منو

علائم در رفتگی انگشت پا چیست؟

در رفتگی، نوعی آسیب مفصلی است که در آن، استخوان ها از موقعیت معمولشان خارج شده و کاملاً از هم جدا می شوند. از آنجایی که تشخیص شکستگی و یا در رفتگی انگشت پا می تواند سخت باشد، بهتر است آسیب دیدگی استخوان ها توسط پزشک ارزیابی شود.

علائم در رفتگی انگشت پا

علائم در رفتگی انگشت پا شامل موارد زیر می باشد:

✳️ از جا خارج شدن، خم و یا کج شدن، و به طور کلی از شکل طبیعی خارج شدن انگشت

✳️ تورم در محل

✳️کبودی (این عارضه در واقع ناشی از خونریزی زیر پوست می باشد)

✳️ اشکال در حرکت انگشت

✳️ درد شدید

علائم در رفتگی انگشت پا

اگر استخوان ها کاملا از هم جدا نشده و فقط تا حدودی از موقعیت شان خارج شده باشند، در این صورت در رفتگی ناقص (نیمه در رفتگی) رخ داده است. علاوه بر در رفتگی انگشت پا، آسیب های دیگری نیز ممکن است ایجاد شود. از جمله:

◀️ شکستگی و یا ترک خوردن استخوان ها

◀️ پارگی رباط ها (پیچ خوردگی)

◀️ پاره شدن ماهیچه ها

◀️ پارگی تاندون ها (تاندون ها، ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند)

یکی از آسیب های شایع در انگشت شست پا، انگشت چمنی (turf toe) نامیده می شود. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که رباط های مفصل شست پا، کشیده و یا پاره می شوند. رباط ها، بافت های رشته ای محکمی هستند که در محل مفاصل، استخوان ها را کنار هم نگه می دارند.انگشت چمنی آسیب دردناکی است و علائمی مشابه در رفتگی انگشت پا دارد، اما معمولاً با استراحت و به مرور زمان بهبود می یابد.

علت نامگزاری این آسیب به انگشت چمنی آن است که اغلب در بازیکنانی که روی چمن های مصنوعی بازی می کنند دیده میشود. این زمین ها معمولا سطح سخت تر و غیر قابل انعطاف تری نسبت به زمین چمن دارند و به همین علت، در هنگام دویدن اصطکاک زیادی میان کفش و این سطوح وجود دارد که منجر به بروز این آسیب می شود.

علت در رفتگی انگشت پا

مفاصل انگشتان پا

به استثنای انگشت شست پا، انگشتان پا دارای سه مفصل هستند:

۱. مفصل متاتارسوفالانژیال، بین پنجه پا و بند اول انگشتان

۲. مفصل پروگزیمال اینترفالانژیال، بین بند اول و بند دوم انگشتان پا

۳. مفصل دیستال فالانژیال، نزدیک به نوک انگشتان پا، بین بند دوم و بند سوم انگشتان

همچنین، مفاصل انگشت شست پا عبارت اند از:

◀️ مفصل متاتارسوفالانژیال

◀️ مفصل اینترفالانژیال

مفصل، محل اتصال دو و یا چند استخوان با هم می باشد. سر استخوان ها در محل مفاصل، توسط یک لایه غضروفی پوشیده شده است. این لایه غضروفی به استخوان های پا اجازه می دهد که هنگام حرکت، به راحتی روی هم بلغزند. همچنین، یک کپسول از جنس بافت پیوندی سر استخوان ها را در محل مفاصل احاطه می کند. داخل کپسول با غشای سینوویال یا سینوویوم پوشیده شده است.

این لایه، مایع مفصلی را می سازد که مایع سینوویال نامیده می شود. مایع مفصلی به استخوان ها این امکان را می دهد که در مجاور هم به راحتی حرکت کنند و با هم اصطکاک چندانی نداشته باشند.

علل در رفتگی انگشت پا

در رفتگی انگشت پا ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

*️⃣ نیروی مستقیم، برای مثال نیروی ناشی از سقوط و یا تصادفات رانندگی

*️⃣ برخی ورزش ها یا فعالیت ها، مانند دویدن و یا رقصیدن

*️⃣ حرکات مکرری که ممکن است منجر به ساییدگی و پارگی شوند.

عوامل دیگری نیز می توانند احتمال بیشتری را برای در رفتگی مفاصل ایجاد کنند. از جمله:

پیری و در رفتگی انگشتان پا

سن: در افراد بالای ۶۵ سال احتمال بیشتری برای در رفتگی مفاصل مثل در رفتگی انگشت پا وجود دارد. چرا که افراد مسن بیشتر زمین می خورند.

برخی شرایط پزشکی: داشتن بعضی شرایط می تواند منجر به در رفتگی های مکرر شود. به عنوان مثال، نوعی بیماری ارثی نادر به نام سندروم اهلرز دنلوس (Ehlers-Danlos) باعث ضعیف شدن بافت همبند و افزایش محدوده حرکات مفاصل می شود و همین امر می تواند منجر به دررفتگی یا پیچ خوردن آن ها شود.

کپسولیت انگشت دوم پا: کپسولیت زمانی اتفاق می افتد که رباط های مفصل انگشت دوم پا، در اثر فشار زیاد ملتهب می شوند. در صورتی که این عارضه بدون درمان رها شود، التهاب ایجاد شده می تواند منجر به ضعیف شدن رباط های اطراف مفصل و در نتیجه در رفتگی انگشت پا شود. اگرچه کپسولیت بیشتر در انگشت دوم پا اتفاق می افتد، اما می تواند مفاصل انگشتان سوم و چهارم را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

تشخیص در رفتگی انگشت پا

با انجام یک معاینه، میتوان در رفتگی استخوان ها را تشخیص داد. برای تشخیص در رفتگی انگشت پا، پزشک در ابتدا آسیب وارد شده را بررسی می کند و به دنبال علائمی همچون تورم، کبودی و حساسیت در محل می گردد. سپس در صورت لزوم، عکس برداری از انگشتان پا انجام می شود.

با این کار، وجود در رفتگی، شکستگی استخوان و یا هر گونه آسیب مفصلی دیگر تایید می شود. همچنین ممکن است از MRI یا CT اسکن برای تشخیص آسیب وارد شده به بافت های اطراف انگشتان پا استفاده شود که تنها در برخی موارد غیر معمول مورد نیاز است.

درمان در رفتگی انگشت پا

بسته به این که کدام انگشت پا آسیب دیده و شدت آسیب چقدر می باشد، بهبودی ممکن است تا ۸ هفته طول بکشد. هدف از انجام روش های درمانی این است که استخوان های انگشت پا در جای خود قرار گرفته و آسیب وارده بهبود یابد. از طریق روش های زیر می توان استخوان ها را در جای خود قرار داد:

درمان بدون جراحی

در این روش از بی حسی برای کاهش درد استفاده می شود و پزشک به طور فیزیکی استخوان ها را در جای خود قرار می دهد.

درمان با جراحی 

در این روش که تنها در برخی موارد نادر انجام می شود، هنگام جراحی برشی ایجاد شده و از طریق این برش، استخوان ها را در جای خود قرار می دهند و همچنین آسیب هایی که ممکن است به رباط ها وارد شده باشد را ترمیم می کنند. روش های درمانی کمکی دیگری نیز وجود دارد. از جمله:

✳️ استفاده از روش های خود مراقبتی در منزل مانند استفاده از کیسه یخ برای کاهش درد و تورم و یا بالا نگه داشتن پا

✳️ استفاده از آتل، گچ گیری، کمک واکرها و یا استفاده از عصا برای آسیب های شدیدتر

✳️ تجویز داروهایی برای تسکین درد و کاهش تورم برای درمان دررفتگی انگشت پا

✳️ استفاده از فیزیوتراپی برای کمک به بازیابی قدرت، انعطاف پذیری و دامنه حرکتی

بدون درمان، در رفتگی انگشت پا می تواند بر نحوه راه رفتن و تحمل وزن وارد شده بر روی پاها تأثیر قابل توجهی داشته باشد. همچنین ممکن است مشکلاتی از جمله عدم استقامت، آرتروز، کوفتگی و درد طولانی مدت ایجاد کند.

استفاده از آتل

در رفتگی ها را می توان مجدداً در محل خود تنظیم کرد (جا انداختن)، یعنی در رفتگی ها می توانند بدون عمل جراحی به حالت عادی خود باز گردنند. به این عمل، ریداکشن (جا انداختن) بسته گفته می شود. برای این کار پزشک ممکن است انگشتان را بکشد و یا بچرخاند. پس از آن، مجددا عکس برداری انجام می شود تا وضعیت استخوان ها بررسی شده و از قرار گرفتن استخوان ها در محل درست شان اطمینان حاصل شود.
ریداکشن (جا انداختن) باز زمانی رخ می دهد که برای جا به جایی استخوان ها، عمل جراحی لازم باشد. اگر در رفتگی شدید بوده و یا ریداکشن بسته منجر به جا افتادن استخوان ها نشود، از این روش استفاده می شود.

از آنجا که جا انداختن استخوان ها می تواند بسیار دردناک باشد، احتمالاً پزشک قبل از انجام این کار دارو های مسکن قوی به بیمار می دهد. این مسئله بستگی به شدت در رفتگی و نحوه جا انداختن آن دارد. در ریداکشن بسته، از بی حسی موضعی مانند لیدوکائین برای بی حس کردن ناحیه استفاده می شود. برای انجام ریداکشن باز، از بی حسی عمومی یعنی بیهوشی استفاده می شود.

ریداکشن باز در اتاق عمل انجام می شود. پس از جا انداختن مفصل انگشتان، پزشک از آتل فوم دار استفاده می کند تا آن را در جای خود ثابت نگه دارد. مدت استفاده از این آتل ها می تواند ۱۰ الی ۲۱ روز به طول بیانجامد. پس از آن، ممکن است انگشتی که در رفتگی دارد برای مدتی به انگشت کناری اش بسته شود. در این حالت، انگشت سالم به عنوان تکیه گاه عمل می کند و انگشت آسیب دیده را در جای خود نگه می دارد.

برخی افراد دچار در رفتگی طولانی مدت (مزمن) در مفاصل خود می شوند. این عارضه ممکن است به دلیل مواردی همچون نادیده گرفتن آسیب اولیه و یا عدم درمان آن باشد. به همین دلیل هر گونه آسیب و به در رفتگی انگشت پا، باید توسط پزشک بررسی شود. زمان شروع مجدد فعالیت ها و ورزش، توسط پزشک تعیین می شود. در صورت بازگشت زود هنگام به فعالیت های سابق، احتمال آسیب مجدد وجود دارد.

درمان در رفتگی انگشت پا

و در آخر، توصیه هایی که در صورت وقوع آسیب و در رفتگی انگشت پا، بلافاصله باید مورد توجه قرار دهید:

❇️ انگشت آسیب دیده را حرکت ندهید. آن را در جای خود ثابت نگه دارید و با تکیه گاه یا آتل موقت از آن حمایت کنید.

❇️ مقداری یخ را روی پای خود بگذارید تا تورم و درد کاهش یابد.

❇️ دراز بکشید و در صورت امکان، پای خود را در جایی بالاتر از قلب قرار دهید تا از تورم بیشتر جلوگیری شود.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۴ دی ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر، من قوزک داخلی پام دچار شکستگی شد و الان با دو پیچ متصل شده و یک پین هم از جلو توی پام هست. میخواستم ببینم که من تا چه مدتی نمیتونم رانندگی یا ورزش بدنسازی انجام بدم؟ آیا تا آخر عمر از انجام ورزشهای اینچنینی محروم هستم؟
  لازمه این رو هم عرض کنم که الان سه هفته از عمل میگذره و پای من داخل آتل پلاستیکی بوده و الان هم دکتر گفتن که داخل خانه، آتل پلاستیکی رو باز کنم.
  حقیقتش استرسی که از اول تصادف دارم این هست که دیگه نتونم مثل قبل از پام استفاده کنم و حس میکنم با کوچکترین ضربه دوباره دچار شکستگی بشه
  پرسش دیگرم هم این هست که آیا لازمه که اون دو تا پیچ از پای من خارج بشه؟ اگر ضروری هست، بعد از چه مدتی باید اینطور بشه؟ آیا دوباره نیاز به بی‌حسی از کمر داره یا با بی‌حسی موضعی راه میفته؟
  ممنون که با پاسخ‌هاتون بنده و امثال بنده رو از نگرانی در میارید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۴ دی ۱( 2 هفته پیش)

   اگر عمل خوبی انجام شده باشه شانس زیادی برای برگشت به عملکرد قبلیتون دارین و لازم نیست حتما پیچ ها خارج بشن

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  من در ورزش (هنگام دوییدن) مچ پام پیچ خورد و بعد از مراجعه به پزشک و عکس گرفتن،
  گفتند که التهاب داره و دقیق مشخص نیست ظاهرا رباط پات پاره شده و ده روز استراحت دادن و پامو گچ گرفتن
  بعد از ۵ روز M.R.I گرفتیم و جواب به صورت کتبی اومده که براتون ارسال میکنم تا نتیجه و جواب و تجویزتون رو دستور بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 6 ماه پیش)

   نفرمودين چقدر از صدمه گذشته

   توصيه مى كنم فيزيوتراپى كنيد و بعد محددا معاينه بشين

  2. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 6 ماه پیش)
   الان تقریبا دو هفته از آسیب گذشته و همچنان پام در گچه
   MRI هم برای ۵ روز بعد از آسیب گرفتیم که جواب کتبیش رو هم براتون ارسال کردیم،
   در MRI پارگی رباط اشاره شده یا خیر؟ وضعیت MRI چطوره؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   گزارش ام آر آى شما زياد قابل اتكا نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر روح یکشنبه ۲۱ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام انگشت کوچک نام درد میکنه به یه جایی خورد و بعد باد کرد الان هم درد می‌کنه به هر طرف میتونم ببرمش بجز پایین باید چیکارش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۱ فروردین ۱( 9 ماه پیش)

   راديوگرافى لازمه 

 • تصویر کاربر نجف دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  علایم ونشانه که پلاتین در بدن شکسته ویا جابجا شده چه هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 9 ماه پیش)

   با راديوگرافى معلوم مى شه 

 • تصویر کاربر شیدا یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام خواهرزادم یه تیکه سوزن خیاطی رفته داخل پاس می‌بریم پیش هردکتری توشهرمون میگه بایدجراح ارتوپددرش بیاره امکان داره دربیاد7سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   بله بايد اتاق عمل بره و خارج بشه

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام
  در اثر ورزش انگشت شصت پای راستم درد دارد و اندک متورم شده است. آیا در رفته است؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   معاينه و راديوگرافى لازمه 

 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام من انگشت شصت پام ضرب دیده و الان نمیتونم باهاش راه برم. باید چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   حتما مراجعه به ارتوپد

 • تصویر کاربر راحله دوشنبه ۱ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام
  کسی که شکستگی لگن داره عمل شده وبراش پلاتین گذاشتن گفتن پلاتینش قابل برداشتن نیس چون کنار عصب به نظرتون برای بعدا مشکلی پیش نمیاد الان تقریبا ۴سال عمل شده
  یا زمینه ساز بیماربهای دیگر نمیشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   نه مشكلى نيست معمولا

 • تصویر کاربر نوید یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید چند روز هست احساس سوزش در کف پا دارم بیشتر شب ها و همچنین بعضی وقت ها به طور ناگهانی یک طرف ضپصورتم احساس بی حسی میکنم و سرم گیج میره در حد چند ثانیه خیلی نگرانم چه کاری باید انجام بدم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۹ اسفند ۰( 10 ماه پیش)

   درود

   اول با متخصص مغز و اعصاب ( نورولوژيست) مشورت كنيد

 • تصویر کاربر ساناز دوشنبه ۱ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دوماه پیش فیبولای پای چپم در ناحیه مچ پا شکست، دو سه روزه گچ روباز کردم، آیا با توجه به رادیوگرافی که براتون فرستادم استخوان مچ پام بعد از دوماه جوش خورده؟
  و اینکه پزشک معالج من گفته فعلا نباید وزنم رو بندازم روی پام و باید با عصا راه برم،اما فیزیوتراپم اعتقاد داره که باید وزنم رو بندازم روی پام ، و من بلاتکلیف موندم ،لطفا شما هم نظر بدین ...
  آیا راه رفتن بدون عصا به استخوان شکسته آسیب میزنه؟
  و اینکه فیزیوتراپم معتقده الکتروتراپی و اولتراسوند لازم نیست انجام بدم، آیا با نرمشهایی که یاد داده خشکی و تورم پام به مرور برطرف میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   وزن گذارى اشكالى نداره ولى اگر در معاينه مچ پاتون نابايدارى داشته باشه جراحى لازمه 

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر