منو

آرتروز شست پا (علت، علائم، درمان)

بیماری آرتروز معمولا مفاصل زانوها، دست ها و لگن را تحت تاثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر مفصل دیگری نیز وجود داشته باشد. در این نوشتار به بررسی علائم و روش های درمان آرتروز شست پا می پردازیم.


آرتروز عموما خیلی آرام آغاز می شود و با گذر زمان شدید و جدی تر می شود. قسمت بالایی شست پای انسان که با نام مفصل متاتارسوفالنژیال نیز از آن یاد می شود، یکی از رایج ترین مکان های بروز آرتروز است و منجر به آرتروز انگشت شست پا می شود. 

آرتروز یا همان OA (استئوآرتریت) می تواند مفاصل هر ناحیه ای از بدن انسان را تحت تاثیر قرار دهد. وقتی که غضروف درون مفاصل تحلیل میروند و ضعیف می شوند، استخوان ها به هم نزدیک تر می شوند و با هم برخورد خواهند کرد. همین موضوع منجر به ورم پا و درد در مفصل شده و میزان توانایی حرکتی شما را محدود می کند.

علت های درد شست پا

درد در انگشت پا می تواند به دلیل ناهنجاری یا آسیب به هر یک از قسمت های انگشت از جمله پوست، اعصاب، استخوان ها، رگ های خونی و بافت های نرم ایجاد شود. درد انگشتان پا یک علامت نسبتاً شایع است زیرا پاهای ما در اثر راه رفتن، دویدن یا سایر فعالیت های ورزشی و حرکت به طور مداوم در معرض فشار قرار می گیرند. برخی از انواع درد انگشتان پا می تواند با بی حسی، سوزش ، گرما یا سایر علائم همراه باشد. شایعترین علل درد انگشتان پا شامل رشد ناخن پا، بونیون، بریدگی یا خراش، سایر آسیب ها ، تاول و میخچه و پینه است. آرتروز (از جمله آرتریت روماتوئید ، نقرس و انواع دیگر آرتروز) و عفونت ها از دلایل دیگر درد انگشتان پا هستند.

علائم آرتروز انگشت شست پا

حتی در مراحل اولیه و شکل گیری، بروز آرتروز در شست پا می تواند منجر به مشکلاتی نظیر حساسیت بیشتر، دردناک بودن و درد مفصل شود. آرتروز شست پا ممکن است باعث ایجاد درد در دیگر انگشت های پا شود. همچنین آرتروز شست پا می تواند باعث شود تا شما در حین راه رفتن، در قوس پای خود احساس درد کنید. حتی این احتمال وجود دارد که با گذر زمان یک حس سوزش در مفصل نیز شکل گیرد.

انگشت شست یا حتی دیگر انگشت های پا ممکن است پس از زمان طولانی نشستن و یا حتی زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید، درد داشته باشد. رشد بیش از حد استخوان در اطراف مفصل ممکن است حتی امکان خم کردن انگشت را از شما بگیرد و توان حرکتی بالایی نداشته باشید. در نتیجه این موضوع، یک انگشت پای سفت و سخت خواهید داشت. از نام علمی Hallux rigidus برای چنین حالتی در پا استفاده می شود.

✅ تغییر وضعیت ظاهری

آرتروز منجر به ایجاد التهاب می شود، بنابراین در صورت داشتن آرتروز شست پا ممکن است شاهد ورم در اطراف مفصل انگشت خود باشید. غضروف های آسیب دیده منجر به برخورد و اصطکاک استخوان ها بر روی هم می شوند. بدن شما سعی می کند با رشد بیشتر استخوان با موضوع مربوطه مقابله کند، در نتیجه بیرون زدگی استخوانی رخ می دهد که به آن bone spurs می گویند.

ممکن است تا قبل از این که بیرون زدگی استخوان زیاد نشود، حتی از وجود آن در انگشت پای خود بی خبر باشید. وقتی دامنه حرکتی شست کم شود و شست دردناک باشد تحمل وزن ناگزیر توسط متاتارس های کوچکتر انجام می شود که باعث درد در آن ها یا حتی پینه بستن پوست زیر آن ها می شود.

درد پا

✅ مشکل در راه رفتن

به دلیل کاهش دامنه حرکتی شست پا، برداشتن پا از روی زمین حین راه رفتن مشکل می شود و این سبب درد و کاهش سرعت راه رفتن می شود.

علت آرتروز شست پا

خطر ابتلا به آرتروز با افزایش سن افزایش می یابد که بیشتر به دلیل ساییدگی و پارگی بافت های و استخوان ها است. با افزایش سن بدن شما کمتر قادر به بازسازی غضروف آسیب دیده است.

 • سابقه خانوادگی
 • چاقی
 • آسیب های قبلی از ناحیه مفصل

همگی در افزایش احتمال ابتلا به آرتروز انگشت شست نقش دارند.

این مشکل همچنین ممکن است به دلیل آسیب دیدگی انگشت یا تغییر شکل پا ایجاد شود. سفتی در انگشت شست پا عموماً از سنین ۳۰ تا ۶۰ سالگی آغاز می شود.

علت نقرس شست پا

نقرس یک نوع شایع و پیچیده از آرتروز است که می تواند هر کسی را درگیر کند. این بیماری با حملات ناگهانی و شدید درد، تورم ، قرمزی و حساسیت به لمس در مفاصل، به خصوص مفصل در قاعده انگشت شست پا همراه است.

نقرس هنگامی رخ می دهد که کریستال های اورات در مفصل شما جمع شده و باعث التهاب و درد شدید حمله نقرس می شود. وقتی مقادیر زیادی اسید اوریک در خون داشته باشید ، بلورهای ادرار می توانند تشکیل شوند. در مطلب خطرات نقرس بیشتر درباره این بیماری توضیح داده ایم.

درمان آرتروز شست پا

پزشک معالج شما یک تصویر رادیوگرافی از پای شما خواهد گرفت تا تغییرات ایجاد شده بر اثر آرتروز و شدت آن ها را ارزیابی کند.  درمان ممکن است توسط کفی های دست ساز و مخصوص یا کفش های خاصی انجام شود..

پزشک معالج یا فیزیوتراپیست می تواند به شما نشان دهد چگونه حرکات کششی و تمرین هایی را برای پای خود انجام دهید. در برخی از موارد استفاده از یک عصای خاص راه رفتن می تواند به وضعیت شما کمک شایانی کند.

پزشک شما ممکن است کورتیکو استرویید (کورتون) یا ترکیبات اسید هیالورونیک را مستقیما به مفصل تزریق کند.

✅ عمل جراحی

در برخی موارد شدید و خاص پزشکان جراح می توانند غضروف آسیب دیده را به صورت مستقیم حذف کرده و مفصل شما را در یک حالت دائمی فیکس کنند. به این نوع عمل و درمان آرتروز، عمل فیوژن یا آرترودز می گویند.

پزشکان جراح می توانند این کار را با پیچ و پلاک خاصی انجام دهند. برخی بیماران می توانند از عمل جراحی تعویض مفصل استفاده کنند که نام علمی آن نیز آرتروپلاستی است. تعویض مفصل صرفا در بیماران بسیار مسن و با فعالیت کم فیزیکی توصیه می شود چون ریسک شل شدن مفصل به کار رفته بالاست.

آرتروز انگشتان پا

آیا امکان پیشگیری از آرتروز شست پا وجود دارد؟

نکاتی که در ادامه مقاله می آوریم را به دقت مطالعه کنید تا از آرتروز شست پا جلوگیری به عمل آورید.

❇وزن سالم و مناسبی داشته باشید.

نگه داشتن وزن خود در حد مناسب و سالم می تواند از فشار بیش از حد بر روی مفاصل جلوگیری کند. اتحادیه رسمی آرتروز اعلام کرده است که به ازای هر ۱ پوند وزنی که اضافه می کنید، زانو های شما باید فشار حدود ۴ پوند بیشتر را تحمل کنند. با گذر زمان این فشار بیشتر می تواند منجر به فرسایش و مشکل در مفاصل شما شود.

❇سطح قند خون خود را در حد مناسبی حفظ کنید.

افرادی که با بیماری دیابت نوع ۲ دست و پنجه نرم می کنند دو برابر بیشتر در معرض آرتروز قرار دارند. پژوهش های اخیر نشان می دهند که قند خون بالا منجر به شکل گرفتن مولکول هایی می شوند که آسیب دیدگی غضروف ها را به همراه دارند.

❇تناسب اندام خود را حفظ کنید.

تمرین و ورزش منظم کمک می کند تا قدرت عضلات بیشتر شوند تا مفاصل را به خوبی نگه دارند. همچنین عضلات قوی منجر به انعطاف پذیری مفاصل نیز می شوند. داشتن ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی آن هم برای ۵ بار در هر هفته می تواند از آرتروز جلوگیری کند.

❇آسیب های مفصلی را جدی بگیرید.

احتمال بروز مشکل آرتروز در مفصل هایی که آسیب دیده اند بسیار بیشتر است. درمان این صدمات را جدی بگیرید. از نگه دارنده ها و محافظ های مناسب به هنگام ورزش کردن استفاده کنید.

 

دکتر رضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

 

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفرانه یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشید،من خیاط هستم،شب که میخوابم بالشم راحت نیست و تمام روز گردن دردم،می خواستم یه بالش طبی مناسب بهم معرفی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   درود

   بالش هايى در داروخانه ها هست به نام بالش آرتروز كه براى شما مى تونه مفيد باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر مورایپک یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  من تقریبادوسال پیش انگشت شصت دستم انحراف پیدا کرد البته بعدازمقدارجزیی ازاستفاده داروخوب شدوادامه ندادم،حال انگشت پام دقیقا داره همون جورمیشه دردوعضومن گردن دردشدید میگیرم .
  لطفا🙏🏻راهنمایی کنید
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   درود

   اگه ممكنه عكس از انگشتاتون بگيريد و ارسال بفرماييد

   با احترام

  2. تصویر کاربر مورایپک یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)
   چشم
   اقای دکتر یسوال
   هم دستم وهم انگشت پام؟
  3. تصویر کاربر مورایپک یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام
   باید ازدست وانگشت پام عکس بگیرم ؟
   یافقط انگشت پاکافیه؟
   معذرت میخوام چون متوجه نشدم میپرسم
   ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   از پاتون

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حديث سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  من انگشت شست پاي راستم قبلا آسيب ديده حتي ناخنمم افتاد توي ورزش الان بعضي اوقات درد شديدي داره ولي ورم و قرمزي نداره فقط استخوان زير ناخنم درد داره ميخواستم بدونم ميتونه دليلش آسيب ديدگي باشه يا آرتروز؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   درود

   آرتروز در اون ناحيه بسيار ناشايع هست

   بهتره راديوگرافى انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ببخشین من وقت اینترنتی گرفتم مبلغم پرداخت کردم به دلیل مشکلی که برام پیش اومده ممکنه وقتم رو به یه هفته بعد انتقال دهم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   درود

   لطفا با منشى مطب تماس بكيريد

   با احترام

 • تصویر کاربر زهرا.ن چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید
  خواستم بدونم تغییر شکلی که واسه انگشت کوچیکه دستم پیش اومده که به احتمال زیاد بخاطر استفاده زیاد از گوشی هست،درمان داره؟
  بدون جراحی
  بین دو مفصل فرو رفتگی افتاده و انگشتم مایل به خارج شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد راديوگرافى انجام بدين

   لزوما نياز به درمان وجود نداره 

   با احترام

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر مادر من آرتروز شدید مچ پا با درد بسیار شدید دارد عکس های مچ پا را پیوست ار سال نمودم تا شما نظر خود را بیان کنید چون ما در شهرستان هستیم و جا به جایی مادرم با توجه به سن بالای 80 بسیار مشکل است.اگر با عمل مشکل بر طرف می شود لطفا جواب دهید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   با توجه به امكانات موجود احتمالا نياز به عمل جراحى فيوژن مچ پا وجود داره

   با احترام

 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام نام شما در بیمارستان محب کوثر برای تخصص مغز و اعصاب وجود دارد درحالیکه در وبسایت شما متخصص ارتوپد هستید. شما همان دکتر نادری مغز و اعصاب هستید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   خير ارتوپدم و در محب كوثر كار نمى كنم

   با احترام

    

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر نادری
  اینجانب با حدود 51 سال سن حدود 8 سال است تقریبا هر روز حدود 4 کیلومتر در 2 نوبت صبح و ظهر با دوچرخه دنده ای دوچرخه سواری میکنم. اخیرا حدود یکسال است که هنگام بالا رفتن از پله احساس ناتوانی دارم، چهار زانو و دو زانو خیلی بد مینشینم و وقتی دوچرخه سواری میکنم حتی در سربالای با شیب خیلی کم پاهایم زور ندارند پا بزنند. با مراجعه به پزشک عمومی ایشان گفته اند چون شما چند سال است که دوچرخه سواری میکنید دوچرخه سواری برای شما ضرر ندارد آیا دوچرخه سواری برای من ضرر ندارد خدا خیر دنیا و آخرت به شما دهد.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   لازمه حتما راديوگرافى از زانو ها انجام بدين و معاينه بشين تا بشه در مورد ميزان فعاليت مجاز شما نظر داد

   با احترام

 • تصویر کاربر نازیتا چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من ۴۰ سالمه با وزن نرمال
  مدتی هست انگشت شصت پام درد میکنه که با کفش پاشنه بلند بشدت بیشتر میشه و متاسفانه ۱ ماهی هست درد زانو هم اضافه شده البته فقط یه نقطه ی کوچیک کنار کشکک زانو
  لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد معاينتون كنم و تقاضاى راديوگرافى كنم

   با احترام

 • تصویر کاربر payamsa دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  حدود ۸ ماه است قفسه سینه ام درد می کند همچنین مهره های گردن هم هنگامی که خواب هستم صدا می دهد و همچنین صدای شن ریزه از گردنم میشنوم.در ضمن شانه های و مچ پا و کتفم زانوم صدا میدهد.دستام و پاهام مور مور میکند حتی کف پا و نوک دستام هم هرزگاهی تیر میکشد.من روزی ۹ ساعت پشت میز میشینم.لطفا آقای دکتر راهنمایی فرمایید چه کنم؟ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   توصيه مى كنم به روماتولوژيست مراجعه كنيد

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر