر بلافاصله به پزشک رجوع کنید و به درمان سریع ورم پا بپردازید:

 • درد، حساسیت و گرفتگی پا
 • پوست مایل به قرمز یا آبی
 • پوست گرم

آمبولی ریه

علائم آمبولی ریه بسیار متفاوت است و به میزان درگیری ریه، اندازه لخته و وجود بیماری قلبی یا ریوی بستگی دارد. سایر علائم این بیماری شامل:

درد و تورم پا

پوست مرطوب و سیانوزه

تب

عرق زیاد

ضربان قلب نامنظم و سریع

احساس سبکی در سر یا سرگیجه

ورم پای چپ نشانه چیست؟

به طور کلی علل ورم در پای راست و پای چپ هر دو نشانه عوامل فوق است و فرقی بین علت ورم پا در هر یک از پاها وجود ندارد. شاید بتوان به صورت مقطعی ورم یک پا را به وارد آمدن فشار بیشتر به پای ورم کرده توسط کفش های نامناسب یا خوابیدن روی یک طرف و … دانست.

آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا
بیماری های مچ پا و پا
دکتر غلامرضا نادری

علل و درمان آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا

ماهیچه پشت ساق پا عمدتا از دو عضله به نام‌های گاستروکنمیوس و سولئوس و یک عضله کوچک به نام پلانتاریس تشکیل شده است. این عضلات اگر بیش از حد کشیده شوند، دچار آسیب خواهند شد. آسیب عضله‌ی ساق می‌تواند در حد یک کشیدگی ساده باشد که در خانه درمان می‌شود یا در حد یک پارگی جدی که نیاز به مراجعه به پزشک  دارد. دلایل آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا آسیب ماهیچه پشت ساق اغلب اوقات در ورزش‌هایی اتفاق می‌افتد که نیاز است خیلی سریع پاهای خود را حرکت دهید تا ناگهان سرعت بالایی به دست آورید.

ادامه مطلب »

علت ورم زانو

ورم زانو نشانگر وجود مشکلی در زانوست و می‌تواند پاسخ بدن به آسیب زانو، استفاده بیش از حد از زانو یا بیماری‌های زمینه‌ای باشد. این حالت در صورت تجمع مایعات در مفصل زانو ایجاد می‌شود. نام دیگر این حالت افیوژن زانو یا آب آوردن زانوست و در صورت استمرار بیش از سه روز و یا بدتر شدن و احساس درد شدید در این ناحیه حتما به پزشک مراجعه کنید.

درد مچ پا ناشی از چیست

اگر فرد به هنگام راه رفتن در ناحیه روی پا دردی را احساس کرده که نهایتاً با ورم پا همراه باشد، احتمال التهاب تاندون اکستانسور زیاد است. با کلیک بر روی لینک زیر درباره این مشکل بیشتر بدانید:

ورم قوزک پا نشانه چیست؟

ورم مچ پا و روی پا اغلب شایع است و معمولاً جای نگرانی نیست، خصوصاً اگر زیاد ایستاده باشید یا راه رفته باشید. اما پاها و قوزک پا هایی که متورم می شوند می توانند نشانگر یک مشکل جدی سلامتی باشند.

 برخی از دلایل احتمالی ورم پا و مچ پا را بررسی کنید و در این باره از متخصص ارتوپد مشاوره بگیرید.

علت ورم پا در بیماران کلیوی 

گاهی اوقات تورم می تواند اختلالی را در قلب، کبد یا کليه نشان دهد. ورم پا در بیماران کلیوی و قلبی و کبدی که در عصر ايجاد مى شود، می تواند نشانه ای از احتباس نمک و آب به دلیل نارسایی بطن راست قلب باشد.

بیماری کلیوى نيز می تواند باعث تورم پا و مچ پا شود. هنگامی که کلیه ها به درستی کار نمی کنند، مایع اضافى در بدن جمع مى شود.

بیماری کبدى می تواند تولید کبدی پروتئینی به نام آلبومین را تحت تاثیر قرار دهد که باعث نشت خون از عروق مى شود. کاهش تولید آلبومین منجر به نشت مایع می شود(به دلیل کاهش فشار اسموزی خون). گرانش باعث می شود مایع در پا ها و مچ پا بیشتر جمع شود، اما این مایع می تواند در شکم و سینه نيز انباشته شود.

اگر تورم شما با علائم دیگری همراه باشد (از جمله خستگی، از دست دادن اشتها و افزایش وزن)، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر احساس تنگی نفس یا درد، یا فشار درقفسه سینه دارید، با اورژانس تماس بگیرید.

علت ورم پا در بیماران قلبی

یکی از عملکردهای کلیدی سیستم گردش خون حمل مواد، مایعات اضافی، مواد مغذی و مواد زائد به سایر نقاط بدن برای استفاده یا دفع است. هنگامی که به نارسایی قلبی مبتلا می شوید، گردش خون شما کند شده و کارایی آن کمتر می شود. مایعاتی که به طور معمول توسط خون جمع می شود و برای از بین بردن کلیه ها می رود، در عوض در مکان هایی مانند اندام تحتانی باقی می ماند.

با نارسایی قلبی، کلیه ها نیز قادر به حذف سدیم از خون نیستند. جالب است بدانید که سدیم به بافت های بدن شما کمک می کند تا مایعات را استفاده کرده و آن را حفظ کنند. با این حال، وقتی سدیم اضافی توسط کلیه ها از بین نرود، تورم غیرطبیعی رخ می دهد. ادم نارسایی قلبی ممکن است با تورم پا و مچ پا بیشتر دیده شود، گاها ممکن است در شکم نیز ایجاد شوند و به همین دلیل است که افراد مبتلا به نارسایی قلبی، باید روزانه خود را وزن کنند. افزایش وزن می تواند نشانه احتباس مایعات باشد، حتی اگر قادر به دیدن آن نباشید.

ورم پا در بارداری

ورم پا در بارداری

علت ورم پا می تواند بارداری باشد. اغلب تورم پا و مچ پا در دوران بارداری طبیعی است. با این حال، تورم ناگهانی یا بیش از حد ممکن است نشانه پره اکلامپسی باشد. پره اکلامپسی یک وضعیت جدی است که در آن فشار خون بالا و دفع پروتئین در ادرار پس از هفته بیستم بارداری ایجاد می شود. اگر تورم شديد يا همراه با علائم ديگر مانند درد شکم، سردرد، کاهش یا قطع ادرار، تهوع و استفراغ يا تغييرات بینایی مانند تاری دید باشد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنيد.

داروهایی که باعث ورم پا می شوند

بسیاری از داروها می توانند تورم در پا و مچ پا را به عنوان عوارض جانبی احتمالی ایجاد کنند. آنها عبارتند از:

 • هورمون هایی نظیر استروژن و تستوسترون
 • مسدود کننده های کانال کلسیم شامل نایفیدیپین، آملودیپین، دیلتیازم و وراپامیل
 • استروئیدها از جمله استروئیدهای آندروژنی و آنابولیک و کورتیکو استروئیدها مانند پردنیزون
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند نورتریپتیلین، دسيپرامين و آمیتریپتیلین و مهار کننده های مونوآمین اکسیداز مانند فنلزین و ترانیل سیپرومین
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک سدیم
 • داروهای دیابتی

اگر فکر می کنید تورم شما ممکن است مربوط به داروی مصرفی شما باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان قطعی ورم پا

ابتدا پیش از انجام هر اقدامی در خصوص درمان سریع ورم پا، ابتدا به یک پزشک ارتوپد یا متخصص مچ پا مراجعه کنید تا علت ورم پای شما تشخیص داده شود. سپس ممکن است هر یک از درمان های زیر برای شما در نظر گرفته شود:

۱- استفاده از داروهای ضد حساسیت (در مواردی که ورم در اثر آلرژی به وجود آمده باشد).

۲- تجویز داروهای رقیق کننده خون

۳- جراحی پا، شیمی درمانی یا رادیوتراپی در صورت وجود تومور

۴- تجویز داروهای دیورتیک (مانند فروزماید) در صورت وجود مشکلات قلبی یا کبدی

۵- کاهش سدیم دریافتی از طریق کاهش نمک مصرفی

۶- کاهش مصرف گوشت قرمز

۷- کاهش مصرف غذاهای آماده و فست فود

۸- بالا نگاه داشتن پا

۹- هر یک ساعت یک بار، به مدت کوتاه راه بروید.

۱۰- روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. نوشیدن کمتر از این مقدار، میتواند ورم را تشدید کند.

۱۱- کربوهیدرات دریافتی خود را کنترل کنید.

۱۲- برای رفع ورم پا در شب هنگام خواب، یک کتاب یا جسم سخت و را زیر پای خود بگذارید تا از سطح زمین بالاتر بیاید.

۱۳- وزن خود را کنترل کنید.

۱۴- از جوراب های پزشکی مخصوص استفاده کنید.

۱۵- از پوشیدن جوراب ها معمولی با کش بسیار تنگ خودداری کنید.

برخی افرادی که با درد مزمن و مشکلات آزار دهنده ناشی از ورم پا مواجه هستند می توانند از برخی روغن ها مانند روغن اکالیپتوس، لاوندر، روغن نعناع تند و روغن بابونه استفاده کنند.

برای ورم پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیمارانی که دچار ورم پا هستند ابتدا باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنند تا علت ورم پای آنها تشخیص داده شود. سپس بر اساس علت ورم پا، پزشک ممکن است بیمار را به متخصص عروق، متخصص کلیه و … ارجاع دهد.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  علت ورم زیر قوزک پا بدون درد و کبودی چیست؟
  مدت۲ماه گذشته عکس ام ار ای انداخته ظاهرا مشکلی نداشته پیش پزشک ارتوپد هم رفته گفتند چیزی نیست ده جلسه فیزیوتراپی هم رفتم هنوز درمان نشده.نمیدونم پیش کدوم متخصص مراجعه کنم و راه درم‌ان چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   درود

   لازمه براى معاينه مراجعه بفرماييد

   با احترام

 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام
  پای مادرم از مچ پا تا زانو ورم کرده و پشت پاهایش تاول زده و پس از ترکیدن آب بیرون میاید نشانه چیست چندین دکتر رفته هنوز درمان نشده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   از سوابق بيمارى هاى زمينه اى مثل فشار خون و ديابت و ... بفرماييد

   مصرف داروى خاص؟

   چون دو طرفه هست بيمارى هاى داخلى و واريس بايد مد نظر باشند

   با احترام 

 • تصویر کاربر امیری یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما پزشک گرامی. همسر من 48 سال سن داره و 20 سال هم هست که صرع داره. دوتا و نصفی دپاکین 500 خارجی و لاموتریژین 100 و کلونازپام 1 مصرف می کرد که اخیرا دپاکین خارجی گرون شد و ناچارشدم از ایرانی اون (البته با مشورت پزشک) استفاده کنم. دوسالی هست که در حرکت کردن مشکل داشته و موقع بردن دستشوئی زیربغلش رو میگرفتم و اهسته اهسته میتونست حرکت کنه ولی از وقتی که دپاکین خارجی رو به ایرانی تغییر دادم کاملا در حرکت ناتوان شده. البته در این مورد بایستی با متخصص مغزواعصاب مشورت کنم ولی مشکل اصلی اون اینه که زخم بستر زده و شبها ناچارم رو شکم بخوابونمش و دوتا پاهاش ورم میکنه، میخواستم بپرسم علت این تورم چیه؟ آیا می تونم از قرصهای ضدالتهاب استفاده کنم یا نه؟ممنون و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 6 ماه پیش)

   درود

   علت تورم به احتمال زياد بى حركتى هست و با ماساژ و فيزيوتراپى كم مى شه ولى بايد بقيه مسايل مثل كليه و تيروييد و قلب رو هم در نظر داشت

   با احترام

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مدتیه مچ پای چپش ورم می‌کنه وقتی به پاش فشار نمیاره و استراحت می‌کنه ورمش ازبین می‌ره اما وقتی راه می‌ره دوباره ورم می‌کنه رنگ پای چپش یکم قرمز شده سونوگرافی هم انجام داده اما لخته خون نداشته دکتر گفته ممکنه عفونت باشه ممنون میشم راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   درود

   ديابت دارن؟

  2. تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   نه ولی حدودا دوماه قبل عمل دیسک کمر داشته ممکنه ربطی به عمل داشته باشه ؟
  3. تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   نه ولی حدودا دوماه قبل عمل دیسک کمرداشته ممکن ربطی به عمل داشته باشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   درود

   بعيده 

   بايد حتما معاينه بشن

   با احترام

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کشاورز سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام. پدر 68 ساله ای دارم که سرطان معده داشتن و معده رو برداشتن و الان تحت شیمی درمانی هستن. چند روز پیش عفونت روده ای گرفتن و با آنتی بیوتیک تحت درمان و رو به بهبودی هستن. الان چند روز بعد از مصرف آنتی بیوتیکها پاهاشون ورم کرده. از وقتی که شیمی درمانی میکنن فشارشون هم پایین میاد. به نظر شما چیکار باید کرد؟ ورم پاها طبیعیه توی این شرایط؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   درود

   بايد توسط متخصص داخلى از نظر كليه، كبد ، كمبود پروتيين و غيره بررسى بشن

   با احترام

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من ۱۵ اسفند سال ۹۸ در حال ورزش کردن)روی پنجه پاهام پایین و بالا می زدم حرکت در جا)که ناگهان پشت ساق پای راستم تیر کشنده‌ای کشید و صدا هم داد انگار که ساق وام ترکید دو روز نمی‌تونستم روی وام بیاستم بعد شروع کردم به راه رفتن لنگ لنگان که بعد پنج روز پاهام دیگه اصلا یاریم نمی‌کرد بعد از یک هفته رفتم بیمارستان دکتر بیمارستان گفت برو متخصص مغز و اعصاب رفتم دکتر هم معاینه کرد و برایم ام ار ای نوشت چون نمی‌تونستم روی پاهام وایسم و هر دو وام هم درد میکرد دکتر گفت شاید دیسک کمرت مشکل داشته باشه جواب ام ار ای گرفتم هیچ مشکلی نداشتم دکتر گفت چند روز استراحت کن خوب میشی احتمالا سیاتیک باشه دارو و آمپول برام نوشت من هم استفاده کردم بعد از دو هفته اینبار رفتم دکتر ارتوپد دکتر ارتوپد هم سیاتیک تشخیص داد و باز یه مقدار دارو و آمپول برایم نوشت و گفت استراحت کن الان بعد از ۱۰۰ روز رو پاهام زیاد نمیتونم وایسم درست نمیتونم راه برم چند روز پیش ورزش کردن باز رو پاهام پایین بالا می‌پرسیدم که ساق وام درد گرفت به نظرتون آقای دکتر من چیکار باید بکنم نمیتونم زیاد روی وام وایسم کمی هم لنگ لنگان راه میرم نمیتونم ادامه بدم ممنون میشم راهنمایی کنید منو در ضمن چکاپ کامل هم دادم مشکلی ندارم یک سال قبل از این بیماری هم در حال همین حرکت ورزشی همین اتفاق برام افتاد که بعد از بیست روز خوب شد پای راستم هم اون موقع یه کم ورم کرد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   درود

   علايم پارگى عضله ساق يا تاندون آشيل رو داريد

   شايد بهتر باشه از ساق پاتون ام آر آى انجام بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من 35 سالمه و تقریبا ده ساله از انگشتای پام تا ساق پاهام ورم میکنه بخصوص توی گرما یا کفش تنگ .....
  و بخاطر شغلم از صبح تا بعدازظهر پشت میز هستم و نشستم ....
  چند باری هم اون اوایل دکتر رفتم و نوار عصب وعضله هم دادم گفتن چیزی نیست ولی خودم خیلی اذیتم وحس خوبی ندارم لطفا راهنمایی کنید منو چیکار باید بکنم
  ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   توصيه مى كنم با يك متخصص جراح عروق مشورت كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام ، مادرم حدوداا ٧٥ سالشونه. حدوداا از ٣ ماه پيش، پشت پاي راستش ورم كرد، كه گاهي اين ورم بسمت جلو هم پيشروي ميكرد، ولي اكثرا محدود به همون پشت پاهاش بود، بخاطره سابقه ي كنسر كه ١٠ سال پيش داشتن، به توصيه ي يكي از اشناهاي پزشكم، بردمشون، دكتر فوق تخصص عروق، ايشون فقط يه سونوي داپلر نوشتن كه بعدش گفتن چيزي نيس. مامانم الان حدودا ٣ هفته س كه خيلي ديگه درد داره و از ترس كرونا نميتونم ببرمش دكتر..من بشدتت خيليييي نگرانم... ترخداا خواهش ميكنم جوابمو بدين..
  اصلاا نميدونم پاهاش پبچ خورده آيا يا نه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   مساله مربوط به محل اتصال تاندون آشيل به پاشنه است

   نياز به راديوگرافى و ام آر آى بعد از معاينه خواهد بود

   فعلا ٤-٥ روز از مسكن استفاده كنن

   با احترام

 • تصویر کاربر باربد جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام ،سطح پاى چپ من يك ماه هست ورم كرده به طورى كه رگهاى سطح پا در فشار هستند،درد داره و داغ ميشه و بيست روزه باعث سردرد و گرفتگى گردن شده ،خوابم مختل شده و كاهش وزن ١٠كيلويى دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   منظورتون رو از سطح پا متوجه نمى شم

   با احترام

 • تصویر کاربر شری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام بنده خانمی ۵۶ساله هستم قرص فشارخون میخورم لوزار ۲۵ وکنکور۲/۵ تقریبا هشت روز است پای راستم ازناحیه مچ پا ورم ودرد شدیدی دارد راه رفتن وبرایم مشکله ونمیتوانم پایم را اویزان نگه دارم حتما باید پایم بلند تر از سطح بدنم باشد ایا ارتروز دارم یا انسداد عروق پا میباشد، درضمن قد بنده ۱۶۰ ووزنم۷۵ کیلم میباشد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   ممكنه مشكل از تاندون پا باشه 

   بد نيست از نظر وجود لخته در وريد ها سونوگرافى داپلر انحام بشه

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر