آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

منو

هر آنچه باید در مورد تاندونیت آشیل پا بدانید

فعالیت های بدنی شدید و ادامه دار نظیر دویدن یا پریدن می توانند منجر به بروز التهاب دردآور در تاندون آشیل شوند که به آن تاندونیت و یا تاندنیت آشیل نیز می گویند. در این مقاله به بررسی این بیماری و روش های درمان آن می پردازیم.

تاندون آشیل در بدن انسان ها عضله دو قلوی ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می کند. به استخوان پاشنه پا، کالکانئوس (calcaneus) نیز می گویند. انسان ها از این تاندون برای پریدن، راه رفتن، دویدن و ایستادن بر روی پاشنه پای خود استفاده می کنند. 

انواع التهاب تاندون آشیل

در مجموع دو نوع تاندونیت آشیل وجود دارد: تاندونیت در محل اتصال و تاندونیت آشیل در غیر از محل اتصال. اما تفاوت این دو نوع از مشکل تاندونیت آشیل چیست؟

۱. تاندونیت آشیل در محل اتصال

بخش پایینی از تاندون شما را تحت تاثیر قرار می دهد، درست در نقطه ای که تاندون به استخوان پاشنه پا متصل می شود.

۲. تاندونیت آشیل در غیر از محل اتصال

در این نوع علاوه بر بخش پایینی فیبرهای موجود در بخش میانی تاندون پا نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و این مورد بیشتر برای افراد جوان تر اتفاق می افتد چرا که فعالیت و تحرک بدنی بیشتری دارند.

درمان های خانگی ساده می توانند به مشکل تاندونیت آشیل افراد کمک کنند. با این حال اگر این درمان های خانگی و نسبتا ساده کارآمد نباشند، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر مشکل تاندونیت آشیل شما شدیدتر شود، احتمال پاره شدن آن وجود دارد. در این صورت ممکن است برای کاهش درد و رفع مشکل نیاز به عمل جراحی و مصرف مواد دارویی باشد.

تاندون آشیل

علت بروز التهاب تاندون آشیل

ورزش و نرمش افراطی و یا راه رفتن بیش از حد بخصوص در ورزشکاران، می تواند منجر به بروز تاندونیت آشیل شود. با این حال فاکتورهایی نیز در این میان وجود دارند که ارتباطی به نرمش و فعالیت بدنی ندارند. آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis) و سایر اشکال بیماری های روماتیسمی هم می توانند از عوامل بروز تاندونیت آشیل پا شوند.

هر فعالیت بدنی تکراری و طولانی که تاندون آشیل شما را تحت فشار قرار دهد می تواند عامل بروز تاندونیت در این ناحیه شود. از جمله این فعالیت های بدنی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ شروع ورزش بدون گرم کردن و نرمش های اولیه

❇ فشار آوردن به عضله ساق پا در حین ورزش های تکرار شدنی و فعالیت های فیزیکی

❇ انجام ورزش هایی نظیر تنیس که نیاز به ایست های ناگهانی و تغییر مسیر دارند.

❇ افزایش ناگهانی فعالیت بدنی بدون این که به بدن فرصت دهیم خود را با شرایط جدید و فعالیت بیشتر انطباق دهد.

❇ پوشیدن کفش های قدیمی و یا نامناسب

❇ پوشیدن روزانه کفش های پاشنه بلند و یا برای مدت زمان طولانی

❇ با بالا رفتن سن و سال نیز تاندون آشیل ضعیف تر می شود و احتمال بروز مشکل تاندونیت آشیل بیشتر خواهد شد.

نشانه ها و علائم التهاب تاندون آشیل

کسانی که با مشکل تاندونیت آشیل دست و پنجه نرم می کنند، معمولا علائم و نشانه های خاصی را دارند. از جمله این علائم و نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ حس نامناسب و عدم راحتی و ورم در ناحیه پشت پاشنه پا

❇ سفت شدن عضله ساق پا

❇ محدوده کم برای حرکت دادن در حین کشش پا

❇ گرمای بیش از حد پوست ناحیه پاشنه پا

علامت اصلی مربوط به تاندونیت آشیل، درد و ورم  پا در ناحیه پشتی افراد آن هم در زمانی که راه می روند و یا می دوند می باشد. از جمله دیگر علائم تاندونیت این ناحیه می توان به سفت بودن عضله ساق پا و محدود بودن دامنه ی حرکتی پا در حین کشش آن اشاره داشت. در تاندونیت در غیر محل اتصال تورم در خود تاندون و به صورت یک برجستگی دوکی شکل در قسمت انتهایی پشت ساق لمس و رویت می شود.

معاینه پزشک

تشخیص تاندونیت آشیل

جهت تشخیص وجود مشکل تاندونیت در ناحیه تاندون آشیل، پزشک متخصص سوالاتی را پیرامون درد و ورم در ناحیه ساق پا و پاشنه از شما خواهد پرسید. همچنین دکتر معالج از شما می خواهد بر روی پاشنه پا بایستید تا در همین حین بتواند محدوده حرکت و میزان انعطاف پذیری پا در ناحیه مربوطه را مشاهده و بررسی کند.

در همین حین پزشک معالج نواحی مورد نظر را لمس کرده و کمی فشار می دهد تا دقیقا ناحیه اصلی مربوط به درد و ورم را که درد آن شدیدتر از سایر بخش ها است شناسایی کند.

بررسی های تصویر برداری نیز می توانند به تشخیص مشکل تاندونیت آشیل کمک کنند اما معمولا بیماران به این بررسی ها نیازی ندارند. با این حال ممکن پزشک معالج دستور انجام هر کدام از آنها  را صادر کند. از جمله این بررسی های تصویربرداری می توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ رادیوگرافی ساده که از ناحیه پا و استخوان های آن تصاویری تولید و در اختیار پزشک معالج قرار می دهد. در صورت وجود خار استخوانی یا برجسگی استخوانی غیر طبیعی در پاشنه این تصاویر کمک کننده خواهند بود و رسوب غیر طبیعی کلسیم در داخل تاندون را هم نشان می دهند.

❇ اسکن های ام آر آی (MRI) که پزشکان می توانند به کمک آنها پارگی ناکامل تاندون آشیل و التهاب در بافت های مجاور آن در پای بیمار را شناسایی و تعیین کنند.

❇ سونوگرافی یا همان اولتراسوند که می تواند میزان حرکت تاندون، آسیب های مرتبط به آن و وجود التهاب و ضخیم شدن تاندون در این ناحیه را مشخص کند.

درمان تاندونیت آشیل

راه های درمانی مختلفی برای تاندونیت آشیل در افراد وجود دارند که از جمله آن ها می توان به درمان های خانگی نظیر استراحت کردن و دارو پهای ضد التهاب و همچنین درمان های تهاجمی تر و تخصصی نظیر تزریقات استروییدها (کورتون)، تزریق های پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و همچنین عمل جراحی اشاره داشت.

قابل ذکر است که تزریق کورتون در اطراف یا داخل تاندون آشیل ریسک پارگی خود به خود آن را به میزان زیادی افزایش می دهد و به طور معمل باید از آن اجتناب نمود. ممکن است پزشک معالج شما پیشنهاد کند:

❇ فعالیت بدنی خود را کاهش دهید.

❇ عضلات ساق پای خود را بسیار آرام و نرم کشش دهید و کم کم آن ها را قوی تر کنید.

❇ یک ورزش دیگر با فشار بدنی کمتر را انتخاب کنید.

❇ پس از انجام فعالیت بدنی و ورزش و یا در حین درد از یخ جهت سرد کردن ناحیه مربوطه استفاده کنید.

❇ از بندهای بستنی محکم یا بوت های خاص air walker boot  جهت اجتناب از حرکت پاشنه پا استفاده کنید.

❇ به فیزیوتراپی بروید.

❇ از دارو های ضد التهاب نظیر ناپروکسن یا ایبوپروفن (ادویل) برای مدتی محدود استفاده کنید.

❇ از یک کفش با پاشنه طبی استفاده کنید تا میزان فشار و حرکت تاندون آشیل بدین وسیله کاهش یابد.

پروتکل rice

درمان خانگی کشیدگی تاندون مچ پا

روش رایس (RICE) در واقع مخفف عبارات روبرو است: استراحتRest، یخIce، بستن پاCompression و بالا نگه داشتن Elevation.

این روش معمولا در درمان مشکل تاندونیت آشیل موثر واقع می شود آن هم درست پس از زمانی که آسیب دیدگی برای فرد به وجود آمده باشد (یعنی در موارد حاد). این متد به روش زیر کارکرد دارد:

استراحت: بر روی تاندون پای خود تا یک تا دو روز فشار یا وزن اعمال نکنید آن هم تا زمانی که بتوانید بدون درد در تاندون خود راه بروید. تاندون پا معمولا زمانی سریع تر بهبود می یابد که هیچ فشار اضافه ای در این دوره بر روی آن وجود نداشته باشد.

در صورتی که شما نیاز به راه رفتن در مسافت های طولانی دارید، پزشک معالج شما ممکن است به شما پیشنهاد دهد که حنما از عصا استفاده کنید تا امکان استراحت تاندون پا فراهم شود.

یخ: یخ را در یک کیسه قرار دهید و این کیسه را در یک پارچه بسته بندی کنید و این بسته از یخ را بر روی پوست ناحیه مربوطه از پا قرار دهید. این کیسه یخ را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی تاندون خود نگه دارید. سپس آن را بر دارید و به تاندون اجازه دهید تا کم کم دوباره گرم شود. یخ ها معمولا باعث می شوند التهاب یا ورم تاندون زودتر از بین بروند.

بستن: از یک بانداژ یا نوار های ورزشی خاص استفاده کنید و آن را دور تاندون پا در ناحیه مصدوم شده ببندید. این کار کمک می کند تا از ورم بیش از حد تاندون در پای فرد جلوگیری به عمل آید. اما هیچ چیزی را خیلی سفت دور تاندون پای خود نپیچانید چرا که می تواند گردش خون در ناحیه مربوطه را محدود کند.

بالا نگه داشتن: پاهای خود را بلند کنید و از سطح قفسه سینه خود بالاتر ببرید. از آن جایی که در این روش پا بالاتر از سطح سینه قرار می گیرد، خون سریع تر از داخل آن به قلب بر می گردد و ورم پا کم کم می خوابد. انجام این کار بسیار ساده است، کافیست دراز بکشید و پای خود را بر روی یک بالشت یا هر سطح مرتفع دیگری قرار دهید.

عمل جراحی تاندون آشیل

در صورتی که این نوع درمان برای تاندونیت آشیل شما کارساز نبود، ممکن است به عمل جراحی برای درمان تاندون آشیل شما نیاز باشد. اگر شرایط وخیم تر شود و درمانی صورت نگیرد، ریسک پارگی آشیل که خود نیز به عمل جراحی نیاز دارد بالاتر می رود. این موضوع می تواند منجر به درد شدید در ناحیه پاشنه شود.

پزشک شما ممکن است بر اساس میزان شدت پارگی تاندون آشیل و این که آیا واقعا پارگی صورت گرفته یا خیر چندین گزینه مختلف برای جراحی پارگی تاندون را پیش رویتان قرار دهد. پزشکان معمولا شما را به یک جراح ارتوپد معرفی می کنند تا بهترین گزینه جراحی را به شما معرفی کند.

نوع جراحی بر اساس محل ابتلا و شرایط بیمار و میزان پارگی تاندون (در صورت وجود) متفاوت است.

 

دکتر غلامرضا نادری متخصص ارتوپدی ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فوق تخصص جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر، روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مشهدی پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من از شهرستان مزاحم میشم. پسر من 8 سالشه و از 4 سالگی فهمیدم کف پاش شدیدا صافه بطوریکه استخوان بغل مچ پا بیرون زده
  از همون موقع درمان را با کفش و کفی طبی شروع کردم ولی بعد از گذشت این مدت اصلا بهبودی حاصل نشد
  می خواستم بدونم ایا با روش جراحی صافی کف پا و بیرون زدگی حل میشه؟
  آیا در صورت جراحی امکان برگشت به حالت قبل باز هم وجود دارد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بله با جراحى قابل اصلاحه و احتمال عود در صورتى كه شلى ليگامانى وجود نداشته باشه اندك هست

   با احترام

 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ممنون از پاسخ دقیق حضرتعالی دیروز سئوالی درباره آسیب دیدگی آشیل نمودم که عکس آن بپیوست ارسال می گردد..در توضیح عکس نوشته شده است(دانیسته استخوانی مچ پای راست طبیعی است.قطعه کوچک کنده شده در نوک مالئوس خارجی و قسمت خلفی کالکانوس راست مشاهده می شود. (؟Avulsionfx)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   در واديوگرافى مشكل جدى ديده نمى شه

   با احترام

 • تصویر کاربر عقیل پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبل سه ماه شروع به ورزش دویدن کردم بعد 20 روز بالای پاشنه احساس درد کردم الانم دو ماه استراحت کردم ولی پام خوب نشده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   نيازه ام آر آى انجام بدين و معاينه بشين

   با احترام

  2. تصویر کاربر عقیل چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   از عمل جراحی میترسم نکنه نیاز به عمل باشه
  3. تصویر کاربر عقیل چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   نکنه نیاز به عمل باشه من از عمل جراحی میترسم
  4. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   با معاينه مى شه فهميد ولى احتمال بيشتر اينه كه عضلاتتون هنوز كامل قوى نشده و دويدن براتون زوده

   با احترام

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان
  ممنون از اينكه به سوالات به طور دقيق و كامل جواب ميدين دكتر من عكس عمل خاستم براتون بفرستم ببينم خوب انجام شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بله ظاهرا

   با احترام

 • تصویر کاربر بهاری یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  با سپاس از لطف جناب عالی و پاسخگویی به سوال اینجانب ، فایل رادیوگرافی مربوطه را خدمتتان ارسال مینمایم .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود 

   متاسفانه راديوگرافى در حالت ايستاده انجام نشده و در مورد راستاى استخوان ها نمى شه اظهار نظر كرد ولى در حد رويت مشكل جدى ديده نمى شه

   باز هم توصيه من اينه كه معاينه انجام بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب دکتر من از زمان کودکی انگشت های پام چکشی بودن و غیر ارادی جمع شون می کردن حتی تو کفش پوشیدن اذیت می شدم چون با جمع کردن انگشت کفش ب پام تنگ می شد و ایجاد تاول می شد و دردی ندارم چطور می تونم این را درمان کنم
  سوال دوم از حضور شما اینه با توجه به مطالب شما کف پای من پینه خیلی سخت بسته شده که حتی با سوهان کشیدن و لایه بردار نرم نشده و فکر کنم خیلی عمیق هست به دکتر پوست مراجعه کردم گفتن چیزی نیست که تو راه رفتن ایجاد شده که کم کم باعث بونلیت انگشت کوچک م شده و که بعد از پیاده روی پنجه هایم بسیار درد می گیرن
  لطفا راه حلی بمن ارائه دهید و به چه متخصصی رجوع نمایم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد يك بار براى معاينه تشريف بياريد

   ممكنه نياز به جراحى اصلاحى باشه

   با احترام

 • تصویر کاربر قدمی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر بزرگوار
  ممنون از راهنمایی شما ، سوالی که در مورد پارگی تاندون آشیل با همراه عکس فرستاده بودم ؛ در معاینه پزشک عدم پارگی رو تصدیق کردن و پایم رو گچ کردم ، میخواستم ببینم بعد از چند هفته برای تغییر زاویه گچ پام باید اقدام کنم و وقت قبلی گرفته و بقیه مراحل درمان رو با حضرت عالی انجام دهم .( با توجه به عکس ضمیمه آیا شما ترمیم آشیل رو توسط بدن فکر میکنین با گچ صورت بگیره ؟ من چند روز اول رو با گذاشتن کمپرس یخ کامل انجام داده و هیچ گونه تورمی در پشت ساقم‌نیست )
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   تصوير پارگى كامل نشون مى ده

   تغيير وضعيت مچ بايد بعد از دو هفته شروع بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر عارف سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ،٤ماه پيش جراحي اشيل انجام دادم ولي متاسفانه جاي بخيه هام باز شده و كمي گود افتادگي ايجاد شده و ترميم تا اين لحظه انجام نشده و پام ورم داره و جاي زخممم اذيت ميكنه ميخواستم راهنمايي ام كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   بايد معاينتون كنم 

   احتمال نياز به عمل وجود داره 

   مهمه كه معلوم بشه عفونت رخ داده يا نه و اين كه آيا تاندون عملكرد داره يا نه

   با احترام

 • تصویر کاربر avesta شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.حدود 10 هفته قبل دچار تندرنس ناحیه بالای پاشنه پا و درد دورسی فلکشن شده که با مراجعه به ارتوپد و دریافت ناپروکسن و فیزیوتراپی مشکلات فوق بر طرف گردیده اما محدودیت حرکت و لنگش هنوز وجود دارد.لطفا" رهنمود فرموده که جهت پیگیری بعدی چه باید کرد؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   قدم اول معاينه دقيق هست تا بعد بشه راهكار درمانى درست ارائه كرد

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۳ الی ۱۹

پرسش از دکتر