منو

آشنایی با انواع بیماری های مچ پا و درمان آن

مچ پا یکی از اعضای بدن است که درد و بیماری در آن ممکن است شما را مدت ها خانه نشین کند. از این رو آشنایی با انواع بیماری های مچ پا میتواند آگاهی شما را در مورد این بیماری بالاتر ببرد.

مچ پا به تعادل و ثبات بدن نقش موثری دارد و از استخوانهایی تشکیل شده است که با عضلات و رباطها پشتیبانی می شوند.

انواع بیماری های پا

بیماری های مچ پا می تواند در اثر آسیب به استخوان، عضله یا بافت نرم باشد. اختلالات شایع مچ پا عبارتند از:

قفل شدن مچ پا

مچ پا زمانی که در حین راه رفتن قفل می شود می تواند یک وضعیت ناتوان کننده و دردناک باشد که کارهای روزانه و فعالیت بدنی را دشوار سازد.

مچ پاى قفل شده می تواند نشانه ای از شرایط مختلف باشد كه شامل پارگى رباط، بی ثباتی مچ پا، آرتریت، التهاب و تورم استخوان و بیماری استئوكوندریت است. اگر در هنگام راه رفتن این درد را تجربه کرديد، برای تشخیص آن با پزشک خود مشورت کنید.

قل شدن مچ پا

 آرتروز

آرتروز مچ پا – یا بیماری مفصلی دژنراتیو – می تواند به علت آسیب به مچ پا و یا سایش طبیعی و پارگی در پى افزايش سن رخ دهد. آرتریت زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل تحليل مى رود. هنگامی که استخوان های مچ پا شروع به مالش روى هم می کنند، ممکن است علائم مختلفى مانند درد، تورم، دامنه ى حرکت محدود و قفل شدن را تجربه کنید.

آرتريت مچ پا با اصلاح کفش، بريس، داروهای ضد التهابی، کاهش وزن، فیزیوتراپی و تزریق استروئید درمان می شود. اگر اين درمان ها کارساز نباشند، جراحی گزینه ى بعدى است.

پارگى رباط و بی ثباتی آن

پيچ خوردگى هاى مكرر و شديد مچ پا می تواند به آن آسیب برساند. هنگامی که مچ پا در خارج از محدوده حركتى طبیعی چرخیده یا پیچیده شود، ممکن است رباط آن پاره شود. با گذشت زمان، این وضعیت ممکن است باعث مزمن شدن و بی ثباتی آن قسمت از پا شود.

پارگى رباط و بى ثباتى مچ  میتواند باعث درد، تورم، قفل شدن مچ، ترک خوردگی و احساس بی ثباتی در طی راه رفتن و سایر فعالیت های روزانه شود. این وضعیت ممکن است با استراحت، بی تحرکی، بريس مچ پا، فیزیوتراپی و حتی جراحی درمان شود .

رباط مچ پا

التهاب و تورم استخوان

التهاب استخوان همان استئوفيت هايى است که می توانند در لبه هاى استخوان ها و همچنین محل اتصال رباط ها و تاندون ها به استخوان ها ايجاد شوند. التهاب استخوان می تواند در مچ پا ايجاد شود و بهبود یابد و منحر به قفل شدن مچ پا شود.

علائم دیگر آن ممکن است شامل درد و محدودیت حرکتی باشد. افراد می توانند سال ها بدون درد و یا قفل شدن ناشی از التهاب زندگى كنند. داروهای ضد التهاب می توانند به کاهش درد کمک کنند. جراحی نيز می تواند برای حذف استئوفيت ها انجام شود.

بيمارى استئوكندريت

استئوكندريت بيمارى است که موجب کاهش جریان خون به قسمت انتهایی استخوان، از جمله استخوان مچ پا، می شود. جریان خون در نتیجه ى شل شدن يك تكه غضروف در انتهاى استخوان كاهش مى يابد. این وضعیت به ویژه پس از جراحت مچ پا به طور معمول شایع است.

علائم آن می تواند شامل درد مچ پا، قفل شدن مچ پا، تورم، حساسیت به لمس، دامنه حرکتی محدود و احساس بی ثباتی در مفصل باشد. در حین برخورد با آن بهتر است ابتدا اقدامات محافظه کارانه انجام شود.

 

بورسیت پاشنه (التهاب پشت پاشنه پا) چیست؟
درمان خالی کردن و بی ثباتی مچ پا چیست؟

علت قفل شدن مچ پا

قفل شدن مچ پا زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌های نرم یا استخوانی در پایان یک حرکت با شدت، مانند اشاره شدید پا به سمت پایین، در داخل مفصل مچ پا فشرده می‌شوند. این عارضه معمولا در افرادی اثر می‌گذارد که هنگام  قرارگیری مچ پا در نهایت زاویه حرکتی خود، در زانو خود احساس فشار می‌کنند.

مانند رقصنده‌ها، ژیمناست‌‌ها، یا افرادی که فعالیت‌های ضربه با پا را انجام می‌دهند. قفل کردن مچ پا وقتی اتفاق می‌افتد که بافت نرم اطراف مچ پا بین دو سطح گیر بیافتد. قفل شدن مچ پا معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که مچ پا کاملاً به بالا یا پایین خم شده باشد و منجر به درد در جلو یا پشت مچ پا شود.

علاوه بر این، افرادی که فعالیت‌های تکراری شامل چمباتمه زدن یا بالا رفتن از پله‌ها را انجام می‌دهند، مستعد ابتلا به این عارضه هستند. فیزیوتراپیست‌ها در کاهش درد، ترمیم و تقویت ناحیه مبتلا و بهبود تعادل کلی به افراد مبتلا به عارضه قفل شدن مچ پا کمک می‌کنند.

علت قفل شدن مچ پا

چه عواملی باعث قفل شدن مچ پا می شود؟

دلایل قفل شدن مچ پا متفاوت است و می تواند شامل دویدن، پریدن و استفاده بیش از حد از مچ پا باشد. سایر علل شایع شکستگی و شکستگی مچ پا عبارتند از:

✅ چرخاندن مچ پا بیش از محدوده طبیعی حرکت

✅ لغزش یا سقوط

✅ فرود آمدن روی یک پا با افزایش نیرو

✅ توانبخشی نامناسب پس از صدمه قبلی مچ پا

✅ ورم یا خشکی مفصل

✅ سفتی ماهیچه

✅ نا‌هنجاری استخوانی

✅ ورزش کردن به شیوه اشتباه

✅ زیاده روی در تمرین و ورزش کردن

✅ سریع شروع کردن فعالیت‌ها پس از آسیب دیدگی مچ پا

✅ گرم نکردن بدن پیش از ورزش کردن

انواع مختلف آرتروز (التهاب مفاصل و بافت ها) نیز می تواند پا و مچ پا را تحت تأثیر قرار دهد:

نوعی از آرتروز تخریب کننده است که به طور معمول در میانسالی شروع می شود و به آرامی پیشرفت می کند. با گذشت زمان، غضروف بین استخوان های شما فرسوده می شود. این منجر به درد و سفتی در مفاصل می شود.

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی خود ایمنی است. این اتفاق زمانی می افتد که بدن شما به اشتباه به بافتهای سالم خود حمله کند. آرتریت روماتوئید بر مفاصل شما تأثیر می گذارد و غضروف ها را نیز از بین می برد.

آرتریت پس از سانحه بعد از آسیب دیدگی پا یا مچ پا رخ می دهد. استرس ناشی از آسیب می تواند باعث سفت یا ملتهب شدن مفاصل شود.

 

علائم بیماری های مچ پا چیست؟

علائم بیماری های مچ پا براساس نوع خاص آسیب متفاوت خواهد بود. علائم رایج عبارتند از:

⬅ درد

⬅ ورم

⬅ سفتی، سختی

⬅ مشکلات حرکت مچ پا

⬅ ناتوانی در قرار دادن هر وزنی بر روی مچ پا

⬅ مشکل در راه رفتن

⬅ کبودی

التهاب تاندونیت و التهاب مفصل آشیل ممکن است علائم مشابهی ایجاد کند، اما می تواند همراه باشد:

 • درد پشت پاشنه که در طول روز بدتر می شود
 • ضخیم شدن تاندون
 • تورمی که با فعالیت بدنی بدتر می شود
برنامه ی بازتوانی پا و مچ پا

درمان بیماری های مچ پا

درمان به شرایط و علائم شما بستگی خواهد داشت. درمان ها می توانند شامل گزینه های غیر جراحی و جراحی باشند. گزینه های غیر جراحی شامل موارد زیر است:

✔ مصرف داروهایی برای کاهش تورم و التهاب، مانند آسپرین یا ایبوپروفن

✔ استراحت و بالا بردن مچ پا

✔ استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم

✔ پوشیدن باند فشاری یا گچ برای بی حرکتی مچ پا

✔ تزریق کورتیزون (استروئید) برای کاهش درد و تورم

شکستگی شدید یا پارگی تاندون ها ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد. روش های جراحی مورد استفاده برای درمان اختلالات مچ پا عبارتند از:

✔ بازسازی استخوان ها، مفاصل، تاندون ها و رباط های مچ پا

✔ از بین بردن بافت آسیب دیده (دبریدمان)

✔ افزایش عضلات ساق پا برای کاهش فشار بر تاندون آشیل

✔ هم آمیختگی استخوان های مچ پا برای پایدارتر نگه داشتن آن (آرتروز)

✔ تعویض مفصل مچ پا (آرتروپلاستی)

 

فواید سرد کردن و گرم کردن در ورزش

مدت زمان بهبودی گیر افتادن مچ پا

اگر دچار قفل شدن یا گیر افتادن مچ پا هستید، چشم انداز طولانی مدت شما به شدت اختلال و میزان آسیب به مچ پا بستگی دارد. همچنین به نیاز شما به عمل جراحی بستگی دارد.

پیچ خوردگی مچ پا کاملاً شایع است و به طور کلی طی شش هفته بهبود می یابد. در صورت شکستگی مچ پا و عدم نیاز به جراحی، نتایج مشابهی را می توان انتظار داشت.

اگر اختلال مچ پا شما نیاز به جراحی داشته باشد، بهبودی کامل ممکن است چندین هفته یا ماه طول بکشد. همچنین ممکن است برای تقویت مچ پا به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید. فیزیوتراپی ممکن است تا ۱۲ ماه طول بکشد.

اگرچه جراحی برای بیشتر اختلالات مچ پا می تواند برای بهبود تحرک مفید باشد، اما تمام اقدامات جراحی خطرات بالقوه ای مانند عفونت و آسیب عصبی را به همراه دارد.

قل شدن مچ پا

پیشگیری از قفل شدن مچ پا

با حفظ آمادگی جسمانی، قدرت و انعطاف پذیری خوب می توانید از اختلالات مچ پا جلوگیری کنید.

سایر رفتارهایی که می توانند از قفل شدن مچ پا جلوگیری کنند عبارتند از:

✅ کشش و گرم شدن قبل و بعد از فعالیت بدنی

✅ پوشیدن کفش راحتی

✅ توجه به علائم هشدار دهنده بدن

با انجام اقدامات احتیاطی مناسب قبل از ورزش شدید، می توان از بیشتر آسیب های مچ پا جلوگیری کرد. اگر در هنگام فعالیت بدنی احساس درد غیرمعمولی در مچ پا خود دارید یا مشکوک به آسیب دیدگی هستید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ادين سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  مدتي هست مادر من درد مچ پا دارد و دكتر هاي زيادي برديم و ام ار اي گرفتيم عكس گرفتيم و حالا دكتري ديگه گفته كه بايد ستي اسكن بگيرد يكي تشخيص كيست داده و يكي ديگه ميگه بايد عمل كني و اخرين دكتر هم گفته بايد گچ بگيريم .
  الان وقتي كه راه ميره مچ پا ورم ميكنه و تا چند روز بايد استراحت كنه تا ورم خوب بشه و مدام درد ميكنه نه افتاده نه مشكلي از قبل بوده
  ممكنه كه راهنمايي و كمك كنيد؟
  خيلي ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   حداقل لازمه كه عكس و ام آر آى رو ببينم

   با احترام

 • تصویر کاربر آرش سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر مدتی هست کف پا و باسن بنده گزگز شدید و احساس گرما دارم که شدید می‌شود، من مشکل سیاتیک، و سابقه مشکل عصبی دارم، لطفا راهنمایی فرمایید.
  باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   به احتمال بسيار زياد مربط به سيأتيك شما هست

   براى تاييد يا رد تشخيص بايد نوار عصب و عضله انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید.من تقریبآ دچار مار گزیدگی از ناحیه ساق شدم الان مچ پای چپم حالت شلی داره و موقعراه رفتن به داخل کج میشه اوایل خیلی ملموس نبود ولی الن خیلی شدید شده و به طبع اون انگشتای پامم تحمل وزن {ساق پا زدن} نداره. داپلر کردم و مشکلی از باز بودن رگها ندارم کاملا حس دارم فقط ضعیفه . سوالم اینکه : باجراحی امکان بهبودی دارم یا.................................. سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   احتمالا علت مشكل شما آسيب عصب هست

   چه مدت از گزش گذشته؟چه اقدامات درمانى انجام دادين؟ محل دقيق گزش كجا بوده؟

 • تصویر کاربر سکینه سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام
  ضمن تشکر از پاسخ دهی سریع
  دو مچ پا ورم داره سوالم این هست که شما فرمودید اگه یکی ورم داره معاینه ارتوپدی انجام بشه اگر دوتا پایم باشه همون نظر اولی هست که فرمودید ؟مشکل کبدی هم هست در این مورد چیکار میشه کرد؟یعنی ممکنه از کبدم باشه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   لازمه ابتدا توسط متخصص داخلى بررسى بشين

   با احترام

 • تصویر کاربر نیکی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  6 هفته پیش به علت پیچ خوردن پای چپم دچار شکستگی قوزک خارحی پای چپم شدم دو هفته بعد از جراحی بخیه هارو برداشتن و به مدت 2 هفته گچ گرفتند و بعد از عکس گرفتن گفتن گچ رو باز کردند و تاکید کردند تا 2 هفته فقط انگشتان پا رو حرکت بدم و هیچگونه وزنی روی
  پام نگذارم ولی متاسفانه به علت از دیت دادن تعادل برای جلوگیری از افتادن پام رو روی زمین گذاشتم که درد بسیاری داشت همانروز عکس گرفتن و گفتن مشکلی پیش نیومده قبل از این اتفاق تقریبا هر روز دچار گرفتگی عضلات پشت ساق پا میشدم ولی بعد از این اتفاق حتی هنگام کشش پام اصلا هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده و به صورت قابل توجهی از فردای انروز ورم پشت قوزک پام و درد و سوزش پاشنه و کف پاشنه پا که بعد از عمل بوجود امده بود کاهش یافت سوال من اینجاست که ایا ممکنه بر اثر این فشار تاندون اشیل دچار اسیب شده با شد در حال حاظر میتونم انگشتان و مچ پام رو حرکت بدم (البته محدود) عکس ها به ترتیب شماره 1 روز حادثه -2 قبل از باز کردن گچ 3-بعد از افتادن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   راستش اصلا نمى دونم چرا شمارو جراحى كردن و سيندسموز رو با پيچ گرفتن چون اين نوع شكستگى وقتى بدون جابجايى باشه مثل مورد شما اغلب عمل نمى خواد و سيندسموز هم در اين نوع شكستگى آسيب نمى بينه

   در هر حال راديوگرافى جديد تغييرى نشون نمى ده و لازمه با معاينه معلوم بشه اعصاب پاى شما و تاندون آشيل عملكرد مناسب دارند يا خير

   با احترام

 • تصویر کاربر سامان دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  آقای دکتر بنده حدودا ۳ ماه هست که درد مبهمی در ابتدا مچ پای راست و بعد از مدتی هر دو پا احساس میکنم همچنین احساس لقی و ترق ترق در مچ پا دارم در صورتی که هیچ ضربه و پیچ خوردگی هم اتفاق نیافتاده است آیا کمبود ویتامین یا مواد معدنی باعث این مشکل هست یا مسئله چیز دیگریست خواستم نظر حضرت عالی رو در این مورد بدونم در ضمن بنده ۴۱ ساله هستم و حدود ۷۰ کیلوگرم وزنم هست.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   ربطى به كمبود ويتامين نداره و بايد راديوگرافى بعد از معاينه انجام بشه و اگر اون هم نرمال بود ام آر آى انجام بدين

   با احترام

 • تصویر کاربر محرم سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  رفتم ام ار ای انداختم همچیش خوبه فقط پایینش این متن رو نوشته لطفا بگید چیکار باید کنم و چی میشه خوب میشه دلیلش چی بوده جریانش چیه
  Effusion in tibiotalar joint is seen
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 3 سال پیش)

   درود

   اين صرفا وجود تورم رو در مفصل نشون مى ده ولى نياز به معاينه هست و بايد تصاوير ام آر آى هم ديده بشن تا بشه علت اين تورم رو معلوم و درمان كرد

   با احترام

 • تصویر کاربر اسماعیل چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خسته نباشید
  بنده بر اثر سقوط ناگهانی از ارتفاع دچار شکستکی دو قوزکی در ناحیه پای راستم شدم و دکتر برای استخوان نازک نی ام پنج پیچ گذاشت که دو تا از آن ها بلند تر هستند که هر دو استخوان پام رو به هم جفت کردن
  بنده الان پام از حالت 90 درجه بیشتر بالا نمیاد سوالم این هست که با برداشتن پیچ ها پام مثل سابق بالا میاد؟
  البته اینم بگم خط جراحی دکتر تا پشت پا بعد از تاندون آشیل هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   درود
   توصيه مى كنم سى تى اسپيرال از مچ پا انجام بدين
   با احترام
 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام من تو ناحیه مچ پا دچار آسیب شدم درد دارم ام آر آی گرفتم میگن یه آسیب قدیمی بوده که الان در اثر ضربه جدید بدتر شده یه چیزی مثل کیست استخوان و یا یه قسمت از استخوان لب پر شده و مایه آورده خیلی کم
  چکار باید تا قبل از زمان مراجعه انجام بشم یک هفته دیگه وقت دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   درود
   بفرماييد چقدر از صدمه گذشته و در صورت امكان تصاوير ام آر آى يا سى تى رو بفرستيد و بفرماييد چند سالتونه
   با احترام
 • تصویر کاربر امین شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر لطفا من را راهنمایی کنید. در سیتی اسکن مشخص شد من زیر قوزک پام استخوان اضافی در اومده و به دلیل اینکه به صورت حرفه ای فوتبال بازی میکنم خیلی اذیتم میکنه یک سال و نیم هست این طوریه و دکترا هیچ را درمانی نگفتن بهم تا حالا ۱۲ تا دکتر دیدند امسال را هم از دست دادم حداقل کار اینه امسال بتونم مچما درست کنم که برای فصل بعد برگردم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۳ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   درود
   اگه صلاح مى دونيد حضورى و با تصاوير سى تى تشريف بياريد
   با احترام
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر