منو

تفاوت آرتروز و بورسیت در چیست؟

آرتروز و بورسیت، بیماری هایی متفاوت، با خصوصیاتی مشابه هستند. آرتروز به گروهی از بیماری های مزمن گفته می شود که شایع ترین آن ها استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) است. بورسیت، یک بیماری موقتی می باشد که معمولاً در اثر افعالیت زیاد، آسیب یا عفونت ایجاد می گردد. هر دو بیماری علائمی شامل التهاب، درد و ناراحتی مفصلی دارند. در ادامه درباره ی علائم، شباهت و تفاوت آرتروز با بورسیت توضیح خواهیم داد.

آرتروز و بورسیت در کجا اتفاق می افتد؟

اگرچه آرتروز و بورسیت می توانند مفاصل یکسانی را تحت تأثیر قرار دهند، اما شیوع ایجاد هر کدام از این بیماری ها در مفاصل متفاوتی بیشتر است. آرتروز بیشتر در زانوها، لگن و مفاصل کوچک ایجاد می گردد، در حالی که بورسیت، بیشتر در شانه ها، باسن، آرنج و زانوها بروز می یابد.

بورسیت چیست؟

به التهاب بورسا، کیسه ای مملو از مایع که در نزدیکی مفاصل قرار دارد، بورسیت می گویند. بورسا، مانند یک بالشتک محافظ، سبب کاهش اصطکاک و التهاب مفصل، تاندون ها و عضلات می شود. این التهاب می تواند در اثر فعالیت زیاد، قرارگیری طولانی مدت در یک حالت بدنی یا ابتلا به برخی بیماری های التهابی ایجاد گردد.

بورسیت

افزایش فشار بر قسمت های خاصی از بدن، مانند زانو نیز می تواند سبب افزایش خطر ابتلا به بورسیت گردد. به علاوه، ابتلا به برخی بیماری ها مانند آرتروز، نقرس، دیابت، بیماری تیروئیدی، آسیب دیدگی و عفونت نیز از عوامل خطر ابتلا به بورسیت هستند. فعالیت هایی که می توانند منجر به بروز بورسیت شوند عبارتند از:

بورسیت در کجا رخ میدهد؟

بورسیت، می تواند در هر کدام از ۱۵۰ بورسای موجود در بدن ایجاد گردد، اما برخی از نواحی، بیشتر تحت تأثیر این شرایط قرار می گیرند، از جمله:

علائم بورسیت

بورسیت، می تواند باعث ایجاد ناراحتی در مفصل آسیب دیده و درد خنجری در حین حرکت یا لمس آن ناحیه شود. علائم دیگر آن عبارتند از:

آرتروز چیست

آرتروز چیست؟

آرتروز، شامل بیش از ۱۰۰ بیماری مختلف است که علامت اصلی آن معمولاً درد مفصلی می باشد. این نوع التهاب، به طور معمول در بیش از یک مفصل ایجاد می گردد و تورم، گرفتگی، درد و محدودیت دامنه حرکتی ناشی از آن، با گذشت زمان تشدید می شود.

انواع آرتروز

۱_ روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید-RA)

آرتریت روماتوئید، یک بیماری خود ایمنی است، که در آن، سیستم ایمنی بدن به سلول های سالم حمله می نماید. در RA، سلول های ایمنی عمدتا به مفاصل حمله می کنند، و عوارض آن به طور ناگهانی ایجاد می گردد. این بیماری، سبب التهاب پوشش مفصل و آسیب به بافت مفصلی می شود که می تواند درد مزمن، تغییر شکل مفصل و محدودیت در حرکت ایجاد نماید.

علائم RA شامل درد مفصلی، تورم، گرفتگی، خستگی و تب کم درجه است. RA همچنین می تواند بافت های دیگر بدن را تحت تأثیر قرار داده و سبب ایجاد مشکل در اندام هایی مانند ریه ها، قلب و چشم ها شود.

۲_ استئوآرتریت (OA)

استئوآرتریت، شایعترین شکل آرتروز است که اغلب در بزرگسالان بالای ۶۵ سال ایجاد می گردد. به دلیل ارتباط این بیماری با افزایش سن، عموما به آن بیماری تحلیل برنده مفصل یا آرتروز “سایشی” می گویند. این بیماری بیشتر در دست ها، باسن و زانوها به وجود می آید.

در استئوآرتریت، غضروف درون مفصلی شروع به از بین رفتن کرده و ساختار استخوان زیرین آن تغییر می یابد. OA می تواند باعث بروز درد، گرفتگی، تورم و در برخی موارد، کاهش عملکرد و ناتوانی شود.

شباهت بورسیت و آرتروز در چیست؟

آرتروز و بورسیت از جهات مختلفی شبیه به هم هستند. تشابه علائم و محل بروز این بیماری ها، تمایز آن ها را از یکدیگر دشوار می کند. بورسیت و آرتروز می توانند باعث بروز علائم زیر شوند:

این شرایط همچنین بر نقاط یکسانی از بدن تأثیر می گذارند، از جمله:

 • شانه ها
 • زانو
 • مچ دست
 • باسن

به علاوه، هر دو بیماری توانایی تأثیرگذاری بر سایر مناطق بدن را نیز دارند.

برای درمان آرتروز زانو به غیر از روش های دارویی، برخی ورزش ها می تواند در درمان زانو درد شدید بسیار مؤثر باشد فقط باید نکاتی را رعایت کرد

تفاوت آرتروز با بورسیت در چیست؟

تفاوت کلیدی این دو عارضه، در محل دقیق بروز التهاب است. التهاب ناشی از آرتروز، در مفصل رخ می دهد، در حالی که التهاب ناشی از بورسیت، در بورسا ایجاد می گردد. همچنین تفاوت آرتروز با بورسیت از نظر آسیب شناسی، زمان شروع علائم و مدت دوام آن ها با یکدیگر نیز است.

زمان بروز آرتروز و بورسیت

بورسیت می تواند به طور ناگهانی ایجاد شود و معمولاً یک بیماری حاد است. آرتروز به طور معمول یک بیماری تدریجی و پیشرونده می باشد (به جز انواع معدودی از آرتروز مانند آرتریت سپتیک، که یک عفونت سریع پیشرونده است).

طول دوره بیماری

آسیب مفصلی ناشی از آرتروز، اغلب دائمی است. بورسیت، یک تحریک کوتاه مدت می باشد که آسیب پایداری ایجاد نمی کند مگر اینکه استرس جسمی موجود در ناحیه ادامه دار باشد.

ام آر آی برای بررسی مفصل

تشخیص آرتروز و بورسیت

بورسیت، معمولاً با معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. در صورت بروز مجدد بیماری یا وجود علائم عفونت، پزشک می تواند موارد زیر را توصیه نماید:

۱- تصویربرداری اشعه ایکس برای رد سایر بیماری ها، مانند شکستگی

۲- سونوگرافی یا ام آر آی برای بررسی مفصل

۳- آزمایش خون برای جستجوی شواهدی از عفونت

۴- نمونه مایع بورسا، برای شناسایی سلول ها یا ارگانیسم های عفونی

برای تشخیص آرتروز، پزشک با گرفتن شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی می تواند اثر درد بر عملکرد شما و علت ایجاد درد را ارزیابی نماید. ممکن است به اشعه ایکس یا سایر روش های تصویربرداری مانند CT اسکن یا MRI، برای بررسی میزان آسیب مفصلی نیاز داشته باشید.

برای کنترل تشخیص آرتروز یا بورسیت، بهتر است هرچه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید. تشخیص و درمان به موقع، باعث بهبود سریع بورسیت و پیشرفت کندتر آرتروز می گردد.


 

دکتر غلامرضا نادری

متخصص ارتوپدی و فوق تخصص مچ پا و پا

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر haliba دوشنبه ۲۸ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام. من ارتروز خفیف زانو دارم و 32 ساله هستم ورزش ژیمناستیک انجام میدم و 180 درجه پامو میتونم باز کنم و برای اینکه انعطافمو داشته باشم هر روز انجام میدم این حرکت ایا برای زانو مضر هست؟چه کاری میتونم کنم که ورزشمو ترک نکنم چون عاشق ژیمناستیکم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۸ فروردین ۲( 1 سال پیش)

   تمرینات تقویت عضله چهارسر انجام بدین

 • تصویر کاربر ریحانه یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من خانمی هستم ۳۰ ساله که حدودا ۱۳ ۱۴ سال پیش تو باشگاه مچ پای راستم آسیب دید، همیشه یه ورم جزیی داشت ولی ۷.۸ ماهه که اگه بیشتر از یه ربع سرپا بمونم ورم زیادی از هر دو طرف میکنه همراه با درد زیاد، ام‌آر آی گرفتم چون زنجان هستم دکتر رامین فرزام دیدن و آتل پا تجویز کردن که سه هفته استفاده کنم ولی هیچ تاثیری نداشته لطفا راهنمایی کنید من باید چیکار کنم حتما باید جراحی بشه؟
  فایل ام آر آی رو میفرستم
  1. تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)
   عکسای ام آر آی
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   معاينه لازمه و به احتمال بسيار زياد عمل مى خواد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سکینه شنبه ۲۸ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب ، بنده ۵۴ ساله، ،قد ۱۵۵ سانت و وزن ۶۲ کیلو ،از سالها قبل مشکل برجستگی قوزک شست پا دارم در ناحیه ی پای چپ ، که حدود ۱/۵ساله شدید شده ،و با درد پنجه ی پا به متخصص ارتوپد مراجعه کردم ، در این مدت مرتب از مسکن ها و ضد التهاب‌ها استفاده کردم ، و دو مرتبه هم تزریق کورتون داشتم ، که در تزریق اول حدود چهار ماه راحت بودم و التهاب و درد نداشتم ولی بعد چهارماه مجدد درد و التهاب شروع شد ، و با تزریق دوم نه تنها هیچ نتیجه ای ندیدم بلکه به مرور انگشت دوم هم تغییر شکل داده و حرکات انگشتان ضعیف شده و تقریبا ۶ ماهه که باید هر روز مسکن استفاده کنم ، در انتخاب کفش مشکل دارم ،برای ورزش سبک و پیاده روی مشکل دارم ، رانندگی در ترافیک به علت استفاده از کلاج گاهی درد شدید پنجه دارم ، و پیش چند متخصص رفتم ، برای عمل جراحی نظرات متفاوت بوده ولی داروها همه مشابه بوده ، خواستم نظر جناب آقای دکتر رو به عنوان اتمام حجت بدونم ، که آیا عمل کنم یا نه و چه توصیه های برای من دارن ، در ضمن هردومان واریس خفیف تا متوسط دارن .ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 2 سال پیش)

   بدون معاینه دقیق و رادیوگرافی مناسب نمی شه قطعی جواب داد ولی با توجه به شرح حالی که فرمودین به احتمال بسیار زیاد جراحی لازمه

 • تصویر کاربر موسی پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  چگونه دیسک گردن درمان کامل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 2 سال پیش)

   بسته به شدت علايم درمان از فيزيوتراپى تا جراحى متفاوته 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت شما میخواستم بپرسم cmt درمان داره.اگه داره راه های رسیدن به درمان رو راهنمایی بفرمائید.سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   فعلا داروى اثبات شده اى وارد بازار نشده 

 • تصویر کاربر نگار یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ۲۹سالمه هالوکس والگوس دارم درد شدیدی دارم و قوز یه پام خیلی زیاد شده. میدونم باید عمل بشه.کفش که میپوشم فقط دردو تحمل میکنم حتی بدون کفش هم درد دارم..مشهد هستم میشه دکتری خوب درمشهد معرفی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   دكتر عليرضا موسويان

 • تصویر کاربر صدیقی شنبه ۶ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض تبریک سال نو آقای دکتر نادری زانوی پای راستم مدت دو سالی موقع راه رفتن درد میگیره کپسول غضروف ساز مصرف میکنم باماساژ روغن بادام تلخ متاسفانه ارتروز ورماتیسم باعث شده صبح زانو هام و تساق پاهام خشک و درناک باشه روزی نصف قرص کورتون و یک عدد سلوکسیب هم مصرف میکنم زاتوی پای چپم هم بتازگی درگیر ارتروز شده ام ارای کمر و زانو هام و نوار عصبو عضله زانو هام و تراکم استخوانم رو خدمت شما فرستادم که خواهشمندم نظر خودتون رو بفر مایید ضمنا نوبت گرفتم برا درمان که 18 تیرماه برام تاریخ گذاشتن که باز خواهش میکنم بفرمایید تاریخشو زودتر برام بزارن مادرم رو قبلا شاهرود عمل لگن انجام دادید خیلی عالی و تا لحظه فوت ایشان هیچ مشکلی از اون لگن نداشت. از مساعدت وجوابگویی شما بسیار سپاسگزارم.
  وزن70 و قد 160 سن 63
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۶ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   غضروف ساز نخوريد.چيزى به نام غضروف ساز وجود خارجى نداره 

   فيزيوتراپى  كنيد و تمرين درمانى 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام من توی فوتبال درشت نی و نازک نی ساق پام شکست و عمل شدم پامو کاملا خوب عمل کردن و پلاتین توی ساق پام هست میخواستم بدونم آیا میتونم بعدا دوباره فوتبال بازی کنم یا باید کنار بگذارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۳ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   راديوگرافى بفرستيد لطفا

   اگر پيچ و پلاك كردن بايد حتما اول خارج بشه بعد به فوتبال برگردين ولى اگر ميله يا نيل باشه براى برگشت نياز به خارج كردن نداره و صرفا تقويت عضلات و هماهنگى عصبى و عضلانى كافى بايد داشته باشيد

 • تصویر کاربر ن شنبه ۶ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام با تشکر از پیگیری شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۶ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   شكستگى واضحى نديدم 

 • تصویر کاربر Darvishi شنبه ۶ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام .من مرداد ماه خوردم زمین مچ پام و کفش اسیب دید عکس گرفتم دکتر گفت نشکسته رباتش کش اورده باید استراحت کنی ویه قوزک بند وچند تا قرص نوشت ۵تا۶ ماه استراحت کردم دیگه فکر کردم خوب شدم پا شدم الان که ۵ دقیقه میمونم سر پا خون توش جمع میشه و قرمز میشه کفش گزگز میکنه و ورم داره به سختی خم و راست میشه انعطاف نداره ممنون میشم جواب بدید 
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۶ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   تشخيص احتمالى :CRPS

   درمان : فيزيوتراپى طولانى 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر