منو

درمان پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی یا خمیدگی پاها در کودکان نوپا بسیار رایج است. کودکان مبتلا به خمیدگی پا، در هنگام ایستادن فاصله ای مشخص بین زانو ها و نواحی تحتانی پاهای خود دارند. این وضعیت می تواند نتیجه خمیدگی یک یا هر دو زانو به سمت بیرون باشد. این وضعیت اغلب با راه رفتن تشدید می شود.

در اغلب موارد، خمیدگی پاها همگام با رشد کودک به صورت طبیعی برطرف می شود. در صورتی که خمیدگی یاد شده تا سن ۳ سالگی برطرف نشود، امکان وجود عوامل زمینه ای همچون بیماری بلانت یا نرمی استخوان وجود دارد. گاهی اوقات، نوجوانان نیز به خمیدگی پاها دچار می شوند. در بسیاری از این موارد کودک به طرز قابل توجهی اضافه وزن دارد.

درمان پای پرانتزی چقدر طول میکشد؟​

پرانتزی شدن فیزیولوژیک پاها تقریبا همواره به صورت خود به خود همگام با رشد کودک برطرف می شود. این اصلاح معمولا با رسیدن به سن ۳ تا ۴ سالگی رخ می دهد. عدم درمان بیماری بلانت یا پای پرانتزی در شیرخوارگی به تشدید فزاینده خمیدگی در اواخر کودکی و اوایل نوجوانی منجر می شود.

این کودکان در نهایت به دلیل فشار های غیر طبیعی بر مفاصل به درد پا مخصوصا در ناحیه زانو دچار می شوند. نوجوانان مبتلا به بیماری بلانت اغلب اوقات در هنگام خم شدن درد را تجربه خواهند کرد. دو نوع روش درمان وجود دارد: ۱- درمان پای پرانتزی بدون جراحی ۲- درمان پای پرانتزی با جراحی

درمان پای پرانتزی بدون جراحی​

۱_ پرانتزی شدن فیزیولوژیک پا ها با این که پرانتزی شدن فیزیولوژیک پا ها نیازمند درمان فعال نیست اما پزشک از والدین کودک می خواهد تا زمان رفع خمیدگی هر ۶ ماه یک بار کودک را به نزد او بیاورند.

۲_  بیماری بلانت شیرخوارگی جهت بهبود به درمان نیاز دارد. در صورت تشخیص زود هنگام بیماری، یک قالب گیری می تواند تنها اقدام مورد نیاز باشد. قالب گیری برای درمان بیماری بلانت در نوجوانان موثر نیست.

۳_  پای پرانتزی، پزشک، کودکان مبتلا به پای پرانتزی را به ملاقات با متخصص اختلالات متابولیسم و انجام پیگیری های ارتوپدی متداول توصیه می کند. اثرات پای پرانتزی را اغلب می توان با مصرف دارو کنترل کرد.

پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی یک بیماری استخوانی در کودکان است که سبب خمیدگی پاها و بروز دیگر بد شکلی های استخوانی می شود. کودکان مبتلا به پای پرانتزی از دریافت مقادیر کافی کلسیم، فسفر یا ویتامین D محروم بوده اند. هر سه این موارد برای داشتن استخوان هایی سالم ضروری اند.

بروز پای پرانتزی ناشی از سو تغذیه در کشور های توسعه یافته رایج نیست زیرا بسیاری از خوراکی ها از جمله محصولات لبنی با ویتامین D غنی شده اند. موارد اندک پای پرانتزی ناشی از سو تغذیه، اغلب کودکانی هستند که تنها با شیر مادر تغذیه شده اند. پای پرانتزی همچنین می تواند در اثر یک ناهنجاری ژنتیکی به وجود آید که در آن بدن توانایی جذب مناسب ویتامین D را ندارد.

بیماری بلانت چیست

بیماری بلانت چیست؟

بیماری بلانت در اثر ناهنجاری صفحات رشد در بخش فوقانی استخوانی درشت نی بروز داده و در هر دوی نوپایان و نوجوانان دیده می شود. صفحات رشد در انتهای استخوان های دراز کودک قرار داشته و به تعیین طول و شکل استخوان بالغ کمک می کنند.

تمایز بیماری بلانت شیر خوارگی از پرانتزی شدن فیزیولوژیک پاها در کودکان زیر ۲ سال تقریبا غیر ممکن است. با این حال، با رسیدن به سن ۳ سالگی خمیدگی تشدید شده و در تصاویر اشعه ایکس اغلب مشخص است.

علت پای پرانتزی

پرانتزی شدن فیزیولوژیک پاها، در اغلب کودکان زیر ۲ سال، خمیدگی پاها نوعی از ظاهر طبیعی پاها به شمار می رود. در کودکان دارای پاهای پرانتزی، خمیدگی تقریبا در سن ۱۸ ماهگی شروع به بهبود کرده و همگام با رشد کودک ادامه می یابد. با رسیدن به سن ۳ تا ۴ سال، خمیدگی اصلاح شده و پاها ظاهری طبیعی به دست آورده اند.

تشخیص پای پرانتزی

خمیدگی پاها در هنگام ایستادن یا راه رفتن کودک بیشترین تظاهر را دارند. رایج ترین علامت خمیدگی پاها الگوی نامطلوب راه رفتن فرد بیمار است. نو پایان مبتلا به خمیدگی پا معمولا هماهنگی خوبی داشته و در فراگیری نحوه راه رفتن تاخیر ندارند.

با این حال، میزان خمیدگی پاها ممکن است قابل توجه بوده و هشداری برای والدین یا اعضای خانواده باشد. قرار دادن کف پا به سمت داخل نیز در این کودکان شایع بوده و اغلب در ترکیب با خمیدگی پاها دیده می شود.خمیدگی پاها معمولا سبب بروز درد در کودکان خردسال نمی شود. البته، خمیدگی مداوم در دوران نوجوانی می تواند به ناراحتی مفاصل ران، زانوها و یا بیماری مچ پا منجر شود.

این ناراحتی در اثر فشار غیر طبیعی وارد شده بر مفاصل به وجود می آید. علاوه بر این، در کودکان مبتلا مخصوصا افرادی که کف پای خود را به سمت داخل متمایل می کنند، والدین از لغزش های مکرر فرزند خود شکایت دارند

معاینات پزشکی پای پرانتزی

معاینات پزشکی پای پرانتزی

پزشک ارزیابی کودک را با یک معاینه فیزیکی کامل شروع می کند. در صورتی که کودک کمتر از ۲ سال سن داشته، سالم بوده و خمیدگی های قرینه داشته باشد پزشک عدم نیاز به آزمایش های بیشتر را در زمان کنونی بیان می کند.

از سوی دیگر، در صورتی که خمیدگی یک پا بیش از دیگری بوده انجام تصویر برداری با اشعه ایکس پیشنهاد می شود. تصویر برداری اشعه ایکس از پاهای کودک در حالت ایستاده می تواند ابتلا به بیماری بلانت یا پای پرانتزی را بیان کند. اگر سن کودک بیش از ۲ تا ۵ سال باشد و خمیدگی پاهای او قرینه باشند، پزشک به احتمال زیاد باز هم انجام تصویر برداری اشعه ایکس را پیشنهاد می دهد.

احتمال ابتلا به بیماری بلانت یا پای پرانتزی در این سن بیشتر است. در صورتی که تصویر برداری نمایانگر علائم پای پرانتزی باشد، پزشک جهت تایید ابتلا به اختلال انجام چند آزمایش خون را نیز تجویز می کند.

درمان زانوی ضربدری در کودکان چگونه است؟ در کودکان، جراحی کوچکی برای توقف موقت، برای ترغیب پا به صاف رشد کردن تدریجی، صورت می گیرد.

جراحی پای پرانتزی

۱_  پرانتزی شدن فیزیولوژیک پاها، در موارد نادر، این بیماری در نو پایان به طور کامل برطرف نشده و خمیدگی پا ها در نوجوانی برای فرد و خانواده او نگرانی هایی را از نظر زیبایی به وجود می آورد. در صورتی که خمیدگی به میزان کافی شدید باشد، جراحی اصلاح خمیدگی به همراه رشد هدایت شده برای فرد در نظر گرفته می شود.

۲_ بیماری بلانت، در صورتی که خمیدگی پاها در کودکان مبتلا به بیماری بلانت شیر خوارگی صرف نظر از قالب گیری برطرف نشود، با رسیدن به سن ۴ سالگی جراحی در نظر گرفته می شود. جراحی می تواند از پیشرفت بیماری و رسیدن آسیب دائمی به نواحی رشد استخوان ساق پا پیشگیری کند. کودکان بزرگ تر و مبتلا به خمیدگی پای ناشی از بیماری بلانت نیازمند جراحی اصلاحی هستند.

۳_ پای پرانتزی، جراحی برای کودکان مبتلایی در نظر گرفته می شود که بد شکلی ها صرف نظر از دارو درمانی مناسب هنوز بر جای باقی مانده اند.

روش های جراحی متفاوتی برای اصلاح خمیدگی پا یا پای پرانتزی وجود داشته و در ۲ دسته عمده جای می گیرند:

۱- رشد هدایت شده

رشد هدایت شده، رایج ترین نوع جراحی برای این بیماری است. در این روش، با استفاده از یک صفحه فلزی کوچک رشد استخوان در قسمت سالم بخش فوقانی استخوان ساق پا متوقف می شود. این اقدام، امکان جبران را برای بخش غیر طبیعی فراهم کرده و همزمان با رشد طبیعی کودک پا ها صاف می شوند. با بهبود یافتن تراز استخوانی، صفحه فلزی برداشته شده و رشد ادامه می یابد.

جراحی پای پرانتزی

۲- برش استخوان درشت نی

در این فرایند استخوان ساق پا از ناحیه زیر زانو برش داده شده و جهت تصحیح تراز مناسب شکل دهی می شود. تغییر شکل استخوان با پیچ و صفحه های داخلی یا قطعات خارجی مخصوص انجام می شود. در برخی موارد، پس از جراحی جهت محافظت از استخوان در دوران بهبودی استفاده از قالب توصیه می شود.

افراد ممکن است در دوره بهبودی به استفاده از عصا نیازمند شوند. پزشک جهت احیای قدرت و محدوده حرکتی استفاده از تمرینات فیزیوتراپی را توصیه می کند. تیم درمان نحوه سپری دوره بهبودی و بازگشت به فعالیت های روزمره را به طور کامل برای بیمار توضیح می دهند.


دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی مچ پا 

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 559 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳ سال پیش تصادف کردم ساق پا تا زانو نازک نی و درشت نی پلاتین گذاشتن برام الان زیاد که سرپام یا سرما میخوره به پام ورم‌میکنه همراه بادرد چیکار باید بکنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   به جراحتون مراجعه كنيد شايد لازم بدونن خارجش كنن

 • تصویر کاربر امیرحسین یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من حدود ۷۰ روزه تاندون اشیل پامو عمل کردم پاره شده بود.متاسفانه بعد این مدت یه قسمتی از زخمم باز هست ترشح میاد رفتم ازمایش گرفتم گفتن عفونته.پنج روز تو بیمارستان انتی بیوتیک گرفتم الانم دکتر عفونی به من برا یکماه دارو داد.تو این چند روز از داخل زخمم یه مقدار نخ میاد بیرون.چند بار کندمش باز یکم دیگه اضاف شده.باز امشب با موچین ضد عفونی کندمش.میخواستم بدونم دلیل عفونت پام بخاطر همین نخی هست که داخل پام کار گذاشتن.ایا با دوره درمان انتی بیوتیک مشکلم برطرف میشه.ممنون بابت پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   ممكنه عمل مجدد بخواد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من در ران پای راست پلاتین دارم. از این نوع که داخل استخوان قرار داره . حدود ۸ سال هست که دارمش . ولی الان تقریبا ۲ هفته است که زانو پام ( فکر میکنم محلی که پیچ ها رد شدن ) درد میکنه با حرکت کردنم . معدود دفعات هم احساس میکنم پام خواب میره و مور مور میکنه . به نظرتون باید خارج بشه ؟ بعد از ۸ سال عملش سخت نیست ( یکم میترسم )؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   مى شه خارجش كرد ولى گز گز و مور مور مربوط به رم نيست و بررسى مى خواد

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۳ آبان ۰( 2 سال پیش)

   درود

   مى شه خارجش كرد ولى گز گز و مور مور مربوط به اون نيست و بررسى مى خواد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  خار پاشنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   فيزيوتراپى ،شاك ويو ،كفى طبى و تمرينات كششى

 • تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب من ناخن پام بد فرم اومده بالا خیلی ی جورایی مث مخروطی شکل ولی سر ناخن توی پوست نرفته دکتر رفتم میگ باید با عمل ناخن تو برداشت میگ قارچی شده باید عمل شه البت فک کنم سرپایی میخاستم بدونم اگ عمل شه بعد موقع راه رفتن اشکال پیدا نمکنم تا چن روز باید استراحت کنم میخاستم جزیات عمل و بعدش رو بپرسم ک چگونه س ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   دو تا سه هفته بعد از عمل مى تونيد راه برين 

 • تصویر کاربر وحید شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین همسر بنده مچ دستش یهو درد گرفت پیش متخصص رفته ایشون گفتن که کپسول مچ دستش التهاب پیدا کرده چندروز براش استراحت نوشته گفته که اگه خوب نشه باید یه ۲۰ روزی دستش توگچ بمونه خیلی نگرانشم خواهش میکنم اگه راه حلی هست که دستشوبهتر کنه بهم بگین که خوب بشه و نیازی به گچ نباشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)

   درود

   آزمايش از نظر روماتيسم بدن و اگه نرمال بود ام آر آى مچ كنن

 • تصویر کاربر سیمین دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خیلی وقت ک گردنم خیلی صدامیده و سفت و احساس کشش دارم دردش میزنه ب پشت سرم کلافم کرده بینهایت صدا میده و درد دارم.ممنون میشم راهنمایی م کنین چکار باید کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   به جراح مغز و اعصاب مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر جاوید دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر 9ماه قبل عمل رباط صلیبی انجام دادم پام کاملا راست میشه ولی تا انتها خم نمیشه و موقع فشار اوردن برای خم کردن درد در عضلات ران و ساق پام دارم و نمیذاره تا انتها خم بشه پام، نکته بعد اینکه یکم محل پیچ شده هنوز درد دارم، در راه رفتن هم مشکلی ندارم، ایا درد و گرفتگی عضلات طبیعی است و پیشنهادتون برای بهبودش چی هست. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   شايد جراحتون صلاح بدونن زير بيهوشى خم كنن زانو رو 

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من پایین و بالای هردو زانوم درد میکنه مخصوصا وقتی فوتبال بازی میکنم و بعضی وقتا هم خالی میکنه
  دلیلش چیه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   احتمالا كندرومالاسى پاتلا 

 • تصویر کاربر پرستو دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  برای عمل انحراف شصت پا، آیا بعد از عمل میتوان راه رفت بدون عصا یا باید استراحت چند هفته کرد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   درود

   مى شهبا كفش مخصوص راه رفت 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر