منو

علل و درمان آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا

ماهیچه پشت ساق پا عمدتا از دو عضله به نام‌های گاستروکنمیوس و سولئوس و یک عضله کوچک به نام پلانتاریس تشکیل شده است. این عضلات اگر بیش از حد کشیده شوند، دچار آسیب خواهند شد.

آسیب عضله‌ی ساق می‌تواند در حد یک کشیدگی ساده باشد که در خانه درمان می‌شود یا در حد یک پارگی جدی که نیاز به مراجعه به پزشک  دارد.

دلایل آسیب دیدگی ماهیچه پشت ساق پا

آسیب ماهیچه عضلات پشت ساق پا اغلب اوقات در ورزش‌هایی اتفاق می‌افتد که نیاز است خیلی سریع پاهای خود را حرکت دهید تا ناگهان سرعت بالایی به دست آورید. این ورزش‌ها عبارتند از تنیس، بیس‌بال، فوتبال، و حتی دویدن ساده.

حرکت‌های ناگهانی می‌تواند به عضله‌ی ماهیچه پشت ساق پا فشار بیاورد و آن را بیش از حد طبیعی دچار کشیدگی کند. این اتفاق می‌تواند به صورت ناگهانی (آسیب حاد) یا در طول زمان (آسیب مزمن) رخ دهد.

علت درد عضله پشت ساق پا

اگر فشار زیادی به عضلات پشت ساق پای خود آورده باشید یا به درستی از آن استفاده نکرده باشید، ممکن است درد شدید یا کشیدگی را در ناحیه تاندون های پشت ساق پای خود به همراه ورم تاندون احساس کنید. یکی دیگر از علل درد پشت ساق پا، سیاتیک است که در این حالت همراه با کبودی خواهد بود.

درمان درد ماهیچه پشت ساق پا

روش های درمان درد عضلات پشت ساق پا بسته به علت آن متفاوت است، اما اکثرا می توان آن را در خانه برطرف کرد. در مورد درد پشت ساق پا ناشی از استفاده بیش از حد یا ضربه خفیف تا متوسط، چند نکته وجود دارد:

۱. داروهای OTC، درد ساق پا را می توان با مسکن های رایج مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن تسکین داد. 

۲. کشش، کشش سبک می تواند به کاهش درد ساق پا کمک کند. بعد از اینکه علائم کمی فروکش کرد، باید عضلات ساق پا را کشش دهید.

۳. هیدراته بمانید، هیدراته ماندن یکی دیگر از راه های کلیدی برای جلوگیری از درد ساق پا است. این به این دلیل است که کم آبی بدن مستقیماً باعث گرفتگی عضلات می شود.

برای آسیب های جدی تر، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند. برای درد ساق پا ناشی از شرایطی مانند DVT، سندرم کمپارتمان یا DPN، مداخله پزشکی شامل جراحی و داروها مورد نیاز است. اگر درد شدیدتر شد یا طی چند روز کاهش نیافت، باید با پزشک خود مشورت کنید.

علائم پارگی عضله‌ پشت پا

درد ساق که در قسمت بطن عضله‌ی ساق آن را احساس می‌کنید اغلب اوقات ناشی از کشیدگی یا پارگی عضله‌ی ساق پا است. پارگی عضله‌ی ساق  را گاهی اوقات با مواردی مانند پارگی زردپی آشیل، تاندینوپاتی آشیل، کرامپ ساق، یا حتی درد سیاتیکی اشتباه می‌گیرند یا آن را به درد کمر مرتبط می‌دانند.

اگر سابقه‌ی پارگی آشیل دارید، در این مورد هم ممکن است فکر کنید چیزی به ساقتان اصابت کرده یا صدای تق  به گوشتان برسد. اما تقریباً در ۱۰۰ درصد موارد، دچار یک درد ناگهانی در پشت ساق  می‌شوید. در طول چند ساعت بعدی، به سختی می‌توانید راه بروید و قدم بردارید یا خیلی سخت می‌توانید روی پایتان بایستید یا روی انگشتان پا بلند شوید. درموارد پارگی شدید عضله‌ی ساق  تورم و خون‌مردگی دیده می‌شود.

درمان پارگی عضله ساق پا

فشارهای عضلانی (کشش یا پارگی عضلات پشت ساق پا) معمولاً زمانی رخ می دهد که ماهیچه ای بیش از حد خود کشیده می شود و بافت ماهیچه ای در حین فعالیتی مانند دویدن سریع یا لگد زدن به یک توپ پاره می شود.

✳️ به عضله آسیب دیده استراحت دهید (استراحت موقت و کاهش  فعالیت های ورزشی).

✳️ می توانید از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای تسکین درد و تسکین تورم استفاده کنید.

با کاهش تدریجی درد، پزشک یک برنامه توانبخشی را برای بازگرداندن محدوده طبیعی حرکت در پای شما و تقویت تدریجی ماهیچه آسیب دیده توصیه میکند.

ممکن است لازم باشد توسط یک متخصص مانند ارتوپد مورد ارزیابی قرار بگیرید و برای ترمیم عضله آسیب دیده، برای چند هفته از بریس یا گچ استفاده کنید. اما در شرایط حساس شاید نیاز به ترمیم عضله پاره شده توسط متخصص ارتوپدی باشد. 

علت پارگی ماهیچه

علت پارگی ماهیچه چیست؟

پارگی عضله‌ی ساق معمولاً هنگام سرعت گرفتن یا تغییر جهت اتفاق می‌افتد، مثلاً هنگام تغییر سرعت دویدن. با این حال، در درصد کمی از افراد، پارگی عضله‌ی ساق حتی با راه رفتن ساده هم ممکن است ایجاد شود.

شایع‌ترین پارگی در عضله‌ی ساق، در سر داخلی عضله‌ی گاستروکنمیوس رخ می‌دهد. با این حال، هر یک از عضلات دیگرتان هم ممکن است دچار پارگی شود:  سر خارجی گاستروکنمیوس، سولئوس، پلانتاریس.

بیشتر بخوانید: بورسیت پاشنه (التهاب پشت پاشنه پا) چیست؟

کشیدگی ماهیچه پا چیست؟

کشیدگی  عضله ساق  زمانی رخ می‌دهد که بخش از عضلات (گاستروکنمیوس، سولئوس، پلانتاریس) فراتر از میزان تحملش در برابر کشش، دچار کشیدگی شود.

کشیدگی ماهیچه ساق اغلب در طول سرعت گرفتن یا تغییر ناگهانی جهت هنگام دویدن رخ می‌دهد.

کشیدگی عضله‌‌ی ساق که در اکثر مواقع در عضله‌ی گاستروکنمیوس رخ می‌دهد، ممکن است بسیار خفیف یا خیلی شدید باشد و به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

✳️ کشیدگی درجه ۱

عضله به علت پارگی‌های در حد میکرو و خیلی کوچک در فیبرهای عضلانی، دچار کشیدگی می‌شود. فرد می‌تواند به فعالیتش ادامه بدهد اما درد خواهد داشت. بهبود کامل تقریباً دو هفته طول می‌کشد.

✳️ کشیدگی درجه ۲

در این‌جا فیبرهای عضلانی تا حدودی پاره شده‌اند، بنابراین فرد نمی‌تواند به فعالیت ادامه دهد. بهبود کامل تقریباً پنج تا هشت هفته طول می‌کشد.

✳️ کشیدگی درجه ۳

شدیدترین نوع کشیدگی که با پارگی و ازهم‌گسیختگی فیبرهای عضلانی همراه است. بهبود کامل سه تا چهار ماه طول می‌کشد.

آسیب ساق تنیس‌بازان یعنی چه؟

شایع‌ترین نوع کشیدگی عضله‌ی ساق، پارگی بخش داخلی عضله‌ی گاستروکنمیوس است و دلیل این نامگذاری این است که چنین آسیبی اغلب در تنیس‌بازان مشاهده می‌شود. به ویژه در محل اتصال تاندون _ عضله یعنی جایی که تاندون‌ها با بطن عضله اتصال پیدا می‌کنند، شایع‌ترین منطقه‌ای است که آسیب می‌بیند.

از شایعترین علائمی که درد قدام زانو دارد، همین درد مبهم و در بعضی مواقع خیلی شدیدی است که در ناحیه زانو به تدریج شروع می‌شود.

درمان کش آمدن ماهیچه پشت پا

اولین درمان کشیدگی ماهیچه ساق R.I.C.E است (یعنی استراحت، یخ، فشار، بالا نگه داشتن عضو) که در سه تا پنج روز بعد از آسیب مورد استفاده قرار می‌گیرد و به شرح زیر است:

۱. استراحت

خیلی مهم است که عضله استراحت کند، یعنی از هرگونه فعالیتی که ایجاد درد می‌کند باید پرهیز کرد. همچنین هر فعالیت شدید یا کشیدگی اضافی باید محدود شود؛ پس، دویدن، پریدن، یا بلند کردن وزنه ممنوع است. همچنین، تا زمانی که کاملاً درد از بین نرفته است، نباید دوباره ورزش کنید. ممکن است پزشک برایتان چوب زیر بغل تجویز کند تا فشار اضافی به ماهیچه‌ی آسیب‌دیده وارد نشود.

۲. یخ

برای کاهش تورم توصیه می‌شود که از یخ با فواصل بیست دقیقه‌ای چندین بار در روز روی ساق پا استفاده شود. بهتر است که یخ به طور مستقیم با پوست پا تماس نداشته باشد، به این منظور می‌توانید از یک حوله‌ی نازک یا یک کیسه یخ استفاده کنید.

۳. فشار

خیلی خوب است که ساق پای آسیب‌دیده را با یک بانداژ فشاری کشی باندپیچی کنیم (به شیوه‌ ACE) تا خون در پا جمع نشود. برخی ورزشکاران می‌دانند که نوارپیچ کردن و چسب زدن ساق پا باعث کاهش درد و پیشگیری از آسیب بیش‌تر می‌شود. استفاده از  چسب کینزیولوژی هم یک راه آسان برای بانداژ راحت عضله‌ی ساق محسوب می‌شود.

۴. بالا بردن عضو آسیب‌دیده

برای کاهش تورم عضو آسیب‌دیده باید آن را بالاتر از سطح قلب نگه داشت.

پزشک ممکن است حدوداً سه روز از داروهای ضد التهابی مثل یک NSAID (مثلاً ایبوپروفن) استفاده کند تا درد و تورم کاهش یابد.

علاوه بر استفاده از پروتکل R.I.C.E. ممکن است فرد نیاز به توان‌بخشی به کمک یک فیزیو‌تراپیست داشته باشد که البته این به شدت آسیب بستگی دارد. تمرین‌ها یا مداخله‌های یک فیزیو‌تراپیست ممکن است شامل این موارد باشد:

۵. محدوده‌ تمرین‌های کششی

وقتی درد حاد از بین رفت، با حرکات کششی پاسیو، کشش ملایم عضلات را شروع کنید. با زانوی صاف، به آرامی عضلات پا و انگشتانتان را تا آن‌جا که می‌توانید به سمت خودتان بکشید تا ماهیچه‌ی ساق پا کشیده شود. ۱۰ ثانیه نگه دارید و ۵ تا ۱۰ مرتبه این حرکت را تکرار کنید.

۶. تمرینات کششی پیش‌رونده

وقتی ماهیچه ترمیم شد، می‌توانید شروع به استفاده از برنامه‌ی منظم کششی و انعطاف‌پذیری کنید تا دامنه‌ی حرکتی را دوباره به دست آورید و از آسیب‌های آتی پیشگیری کنید. وقتی این تمرینات را شروع کردید، حتماً به توصیه‌های تراپیست خود عمل کنید.

۷. استفاده از فوم رولر

همچنان که عضله‌ی آسیب‌دیده‌ی ساق پا بهبود پیدا می‌کند، می‌توانید با استفاده از یک فوم رولر ماساژهای ملایمی را انجام دهید که کمک می‌کند بافت اسکار کمتر شکل بگیرد و جریان خون به این ناحیه هم بهبود پیدا می‌کند.

۸. تقویت عضله پشت ساق پا

وقت بهبود پیدا کردید، و هنگام استفاده از تمرینات ابتدایی استقامتی دردی نداشتید، به تقویت عضلات پشت ساق پا بپردازید تا از صدمات مربوط به این قسمت پیشگیری کنید.

به یاد داشته باشید که هدف توان‌بخشی این است که هرچقدر که ممکن است سریع‌تر به فعالیت‌های نرمال برگردید بدون این که آثار جانبی بلندمدتی داشته باشد. اما اگر بخواهید خیلی زود این مسیر را طی کنید، ریسک آسیب‌های مزمن را در پی خواهد داشت.

به یاد داشته باشید که سرعت بهبودی افراد متفاوت است، و توان‌بخشی شما باید متناسب با نیازها و پیشرفت شما باشد، نه بر اساس روز و تقویم.

برای اطمینان از تشخیص صحیح و توانبخشی سریع، مراجعه به پزشک و یک فیزیوتراپیست توصیه می‌شود.

دکتر ماهیچه ساق پا

ورزش برای گرفتگی عضلات پشت ساق پا

هم تمرینات کششی و هم استقامتی برای آسیب‌های عضلات پشت ساق پا مهم هستند. تمرینات فقط باید پس از گذشت از مرحله‌ی حاد بهبودی شروع شود و همیشه هم بدون درد انجام گردد.

✔ وقتی مراحل اولیه‌ی بهبود تکمیل شد توصیه می‌شود از کشش فعال ماهیچه‌ی ساق پا استفاده کنید. این تمرینات شامل حرکت دادن پا برای کشش عضلات هستند.

✔ همچنان که ماهیچه بهبود پیدا می‌کند، کشش‌های استاتیک باید با زانوی صاف و خمیده انجام شود تا روی عضلات گاستروکنمیوس و سولئوس تاثیر بگذارد.

✔ تمرینات قدرتی را هم می‌توان به محض آن که درد اجازه داد، انجام داد. می توان این کار را با یک باند مقاوم (مثل کش های ورزشی و تراباند) انجام داد به این ترتیب که در حالت نشسته دو سر باند را در دست نگه می دارید و حلقه ایجاد شده را از کف پا عبور می دهید (مثل رکاب).در مقابل مقاومت باند و دست سعی می کنید تا پنجه پا را به سمت پایین خم کنید.

✔ و سرانجام، تمرینات پویا و کاربردی‌تر، آن شکاف بین تمرین‌های پایه‌ی توانبخشی و آمادگی کامل فردی را پر می‌کند.

دکتر رضا نادری فوق تخصص مچ پا و ارتوپدی

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیرا چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مناز روی چهارپایه پایین میومدم که ماهیچه های دوقلو پام خیلی کش اومد وحتی یه صدایی هم شنیدم الان پشت ساق پا به شدت درد میکنه علی الخصوص وقتی پامو زمین میزارم به نظرتون آسیب جدیه وباید به پزشک مراجعه کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   ممكنه عضله پاره شده باشه كه درمانش غير جراحيه

   اگر تاندون آشيل پا ه باشه ممكنه عمل بخواد

   حتما به پزشك مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر نصوحی چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ۴ هفته قبل در شروع پیاده روی دچار درد شدید در ماهیچه ساق پا شدم همانند اینکه یه ضربه به پشت پام زده شده.
  مراجعه مرد به پزشک ارتوپد ۲۰ CC گاز ازن داخل عضله تزریق کرد.
  تا دو هفته از عصا زیر بغل استفاده کردم.
  هنوز درست نمی تونم راه برم و زیاد که راه می روم یا می ایستم درد می گیره.
  بی زحمت راهنمایی کنید برای بهبودی کامل چکار کنم
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   تزريق ازن كارى براى شما نمى كنه 

   اگه تاندون آشيل سالم باشه بايد از اير كست استفاده كنيد و با دو عصا راه برين و فيزيوتراپى شروع كنيد

 • تصویر کاربر آرمان دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  چندین بار دکتر‌رفتم ولی باز پام درد میکنه همیشه ماهیچه کفته شده چون یه ضربه چوب خورده روش همیشه اذیت میشم و زانو هم در گرفته لطفا یه راهنمایی کنید با تشکر


  دکتر آرمان کاوسی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   اگر درد طول كشيده بهتره ام آر آى كنيد

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  درود بر شما جناب دکتر من الان یک هفته‌اس ماهیچه ساق پام پاره شده و خونمردگی زیادی زیر پوستم جمع شده و روزها تو حمام با آب گرم ماساژ میدم که کمرنگتر میشه ولی زمانی که از حمام بیرون میام بیشتر پخش میشه آیا آبگرم مضر هستش همه کارهایی که نوشتین انجام دادم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   مضر نيست 

   طول درمان شش هفته هست و حتما فيزيوتراپى هم لازمه

   با احترام 

 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۱ اسفند ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، چند روز پیش تو فوتبال یکی از دوستان تعادلش از دست داد و از پشت با زانو روی عصله دوقلو و پشت پام افتاد، اولش دردی نداشتم و ادامه دادم بازیو بعد چن ساعت پام کبود شده و به سختی میتونم راه برم،هنگام بلند شدن از زمین و قرار دان کف پام روی زمین احساس وحشتناکی از درد میکنم چن قدم به زور راه میرم بعدش میتونم لنگ لنگان ولی بدون درد زیاد حرکت کنم ولی اوضاع روز به روز بدتر میشه الان ۴روزه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱ اسفند ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   از ساقتون ام آر آى كنيد و به ارتوپد مراجعه كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر مرجان سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  یک هفته قبل موقع دویدن انگار که یه سنگ خورد توی ساق پام،درد داشتم و میلنگیدم از فرداش کبود شد و تا الانم کبودی همینطور زیاد تر شده،از ترس کرونا دکتر نرفتم،یه گذاشتمو، پوماد مسکن مالیدمو،ژلوفن خوردم،به نظرتون چی شده،چقدر طول میکشه خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   احتمالا پارگى عضله هست و شش هفته زمان لازمه 

   حتما براى معاينه مراجعه كنيد

   شما بيرون مى دويد ولى براى درمان اين مشكل و مراجعه براى درمان از كرونا مى ترسيد ؟

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من چند وقته وقتی میدوم هنگام دویدن از ناحیه ی عضله دوقلو احساس درد میکنم
  اگه یک کشیدگی ساده باشه باید چند روز استراحت کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   مشيدگى ساده نياز به حدود دو هفته پرهيز از فعاليت منجر به درد و تمرينات كششى عضله مبتلا داره

   با احترام 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام من حدود سه روز پیش بازی فوتبال میکردم که یهو یکی از بچه ها کاملا اتفاقی زانوش خورد به پشت ساق پام ک اولش درد کرد بعد چند ساعت خیلی درد میکرد و الان عضله دوقلو پام ورم کرده وقتی راه میرم درد میکنه و لنگی میزنم
  .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   بايد يك ام آر آى از ساق انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر amir سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دوسه ماهه تو فوتسال اسیب دیدم وخیلی درد دارم وتفاقا ی ماه بیشترم استراحت کردم ولی باز هم درد دارم وقتی میرم سالن موقع گرم شدن اصلا درد ندارم ولی وقتی خستگیم در رفت باز درد شروع میشه زانو هم درد گرفته باهاش لطفا راهنمایی کنید متاسفانه اینجا ام اری هم نداریم وشرایط پزشکی خیلی خیلی ضعیفه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود 

   در هر حال چون سابقه صدمه داريد حتما بايد توسط ارتوپد معاينه بشين 

   با احترام

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید من ده دقیقه پیش بعد از اومدن
  از دستشویی پشت ساق پام دوتاش گرفته و پامو نمیتونم هنگام راه رفتن صاف کنم.
  بعد من دستشوییم حدود بیست دقیقه بود و هیچ اضافه وزنس نداشتم که بخواد اسیبی بهم بزنه

  اگه میشه راهنمایی کنین براچی اینجوری شده و درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   عضلاتتون كرامپ پيدا كرده

   پنجه پا رو به سمت خودتون بكشيد تا آزاد بشه 

   مطمئن بشين مقدار كافى كلسيم به بدنتون مى رسه

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر