منو

چند راهکار ساده جهت درمان خار پاشنه

خار پاشنه یا به اصطلاح التهاب نیام کف پا (فاشیا پلانتار) شایع ترین علت درد کف پاشنه است. در این مقاله به بررسی علل بروز این مشکل و همچنین راهکارهایی جهت درمان خارپاشنه می پردازیم.


نیام کف پایی در واقع یک طناب بافتی قوی می باشد که قوس کف پا را حفظ می کند و هنگامی که این نیام آزرده و ملتهب شود، این مشکل بروز می کند. نیام کف پایی درست زیر پوست کف پا قراردارد و پاشنه را به قسمت جلوی پا وصل می کند.

نیام کف پا نیروها و فشارهای وارد شده به پا را جذب و مستهلک می کند. گاهی فشار یا صدمه بیش از حد سبب ایجاد پارگی در این بافت می شود. پاسخ طبیعی بدن به صدمه، التهاب است که باعث می شود درد خشکی و سفتی در کف پا و پاشنه بروز کند.

خار پاشنه

عوامل ایجاد خار پاشنه

در اکثر اوقات خار پاشنه بدون هر گونه علت خاص و قابل تشخیص به وجود می آید. ولی عواملی وجود دارند که می توانند شما را در معرض بروز این عارضه قرار دهند:

❇ سفتی عضلات پشت ساق که باعث می شود نتوانید به طور کامل انگشتان پای خود را به سمت جلو ساق بالا بیاورید.

❇ چاقی

❇ قوس دار بودن بیش از حد کف پا

❇ فعالیت های نیازمند به ضربات مکرر به کف پا (دویدن ، ورزش)

❇ انجام فعالیت های جدید یا افزایش فعالیت هایی که از قبل انجام می دادید.

❗نکته: گرچه بسیاری از مردم که خار پاشنه دارند، التهاب نیام کف پایی هم دارند، خار پاشنه همیشه همراه التهاب نیام کف پایی نیست. در واقع از هر ۱۰ نفر، یک نفر خار پاشنه دارد، ولی تنها %۵ افراد مبتلا به خار پاشنه درد پا دارند. مهم است بدانید که از آنجا که خار پاشنه دلیل خار پاشنه نیست، درد ناشی از خار پاشنه را می توان بدون برداشتن و از بین بردن خار پاشنه، درمان کرد.

در فیلم زیر دکتر غلامرضا نادری درباره علائم خار پاشنه و علل بروز التهاب نیام کف پا صحبت می کند.

علائم خار پاشنه

شایع ترین علایم خار پاشنه عبارتند از :

 ❇ درد کف پا در نزدیکی پاشنه

❇ دردی که در اولین قدم های راه رفتن بعد از بیدار شدن از خواب، یا بعد از یک دوره طولانی بی حرکتی و استراحت ( مثلا بعد از یک رانندگی طولانی) شدیدتر است و بعد از چند دقیقه راه رفتن کمتر می شود یا از بین می رود.

❇ دردی که بعد از ورزش یا فعالیت ونه در حین ورزش و فعالیت، شدیدتر است.

معاینه دکتر

تشخیص خار پاشنه

پس از معاینه شما توسط پزشکتان وی ممکن است دستور انجام تصویربرداری از پاهای شما را بدهد.

رادیوگرافی ساده

تصاویر واضحی از استخوان ها می دهد. با استفاده از رادیوگرافی ساده می توان سایر دلایل درد پاشنه مثل شکستگی یا آرتریت و آرتروز را رد کرد. خار پاشنه در تصاویر رادیوگرافی ساده مشهود است.

سایر تصویربرداری ها

MRI و سونوگرافی به صورت معمول برای تشخیص خار پاشنه استفاده نمی شوند. MRI ممکن است  در صورت شکست درمان خار پاشنه درخواست شود.

درمان خار پاشنه

درمان غیر جراحی خار پاشنه

بیش از ۹۰% بیماران مبتلا به خار پاشنه طی ۱۰ ماه با استفاده از روش های ساده غیر جراحی بهبود  می یابند.

۱️⃣ استراحت

کاهش یا توقف فعالیت هایی که درد را بدتر می کنند، اولین قدم در کاهش درد است. شما ممکن است نیاز داشته باشید که فعالیت های ورزشی را که در آن پاهای شما به شدت روی سطوح سفت برخورد می کنند، قطع کنید. (مثل دویدن یا step در ایروبیک).

۲️⃣ یخ

غلطاندن یک بطری آب سرد زیر کف پا بمدت ۲۰ دقیقه موثر است و ۴-۳ بار در روز انجام می شود.

۳️⃣ داروهای ضد التهاب

داروهایی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن درد و  التهاب را کم می کنند.

۴️⃣ تمرین

خار پاشنه بر اثر سفتی عضلات پا و پشت ساق بدتر می شود. کشش عضلات پشت ساق و نیام کف پایی موثرترین راه برای کاهش درد است :

کشش عضلات پشت ساق
۴-۱- کشش عضلات پشت ساق

رو به دیوار بایستید و کف دستتان را روی دیوار بگذارید. یک زانو را صاف و کشیده نگه دارید طوری که کف پا و پاشنه روی زمین باشد. پای دیگر را در جلو  قرار دهید، طوری که زانوی آن خم باشد.

برای ایجاد کشش در عضلات ساق و تاندون آشیل، لگن خود را به سمت دیوار دیوار حرکت دهید. این وضعیت را ده ثانیه نگه دارید، سپس استراحت کنید. این تمرین را برای هر پا، ۲۰ بار تکرار کنید، حین انجام این تمرین باید یک کشش قوی را در عضلات پشت ساق خود حس کنید.

کشش نیام کف پا
۴-۲- کشش نیام کف پا

در حالت نشسته پای مبتلا را در کنار زانوی سمت مقابل بگذارید. انگشتان پای مبتلای خود را با دست بگیرید و آنها را به آهستگی به سمت بالا بکشید. اگر دستتان به انگشتان پایتان نمی رسد، یک پارچه را دور شست پا پیچیده و به کمک آن انگشتان را به بالا بکشید.

کشش را ده ثانیه نگه دارید. برای هر پا بیست بار تکرار کنید. این تمرین بهتر است در صبح و قبل از ایستادن یا راه رفتن انجام شود.

۵️⃣ تزریق کورتون

 کورتون ها داروهای ضد التهاب قوی هستند برای کاهش درد و التهاب می توان آن را به داخل نیام کف پایی تزریق کرد. توجه داشته باشید که تزریقات مکرر در نیام کف پایی می تواند با عوارض بدی همراه باشد.

۶️⃣ استفاده از کفش طبی و ارتوزها

استفاده از کفش های با کفی ضخیم و نرم می تواند درد حین ایستادن و راه رفتن را کم کند. پدهای سیلیکونی پاشنه نیز مفیدند. می توان از کفی های طبی نیز بدین منظور استفاده کرد.

۷️⃣ آتل های شبانه

 در اکثر افراد هنگام خواب نوک پاها به سمت پایین خم شده هستند. این مسأله یکی از علل درد پا هنگام صبح است. آتل شبانه که نوک پا را به سمت بالا نگه می دارد باعث اعمال کشش روی نیام کف پایی در هنگام خواب می شود. گرچه استفاده از آن، در هنگام خواب زیاد راحت نیست.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام متاسفانه من در یکی از بیمارستانهای کرج آشیل پای خودم را توسط آقای دکتر سجاد احمدی متخصص ارتوپدی عمل کردم که ایشان آشیل پای بنده را با استفاده از تاندون تیبا بیس خلفی عمل کرد و بعد از یکماه از گچ دراورده و دستور فیزیوتراپی دادند بعد از 10 جلسه فیزیوتراپی از داخل عفونت کرده و دوباره به ایشان مراجعه کردم و دوباره پای مرا گچ گرفتند و جای زخم باز شده بطوریکه سفیدی تاندون از زیر پوست پا مشخص است و ایشان میگویند با گاز استریل هر 12 ساعت باید پانسمان عوض شود تا زخم رفته رفته بسته شود من میخواستم از شما بپرسم آیا با توجه به اینکه از سوی تاندون پا یک آبی مثل آب دهان تولید میشود این زخم بسته خواهد شد یا نه وآیا با توجه به این حالت من میتوانم برای ادامه مدوا به شما مراجعه کنم تا شما جهت ادامه مداوا مرا راهنمایی کنید و با توجه به اینکه عفونت کنترل شده است زخم رفته رفته بسته خواهد شد لطفا مرا راهنمایی کنید و اگر میتونم برای ادامه مداوا خدمت شما برای ادامه مداوا برسم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)

   درود

   مى تونيد تشريف بياريد

   با احترام

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب اینجانب ۳۰سال سن دارم حدود۴ماه پیش یک کفش تنگ به مدت یک هفته پوشیدم  پاشنه پا سمت چپم درد گرفت آن کفش را عوض کردحدود  دو هفته بعدپاشنه پای چپم دردش شرو ع شدبه دکتر ارتوپد مراجعه کردم بهم دارو داد قبلا مشکل قلبی ضربان بالا داستم عمل ابلیشن انجام داده بودم داروها را یک روز استفاده کردم ضربانم بهم ریخت مجبور شدم داروهارا قطع کنم دوباره به دکتر ارتوپد مراجعه کردم گفت با این مشکل قلبی شما دارو  نمی توانم بدهم ده جلسه فیزیو تراپی نوشت انجام دادم پماد کاپسیان .دیکنوفناک.رزماری روغن سیاه دانه هم استفاده کردم ولی هنوز پاشنه پاهم درد دارد و این درد هنگام صبح از خواب بیدار میشوم اولین قدم ها خیلی زیاد است و بعد کمتر می شود ولی در طول روز اذیتم میکند لطفا راهنماییم کنید در ضمن طبق عکس پاسنه پا خار پاشنه نیست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 2 سال پیش)

   درود

   وجود يا عدم وجود خار در عكس  ربطى به علايم نداره يعنى ممكنه بدون خار علامت دار و با خار بدون علامت باشيد

   لطف كنيد بفرماييد اولا كدوم قسمت پاشنه درد داره ديگه اين كه آيا اضافه وزن داريد و آيا زانوى پرانتزى يا كف پاى صاف داريد يا نه

   با احترام 

  2. تصویر کاربر وحید سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   با ادب وسلام اگر پاشنه پای سمت چپ را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم قسمت راست و چپ درد دارددر ضمن بنده ۶کیلو ااضافه وزن دارم پاهام پرانتزی و صاف نیستند با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)

   درود

   درمان مناسب شامل استفاده از كفى و فيزيوتراپى و تمرينات كششى و ليزر پرتوان به همراه ماساژ عميق نيام كف پا هست

   درمان با شاك ويو هم پيشنهاد مى شه 

   ولى قبل از هر چيز معاينه لازمه

   در ضمن كاهش وزن اصولى و تحت كنترل متخصص تغذيه نقش كليدى در درمانتون داره

   كفش پشت باز بپوشيد

   اگر ظرف ٢ ماه نتيجه اى حاصل نشد مراجعه بفرماييد

   با احترام

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام
  من 49سالمه چند ماهی است که دردی در پاشنه پای خود حس میکنم که حتی در هنگام راه رفتن درد بیشتر می‌شود و اطرافیان هم متوجه تغییر در راه رفتن که ناشی از درد است، می‌شوند. البته در عکسبرداری خار پاشنه کوچکی نشان داده که پزشک مربوط گفته این خار پاشنه طوری نیست که شما اینقد درد داشته باشید، در ضمن قند من 130هست و روزی دو قرص متفورمین مصرف میکنم. لطفا من رو راهنمایی کنید که چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 2 سال پیش)

   درود

   اين سوْال رو پاسخ دادم

   كجاى پاشنه درد داره ؟كف پا يا پشت پاشنه؟

   نكته مهم اينه كه سايز خار پاشنه و حتى وجود يا عدم وجود اون نقشى در شدت درد نداره

   با احترام

 • تصویر کاربر چیا سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر ببخشید اقای دکتر من ۲ماه پیش پیش دکتر رفتم یه گره دقیق زیر پاشنه ی پام بود و موقع راه رفتن درد میکرد به تشخیص دکتر گفت باید عمل شی تا خوب بشی و قسمت پاشنه پامو عمل کرد بعد از عمل توانایی راه رفتمنو از دست دادم . دکتر بعدی که رفتم ایشون گفتن قسمت اشیل پا درگیر بوده و به هیچ وج نمیبایست این عمل انجام بشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با جلسه هایی هم که فیزوتراپی میرم و دکتر میگه رگ های زیر پا تحلیل رفته به کلی ناامیدشدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 2 سال پیش)

   درود

   لازمه معاينتون كنم

   اگه عكس أم آر آى يا تصوير از محل جراحى داريد هم بفرستيد

   با احترام

 • تصویر کاربر الهام سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خانمی 30ساله باقد 157ووزن 55هستم جایی کارمیکردم که همش سرپا کارمیکردم وهمش سرپا بودم سه ماه پیش یه دفه احساس سوزش شدید درقوس کف پاهام کردم و اوایل دردکمی داشت و بعد زیاد شد بعد یکماه به دکترمراجعه کردم وعکس از پاهام گرفتن وگفتن کف پاهات التهاب داره و دارو نوشت ولی خوب نشدم به دکترای دیگه مراجعه کردم و یکی از اونها تشخیص خارپاشنه بود و به پاشنه پام تزریق کرد ولی خوب نشدم وپاشنه پاهام ملتهب هست الان نمیتونم خوب راه برم و درد دارم لطفا راهنماییم کنین چکار کنم برای التهاب پاشنه چطور درمان میشه درضمن کف پاهام به شدت خشک میشه مخصوصا اول صبح
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   لطفا آزمايش از نظر روماتيسم بدين
   اگه منفى بود بايد معاينه بشين و احتمالا تمرينات خاص و كفى لازم باشه
   با احترام
 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام.بریس مخصوص یک پا وجوددارد.یاتمامی بریسها دوکفش دارند ومخصوص دوپا هستند.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   براى يك پا هم موجوده
 • تصویر کاربر مهرداد سه شنبه ۲۳ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  حدود 2هفته پیش من جراحی اشیل پا داشتم
  دو روز پیش زمبن خوردم وکمی مچ پای من ضرب دید
  ضرب دیدگی و کشیدگی به سمت پایین
  زخم بخیه ی من خیلی کم باز شد و خونریزی کرد
  الان بعد از دو روز خونریزی خیلی کمی دارد
  شاید در کل روز چند قطره
  دکتر من تهران است و من دسترسی به او ندارم
  آیا جای نگرانی دارد یا نه؟
  لازم به ذکر است که من داروهاای نیز مصرف میکنم که گویا داروی ضد انعقاد خون نیز داخل انها میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۳ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   به نظر من بسيار مهمه چون هم خطر عفونت هست و هم احتمال پارگى مجدد
   با احترام
 • تصویر کاربر نوحی چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام.خسته نباشید.کف پای راستم بالای پاشنه پام درد خیلی شدیدی در هنگام بلند شدن از صندلی و یا بلند شدن بعد از دراز کشیدن دارم .علت را میخواستم بدونم؟لوازم مراجعه به پزشک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   سنتون رو نفرمودین
   در هر حال بهتره قبل از مزمن شدن مراجعه کنید تا درمان راحت تر انجام بشه
   مقاله مربوط به خار پاشنه در همین وبسایت رو مطالعه بفرمایید
   با احترام
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۶ تیر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  ببخشید دکتر عزیز. چون توی شهر من ارتو‌د وجود نداره این عکس را برای شما ارسال کردم که آیا لازم هست تا بالای زانو توی گچ باشه
  چون توسط جراح عمومی گچ گرفته شده و زانو بصورت زاویه ۳۰درجه گچ گرفته شده
  اگه امکان داره بفرمایید که تشخیص شما چیه و در چه زمانی می‌توان گچ را به زیر زانو انتقال داد
  ممنون میشم و دیگه مزاحم وقت شما نمیشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۶ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   از هفته ٤ تا شش مى تونيد گچ كوتاه داشته باشيد
   با احترام
 • تصویر کاربر آرزوجباری پنجشنبه ۳ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام خانمی۳۷ساله هستم مدتی است در قسمت پاشنه پای راست درد شدیدی دارم که صبحها موقع بیدار شدن شدیدتر است،علت چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۳ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   درود
   به مقاله خار پاشنه (التهاب نيام كف پا) در همين وبسايت مراجعه و مطالعه بفرماييد
   با احترام
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر