منو

 عمل آرتروسکوپی مچ پا چگونه انجام می شود ؟

آرتروسکوپی مچ پا یک روش جراحی است که جراحان از آن برای رؤیت، تشخیص و درمان مشکلات داخلی مفصلی استفاده می کنند. در ادامه با این روش درمانی بیشتر آشنا می شوید.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی آرترو به معنی مفصل و  اسکوپی به معنای نگاه کردن تشکیل می شود. این اصطلاح به طور تحت اللفظی به معنی نگاه کردن به داخل مفصل است.

آرتروسکوپی مچ پا یک فرایند جراحی است که در آن با استفاده از دوربین های فایبراپتیک (فیبر نوری) و ابزارهای جراحی از طریق برش های کوچکی، درون و اطراف مچ پا جراحی می شوند. آرتروسکوپی مچ پا با هدف ارزیابی جراحی و درمان طیفی از مشکلات مچ پا انجام می شود. جراحی آرتروسکوپیک می تواند نسبت به جراحی سنتی و باز، زمان بهبودی کوتاه تری داشته باشد.

در صورتی که فرد در اثر صدمه غضروف یا شکستگی استخوان، خرده هایی در مچ پای خود داشته باشد ممکن است به انجام آرتروسکوپی مچ پا نیازمند باشد. همچنین، در صورتی که در اثر پیچ خوردگی شدید مچ پا آسیبی به رباط رسیده باشد، جراح ارتوپد می تواند انجام آرتروسکوپی را برای ارزیابی وسعت آسیب و احتمالا ترمیم آن انتخاب کند. برای برخی افراد، انجام آرتروسکوپی به معنای بهبودی سریع تر، جای زخمی کمتر و داشتن عوارضی کمتر نسبت به جراحی باز می باشد.

عمل آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا چیست؟

آرتروسکوپی می تواند برای تشخیص و درمان اختلالات مختلف مچ پا استفاده شود. لیست مشکلاتی که می توانند به وسیله این تکنولوژی درمان شوند، دائما در حال رشد بوده و شامل موارد زیر می شود:

آرتروسکوپی مفصل مچ پا برای درمان آرتریت

عمل خشک کردن مچ پا یا ثابت سازی (فیوژن) مچ پا یک گزینه درمانی مناسب برای بسیاری از بیماران مبتلا به مراحل آخر آرتریت مچ پا است. آرتروسکوپی مچ پا روشی با کمترین سطح تهاجم را برای انجام ثابت سازی مچ پا ارائه می دهد. نتایج این فرایند می توانند هم سطح یا بهتر از تکنیک های باز باشند.

شکستگی های مچ پا

آرتروسکوپی مچ پا می تواند همراه با تکنیک های ترمیم شکستگی انجام شود. این کار می تواند به کسب اطمینان از درست روی هم قرار گرفتن استخوان و غضروف کمک کند. همچنین، می توان در حین ترمیم شکستگی مچ پا از این روش استفاده کرد تا آسیب های غضروفی داخل مچ پا بررسی شوند.

مطلب مرتبط: انواع شکستگی قوزک مچ پا و درمان آن

بی ثباتی مچ پا

رباط های مچ پا می توانند کشیده یا پاره شده و به احساس ناپایداری و بی ثباتی آن منجر شوند. این رباط ها می توانند به وسیله جراحی ترمیم شوند. تکنیک های آرتروسکوپیک می توانند یک گزینه درمانی برای این مشکل باشند.

مطلب مرتبط: درمان بی ثباتی و خالی کردن مچ پا

گیر کردن قدامی مچ پا (بیماری مچ پای وزشکاران یا فوتبالیست ها)

گیر کردن مچ پا هنگامی اتفاق می افتد که جلوی مفصل مچ پا ملتهب می شود. علائم این وضعیت شامل درد و تورم مچ پا می شوند. این شرایط می تواند سبب محدود شدن توانایی خم شدن مچ پا به سمت بالا باشد. در این مورد بالا رفتن از نواحی شیب دار اغلب با درد همراه خواهد بود. در این اختلال امکان دارد در عکس های اشعه ایکس، استئوفیت یا خار استخوانی نیز دیده شود. آرتروسکوپی می تواند برای از بین بردن بافت های ملتهب و خار های استخوانی استفاده شود.

آرتروفیبروز

در این عارضه بافت اسکار (جای زخم) در درون مچ پا تشکیل می شود. این وضعیت می تواند سبب خشک شدن و دردناکی مفصل شود که به آن آرتروفیبروز نیز می گویند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای شناسایی بافت اسکار و از بین بردن آن استفاده شود.

عفونت

عفونت موجود در فضای مفصلی را نمی توان فقط به وسیله آنتی بیوتیک ها درمان کرد. این وضعیت، اغلب نیازمند یک جراحی اورژانسی جهت شستشوی مفصل است که می تواند به وسیله آرتروسکوپی صورت گیرد.

اجسام سرگردان و آزاد

غضروف، استخوان و بافت اسکار می توانند به صورت آزادانه در مفصل شناور شده و اجسام آزاد را به وجود آورند. اجسام آزاد می توانند دردناک بوده و سبب ایجاد مشکلاتی مانند قفل کردن و درد یا صدا دادن پا شوند. می توان جهت یافتن و برداشتن اجسام آزاد از آرتروسکوپی مچ پا استفاده کرد.

بیماری OCD مچ پا (ضایعات استئوکندرال)

نواحی آسیب دیده غضروف و استخوان هستند که در مفصل مچ پا وجود دارند. این نقص ها معمولا توسط آسیب های مچ پا مانند شکستگی ها و پیچ خوردگی ها به وجود می آیند. علائم رایج شامل درد مچ پا و تورم آن می شوند. تشخیص به وسیله ترکیبی از یک معاینه جسمانی و مطالعات تصویر برداری صورت می گیرد.

مطالعات تصویربردای می توانند تصاویر اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن را در بر گیرند. این درمان به اندازه، موقعیت و پایداری نقص غضروفی بستگی دارد. علائم و فعالیت های بیمار نیز باید در نظر گرفته شوند. جراحی اغلب شامل برداشتن غضروف آسیب دیده و به وجود آوردن سوراخ های ریزی بر روی استخوان می شود که جهت بهبودی  و التیام آن ایجاد می شوند. علاوه بر آن، فرایند های پیوند استخوان و غضروف نیز می توانند انجام شوند.

مطلب مرتبط: OCD یا ضایعه غضروف مچ پا را بهتر بشناسید.

گیر کردن خلفی مچ پا

این وضعیت هنگامی اتفاق می افتد که بافت نرم در پشت مچ پا ملتهب می شود. نشانه رفتن مچ پا به سمت پایین می تواند دردناک باشد. این سندرم ناشی از استفاده زیاد، اغلب در رقصنده ها و ورزشکاران حرفه ای بروز می کند. همچنین، این عارضه می تواند با یک زائده استخوانی به نام اوس تریگونوم در ارتباط باشد. می توان بافت دارای مشکل را به وسیله آرتروسکوپی از بین برد.

سینوویت

بافت نرم و پوشاننده مفصل مچ پا (بافت سینوویال) می تواند ملتهب شده و سبب ایجاد درد و تورم شود. این عارضه می تواند در اثر آسیب و استفاده بیش از حد به وجود آید. آرتریت التهابی (آرتریت روماتوئید) و استئوآرتریت نیز می توانند سبب ایجاد سینوویت شوند. آرتروسکوپی مچ پا می تواند برای از بین بردن بافت ملتهبی استفاده شود که به درمان های غیر جراحی جوابگو نیست.

علائم ناشناخته مچ پا

گاهی اوقات بیماران به علائمی دچار می شوند که نمی توان آن ها را به وسیله دیگر تکنیک های تشخیصی توضیح داد. آرتروسکوپی این فرصت را فراهم می کند تا بتوان به صورت مستقیم درون مفصل را مشاهده کرد. سپس جراح می تواند مشکلاتی را شناسایی کند که می توانند به وسیله جراحی درمان شوند.

آرتروسکوپی مچ پا

جراحی به کمک آرتروسکوپی

❇ ترمیم تاندون های شانه

❇ ترمیم یا برداشتنی منیسک پاره شده

❇ بازسازی رباط صلیبی زانو

❇ برداشتن لایه داخلی ملتهب مفصل زانو، شانه ، آرنج، مچ پا، مچ دست

❇ آزاد کردن تونل کارپال

عمل پارگی رباط مچ پا

❇ خارج کردن قطعات غضروفی یا استخانی داخل متصل زانو، شانه، آرنج، مچ پا، مچ دست

شش مفصلی که بیش از سایر مفاصل تحت جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مچ پا، هیپ و معضل ران و مچ دست.

در اینجا درباره آرتروسکوپی زانو بیشتر بخوانید ⏪ دستورالعمل های بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو 

مراحل عمل جراحی آرتروسکوپی مچ پا

گرچه  در عمل جراحی ارتروسکوپی بهبود آسان تر از عمل باز است، باز هم نیاز به استفاده از بیهوشی، بی حسی و تجهیزات خاص در اتاق عمل بیمارستان یا مراکز درمانی سرپایی دارد. بسته به محل مفصل و مشکل احتمالی آن ممکن است بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی استفاده شود.

یک برش کوچک به اندازه جا دکمه برای وارد کردن آرتروسکوپ داده می شود. ممکن است نیاز به یک یا چند برش کوچک دیگر برای دیدن سایر قسمت های مفصل یا وارد کردن سایر ابزارها باشد.

در صورت نیاز به جراحی اصلاحی و ترمیمی این کار با وسایل مخصوصی که از طریق برش های دیگر وارد مفصل می شوند، انجام می شود. در ابتدا آرتروسکوپی صرفاً یک وسیله تشخیص برای تعیین  مناسب ترین روش درمانی باز  بود. با تولید ابزار بهتر و پیشرفت تکنیک های جراحی، بسیاری از جراحی ها را می توان به صورت آرتروسکوپی انجام داد.

مثلا اکثر پارگی های منیسک زانو را می توان با جراحی آرتروسکوپی درمان کرد. پس از جراحی آرتروسکوپی به شما توصیه هایی برای مراقبت از برش های پوستی، فعالیت هایی که نباید انجام بدهید و تمریناتی که برای بهبود باید انجام بدهید، می شود.

در ویزیت پس از جراحی برای پیگیری، جراح برش ها را نگاه می کند، در زمان مناسب بخیه های شما را می کشد و برنامه بازتوانی شما را گوشزد می کند.

میزان جراحی مورد نیاز و زمان لازم برای بهبود پس از آن بستگی به پیچیدگی مشکل شما دارد. گاهی حین جراحی آرتروسکوپی، جراح درمی یابد که صدمه یا بیماری را نمی توان به تنهایی با آرتروسکوپی درمان کرد. جراحی وسیع و باز ممکن است در این حالت و در حالی که شما هنوز بیهوش / بی حس هستید انجام شود یا به زمان دیگری موکول شود تا مسأله با شما در میان گذاشته شود.

عوارض احتمالی آرتروسکوپی

گرچه عوارض ناشایع هستند، گاهی حین یا به دنبال آرتروسکوپی به وجود می آیند. عفونت، لخته شدن خون داخل سیاهرگ، تورم بیش از حد یا خونریزی، آسیب به عروق خونی یا اعصاب و شکستن ابزار جراحی داخل مفصل، شایع ترین عوارض هستند ولی بسیار کمتر از یک درصد کل جراحی های آرتروسکوپی روی می دهند.

مزایای عمل جراحی آرتروسکوپی 

گرچه عمل آرتروسکوپی به دلیل آن که برای درمان ورزشکاران و قهرمانان معروف با موفقیت انجام شد، در بین عموم نیز مورد توجه قرار گرفت, یک روش بسیار ارزشمند برای کلیه بیماران ارتوپدی است و معمولا برای بیمار نیز آسان تر از جراحی باز می باشد. اکثر بیماران در مراکز درمانی سرپایی تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند و پس از چند ساعت به منزل خود برمی گردند.

دوره نقاهت جراحی مچ پا

برش های کوچک پس از چند روز بهبود می یابند. گرچه این برش ها کوچک و درد داخل مفصل به دنبال آرتروسکوپی اندک است, چندین هفته طول می کشد تا مفصل بهبود کامل یابد. برای تسریع بهبود مفصل و محافظت آن برای عملکرد آینده، یک برنامه  فعالیت و بازتوانی خاص به شما توصیه خواهد شد.

به طور معمول، بیمار ظرف چند روز به مدرسه یا محل کار خود بازمی گردد یا فعالیت های روزمره خود را از سر می گیرد. ورزشکاران و آنهایی که وضعیت جسمی خوبی دارند در بعضی موارد و طی چند هفته به فعالیت های ورزشی خود باز می گردند. به یاد داشته باشید که افرادی که آرتروسکوپی می شوند ممکن است تشخیص های متفاوتی قبل از عمل داشته باشند، بنابراین درمان آرتروسکوپی هر فرد، منحصر به همان فرد است و زمان لازم برای بهبود نیز بر همین اساس منحصر به فرد است.

موارد منع آرتروسکوپی مچ پا

آرتروسکوپی برای برخی بیماران روش مناسبی نیست. ممکن است عمل جراحی شستشوی آرتروسکوپی برای بیماران مبتلا به التهاب شدید در مفصل مچ پا مزیتی نداشته باشد. همچنین، امکان دارد این روش برای بیماران مبتلا به عفونت های فعال  استخوان یا دیگر مشکلات پزشکی مناسب نباشد. اصلاح دفورمیته های شدید مچ پا با عمل جراحی آرتروسکوپی امکانپذیر نیست.

 

دکتر غلامرضا نادری 

متخصص ارتوپد ، آرتروسکوپی ، آرتروپلاستی و فلوشیپ جراحی مچ پا در تهران

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.برای پاسخگویی بهتر به سوالات شما لطفا قد، وزن و سن خود را در متن سوال درج کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مچ پای راست بنده در فوتبال متاسفانه به صورت متعدد پیچ میخورد یه مدت و سعی کرده بودم با تیپ های ورزشی جلوی پیچ خوردن پارا بگیرم بعد از یه مدت عضله گاستریموس همان پا به شدت تحلیل رفت به طوری که برروی پنجه پام نمیتوانم بایستم mri سر و کمر و لگن و ساق پاهم گرفتم درگیری عصب مشاهده نشد نوار عصب هم چیز خاصی نشان نداد چند ماهی هست باشگاه بدنسازی میروم در هیچ جای بدن احساس صعف عضلانی ندارم ولی متاسفانه هنوز عضله دوقلوی پای راستم ضعیف باقی مانده ایا امکان درگیری عصب در مچ پا هست یا هر اختلالی در مچ پا که باعث این وضعیت شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)

   درود

   ممكنه disuse atrophy باشه و بررسى لازمه 

   ناپايدارى مزمن مچ پا احتمالا جراحى لازم داره

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام خوبین اقا دکتر غلام رضا بعد چند عمل خوب نشده دوسال پیش تصادف کرده بودم مچ پام اسیب دیده الان نمیتونم راه بروم و یه کم درد دارم مشگلم غضروف مچ پا هیتش
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)

   درود

   بايد به طور حضورى معاينتون كنم و راديوگرافى ها رو ببينم

 • تصویر کاربر ادریس چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  باسلام. حدودا ۵ ماه پیش مچ پام درحین بازی پیچ خورد و پشت پام ورم داشت رفتم دکتر مچ پا رو گچ گرفت بعد از سه هفته که گچ رو باز کردم ورم کم شده بود ولی هنگام راه رفتن در داشتم چند دفعه دیگه مراجعه کردم گفتن مشکل نداره تا چند روز پیش به اسرار خودم ام ار ای گرفتم تشخیص از روی ام ار ای میگن مفصل مچ پام آب آورده و وحالت کیست آبه الان هم هنوز پشت پام کمی ورم داره و بعضی اوقات درد میگیره.اینم عکس جواب ام ار ای مچ پا و کمرم هستش خیلی ممنونم که بگید آیا مچ پام مشکل داره یا نه.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   معاينه و سى تى اسپيرال لازمه و احتمالا جراحى بايد انجام بشه

   با احترام

 • تصویر کاربر شکیب دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر نمیدونم چرا چند وقتیه پاهام اینجوری شدن مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   درود

   حتما با متخصص پوست مشورت بفرماييد

   با احترام 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید شهریور پارسال پاشنه پام شکسته و الان نمی تونم بدو ام و قسمت بیرونی مچ پام هنوز ورم داره و دکت فقط گچش گرفت لطفا راهنمای کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   بليد راديوگرافى و سى تو اسپيرال جديد انجام بدين و به احتمال زياد جراحى لازمه

   با احترام

 • تصویر کاربر ناظمی یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یک ماه پیش پزشک متخصص ناخن فرورفته شصت پام رو جراحی کرد و ریشه دو طرف رو سوزوند. الان ناخن پام کلا از بستر افتاده. امکان داره ناخنم دوباره رشد بکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   اگر كل ريشه رو برنداشته باشن دوباره در مياد

   با احترام 

 • تصویر کاربر سوگند یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  دخترم ناخنهای هر دو پاش رفته توپاش و با بی حسی نمیخواد بکشه راه دیگری داره مثل بی هوشی و هر دو با هم انجام میشه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   بله امكانش هست

 • تصویر کاربر ن.س پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام آیا می توان بعد از جراحی انحراف مچ پا و قرار دارن پلاتین آن را خارج کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   بله در صورت لزوم مى شه

   با احترام

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۹ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام من چندسال است مشکل مچ پادارم وروزبروزدردمچ پام زیادمیشه مچ پای راستم است چند متخصص وفوق تخصص هم ویزیت کردند ولی هیچ کدام نه مشکلم راگفتند که چی هست ونه برطرف کردند مشکل دردم را درضمن من ورزش کوهنوردی ودو چرخه سواری انحام میدهم الان هم که دردمچ پادارم کوه میروم ودردزانوهم دارن یکی ازدوستان شمارامعرفی کردگد من ساکن یزدهستم لطفا راهنمایی بفرمایید که چه کنم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   لازمه معاينتون كنم و تصاوير راديوگرافى و غيره رو بيينم 

   با احترام

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۹ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام من حین کار نیم بند انگشتم رو از دست دادم
  حالا میخوام ریشه ناخن رو خشک کنم که دیگه رشد نکنه . امکانش هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا نادری دوشنبه ۸ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   درود

   بله امكانپذير هست با جراحى

   با احترام

  2. تصویر کاربر حمید دوشنبه ۸ دی ۹۹( 11 ماه پیش)
   جسارتا حدودا هزینه عمل چقدر میشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا نادری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   من خودم اين جراحى رو انجام نمى دم 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

شريعتى پايين تَر از ايستگاه مترو قلهك ساختمان خانه درسا طبقه ى دوم ادارى واحد ٦

ساعات کار مطب

شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۹

دکتر غلامرضا نادری
پرسش از دکتر