منو

علت ورم مچ پا و روی پا چیست؟

ورم مچ پا عموما شایع است و معمولا دليلى براى نگرانی وجود ندارد. به خصوص اگر در حال ایستادن یا راه رفتن دچار تورم در این نواحی شوید. اما اگر همراه با علائم دیگرى ايجاد شوند، می توانند نشان دهنده ى مشکلات جدی ترى باشند. در این مقاله به بررسی علت ورم پا و مچ پا می پردازیم.


ورم مچ پا و ورم روی پا می تواند در هر دو پا اتفاق بیفتد یا شخص تنها دچار ورم پای راست یا پای چپ شود که هر کدام علت مخصوص به خود را دارد.  همچنین تورم پا می تواند همراه با درد باشد یا اینکه فرد هیچ دردی را احساس نکند و تنها نشانه های تورم را در مچ و ساق پای خود مشاهده کند.

علت ورم مچ پا در سالمندان

از آنجایی بالا رفتن سن با اختلال گردش خون در بدن همراه است، یکی از علل عمده ورم روی پا و مچ پا در بین سالمندان نارسایی وریدی است.

مشکلات قلبی و کلیوی و واریس نیز از جمله مواردی است که بالا رفتن سن در فرد به وجود می آید و می تواند زمینه ساز ورم پا در فرد شود که در ادامه به آن ها نیز می پردازیم.

 نارسایی وریدی

تورم پا و مچ پا اغلب نشانه اولیه نارسایی وریدی است. در این حالت به دلیل اختلال در دریچه های لانه کبوتری ورید های اندام های تحتانی خون در آن ها تجمع پیدا می کند و قسمت مایع خون به داخل بافت ها رخنه می کند و سبب تورم می شود. به طور معمول، جريان خون در وريد ها از پايين به سمت بالا و يک طرفه مى باشد.

هنگامی که دریچه ها ى اين وريد ها آسیب ببينند یا ضعیف شوند، خون در پاها مى ماند و تجمع پيدا مى کند. نارسایی مزمن وريدى می تواند منجر به تغییرات پوستى، زخم های پوستی و عفونت شود. اگر علائم نارسایی وریدی را تجربه می کنید، باید با پزشک خود درباره ی این علائم صحبت کنید.

آرتریت

آرتریت یا التهاب مفاصل می‌تواند سبب ورم کانونی در پا و مچ پا شود. استئوآرتریت یکی از اشکال شایع آرتریت است که سبب ورم موقت در یکی از مفاصل می‌شود. نقرس شکل دیگری از آرتریت است که معمولا مفصل شست پا را بسیار دردناک، متورم و قرمز می‌کند و می‌تواند مچ پا را هم درگیر کند. بعضی از بیماری‌های خودایمنی هم سبب ورم و آرتریتی که به طور مساوی هر دو پا را درگیر می‌کند می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریازیس، لوپوس و آرتریت واکنشی اشاره کرد.

عفونت مچ پا

عفونت پوست یکی از دلایل شایع ورم است که معمولا همراه با درد و قرمزی است. ورم اغلب با رشد درون بافتی و عفونی ناخن‌های پا (اونیکوکریپتوز)، عفونت بین انگشتان پا و موارد شدید پای ورزشکاران همراه است. سایر علل عفونت‌های پا شامل آسیب مانند ایجاد زخم یا آسیب‌ به ناخن پا و زخم‌های دیابتی است. در موارد کمتر شایع هم عفونت در مفاصل حتی در عدم حضور آسیب رخ ‌می‌دهد.

آسیب

شایع‌ترین آسیب‌های پا و مچ پا که سبب ورم می‌شوند شامل رگ‌به‌رگ شدن پا، پارگی تاندون و شکستگی است. فشار مزمن و استفاده بیش از حد هم سبب االتهاب تاندون، ورم مفاصل و دررفتگی رباط و عضلات می‌شود که همگی سبب ورم می‌شوند و معمولا با فعالیت‌های ورزشی یا افزایش فعالیت مانند پیاده‌روی و دویدن زیاد رخ می‌دهند.

سایر علل ورم مچ پا

✔ ساییدگی، تاول

✔ بیماری قلبی ریوی

✔ گلومرونفریت

✔ عفونت مفصل

✔ نارسایی کبد

✔ نارسایی لنفاوی

✔ انسداد لنفاوی

✔ سوءتغذیه

✔ سندروم نفروتیک

✔ ایستادن طولانی مدت

✔ شکستگی

✔ تومور

✔ نارسایی و ایستایی وریدی

👈 لازم به ذکر است ورم پشت زانو می تواند نشانه کیست بیکر باشد.

علت ورم پا در بیماران سرطانی

علت ورم پا و مچ پا در بیماران سرطانی می تواند ادم لنفاوی باشد. این حالت ناشی از تجمع مایع لنفاوی در بافت هاست که می تواند به علت عدم وجود یا مشکل در عروق لنفاوی یا پس از حذف گره های لنفاوی(با جراحی) ایجاد شود. لنف مایع غنی از پروتئین است که به طور معمول در امتداد یک شبکه گسترده از عروق و مویرگ ها حرکت می کند.

لنف از طریق گره های لنفاوی فیلتر مى شود، که مواد ناخواسته مانند باکتری ها را از بین می برند. با این وجود، اگر در عروق یا گره های لنفاوی مشکلى وجود داشته باشد، حرکت این مایع می تواند مسدود شود که این مسدود شدن اگر درمان نشود، مى تواند موجب اختلال در بهبودى زخم، عفونت و تورم شود.

درمان ورم پا بعد از شیمی درمانی

اين وضعيت پس از پرتو درمانى یا حذف گره های لنفاوی در بیماران مبتلا به سرطان شايع است. اگر تحت درمان سرطان مى باشيد و تجربه تورم پا دارید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

 

علت ورم پا در بیماران دیابتی

در دیابت بدن مقدار کافی انسولین تولید نمی‌کند. انسولین هورمونی است که از پانکراس ترشح می‌شود و به سلول‌ها در جذب قند کمک می‌کند. در صورت دیابت سطوح بالای قند در خون تجمع کرده و در صورت عدم درمان دیواره عروق کوچک آسیب می‌بیند و گردش خون مختل می‌شود. در این صورت مایع در بخشی از بدن مانند پاها و مچ پا احتباس می‌یابد. حتی به دلیل روند کند بهبودی پس از آسیب، ورم پای زخم دیابتی ایجاد می‌شود. موبرداشتگی‌ها و رگ‌به‌رگ شدن‌های درمان نشده هم سبب افزایش ورم می‌شود. بریدگی‌ها هم ممکن است عفونی و متورم شوند. در صورت ابتلا به دیابت باید منظم پاهای خود را چک کنید و به طور مرتب به متخصص پا جهت بررسی مشکلات گردش خون یا آسیب عصبی در پاها رجوع کنید.

یکی از نشانه‌های اولیه ترومبوز وریدهای عمقی یا ترومبوفلبیت ورم یکطرفه پاست چراکه خون در ناحیه جمع می‌شود. در صورت داشتن این حالت یا هر یک از موارد زیر بلافاصله به پزشک رجوع کنید و به درمان سریع ورم پا بپردازید:

 • درد، حساسیت و گرفتگی پا
 • پوست مایل به قرمز یا آبی
 • پوست گرم

آمبولی ریه

علائم آمبولی ریه بسیار متفاوت است و به میزان درگیری ریه، اندازه لخته و وجود بیماری قلبی یا ریوی بستگی دارد. سایر علائم این بیماری شامل:

درد و تورم پا

پوست مرطوب و سیانوزه

تب

عرق زیاد

ضربان قلب نامنظم و سریع

احساس سبکی در سر یا سرگیجه

ورم پای چپ نشانه چیست؟

به طور کلی علل ورم در پای راست و پای چپ هر دو نشانه عوامل فوق است و فرقی بین علت ورم پا در هر یک از پاها وجود ندارد. شاید بتوان به صورت مقطعی ورم یک پا را به وارد آمدن فشار بیشتر به پای ورم کرده توسط کفش های نامناسب یا خوابیدن روی یک طرف و … دانست.

آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا
بیماری های مچ پا و پا
دکتر غلامرضا نادری

علل و درمان آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا

ماهیچه پشت ساق پا عمدتا از دو عضله به نام‌های گاستروکنمیوس و سولئوس و یک عضله کوچک به نام پلانتاریس تشکیل شده است. این عضلات اگر بیش از حد کشیده شوند، دچار آسیب خواهند شد. آسیب عضله‌ی ساق می‌تواند در حد یک کشیدگی ساده باشد که در خانه درمان می‌شود یا در حد یک پارگی جدی که نیاز به مراجعه به پزشک  دارد. دلایل آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا آسیب ماهیچه پشت ساق اغلب اوقات در ورزش‌هایی اتفاق می‌افتد که نیاز است خیلی سریع پاهای خود را حرکت دهید تا ناگهان سرعت بالایی به دست آورید.

ادامه مطلب »

علت ورم زانو

ورم زانو نشانگر وجود مشکلی در زانوست و می‌تواند پاسخ بدن به آسیب زانو، استفاده بیش از حد از زانو یا بیماری‌های زمینه‌ای باشد. این حالت در صورت تجمع مایعات در مفصل زانو ایجاد می‌شود. نام دیگر این حالت افیوژن زانو یا آب آوردن زانوست و در صورت استمرار بیش از سه روز و یا بدتر شدن و احساس درد شدید در این ناحیه حتما به پزشک مراجعه کنید.

درد مچ پا ناشی از چیست

علت ورم کردن مچ پا همراه با درد

آسیب پا یا مچ پا

آسیب به پا یا مچ پا می تواند منجر به تورم شود. شايع ترين حالت پيج خوردگى مچ پا است. برای کاهش تورم ناشى از آسیب پا یا مچ پا، استراحت، یخ، بانداژ فشاری، و بالا قرار دادن اندام توصيه مى شود.  اگر تورم و درد مچ پا شدید باشد یا با درمان خانگی بهبود نیابد، به پزشک خود مراجعه کنید.

عفونت

تورم در پا و مچ پا می تواند علامتی از عفونت باشد. یکی از علل ورم پا در بیماران دیابتی، عفونت است. افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی یا دیگر مشکلات عصبی در پاها، بيشتر در معرض خطر عفونت های پا هستند. اگر دچار دیابت هستید، بهتر است روزانه زخم هاى خود را بررسی کنید، زیرا آسیب عصبی می تواند حس درد را کاهش دهد و مشکلات پا به سرعت می توانند پیشرفت کنند. اگر متوجه تورم پا شده اید که عفونی به نظر می رسد(همراه زخم دارای ترشح) ، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

وجود لخته خون

لخته های خونی که در رگ های پاها(ورید ها) ایجاد می شوند، می توانند جریان برگشتى خون از پاها به قلب را مسدود کنند و موجب تورم در پا و مچ پا شوند. لخته های خون می توانند سطحی (فقط در زیر پوست) و یا عمیق (وضعیتی که به عنوان ترومبوز ورید عمقی شناخته می شود) باشند.

لخته های عمیق می توانند یک یا چند تا از رگ های اصلی پاها را مسدود کنند. این لخته های خون اگر به قلب و ريه بروند، ممکن است خطرناک و تهدید کننده زندگی باشند. اگر در یک پا تورم همراه با درد، تب با درجه پایین و احتمالا تغییر رنگ پاهای آسیب دیده داريد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. درمان با رقیق کننده های خون ممکن است ضروری باشد.

اگر فرد به هنگام راه رفتن در ناحیه روی پا دردی را احساس کرده که نهایتاً با ورم پا همراه باشد، احتمال التهاب تاندون اکستانسور زیاد است. با کلیک بر روی لینک زیر درباره این مشکل بیشتر بدانید:

علت ورم پا در بیماران کلیوی و قلبی

گاهی اوقات تورم می تواند اختلالی را در قلب، کبد یا کليه نشان دهد. ورم پا در بیماران کلیوی و قلبی و کبدی که در عصر ايجاد مى شود، می تواند نشانه ای از احتباس نمک و آب به دلیل نارسایی بطن راست قلب باشد.

بیماری کلیوى نيز می تواند باعث تورم پا و مچ پا شود. هنگامی که کلیه ها به درستی کار نمی کنند، مایع اضافى در بدن جمع مى شود.

بیماری کبدى می تواند تولید کبدی پروتئینی به نام آلبومین را تحت تاثیر قرار دهد که باعث نشت خون از عروق مى شود. کاهش تولید آلبومین منجر به نشت مایع می شود(به دلیل کاهش فشار اسموزی خون). گرانش باعث می شود مایع در پا ها و مچ پا بیشتر جمع شود، اما این مایع می تواند در شکم و سینه نيز انباشته شود.

اگر تورم شما با علائم دیگری همراه باشد (از جمله خستگی، از دست دادن اشتها و افزایش وزن)، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر احساس تنگی نفس یا درد، یا فشار درقفسه سینه دارید، با اورژانس تماس بگیرید.

ورم پا در بارداری

ورم پا در بارداری

علت ورم پا می تواند بارداری باشد. اغلب تورم پا و مچ پا در دوران بارداری طبیعی است. با این حال، تورم ناگهانی یا بیش از حد ممکن است نشانه پره اکلامپسی باشد. پره اکلامپسی یک وضعیت جدی است که در آن فشار خون بالا و دفع پروتئین در ادرار پس از هفته بیستم بارداری ایجاد می شود. اگر تورم شديد يا همراه با علائم ديگر مانند درد شکم، سردرد، کاهش یا قطع ادرار، تهوع و استفراغ يا تغييرات بینایی مانند تاری دید باشد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنيد.

داروهایی که باعث ورم پا می شوند

بسیاری از داروها می توانند تورم در پا و مچ پا را به عنوان عوارض جانبی احتمالی ایجاد کنند. آنها عبارتند از:

 • هورمون هایی نظیر استروژن و تستوسترون
 • مسدود کننده های کانال کلسیم شامل نایفیدیپین، آملودیپین، دیلتیازم و وراپامیل
 • استروئیدها از جمله استروئیدهای آندروژنی و آنابولیک و کورتیکو استروئیدها مانند پردنیزون
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند نورتریپتیلین، دسيپرامين و آمیتریپتیلین و مهار کننده های مونوآمین اکسیداز مانند فنلزین و ترانیل سیپرومین
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک سدیم
 • داروهای دیابتی

اگر فکر می کنید تورم شما ممکن است مربوط به داروی مصرفی شما باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

درمان قطعی ورم پا

ابتدا پیش از انجام هر اقدامی در خصوص درمان سریع ورم پا، ابتدا به یک پزشک ارتوپد یا متخصص مچ پا مراجعه کنید تا علت ورم پای شما تشخیص داده شود. سپس ممکن است هر یک از درمان های زیر برای شما در نظر گرفته شود:

۱- استفاده از داروهای ضد حساسیت (در مواردی که ورم در اثر آلرژی به وجود آمده باشد).

۲- تجویز داروهای رقیق کننده خون

۳- جراحی پا، شیمی درمانی یا رادیوتراپی در صورت وجود تومور

۴- تجویز داروهای دیورتیک (مانند فروزماید) در صورت وجود مشکلات قلبی یا کبدی

۵- کاهش سدیم دریافتی از طریق کاهش نمک مصرفی

۶- کاهش مصرف گوشت قرمز

۷- کاهش مصرف غذاهای آماده و فست فود

۸- بالا نگاه داشتن پا

۹- هر یک ساعت یک بار، به مدت کوتاه راه بروید.

۱۰- روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. نوشیدن کمتر از این مقدار، میتواند ورم را تشدید کند.

۱۱- کربوهیدرات دریافتی خود را کنترل کنید.

۱۲- برای رفع ورم پا در شب هنگام خواب، یک کتاب یا جسم سخت و را زیر پای خود بگذارید تا از سطح زمین بالاتر بیاید.

۱۳- وزن خود را کنترل کنید.

۱۴- از جوراب های پزشکی مخصوص استفاده کنید.

۱۵- از پوشیدن جوراب ها معمولی با کش بسیار تنگ خودداری کنید.

برخی افرادی که با درد مزمن و مشکلات آزار دهنده ناشی از ورم پا مواجه هستند می توانند از برخی روغن ها مانند روغن اکالیپتوس، لاوندر، روغن نعناع تند و روغن بابونه استفاده کنند.

برای ورم پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بیمارانی که دچار ورم پا هستند ابتدا باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنند تا علت ورم پای آنها تشخیص داده شود. سپس بر اساس علت ورم پا، پزشک ممکن است بیمار را به متخصص عروق، متخصص کلیه و … ارجاع دهد.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پدر بنده سنشون ۵۴سال است شغلشون جوریه که زیاد سرپا هستن و شب که کارشون تموم میشه مچ جفت پاهاشون ورم میکنه و تا که استراحت میکنه ورم کمتر میشه آیا علت همین سرپا ایستادن زیاد هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   به احتمال زياد بله و امكان زياد داره كه واريس داشته باشند

   مسايل قلبى و عروقى هم بايد بررسى بشن

   با احترام 

 • تصویر کاربر محبوبه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند مدتی است که مچ پای چپ من از داخل ورم کرده و کاملا مشخصه که از پای راستم ورمش بیشتره در واقع خیلی بیشتره ولی درددی نداره من واریس زیاد دارم حتی واریس های کوچک روی پام در ضمن من قرض دپاکین میخورم کمک کنید لطفا که پیش کدوم متخصص برم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   .درود .

   چون تورم در يكى از مچ ها هست بايد به نظر من به ارتوپد مراجعه كنيد

   با احترام 

 • تصویر کاربر سها سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  مادرم چند سال هست ك مشكل ورم پا در ناحيه مچ دارن
  سونو گرافي نشون داد پشت زانوهاش كيست چربي دارن ك گفتن در اين سن عادي هست
  سونو رنگي ك از عروق گرفتن سالم بود
  اما اين ورم مچ پا همچنان باقي هست
  ديگه نميدونم چ دكتري ببرمش
  كليه ها هم سالم هستن كل لگن و شكم سونو كردم
  دكترهاي گرگان تنها مسكن ميدن ك اونها هم غالبا مشكل گوارشي ايجاد ميكنه
  تروخدا به من بگيد بايد چه بكنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد معاينشون كنم

   گاهى مصرف بعضى داروهايى ضد فشار خون مى تونه ورم مچ پا در هر دو سمت ايجاد كنه 

   گاه علت نارسايى دريچه هاى وريدى هست

   اگر در يك سمت باشه احتمال بيشترى هست كه مساله ارتوپدى در ميان باشه

   با احترام 

  2. تصویر کاربر سها یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   با سلام و تشكر فراوان از پاسختون
   بايد بگم قلب چك سالانه ميشه و مشكل جدي ندارن
   فقط قرص متورال ميخورن
   و اينكه براشون سونو غدد لنفاوي پا هم انجام دادم ك اونم سالم بود
   ميتونه از عوارض متورال ٥٠ باشه؟روزي دوتا ميخورن صبح و شب
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بعيد مى دونم .دكتر قلبشون مى تونن بهتون راهنمايى كنن و اگر مربوط به دارو نباشه بايد علل ديگه رو جستجو كرد

   با احترام

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر rasuoll یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر
  من قبل از سال 1380 روی پنجه پاهایم راه می رفتم وهیچ مشکلی در راه رفتن نداشتم حتی فوتبال بازی می کردم.درسال 1380روی پاهایم عمل جراحی انجام دادم وهر دو پای خود را تحت عمل جراحی قرار دادم وبعداز جراحی روی تمام قسمت پاهایم راه می روم یعنی پاشنه پاهایم روی زمین قرار گرفته است .ولی مشکل الان این است که وقتی مقداری راه که می روم مچ پاهایم ورم می کند.انگار که مچ پاهایم قفل کرده اند.وراه رفتن برایم مشکل می شود وتنها قرصی که کمی به من کمک می کند دیکلوفناک می باشد.
  متشکرم از اینکه بفرمایید چه باید انجام دهم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   مصرف طولانى مسكن پر عارضه هست

   نكته مهم كشف علت اين مشكل هست

   يك علت رائج مى تونه ضعف عضله دو قلوى ساق باشه ولى در هر حال بايد معاينه و بررسى انجام بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  آیا سنگ کلیه باعث ورم مچ پا می شود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   در صورتى كه نارسايى كليه ايجاد نكرده باشه خير

   با احترام

 • تصویر کاربر امیری یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی 33 ساله هستم .دیروز در حالی که بیرون نشسته بودم متوجه شدم مچ پای چپم ورم زیادی کرده ازونجایی که بند کتونیم و دور مچم میبندم و مچ شلوار هم به پام چسبیده بود سریع کتونی و از پام در آوردم ورمش خیلی کمتر شد اما هنوز ورم داره و دست که میزنم نرمه.تقریبا" یک هفته پیش هم درد زیادی روی زانوی همین پام احساس می کردم که فکر میکردم به خاطر خستگی و کار زیادم بوده که با کمتر کردن فشارو استفاده از کش خوب شد.
  طبق معاینه ی قبلی پزشک قلب یه مقدار افتادگی دریچه دارم و اتفاقا" دیروز هم معاینه شدم مجدد و همون پروپرانولول 10 رو گفتن تا 2 ماه دیگه استفاده کنم روزی 2 بار.ولی بعد از معاینه ی پزشکم متوجه ورم شدم.ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   با توجه به سن و مشكل در زانو توصيه اول بنده اينه كه لطفا آزمايش خون از نظر بيمارى هاى روماتيسمى انجام بدين و در صورت منفى بودن اون ها از نظر ارتوپدى بررسى بشين

   با احترام

 • تصویر کاربر نگار دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام
  من دختری ۲۸ ساله هستم قدم ۱۷۵ سانتی متر هست. حدود ۶،۷ ساله که مچ پام زمانی که طولانی مدت میشینم مثلا برای مسافرت ساعتی داخل ماشین یا هواپیما زانو هام حالت خم هستند و یا ایستاده هستم فقط مچ پا راستم ورم میکنه به طوری که زمانی که فشارش میدم به داخل فرو میره و در اون حالت برای چند ثانیه میمونه سونو داپلر انجام دادم مشکل گرفتگی عروق ندارم.و کسی نتونسته علت را تشخیص بده. ورم همیشگی نیست در طول این چند سال و خود به خود از بین میره بعد از یک تا چند روز لطفا راهنمایی کنید که چطور میتونم تشخیص درست بدم و درمانش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود 

   چون يك طرف اين مشكل رو داره بايد معاينه و بررسى ارتوپديك انجام بشه 

   البته نوع علايم شما به مشكلات عروقى هم مى خوره ولى خوب با توجه به جوان بودن شما كمتر مطرحه

   با احترام

 • تصویر کاربر عسل یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام -خسته نباشید-من 28 سالمه و مچ پاهام ورم میکنه -و وقتی جوراب میپوشم جای کش جوراب زیاد فرو رفته میشه-و مچ پام رگه های کوچک قرمز رنگ زیاد داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد بك بررسى توسط جراح عروق انجام بشه ممكنه نارسايى وريد هاى عمقى باشه ألبته به شرطى كه مشكل قند و فشار خون و مشكل قلب و كليه نباشه

    

   با احترام

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد بك بررسى توسط جراح عروق انجام بشه ممكنه نارسايى وريد هاى عمقى باشه ألبته به شرطى كه مشكل قند و فشار خون و مشكل قلب و كليه نباشه

    

   با احترام

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ندا شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام قسمت مچ پام تورم داره و سوزشش این قسمت خیلی عصبیم کرده 35 سال سن دارم و از اینکه تو این سن نمیتونم روی پاهام بایستم خیلی نگرانم خیلی دکتر رفتم اما متا سفانه درمان نشدم هر دو پاهام
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   لازم معاينه و بررسى بشين 

   اگه آزمايش روماتيسم ندادين حتما انجام بدين ولى اگه نرمال بود بايد براى معاينه تشريف بيارين

   با احترام

 • تصویر کاربر naghme سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام. برای من پیامک اومده که پاسخ برای پرسش شما ارسال شده است. در صورتی که من هیچ پاسخی دریافت نکردم. لطفا پیگیری بفرمایید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   شايد در ارسال مشكل پيش اومده و عذر مى خوام 

   اگه ممكنه دوباره سوْال رو ارسال بفرماييد

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر