منو

سندرم باند ایلیوتیبیال چیست؟

سندرم باند ایلیوتیبیال که به آن سندرم باند IT نیز می گویند، وضعیتی است که منجر به درد، در قسمت خارجی زانو می شود. این بیماری اغلب در ورزشکاران، به ویژه دوندگان استقامت و افرادی که به تازگی شروع به ورزش کرده اند، بروز می یابد.

باند ایلیوتیبیال در کدام قسمت است؟

مفصل زانو شامل استخوان ران (فمور)، استخوان درشت نی (تیبیا) و استخوان کشکک زانو (پاتلا) میباشد. باند ایلیوتیبیال، بافت محکم و ضخیمی است که از قسمت خارجی ران پایین می آید. این باند از استخوان ران تا بالای استخوان ساق پا امتداد می یابد.

سندرم باند ایلیوتیبیال کجاست

وقتی که زانو خم یا صاف می شود، این باند بر روی کناره خارجی استخوان ران حرکت می کند. به دنبال خم شدن و باز کردن مکرر زانو، این حرکت باند ایلیوتیبیال، ممکن است بافت های مجاور را تحریک کرده و منجر به درد شود. سندرم باند ایلیوتیبیال ممکن است در همه افراد بروز پیدا کند اما در دوندگان استقامت شایع تر است.

علت ایجاد سندرم باند ایلیوتیبیال

علت بروز سندرم باند ایلیوتیبیال هنوز به طور دقیق مشخص نیست. با حرکت باند ایلیوتیبیال بر روی کناره خارجی استخوان ران، ممکن است اصطکاک ایجاد شده و منجر به درد شود. این اتفاق همچنین ممکن است باعث ایجاد التهاب در استخوان و تاندون ها شود. همچنین ممکن است باند ایلیوتیبیال بافت زیرین خود را فشرده کرده و درد ایجاد کند. به هر حال، علت بروز این سندرم، خم و باز شدن مکرر زانو می باشد.

چه کسانی به سندرم باند ایلیوتیبیال مبتلا میشوند؟

همانطور که پیشتر ذکر شد، سندرم باند ایلیوتیبیال اغلب در ورزشکاران دو استقامت بروز پیدا می کند. اما ممکن است در ورزش های دیگر از جمله دوچرخه سواری، اسکی، قایقرانی و فوتبال نیز ایجاد شود. موارد زیر می تواند منجر به افزایش احتمال بروز سندرم باند ایلیوتایبیال در دوندگان شود:

❇️ دویدن بر روی زمین های ناهموار یا سراشیبی

❇️ دویدن با کفش های فرسوده

❇️ دویدن مسافت زیادی به طور روزانه

❇️ داشتن پاهایی که از قسمت زانو تا مچ، کمی به سمت داخل متمایل است (پاهای ضربدری)

❇️ دویدن در هوای سرد

علائم سندرم باند ایلیوتیبیال

سندرم باند ایلیوتیبیال که باعث ایجاد درد در قسمت خارجی زانو می شود، ممکن است در یک و یا هر دو زانو ایجاد شود. درد ناشی از آن نوعی احساس سوزش به همراه درد است که گاهی به ران و لگن نیز منتشر می شود و ممکن است فقط در زمان ورزش، به ویژه هنگام دویدن احساس شود. این درد معمولا هنگام برخورد پا با زمین شدیدترین حالت را دارد و ممکن است فقط در انتهای ورزش شروع شود.

علائم سندرم باند ایلیوتیبیال

به دنبال بدتر شدن وضعیت، درد ممکن است زودتر شروع شده و حتی پس از پایان ورزش نیز ادامه داشته باشد. برخی فعالیت ها مانند بالا و پایین رفتن از پله ها نیز ممکن است منجر به بدتر شدن درد شود.

نحوه تشخیص سندرم باند ایلیوتیبیال

پزشک ابتدا سوابق پزشکی فرد را بررسی می کند و در مورد بیماری های دیگر و علائم فعلی بیمار سوالاتی می پرسد. سپس یک معاینه فیزیکی شامل معاینه کامل زانو انجام می دهد. این معاینه شامل بررسی دامنه حرکتی، اسقامت و نواحی دردناک زانو می باشد. پزشک باید علائم سندرم باند ایلیوتیبیال را از سایر علل احتمالی زانو درد تشخیص دهد. این موارد می تواند شامل آرتروز و یا پارگی منیسک زانو باشد.

تشخیص سندرم باند ایلیوتیبیال معمولاً به انجام آزمایش زیادی نیاز ندارد. اگر تشخیص نامعلوم باشد، ممکن است انجام آزمایشات عکسبرداری با اشعه ایکس یا MRI لازم باشد تا علل احتمالی دیگر رد شوند.

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال

پزشک ممکن است روش های درمانی مختلفی را برای بهبود و کاهش علائم بیمار پیشنهاد دهد. این روش های درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

✳️ پرهیز از انجام فعالیت هایی که درد زانو را بدتر می کند (مانند دویدن)

✳️ قرار دادن یخ بر روی زانو

✳️ تجویز داروهای مسکن

✳️ تزریق داروهای کورتیکو استروئید برای کاهش التهاب

✳️ ایجاد تغییر در برخی فعالیت ها مانند پایین آوردن صندلی دوچرخه برای دوچرخه سواری یا تغییر فرم دویدن

✳️ انجام برخی تمرینات برای تقویت کشش و استحکام ماهیچه های اطراف لگن و زانو

همچنین مراجعه به یک فیزیوتراپیست نیز ممکن است به درمان کمک کند.

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال با جراحی

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال با جراحی

این تغییرات برای بیشتر مبتلایان به سندرم باند ایلیوتیبیال، می تواند کمک کننده باشد. در صورتی که ۶ ماه پس از شروع درمان، علائم بهبود نیابد، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. چندین روش برای عمل جراحی وجود دارد. در یکی از روش ها، پزشک جراح قسمتی از نوار ایلیوتیبیال که بر روی استخوان ران حرکت می کند را بر می دارد.

عمل جراحی آرتروسکوپی برای مشاهده و بررسی التهاب اطراف نوار ایلیوتیبیال و رفع آن کاربرد دارد.

سایر روش های جراحی ممکن است شامل بریدن یک قسمت کوچک مثلثی شکل از باند ایلیوتیبیال، برای بلندتر شدن آن و ایجاد فضای بیشتر برای لغزیدن آن بر روی استخوان می باشد. قبل از عمل جراحی، معمولا سایر علل احتمالی درد زانو نیز در نظر گرفته می شود. این موارد شامل پارگی منیسک زانو و کندرومالاسی (نرمی غضروف کشکک زانو) می باشد.

پیشگیری از سندرم باند ایلیوتیبیال

در برخی موارد، سندرم باند ایلیوتیبیال قابل پیشگیری است. برای پیشگیری از عود مجدد بیماری، رعایت موارد زیر می تواند موثر باشد:

💢 دویدن بر روی سطوح صاف و هموار

💢 تعویض کفش های دویدن به طور مرتب

💢 انجام تمرینات ورزشی سبک تر

💢 دویدن در هر دو جهت در پیست های دو

💢 بررسی فرم دویدن و یا سایر فعالیت های ورزشی توسط یک مربی یا پزشک متخصص

💢 کشش عضلات خارجی ران و همسترینگ به طور منظم

افرادی که به تازگی شروع به ورزش کرده اند می بایست به تدریج فعالیت بدنی خود را افزایش دهند. برای مشاوره بیشتر می توان به پزشک مراجعه کرد و یا از یک مربی کمک گرفت. در صورتی که علائم چند هفته پس از شروع درمان بهبود نیابد، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجه شود. ممکن است مشکل دیگری در زانو وجود داشته باشد.

نکات مهم در رابطه با سندرم باند ایلیوتیبیال

🔻 سندرم باند ایلیوتیبیال منجر به احساس درد در قسمت خارجی زانو می شود.

🔻 این بیماری اغلب در ورزشکاران، به ویژه دوندگان استقامت، بروز پیدا می کند. اما هر کسی می تواند به آن دچار شود.

🔻 استفاده از تجهیزات ورزشی نامناسب و نداشتن فرم صحیح هنگام دویدن می تواند احتمال بروز این بیماری را افزایش دهد.

🔻درمان هایی از جمله مصرف داروهای مسکن، یخ درمانی، انجام حرکات کششی و استقامتی و کاهش فعالیت به طور موقت، در بیشتر افراد موثر واقع می شود.

🔻 برخی افراد ممکن است برای درمان این بیماری به عمل جراحی نیاز داشته باشند.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید همچنین از پرسيدن سوالاتى كه جنبه اورژانس دارند اجتناب كنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگار چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما.اقای دکتر من حدود ۳ ماه پیش مچ پای چپم پیچ خورد و در اتل گچی بود حدود۴۰ روز بعد مجدد افتادم و باز اتل گچی گرفتن.من با عصا و پای راستم میپریدم نمیتونستم راه برم که الان ۲ روز پیش در دستشویی افتادم و لگن کتف کمر دست وپای راستم هم اسیب دید و خابیدم. اقای دکتر تو این ۲ روز خیلی اذیت شدم و جفت پاهام داخل اتل گچی اذیت هست. کدام پا اسیبش بیشتر که اون یکی را در بیارم؟ یا شرایط جفتش بده و اصلا نباید باز کنم؟ میشه راهنمایی کنید.خیلی گچ اذیت میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۴ دی ۱( 3 هفته پیش)

   پای چپ که صدمه قدیمی داره رو باز کنید .اگر درد سمت راست هم بهتره می تونید اون رو هم باز کنید و فیزیوتراپی شروع کنید

 • تصویر کاربر آمنه دوشنبه ۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من مدتی خار پا داشتم که الان تبدیل به یک غده شده اگه عکسی را که فرستادم ملاحضه کنید برجستگی را میبینید بسیار درد شدید دارم که شبا مانع خوابم میشود لطفا در صورت امکان بخاطر استراری بودن درد بهم یه نوبت ویزیت بدید خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ دی ۱( 1 ماه پیش)

   شما تاندنیت آشیل دارید

   از طریق وبسایت نوبت بگیرید و بعد به شماره موبایل منشی من که در همین وبسایت هست پیام بدین تا نوبت رو جلو بیندازن

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۳ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام ودرود اقای دکتر بنده بعد از یک الی دوساعت پیاده روی وقتی به مدت چند دقیقه یا ساعت استراحت می کنم وقتی بلند می شوم سر پا کف پا به سمت انگشتانم مابین استخوانهایم درد دارم چند قدم راه می روم برطرف می شوی ابالخصوص صبحها که از خواب پا می شوم حس می کنم کف پام خشک است ووقتی شروع به حرکت می کنم درد دارم بعد از چند قدم درد برطرف می شود لطفا بنده را راهنمایی نمایید سنم ۴۷ سال می باش
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۳ دی ۱( 1 ماه پیش)

   احتمالا التهاب نیام کف پا یا فاشئیت پلانتار دارید

   فیزیوتراپی با شاک ویو موثره 

   در صورت عدم بهبود مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۰ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام.خداقوت.
  دیروز در حال راه رفتن پای راست من پیچ خورد و سریعا به دکتر مراجعه کردم و عکس گرفتم که گفتند متاتارس ۵ ترک برداشته و گچ گرفته اند. آیا ۲ هفته زمان کافی است برای جوش خوردن؟
  ضمنا سال گذشته برای پای چپ من نیز همچین اتفاقی افتاد.چه مشکلی در بدن من وجود دارد که با راه رفتن ساده میشکند؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۷ آذر ۱( 1 ماه پیش)
   ضمنا من ۳۷ سال سن و ۷۵ کیلو وزن دارم
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۰ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سه تا شش هفته طول درمان داره 

   احتملا شدت صدمه باعثش شده وگرنه استخوان های شما در حد رویت مشکل خاصی ندارند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هاجر چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام
  دختر من الان 16 ماهش هست و قد و وزنش به ترتیب 85 سانتی متر و 12 کیلوگرم هست، و حدودا یک ماهه که راه افتاده.الان متوجه شدم گه کف پاش صاف هست و کمی قوزک پاش به سمت داخل کشیده میشه. آیا در حال حاضر نیاز به مراجعه پزشک و استفاده از کفی طبی هست یا اینکه تا سه سالگی صبر کنیم و بعدا برای معاینه و درمان ببریم پیش پزشک؟
  ممنونم میشم راهنمایی بفرمایید که چیکار کنیم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   درمان لازم نداره فعلا

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر نادری عزیز بنده چند وقت پیش مچ پای راستم از سمت بیرون پیچ خورد و یه صدای بد داد و خیلی حالم بد شد بعد از چند ثانیه که پامو گذاشتم زمین اصلا قابل تحمل نبود و بعد به دکتر مراجعه کردم که گفتند آسیب دیدگی رباط و ترک مویی استخوان مچ پا حالا و بعد پام رو گچ گرفت و گفت تا یک ماه باید توی گچ باشه و میتونی روش راه بری و عصا نیاز نداری خواستم بدونم موردی نداره و توصیه جنای عالی چیه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 2 ماه پیش)

   تصویر ناکافیست 

   معاینه دقیق و در صورت نیاز ام آر آی لازمه

 • تصویر کاربر محمدعلی شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده قندم ۱۱۲ و فشار بالا:۱۴ و پایینم ۱۱.۵ تا ۱۲ است .
  سوزش و درد کف پا دارم .۴۱ سالمه و قدم ۱۷۶ و وزنم ۹۰ تا ۹۵ کیلوه .
  چه دارویی مصرف کنم.
  1. تصویر کاربر محمدعلی پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   دکتر جان بنده گویا در محل یا نزدیکی محل سوزش خار پاشنه ام دارم یعنی با فشار اون نقطه درد می گیرد و البته سوزش هم دارد .فکر می کنم بعد از خوردن مواد قندی سوزش زیاد و بعد از پیاده روی و برگشت به خانه البته در راه هم گرما و سوزش هست.ولی بیشتر یک نقطه و همان تو گودی سمت راست پای چپ سوزش است.
  2. تصویر کاربر محمدعلی پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   فشارم در اصل ۱۵ روی ۱۲ است.
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۲ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   نوار عصب و عضله انجام بدین 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار شنبه ۱۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام و‌ عرض ادب بهمن ماه مچ پام پیچ خورد بعد دوماه فکر کردم پام بهبود یافته به ورزشم ادامه دادم تقریبا روزی ۸ مایل بعد در زانو سمت راست کیست دراوردم لطفا راهنمایی کنید بینهایت ممنون و آرزوی سلامتی برای شما دکتر مهربان و دلسوز را دارم ۳۸ ساله قد ۱۸۰ وزن ۶۷
  1. تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   اقای دکتر ام ار ای مچ پا و زانو مو ارسال کردم
  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   زانو احتمالا عمل مى خواد 

   مچ و پاى شما نياز به معاينه داره 

  3. تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 5 ماه پیش)
   ممنون زانو چطور؟ من بیشتر نگران زانوم هستم
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۵ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   عرض كردم زانو احتمالا عمل مى خواد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کاظم یکشنبه ۸ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام و ارادت ساق پای من قسمت درشت نی حدود ۵ ماه پیش شکسته است و الیزاروو نصب شده است با توجه به اذیت و رنجی که دارم میکشم لطف کنید عکسهارو برسی کنید وببینید چقدر زمان برای جوش خوردن نیاز داره و قرص یا داروی خاصی تجویز میکنید تا سریع تر جوش بخورد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۸ خرداد ۱( 8 ماه پیش)

   وضعيت پوست و پوشش بافت نرم مهمه

   ممكنه نياز باشه فيكساتور تبديل به پيچ و پلاك يا ميله بشه همراه پيوند استخوان 

   واحتمالا اقلا ٦-٨ ماه طول بكشه

 • تصویر کاربر امیرعلی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید حالتون خوب باشه به لطف خدا
  من ۲۲ سال دارم و ۱۱۶ کیلو وزن و ۱۷۶ قدم خستم
  کف پام مادرزادی صاف ولی مدتی هست هم مچ کف پا انحراف داره پیدا میکنه هم کف پام دیگه دردش جوری شده نمیتونم تکون بخورم
  (پای چپم)
  باید عمل کنم با تشخیص چند دکتر و جواب ام ار آی و سی تی و…
  دکترم گفتن هنگام عمل مفصل هایی که دیگه قادر به درست شدن نیستن فیکس میکنن
  چون دیوانه وار عاشق فوتبالم و اصلا میخوام عمل کنم دوباره بتونم بدوم و فوتبال بازی کنم
  میخواستم بدونم این فیکس کردن محدودیت خاصی برای پام ایجاد میکنه؟؟
  راهکار چیه که بتونم دوباره بازی کنم بعد عمل
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)

   با فيكس كردن احتمالا قادر به فوتبال نخواهيد بود 

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شریعتی پایین تر از مترو قلهک ساختمان خانه درسا طبقه ۵ واحد ۱۷

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر نادری
پرسش از دکتر