منو

جراحی افزایش قد، می تواند اندام هایی را که نابرابری طولی دارند، اصلاح کند و به افزایش قد فرد کمک کند. برخی از افراد از اندازه قد خود ناراضی هستند و آرزو می کنند که ای کاش بلندتر بودند. سالانه، صدها نفر در سرتاسر جهان تصمیم می گیرند که جراحی افزایش طول اندام ها را برای چند اینچ بلندتر به نظر رسیدن، انجام دهند. این مقاله، جراحی افزایش قد را توصیف می کند و به توضیح روش های جراحی، ملاحظات و دوره ی بهبودی این جراحی می پردازد.

عمل جراحی افزایش قد چگونه انجام می شود؟

از آنجا که این عمل جراحی، نیازمند زمان و بررسی های مکرر است، تمام افرادی که علاقمند به جراحی هستند، گزینه مناسبی به شمار نمی آیند. در حالیکه پزشکان می توانند عمل جراحی را روی تمام سنین انجام دهند، این جراحی معمولاً برای افراد جوان، موفقیت آمیزتر است. متأسفانه، برای بیشتر افراد بزرگسال، کار زیادی نمی توان برای افزایش قد انجام داد.
در حال حاضر کشورهای زیادی می توانند جراحی افزایش قد را انجام دهند و بیماران از این طریق می توانند قد خود را تا پنج اینچ (تقریباً ۱۳ سانتی متر) افزایش دهند. با وجود اینکه، به سختی می توان آمار دقیقی از افرادی که این عمل را انجام می دهند، ارائه داد، اما به گفته کلینیک ها، محبوبیت این جراحی در سالیان اخیر، افزایش چشم گیری داشته است.

عمل بلندی قددر این جراحی، برشی در استخوان های پا ایجاد می شود، که آن را به دو قسمت تقسیم می کند. سپس از طریق جراحی، یک میله فلزی درون پا نصب می شود که با استفاده از تعدادی پیچ در جای مناسب قرار می گیرد. سپس این میله هر روز به اندازه ۱ میلی متر افزایش طول پیدا می کند تا جایی که بیمار به قد دلخواه خود برسد و استخوان ها بتوانند دوباره ترمیم پیدا کنند. 

جراحی افزایش طول اندام ها چیست؟

افزایش طول قد اندام ها معمولا برای اصلاح اندام هایی که رشد نابرابری دارند، انجام می شود. برای مثال، پزشک در صورتی جراحی افزایش طول اندام را توصیه می کند که به علت صدمه یا شرایط مادرزادی، یک اندام بیمار در مقایسه با سمت دیگر او، به طور غیر طبیعی کوتاه تر باشد.

⬅️ چگونه میتوان کوتاهی پا را تشخیص داد؟ ➡️

پزشکان معمولاً این جراحی را توصیه نمی کنند، مگر زمانی که اندام های بیمار، حداقل به اندازه ۲ سانتی متر، اختلاف اندازه داشته باشند. در غیر این صورت، پزشک درمانهای دیگر مانند پوشیدن کفش مخصوص را برای اصلاح اختلاف اندازه اندام ها، توصیه می کند. علت های زمینه ای که می توانند منجر به اختلاف در اندازه اندام ها شوند شامل موارد زیر می شوند:

۱- نقصهای مادرزادی که بر رشد استخوان تأثیر می گذارند

۲- فلج مغزی

۳- سابقه شکستگی استخوان یا آسیب به اندام ها که بر رشد آن تأثیر می گذارند.

۴- سابقه ی فلج اطفال

۵- سابقه عضلات کوتاه و سفت شده

۶- بیماری لِگ پِرتس در کودکان که لگن را تحت تأثیر قرار می دهد

۷- جراحی افزایش قد در جوانان ۱۸ تا ۲۵ سال، که در سنین پایان رشد استخوان قرار دارند، رایج تر است. گرچه، در موارد نادر، این عمل ممکن است در افراد مسن تر نیز انجام شود.

۸- در صورتی که استخوان های فرد رشد بیشتری نداشته باشند، پزشک ممکن است جراحی کوتاه کردن پای بلندتر را توصیه کند.

۹- در موارد کوتولگی یا کوتاه قامتی، مخصوصاً در اثر آکندروپلازی که نوعی اختلال ژنتیکی است، پزشک ممکن است جراحی افزایش طول اندامها را برای هر دو پا توصیه کند.

۱۰- در حالی که جراحی افزایش طول پاها، یک عمل زیبایی محسوب می شود، اما می تواند عوارض جانبی ناشی از پاهای نابرابر را نیز رفع کند. برای مثال طول نابرابر پاها موجب انحنای ستون فقرات یا لگن نامتقارن می شود.

جراحی بلندی قد چه مدت زمانی طول می کشد؟

تمام فرایند عمل افزایش قد می تواند ۶ تا ۹ ماه به طول بیانجامد. اگر وزن شما بیشتر از ۶۰ الی ۶۵ کیلوگرم می باشد، شما نیاز به استفاده از ویلچر خواهید داشت یا اینکه می توانید با عصای آرنجی راه بروید که فشار کمتری روی پاها وارد شود.

جراحی بلندی قد

در طول جراحی افزایش قد چه اتفاقی می افتد؟

جراح می تواند یکی از این دو روش جراحی را برای افزایش طول اندامها انجام دهد:
به کار گیری تعدادی پین و یک قاب در خارج پا – که فیکساتور خارجی نامیده می شود – یا قرار دادن یک میله داخل استخوانی درون استخوان. این میله برای پشتیبانی از رشد استخوان و بلندتر کردن آن، به مرور زمان افزایش طول پیدا می کند.

هر دو نوع روش جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند، به طوری که بیمار در طول جراحی کاملاً خواب باشد. این روش های جراحی شامل موارد زیر می شوند:

⬅️ برش استخوان در ناحیه مورد نظر

⬅️ به کاربردن پین ها و پیچ های فلزی در استخوان

⬅️ متصل کردن دستگاه های فلزی خارجی به پین ها

پزشکان، به این دستگاه ها “فیکساتور” میگویند. این دستگاهها به کشیدن ناحیه شکسته شده استخوان کمک می کنند تا به تدریج با چرخش مهره‌ های دستگاه فضای محل برش افزایش یابد و استخوان رشد کند.

عوارض جانبی جراحی افزایش قد چه مواردی هستند؟

پزشک باید در مورد عوارض طولانی مدت این جراحی با بیمار صحبت کند. این عوارض عبارتند از:

✳️خشکی و محدودیت حرکات مفاصل

✳️ درد 

✳️ آسیب اعصاب و عروق

✳️ جوش نخوردن یا دیر جوش خوردن

✳️ عفونت

✳️ نیاز به جراحی های متعدد

✳️ ترومبو آمبولی

✳️ افزایش احتمال شکستگی های استخوان

زمانی که فرد به نتایج دلخواه دست پیدا می کند، پزشک، پین ها را خارج خواهد کرد. حداکثر میزانی که جراح می تواند طول پاها را افزایش دهد، متفاوت است، اما معمولاً محدود به ۷ سانتی متر می باشد.

بسیاری از بیماران با درد پا و زانو بعد از فیزیوتراپی به علت های مختلف مواجه هستند. انجام برخی اقدامات می تواند از این تجربه درد کمتر کند.

پس از جراحی افزایش قد چه اتفاقی می افتد؟

پزشک، دستورالعمل هایی را در مورد سطح فعالیت در دوره پس از جراحی، به بیمار توصیه می کند. گاهی اوقات، ممکن است لازم باشد که پس از جراحی، فرد برای تحت نظر بودن و انجام فیزیوتراپی، چند روز در بیمارستان بماند. اکثر افراد محدود به فعالیت های سبک هستند و برای حرکت ممکن است از عصای زیر بغل استفاده کنند.
پزشک ممکن است مصرف مکمل های ویتامین D و کلسیم را برای کمک به رشد استخوان توصیه کند.برخی از افراد ممکن است به پوشیدن آتل یا بریس نیاز داشته باشند. سپس، پزشک فرایند حرکت دادن فیکساتور یا میله را چند روز پس از جراحی انجام خواهد داد و بیمار برای انجام این کار، چند بار باید به مطب پزشک مراجعه کند.

در حالیکه بدن فرد در حال بهبودی است، پزشک ممکن است سطح فعالیت او را افزایش دهد، به طوری که بتواند وزن کامل بدن خود را تحمل کند. همچنین، پزشک ممکن است برای بهبود میزان فعالیت، انجام فیزیوتراپی را توصیه کند.

جراحی بلند کردن قد

جراحی افزایش قد می تواند به اصلاح طول پاها که منجر به عوارض جانبی می شوند، کمک کند و دغدغه های زیبایی را نیز پاسخگو باشد. در روش های جراحی جدید، نیازی به استفاده از فیکساتورهای خارجی نیست. تشخیص گزینه ی جراحی مناسب برای این عمل بسیار مهم است و پزشک باید به دقت شرایط و سلامت عمومی فرد را پیش از توصیه جراحی، بررسی کند.

دوره بهبودی عمل بلند كردن قد

جراحی افزایش قد، جراحی سختی است و بهبودی از آن، به زمان نیاز دارد، اما فرد باید سعی کند روز پس از جراحی، بلند شود و راه برود. سه چهار روز ماندن در بیمارستان برای این جراحی پیش بینی می شود که در طول آن فیزیوتراپی انجام می شود و فرد باید با عصا حرکت کند. کشش دادن عضلات در هنگام فرایند افزایش قد به منظور جلوگیری از سفتی عضلات و حفظ انعطاف پذیری بدن بسیار مهم است.


دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۳ خرداد ۲( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر من ۱۷ سالمه وصفحه ریدم بسته شده وزنم ۶۰ کیلو هست و قدم ۱۶۶ میخاستم قده مد نظرم ۱۷۵ هست من پول و هزینه عمل برام هیچ اهمیتی نداره فقط میخام به بهترین شکل عمل انجام بشه و با کمترین عوارض میخاستم بدونم نظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ خرداد ۲( 4 روز پیش)

   بهتره جراحی نکنید روی پاهای سالم

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من سه هفته پیش مچ پام پیچ خورد یک پزشک داخلی برام دو هفته گچ گرفت بعد از باز کردن گچ رفتم mri گفتند که یک پارگی عصبانی تو مچ پام هست که هنوز ترمیم نشده درد شدیدی دارم و نمیتونم روش راه بروم و ناحیه مچم دچار خونمردگی شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   نیاز به معاینه هست حتما

   فعلا فیزیوتراپی رو شروع کنید

 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید آقای دکتر بنده همه جای بدنم وقتی تکون میخورم کلا از بدنم صدای خرچ خرچ میاد انگار گولنج کردم از زانوهام از دستام آرنجام
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۲ فروردین ۲( 1 ماه پیش)

   اگه درد ندارید مهم نیست

 • تصویر کاربر mahtab شنبه ۲۷ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .مدت 6 ماه موقع راه رفتن کف پای من درد می کنه .من به علت بی قراری پا مدت طولانی به ساق پا ضربه های محکم می زدم و گرم نگه می داشتم و آروم می شد ولی بع به طور ناگهانی درد ساق و کف شروع شده که بیشتر حالت کوفتگی داشت و ساق پای من خوب شد ولی درد کف پا همچنان ادامه داره البته مدتیه با خوردن قرص ملوکسی فار بهترم و دردش کمتر شده.عکسم رو فرستادم لطفا بررسی کنید که علت این دردها چی می تونه باشه آیا مشکلی در عکس من وجود داره؟ ممنونم ازتون...
  1. تصویر کاربر mahtab چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   دکتر عکس هم ارسال کردم.
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۷ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   حتما معاینه لازمه 

   ممکنه نیاز به نوار عصب برای تشخیص بهتر باشه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر تینا شنبه ۱۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام من مچ پام شکسته بود و‌۱۴ ابان عمل کردم پلاک و پیچ گذاشتم الان بعد از گذشت چهار ماه درد داشتم رفتم عکس گرفتم یکی از پیچ ها در پایم شکسته است. چه باید بکنم ؟ قسمتی که شکسته بوده جوش خورده است از هر دو‌زاویه‌عکس‌گذاشتم
  1. تصویر کاربر تینا پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)
   عکس ها خدمت شما
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)

   درود اون مشکلی نیست 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسفی دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت شما
  اقای دکتر من در ۳بهمن جراحی هالوکس والگوس انجام دادم در شهرستان
  در انگشت شست دوتا پین گذاشتن.بخیه کردن و آتل گرفتن و بعد ۵روز با ورم و کبودی گچ گرفتم
  از اول سوزش دارم در قسمتی ک پین هست و جای بخیه ام سوزش دارم
  وقتی راه میرم جای پین م درد داره و سینه پام درد داره.با عصا راه میرم
  علتش چیست؟
  لطفا نظرتون رو راجب بخیه و جراحی چیست؟
  عکس قبل و بعد عمل رو میفرستم خدمتتون.
  عکس بعد عمل برای دو هفته بعدش هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱ اسفند ۱( 3 ماه پیش)

   درود آیا مطمینید که عمل هالوکس والگوس بوده؟؟

   تازه عمل کردین و بهتره با دکترتون مطرح کنید هر مشکلی رو

 • تصویر کاربر سپیده چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  بنده ۳۸ سال دارم قدم ۱۵۴ میخواستم بپرسم با جراحی میتونم ۸ سانت افزایش قد داشته باشم
  وزنم هم ۵۶ کیلو هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش)

   امکانش هست ولی معمولا بیش از 5-6 سانت توصیه نمی شه

 • تصویر کاربر Sadegh چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده فوتبالیست هستم تقریبا ۴۰روز پیش براثر دویدن وبرخورد پاشنه پام به سرامیک همان لحضه احساس کردم چیزی از تاندون پام به ماهیچه دوقلوم برخورد کرد بالا امد و ام ار ای گرفتم.نزدیک به ۲۰جلسه لیزر هیرو هایتون مگنت پرتوان وچندوسیله فیزیوتراپی دیگر استفاده کردم خداروشکر ور پام چه در ماهیچه وچه در مچ کاملا رفت فقط تنها مشکلم اینه که کمی میلنگم نمیتونم روی پنجه پا راه برم یا بایستم.نظر شما چیه باید چه کاری انجام بدم‌تشکر
  1. تصویر کاربر Sadegh سه شنبه ۴ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   سلام دکتر
   جواب مارو ندادید؟
  2. تصویر کاربر Sadegh سه شنبه ۴ بهمن ۱( 4 ماه پیش)
   ؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱( 4 ماه پیش)

   تصاویرتون کامل نیست 

   باید معاینه بشین و تصاویر کامل دیده بشن

   به نظر می رسه جراحی لازم بوده

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر صبا شنبه ۱۰ دی ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  درد مچ پا به دلیل ده روز استفاده کردن از کفی که تجویز کرده بودین.یک ماه درد دارم.
  کف پای صاف داشتم که به دلیل ورزش آسیب دیده بود و دردش مزمن شاه بود.بعد یک سال و نیم خوب نمیشد.تا خدمت شما اومدم و کفی جدید تجویز کردین.ولی مچ پام آسیب دید.ریپورت ام آر ای خدمتتون ارسال کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۰ دی ۱( 5 ماه پیش)

   معاینه لازمه حتما 

   فعلا یک مچ بند طبی آتل دار ببندین و فیزیوتراپی کنید

 • تصویر کاربر Amir چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۸ سالمه و قدم ۱۵۵ هست
  ساق پاهام مقداری پرانتزیه میخواستم بدونم برای جراحی افزایش قد مشکل ساز میشه ؟
  من نیاز به ۱۰ الی ۱۵ سانت افزایش قد دارم آیا امکان پذیر هست ؟
  اگه هست با چه روش جراحی ؟؟
  درد و طول درمان هم اصلا برام مهم نیست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 6 ماه پیش)

   با جراحی امکانپذیره البته نه 15 سانت

   پرانتزی اگه زیاد باشه باید اصلاح بشه

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر