منو

آیا کیست بیکر خطرناک است؟

کیست بیکر یک کیست پر از مایع است که سبب ایجاد برآمدگی و احساس سفتی در پشت زانو می شود. این درد می تواند در هنگام صاف یا خم کردن کامل زانو و همچنین در حین فعالیت تشدید شود.


کیست بیکر چیست؟

کیست بیکر که کیست پوپلیته نیز نامیده می شود معمولا در افراد بالغ به علت وجود یک مشکل در مفصل زانو به وجود می آید. از جمله این مشکل ها می توان به التهاب مفصل یا پارگی منیسک زانو یا آرتروز اشاره کرد.

 این شرایط می توانند سبب تولید بیش از حد مایع توسط زانو شده که این پدیده خود منجر به ایجاد کیست بیکر می شود. کیست بیکر یا کیست زانو در اطفال می تواند بدون وجود هیچ گونه مشکلی در مفصل زانو ایجاد شود.

با اینکه کیست بیکر می تواند سبب ایجاد تورم شده و در فرد احساس ناراحتی به وجود آورد، معمولا درمان مشکل زمینه ای  آن، رهایی از این وضعیت را ممکن می کند.

کیست بیکر پاره شده

علائم کیست بیکر

در برخی موارد، کیست بیکر پشت زانو هیچ گونه دردی ایجاد نکرده و امکان دارد فرد متوجه وجود آن نباشد. در صورتی که فرد به علائمی دچار باشد، آن علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

❇ تورم در پشت زانو و گاهی در ساق

❇ درد زانو

❇ سفتی و عدم توانایی خم کردن زانو

نکته: علائم می توانند پس از فعالیت یا ایستادن به مدت طولانی تشدید شوند.

برای درمان کیست پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

در صورتی که فرد در پشت زانوی خود درد و تورم را احساس می کند باید با یک پزشک ارتوپد مشاوره کند. با اینکه احتمال این مورد پایین است، اما برآمدگی پشت زانو می تواند نشانه وضعیتی جدی تر از یک کیست پر از مایع باشد.

علت بروز کیست پشت زانو

کیست زانو ممکن است در اثر آسیب به زانو، مانند پارگی در مینیسک، یا آسیب به غضروف در اثر شرایطی مانند آرتریت روماتوئید یا آرتروز باشد. این شرایط ممکن است باعث تولید مایعات اضافی در سلول های سینوویال واقع در مفصل زانو شود. اگر مایع به فضای پوپلایتال بریزد، ممکن است کیست ایجاد شود. مایعات اضافی همچنین باعث متورم شدن کل زانو می شود.

زانو از استخوان، لیگامان ( رباط )، تاندون و غضروف تشکیل شده است. تاندون و غضروف نیاز به روان شدن دارند و این روانی را از مایع سینوویال دریافت می کنند. این مایع اصطکاک را کاهش داده و به زانوها کمک می کند تا حرکتی روان تر داشته باشند.

در هر زانو کیسه های مختلفی به نام بورسا وجود دارند که مایع سینوویال در آن ها جریان دارد. بین بورسای پوپلیته (کیسه ای در پشت زانو) و مفصل زانو یک سیستم دریچه مانند وجود دارد که جریان مایع سینوویال را تنظیم می کند.

در صورتی که زانو بیش از حد مایع سینوویال تولید کند، این مایع می تواند در بورسای پوپلیته تجمع یابد.

کیست بیکر

این پدیده می تواند به وسیله التهابی در مفصل زانو به وجود آید که معمولا ناشی از یک مشکل زمینه ای است. از جمله این مشکلات زمینه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ نقرس

در این بیماری سطح اسید اوریک در خون بیش از حد بالا (هایپر اوریسمی) رفته و سبب ایجاد کریستال های اورات در اطراف و داخل مفاصل می گردد. این تجمع موجب التهاب و درد شدید می شود.

❇هموفیلی

یک بیماری وراثتی است که در آن خون به طرز مناسب لخته نشده و به خونریزی داخلی و همچنین آسیب مفصلی منجر می شود.

❇لوپوس

یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت سالم و عادی بدن حمله می کند.

❇ آرتروز (استئوآرتریت)

نوعی از التهاب مفاصل است که توسط التهاب، فروپاشی و در نهایت از بین رفتن غضروف در مفاصل به وجود می آید. در این بیماری غضروف به مرور زمان از بین می رود. 

👈مطالب مرتبط: انواع روش های درمان آرتروز 

❇ پسوریازیس

برخی از این بیماران نیز درد و التهاب را در مفاصل خود احساس می کنند.

❇ آرتریت واکنشی

یک نوع التهاب مفصلی است که به دنبال بعضی از بیماری های عفونی دستگاه تنفس، دستگاه ادراری تناسلی یا دستگاه گوارش ایجاد می شود و دلیل آن تشابه بعضی آنتی ژن های عوامل عفونت زا با پروتئین های موجود در غشای سینوویال مفصل است که در نتیجه سیستم ایمنی بدن علیه بافت خودی مفصل نیز وارد عمل می شود و آن را دچار التهاب می کند.

❇ آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

یک نوع التهاب مفصلی ناشی از خودایمنی است.

❇ آرتریت عفونی

التهاب مفاصل که در اثر یک عفونت باکتریایی به وجود آمده است.

❇ آسیب

آسیب یا تروما به زانو مانند پارگی منیسک می تواند به ایجاد کیست بیکر منجر شود. این موارد میان ورزشکاران رایج است.

👈مطالب مرتبط: مراقبت پس از عمل آرتروسکوپی زانو 

آیا کیست زانو خطرناک است؟

کیست زانو که به آن کیست بیکر کیستی نیز گفته می شود پر از مایع است که باعث برجستگی و احساس گرفتگی در پشت زانوی شما می شود. هنگامی که زانوی خود را کاملاً خم می کنید یا کشش می دهید یا وقتی فعال هستید درد می تواند بدتر شود. حال سوال این است که آیا کیست زانو خطرناک است؟

آیا کیست زانو خطرناک است؟

کیست های زانو خطرناک نیستند و ممکن است خود به خود از بین بروند. اما گاهی اوقات آنها می ترکند و اگر این اتفاق بیفتد، مایع مفصلی می تواند باعث درد، تورم و قرمزی شود. این علائم ممکن است باعث ایجاد ترومبوز ورید عمقی (DVT) شود که یک بیماری جدی است که نیاز به درمان فوری دارد. به همین دلیل مهم است که بلافاصله به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

اگر کیست بیکر باعث ناراحتی یا تداخل در فعالیت های عادی شود، کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید انجام دهید. برای پایین آوردن تورم، یک بسته کمپرس سرد روی ناحیه قرار دهید. برای کاهش التهاب، یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه (ایبوپروفن) مصرف کنید. از آنجا که فشار روی مفصل زانو می تواند باعث افزایش التهاب شود، پای خود را استراحت داده و تا هر زمان که می توانید آن را بالا نگه دارید.

اگر با وجود این روش های درمانی، کیست عود کند و همچنان مشکل آفرین باشد، ممکن است تصویربرداری MRI برای تشخیص پارگی مینیسک زمینه ای یا علت احتمالی دیگر افزایش مایع مفصلی و تشکیل کیست انجام شود. البته بندرت، کیست با جراحی برداشته می شود. با پزشک خود در مورد ارجاع به فیزیوتراپی صحبت کنید. فعالیت هایی مانند دویدن، تنیس یا گلف را کاهش دهید. و سعی کنید با حفظ وزن بدن، فشار روی زانوی خود را کاهش دهید.

عوامل خطر کیست بیکر چیست؟

عوامل خطر کیست بیکر شامل موارد زیر است:

 • پارگی مینیسک

 • آرتروز زانو (شامل آرتروز و آرتریت روماتوئید)

 • آسیب مفصل زانو

🛑 این مقاله راحتما بخوانید: نقش پی آر پی زانو در درمان بیماری های زانو

عوارض احتمالی کیست بیکر 

از عوارض کیست بیکر می توان به لخته شدن خون در پای درگیر و همچنین پارگی کیست بیکر، ایجاد تورم و درد پا و تغییر رنگ کبودی مچ پا اشاره کرد.

ندرتا،  کیست بیکر پاره شده و مایع سینوویال به درون ناحیه پشت ساق پا نشت می کند. این پدیده سبب بروز موارد زیر می شود:

❇ زانو درد شدید

❇ تورم در پشت ساق پا

❇ گاهی اوقات، قرمزی پشت ساق پا یا احساس جاری شدن آب به پایین این ناحیه

این علائم و نشانه ها بسیار شبیه نشانه های وجود  لخته خون در وریدهای عمقی ساق می باشند. در صورتی که در پشت ساق پای خود قرمزی و تورم مشاهده می کنید، به یک ارزیابی پزشکی فوری نیاز دارید تا موارد جدی تر ایجاد کننده این علائم تشخیص داده شوند.

معاینه زانو

پارگی کیست زانو

در صورتی که کیست بیکر پاره شود، بیمار احساس درد بسیار زیادی داشته و متخصص ارتوپد ممکن است درمان های زیر را برای وی تجویز کند:

۱- استراحت کردن

۲- بالا نگاه داشتن پا

۳- تزریق داروهای کورتیکواسترویید در زانو

پزشک ارتوپد کیست بیکر را چگونه تشخیص می دهد؟

کیست های بیکر را می توان با معاینه پزشک ارتوپد تشخیص داد و در صورت لزوم با آزمایش های تصویربرداری (سونوگرافی، تزریق ماده حاجب به زانو و سپس تصویربرداری، به نام آرتروگرام یا اسکن MRI) تأیید کرد.

کیست بیکر  را اغلب می توان به وسیله معاینه فیزیکی تشخیص داد. با این حال، از آنجایی که علائم و نشانه های کیست بیکر مشابه با علائم بیماری های جدی تری از جمله وجود لخته خون، آنوریسم یا تومور می باشند، امکان دارد پزشک انجام آزمایش های تصویر برداری غیر تهاجمی را تجویز کند. از جمله این آزمایش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ سونوگرافی

❇ تصویر برداری با اشعه ایکس

❇ تصویر برداری تشدید مغناطیسی (MRI)

درمان کیست بیکر

پزشکان در صورت امکان علت زمینه ای ایجاد کننده کیست را درمان می کنند. اگر پزشک تشخیص دهد که پارگی منیسک علت تولید بیش از حد مایع سینوویال است، می تواند انجام عمل جراحی برداشت یا ترمیم منیسک آسیب دیده را توصیه کند.

کیست های بیکری که با آرتروز مرتبط هستند معمولا با درمان آرتروز بهبود می یابند. مداخله جراحی در این موارد به ندرت مورد نیاز است.

برداشتن کیست بیکر با جراحی به عنوان یک عمل مستقل ندرتا ضرورت می یابد.

درمان کیست پشت زانو بدون جراحی

گاهی اوقات کیست پشت زانو به صورت خود به خودی از بین می رود. با این حال، در صورتی که کیست بزرگ بوده و سبب ایجاد درد شود، پزشک می تواند انجام درمان های زیر را پیشنهاد دهد:

❇ مصرف دارو

پزشک می تواند یک داروی کورتیکوستروئید مانند کورتیزون را جهت کاهش التهاب به درون زانو تزریق کند. این دارو با اینکه می تواند سبب تسکین درد شود اما همواره از بروز دوباره کیست پیشگیری نمی کند.

❇ تخلیه ترشحات (درناژ)

پزشک می تواند با استفاده از یک سوزن مایع را از مفصل زانوی فرد خارج کند. این فرایند آسپیراسیون با سوزن نامیده شده و اغلب تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود.

❇ فیزیوتراپی کیست بیکر

قرار دادن یخ، استفاده از باند فشاری و چوب زیر بغل  می توانند به کاهش درد و تورم کمک کنند. تمرینات آرام محدوده حرکتی و تمرینات قدرتی برای عضلات اطراف زانو نیز می توانند به کاهش علائم و حفظ فعالیت زانو کمک کنند.

درمان خانگی کیست بیکر

در صورتی که پزشک تشخیص دهد آرتریت علت ایجاد کننده این کیست است، او می تواند انجام همه یا قسمتی از اقدامات زیر را توصیه کند:

پروتکل rice

❇ از اصول RICE پیروی کنید.

این حروف مخفف عبارات استراحت، اعمال یخ، کمپرس و بالا بردن عضو می باشند. به پای خود استراحت دهید. زانوی خود را به وسیله یک بانداژ، پارچه یا قالب کمپرس کنید. در زمان ممکن، مخصوصا در شب پای خود را بالا ببرید.

❇ مصرف دارو های مسکن بدون نسخه را امتحان کنید.

دارو هایی مانند ایبوپروفن (ادویل)، ناپروکسن سدیم (آلیو)، استامینوفن (تایلنول ) و آسپرین می توانند به تسکین درد کمک کنند. در هنگام مصرف از دستورالعمل های مرتبط با مقدار مصرف دارو پیروی کنید. نباید این داروها را بیش از مقدار توصیه شده مصرف کرد.

❇ فعالیت فیزیکی خود را کاهش دهید.

پیروی از این مورد تحریک پذیری مفصل زانو را کاهش می دهد. پزشک می تواند مدت کاهش سطح فعالیت ها را برای فرد توضیح داده و امکان دارد انواع جایگزین ورزش هایی را به فرد پیشنهاد دهد که او در این مدت قادر به انجام آنها می باشد.

مراقبت بعد از جراحی کیست بیکر

جوش خوردن و ترمیم بهتر استخوان های شما بستگی زیادی به مراقبت های بعد از ترمیم استخوان متاتارس دارد. غذاهای سالم و مقوی را حتماً در رژیم غذایی خود رعایت کرده و از استعمال سیگار پرهیز کنید.

حتما در تمام جلسات معاینه بعد از درمان حضور یابید و در صورت وجود مشکل، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

 • در صورتی که پزشک شما، داروهای مسکن را برای شما تجویز کرده است، حتماً طبق دستورالعمل آنها را مصرف کنید.
 • اگر دارویی برای شما تجویز نشده است می توانید در صورت بروز درد از داروهای بدون نسخه استفاده نمایید.
 • به توصیه های متخصص ارتوپد خود درباره حداکثر وزنی که می توانید تا زمان بهبودی به پاهای خود تحمیل کنید و زمانی که می توانید به فعالیت های عادی و روزمره خود برگردید سوال کنید. در صورتی که عصا برای شما تحویز شده است حتماً از آن استفاده کنید.
 • در سه روز ابتدایی درمان هر یک الی ۲ ساعت یک بار (در زمان بیداری) به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه کیسه یخ را بر روی پاهای خود قرار دهید و این کار را تا خوابیدن ورم پا انجام دهید. برای جلوگیری از حس سوزش در پوست پا، یک لایه پارچه بین کیسه یخ و پای خود قرار دهید.
 • در این سه روز تا جای ممکن در هنگام نشستن و گذاشتن کیسه یخ، پای خود را روی یک بالش قرار دهید. سعی کنید پا را بالاتر از سطح قلب نگاه دارید تا از ورم آن کاسته شود.

 

دکتر رضا نادری متخصص ارتوپدی، آرتروسکوپی، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشرف پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم ۴۲ ساله الان دو ماه که پش زانو هردو پام درد شدیدی داره رفتم دکتر فرستادن سونو گرافی وعکس برداری گفتن کیست پاسکیر در دو تا پاها وجود داره من حدود ۲۰ سال مدام روزی یکسات ونیم پیاده روی میکنم نمیدونم بر اثر پیاده روی این کیستا به وجود اومده ؟ایا درمانی وجود داره که از این در دا خلاص بشیم ؟ایا توده کیست که بزرگ باشه احتیاج به‌جراحی داره این بگم که اصلا پشت زانوم ورم نداره فقط درد شدیدی که حتا راه رفتن برا م عذاب اور کرده راه کار چیه ؟مچکرم اگه بهم جواب‌بدید‌مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)

   درود

   كيست بيكر در بالغين معمولا همراه با يك مشكل و اختلال در زانو همراهه و بايد اون اختلال درمان بشه و نه كيست به تنهايى

   كيست ندرتا نياز به جراحى براى برداشتن داره

   با احترام

 • تصویر کاربر NAVID شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام.پسر 24 ساله هستم. پایین تر از کشک زانو بنده از جلو به علت زمین خوردن ضربه خورد. MRI گرفتم و دوتا دکتر متخصص ارتوپد گفتند ACL شما کشیدگی داره و چون ناپایداری ندارید فقط فیزیوتراپی کنید. یک دکتر دیگه گفت ACL شما متورمه و باید استراحت کنید. اما من درد پشت زانو دارم و گفتند کوفتگیه و چیزی نیست. رباط من نیمه پاره شده یا کشیدگی ساده داره؟؟ آیا نیمه پاره شدن رباط امکان آسیب دیدگی مجدد رو زیاد خواهد کرد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   اگر ناپايدارى نداريد نظر همكاران درسته و درد پشت زانو هم ناشى از انتقال نيرو به اون قسمت بر اثر صدمه است

   با احترام

 • تصویر کاربر حیاس دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید پای چپم اززی زانو قطع میباشد مدتی هست پشت زانوم متوارم شده طوری که پای مصنوعیم بزور وموقع حرکت بادرد همراه ست.ممنون میشم راهنمای بفرماید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   به نظر من بايد معاينه بشين و يك راديوگرافى از زانو انجام بشه

   با احترام 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   به نظر من بايد معاينه بشين و يك راديوگرافى از زانو انجام بشه

   با احترام 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خدیجه یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام پسرم ۴ساله است و حدودا یک سال که تشخیص داده شد پشت زانوی راستش کیست بیکر به وجود آمده.. به ارتوپد نشون دادم میگن مشکلی نداره واقعا همینطوره؟آیا مایع پشت مفصل زانو و مفصل پاش خراب نمیکنه؟ممنون میشم جوابم بدید نگرانم...
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   نظر همكار محترم بنده درست بوده.كيست بيكر در كودكان نشانه ى مشكل داخل زانو نيست 

   با احترام

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام زانو پا ود بیست روز پیش تو یک فعالیت که فشاز زیادی اومد و از فبل هم پا من از ساق و ران آسیب شدیدی دیده شت زانو دقیقا شبیه کیستورم کرد و حالت دمل قرمز شد و و یک هف ته ای هست که سرش باش ده و مایع سفیدی خارج شد و روز یک ن کردم و بند نیومد الان چهار روز بانداژ فشرده کردم شرایط خیلی بهتر شده تورم نداره راه و چاره چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   بى درنگ به ارتوپد مراجعه كنيد

   فعلا محلول كليندامايسين موضعى استفاده كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام خدمت جناب دکتر
  از هفت سال پیش من یه برامدگی کوچیک به اندازه نخود پشت زانوم داشتم اما نه رشدی داشت نه دردی ولی الان دوسال هست که رشد مکرده و رنگش تیره تر شده الان یک ماه هم هست که قرمز و درد ناک شده میخواستم بپرسم ایا کیست بیکر هست و راه های درمانش چی میتونه باشه با راح های ساده حل میشه یا نیاز به جراحی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود 

   كيست بيكر نيست 

   ام آر آى كنيد و بعد بايد با جراحى خارج بشه

   احتمالا عفونت هست كه روى يك كيست قديمى سوار شده

   با احترام

 • تصویر کاربر الی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عذرخواهی میکنم که وقتتون رو میگیرم
  من دختر۳۵ ساله هستم در حال گرفتن رژیم افزایش وزن بودم و بهم گفتن با زدن دوچرخه ثابت با دنده سنگین عضله سازی میشه و وزنت میره بالا.من در خونه هرروز نیم ساعت دوچرخه ثابت میزدم با اخرین دنده سنکین یعنی با فشار و سختی و زور پدال میزدم از قضا فاصله زین و پدال هم کمی نزدیک تر از نرمال بود.بعد از دو هفته یک روز دیگه متوجه شدم زانوم در هنگام خم شدن درد میکنه مثلا موقع استفاده از سرویس بهداشتی ایرانی هم زمان نشستن هم بر خاستن.یا زمان خواب وقتی زانوم رو خم میکنم البته این حالت دردس خیلییییییی کمه بیشتر همون حالت سروبس بهداشتی و مثل چمباتمه زدن دردش بیشتره.
  محل درد روی زانو به سمت بالای زانو هست.
  چند روز اول همزمان با درد زانو هردوتا ساق پام مور مور میکرد در طول روز.بعد چند روزمور مور خوب شد البته زانو همچنان درد داشت وزیت انلاین دکتر گفتن کمپرس یخ بزار. ۷ روز گذاشتم بی نهایت بهتر شده بود .روز بعد یک ربع ورزش کردم دوبار فقط لانژ و اسکات زدم بقیه حرکت ها سبک بود و البته دمبل دست گرفتم و روی پنجه پا بلند شدم.فرداش دوباره زانوم دردش مثل همون اوایل شد و مور مور کرون ساق پاهام هم در طول روز دوباره برگشت.
  من خیلییییی میترسم اسیب جدی به زانوم وارد شده و این مور مور شدن هم نشونه یه مشکل مهم باشه در ستون فقراتم.
  به خاطر کرونا خیلی میترسم برم دکتر.لطفا راهنماییم کنید
  فقط زانو موقع خم شدن و بلند شدن درد داره قدرمز و متورم و ملتهب نیست محل درد روی زانو به سمت بالا هست.مور مور پاهام هردو پا ساق فقط هست.
  کمی انحراف ستون فقرات هم دارم و گودی کمر.کم کاری تیروئد هاشیموتو هم دارم.
  این مدت قرص زینک پلاس شربت راسیپ و قرص مخمر آبجو وپودر گین اپ که استروئیدی نیست فقط پروتین و ویتامین و... هست، زیر نظر متخصص تغذیه میخورم.
  اهن خونم هم هیچ وقت پایین نبوده تازه چند سال پیش بالاتر از حد نرمال هم رفته بود.
  ممنون میشم راهنماییم کنید تحمل این شرایط اگر بدونم خطرناک و مهم نیست و با استراحت درخونه خوب میشه، راحت میشه اما همینکه نمیدونم علت چیه و چی در انتظارمه تحمل درد رو دوچندان سخت میکنه.درضمن کلا توی خونه همش دارم راه میرم خیلی دوس دارم راه رفتن مضره؟
  سپاسگذار
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   راه رفتن براتون مضر نيست.درد زانو به احتمال زياد به دليل كندرومالاسى كشكك هست كه مى تونيد براى بهبودش تمرينات موجود در همين وبسايت رو مدتى انجام بدين 

   دو چرخه رو با دنده سبكتر بزنيد و از دو زانو و چهار زانو نشستن فعلا اجتناب كنيد

   مور مور ساق ها رو بايد بيشتر بهش توجه كنيد. مطمئن بشين كه كم كارى تيروييدتون كاملا درمان شده باشه چون كم كارى تيروييد مى تونه اين علامت رو بده

   مسايل مربوط به ستون فقرات هم ممكنه ايجاد چنين علامتى بكنن كه خوب نياز به معاينه و بررسى داره

   اگر با گذشت سه هفته علايم ادامه پيدا كردند حتما به ارتوپد مراجعه كنيد

   با احترام

 • تصویر کاربر حانیه پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و‌ خسته نباشید
  جناب آقای دکتر من دختری هستم ۲۱ ساله حدود ۳سال است که در‌قسمت بالای کشکک زانو هنگام خم کردم زانو دچار درد میشوم
  به توصیه اطرافیان وزنم را کاهش دادم اما الان با این که ۲۰ کیلو کاهش وزن داشتم هنوز هم زانوم درد می کنه
  توصیه شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درود

   بايد فيزيوتراپى و تمرين درمانى انجام بدين و در صورت عدم بهبود معاينه دقيق و انجام ام آر آى و راديوگرافى و گاهى سى تى اسكن توصيه مى شه

   با احترام

 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید آقای دکتر من فوتبالیست هستم و طی یک صحنه زانوم به سمت بغل خالی کرد در ضمن قبلا عمل رباط صلیبی و مینیسک داخلی انجام داده بودم و بعد از اینکه زانوم خالی کرد تونستم بازم بازی کنم و بعد اتمام بازی دچار ورم زانو شدم و با عکس mri مشخص شد که رباط mcl شل شده اما پاره نیست و گفتن باید عمل کنی و من نمی نوام عمل کنم آیا تنها راه درمانش عمله ؟ راه درمان چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   درود

   اگر منيسك و رباط صليبى سالم باشن و رباط از سمت استخوان ساق پارگى نداشته باشه و شما ورزشكار حرفه اى نباشيد مى شه درمان غير جراحى انجام داد

   با احترام

 • تصویر کاربر tina یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک سال و نیم دوساله که زانو درد دارم نه ورم دارم نه صدا های عجیب و غریب فقط گاهی اوقات که نشستم و یک دفعه بلند میشم زانو درد میگیره طوری که انگار استخوانم جدا شده باشه گاهی اوقات اونقد درد زانوم زیاد میشه که کناره های زانوم و حتی رگ بالای زانوم درد میگیره و بیشتر موقعه ها زانوی سمت راستم درد میگیره در ضمن گاهی اوقات سیاتیکم هم درد میگیره و یکمی که خم میشم کمر بشدت در میگیره
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   درود

   بايد معاينه بشين

   احتمالا فيزيوتراپى و تمرين لازم داريد

   با احترام

درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر